Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

2 ώρες πριν, paolo21r said:
2 ώρες πριν, dimkit said:

Μέσω odin δεν γινεται πλεόν .

Εκανες την διαδικασια μέσω SamKey και δεν άλλαξε  ? ΄

Ναι μέσω samkey αλλά δεν είχα βγάλει την κάρτα sim που διάβασα πιο πανω

Expand  

Είχες βάλεις αλλαγή σε EUR ή EUX?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 ώρες πριν, gkp said:

Μετά από 20 μέρες χρήσης του S22 ultra με snapdragon δυστυχώς επιβεβαίωσα για μία ακόμα φορά ότι στην ευρώπη μας πέταξαν τα σκουπίδια. 

Το αντίστοιχο καλό μοντέλο δεν παρουσιάζει κανένα από τα γνωστά προβλήματα και σε επίπεδο θερμοκρασίας, κλήσεων, δύναμης, ταχύτητας 5g , σήματος κτλ υπερτερεί κατά πολύ του ευρωπαικού σκουπιδιού που μας πλασάρουν.

Το ευρωπαικό μοντέλο το είχα από day1 οπότε είχα το απόλυτο μέτρο σύγκρισης. 

 

Κάθε χρόνο τα ίδια δυστυχώς.

 

https://www.youtube.com/watch?v=-D22a34DVQw&feature=youtu.be

 

Από ΗΑΕ αγορά? Δώσε μας τα φώτα σου για το μαγαζί και επίσης τι παίζει με τελωνείο. Γιατί πχ από wondamobile που ετοιμάζομαι να το πάρω, δεν τρως το τελωνείο, μιας και τα εισάγουν σε αποθήκη τους Ιταλία και σου έρχεται μετά από εκεί σαν ενδοκοινοτικό. Επίσης από wonda έχεις θέμα με ελληνική γλώσσα και 5G στην χώρα μας. Αν και τη γλώσσα την έχω αγγλικά στις συσκευές μου και επίσης 5g πολύ ενεργοβόρο. Μου είναι σχεδόν αδιάφορα προς το παρόν.

Edited by spinmaths
Link to comment
Share on other sites




Μετά από 20 μέρες χρήσης του S22 ultra με snapdragon δυστυχώς επιβεβαίωσα για μία ακόμα φορά ότι στην ευρώπη μας πέταξαν τα σκουπίδια. 
Το αντίστοιχο καλό μοντέλο δεν παρουσιάζει κανένα από τα γνωστά προβλήματα και σε επίπεδο θερμοκρασίας, κλήσεων, δύναμης, ταχύτητας 5g , σήματος κτλ υπερτερεί κατά πολύ του ευρωπαικού σκουπιδιού που μας πλασάρουν.
Το ευρωπαικό μοντέλο το είχα από day1 οπότε είχα το απόλυτο μέτρο σύγκρισης. 
 
Κάθε χρόνο τα ίδια δυστυχώς.
 

 


Για πες λεπτομέρειες! Καταρχήν το χρησιμοποιείς Ελλάδα/Ευρώπη; Έχεις θέμα με 4G/5G μπάντες; Υποθέτω πως όχι. eSIM παίρνει; Επίσης ποιο ακριβώς snapdragon μοντέλο έχεις πάρει και από πού;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξαναγορασα credits ,το ξαναεκανα αλλα δεν αλλαζει ,εχω βγαλει την καρτα sim αλλα παραμενει cos,ειναι κανεις που το εχει κανει σε s22 ultra να μου δωσει μια βοηθεια?

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, paolo21r said:

ρε παιδια ξαναγορασα credits ,το ξαναεκανα αλλα δεν αλλαζει ,εχω βγαλει την καρτα sim αλλα παραμενει cos,ειναι κανεις που το εχει κανει σε s22 ultra να μου δωσει μια βοηθεια?

Βάζεις EUX ή EUR σαν csc?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dimkit said:

Βάζεις EUX ή EUR σαν csc?

και τα 2 εβαλα μεχρι και γερμανιας το dbt αλλα δεν αλλαζει?το εχεις κανει εσυ?

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paolo21r said:

και τα 2 εβαλα μεχρι και γερμανιας το dbt αλλα δεν αλλαζει?το εχεις κανει εσυ?

Μάλλον τελικά δεν αλλάζει βρήκα το παρακάτω  άρθρο στο xda. Έμας από cosmote  είναι EUX/EUX/EUX/COS σύμφωνα με το άρθρο αυτό το COS δεν αλλάζει,  Το EUX περιλαμβάνει όλοι την Ευρώπη, άρα βάζοντας DBT είναι πάλι EUX ,η μόνη αλλαγή που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις τελείως διαφορετική  region πχ για χώρες τις Ασίας. 

Multi-CSC and why changing the CSC is mostly deprecated

A lot of questions are asked everyday about the CSC. There are different CSCs for different countries and carriers. Here in Austria we have ATO (Open Austria) for unbranded devices, MAX for T-Mobile devices (now called Magenta here) and so on. Nowadays, there are multi CSC firmware like OXM. They contain many CSC codes within it.


If you go into Settings > About phone > Software information > Service provider software revision you'll find different CSC codes: AAA/BBB/CCC/DDD

AAA is the current CSC

BBB is the best CSC for SIM card 1
CCC is the best CSC for SIM card 2 (if dual SIM is possible)
DDD is the factory CSC that cannot be changed

e.g. DBT/MAX/MOB/ATO meaning DBT (Open Germany) is the current CSC, MAX (Magenta Austria) is the CSC for SIM card 1, MOB (A1 Austria) for SIM card 2 and the device has a factory CSC for Open Austria.
(Source)
 

  • With Android 12 changing the CSC is afaik impossible.
  • If the multi CSC contains both CSC codes (like if I want to switch from MAX to ATO), flashing the same multi CSC firmware in ODIN will do nothing as it is the same firmware.
  • Very important: the multi CSC firmware is the same for every CSC included. If I were to download ATO and MAX firmwares, I will get the same OXM file with the same SHA256 hash (checked it myself). Flashing it would either update your phone (Home_CSC) or wipe it (CSC) and not change the CSC as it will find your current CSC in the multi CSC and leave it as-is.
  • A device with XEF (France) will always be XEF even with a different SIM card. Despite showing "XEF" it will use the appropriate settings for the carrier as long as the multi-CSC (e. g. OXM) contains the necessary files.

Some builds are released only for a certain amount of CSC codes or with a different minor revision (see down below under "Firmware" for an explanation). For example: MAX has minor revision 5, but ATO has 7 now. I could flash ATO revision 7 on my MAX device, but wouldn't receive any OTA updates until I have a firmware that exists for MAX (so either I have to flash minor revision 5 or wait until the next update). Multiple CSCs can be asynchronous despite having the same base firmware. MAX could have more minor updates (e. g. the carrier wanted something fixed) while others are fine at revision 1. That's why some CSC codes have more updates listed and some receive the update earlier.

DBT for example could be the first to get the new March security patch and other CSCs will follow. Though other CSC codes might have a higher minor revision as there were changes being made afterwards. In some cases DBT will receive another update with these changes, in other cases DBT revision 3 is the latest while other CSC codes are at revision 9. The changelogs are almost always equal though so there is no information to the public on what has changed.

Think of it like an upgrade path. Major steps are always synced, but minor ones can be CSC specific until a new update syncs them again.

More information can be read here

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το samkey και αλλάζεις csc μεσα σε 1 λεπτο...

 

Οσον αφορα τη συγκριση με snap περα απο βαρια παιχνιδια που δεν εχω αποψη στα υπολοιπα διαφορες δεν καταλαβαινεις 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η Samsung να βιάστηκε να κυκλοφορήσει τη συσκευή χωρίς προφανώς να γίνουν όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι αλλά δε θεωρώ σε καμία περίπτωση σκουπίδι αυτό που κρατάω. Το αντίθετο. Και δεν έρχομαι από καμία συσκευή των 100€, από s21 ultra έρχομαι. Οκ είχε προβλήματα τα οποία λύθηκαν όλα με ενημερώσεις. Άρα καθόμαστε να συγκρίνουμε έτσι για να χουμε να λέμε κάτι. Και το καλοκαίρι θα αρχίσουν να ξεπετάγονται τα βίντεο στο youtube, κοιτάχτε εμένα με snap είναι 2 βαθμούς πιο κρύο στην παραλία..και θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει μετά εγώ με τον Exynos..Ήμαρτον...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, eddiedimitris said:

Χρησιμοποιείς το samkey και αλλάζεις csc μεσα σε 1 λεπτο...

 

Οσον αφορα τη συγκριση με snap περα απο βαρια παιχνιδια που δεν εχω αποψη στα υπολοιπα διαφορες δεν καταλαβαινεις 

Το έχεις κάνεις σε android 12?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, eddiedimitris said:

Χρησιμοποιείς το samkey και αλλάζεις csc μεσα σε 1 λεπτο...

 

 

φιλε το εχεις κανει και το λες?αν οχι μην λες οτι να ναι και δεινει ο κοσμος τσαμπα τα λεφτα του σε credits,4 φορες εχω πληρωσει και δεν αλλαζει

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια μετα απο 18 χρονια εδω μου σβήνετε και ποστ?Μαλιστα!
Τι έγραψες?

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Κατι εγινε και σβήστηκαν πολλές σελίδες με σχόλια!! ελπίζω πριν το Πάσχα να πάρουμε και εμεις το update αππ Γερμανό!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, arxontas2323 said:

 ελπίζω πριν το Πάσχα να πάρουμε και εμεις το update αππ Γερμανό!!

Δύο μας χρωστάει! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Anlibafojo said:

Δύο μας χρωστάει! 

Ενα και καλο θα πάρουμε εμείς!!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, arxontas2323 said:

Ενα και καλο θα πάρουμε εμείς!!!

Λες; Δυο σε ένα σε συσκευασία δώρου; Και λαμπάδα μαζί.☺️

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ηρθε 1020e το ρευμα θα επαιρνα δευτερο  s22 ultra😂

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με αγορασμένο από Γερμανό, την πέρασα χτες το απόγευμα με Odin. Όχι πως καίγομαι για τις αναβαθμίσεις αλλά με έτρωγε να δω αν ισχύει πως φτιάχνει εντυπωσιακά η συσκευή. 

Ισχύει. Το έχω από εχθές χωρίς  volte και δεν έχω χάσει κλήση. Και γενικά το τηλέφωνο είναι πιο αερατο ,πιο smooth όπως λένε και στο χωριό.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, arxontas2323 said:

Ενα και καλο θα πάρουμε εμείς!!!

Όχι και σήμερα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Που είναι τα model οέο?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Με έχετε επηρεάσει τόσο που με πειράζει γιατί δεν παίρνω και εγώ ενημέρωση σήμερα .... (την έχω πάρει ήδη στο μεταξύ)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ggazas said:

Που είναι τα model οέο?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λογικά μέσα στην ενημέρωση θα είναι. Πάντως σπίτι μια γραμμή σήμα είχα και μία έχω. Βέβαια ποτέ δεν έχω χάσει κλήση όσο έχω το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Anlibafojo said:

Λες; Δυο σε ένα σε συσκευασία δώρου; Και λαμπάδα μαζί.☺️

Ηρθε γκρινιάρη 😂😂😂 επιτέλους γιατί εγω που θα πάω Κέρκυρα ειναι χάλια το σημα και ελπίζω να δω λιγη διαφορά!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...