Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

9 minutes ago, Dark_Lord said:

αν έχεις κάποιο tip ειδικά για το νυχτερινό βίντεο να μας το πεις!

 

5 minutes ago, toxotis70 said:

Για το νυχτερινό βίντεο δεν υπάρχουν τιπ δυστυχώς....δεν μπορει να γίνει κάτι σαν το expert raw κλπ.
Θέλεις μεγάλο φακό με ανοιχτό διάφραγμα και μεγάλο αισθητήρα.

Το expert raw να πω ότι όντως είναι πολύ καλό, άλλο πολύ αργό.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


 

Δεν υπάρχουν tip το μόνο που χρειάζεται είναι κάποιες έστω ελάχιστες γνώσεις για το τι κάνει κάθε ρύθμιση είτε στην επαγγελματική είτε στο expert RAW. πχ ρυθμίζουμε την ταχύτητα λήψης ή το ISO ανάλογα με το τι θα τραβήξουμε αν είναι κινούμενο ή υπερ/υπόφωτισμένο (ήλιος, χαμηλός φωτισμός κλπ). Δεν υπάρχουν κανόνες στη φωτογραφία αλλά αντίληψη και τι θέλεις να βγάλεις δηλαδή να βγάλεις αυτό που έχεις σχηματίσει στο μυαλό σου. Ακόμα και ακριβή (1500€+) DSLR αν έχεις και τραβάς στο Auto είναι πολύ πιθανό να μη σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα και να λες ότι πήρα μάπα μηχανή. Αν ασχοληθείς λιγάκι στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές σελίδες που δίνουν απλά μαθήματα φωτογραφίας και για ένα αρχάριο είναι ιδανικές. Έχω πάνω από 35 χρόνια που ασχολούμαι με τη φωτογραφία από την εποχή που υπήρχε μόνο το φιλμ και το να τραβάς πολλά καρέ ήταν λίγο  τσουχτερό για την τσέπη. Τώρα παίζεις και μαθαίνεις απλά θέλει χρόνο, κόπο και τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

18 minutes ago, toxotis70 said:

Για το νυχτερινό βίντεο δεν υπάρχουν τιπ δυστυχώς....δεν μπορει να γίνει κάτι σαν το expert raw κλπ.
Θέλεις μεγάλο φακό με ανοιχτό διάφραγμα και μεγάλο αισθητήρα.

Το expert raw να πω ότι όντως είναι πολύ καλό, άλλο πολύ αργό.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


 

έλεγα μήπως έχει παίξει κανείς με shutter speed κλπ....όχι ότι με χαλάει το αποτέλεσμα, κυρίως από τον κύριο φακό..

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dark_Lord said:

έλεγα μήπως έχει παίξει κανείς με shutter speed κλπ....όχι ότι με χαλάει το αποτέλεσμα, κυρίως από τον κύριο φακό..

Η ταχύτητα του κλείστρου παίζει σημαντικό ρόλο αλλά όχι μόνη της αλλά σε συνδυασμό και με αυτά που γράφω στο προηγούμενο ποστ. Για αυτό το λόγο οι περισσότεροι επιλέγουν το αυτόματο γιατί τα υπολογίζει όλα η κάμερα μόνη της αλλά επειδή δεν είναι στο μυαλό σου για το τι θες μην περιμένεις και καλό αποτέλεσμα πάντα. Επίσης, υπάρχει το βάθος πεδίου που θα εστιάσει ο φακός και πολλά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ έτσι κι αλλιώς η ταχύτητα κλείστρου πέφτει, δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.
Η κάμερα επιλεγει τη μικρότερη ταχύτητα για να αφήσει να μπει πολύ φως.


Διάφραγμα επίσης δεν έχεις να επιλέξεις, οπότε πάλι δε μπορείς να κάνεις κάτι.


Το μόνο που ίσως έχει σημασία είναι το iso, και καλό είναι να τι έχεις όσο χαμηλότερα γίνεται, κι ας βγει λίγο πιο σκοτεινή η εικόνα.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:

η apple τι έχει κάνει και έχει τόσο καλό βίντεο που δεν μπορεί να το κάνει η Samsung ;

Δεν έχει 108ΜΡ,  γιαυτό βγάζει καλύτερα. Οι μεγάλοι αισθητήρες με πολλά ΜΡ που κάνουν binning,  δεν είναι καλοί στο βίντεο. Γιαυτό δυσκολεύεται η samsung στο βίντεο. Από την άλλη η apple έχει δικό της λογισμικό που δένει με το hw και ελάχιστες αλλαγές κάθε χρόνο. Αν σκεφτείς ότι το αποτέλεσμα είναι 80% αλγόριθμος και 20% hardware, τότε καταλαβαίνεις πόσο πλεονέκτημα έχει. 

Προσωπικά επειδή έχω και το iPhone όντως βλέπω κατά βάση καλύτερο βίντεο και φωτογραφίες χώρος θόρυβο, ενώ δεν χάνουν σε λεπτομέρεια εύκολα. 

 

Τέλος αυτό που θέλω να πω για τον φίλο που αναφέρθηκε σε μένα, που με κατηγορεί πως λέω  ότι βγάζω 2 μέρες χρήσης επειδή το έχω στα 60hz. 

1ον να του πω ότι τέλειο κινητό δεν υπάρχει, και δε θα υπάρξει ποτέ, άρα και  1200 και  2000 να θα δώσεις,  τέλειο κινητό δε θα πάρεις. Το να θεωρώ άχρηστο ένα feature και να μην το δουλεύω δε λέει κάτι. Εγώ έχω 100 κλήσεις τη μέρα και 3-4 ώρες ομιλία στο 2ημερο.  Επειδή το πήραμε 1200 θα έπρεπε όλοι να μιλάτε πολύ για να βγάλει τα λεφτά του? Έλεος.  το ότι βγάζω 2 μέρες λοιπόν δεν είναι επειδή δεν έχω τα 120 ανοιχτά γιατί μιλάω όσο ελάχιστοι εδώ μέσα. 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τα bugs που υπήρχαν στην οθόνη κλπ διορθώθηκαν παιδιά? Πως το βλέπετε το τηλέφωνο για κάποιον που κάνει βαριά χρήση έξω από το σπίτι? Αντέχει όλη μέρα?

 

Εδώ και 6 μήνες προσπαθώ να αποφασίσω για νέο κινητό και με φοβίζει το 22αρι. Το περίμενα με αγωνία και ξενερωσα με όσα διαβάζω.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα bugs που υπήρχαν στην οθόνη κλπ διορθώθηκαν παιδιά? Πως το βλέπετε το τηλέφωνο για κάποιον που κάνει βαριά χρήση έξω από το σπίτι? Αντέχει όλη μέρα?
 
Εδώ και 6 μήνες προσπαθώ να αποφασίσω για νέο κινητό και με φοβίζει το 22αρι. Το περίμενα με αγωνία και ξενερωσα με όσα διαβάζω.
 
Λίγο να διαβάσεις πιο πάνω θα δεις ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις αυτή τη στιγμή.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Vzoun said:

Τα bugs που υπήρχαν στην οθόνη κλπ διορθώθηκαν παιδιά? Πως το βλέπετε το τηλέφωνο για κάποιον που κάνει βαριά χρήση έξω από το σπίτι? Αντέχει όλη μέρα?

 

Εδώ και 6 μήνες προσπαθώ να αποφασίσω για νέο κινητό και με φοβίζει το 22αρι. Το περίμενα με αγωνία και ξενερωσα με όσα διαβάζω.

 

Σε αντιστοιχες περιπτωσεις προτεινω αγορα ελαφρως μεταχειρισμενου (ειδικα στο σ22 βρισκεις αριστα), ωστε αν σε χαλασει, το πουλας ευκολα με μικρη ή και καθολου χασουρα. Το εχω κανει απειρες φορες και δεν μετανοιωσα. 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε και τη νέα έκδοση. Θα βελτιώσουν τίποτα!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κι απο μενα!Ειναι λογικο με τον 25αρη φορτιστη για να φορτισει γρηγορα να εχω ενεργοποιημενη την εξαιρετικα γρηγορη φορτιση? Γιατι με την απλη γρηγορη φορτιση, φορτιζει με κανονικη αργη...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thalassi said:

Kαλημερα κι απο μενα!Ειναι λογικο με τον 25αρη φορτιστη για να φορτισει γρηγορα να εχω ενεργοποιημενη την εξαιρετικα γρηγορη φορτιση? Γιατι με την απλη γρηγορη φορτιση, φορτιζει με κανονικη αργη...

Ναι έτσι λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ήρθε αναβάθμιση Μαΐου ή εγώ δεν την είχα δει ? 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Παίδες ήρθε αναβάθμιση Μαΐου ή εγώ δεν την είχα δει ? 

Στις συσκευές του Γερμανού ήρθε!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, arxontas2323 said:

Στις συσκευές του Γερμανού ήρθε!!

Άρα σε μένα που δεν είναι Γερμανού, είχε έρθει και δεν την είχα δει. Απλά αποφεύγω να τις κάνω πρώτος γιατί  μην γίνει καμία στραβή με μπαταρία κτλ γιατί είναι σε άριστο επίπεδο τώρα και ήθελα να δω αν την έχουν κατεβάσει οι υπόλοιποι

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2022 at 5:43 ΜΜ, Nikos_Mpl said:

Δεν έχει 108ΜΡ,  γιαυτό βγάζει καλύτερα. Οι μεγάλοι αισθητήρες με πολλά ΜΡ που κάνουν binning,  δεν είναι καλοί στο βίντεο. Γιαυτό δυσκολεύεται η samsung στο βίντεο. Από την άλλη η apple έχει δικό της λογισμικό που δένει με το hw και ελάχιστες αλλαγές κάθε χρόνο. Αν σκεφτείς ότι το αποτέλεσμα είναι 80% αλγόριθμος και 20% hardware, τότε καταλαβαίνεις πόσο πλεονέκτημα έχει. 

Προσωπικά επειδή έχω και το iPhone όντως βλέπω κατά βάση καλύτερο βίντεο και φωτογραφίες χώρος θόρυβο, ενώ δεν χάνουν σε λεπτομέρεια εύκολα. 

 

 

Ενώ παλιά που είχε 12mp φακό, φημιζόταν για το τρομερό βίντεο. 😂

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2022 at 10:59 ΜΜ, awueu said:

@Niman72 Καλησπέρα

Σου στέλνω τις δικές ρουτίνες. Όταν βγάζω το κινητό από την πρίζα περίπου μισή ώρα αργότερα είναι στο 95%.

Screenshot_20220507-225107_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20220507-225456_Bixby Routines.jpg

@awueu Δεν μπορώ να καταλάβω πως το κάνεις αυτό.

Εμένα όταν βάζω προστασία μπαταρίας στην πρώτη ρουτίνα μετά στη δεύτερη δεν συνεχιζει η φόρτιση γιατί λέει ότι έχει ενεργοποιηθεί η προστασία μπαταρίας .

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν υπάρχει μεγάλη κινητητικοτητα στο νήμα αυτό όπως παλιά, αυτό σημαίνει ότι έχουν λυθεί πολλά προβλήματα και η συσκευή λειτουργεί απροβληματιστα για τους περισσότερους. Αυτό είναι καλό, επιτέλους να χαρούν περισσότερα άτομα την κινητάρα μας!
Samsung Power! Ξύδι σε αυτούς που το ήθελαν προβληματικό για να ικανοποιήσουν το εγώ τους!




Link to comment
Share on other sites

Για πείτε εντυπώσεις από το νέο Update! Τι ακριβώς βελτιώνει?
Τίποτα δε βελτιώνει γιατί δεν υπάρχει κάτι να βελτιώσει. Update ασφάλειας ήταν. Όπως κάθε μήνα. Δεν υπήρχε κάποια μεγάλη αναβάθμιση. Ίσως μικρές βελτιώσεις που κατά καιρούς υπάρχουν.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ το δικό μου s22 ultra και χαιρετίζω την παρέα. Πρώτη φορά samsung και παρακολουθώ το νήμα από την αρχή και έχω χαθεί. 

1) Με το που το άνοιξα έκανα ενημέρωση λογισμικού και έβγαλε μια ενημέρωση με επίπεδο ασφαλείας Μαΐου και μέγεθος 1,5gb. Περιλαμβάνει όλα τα updates που έχετε πάρει? Επειδή δεν έχω βάλει κάρτα Sim μέσα παίζει ρόλο για κάποια αναβάθμιση? Να κάνω επαναφορά ή δεν χρειάζεται? 

2) Έχω cosmote και το κινητό στην έκδοση λογισμικού παροχέα υπηρεσιών γράφει EUX/-/EUX/VGR. Θα έχω κάποιο θέμα? Είναι κάποιος με την ίδια έκδοση? Στις αναβαθμίσεις θα έχω καθυστέρηση? 

3) Έχω αγοράσει ήδη την spigen tough armor θήκη. Από tempered glass που να δουλεύει όμως το δακτυλικο αποτύπωμα τι προτείνετε? 

4) Για βάση αυτοκινήτου τι έχετε δοκιμασμένο? Κάποιες της spigen που βάζεις μια μαγνητική πλάκα στη θήκη και "κολλάνε" στη βάση τι γνώμη έχετε? Είναι σταθερές? 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 

Edited by spyros_mad_doc
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2022 at 11:25 ΜΜ, Niman72 said:

Με βοήθησε πολύ αυτό ευχαριστώ.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι όμως ;

Έτσι όλη νύχτα το κινητό σου είναι στη φόρτιση σωστά ?

Αυτό θέλω να αποφύγω εγώ για να μην καταστρέφεται η μπαταρία.

Θα ήθελα να συνδέω το φορτιστή από το βράδυ και να μην ξεκινάει φόρτιση  αλλά να ξεκινάει στις 0600 να τελειώνει πριν ξυπνήσω .

Προφανώς δεν γίνεται κάτι τέτοιο

 

Κι εγώ αυτό θα ήθελα αλλά δε βλέπω να γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, LELELO said:

Κι εγώ αυτό θα ήθελα αλλά δε βλέπω να γίνεται..

wifi ανταπτορας πριζας , βαζουμε το φορτιστη επανω και τον ρυθμιζουμε να ξεκιναει στις 6 η οτι αλλη ωρα θελουμε . κατα προτιμηση αυτο που το βλεπει και το smart things : https://www.kotsovolos.gr/computing/smart-home/eksupnoi-aisthitires/209395-tp-link-tapo-p100-mini-wi-fi

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...