Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

8 minutes ago, ksino1100 said:

 

 

Το περίεργο ειναι πως η Samy βγάζει ναυαρχίδα στην αγορά. Με 12gb ram.

Και πληρώνεις την κορυφαία έκδοση της ναυαρχίδας και ανακαλύπτεις πως υπάρχει προεπιλεγμένη virtual ram 4GB.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ, θα έπρεπε να είναι μη ενεργή η virtual και αν θέλω να την ενεργοποιήσω.

Και εν τέλει, δε με αφήνει καν να επιλέξω 0GB virtual ram ώστε να δουλέψω μόνο την hardware.

Τεσπα....

Μα την hardware ram θα χρησιμοποείς και μόνο. η ram plus είναι για extreme περιπτώσεις όπου δε φτάνουν τα 12gb ram. είναι κάτι σαν τις κάρτες γραφικών στα pc που έχουν την επιλογή να τραβάνε από τη ram του υπολογιστή (πέρα από τη δική τους) σε extreme περιπτώσεις. Δε χάνεις κάτι. Ίσα ίσα είσαι κερδισμένος σε σχέση με τις υπόλοιπες android ναυαρχίδες γιατί θα κλείσουν ακόμη πιο δύσκολα εφαρμογές στο παρασκήνιο. Η virtual μνήμη είναι bonus και όχι μειονέκτημα (αν και πιο αργή μνήμη σε σχέση με την κανονική ram)

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα θα γεμίσουν καμιά δεκαριά σελίδες για την εικονική μνήμη, κάτι που δε θα έπρεπε καν να σας απασχολεί. Η ....κανονική μνήμη είναι τα 12....η εικονική, από τα λίγα που ξέρω, μπαίνει από τις εταιρείες κυρίως λόγω κόστους. Χρησιμοποιείται για δυναμικές εφαρμογές και αυτές που χρειάζονται πολλούς πόρους για να δουλέψουν ή αν έχεις ανοιχτές πολλές και εργάζεσαι και είναι από αυτές που χρειάζονται ραμ αρκετή. Οπότε μη σας απασχολεί κάτι τέτοιο. Εγώ το έχω βάλει στα 6 και το τηλέφωνο λειτουργεί υποδειγματικά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ksino1100 said:

Κ μια ερώτηση.

Η συσκευή είναι όντως 12GB ram ή 8 hardware και άλλα 4 εικονική?

Γιατί στη μπάρα τέρμα δεξιά λέει 12gb RAM Plus και από κάτω στις επιλογές RAM Plus είναι ήδη τσεκαρισμένο τα 4....

Κανόνισε κυρά Σάμσουνγκ.....

 

 

Screenshot_20220502-185638_Device care.jpg

Screenshot_20220502-185810_Device care.jpg

 

24 minutes ago, ksino1100 said:

 

 

Δε θεωρώ.

Παραξενεύομαι με βάση τα γραφικά κ την παρουσίαση των στοιχείων εντός του κινητού.

Γιατί είναι προεπιλεγμένη η ram plus στα 4gb.

Γιατί την προεπιλέγει η Samy?

Προσωπικά δε θα ήθελα εικονική ραμ.

 

Άλλαξα τη ρύθμιση από την προεπιλεγμένη των 4gb ram plus, σε 8BG RAM Plus κ έκανα επανεκκίνηση. Για δοκιμή

Ορίστε τα γραφικά της Samy...Δε ξεκαθαρίζεται κάτι.

 

Screenshot_20220502-193711_Device care.jpg

Αν όπως εικάζεις η φυσική μνήμη είναι 8 και πάει στα 12 με την προεπιλογή στα 4 της εταιρίας τότε με την αλλαγή από 4 σε 8 θα έπρεπε να δείχνει 16 συνολική και όχι δώδεκα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, costsa41 said:

Τώρα θα γεμίσουν καμιά δεκαριά σελίδες για την εικονική μνήμη, κάτι που δε θα έπρεπε καν να σας απασχολεί. Η ....κανονική μνήμη είναι τα 12....η εικονική, από τα λίγα που ξέρω, μπαίνει από τις εταιρείες κυρίως λόγω κόστους. Χρησιμοποιείται για δυναμικές εφαρμογές και αυτές που χρειάζονται πολλούς πόρους για να δουλέψουν ή αν έχεις ανοιχτές πολλές και εργάζεσαι και είναι από αυτές που χρειάζονται ραμ αρκετή. Οπότε μη σας απασχολεί κάτι τέτοιο. Εγώ το έχω βάλει στα 6 και το τηλέφωνο λειτουργεί υποδειγματικά. 

Νομίζω Κώστα ότι το να ισχυριστούμε ότι η samsung έβγαλε μόνο εκδόσεις με 8gb και ότι οι εκδόσεις με 12 gb (και αρκετά ευρώ πιο ακριβές) έχουν απλώς εικονική μνήμη ξεπερνά τα όρια της επιστημονικής φαντασίας. Ίσως το γράφημα δημιουργεί απορίες σε κάποιους (σε μένα όχι πάντως), αλλά νομίζω ότι κατάλαβαν όλοι ότι η ram plus είναι feature.

1 minute ago, Anlibafojo said:

 

Αν όπως εικάζεις η φυσική μνήμη είναι 8 και πάει στα 12 με την προεπιλογή στα 4 της εταιρίας τότε με την αλλαγή από 4 σε 8 θα έπρεπε να δείχνει 16 συνολική και όχι δώδεκα.

 

Ακριβώς.-

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν απλά να έχουν κλιμάκωση όπως πχ σε φωτογραφικές μηχανές που δείχνει την αλλαγή από optical σε digital zoom.

Οπότε κλίμακα με λευκή μπάρα από 0 ως 12GB ram και προέκταση η μπάρα με γκρι χρώμα από 12 ως 20GB.

 

Τεσπά

Το πονοκεφαλιάσαμε 🤣

 

Στις επιλογές προγραμματιστή πάντως μιλάει για 12αρα ραμ.

 

Το καλό είναι πως βλέπετε real time και την πτώση της μπαταρίας μου 🤣

 

 

Screenshot_20220502-201723_Settings.jpg

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, costsa41 said:

Τώρα θα γεμίσουν καμιά δεκαριά σελίδες για την εικονική μνήμη, κάτι που δε θα έπρεπε καν να σας απασχολεί. Η ....κανονική μνήμη είναι τα 12....η εικονική, από τα λίγα που ξέρω, μπαίνει από τις εταιρείες κυρίως λόγω κόστους. Χρησιμοποιείται για δυναμικές εφαρμογές και αυτές που χρειάζονται πολλούς πόρους για να δουλέψουν ή αν έχεις ανοιχτές πολλές και εργάζεσαι και είναι από αυτές που χρειάζονται ραμ αρκετή. Οπότε μη σας απασχολεί κάτι τέτοιο. Εγώ το έχω βάλει στα 6 και το τηλέφωνο λειτουργεί υποδειγματικά. 

Συντοπίτη είμαστε όλοι (σχεδόν) εδώ για να λύνουμε απορίες και προβλήματα ή ότι άλλο προκύπτει στη συσκευή μας. Οπότε η κάθε απορία που δημιουργείται είναι θεμιτή στο μέτρο του φυσιολογικού και όχι της εμμονής. Το συγκεκριμένο λοιπόν απαντήθηκε/λύθηκε οπότε δε νομίζω να μακρηγορήσουμε. Συνεχίζουμε λοιπόν ακάθεκτοι να απολαμβάνουμε την κινητάρα με την μπαταριάρα τις σούπερ κάμερες και όλα τα υπόλοιπα καλούδια που μας προσφέρει και αναμένουμε το επόμενο θέμα συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Anlibafojo said:

Συντοπίτη είμαστε όλοι (σχεδόν) εδώ για να λύνουμε απορίες και προβλήματα ή ότι άλλο προκύπτει στη συσκευή μας. Οπότε η κάθε απορία που δημιουργείται είναι θεμιτή στο μέτρο του φυσιολογικού και όχι της εμμονής. Το συγκεκριμένο λοιπόν απαντήθηκε/λύθηκε οπότε δε νομίζω να μακρηγορήσουμε. Συνεχίζουμε λοιπόν ακάθεκτοι να απολαμβάνουμε την κινητάρα με την μπαταριάρα τις σούπερ κάμερες και όλα τα υπόλοιπα καλούδια που μας προσφέρει και αναμένουμε το επόμενο θέμα συζήτησης.

και μιας και το έφερε η κουβέντα, δοκιμάστε να παίξετε με τις επιλογές της μπάρας edge (οθόνη/πλαίσια edge). Δεν είναι μόνο για να ανοίγουν οι πρόσφατες εφαρμογές. Έχει εναλλασσόμενες μπάρες. Ενεργοποιήστε το "έξυπνη επιλογή" και δοκιμάστε ειδικά την επιλογή "καρφίτσωμα σε οθόνη" και "ορθογώνιο" που σου επιτρέπει να κάνεις extract to text σε οτιδήποτε και να το στείλεις στη στιγμή

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ksino1100 said:

 

 

Δε θεωρώ.

Παραξενεύομαι με βάση τα γραφικά κ την παρουσίαση των στοιχείων εντός του κινητού.

Γιατί είναι προεπιλεγμένη η ram plus στα 4gb.

Γιατί την προεπιλέγει η Samy?

Προσωπικά δε θα ήθελα εικονική ραμ.

 

Άλλαξα τη ρύθμιση από την προεπιλεγμένη των 4gb ram plus, σε 8BG RAM Plus κ έκανα επανεκκίνηση. Για δοκιμή

Ορίστε τα γραφικά της Samy...Δε ξεκαθαρίζεται κάτι.

 

Screenshot_20220502-193711_Device care.jpg

Και στο note 20 ultra είχε προεπιλογή 4gb. Κι εκεί κοροϊδία; 

Χαρείτε την συσκευαρα κι αφήστε τις ιστορίες συνωμοσίας. Αν υπήρχε το παραμικρό τώρα θα τους γλεντουσε ο ανταγωνισμός. Κοινή λογική. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Dark_Lord said:

και μιας και το έφερε η κουβέντα, δοκιμάστε να παίξετε με τις επιλογές της μπάρας edge (οθόνη/πλαίσια edge). Δεν είναι μόνο για να ανοίγουν οι πρόσφατες εφαρμογές. Έχει εναλλασσόμενες μπάρες. Ενεργοποιήστε το "έξυπνη επιλογή" και δοκιμάστε ειδικά την επιλογή "καρφίτσωμα σε οθόνη" και "ορθογώνιο" που σου επιτρέπει να κάνεις extract to text σε οτιδήποτε και να το στείλεις στη στιγμή

Πράγματι έχει πάρα πολλές επιλογές και από το galaxy store. Επίσης, καλή είναι το direct call που μπορείς να βάλεις τις επαφές που καλείς συχνά πατώντας απλά πάνω σε αυτήν. Προσοχή στην μπάρα με την πυξίδα όμως γιατί τρώει μπαταρία.

Edited by Anlibafojo
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, montoya_42 said:

Και στο note 20 ultra είχε προεπιλογή 4gb. Κι εκεί κοροϊδία; 

Χαρείτε την συσκευαρα κι αφήστε τις ιστορίες συνωμοσίας. Αν υπήρχε το παραμικρό τώρα θα τους γλεντουσε ο ανταγωνισμός. Κοινή λογική. 

 

 

Παιδιά, δε χαμηλώνετε λιγάκι τους τόνους?

Από κουβέντα για κάτι, αρχίσαμε να ρίχνουμε τη συζήτηση στα τάρταρα με αναφορές περί θεωριών συνωμοσίας, εμμονές, επιστημονική φαντασία κλπ.

Υπάρχει τρόπος κ τρόπος για να μιλάμε.

Δε νομίζω να υπάρχει αύρα ειρωνείας ή επιθετικότητας στα λόγια μου.

Μην αδικείτε λοιπόν εαυτούς κ αλλήλους.

 

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε ηχογράφηση κλήσεων; έστω κάποιας χώρας firmware να φλασαρω με Odin όπως είχα κάνει παλιά όταν είχα στο s21 ultra ;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mkbhd said:

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε ηχογράφηση κλήσεων; έστω κάποιας χώρας firmware να φλασαρω με Odin όπως είχα κάνει παλιά όταν είχα στο s21 ultra ;

Δοκίμασε το Cude ACR από play store.Στο note 10 plus που το έχω παίζει μια χαρά. Έχει και επιλογή να επιλέγεις ποια κληση θες να ηχογραφήσει. 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Just now, mips said:

Δοκίμασε το Cude ACR από play store.Στο note 10 plus που το έχω παίζει μια χαρά. Έχει και επιλογή να επιλέγεις ποια κληση θες να ηχογραφήσει. 

Μπα το μόνο που κατάφερα είναι να ηχογραφει μόνο εμένα 

Link to comment
Share on other sites

Οχι μαλιστα απο τον επομενο μηνα η google κανει block και ακυρωνει παγκοσμιως την συγκεκριμενη λειτουργια .

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mkbhd said:

Μπα το μόνο που κατάφερα είναι να ηχογραφει μόνο εμένα 

Έπαιξες με τις ρυθμίσεις του? Επίσης καλο είναι και το ACR απο το Galaxy stores 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Το κουμπί "σύνδεση" είναι πάντα απενεργοποιημένο όταν θέλω να συνδεθώ σε ένα δικτυο WIFI. Συνδέομαι μόνο αν σκαναρω το QR CODE. Το έχει συναντήσει κανείς αυτό;
Γράφω π.χ. τον κωδικό πρόσβασης κ το κουμπί σύνδεσης είναι πάντα αχνό. Γιατί συμβαίνει αυτό;abd9be193ea15fca0758614101144468.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή θέλω να το αγοράσω, τιιιιι λέει? Τελείωσαν τα αρχικά πολλά προβλήματα ή ακόμη έχουμε? 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχει πάρα πολλές επιλογές και από το galaxy store. Επίσης, καλή είναι το direct call που μπορείς να βάλεις τις επαφές που καλείς συχνά πατώντας απλά πάνω σε αυτήν. Προσοχή στην μπάρα με την πυξίδα όμως γιατί τρώει μπαταρία.
όλα αυτά να καλείς κάποιες επαφές άμεσα από την πλάγια μπάρα λειτουργούν με ΚΛΕΙΔΩΜΈΝΟ το κινητό; γιατί όταν δοκίμασα ήθελε η πιν η δακτυλικο που έχω βάλει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή θέλω να το αγοράσω, τιιιιι λέει? Τελείωσαν τα αρχικά πολλά προβλήματα ή ακόμη έχουμε? 
Το πήρα την Μ. Εβδομάδα...μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα..

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites




 
 
Δε θεωρώ.
Παραξενεύομαι με βάση τα γραφικά κ την παρουσίαση των στοιχείων εντός του κινητού.
Γιατί είναι προεπιλεγμένη η ram plus στα 4gb.
Γιατί την προεπιλέγει η Samy?
Προσωπικά δε θα ήθελα εικονική ραμ.
 
Άλλαξα τη ρύθμιση από την προεπιλεγμένη των 4gb ram plus, σε 8BG RAM Plus κ έκανα επανεκκίνηση. Για δοκιμή
Ορίστε τα γραφικά της Samy...Δε ξεκαθαρίζεται κάτι.
 
1891794481_Screenshot_20220502-193711_Devicecare.thumb.jpg.a5c24ca2b27c9abd844cf7153707434f.jpg


Ότι Ram Plus και να επιλέξεις, εκεί γράφει ότι χρησιμοπείται τόση Ram από τα 12GB.
Μόνο από αυτό μπορούμε να καταλάβουμε ότι έχει 12GB RAM!d5b16567f0c2ba1fd692a770fb8be311.jpg
και μιας και το έφερε η κουβέντα, δοκιμάστε να παίξετε με τις επιλογές της μπάρας edge (οθόνη/πλαίσια edge). Δεν είναι μόνο για να ανοίγουν οι πρόσφατες εφαρμογές. Έχει εναλλασσόμενες μπάρες. Ενεργοποιήστε το "έξυπνη επιλογή" και δοκιμάστε ειδικά την επιλογή "καρφίτσωμα σε οθόνη" και "ορθογώνιο" που σου επιτρέπει να κάνεις extract to text σε οτιδήποτε και να το στείλεις στη στιγμή
Υπάρχουν αρκετά βιντεακια στο youtube που τα δείχνουν όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι διαβαζουμε βρε παιδια , admin κλειδωστε το thread γιατι θα τρελαθούμε με αυτά που διαβάζουμε.

Να καταγγείλω και εγω,με την σειρά μου επίσης οτι η μπαταριά δεν είναι 5000 mAh , αλλά  4855mAh γιατι??? 

Γιατί samsung???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω ένα θέμα και δεν θέλω να το ξανά πάθω. Το 2018 ταξίδευα και πήγα στην Αγγλία με το τότε Samsung Galaxy Note 8 μου αντί να έπαιρνα το S8 μου. Το απενεργοποιησα και το ενεργοποίησα όταν έφτασα στο αεροδρόμιο. Όταν πήγα στο σπίτι της θείας μου βλέπω μια ενημέρωση λογισμικού λέω ας την κάνω και μου κατέβασε όλες τις αγγλικές εφαρμογές της Vodafone της Αγγλίας. Πως ήταν δυνατό αυτό? Όταν ήρθα πίσω το έκανα εργοστασιακή επαναφορά τίποτα μείνανε κολλημένες πάνω. Το έστειλα στο σέρβις για επανεγκατασταση του λογισμικού όλου και πάλι τίποτε. Τι μπορώ να κάνω για να μην πάθω τα ίδια και με το Samsung Galaxy Z Flip 3 μου που θα πάρω μαζί μου. Επίσης σκέφτομαι να πάρω ή το S22 Ultra θα δω.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω ένα θέμα και δεν θέλω να το ξανά πάθω. Το 2018 ταξίδευα και πήγα στην Αγγλία με το τότε Samsung Galaxy Note 8 μου αντί να έπαιρνα το S8 μου. Το απενεργοποιησα και το ενεργοποίησα όταν έφτασα στο αεροδρόμιο. Όταν πήγα στο σπίτι της θείας μου βλέπω μια ενημέρωση λογισμικού λέω ας την κάνω και μου κατέβασε όλες τις αγγλικές εφαρμογές της Vodafone της Αγγλίας. Πως ήταν δυνατό αυτό? Όταν ήρθα πίσω το έκανα εργοστασιακή επαναφορά τίποτα μείνανε κολλημένες πάνω. Το έστειλα στο σέρβις για επανεγκατασταση του λογισμικού όλου και πάλι τίποτε. Τι μπορώ να κάνω για να μην πάθω τα ίδια και με το Samsung Galaxy Z Flip 3 μου που θα πάρω μαζί μου. Επίσης σκέφτομαι να πάρω ή το S22 Ultra θα δω.

Φαντάζομαι αν σου βγάλει ξανά ενημέρωση λογισμικού, δεν την κάνεις...
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ilka71 said:
13 ώρες πριν, Anlibafojo said:
Πράγματι έχει πάρα πολλές επιλογές και από το galaxy store. Επίσης, καλή είναι το direct call που μπορείς να βάλεις τις επαφές που καλείς συχνά πατώντας απλά πάνω σε αυτήν. Προσοχή στην μπάρα με την πυξίδα όμως γιατί τρώει μπαταρία.

όλα αυτά να καλείς κάποιες επαφές άμεσα από την πλάγια μπάρα λειτουργούν με ΚΛΕΙΔΩΜΈΝΟ το κινητό; γιατί όταν δοκίμασα ήθελε η πιν η δακτυλικο που έχω βάλει

Το edge panel ή μπάρα εφαρμογών είναι στην κύρια οθόνη άρα το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο ήδη. 

 

D-edgescreen_handle.thumb.png.9dd952a9109fce1cd620f2743e6b1f85.png 

 

Link to comment
Share on other sites

Το edge panel ή μπάρα εφαρμογών είναι στην κύρια οθόνη άρα το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο ήδη. 
 
D-edgescreen_handle.thumb.png.9dd952a9109fce1cd620f2743e6b1f85.png 
 
υπάρχει και επιλογή να είναι και κλειδωμένο το τηλ στην lock screen αλλά δεν βλέπω να γίνεται. πρέπει να το ξεκλειδώσεις για να κάνει κλήση.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...