Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

54 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Ποια τιπσ και ιστορίες;δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση, το έχω γεμίσει εφαρμογές που δουλεύουν παρασκήνιο συνέχεια, πχ συναγερμός και κάμερες και έχω πολύ καλύτερη αναμονή από iPhone 13 pro το οποίο το έχω για 2ο και σε αναμονή έχει μεγαλύτερη πτώση. 

Κάμερα έχει πολυ καλή αλλά σε τέτοια μεγέθη αισθητήρα και επεξεργασία που περνάει η εικόνα δε θα είναι ποτέ τέλεια. Αλλού υπερτερεί το ένα αλλού το άλλο.

 

Όσο για τον ήχο ισχύει αλλά θεωρώ ανούσιο να μιλάμε για την ποιότητα του ήχου κλήσης ρε παίδες. Τώρα αν ακούτε μουσική από το ηχείο , πάσο.. το έκανα στα 17 μου άντε και στα 20. Μετά είχα άλλους τρόπους. Ακόμα και με κ750 είχα μικρά ηχεία που συνδέονταν με το κινητό... Πόσο μάλλον τώρα...

Κοίταξε όταν βάζουμε δύο συσκευές δίπλα δίπλα και η μία βγάζει άψογες φωτογραφίες και το βράδυ ειδικά ότι και να λες είναι να χάμε να λέγαμε . Καλός η κακοσ το μήλο βγάζει καλύτερα πορτρέτα και φωτογραφίες την νύχτα . Και για την μπαταρία άστο καλύτερα ... Όλος ο κόσμος μιλάει για το πόσο ανώτερη είναι του μήλου . Από χθες 2 φορές το Βάλα φορτιστή για να έχω τώρα 68 % διάβασε τα παιδιά παραπάνω που λέγαν έκλεισα αυτό έκλεισα το άλλο 30% φωτεινότητα και είδε λίγο καλύτερη μπαταρία. Αυτά οποίος έχει μήλο δεν τα κάνει . Όλα τα άλλα είναι φανατισμός απλά . Για τον ήχο συγνώμη κιόλας που όπου σταθο και όπου βρεθώ δεν είμαι με τ ακουστικά στα αυτιά αντί να βάλω την συσκευή να παίξει μουσική πχ σπίτι πχ κάπου έξω παραλία κτλ κτλ.. αυτό ονομάζεται δεν βλέπω τίποτα άλλο εκτός από αυτό που εγώ νομίζω σωστό . Φανατισμός λοιπόν . Και για να το κλείσω το θέμα με την κάμερες όταν 7 στησ 10 φωτογραφίες του σ22 καταλήγουν κάδο λόγο θορύβου τότε κάτι σημαίνει αυτό . Κάτι που δεν συμβαίνει στο μήλο 

Edited by Dimitris_w
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 minutes ago, Dimitris_w said:

Κοίταξε όταν βάζουμε δύο συσκευές δίπλα δίπλα και η μία βγάζει άψογες φωτογραφίες και το βράδυ ειδικά ότι και να λες είναι να χάμε να λέγαμε . Καλός η κακοσ το μήλο βγάζει καλύτερα πορτρέτα και φωτογραφίες την νύχτα . Και για την μπαταρία άστο καλύτερα ... Όλος ο κόσμος μιλάει για το πόσο ανώτερη είναι του μήλου . Από χθες 2 φορές το Βάλα φορτιστή για να έχω τώρα 68 % διάβασε τα παιδιά παραπάνω που λέγαν έκλεισα αυτό έκλεισα το άλλο 30% φωτεινότητα και είδε λίγο καλύτερη μπαταρία. Αυτά οποίος έχει μήλο δεν τα κάνει . Όλα τα άλλα είναι φανατισμός απλά . Για τον ήχο συγνώμη κιόλας που όπου σταθο και όπου βρεθώ δεν είμαι με τ ακουστικά στα αυτιά αντί να βάλω την συσκευή να παίξει μουσική πχ σπίτι πχ κάπου έξω παραλία κτλ κτλ.. αυτό ονομάζεται δεν βλέπω τίποτα άλλο εκτός από αυτό που εγώ νομίζω σωστό . Φανατισμός λοιπόν . Και για να το κλείσω το θέμα με την κάμερες όταν 7 στησ 10 φωτογραφίες του σ22 καταλήγουν κάδο λόγο θορύβου τότε κάτι σημαίνει αυτό . Κάτι που δεν συμβαίνει στο μήλο 

για τη μπαταρία τα έχουμε χιλιοπεί. όντως έχει καλύτερη το 13 pro max. αυτό δεν το κάνει καλύτερη συσκευή όμως. Όποιος θέλει ναυαρχίδα και τον ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η μπαταρία και τίποτε άλλο (ούτε το λειτουργικό), ναι θα του προτείνω το 13 pro max. Όσο για την κάμερα, ειδικά στις νυχτερινές φωτογραφίες διαφωνώ. δεν υπάρχει κανένας φανατισμός, είναι πράγματα που τα αναφέρουν άπειρα sites, ακόμη και πολλά που έχουν παραδοσιακά αγάπη προς τα iphone. Ενδεικτικά, το tomsguide βγάζει ελαφρώς καλύτερο ακόμη και το s22 plus στις νυχτερινές φωτογραφίες σε σχέση με το iphone 13 pro max.

https://www.tomsguide.com/news/samsung-galaxy-s22-night-photography-tested-vs-iphone-13-pro-max

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dark_Lord said:

για τη μπαταρία τα έχουμε χιλιοπεί. όντως έχει καλύτερη το 13 pro max. αυτό δεν το κάνει καλύτερη συσκευή όμως. Όποιος θέλει ναυαρχίδα και τον ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η μπαταρία και τίποτε άλλο (ούτε το λειτουργικό), ναι θα του προτείνω το 13 pro max. Όσο για την κάμερα, ειδικά στις νυχτερινές φωτογραφίες διαφωνώ. δεν υπάρχει κανένας φανατισμός, είναι πράγματα που τα αναφέρουν άπειρα sites, ακόμη και πολλά που έχουν παραδοσιακά αγάπη προς τα iphone. Ενδεικτικά, το tomsguide βγάζει ελαφρώς καλύτερο ακόμη και το s22 plus στις νυχτερινές φωτογραφίες σε σχέση με το iphone 13 pro max.

https://www.tomsguide.com/news/samsung-galaxy-s22-night-photography-tested-vs-iphone-13-pro-max

Οκ. Εγώ μεταφέρω απλά τι διαπίστωσα χθες το βράδυ. 7 στησ 10 φωτογραφίες πήγαν κάδο. Γιατί ήταν τόσο επεξεργασμένες και καλής ποιότητας που δεν ήθελα να της κρατήσω . Έβγαλα πορτρέτο με τ μήλο και απλά ήταν άριστες. Η δικιά μου μάτια και γνώμη . Είναι . Δεν με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον . Δεν έχω φανατισμό για έναν λόγο ακόμα γιατί δεν το πλήρωσα το κινητο . Οπότε δεν θέλω να πείσω τον εαυτό μου για κάτι . 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω τη σύγκριση και καλό είναι κάπου αλλού να γίνει. Δεν είναι θέμα ούτε κάμερας ούτε οτιδήποτε άλλο. Είναι θέμα λειτουργικού. Σου αρέσει το παίρνεις δεν σου αρέσει δεν το παίρνεις. Αν σου αρέσει έτσι όπως είναι το λειτουργικό της apple πας εκεί, αν δεν το αντέχεις, έτσι όπως είναι, κοιτάζεις αλλού. Είναι απλά τα πράγματα. Δεν κατάλαβα πως μπορεί κάποιος να συγκρίνει μόνο μια κάμερα, ότι κι αν είναι αυτή, με όλα αυτά που μπορεί κάποιος να κάνει με αυτό το τηλέφωνο. Και επαναλαμβάνω δεν είναι θέμα του οτιδήποτε, αλλά λειτουργικού. Το ένα είναι μήλο το άλλο.... πορτοκάλι.... Δεν υπάρχει σύγκριση.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Dimitris_w said:

Κοίταξε όταν βάζουμε δύο συσκευές δίπλα δίπλα και η μία βγάζει άψογες φωτογραφίες και το βράδυ ειδικά ότι και να λες είναι να χάμε να λέγαμε . Καλός η κακοσ το μήλο βγάζει καλύτερα πορτρέτα και φωτογραφίες την νύχτα . Και για την μπαταρία άστο καλύτερα ... Όλος ο κόσμος μιλάει για το πόσο ανώτερη είναι του μήλου . Από χθες 2 φορές το Βάλα φορτιστή για να έχω τώρα 68 % διάβασε τα παιδιά παραπάνω που λέγαν έκλεισα αυτό έκλεισα το άλλο 30% φωτεινότητα και είδε λίγο καλύτερη μπαταρία. Αυτά οποίος έχει μήλο δεν τα κάνει . Όλα τα άλλα είναι φανατισμός απλά . Για τον ήχο συγνώμη κιόλας που όπου σταθο και όπου βρεθώ δεν είμαι με τ ακουστικά στα αυτιά αντί να βάλω την συσκευή να παίξει μουσική πχ σπίτι πχ κάπου έξω παραλία κτλ κτλ.. αυτό ονομάζεται δεν βλέπω τίποτα άλλο εκτός από αυτό που εγώ νομίζω σωστό . Φανατισμός λοιπόν . Και για να το κλείσω το θέμα με την κάμερες όταν 7 στησ 10 φωτογραφίες του σ22 καταλήγουν κάδο λόγο θορύβου τότε κάτι σημαίνει αυτό . Κάτι που δεν συμβαίνει στο μήλο 

κανενας φανατισμος φιλε μου, ισα ισα, δε με απασχολει τιποτα αλλο περα απο το να μπορω να παρω το μεγιστο απο την οποια συσκευη με βαση τις αναγκες μου.

ΚΑταρχας για το θεμα του ηχου, οντως ειναι στα ελαχιστα μειον της συσκευης φετος αλλα προσωπικα το θεωρω ασημαντο καθως ποτε μου δεν εκατσα να ακουσω μουσικη απο ηχειο τηλεφωνου. μου θυμιζει απελπισμενη κατασταση (δεν το λεω ειρωνικα) για να εχεις αναγκη να ακους μουσικη απο ηχειο κινητου αφου, αν εχεις αναγκη να το κανεις συχνα, πχ εισαι φυλακας και περνας ολο το βραδυ καπου, παιρνεις ενα ηχειο. Εισαι αραχτος και την περνας παραλια ολη μερα? παρε ηχειο. Αλλα γενικα να εισαι στο τρεξιμο, και να θες να ακους απο το ηχειο, μου φαινεται περιεργο. Γιαυτο το θεωρω ασημαντο, σιγουρα ομως ειναι προσωπικη αποψη. Μακαρι να ειχα το χρονο να ειμαι καπου που δεν υπαρχει μουσικη και να την αραζω και να χρειαζεται να παιξει και το προβλημα μου να ηταν η ποιοτητα του ηχου. 

Τελος παντων, κατα τα αλλα, για τη μπαταρια που λες. Το κινητο το εχω φορτωσει με πολυ πραγμα, ανεφερα το δικο μου στησιμο και ειπα οτι εχω εφαρμογες καμερων οπου στελνουν ειδποιησεις κτλ, χειρζομαι ακομα και εισοδο σπιτιου απο την εφαρμογη αυτη οπου ανοιγω/κλεινω πορτα απο το κινητο. Εχω εφαρμογη συναγερμου κτλ. Επισης αρκετες σοσιαλ, δεν εχω κλεισει τιποτα και το κινητο με βγαζει 2 μερες σταθερα με την οθονη στα 60fps. 

Εχω αντιστοιχα το iphone 13 pro, οχι το μαξ καθως παρα ειναι τουβλο και εφοσον σαν hw ειναι ολοιδια, προτιμησα το μικροτερο, και σε αναμονη χανει πολυ περισσοτερο απο το s22. 

ΑΠο εκει και περα βεβαια εγω εκανα τη συγκριση  ξεροντας ποσο πιο πληρες σε μενου και επιλογες ειναι το android και κατ επεκταση το s22, παρολα αυτα πλεον με ολα ανοιχτα και με ρολοι και ακουστικα πανω εχω τρομερα καλη αποδοση. 

Εαν τωρα καποιοι επαναφεραν back up κατα το στησιμο ή κατι αλλο φταιει και δεν παει καλα η αυτονομια στο κινητο, ειναι ενα θεμα. Το ανδροιδ ποτε δε θα γινει ios και βασικα οσο το ios ειναι τοσο κλειστο και περιορισμενο ποτε δε θα εχει τοσα θεματα οσο το ανδροιδ σε τετοιες λειτουργιες. Γιαυτο ενα σωστο στησιμο απο την αρχη, οπου απλα δεν επανεφερα το 100% με back up αλλα το 80% (πχ δεν επανεφερα ρυθμισεις) θα δινει παντα το μεγιστο.

Για να μην το ζαλιζω αλλο, το κινητο εχει τρομερες δυνατοτητες και τρομερη αυτονομια για αυτα που κανει. 

ΟΣο για την καμερα, εχω κανει απειρα συγκριτικα, αλλου υπερτερει το ενα αλλου το αλλο. Σιγουρα το αι φον εχει καλυτερη διαχειριση θορυβου αλλα οχι παντα καλυτερη λεπτομερεια ή καλυτερα χρωματα. Εξαρταται απο το θεμα, το φωτισμο κτλ. Α και επισης τα χρωματα του iphone παρα ειναι θερμα, σε σημειο που νομιζεις οτι εχεις κοκκινο φιλτρο καποιες φορες. 

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν πηρες ναυαρχίδα για να το εχεις χωρίς 120 fps, aod , full resolution κλπ τοτε άστο καλύτερα.

Εγώ προτιμω να τα έχω ολα ανοιχτα στο full και το ευχαριστιεμαι...και ας βγάζω μισή μέρα.


Sent from my SM-X800 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Πάντα μου άρεσε η τεχνολογία στα κινητά. 

Μου άρεσε παντα να παίζω με τις οποίες δυνατότητες που μπορούσε να μου δώσει ένα κινητό από την εποχή των κλειστών λειτουργικών ακόμα. 

Θυμάμαι ότι πάντα ήθελα σαν μαθηματικός να μπορώ να έχω ένα κινητο να έχω μέσα και να διαβάζω τις σημειώσεις μου και να σταματήσω να κουβαλάω τα βιβλία. Για πρώτη φορά έγινε πριν πολλά πολλά χρόνια με κινητό Nokia και πάντα με κλειστό λειτουργικό τότε. 

Κάποια στιγμή βρέθηκα να παιζω με διαφορά 3 μηνών με 3 διαφορετικά λειτουργικά και προφανώς κινητά. 

Για τους γνωρίζοντες από συσκευές, του τότε, ήταν τα Nokia n97 mini, Symbian λειτουργικο, iPhone 3g, λειτουργικο ios,  Motorola milestone, λειτουργικο Android, δεν ξέρω πόσοι ήξεραν τότε το Android. 

 

Θυμάμαι ότι πρώτα έμαθα τότε να κάνω jailbreak στο iPhone Και μετά το αγόρασα χαχαχα. 

Το τρίτο από όλα που ήρθα σε επαφή ήταν το Motorola milestone, με Android. 

Από τότε ανάμεσα από τα 3 λειτουργικά δεν έφυγα ποτέ από το android. 

Αυτό δεν κάνει τα κινητά της apple στα μάτια μου κατώτερα από τις ναυαρχίδες του android, αλλά μη βολικά σε εμένα. Υπήρξαν iPhone στη πορεία των ετών που ζήλεψα σε σχεδιασμό και ποιότητα κατασκευής, αλλά σε μπαταρία μόνο τελευταία. Παρόλα αυτά δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή την αγορά τους λόγω του λειτουργικού τους. 

Όπως ποτέ δεν επέλεξα Λίνουξ αντί για τα windows τα οποία εμένα με βολεύουν αφάνταστα. 

Τι θέλω να πω με όλο αυτό το σεντόνι... Ο καθένας δίνει τα χρήματα του σε κάτι που θέλει και τον βολεύει. 

Δυστυχώς χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιους παραπάνω αλλά μιλάω γενικά κάποιοι κάνουν το κινητό τους σημαία όπως και άλλες αγορές τους. 

Σε ένα φόρουμ καλό είναι κάθε θέμα να είναι ολοκαθαρο για τη συσκευή που αναφέρεται και να υπάρχουν ξεχωριστά θέματα vs συσκευών. 

Κουράζει γενικά να μπαίνει κόσμος σε ένα θέμα που ψάχνει λύσεις για προβλήματα της συσκευής του και να βλέπει vs με άλλες συσκευές. 

Ελπίζω να καθαριστεί το θέμα και να σβειστει και το δικό μου μνμα γιατί απλά είναι και αυτό off topic. 

Το s22 ultra για συσκευή android είναι το πιο ολοκληρωμένο κινητό. Αυτό για τα δικά μου θέλω και τις δικές μου ανάγκες. Για όσους είχαν note και έχαναν σε φωτογραφία είναι η τέλεια διασταύρωση. Έχουμε ναυαρχίδα με τις φοβερές δυνατότητες της σειράς note συμπληρωμένο με τις δυνατότητες της σειράς s. 

 

Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα. Οποιαδήποτε μορφή cloud τη χρησιμοποιώ εδώ και πάνω από 15 περίπου χρόνια. Εποχή που βγήκε το bix και το Dropbox. 

Στο σχολείο έχεις ένας συνάδελφος το iPhone 13pro max. Aπλα κόσμημα στα μάτια μου. Γιαυτον φοβερά λειτουργικό. 

Για εμένα όχι. Ήθελα ένα αρχείο που είχε ένας τρίτος συνάδελφος σε στικακι. Απλά το συνέδεσα με το κινητό μου το έκανα copy paste Και Απλά Τελος. Αυτό για εμένα είναι βολικό και νο1 για επιλογή κινητού. Για τον παραδίπλα είναι η νυ, τερινη φώτο. Προφανώς ψάχνουμε με διαφορετικά διαβαθμισμενα κριτήρια. Άρα περί ορέξεως κολοκύθοποτα. 

Πείτε μου όμως σοβαρά μια ναυαρχίδα των Apple, samsung, one plus, xiaomi, Huawei που δεν είναι κινηταρες για 5 με 6 χρόνια ζωής από σήμερα.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, toxotis70 said:

Αν πηρες ναυαρχίδα για να το εχεις χωρίς 120 fps, aod , full resolution κλπ τοτε άστο καλύτερα.

Εγώ προτιμω να τα έχω ολα ανοιχτα στο full και το ευχαριστιεμαι...και ας βγάζω μισή μέρα.


Sent from my SM-X800 using Tapatalk


 

φιλε μου δεν μου προκαλει καποια ευχαριστηση, ουτε καν διαφορα, η χρηση των 120. ΚΑι το αι φον στα 60 το εχω. 

Οκ τσουλαει καλυτερα ο καταλογος, πιο γλυκα, αλλα οταν η βασικη χρηση του κινητου ειναι για τηλεφωνα, για μενα, για χρηση καμερας και για επικοινωνια, και για λιγο σερφαρισμα, τοτε τα 120 ειναι απολυτως αχρηστα. Ισως στο σερφαρισμα να ειχε νοημα αν δεν ειχε λοξιγκα το ιντερνετ...

Τελος παντων, καθενας οπως τη βρισκει. Ομως για μενα ειναι μια αχρηστη λειτουργια. 

 

23 minutes ago, miltos74 said:

Πάντα μου άρεσε η τεχνολογία στα κινητά. 

Μου άρεσε παντα να παίζω με τις οποίες δυνατότητες που μπορούσε να μου δώσει ένα κινητό από την εποχή των κλειστών λειτουργικών ακόμα. 

Θυμάμαι ότι πάντα ήθελα σαν μαθηματικός να μπορώ να έχω ένα κινητο να έχω μέσα και να διαβάζω τις σημειώσεις μου και να σταματήσω να κουβαλάω τα βιβλία. Για πρώτη φορά έγινε πριν πολλά πολλά χρόνια με κινητό Nokia και πάντα με κλειστό λειτουργικό τότε. 

Κάποια στιγμή βρέθηκα να παιζω με διαφορά 3 μηνών με 3 διαφορετικά λειτουργικά και προφανώς κινητά. 

Για τους γνωρίζοντες από συσκευές, του τότε, ήταν τα Nokia n97 mini, Symbian λειτουργικο, iPhone 3g, λειτουργικο ios,  Motorola milestone, λειτουργικο Android, δεν ξέρω πόσοι ήξεραν τότε το Android. 

 

Θυμάμαι ότι πρώτα έμαθα τότε να κάνω jailbreak στο iPhone Και μετά το αγόρασα χαχαχα. 

Το τρίτο από όλα που ήρθα σε επαφή ήταν το Motorola milestone, με Android. 

Από τότε ανάμεσα από τα 3 λειτουργικά δεν έφυγα ποτέ από το android. 

Αυτό δεν κάνει τα κινητά της apple στα μάτια μου κατώτερα από τις ναυαρχίδες του android, αλλά μη βολικά σε εμένα. Υπήρξαν iPhone στη πορεία των ετών που ζήλεψα σε σχεδιασμό και ποιότητα κατασκευής, αλλά σε μπαταρία μόνο τελευταία. Παρόλα αυτά δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή την αγορά τους λόγω του λειτουργικού τους. 

Όπως ποτέ δεν επέλεξα Λίνουξ αντί για τα windows τα οποία εμένα με βολεύουν αφάνταστα. 

Τι θέλω να πω με όλο αυτό το σεντόνι... Ο καθένας δίνει τα χρήματα του σε κάτι που θέλει και τον βολεύει. 

Δυστυχώς χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιους παραπάνω αλλά μιλάω γενικά κάποιοι κάνουν το κινητό τους σημαία όπως και άλλες αγορές τους. 

Σε ένα φόρουμ καλό είναι κάθε θέμα να είναι ολοκαθαρο για τη συσκευή που αναφέρεται και να υπάρχουν ξεχωριστά θέματα vs συσκευών. 

Κουράζει γενικά να μπαίνει κόσμος σε ένα θέμα που ψάχνει λύσεις για προβλήματα της συσκευής του και να βλέπει vs με άλλες συσκευές. 

Ελπίζω να καθαριστεί το θέμα και να σβειστει και το δικό μου μνμα γιατί απλά είναι και αυτό off topic. 

Το s22 ultra για συσκευή android είναι το πιο ολοκληρωμένο κινητό. Αυτό για τα δικά μου θέλω και τις δικές μου ανάγκες. Για όσους είχαν note και έχαναν σε φωτογραφία είναι η τέλεια διασταύρωση. Έχουμε ναυαρχίδα με τις φοβερές δυνατότητες της σειράς note συμπληρωμένο με τις δυνατότητες της σειράς s. 

 

Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα. Οποιαδήποτε μορφή cloud τη χρησιμοποιώ εδώ και πάνω από 15 περίπου χρόνια. Εποχή που βγήκε το bix και το Dropbox. 

Στο σχολείο έχεις ένας συνάδελφος το iPhone 13pro max. Aπλα κόσμημα στα μάτια μου. Γιαυτον φοβερά λειτουργικό. 

Για εμένα όχι. Ήθελα ένα αρχείο που είχε ένας τρίτος συνάδελφος σε στικακι. Απλά το συνέδεσα με το κινητό μου το έκανα copy paste Και Απλά Τελος. Αυτό για εμένα είναι βολικό και νο1 για επιλογή κινητού. Για τον παραδίπλα είναι η νυ, τερινη φώτο. Προφανώς ψάχνουμε με διαφορετικά διαβαθμισμενα κριτήρια. Άρα περί ορέξεως κολοκύθοποτα. 

Πείτε μου όμως σοβαρά μια ναυαρχίδα των Apple, samsung, one plus, xiaomi, Huawei που δεν είναι κινηταρες για 5 με 6 χρόνια ζωής από σήμερα.

δυστυχως εχουμε φτασει να μην τολμαμε να πουμε οτι το κινητο μας ικανοποιει και συμβαινει ολο αυτο. ΤΟ ολο θεμα ξεκινησε μιας και απεχω γενικα απο το συγκεκριμενο νημα καθως ειχα βαρεθει να βλεπω την ιδια γκρινια και μιζερια απο την πρωτη μερα, που εν μερει ηταν δικαιολογημενη, απο την αλλη επαναλαμβανομενη χωρις οριο και χωρις ουσια. Επειδη λοιπον δεν ειχα ορεξη να διαβασω τις τελευταιες 15 σελιδες οπου τα πιο πολλα δεν τα εχω διαβασει, ηθελα να πω απλα τι διαπιστωνω μετα απο τοσο καιρο χρησης, και φυσικα μαλλον ενοχλησε αυτο. Στην τελικη το θεμα ειναι για να λεμε την αποψη μας για τη συσκευη και αμεσως μου την πεσανε λες και ανεφερα εγω κανα αι φον.

Για τους ιδιους λογους που αναφερεις και εγω δε θα μπορεσω ποτε να παω σε ios ως βασικο τηλ, εκτος αν αποφασισω να απλοποιησω πολυ την χρηση που κανω, αυτο ισως γινει αμα βγω συνταξη ομως. ΟΣο εργαζομαι ειναι απιθανο.  

Απο εκει και περα ομως, το να χρησιμοποιεις το κινητο οπως σε βολευει και να εισαι υπερ ευχαριστημενος, δεν ειναι κακο να το λες, ουτε δειχνει φανατισμο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γυρισα για λιγο στα 60 και δεν το άντεξα ούτε λεπτο!

Γούστα είναι αυτα φυσικά....

Sent from my SM-X800 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, toxotis70 said:

Εγώ το γυρισα για λιγο στα 60 και δεν το άντεξα ούτε λεπτο!

Γούστα είναι αυτα φυσικά....

Sent from my SM-X800 using Tapatalk


 

Εξαρταται τι κανεις και πως το κοιτας. εμενα η χρηση σου ειπα, ειναι κυριως τηλεφωνα (αρα ειτε απανταω σε κλησεις ειτε καλω απο τον dialer ή τον καταλογο. Τωρα αν εκει εσενα σε ενοχλει το πως τσουλαει ο καταλογος, οκ πασο, εγω καθομαι και το παρατηρω για να δω τι διαφορα...

Επισης χρηση σε social, browsing και καμερα, δεν υπαρχει καποιο κομματι που να κανει διαφορα. Επομενως αφου και δεν βλεπω διαφορα και δε μου χρειαζεται, δε βρισκω το λογω να το εχω ενεργο. Για πολυ καιρο, ειδικα στο iphone,  το ειχα, και μολις το γυρισα,ηταν σα να μην αλλαξε τιποτα. Ισως αυτα που κανω δεν τονιζουν τις διαφορες. Ασε που τα περισσοτερα ειναι θεμα ιντερνετ το οποιο αυτο καθυστερει ολη τη διαδικασια, αρα τι να το κανω το 120 εκει.. τελος παντων.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν πηρες ναυαρχίδα για να το εχεις χωρίς 120 fps, aod , full resolution κλπ τοτε άστο καλύτερα.

Εγώ προτιμω να τα έχω ολα ανοιχτα στο full και το ευχαριστιεμαι...και ας βγάζω μισή μέρα.


Sent from my SM-X800 using Tapatalk




Και εγώ το έχω στα 120 , aod δεν με νοιάζει εχω ρολόι watch 3 συνδεδεμένο μόνιμα στο s22, εννοείται full res, και κάθε βράδυ το βάζω για φόρτιση. Όταν δεν δουλεύω το ρυθμίζω να σταματάει στο 85% , δεν κάνω τόσα τηλέφωνα ούτε ίντερνετ με δεδομένα.
Πριν είχα το S20 Ultra.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο το S22 Ultra! Σε όλα! Τώρα αν κάποιος το έχει στα 60 και όχι full res, είναι δικαιώματα του. Δεν μπορούμε να του πούμε εμείς ποιο είναι το σωστό. Γιατί δεν υπάρχει σωστό. Όπως βολεύεται ο καθένας για τον εαυτό του και τη χρήση που κάνει. Κάποιος όταν πχ. δουλεύει, δεν τον ενδιαφέρει, ούτε το 60hz ούτε το Full Res. Ποιος ο λόγος να τα έχει? Αν είναι σπίτι μπορεί να τα αλλάζει!

Τα ηχεία όντως δεν τα παρατήρησα, γιατι πολύ απλά δεν ακούω τραγούδια ή ταινίες από το κινητό. Θα έχω ακουστικά αν ακούω μουσική!

Για τους φίλους που συγκρίνουν iphone και λένε ότι είναι καλύτερα, τους συστήνω να πουλήσουν την μπαχατελα το samsung, δεν θα είναι ποτέ ευχαριστημένοι. Θα τους ξυνίζουν όλα. Ηχεία, μπαταρια, μέγεθος, κτλ.
Δεν τους κατηγορώ, τα παιδιά μου έχουν iphone και είναι ωραία κινητά! Δεν είμαι χαζός ούτε εγωιστής να γράψω κάτι διαφορετικό. Είναι πολύ αξιόλογα. Δεν θα μπω στο τρυπάκι της σύγκρισης, αλλά έλεος ρε παιδιά! Πάρτε οποίο κινητό σας αρέσεις. Είναι θέμα υποκειμενικό.


Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχουμε και λέμε μια εταιρεία διαφημίζει μία συσκευή με κάποια χαρακτηριστικά ως τα καινούρια χαρακτηριστικά της χρονιάς ώστε να δώσετε 1.200 ευρώ για αυτή τη συσκευή. Διαφημίζει ότι έχει πολύ καλή κάμερα όπως ότι έχει μία οθόνη με αυτές τις λειτουργίες τον επεξεργαστή του και άλλα πράγματα. Και εμείς μπαίνουμε σε ένα φόρουμ μιλάμε για αυτό την συσκευή μιλάμε για αυτά που δεν μας αρέσουν και αυτό ενοχλεί κάποιους που δώσανε αυτά τα λεφτά για να πάρουνε και να  αναβαθμίσουνε  την συσκευή τους.   τους ενοχλεί που λέμε την αλήθεια και μας εκθειάζουν ότι μπορούν να ζουν και χωρίς αυτά και ότι αυτά δεν είναι σοβαρά χαρακτηριστικά αλλά κατά τα άλλα αυτή είναι η πιο ολοκληρωμένη συσκευή που υπάρχει φέτος. Αν αυτό δεν λέγεται παραλογισμός δεν ξέρω τι μπορεί να λέγεται να δίνει ο άλλος τόσα λεφτά κάθε χρόνο να του λες ποια είναι τα μείον και να σου λέει αυτά δεν είναι λόγος για μένα να κρίνεις αρνητικά μια συσκευή . Σωστά !!! Αρα γιατί άλλαξες από την περσινή..; Αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα νέα χαρακτηριστικά; Για να λες απλά ότι την πήρες ; Τα 120 Hertz δεν είναι λόγος ; Οι κάμερες δεν είναι λόγος ; Ούτε η μπαταρία; Τότε γιατί δεν μείνατε στο ίδιο εμφανισιακά note 20 ultra;;; Αφού πρακτικά δεν έχει καμία διαφορά ... Η μπαταρία δεν κρατάει  περισσότερο, η οθόνη από πέρσι άλλαξε στα nits και στο 1 hz .. σε τίποτα άλλο , ο επεξεργαστής έτσι και αλλιώς δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά από το 20 και 21 .. οι κάμερες που είναι το selling point δεν είναι θέμα σχολιασμού τότε γιατί ; 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Dimitris_w said:

Οπότε έχουμε και λέμε μια εταιρεία διαφημίζει μία συσκευή με κάποια χαρακτηριστικά ως τα καινούρια χαρακτηριστικά της χρονιάς ώστε να δώσετε 1.200 ευρώ για αυτή τη συσκευή. Διαφημίζει ότι έχει πολύ καλή κάμερα όπως ότι έχει μία οθόνη με αυτές τις λειτουργίες τον επεξεργαστή του και άλλα πράγματα. Και εμείς μπαίνουμε σε ένα φόρουμ μιλάμε για αυτό την συσκευή μιλάμε για αυτά που δεν μας αρέσουν και αυτό ενοχλεί κάποιους που δώσανε αυτά τα λεφτά για να πάρουνε και να  αναβαθμίσουνε  την συσκευή τους.   τους ενοχλεί που λέμε την αλήθεια και μας εκθειάζουν ότι μπορούν να ζουν και χωρίς αυτά και ότι αυτά δεν είναι σοβαρά χαρακτηριστικά αλλά κατά τα άλλα αυτή είναι η πιο ολοκληρωμένη συσκευή που υπάρχει φέτος. Αν αυτό δεν λέγεται παραλογισμός δεν ξέρω τι μπορεί να λέγεται να δίνει ο άλλος τόσα λεφτά κάθε χρόνο να του λες ποια είναι τα μείον και να σου λέει αυτά δεν είναι λόγος για μένα να κρίνεις αρνητικά μια συσκευή . Σωστά !!! Αρα γιατί άλλαξες από την περσινή..; Αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα νέα χαρακτηριστικά; Για να λες απλά ότι την πήρες ; Τα 120 Hertz δεν είναι λόγος ; Οι κάμερες δεν είναι λόγος ; Ούτε η μπαταρία; Τότε γιατί δεν μείνατε στο ίδιο εμφανισιακά note 20 ultra;;; Αφού πρακτικά δεν έχει καμία διαφορά ... Η μπαταρία δεν κρατάει  περισσότερο, η οθόνη από πέρσι άλλαξε στα nits και στο 1 hz .. σε τίποτα άλλο , ο επεξεργαστής έτσι και αλλιώς δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά από το 20 και 21 .. οι κάμερες που είναι το selling point δεν είναι θέμα σχολιασμού τότε γιατί ; 

Κανείς δεν κατέκρινε όποιον είπε κάτι αρνητικό. Όμως δεν είναι δυνατόν να σχολιάζουμε το αν το s22 ultra τραβάει καλύτερο βίντεο από το s7 edge, ούτε για το αν έχει καλή κάμερα γενικά. Έχει κορυφαία κάμερα κατά κοινή παραδοχή. Όποιος έχει αντίθετη γνώμη ακούγεται με σεβασμό αλλά ανήκει στη μειοψηφία. Δε χρειάζεται να το κάνουμε πάλι iphone vs samsung. υπάρχει η ενότητα των διαξιφισμών για αυτό.

Από εκεί και πέρα κανείς δεν κάνει κουμάντο στο ποιές λειτουργίες θα χρησιμοποιήσει ο καθένας. Άλλος μπορεί να το πήρε επειδή έχει πολλά λεφτά και δεν ξέρει τι να τα κάνει. Δηλαδή αυτός που πήρε με 1750 ευρώ το 13 pro max για να μπαίνει στο ινστα θα του κάνω εγώ κουμάντο? Ούτε είπε κανείς ότι έχουμε όλοι περσινή και προπέρσινη ναυαρχίδα.

Παραλογισμός είναι το να σου λέει ο άλλος ότι τον ενδιαφέρουν τα 90 από τα 100 χαρακτηριστικά ενός κινητού ή το να του λες εσύ "καλά έδωσες τόσα λεφτά και το έχεις στα 60hz??". Ειλικρινά αμφιβάλλω για την ικανότητα αντίληψής μου με αυτά που ακούω.

Βέβαια τι να λέμε τώρα, μπαίνει ένα άτομο εδώ μέσα που δεν έχει το κινητό και δίνει αρνητικές ψήφους σε ανθρώπους που το έχουν και γράφουν τις εντυπώσεις τους...άβυσσος η ψυχή..

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2022 at 10:59 ΜΜ, awueu said:

@Niman72 Καλησπέρα

Σου στέλνω τις δικές ρουτίνες. Όταν βγάζω το κινητό από την πρίζα περίπου μισή ώρα αργότερα είναι στο 95%.

Screenshot_20220507-225107_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20220507-225456_Bixby Routines.jpg

Με βοήθησε πολύ αυτό ευχαριστώ.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι όμως ;

Έτσι όλη νύχτα το κινητό σου είναι στη φόρτιση σωστά ?

Αυτό θέλω να αποφύγω εγώ για να μην καταστρέφεται η μπαταρία.

Θα ήθελα να συνδέω το φορτιστή από το βράδυ και να μην ξεκινάει φόρτιση  αλλά να ξεκινάει στις 0600 να τελειώνει πριν ξυπνήσω .

Προφανώς δεν γίνεται κάτι τέτοιο

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχουμε και λέμε μια εταιρεία διαφημίζει μία συσκευή με κάποια χαρακτηριστικά ως τα καινούρια χαρακτηριστικά της χρονιάς ώστε να δώσετε 1.200 ευρώ για αυτή τη συσκευή. Διαφημίζει ότι έχει πολύ καλή κάμερα όπως ότι έχει μία οθόνη με αυτές τις λειτουργίες τον επεξεργαστή του και άλλα πράγματα. Και εμείς μπαίνουμε σε ένα φόρουμ μιλάμε για αυτό την συσκευή μιλάμε για αυτά που δεν μας αρέσουν και αυτό ενοχλεί κάποιους που δώσανε αυτά τα λεφτά για να πάρουνε και να  αναβαθμίσουνε  την συσκευή τους.   τους ενοχλεί που λέμε την αλήθεια και μας εκθειάζουν ότι μπορούν να ζουν και χωρίς αυτά και ότι αυτά δεν είναι σοβαρά χαρακτηριστικά αλλά κατά τα άλλα αυτή είναι η πιο ολοκληρωμένη συσκευή που υπάρχει φέτος. Αν αυτό δεν λέγεται παραλογισμός δεν ξέρω τι μπορεί να λέγεται να δίνει ο άλλος τόσα λεφτά κάθε χρόνο να του λες ποια είναι τα μείον και να σου λέει αυτά δεν είναι λόγος για μένα να κρίνεις αρνητικά μια συσκευή . Σωστά !!! Αρα γιατί άλλαξες από την περσινή..; Αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα νέα χαρακτηριστικά; Για να λες απλά ότι την πήρες ; Τα 120 Hertz δεν είναι λόγος ; Οι κάμερες δεν είναι λόγος ; Ούτε η μπαταρία; Τότε γιατί δεν μείνατε στο ίδιο εμφανισιακά note 20 ultra;;; Αφού πρακτικά δεν έχει καμία διαφορά ... Η μπαταρία δεν κρατάει  περισσότερο, η οθόνη από πέρσι άλλαξε στα nits και στο 1 hz .. σε τίποτα άλλο , ο επεξεργαστής έτσι και αλλιώς δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά από το 20 και 21 .. οι κάμερες που είναι το selling point δεν είναι θέμα σχολιασμού τότε γιατί ; 
Πωωω! Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα!!!
Hello!!!
Αντε διαβασε καλύτερα και μετά δες αυτά που έγραψες!
Καμία σχέση!
Είσαι ο "εξυπνάκιας" που θα πει τον άλλο πως θέλει να έχει το κινητό. Όπως θέλει θα το έχει. Με 60Hz και ανάλυση HD ready!!!
Ποιο το πρόβλημα? Κανείς κουμάντο στα οικονομικά του?



Και εγώ το έχω στα 120 , aod δεν με νοιάζει εχω ρολόι watch 3 συνδεδεμένο μόνιμα στο s22, εννοείται full res, και κάθε βράδυ το βάζω για φόρτιση. Όταν δεν δουλεύω το ρυθμίζω να σταματάει στο 85% , δεν κάνω τόσα τηλέφωνα ούτε ίντερνετ με δεδομένα.
Πριν είχα το S20 Ultra.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο το S22 Ultra! Σε όλα! Τώρα αν κάποιος το έχει στα 60 και όχι full res, είναι δικαιώματα του. Δεν μπορούμε να του πούμε εμείς ποιο είναι το σωστό. Γιατί δεν υπάρχει σωστό. Όπως βολεύεται ο καθένας για τον εαυτό του και τη χρήση που κάνει. Κάποιος όταν πχ. δουλεύει, δεν τον ενδιαφέρει, ούτε το 60hz ούτε το Full Res. Ποιος ο λόγος να τα έχει? Αν είναι σπίτι μπορεί να τα αλλάζει!

Τα ηχεία όντως δεν τα παρατήρησα, γιατι πολύ απλά δεν ακούω τραγούδια ή ταινίες από το κινητό. Θα έχω ακουστικά αν ακούω μουσική!

Για τους φίλους που συγκρίνουν iphone και λένε ότι είναι καλύτερα, τους συστήνω να πουλήσουν την μπαχατελα το samsung, δεν θα είναι ποτέ ευχαριστημένοι. Θα τους ξυνίζουν όλα. Ηχεία, μπαταρια, μέγεθος, κτλ.
Δεν τους κατηγορώ, τα παιδιά μου έχουν iphone και είναι ωραία κινητά! Δεν είμαι χαζός ούτε εγωιστής να γράψω κάτι διαφορετικό. Είναι πολύ αξιόλογα. Δεν θα μπω στο τρυπάκι της σύγκρισης, αλλά έλεος ρε παιδιά! Πάρτε οποίο κινητό σας αρέσεις. Είναι θέμα υποκειμενικό.




Είμαι πολύ ξεκάθαρος. Κάντε αυτό που σας αρέσει, πάρτε το κινητό που σας αρέσει και ΜΗΝ ασχολείστε με τους άλλους για ποιον λόγο αγόρασαν το κινητό!


Τι γίνεται ρε παιδιά! Όλοι οι περίεργοι σε αυτό το θέμα θα έρθουν!





Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου επειδή κοινή λογική δεν υπάρχει θα γράψω τι είναι και τι δεν είναι παραλογισμός για εμένα. 

Τι ΔΕΝ είναι παραλογισμός για εμένα. Μπαίνω σε ένα φόρουμ και σε ένα θέμα. Το κάνω για να ενημερωθώ για τη συγκεκριμένη συσκευή. Για το εάν έχει προβλήματα μήπως βρω πως λύνονται. Για να δω εάν μπορώ να κάνω κάποιες βελτιώσεις της. Και γενικά περιμένω να γράφουν ιδιοκτήτες αυτής της συσκευής και να ρωτάνε η να απαντάνε για συγκεκριμένα θέματα αυτής και μόνο της συσκευής. 

Τι είναι παράλογο για εμένα? Να μπαίνω και να διαβάζω συγκρίσεις και κατεβατά για το εάν η συγκεκριμένη συσκευή το έχει μεγαλύτερο από μια άλλη. Ήμαρτον κάθε φορά αυτές οι αηδίες. 

Είναι σαν να μπαίνω σε θέμα για μια εφαρμογή android και να μπαίνει ο κεθενας και να γράφει για άλλες εφαρμογές. 

Και το κακό είναι ότι αυτό γίνεται σχεδόν σε όλες τις ανταγωνιστικό συσκευές. 

Ένα θέμα καθαρό δεν υπάρχει να διαβάζουμε σαν άνθρωποι για τη συσκευή που μας ενδιαφέρει και μόνο γιαυτην. 

Εάν ήθελα να διαβάσω vs ξαναλέω να ανοίγουν ρε παιδιά συγκεκριμένα θέματα και να λύνονται οι οποίες διάφορες εκεί. 

Θέλω να βρω διαφορά θέματα όμορφα και οργανωμένα για το κωλο κινητό μου και πρέπει να διαβάζω 200 σελίδες αντιπαραθεσεων και αν βρω σε αυτές 2 σοβαρά ποσταρισματα για τη λειτουργία της συσκευής. 

Υπάρχουν θέματα για τα κινητά της apple. Ειλικρινά δεν έχω μπει ποτέ. Γιατί απλά δεν έχω κινητό apple, δεν Έχω να κερδίσω κάτι διαβάζοντας εκεί μέσα δεν έχω να δώσω βοήθεια σε κάτι εκεί μέσα. Οπότε γιατί να μπω. 

Το ίδιο και στα θέματα της sony και τα τελευταία χρόνια της lg. Προφανώς όμως είναι για αυτούς που ΧΡΕΙΆΖΟΝΤΑΙ κάτι από αυτά, όχι να μπαίνει ο κάθε πικραμένος και να λέει... Τι φοβερή ήταν η lg και κοίτα πως κατάντησε. Πειυε μου κάποιος εδώ μέσα εάν το γράψω αυτό στα θέματα της lg τι θα προσφέρω εκεί μέσα. Τίποτα απολύτως. Θα έχω γράψει το πιο άκυρο πράγμα και το πιο ΆΧΡΗΣΤΟ. 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ας μάθουμε να γράφουμε σωστά. Υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να παρακολουθήσει ξένα φόρα και περιμένει βοήθειες από εδώ μέσα. Και το έχουμε καταντήσει ΧΏΡΟ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΌ ΚΑΙ ΤΡΕΛΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΆΘΕΣΗΣ.

Πριν χρόνια γράφαμε εδώ μέσα στο muphone  να βοηθάμε ο ένας τον άλλον τώρα απλά τις μετράμε... Ωραίο το καναμε

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Κανείς δεν κατέκρινε όποιον είπε κάτι αρνητικό. Όμως δεν είναι δυνατόν να σχολιάζουμε το αν το s22 ultra τραβάει καλύτερο βίντεο από το s7 edge, ούτε για το αν έχει καλή κάμερα γενικά. Έχει κορυφαία κάμερα κατά κοινή παραδοχή. Όποιος έχει αντίθετη γνώμη ακούγεται με σεβασμό αλλά ανήκει στη μειοψηφία. Δε χρειάζεται να το κάνουμε πάλι iphone vs samsung. υπάρχει η ενότητα των διαξιφισμών για αυτό.

Από εκεί και πέρα κανείς δεν κάνει κουμάντο στο ποιές λειτουργίες θα χρησιμοποιήσει ο καθένας. Άλλος μπορεί να το πήρε επειδή έχει πολλά λεφτά και δεν ξέρει τι να τα κάνει. Δηλαδή αυτός που πήρε με 1750 ευρώ το 13 pro max για να μπαίνει στο ινστα θα του κάνω εγώ κουμάντο? Ούτε είπε κανείς ότι έχουμε όλοι περσινή και προπέρσινη ναυαρχίδα.

Παραλογισμός είναι το να σου λέει ο άλλος ότι τον ενδιαφέρουν τα 90 από τα 100 χαρακτηριστικά ενός κινητού ή το να του λες εσύ "καλά έδωσες τόσα λεφτά και το έχεις στα 60hz??". Ειλικρινά αμφιβάλλω για την ικανότητα αντίληψής μου με αυτά που ακούω.

Βέβαια τι να λέμε τώρα, μπαίνει ένα άτομο εδώ μέσα που δεν έχει το κινητό και δίνει αρνητικές ψήφους σε ανθρώπους που το έχουν και γράφουν τις εντυπώσεις τους...άβυσσος η ψυχή..

Ένα πράγμα μόνο θα σχολιάσω. Ποιος σου είπε εσένα οτι εγώ δεν έχω το κινητό; Το έχω και το πηρα  και τζάμπα. Και δόξα τω Θεώ έχω αλλάξει σχεδόν όλες τις ναυαρχίδες της Samsung. Έτσι για να μη νομίζεις ότι είμαι κάνας ξεκάρφωτός που μπαίνω και σχολιάζω έτσι απλά για να περάσει η ώρα μου. Ότι δε σου αρέσουν τα σχόλια μου δε σημαίνει ότι με διαφέρει γνώμη σου κιόλας. Η αλήθεια είναι αυτή και δε γίνεται από τη στιγμή που μας γεμίζει μία πλάτη κινητού με πέντε κάμερες να μην είμαστε αυστηροί κριτές για να μη γίνουμε κακή. Και δεν κάνω VS με τίποτα την αλήθεια λέω δεν έχω κέρδος. Και όπως είπα και προηγουμένως περίμενα περισσότερα από την κάμερα ειδικά στα νυχτερινά που διαφημίζει. Και η Tesla μοιάζει αυτοκίνητα την αγαπάνε αλλά όταν διαφημίζει επιτάχυνση σε κάποια δευτερόλεπτα και δεν τα πιάνει βγαίνουν και την  Κρίνουν. Δηλαδή τι σημαίνει αυτό ότι επειδή κάποιος δεν κάνει τόσο γρήγορη επιτάχυνση δεν έχει δικαίωμα να παίρνει αυτό που πλήρωσε; Έτσι σου μάθανε σένα; Εμένα με συγχωρείς αλλά όταν  κάτι κοστίζει 1200 € θέλω να είναι άψογο.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ εμένα δε μου πέφτει λόγος το πως χρησιμοποιεί ο καθένας την συσκευή του προς θεού και δεν με διαφέρει. Απλά όταν ο άλλος λέει εγώ βγάζω δύο μέρες μπαταρία με αυτή τη συσκευή. Αλλά δεν μας λέει ότι έχει απενεργοποιήσει μέχρι και το χρώμα στην Οθόνη και την εκθειάζει τότε αυτό είναι άξιο για να το σχολιάσεις. Και ναι εδώ μέσα μιλάμε για τα προβλήματα μας και αυτά που δε μας αρέσουνε και ίσως να μπορούσαμε κάτι να λύσουμε. Αλλά από τη στιγμή που γράφω κάτι και πέφτετε πάνω μου για να με φάτε λογικό είναι ότι θα απαντήσω και εγώ και θα φτάσουμε να γράψουμε κάποιες σελίδες. Φανατισμός υπάρχει από την πλευρά σας όχι από τη δική μου. Λες και έχετε μετοχές ξέρωγω

Edited by Dimitris_w
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, domigr said:

Βγηκε update Μαιου 😉😉

Kαι στα κινητα που αγοράστηκαν απο γερμανό ήρθε μόλις!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Dimitris_w said:

Ένα πράγμα μόνο θα σχολιάσω. Ποιος σου είπε εσένα οτι εγώ δεν έχω το κινητό; Το έχω και το πηρα  και τζάμπα. Και δόξα τω Θεώ έχω αλλάξει σχεδόν όλες τις ναυαρχίδες της Samsung. Έτσι για να μη νομίζεις ότι είμαι κάνας ξεκάρφωτός που μπαίνω και σχολιάζω έτσι απλά για να περάσει η ώρα μου. Ότι δε σου αρέσουν τα σχόλια μου δε σημαίνει ότι με διαφέρει γνώμη σου κιόλας. Η αλήθεια είναι αυτή και δε γίνεται από τη στιγμή που μας γεμίζει μία πλάτη κινητού με πέντε κάμερες να μην είμαστε αυστηροί κριτές για να μη γίνουμε κακή. Και δεν κάνω VS με τίποτα την αλήθεια λέω δεν έχω κέρδος. Και όπως είπα και προηγουμένως περίμενα περισσότερα από την κάμερα ειδικά στα νυχτερινά που διαφημίζει. Και η Tesla μοιάζει αυτοκίνητα την αγαπάνε αλλά όταν διαφημίζει επιτάχυνση σε κάποια δευτερόλεπτα και δεν τα πιάνει βγαίνουν και την  Κρίνουν. Δηλαδή τι σημαίνει αυτό ότι επειδή κάποιος δεν κάνει τόσο γρήγορη επιτάχυνση δεν έχει δικαίωμα να παίρνει αυτό που πλήρωσε; Έτσι σου μάθανε σένα; Εμένα με συγχωρείς αλλά όταν  κάτι κοστίζει 1200 € θέλω να είναι άψογο.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ εμένα δε μου πέφτει λόγος το πως χρησιμοποιεί ο καθένας την συσκευή του προς θεού και δεν με διαφέρει. Απλά όταν ο άλλος λέει εγώ βγάζω δύο μέρες μπαταρία με αυτή τη συσκευή. Αλλά δεν μας λέει ότι έχει απενεργοποιήσει μέχρι και το χρώμα στην Οθόνη και την εκθειάζει τότε αυτό είναι άξιο για να το σχολιάσεις. Και ναι εδώ μέσα μιλάμε για τα προβλήματα μας και αυτά που δε μας αρέσουνε και ίσως να μπορούσαμε κάτι να λύσουμε. Αλλά από τη στιγμή που γράφω κάτι και πέφτετε πάνω μου για να με φάτε λογικό είναι ότι θα απαντήσω και εγώ και θα φτάσουμε να γράψουμε κάποιες σελίδες. Φανατισμός υπάρχει από την πλευρά σας όχι από τη δική μου. Λες και έχετε μετοχές ξέρωγω

Πρώτα από όλα εκφράσεις του τύπου "έτσι σου μάθανε εσένα?"  και "Ότι δε σου αρέσουν τα σχόλια μου δε σημαίνει ότι με διαφέρει γνώμη σου κιόλας." παρέλκουν. Δε γνωριζόμαστε.  Επίσης, αν δε σε ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων δεν μπαίνεις σε δημόσιο φόρουμ να γράψεις. Εμένα αντίθετα με ενδιαφέρει η γνώμη σου και καταγράφω τα όσα αρνητικά καταλογίζεις στο κινητό. Ως προς την κάμερα όμως πώς να το κάνουμε, όλος ο πλανήτης γράφει διθυράμβους. Τέλεια όχι, πάρα πολύ καλή ναι.

Δεύτερον, αν διάβασες καλά τα όσα έγραψα αναφέρθηκα σε άνθρωπο που δεν έχει το κινητό και μπαίνει και δίνει αρνητικές ψήφους εδώ μέσα χωρίς να έχει σχολιάσει ούτε μία φορά. Είναι εύκολο να δεις ποιός είναι αυτός και φυσικά δεν είσαι εσύ. Κακώς θίχτηκες.

Συμφωνώ με το ότι δε σου πέφτει λόγος για το πώς χρησιμοποιεί το κινητό του ο άλλος όπως δε μου πέφτει και εμένα. Εσύ έγραψες όμως για άλλον συμφορουμίτη ότι είναι παραλογισμός τα 60hz, άρα από τη μία δε σου πέφτει λόγος, από την άλλη τον θεωρείς παράλογο που δεν ανεβάζει την ανάλυση.

Εν πάση περιπτώσει, καμία συσκευή δεν είναι άψογη. Η πλειονότητα όμως των ανθρώπων εδώ μέσα είναι ικανοποιημένοι. εμένα με ταλαιπώρησε μία προβληματική συσκευή ένα μήνα και παρόλα αυτά είμαι ικανοποιημένος με την έκβαση της αγοράς μου. θα είχα χίλιους λόγους να βρίζω τη samsung.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dark_Lord said:

Πρώτα από όλα εκφράσεις του τύπου "έτσι σου μάθανε εσένα?"  και "Ότι δε σου αρέσουν τα σχόλια μου δε σημαίνει ότι με διαφέρει γνώμη σου κιόλας." παρέλκουν. Δε γνωριζόμαστε.  Επίσης, αν δε σε ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων δεν μπαίνεις σε δημόσιο φόρουμ να γράψεις. Εμένα αντίθετα με ενδιαφέρει η γνώμη σου και καταγράφω τα όσα αρνητικά καταλογίζεις στο κινητό. Ως προς την κάμερα όμως πώς να το κάνουμε, όλος ο πλανήτης γράφει διθυράμβους. Τέλεια όχι, πάρα πολύ καλή ναι.

Δεύτερον, αν διάβασες καλά τα όσα έγραψα αναφέρθηκα σε άνθρωπο που δεν έχει το κινητό και μπαίνει και δίνει αρνητικές ψήφους εδώ μέσα χωρίς να έχει σχολιάσει ούτε μία φορά. Είναι εύκολο να δεις ποιός είναι αυτός και φυσικά δεν είσαι εσύ. Κακώς θίχτηκες.

Συμφωνώ με το ότι δε σου πέφτει λόγος για το πώς χρησιμοποιεί το κινητό του ο άλλος όπως δε μου πέφτει και εμένα. Εσύ έγραψες όμως για άλλον συμφορουμίτη ότι είναι παραλογισμός τα 60hz, άρα από τη μία δε σου πέφτει λόγος, από την άλλη τον θεωρείς παράλογο που δεν ανεβάζει την ανάλυση.

Εν πάση περιπτώσει, καμία συσκευή δεν είναι άψογη. Η πλειονότητα όμως των ανθρώπων εδώ μέσα είναι ικανοποιημένοι. εμένα με ταλαιπώρησε μία προβληματική συσκευή ένα μήνα και παρόλα αυτά είμαι ικανοποιημένος με την έκβαση της αγοράς μου. θα είχα χίλιους λόγους να βρίζω τη samsung.

Η κάμερα είναι κορυφή λέμε και αν έχεις και λίγες όχι πολλές γνώσεις στη φωτογραφία και πας στην επαγγελματική λήψη δεν παίζεται. Επίσης, με το expert RAW βγάζει απίθανες νυκτερινές (πάλι με ρυθμίσεις εννοείται)  Και τα λέω  σε εσένα γιατί έχω βαρεθεί τις αντιπαραθέσεις με τους γκρινιάρηδες που έχουν πρόβλημα για κάθε λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι κορυφή λέμε και αν έχεις και λίγες όχι πολλές γνώσεις στη φωτογραφία και πας στην επαγγελματική λήψη δεν παίζεται. Επίσης, με το expert RAW βγάζει απίθανες νυκτερινές (πάλι με ρυθμίσεις εννοείται)  Και τα λέω  σε εσένα γιατί έχω βαρεθεί τις αντιπαραθέσεις με τους γκρινιάρηδες που έχουν πρόβλημα για κάθε λύση.
Ακριβώς έτσι είναι!! Η κάμερα κορυφή και για πρώτη φορά δε χρειαζόταν πολλά update. Η μπαταρία χτυπάει εικοσιτετράωρο από το 85% με τα πάντα ανοιχτά και 120 ρυθμό ανανέωσης και όλα να τρέχουν και σε μέγιστη ανάλυση. Το σκρολ είναι τρομερό, η ταχύτητα του τέλεια. Είναι η πρώτη φορά που έχω μειώσει την ένταση στο ακουστικό γιατί άκουγαν τον άλλον, όταν μιλούσα. Αν αυτό δεν είναι το καλύτερο Android τότε ποιο είναι; Τα υπόλοιπα είναι απλά γκρίνια και εκ του πονηρού.....

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Anlibafojo said:

Η κάμερα είναι κορυφή λέμε και αν έχεις και λίγες όχι πολλές γνώσεις στη φωτογραφία και πας στην επαγγελματική λήψη δεν παίζεται. Επίσης, με το expert RAW βγάζει απίθανες νυκτερινές (πάλι με ρυθμίσεις εννοείται)  Και τα λέω  σε εσένα γιατί έχω βαρεθεί τις αντιπαραθέσεις με τους γκρινιάρηδες που έχουν πρόβλημα για κάθε λύση.

αν έχεις κάποιο tip ειδικά για το νυχτερινό βίντεο να μας το πεις!

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Για το νυχτερινό βίντεο δεν υπάρχουν τιπ δυστυχώς....δεν μπορει να γίνει κάτι σαν το expert raw κλπ.
Θέλεις μεγάλο φακό με ανοιχτό διάφραγμα και μεγάλο αισθητήρα.

Το expert raw να πω ότι όντως είναι πολύ καλό, άλλο πολύ αργό.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...