Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

Ναι αλλά τους κοινοχρηστους φακέλους της εφαρμογής "Συλλογή" δεν τους συγχρονίζει. Η ευκολία του να ανοίγω τη συλλογή και να βλέπω live τις νέες φωτογραφίες που ανέβασε η σύζυγος για τα παιδιά είναι ανεκτίμητη... Αλλά με 5GB δεν πας πουθενά... 
Η πρώτη επιλογή στις ρυθμίσεις δεν κάνει τη δουλειά αυτή? Εφόσον οι original φωτογραφίες βρίσκονται σε φάκελο που ήδη συγχρονίζεται νομίζω δεν θα έχεις θέμα στον κοινόχρηστο.
Το δοκίμασες με το onedrive και δεν λειτουργεί?
Φαντάζομαι και το one drive θα παίζει κάτι σε οικογένεια κτλ.
Και η άλλη σου επιλογή είναι φαντάζομαι το google photos.

c36ec5af4669305104e6a31c12594411.jpg




Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 ώρες πριν, pank said:

Η πρώτη επιλογή στις ρυθμίσεις δεν κάνει τη δουλειά αυτή? Εφόσον οι original φωτογραφίες βρίσκονται σε φάκελο που ήδη συγχρονίζεται νομίζω δεν θα έχεις θέμα στον κοινόχρηστο.
Το δοκίμασες με το onedrive και δεν λειτουργεί?
Φαντάζομαι και το one drive θα παίζει κάτι σε οικογένεια κτλ.
Και η άλλη σου επιλογή είναι φαντάζομαι το google photos.

c36ec5af4669305104e6a31c12594411.jpg



 

Καλημέρα. Αυτό που αναφέρεις - και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου - δυστυχώς είναι απλά η μεσοβεζικη λύση που θα αναγκαστώ να υιοθετήσω, αν δε βρω άκρη να αγοράσω χώρο στο Samsung cloud. Και λέω μεσοβεζικη, γιατι χάνεται η δυνατότητα να ενημερώνονται δυναμικά οι "κοινόχρηστοι" φάκελοι στην εφαρμογή Συλλογή, κι απλα θα έχω ένα repository όπου θα γίνονται backup τα πολυμέσα... 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη.

Με ζελατίνα τι κάνουμε; 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, v@gelis said:

Καλημέρα. Αυτό που αναφέρεις - και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου - δυστυχώς είναι απλά η μεσοβεζικη λύση που θα αναγκαστώ να υιοθετήσω, αν δε βρω άκρη να αγοράσω χώρο στο Samsung cloud. Και λέω μεσοβεζικη, γιατι χάνεται η δυνατότητα να ενημερώνονται δυναμικά οι "κοινόχρηστοι" φάκελοι στην εφαρμογή Συλλογή, κι απλα θα έχω ένα repository όπου θα γίνονται backup τα πολυμέσα... 

Χριστός Ανέστη. Χρησιμοποιώ το google photos και αν και δεν το έχω ψάξει νομίζω μπορείς να προσθέσεις και την οικογένεια ή όποιον άλλο στον λογαριασμό σου και να μπορείς να βλέπεις τι ανεβάζει. Ψάχτο καλύτερα μήπως σε συμφέρει αν γίνεται γιατί έχει και συμφέρουσα τιμή.

1421983392_2022-04-25094709.thumb.jpg.c574bb18e9772ed12bace5247092e681.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χριστος Ανεστη! Ειναι λογικο απο την Παρασκευη που το πηρα να μου βγαζει ακομα στη μπαταρια, εκμαθηση μοτιβων χρησης;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, thalassi said:

Καλημερα και Χριστος Ανεστη! Ειναι λογικο απο την Παρασκευη που το πηρα να μου βγαζει ακομα στη μπαταρια, εκμαθηση μοτιβων χρησης;

5 με 6 κύκλους φόρτισης χρειάζεται περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αυτό που αναφέρεις - και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου - δυστυχώς είναι απλά η μεσοβεζικη λύση που θα αναγκαστώ να υιοθετήσω, αν δε βρω άκρη να αγοράσω χώρο στο Samsung cloud. Και λέω μεσοβεζικη, γιατι χάνεται η δυνατότητα να ενημερώνονται δυναμικά οι "κοινόχρηστοι" φάκελοι στην εφαρμογή Συλλογή, κι απλα θα έχω ένα repository όπου θα γίνονται backup τα πολυμέσα... 
Κατάλαβα φιλε μου. Όπως έγραψα και πριν, δες το google photos. Μπορεί να σε βολέψει εν τέλει.
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, v@gelis said:

Ναι αλλά τους κοινοχρηστους φακέλους της εφαρμογής "Συλλογή" δεν τους συγχρονίζει. Η ευκολία του να ανοίγω τη συλλογή και να βλέπω live τις νέες φωτογραφίες που ανέβασε η σύζυγος για τα παιδιά είναι ανεκτίμητη... Αλλά με 5GB δεν πας πουθενά... 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά αλλά με τον παρακάτω τρόπο δεν γίνεται; 

Μπαίνεις στο onedrive και προσθέτεις στον φάκελο που θέλεις (πχ φωτογραφίες κάμερας) το άτομο που θέλεις. 

Επίσης, αν θυμάμαι σωστά, το onedrive δίνει 15gb (εγώ έχω 30gb) και με αγορά Samsung galaxy έχεις αλλά 100gb για 6 μήνες (πριν ήταν για 1 χρόνο). 

Screenshot_20220425-163051_OneDrive.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν επεξεργαζεστε τι φωτογραφίες αλλάζοντας φίλτρα ή αντίθεση κτλ κ πάτε να την αποθηκευσετε σας αποθηκεύει κ την πρωτότυπη κ την επεξεργασμένη; Πάντα με την μαμά εφαρμογή της Samsung.  Σε s21u δεν το βλέπω να γίνεται απλά μην τυχόν μου ξεφεύγει τίποτα γιατί έχουμε το ίδιο ui

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν επεξεργαζεστε τι φωτογραφίες αλλάζοντας φίλτρα ή αντίθεση κτλ κ πάτε να την αποθηκευσετε σας αποθηκεύει κ την πρωτότυπη κ την επεξεργασμένη; Πάντα με την μαμά εφαρμογή της Samsung.  Σε s21u δεν το βλέπω να γίνεται απλά μην τυχόν μου ξεφεύγει τίποτα γιατί έχουμε το ίδιο ui
Αν θέλεις να έχεις και την πρωτότυπη, θα πατήσεις τις 3 τελίτσες και μετά αποθήκευση αντιγράφου.
Αλλιώς αποθηκεύει πάνω στην πρωτότυπη.
Αλλά πάντα έχεις την ευχέρεια να κάνεις επαναφορά στην αρχική.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, montoya_42 said:

Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά αλλά με τον παρακάτω τρόπο δεν γίνεται; 

Μπαίνεις στο onedrive και προσθέτεις στον φάκελο που θέλεις (πχ φωτογραφίες κάμερας) το άτομο που θέλεις. 

Επίσης, αν θυμάμαι σωστά, το onedrive δίνει 15gb (εγώ έχω 30gb) και με αγορά Samsung galaxy έχεις αλλά 100gb για 6 μήνες (πριν ήταν για 1 χρόνο). 

Screenshot_20220425-163051_OneDrive.jpg

Ευχαριστώ αλλά και πάλι θα πρέπει χειροκίνητα να γίνεται μετακίνηση πολυμέσων. 

Και δε φαίνονται στην εφαρμογή της Samsung "Συλλογή". 

Προχωράω με google photos μοιράζοντας τη συνδρομή μου με τη σύζυγό... 

6 ώρες πριν, pank said:
12 ώρες πριν, v@gelis said:
Καλημέρα. Αυτό που αναφέρεις - και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου - δυστυχώς είναι απλά η μεσοβεζικη λύση που θα αναγκαστώ να υιοθετήσω, αν δε βρω άκρη να αγοράσω χώρο στο Samsung cloud. Και λέω μεσοβεζικη, γιατι χάνεται η δυνατότητα να ενημερώνονται δυναμικά οι "κοινόχρηστοι" φάκελοι στην εφαρμογή Συλλογή, κι απλα θα έχω ένα repository όπου θα γίνονται backup τα πολυμέσα... 

Κατάλαβα φιλε μου. Όπως έγραψα και πριν, δες το google photos. Μπορεί να σε βολέψει εν τέλει.

Ναι εκεί θα παίξω τελικά. Ήδη ξεκίνησα σεταρισμα... 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, v@gelis said:

Ευχαριστώ αλλά και πάλι θα πρέπει χειροκίνητα να γίνεται μετακίνηση πολυμέσων. 

Και δε φαίνονται στην εφαρμογή της Samsung "Συλλογή". 

Προχωράω με google photos μοιράζοντας τη συνδρομή μου με τη σύζυγό... 

Ναι εκεί θα παίξω τελικά. Ήδη ξεκίνησα σεταρισμα... 

Γιατί να γίνεται χειροκίνητα; Αφού το άλμπουμ κάμερας συγχρονίζει αυτόματα. Αυτό θα κάνεις κοινόχρηστο. 

Τέλος πάντων. Δοκίμασε τώρα το Google photos και βλέπεις πως θα πάει. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, montoya_42 said:

Γιατί να γίνεται χειροκίνητα; Αφού το άλμπουμ κάμερας συγχρονίζει αυτόματα. Αυτό θα κάνεις κοινόχρηστο. 

Τέλος πάντων. Δοκίμασε τώρα το Google photos και βλέπεις πως θα πάει. 

Γιατί δε θέλω να ανεβάζει όλο το άλμπουμ κάμερας, αλλά συγκεκριμένες φώτο μόνο. 

Το σημαντικότερο, ομως, είναι ότι δεν θα είναι αμφίδρομο. Δηλαδή εγώ θα ανεβάζω αυτόματα, μέσω της σχετικής ρύθμισης, αλλά η σύζυγος δε μπορεί να κάνει το ίδιο στον φάκελο που θα έχω κάνει share. Θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα. Τέλος, όλα θα πρέπει να περνάνε από το onedrive, που δεν έχει καλές δυνατότητες προβολής φωτογραφιών, σε αντίθεση με το google photos, που είναι σε καλό επίπεδο πλέον... 

Το Samsung gallery shared folders είχε βολέψει πολύ. Με το που σεταρα Samsung account σε μια συσκευή, τα πάντα ήταν εκεί σε λίγη ώρα. 

Τώρα μοναδικές αξιόπιστες επιλογές είναι το onedrive και το google one. 

Τα δύο αντίπαλα δεη και τα πλέον αξιόπιστα για longtime cloud storage... 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα παιδιά!
Τα προβλήματα με την αυτονομία διορθώθηκαν? Μπορεί η συσκευή να βγάλει πλέον 6-7ωρες SOT σε mixed?(5G - Wifi)
 
Σε ννένα όχι, 4 με 5 ώρες max έχω sot.
Αν κι έχω σπενεργοποιησει κάποιες εφαρμογές όπως της Πειραιώς, δεν μπορώ να έχω κάτι καλύτερο...και χωρίς aod με μεσαία ανάλυση και αυτόματη φωτεινότητα με σκούρο θέμα κλπ



Sent from my SM-S908B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, v@gelis said:

Γιατί δε θέλω να ανεβάζει όλο το άλμπουμ κάμερας, αλλά συγκεκριμένες φώτο μόνο. 

Το σημαντικότερο, ομως, είναι ότι δεν θα είναι αμφίδρομο. Δηλαδή εγώ θα ανεβάζω αυτόματα, μέσω της σχετικής ρύθμισης, αλλά η σύζυγος δε μπορεί να κάνει το ίδιο στον φάκελο που θα έχω κάνει share. Θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα. Τέλος, όλα θα πρέπει να περνάνε από το onedrive, που δεν έχει καλές δυνατότητες προβολής φωτογραφιών, σε αντίθεση με το google photos, που είναι σε καλό επίπεδο πλέον... 

Το Samsung gallery shared folders είχε βολέψει πολύ. Με το που σεταρα Samsung account σε μια συσκευή, τα πάντα ήταν εκεί σε λίγη ώρα. 

Τώρα μοναδικές αξιόπιστες επιλογές είναι το onedrive και το google one. 

Τα δύο αντίπαλα δεη και τα πλέον αξιόπιστα για longtime cloud storage... 

Βασικά μπορείς να συγχρονίζεις συγκεκριμένους φάκελος. Αν κατάλαβα σωστά αυτό θέλεις. 

Τι κόστος έχει η Google? 

Screenshot_20220425-225733_Samsung Cloud.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, montoya_42 said:

Βασικά μπορείς να συγχρονίζεις συγκεκριμένους φάκελος. Αν κατάλαβα σωστά αυτό θέλεις. 

Τι κόστος έχει η Google? 

Screenshot_20220425-225733_Samsung Cloud.jpg

Σωστα, μπορω να συγχρονισω συγκεκριμενους φακελους, αλλα πχ αν κανω share το φακελο "family" δε θα μπορει να συγχρονιζει χωρις χειροκινητο "ανοιγμα του λινκ, εντοπισε τις φωτο/βιντεο, ανεβασε της" ενα αλλο μελος της οικογενειας.

Με αλλα λογια, αυτος ο φακελος (ή οι φακελοι) που θα επιλεξω να γινονται share, απο εμενα θα ανεβαινουν αυτοματα, αλλα δε θα μπορει να τροφοδοτει με δεδομενα το αλλο μελος της οικογενειας αυτοματα. Αντιθετα, θα πρεπει χειροκινητα καθε φορα να ανοιγει το δικο μου "μοιρασμενο φακελο", και να ταϊζει δεδομενα...

Αυτο γινοταν αγογγυστα με το samsung gallery shared folders.

Τα 100GB 20 euro ετησιως. Google και MS παιζουν τιμολογιακα πολυ κοντα, για σκοπους ανταγωνισμου.

Για 2 λογους επελεξα Google:

Το πολυ καλο Google photos app

Το γεγονος οτι με αφηνει τα 100γιγα (και 200/ 1ΤΒ αργοτερα, που δεδομενα θα χρειαστω) να τα κανω share σε 5 μελη της οικογενειας.

Στην MS θελεις MS365 συνδρομη για να κανεις κατι τετοιο (ητοι 99 ευρω το χρονο), με το προσωπικο account, μοιρασμα σε οικογενεια δεν παιζει...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, v@gelis said:

Σωστα, μπορω να συγχρονισω συγκεκριμενους φακελους, αλλα πχ αν κανω share το φακελο "family" δε θα μπορει να συγχρονιζει χωρις χειροκινητο "ανοιγμα του λινκ, εντοπισε τις φωτο/βιντεο, ανεβασε της" ενα αλλο μελος της οικογενειας.

Με αλλα λογια, αυτος ο φακελος (ή οι φακελοι) που θα επιλεξω να γινονται share, απο εμενα θα ανεβαινουν αυτοματα, αλλα δε θα μπορει να τροφοδοτει με δεδομενα το αλλο μελος της οικογενειας αυτοματα. Αντιθετα, θα πρεπει χειροκινητα καθε φορα να ανοιγει το δικο μου "μοιρασμενο φακελο", και να ταϊζει δεδομενα...

Αυτο γινοταν αγογγυστα με το samsung gallery shared folders.

Τα 100GB 20 euro ετησιως. Google και MS παιζουν τιμολογιακα πολυ κοντα, για σκοπους ανταγωνισμου.

Για 2 λογους επελεξα Google:

Το πολυ καλο Google photos app

Το γεγονος οτι με αφηνει τα 100γιγα (και 200/ 1ΤΒ αργοτερα, που δεδομενα θα χρειαστω) να τα κανω share σε 5 μελη της οικογενειας.

Στην MS θελεις MS365 συνδρομη για να κανεις κατι τετοιο (ητοι 99 ευρω το χρονο), με το προσωπικο account, μοιρασμα σε οικογενεια δεν παιζει...

Για κοινόχρηστα εγώ έχω την επιλογή "δωμάτια" στο one drive αλλά την έχει διακόψει η ms ( όσοι την έχουν από παλιά οκ). 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, montoya_42 said:

Για κοινόχρηστα εγώ έχω την επιλογή "δωμάτια" στο one drive αλλά την έχει διακόψει η ms ( όσοι την έχουν από παλιά οκ). 

χμμ ναι δυστυχως δεν παιζει κατι τετοιο πλεον. 

Παρατηρω οτι η σαμμυ εχει φερει πολυ απο τη χρηστικοτητα της μηλιας στο οικοσυστημα της (κι ακομα περισσοτερο, κατα περιπτωση), αλλα, περιεργως, εγκατελειψε το samsung cloud και το εκανε "outsource" στην MS, ενω θα μπορουσε να το επεκτεινει και να ειναι καλη πηγη εσοδων της. Αντ' αυτου, φτιαχνει ωραιες υπηρεσιες (shared gallery folders, shared family calendar, shared reminders κ.α χρησιμα) και μετα κανει ενα βημα πισω, αγνωστο με ποια λογικη.

Αντιστοιχα και με το concierge με την MS. Φτιαχνει ενα killer combo με εφαρμογες της MS, καλλιεργει συνεργασια με το κορυφαιο One Note και τελικα... το μονο που δινει ειναι ενα newsfeed στο web app του outlook και... παπαλα. Ενω θα μπορουσε, οπως στο παρελθον, να επιτρεπει δυναμικο συγχρονισμο του samsung notes με το one note, που ειναι ο leader της κατηγοριας...

Η Huawei ηταν ο τριτος πολος, που ξεκινουσε να φτιαξει ελπιδοφορο οικοσυστημα, αλλα για την ωρα εχει μπει στο ψυγειο. Ισως στο μελλον, περα απο samsung, apple, εχουμε κι αλλες εναλλακτικες για σοβαρο οικοσυστημα στην αγορα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites





Ναι εκεί θα παίξω τελικά. Ήδη ξεκίνησα σεταρισμα... 


Καλά εκανες. Εφόσον έκανες συνδρομή στο Google One , ξεκλειδωνονται και κάποια ωραία φίλτρα στην επεξεργασία φωτογραφίας.
Είναι αρκετά καλό μπορώ να πω. Εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως όταν βγάζω τοπία. Δοκίμασε το. Πιστεύω θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος σε σχέση με το one drive. Έχουν και τη δυνατότητα τα μέλη της οικογένειας να μοιράζουν το πλάνο που έχεις. Απλώς να δεις λίγο τις ρυθμίσεις αν θέλεις να ανεβαίνουν οι φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση ή συμπιεσμένη!
Επίσης ένα καλό που έχει είναι και το backup φακέλων από το pc. Αμφίδρομα.
Θα τα δεις σιγα-σιγα μην σε ζαλίζω.


Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, geovass said:

Νέα αναβάθμιση με security patch Μαϊου. (Snapdragon)

 

Screenshot_20220426-074846_Software update.jpg

Θα ήθελα να κάνω ερώτηση. Σε αυτούς που έχουν προμηθευτεί την έκδοση SM-S908Ε (snapdragon), από ποιο ηλεκτρονικό μαγαζί εξωτερικό το έχουν προμηθευτεί;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, spinmaths said:

Θα ήθελα να κάνω ερώτηση. Σε αυτούς που έχουν προμηθευτεί την έκδοση SM-S908Ε (snapdragon), από ποιο ηλεκτρονικό μαγαζί εξωτερικό το έχουν προμηθευτεί;

Απαγορευονται οι ερωτήσεις για μη-εξυνος συσκευές 🤨στο θρεντ αυτο. Θα εκνευρίσουμε παλι κοσμο με τις ερωτησεις/απαντησεις μας και δεν πρεπει. Ελα prive να σου δωσω οτι πληροφοριες εχω.

Χριστος Ανεστη ειπαμε??🤣

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, geovass said:

Απαγορευονται οι ερωτήσεις για μη-εξυνος συσκευές 🤨στο θρεντ αυτο. Θα εκνευρίσουμε παλι κοσμο με τις ερωτησεις/απαντησεις μας και δεν πρεπει. Ελα prive να σου δωσω οτι πληροφοριες εχω.

Χριστος Ανεστη ειπαμε??🤣

Χριστός Ανέστη!! 🙂

Προσπάθησα να στείλω pm χωρίς επιτυχία δυστυχώς. Αν θα μπορούσες εσύ να μου απαντήσεις με pm θα το εκτιμούσα πολύ. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...