Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, stsalkit said:

Σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση... Συμπεραίνω ότι κάποιο θέμα υπάρχει με την εφαρμογή, ή τον exinos και φαντάζομαι θα το διορθώσουν.

Ούτε σε εμένα μεταβάλλεται.μαλιστα δεν μπορώ να το πειράξω ούτε χειροκίνητα το EV.το ίδιο και στο pro mode στην κανονική εφαρμογη

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτό το βίντεο βλέπω δεν αλλάζει επίσης. Το EV αλλάζει αν υπό συνθήκες έχεις σε auto iso ή speed ή και τα 2 μαζί..

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή μόνο στον ευρυγώνιο δεν μπορείς να το πειράξεις είναι μόνιμα στο +0,3. Στους υπόλοιπους μπορείς να το πειράξεις αλλά δεν αλλάζει μόνο του, θα έπρεπε; Στην κάμερα αλλάξει σε όλα άλλα όχι παράλληλα με τα άλλα, θα έπρεπε;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, costsa41 said:

Στην εφαρμογή μόνο στον ευρυγώνιο δεν μπορείς να το πειράξεις είναι μόνιμα στο +0,3. Στους υπόλοιπους μπορείς να το πειράξεις αλλά δεν αλλάζει μόνο του, θα έπρεπε; Στην κάμερα αλλάξει σε όλα άλλα όχι παράλληλα με τα άλλα, θα έπρεπε;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η γρήγορη απάντηση είναι ναι! Και οι τρεις παράμετροι δηλαδή η ταχύτητα με την οποία ανοιγοκλείνει το διάφραγμα, το μέγεθος του διαφράγματος (που εδώ είναι σταθερό ανάλογα με τον φακό που χρησιμοποιούμε σε κάθε περίπτωση) και η ευαισθησία του sensor (ISO) στο φως, επιρεάζουν συνεργαζόμενα την "έκθεση" που φαίνεται από την τιμή του EV. Θεωρητικά θέλεις να είναι κοντά στο 0 (αυτό σημαίνει "σωστή" έκθεση της φωτογραφίας. Αρκετές φορές όμως μπορεί να θέλεις (ανάλογα με την εξοικείωση με το αντικείμενο και την συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή να κάνεις υπερ ή υπο - έκθεση και να φτιάξεις το τελικό αποτέλεσμα στην συνέχεια στο lightroom κλπ. Δυστυχώς με το να μην σου δείχνει την τιμή της έκθεσης ανά πάσα στιγμή ενω "παίζεις" με το ISO ή την ταχυτητα, δεν ξέρεις που βρίσκεσαι σχετικά με την τελική έκθεση της φωτογραφίας σου. (βέβαια υπάρχει και το ιστόγραμα που χρησιμοποιώ τώρα για να κρίνω στο περίπου, αλλά δεν είναι ιδανικό).

Θεωρώ ότι κάποια στιγμή θα το φτιάξουν αλλά απορώ γιατί δεν έχει αναφερθεί ως bug / πρόβλημα μέχρι τώρα. Είναι κατά την γνώμη μου σοβαρό και αντίθετο με την έννοια του "pro" είτε στην κανονική είτε στην expert εφαρμογή.

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, geovass said:

Νέο τεράστιο update σε Snap με πολλές διορθώσεις και security updates Ιουνίου.

 

Screenshot_20220602-100258_Software update.jpg

Την έκανα, δεν έχω παρατηρήσει τίποτα άξιο προσοχής μέχρις στιγμής, αν και το τηλέφωνο πήγαινε σφαίρα και πριν την αναβάθμιση, θα δείξει...

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες - αλλά έπρεπε να το δείχνει. Δεν χρειάζεται να έχεις την εφαρμογή. Το ίδιο συμβαίνει και στην "κανονική" εφαρμογή της κάμερας σε pro mode. Αν μπορείς να το δοκιμάσεις εκεί και να μου πεις... Βάλε το ISO σε κάποια τιμή (π.χ. 100) και "παίξε" με την ταχύτητα. Πες μου αν η τιμή του EV αλλάξει ανάλογα ή παραμένει (όπως σε εμένα) στο 0.0. (αγνόησε την φωτεινότητα στην οθόνη... με ενδιαφέρει η τιμή που εμφανίζει το EV). Ευχαριστώ 
Ναι φίλε μου το δοκίμασα και όντως δεν μεταβάλλεται η έκθεση. Κατάλαβα ότι σε ενδιαφέρει η ένδειξη EV και ότι είσαι γνωστής φωτογραφίας.
Σίγουρα θέμα software είναι, καλό είναι να αναφερθεί στο samsung members για να το ελέγξουν. Κάποιος που βγάζει σε pro mode εννοείται είναι σημαντική η ένδειξη της έκθεσης!
Εγώ αν και δεν ασχολούμαι με το κινητό σε pro mode θα το αναφέρω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 

Προς τους φίλους που ασχολήθηκαν με τη ρουτίνα του WIFI.

Μηπως για τη σωστή λειτουργία χρειάζεται να είναι ενεργή η επιλογή αυτόματη ενεργοποίηση WIFI, και το δίκτυο να είναι γνωστό? 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, awueu said:

Καλησπερα 

Προς τους φίλους που ασχολήθηκαν με τη ρουτίνα του WIFI.

Μηπως για τη σωστή λειτουργία χρειάζεται να είναι ενεργή η επιλογή αυτόματη ενεργοποίηση WIFI, και το δίκτυο να είναι γνωστό? 

 

Ευχαριστώ 

Εγώ εδώ και καιρό είχα τη ρουτίνα δίκτυο WiFi και από χθες που μου το πρότεινε ο φίλος έφτιαξα και την ρουτίνα ισχύει wi-fi και λειτουργούν και τα δύο πολύ καλά. Η ρουτίνα ισχύς WiFi κατάφερε να μου κάνει την εναλλαγή μεταξύ wifi και δεδομένων πολύ πιο γρήγορη που Αυτό ήταν το ζητούμενο για μένα. Και με την πρώτη Μία χαρά ήμουν αλλά τώρα οι αλλαγές γίνονται πιο γρήγορα

Screenshot_20220602-221219_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20220602-221151_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

@LELELO

Καλησπέρα Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Η εναλλαγή μεταξύ WIFI & Data ίσως είναι καλύτερη, το ερώτημα μου αφορούσε το ερώτημα που διατυπώθηκε νωρίτερα και μάλλον έχει να κάνει με την εναλλαγή δικτύων WIFI.

"Ναι αλλά μετά όταν βρεθείς στο wi-fi δεν πρέπει να το ανοίξεις χειροκίνητα Αφού με τη ρουτίνα που έχεις κάνει το WiFi έχει κλείσει?"

Δηλαδή κινούμαι από ένα χώρο σε άλλο και θέλω να συνδεθώ άμεσα στο νέο και πιο δυνατό δίκτυο. 

 

Ευχαριστώ και πάλι 

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, awueu said:

@LELELO

Καλησπέρα Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Η εναλλαγή μεταξύ WIFI & Data ίσως είναι καλύτερη, το ερώτημα μου αφορούσε το ερώτημα που διατυπώθηκε νωρίτερα και μάλλον έχει να κάνει με την εναλλαγή δικτύων WIFI.

"Ναι αλλά μετά όταν βρεθείς στο wi-fi δεν πρέπει να το ανοίξεις χειροκίνητα Αφού με τη ρουτίνα που έχεις κάνει το WiFi έχει κλείσει?"

Δηλαδή κινούμαι από ένα χώρο σε άλλο και θέλω να συνδεθώ άμεσα στο νέο και πιο δυνατό δίκτυο. 

 

Ευχαριστώ και πάλι 

 

Τότε κάνε μόνο το βήμα ισχύει wi-fi όπως το έχω κάνει εγώ και έπαιξε με τα επίπεδα του wi-fi(γραμμες). Πες μας το αποτέλεσμα αν το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! είμαι στη φάση να δώσω το δικό μου το s20 ultra σε ένα φίλο και με τα χρήματα που θα πάρω θα βάλω και τα παραπάνω για να πάρω το s22 ultra. Με μία έρευνα όμως που έκανα βλέπω ότι πάρα πολλοί έχουνε παράπονο ότι χάνονται οι κλήσεις!  Αναρωτιέμαι μήπως αυτό αν όντως συμβαίνει φταίει ότι το έχουνε 5g όχι σε 4G  η 3G? Επίσης παράπονα για lag? είναι δυνατόν να κάνει lag με τόσο μνήμη ram? και τελευταίο παιδιά η μπαταρία όντως κρατάει το πολύ τέσσερις ώρες???

 ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην υπάρχουν αυτά τα προβλήματα για να το πάρω....

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, awueu said:

@LELELO

Καλησπέρα Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Η εναλλαγή μεταξύ WIFI & Data ίσως είναι καλύτερη, το ερώτημα μου αφορούσε το ερώτημα που διατυπώθηκε νωρίτερα και μάλλον έχει να κάνει με την εναλλαγή δικτύων WIFI.

"Ναι αλλά μετά όταν βρεθείς στο wi-fi δεν πρέπει να το ανοίξεις χειροκίνητα Αφού με τη ρουτίνα που έχεις κάνει το WiFi έχει κλείσει?"

Δηλαδή κινούμαι από ένα χώρο σε άλλο και θέλω να συνδεθώ άμεσα στο νέο και πιο δυνατό δίκτυο. 

 

Ευχαριστώ και πάλι 

 

Παραπάνω δίνω δύο ρουτίνες που είναι για εναλλαγή WiFi και στις δύο μόλις λήξει η ρουτίνα κάνει αντιστροφή και ενεργοποιεί το Wifi αυτόματα. Δοκίμασε οποία θες δουλεύουν άψογα.

Και φυσικά εννοείται ότι τα δίκτυα που θα συνδεθεί πρέπει να είναι γνωστά και καταχωρημένα στη συσκευή.

Edited by Anlibafojo
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, winer said:

Παιδιά καλησπέρα! είμαι στη φάση να δώσω το δικό μου το s20 ultra σε ένα φίλο και με τα χρήματα που θα πάρω θα βάλω και τα παραπάνω για να πάρω το s22 ultra. Με μία έρευνα όμως που έκανα βλέπω ότι πάρα πολλοί έχουνε παράπονο ότι χάνονται οι κλήσεις!  Αναρωτιέμαι μήπως αυτό αν όντως συμβαίνει φταίει ότι το έχουνε 5g όχι σε 4G  η 3G? Επίσης παράπονα για lag? είναι δυνατόν να κάνει lag με τόσο μνήμη ram? και τελευταίο παιδιά η μπαταρία όντως κρατάει το πολύ τέσσερις ώρες???

 ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην υπάρχουν αυτά τα προβλήματα για να το πάρω....

Όλα ήταν θέμα λογισμικού και πλέον με τις ενημερώσεις έχουν λυθεί. Όσο για την μπαταρία βγάζει άνετα την ημέρα. Το SOT έχει να κάνει με τον τρόπο χρήσης του κινητού και δεν εξαρτάται από την μπαταρία αλλά από το χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω την ενημέρωση 1ης Ιουνίου S908BXXU2AVEH   1506,78MB

EXYNOS

Μετά απο κάθε αναβάθμιση , τρέχω απο το Good guardians το Galaxy App Booster.

Εσεις τι κάνετε μετά απο κάθε αναβάθμηση;

 

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MIB said:

Κατεβάζω την ενημέρωση 1ης Ιουνίου S908BXXU2AVEH   1506,78MB

EXYNOS

Μετά απο κάθε αναβάθμιση , τρέχω απο το Good guardians το Galaxy App Booster.

Εσεις τι κάνετε μετά απο κάθε αναβάθμηση;

 

Μετά την αναβάμιση εγώ κάνω μια εκκαθάριση του cache (μερικοί πιστεύουν ότι είναι περιττό) και όπως εσύ το galaxy app booster. Παρεμπιπτόντως αυτή την φορά το app booster έκανε αρκετη ώρα να τελειώσει σε σχέση με το παρελθόν...

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Anlibafojo said:

Όλα ήταν θέμα λογισμικού και πλέον με τις ενημερώσεις έχουν λυθεί. Όσο για την μπαταρία βγάζει άνετα την ημέρα. Το SOT έχει να κάνει με τον τρόπο χρήσης του κινητού και δεν εξαρτάται από την μπαταρία αλλά από το χρήστη.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε τώρα απλά θα ψάξω να βρω ελαφρώς μεταχειρισμένο να αγοράσω 256gb σίγουρα και αυστηρά exynos γιατί θα ενεργοποιήσω τη λειτουργία ηχογράφηση κλήσεων που έχει από τη μάνα του η samsung αλλά δεν το επιτρέπει η Ελλάδα!

Edited by winer
Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! είμαι στη φάση να δώσω το δικό μου το s20 ultra σε ένα φίλο και με τα χρήματα που θα πάρω θα βάλω και τα παραπάνω για να πάρω το s22 ultra. Με μία έρευνα όμως που έκανα βλέπω ότι πάρα πολλοί έχουνε παράπονο ότι χάνονται οι κλήσεις!  Αναρωτιέμαι μήπως αυτό αν όντως συμβαίνει φταίει ότι το έχουνε 5g όχι σε 4G  η 3G? Επίσης παράπονα για lag? είναι δυνατόν να κάνει lag με τόσο μνήμη ram? και τελευταίο παιδιά η μπαταρία όντως κρατάει το πολύ τέσσερις ώρες???
 ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην υπάρχουν αυτά τα προβλήματα για να το πάρω....
Εγώ προέρχομαι από S20 Ultra. Δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή! Εννοείται πολυ ανωτερο απο το S20 Ultra και ειδικά το spen με βόλεψε πάρα πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασίες πως τά πάει; Το έχει δουλέψει κανείς σε παραλία ειδικά τις τελευταίες μέρες και σήμερα έχει 36αρια ατμόσφαιρα λογικά θα αγγίξει 40αρι , τόσο βλέπω τώρα στο s21 FE 5g μου όμως φυσάει λίβας ζεστός αέρας εδώ που είμαι...να υποθέσω όπως και στο s21 Ultra δεν εμφανίζει throttling η φωτεινότητα της οθόνης;

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2022 at 8:01 ΠΜ, MIB said:

Κατεβάζω την ενημέρωση 1ης Ιουνίου S908BXXU2AVEH   1506,78MB

EXYNOS

Μετά απο κάθε αναβάθμιση , τρέχω απο το Good guardians το Galaxy App Booster.

Εσεις τι κάνετε μετά απο κάθε αναβάθμηση;

 

Gakaxy Booster και μετά clear cache.

 Παρατηρώ βελτίωση στην πολύ καλή μπαταρία μέχρι το update 

Edited by SpeedRacer
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpeedRacer said:

Gakaxy Booster και μετά clear cache.

 Παρατηρώ βελτίωση στην πολύ καλή μπαταρία μέχρι το update 

καλησπερα,clear cache πως κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συμφορουμίτες! Μέχρι χθες είχα στο τηλέφωνο μια σύνδεση vodafone με κάρτα SIM. Προσέθεσα λοιπόν και μια eSIM πάλι της vodafone.

Το σήμα από την κάρτα sim μια γραμμή και το σήμα από την eSIM φουλ. Μίλησα λοιπόν με την εξυπηρέτηση πελατών στο τεχνικό τμήμα κάνοντας δοκιμές από μέρους τους κυρίως (εκκαθάριση γραμμής, on-off το wifi call κλπ) και κατέληξε στην αντικατάσταση δωρεάν της κάρτας sim την οποία αντικατέστησα σήμερα και το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρξει καμία αλλαγή στην ισχύ του σήματος.

Αυτός που χειρίστηκε την υπόθεση, ένα εξαιρετικό και πρόθυμο παλικάρι, μου είπε ότι θα με πάρει τη Δευτέρα να δει αν υπάρχει βελτίωση.

Αν υπάρχει κάποια ιδέα ή κάποιος που να έχει τον ίδιο συνδυασμό καρτών αλλά να είναι και οι δύο του ιδίου παρόχου ας πει πως συμπεριφέρονται σε θέμα ισχύος δικτύου.

 

713230757_2022-06-0411_52_52-1.thumb.jpg.8578fe29bece192dcda4c17392362c5f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ δεν μπορώ να μπω σε recovery mode με τον συνδυασμό των πλήκτρων; power + volume up

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Antwny said:

Μόνο εγώ δεν μπορώ να μπω σε recovery mode με τον συνδυασμό των πλήκτρων; power + volume up

αν δεν το συνδεσεις με το καλωδιο στο pc, μονο εσυ θα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pank said:

Εγώ προέρχομαι από S20 Ultra. Δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή! Εννοείται πολυ ανωτερο απο το S20 Ultra και ειδικά το spen με βόλεψε πάρα πολύ!

Το βάρος του κρατώντας το στο χέρι,  έχει τον ίδια άνιση κατατομή με το S20 ultra  (πιο βαρύ ψηλά,  πιο ελαφρύ χαμηλά);

Η καμπυλότητα της οθόνης είναι ίδια ή μικρότερη στο S22 ultra? 

Η διάσταση της ουτοπίες έχει κάποια διαφορά πρακτικά; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...