Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

Ναι, δεν διαφωνώ ότι είναι τραβηγμένο αλλά στις μέρες μας όλα είναι πιθανά. Βλέπεις πόσα γίνονται. Κι αυτό το σενάριο είναι 1 από κάμποσα που μπορεί να υπάρχουν. Ασφάλεια είναι να μηδενίζονται οι κίνδυνοι και όχι να υπάρχουν ακραία σενάρια που επιτρέπονται να συμβούν. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον. 
Την μπάρα που μου έδειξες δεν την χρησιμοποιώ προσωπικά οπότε δεν ξέρω τι καταναλώνει. Γενικά, όσες κι αν δοκίμασα, μόνο αυτή που έγραψα κράτησα τελικά. 
Μα φίλε μου, ούτε εγώ χρησιμοποιώ το direct call, αλλά όταν το δοκίμασα, το έγραψα και νωρίτερα, έχει επιλογή όταν η οθόνη είναι απενεργοποιημένη να μην μπορεί να γίνει κλήση. Αρα δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας. Ο καθένας είναι υπεύθυνος.
Επίσης, ο κλέφτης τι μπορεί να κερδίσει αν πάρει κάποιο πρόσωπο και το πει να πάει στην τάδε οδό? Το πρώτο που κάνουν οι κλέφτες και ισχύει στο 99% των περιπτώσεων είναι η απενεργοποίηση του κινητού για να μην εντοπιστεί σε περίπτωση ενεργής υπηρεσίας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλά μπορεί να κερδίσει. Τόσα και τόσα ακούμε με εκμετάλλευση ηλικιωμένων για παράδειγμα. Επίσης μην ξεχνάς ότι αυτοί που έχουν κακές προθέσεις είναι συνήθως ιδιαίτερα εφευρετικοί σε τέτοιες καταστάσεις. Δηλαδή το ότι δεν μπορείς να σκεφτείς κακό σενάριο δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Πριν κάποια χρόνια π.χ. θα σου πέρναγε απ' το μυαλό ότι θα αποσπούσαν χρήματα απ' τον κόσμο λέγοντάς του ότι κάποιο κοντινό τους πρόσωπο βρίσκεται σε ανάγκη αλλά δεν μπορεί να μιλήσει αυτή τη στιγμή; Και τόσα άλλα.

Φυσικά υπάρχουν και πιο light σενάρια (αλλά πολύ εκνευριστικά), π.χ. να βρει ευκαιρία κάποιος να σου κάνει πλάκα παίρνοντας τα γνωστά σου νούμερα μέσα στη νύχτα, να σου φάει δωρεάν λεπτά κτλ. Η δυνατότητα εντοπισμού μη νομίζεις ότι τους φοβίζει πάντα, π.χ. φίλος που του έκλεψαν το κινητό το βρήκε μέσω εντοπισμού να εκπέμπει μέσα σε κάποιο οίκημα αλλά η αστυνομία (δικαιολογημένα) του είπε ότι δεν μπορεί να πάει να ψάξει χωρίς ένταλμα.

Δεν ξέρω, μου κάνει εντύπωση που υπάρχει αυτή η δυνατότητα.




Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, TimDeLAY said:

Πολλά μπορεί να κερδίσει. Τόσα και τόσα ακούμε με εκμετάλλευση ηλικιωμένων για παράδειγμα. Επίσης μην ξεχνάς ότι αυτοί που έχουν κακές προθέσεις είναι συνήθως ιδιαίτερα εφευρετικοί σε τέτοιες καταστάσεις. Δηλαδή το ότι δεν μπορείς να σκεφτείς κακό σενάριο δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Πριν κάποια χρόνια π.χ. θα σου πέρναγε απ' το μυαλό ότι θα αποσπούσαν χρήματα απ' τον κόσμο λέγοντάς του ότι κάποιο κοντινό τους πρόσωπο βρίσκεται σε ανάγκη αλλά δεν μπορεί να μιλήσει αυτή τη στιγμή; Και τόσα άλλα.

Φυσικά υπάρχουν και πιο light σενάρια (αλλά πολύ εκνευριστικά), π.χ. να βρει ευκαιρία κάποιος να σου κάνει πλάκα παίρνοντας τα γνωστά σου νούμερα μέσα στη νύχτα, να σου φάει δωρεάν λεπτά κτλ. Η δυνατότητα εντοπισμού μη νομίζεις ότι τους φοβίζει πάντα, π.χ. φίλος που του έκλεψαν το κινητό το βρήκε μέσω εντοπισμού να εκπέμπει μέσα σε κάποιο οίκημα αλλά η αστυνομία (δικαιολογημένα) του είπε ότι δεν μπορεί να πάει να ψάξει χωρίς ένταλμα.

Δεν ξέρω, μου κάνει εντύπωση που υπάρχει αυτή η δυνατότητα.



 

Από τι στιγμή που σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις αν θα εμφανίζονται ή οχι οι επαφές προς άμεση κλίση όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο γιατί σου κάνει τόσο εντύπωση; Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε κάποιος να επιλέξει ξεκλείδωμα οθόνης με κύλιση το οποίο πάλι δεν παρέχει καμία ασφάλεια. Επιλογή στον χρήστη είναι,  όχι κενό ασφαλείας. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εδώ έχοντας επιλέξει να κλειδώσεις το τηλέφωνο μένεις με την ψευδαίσθηση ότι είσαι ασφαλής. Ενώ δεν είσαι. Όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, για κάποιο λόγο οι περισσότεροι επιτρέπουν μόνο κλήσεις έκτακτης ανάγκης με κλειδωμένο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TimDeLAY said:

Γιατί εδώ έχοντας επιλέξει να κλειδώσεις το τηλέφωνο μένεις με την ψευδαίσθηση ότι είσαι ασφαλής. Ενώ δεν είσαι. Όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, για κάποιο λόγο οι περισσότεροι επιτρέπουν μόνο κλήσεις έκτακτης ανάγκης με κλειδωμένο τηλέφωνο.

Μα εσύ επιλέγεις αν θα το αφήσεις προσβάσιμο ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια. Ναι εσύ το επιλέγεις, αλλά η ψευδαίσθηση της ασφάλειας λόγω κλειδώματος μένει. Πόσο μάλλον για το μέσο χρήστη που δεν ασχολείται με τέτοιες λεπτομέρειες.

Anyway, μην το κουράζουμε, δε μιλάμε για κάνα ιδιαίτερα σοβαρό θέμα. Έτσι κι αλλιώς το 99% του κόσμου που το έχει ενεργοποιήσει δεν πρόκειται να επηρεαστεί. Απλά εγώ θεωρώ πιο ασφαλές να μην υπάρχει καν σαν επιλογή. Τουλάχιστον όμως είναι επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, TimDeLAY said:

Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια. Ναι εσύ το επιλέγεις, αλλά η ψευδαίσθηση της ασφάλειας λόγω κλειδώματος μένει. Πόσο μάλλον για το μέσο χρήστη που δεν ασχολείται με τέτοιες λεπτομέρειες.

Anyway, μην το κουράζουμε, δε μιλάμε για κάνα ιδιαίτερα σοβαρό θέμα. Έτσι κι αλλιώς το 99% του κόσμου που το έχει ενεργοποιήσει δεν πρόκειται να επηρεαστεί. Απλά εγώ θεωρώ πιο ασφαλές να μην υπάρχει καν σαν επιλογή. Τουλάχιστον όμως είναι επιλογή.
 

Εκεί θέλω να καταλήξω και γω. Μην  επαναλαμβανουμε τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Στον φάκελο τα αρχεία μου υπάρχει η επιλογή δικτυακός χώρος αποθήκευσης, γνωρίζετε σε τι χρησιμεύει και πως ρυθμίζεται?

Edited by vagelispyro
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, vagelispyro said:

Στον φάκελο τα αρχεία μου υπάρχει η επιλογή δικτυακός χώρος αποθήκευσης, γνωρίζετε σε τι χρησιμεύει και πως ρυθμίζεται?

μπορεις να κανεις share στο τοπικο δικτυο κάποιους φακέλους του υπολογιστη σου και μετα να συνδεθεις με τα στοιχεια σου μεσω της εφαρμογης και να μεταφέρεις αρχεια απο και προς αυτους τους φακελους . smb share νομιζω λεγεται ολο αυτο

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TimDeLAY said:

Πολλά μπορεί να κερδίσει. Τόσα και τόσα ακούμε με εκμετάλλευση ηλικιωμένων για παράδειγμα. Επίσης μην ξεχνάς ότι αυτοί που έχουν κακές προθέσεις είναι συνήθως ιδιαίτερα εφευρετικοί σε τέτοιες καταστάσεις. Δηλαδή το ότι δεν μπορείς να σκεφτείς κακό σενάριο δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Πριν κάποια χρόνια π.χ. θα σου πέρναγε απ' το μυαλό ότι θα αποσπούσαν χρήματα απ' τον κόσμο λέγοντάς του ότι κάποιο κοντινό τους πρόσωπο βρίσκεται σε ανάγκη αλλά δεν μπορεί να μιλήσει αυτή τη στιγμή; Και τόσα άλλα.

Φυσικά υπάρχουν και πιο light σενάρια (αλλά πολύ εκνευριστικά), π.χ. να βρει ευκαιρία κάποιος να σου κάνει πλάκα παίρνοντας τα γνωστά σου νούμερα μέσα στη νύχτα, να σου φάει δωρεάν λεπτά κτλ. Η δυνατότητα εντοπισμού μη νομίζεις ότι τους φοβίζει πάντα, π.χ. φίλος που του έκλεψαν το κινητό το βρήκε μέσω εντοπισμού να εκπέμπει μέσα σε κάποιο οίκημα αλλά η αστυνομία (δικαιολογημένα) του είπε ότι δεν μπορεί να πάει να ψάξει χωρίς ένταλμα.

Δεν ξέρω, μου κάνει εντύπωση που υπάρχει αυτή η δυνατότητα.



 

Ενημερωτικά οι απάτες αυτές είτε γίνονται από καρτοτηλεφωνα είτε από πακιστανικά κινητά.

Και δεν νομίζω κάποιος να του κλέψουν το κινητό και το πρώτο πράγμα που θα κάνει δεν θα είναι να κλείσει το νούμερο! Σιγά μην το αφήσει "ανοιχτό" ακόμα και αν είναι καρτοτηλεφωνο.

Όντως βγήκαμε αρκετά off topic.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, TimDeLAY said:

Πολλά μπορεί να κερδίσει. Τόσα και τόσα ακούμε με εκμετάλλευση ηλικιωμένων για παράδειγμα. Επίσης μην ξεχνάς ότι αυτοί που έχουν κακές προθέσεις είναι συνήθως ιδιαίτερα εφευρετικοί σε τέτοιες καταστάσεις. Δηλαδή το ότι δεν μπορείς να σκεφτείς κακό σενάριο δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Πριν κάποια χρόνια π.χ. θα σου πέρναγε απ' το μυαλό ότι θα αποσπούσαν χρήματα απ' τον κόσμο λέγοντάς του ότι κάποιο κοντινό τους πρόσωπο βρίσκεται σε ανάγκη αλλά δεν μπορεί να μιλήσει αυτή τη στιγμή; Και τόσα άλλα.

Φυσικά υπάρχουν και πιο light σενάρια (αλλά πολύ εκνευριστικά), π.χ. να βρει ευκαιρία κάποιος να σου κάνει πλάκα παίρνοντας τα γνωστά σου νούμερα μέσα στη νύχτα, να σου φάει δωρεάν λεπτά κτλ. Η δυνατότητα εντοπισμού μη νομίζεις ότι τους φοβίζει πάντα, π.χ. φίλος που του έκλεψαν το κινητό το βρήκε μέσω εντοπισμού να εκπέμπει μέσα σε κάποιο οίκημα αλλά η αστυνομία (δικαιολογημένα) του είπε ότι δεν μπορεί να πάει να ψάξει χωρίς ένταλμα.

Δεν ξέρω, μου κάνει εντύπωση που υπάρχει αυτή η δυνατότητα.



 

Ερώτηση αν σου κλέψουν το κινητό πετάξουν την σιμ κ κάνουν ένα hard reset  η συσκευή εντοπίζεται; ή απλά κλειδωνεις imai απο τον παροχο κ καθίσταται άχρηστη ή συσκευή; 

Just now, challenge143 said:

Ερώτηση αν σου κλέψουν το κινητό πετάξουν την σιμ κ κάνουν ένα hard reset  η συσκευή εντοπίζεται; ή απλά κλειδωνεις imai απο τον παροχο κ καθίσταται άχρηστη ή συσκευή; 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι για παραπάνω ασφάλεια; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, challenge143 said:

Ερώτηση αν σου κλέψουν το κινητό πετάξουν την σιμ κ κάνουν ένα hard reset  η συσκευή εντοπίζεται; ή απλά κλειδωνεις imai απο τον παροχο κ καθίσταται άχρηστη ή συσκευή; 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι για παραπάνω ασφάλεια; 

Πλέον για αποφυγή hard reset σε κλεμμένο κινητό ή άλλες περίεργες καταστάσεις ζητάει κωδικό τηλεφώνου. Διαφορετικά δεν μπορεί να κάνει κάποιος hard reset ακόμα και στο σέρβις.

Σημαντικό είναι να έχεις κάπου το imei της συσκευής και να το δηλώσεις το ταχύτερο στην εταιρεία κινητής που είσαι ώστε ακόμα και με αλλαγή sim ανεξάρτητα παρόχου με την πρώτη σύνδεση να μπλοκάρει η συσκευή και να αχρηστευτεί.

Edited by Anlibafojo
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Anlibafojo said:

Πλέον για αποφυγή hard reset σε κλεμμένο κινητό ή άλλες περίεργες καταστάσεις ζητάει κωδικό τηλεφώνου. Διαφορετικά δεν μπορεί να κάνει κάποιος hard reset ακόμα και στο σέρβις.

Σημαντικό είναι να έχεις κάπου το imei της συσκευής και να το δηλώσεις το ταχύτερο στην εταιρεία κινητής που είσαι ώστε ακόμα και με αλλαγή sim ανεξάρτητα παρόχου με την πρώτη σύνδεση να μπλοκάρει η συσκευή και να αχρηστευτεί.

Αν το κλέψουν και περάσουν νέα σπασμένη rom;;;

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, bromiaris said:

Αν το κλέψουν και περάσουν νέα σπασμένη rom;;;

Γιαυτό κλειδώνει με το IMEI που δεν μπορεί να αλλαχθεί και όχι με τη rom ή τη sim.

Και ίσως και η αλλαγή rom να χρειάζεται πάλι να είναι ξεκλείδωτο το τηλέφωνο για να γίνει. Ας μας πει κάποιος που ασχολείται με αυτό το σπόρ αν ξέρει σίγουρα.

Edited by Anlibafojo
Link to comment
Share on other sites

Όχι με το που κλειδώσει imei η συσκευή ότι κ να κάνεις βγαίνει άχρηστη. Απλά την έχεις σαν game boy 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2022 at 8:36 ΠΜ, Anlibafojo said:

Πλέον για αποφυγή hard reset σε κλεμμένο κινητό ή άλλες περίεργες καταστάσεις ζητάει κωδικό τηλεφώνου. Διαφορετικά δεν μπορεί να κάνει κάποιος hard reset ακόμα και στο σέρβις.

Σημαντικό είναι να έχεις κάπου το imei της συσκευής και να το δηλώσεις το ταχύτερο στην εταιρεία κινητής που είσαι ώστε ακόμα και με αλλαγή sim ανεξάρτητα παρόχου με την πρώτη σύνδεση να μπλοκάρει η συσκευή και να αχρηστευτεί.

Μια κυκλοφορούνε τρόποι για να ξεκλειδώσεις μία συσκευή η οποία είναι κλειδωμένη.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά 

Έφτιαξα μια ρουτίνα αλλά πρώτη μέρα δεν δούλεψε.

Επειδή δεν προλαβαίνω να το φορτίσω πριν κοιμηθώ και το βάζω όταν κοιμάμαι θέλω να σταματάει στο 85% και να συνεχίζει το πρωί που ξυπνάω για να μην καταστρέφεται η μπαταρία όλη νύχτα στη φόρτιση.

Το πρωί όμως που σηκώθηκα το βρήκα στο 100% .Τι κάνω λάθος η πως μπορώ να το κάνω να σταματάει τη φόρτιση και να συνεχίζει το πρωί κατά τις 0630 μέχρι 0715 ας πούμε ?

Screenshot_20220506-113927_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitris_w said:

Μια κυκλοφορούνε τρόποι για να ξεκλειδώσεις μία συσκευή η οποία είναι κλειδωμένη.... 

Αν και χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει όλη αυτή η κουβέντα. Πες ένα τέτοιο τρόπο για να καταλάβουμε τι εννοείς.

Πέραν αυτού τόνισα ότι ακόμα και rom να αλλάξει κάποιος το emei ΔΕΝ αλλάζει. Αν δηλωθεί κλοπή και κλειδώσει από μια εταιρία κινητής γίνεται Game boy όπως γράφει και ο challenge143

Σκοπός είναι να προσέχεις τη συσκευή σου όπως κάνεις και με άλλα πράγματα πχ αυτοκίνητο που και αυτά τα κλέβουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά 
Έφτιαξα μια ρουτίνα αλλά πρώτη μέρα δεν δούλεψε.
Επειδή δεν προλαβαίνω να το φορτίσω πριν κοιμηθώ και το βάζω όταν κοιμάμαι θέλω να σταματάει στο 85% και να συνεχίζει το πρωί που ξυπνάω για να μην καταστρέφεται η μπαταρία όλη νύχτα στη φόρτιση.
Το πρωί όμως που σηκώθηκα το βρήκα στο 100% .Τι κάνω λάθος η πως μπορώ να το κάνω να σταματάει τη φόρτιση και να συνεχίζει το πρωί κατά τις 0630 μέχρι 0715 ας πούμε ?
351302026_Screenshot_20220506-113927_BixbyRoutines.thumb.jpg.8ba198d4686051d4543c3c6f9715d0aa.jpg
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά το να φορτίζεις από 85% σε 100% δε μου φαίνεται και πολύ σωστό. Οι περισσότεροι προτείνουν να το κρατάς από 20% μέχρι 80-85%. Νομίζω καλύτερα να το σταματάς εκεί.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TimDeLAY said:

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά το να φορτίζεις από 85% σε 100% δε μου φαίνεται και πολύ σωστό. Οι περισσότεροι προτείνουν να το κρατάς από 20% μέχρι 80-85%. Νομίζω καλύτερα να το σταματάς εκεί.

 

3 ώρες πριν, Niman72 said:

Καλημέρα παιδιά 

Έφτιαξα μια ρουτίνα αλλά πρώτη μέρα δεν δούλεψε.

Επειδή δεν προλαβαίνω να το φορτίσω πριν κοιμηθώ και το βάζω όταν κοιμάμαι θέλω να σταματάει στο 85% και να συνεχίζει το πρωί που ξυπνάω για να μην καταστρέφεται η μπαταρία όλη νύχτα στη φόρτιση.

Το πρωί όμως που σηκώθηκα το βρήκα στο 100% .Τι κάνω λάθος η πως μπορώ να το κάνω να σταματάει τη φόρτιση και να συνεχίζει το πρωί κατά τις 0630 μέχρι 0715 ας πούμε ?

Screenshot_20220506-113927_Bixby Routines.jpg

Χωρίς να γνωρίζω κι εγώ πολλά, επεδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ routines....

Μήπως θα πρέπει να συμπεριλάβεις και την εντολή με το αν είναι ανοιχτό ή κλειστό το διακοπτάκι για τον περιορισμό στο 85% ?

Link to comment
Share on other sites

@Niman72 Προτείνω να βάλεις συγκεκριμένες ώρες για το protect battery και στη συνέχεια αναστροφή ενέργειας. Εγώ το εχω μεχρι το 85% όλο το βράδυ και στην συνέχεια το πρωι γρήγορη φόρτιση μέχρι να φύγω για δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με καλωσορίζω στην παρέα σας πώς νέος κάτοχος και εγώ. Αν και σκεφτόμουν ανάμεσα σε αυτό και στο fold !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με καλωσορίζω στην παρέα σας πώς νέος κάτοχος και εγώ. Αν και σκεφτόμουν ανάμεσα σε αυτό και στο fold !!!
Καλορίζικο. Το fold θα έχει νόημα μόνο όταν έχει ενσωματωμένο πενάκι. Εκτός αν κάποιος το χρησιμοποιεί για τη δουλειά του και θέλει την οθόνη του. Φυσικά και τις κάμερες του 22.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...