Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

8 minutes ago, costsa41 said:

Μήπως πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο για να το ενεργοποιήσουν;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν χρειάζεται. https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/kiniti-themata-kinitis/rythmiseis-syskeuis/ti-einai-to-volte-kai-pos-kano-energopoiisi-apenergopoiisi/

 

Edited by Anlibafojo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να διαπιστώσεις αν είναι ενεργό. 

Κάνε μια κλήση και δες αν μπορείς να πλοηγηθείς στο ίντερνετ μέσω 4g ταυτόχρονα. 

Αν ναι, τότε το volte είναι ενεργό. 

Edited by p_k

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Anlibafojo said:

Αν σου βγάζει εικονίδιο για το wifi calling τότε λειτουργεί και το volte. Και σε εμένα με Vodafone έτσι είναι.

Για το wificalling έχει διακόπτη αλλά προσωπικά το έχω απενεργοποιημένο γιατί στο σπίτι κόβεται πολλές φορές το σήμα από το ρούτερ και μου κάνει διακοπές.

3 minutes ago, p_k said:

Μπορείς να διαπιστώσεις αν είναι ενεργό. 

Κάνε μια κλήση και δες αν μπορείς να πλοηγηθείς στο ίντερνετ μέσω 4g ταυτόχρονα. 

Αν ναι, τότε το volte είναι ενεργό. 

θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ!

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, p_k said:

Αναμένουμε το αποτέλεσμα. 

κανονικά όλα. έκανα κλήση και παράλληλα browsing μέσω 5g (το wifi το είχα απενεργοποιήσει)

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dark_Lord said:

κανονικά όλα. έκανα κλήση και παράλληλα browsing μέσω 5g (το wifi το είχα απενεργοποιήσει)

Άρα το volte είναι ενεργοποιημένο κανονικά.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dark_Lord said:

 

Το εικονίδιο σε παροχο vodafone να ξέρεις ότι δεν εμφανίζεται . Από ορισμένες συσκευές  κ μετά της Samsung δεν το εμφανίζει. Δεν χρειάζεται να τους πάρεις τηλέφωνο στο λέω με σιγουριά .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dark_Lord said:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το λέω επειδή ήδη απέκλεισες το ενδεχόμενο προβλήματος με τη sim του παρόχου και δεδομένου ότι υπάρχουν πολλοί οι οποίοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις. Το να είναι όλα τα s22 ultra που κυκλοφορούν ελαττωματικά είναι αδύνατο. Άρα κάτι άλλο φταίει το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω ούτε και εγώ από τα όσα γράφουν εδώ μέσα οι υπόλοιποι.

Δεν γνωρίζουμε όμως σε ποιον πάροχο είναι αυτοί που δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις, ή πιο συγκεκριμένα, αν υπάρχει κάποιος με Cosmote που να μην έχει κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις. Και αυτό το λέω, διότι στην SIM της Vodafone δεν έχω τέτοιο θέμα, οπότε αναγκάζομαι να κάνω εκτροπή όλων των κλήσεων, από τη γραμμή της Cosmote σε αυτή της Vodafone. Φυσικά, ούτε και αυτή η "λύση" είναι εφαρμόσιμη στην καθημερινότητα, αλλά ούτε μπορώ να πιστέψω, ότι μου αντικατέστησαν μία ελαττωματική συσκευή με μία δεύτερη, επίσης ελαττωματική. Αποκλείεται, δεν μπορεί σε ένα μαγαζάκι της γειτονιάς των δέκα τετραγωνικών που φέρνει μία ναυαρχίδα στη χάση και στη φέξη -γι'αυτό έκαναν και τόσες μέρες για να μου φέρουν το δεύτερο- να έτυχαν δύο συνεχόμενες ελαττωματικές συσκευές. Αν είναι έτσι, αυτό σημαίνει ότι το σαπάκι δίνει και παίρνει σε αυτό το μοντέλο. Πάντως, και το "μεγάλο update" που (υποτίθεται ότι) θα ερχόταν την Παρασκευή και θα έλυνε όλα τα προβλήματα, μούφα ήταν. Από fake news καλά πάμε, να φαν και οι κότες.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τί προτείνεται καλύτερα για προστασία οθόνης? Tempered glass ή screen protector? Γιατί έχω ακούσει ότι με το tempered δεν ανταπικτινποκυ καλά το touch screen. Και τί μάρκα σε κάθε περίπτωση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παίδες τί προτείνεται καλύτερα για προστασία οθόνης? Tempered glass ή screen protector? Γιατί έχω ακούσει ότι με το tempered δεν ανταπικτινποκυ καλά το touch screen. Και τί μάρκα σε κάθε περίπτωση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


(Ανταποκρίνεται το screen protector ήθελα να γράψω)

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gm87 said:

Δεν γνωρίζουμε όμως σε ποιον πάροχο είναι αυτοί που δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις, ή πιο συγκεκριμένα, αν υπάρχει κάποιος με Cosmote που να μην έχει κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις. Και αυτό το λέω, διότι στην SIM της Vodafone δεν έχω τέτοιο θέμα, οπότε αναγκάζομαι να κάνω εκτροπή όλων των κλήσεων, από τη γραμμή της Cosmote σε αυτή της Vodafone. Φυσικά, ούτε και αυτή η "λύση" είναι εφαρμόσιμη στην καθημερινότητα, αλλά ούτε μπορώ να πιστέψω, ότι μου αντικατέστησαν μία ελαττωματική συσκευή με μία δεύτερη, επίσης ελαττωματική. Αποκλείεται, δεν μπορεί σε ένα μαγαζάκι της γειτονιάς των δέκα τετραγωνικών που φέρνει μία ναυαρχίδα στη χάση και στη φέξη -γι'αυτό έκαναν και τόσες μέρες για να μου φέρουν το δεύτερο- να έτυχαν δύο συνεχόμενες ελαττωματικές συσκευές. Αν είναι έτσι, αυτό σημαίνει ότι το σαπάκι δίνει και παίρνει σε αυτό το μοντέλο. Πάντως, και το "μεγάλο update" που (υποτίθεται ότι) θα ερχόταν την Παρασκευή και θα έλυνε όλα τα προβλήματα, μούφα ήταν. Από fake news καλά πάμε, να φαν και οι κότες.

Νομίζω τα είπες όλα. Από την στιγμή που στην ίδια συσκευή η cosmote  έχει πρόβλημα ενώ η Vodafone οχι. Καταλαβαίνουμε όλοι φαντάζομαι που είναι το πρόβλημα. Και εγώ cosmote  έχω και έχω πρόβλημα. Αν δεν βρει τρόπο να το φτιάξει μια χαρά θα πάμε για αλλαγή σε Vodafone με υπαιτιοτητα τους

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Diam84 said:

Νομίζω τα είπες όλα. Από την στιγμή που στην ίδια συσκευή η cosmote  έχει πρόβλημα ενώ η Vodafone οχι. Καταλαβαίνουμε όλοι φαντάζομαι που είναι το πρόβλημα. Και εγώ cosmote  έχω και έχω πρόβλημα. Αν δεν βρει τρόπο να το φτιάξει μια χαρά θα πάμε για αλλαγή σε Vodafone με υπαιτιοτητα τους

Εγω cosmote εχω και το εχω ξανα πει οτι ποτε δεν ειχα θεμα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Diam84 said:

Νομίζω τα είπες όλα. Από την στιγμή που στην ίδια συσκευή η cosmote  έχει πρόβλημα ενώ η Vodafone οχι. Καταλαβαίνουμε όλοι φαντάζομαι που είναι το πρόβλημα. Και εγώ cosmote  έχω και έχω πρόβλημα. Αν δεν βρει τρόπο να το φτιάξει μια χαρά θα πάμε για αλλαγή σε Vodafone με υπαιτιοτητα τους

Αν και το έχω ξαναγράψει έχω δύο συσκευέςs22u και με δύο sim Vodafone στη κάθε μία και δεν έχω χάσει ποτέ καμία κλήση. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, domigr said:

Εγω cosmote εχω και το εχω ξανα πει οτι ποτε δεν ειχα θεμα

 

7 minutes ago, anergos13 said:

Και εγω με Cote κανενα θεμα

Με volte   η χωρίς?με volte ούτε εγώ έχω θέμα. Χωρίς  όμως τι γίνεται. Σήμερα που ήμουν εκτός Αθήνας  και δεν είχα 4g  έχασα κλήσεις πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Diam84 said:

 

Με volte   η χωρίς?με volte ούτε εγώ έχω θέμα. Χωρίς  όμως τι γίνεται. Σήμερα που ήμουν εκτός Αθήνας  και δεν είχα 4g  έχασα κλήσεις πάλι. 

Με volte ενεργοποιημενο παντα αλλα πολλες φορες με κλειστα δεδομενα και wifi

Link to comment
Share on other sites

Με volte   η χωρίς?με volte ούτε εγώ έχω θέμα. Χωρίς  όμως τι γίνεται. Σήμερα που ήμουν εκτός Αθήνας  και δεν είχα 4g  έχασα κλήσεις πάλι. 
Το εχω μονιμα ενεργοποιημενο αλλα και οταν ειμαι μακρια απο wifi δεν εχω χασει κλησεις ποτε....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Just now, domigr said:

Με volte ενεργοποιημενο παντα αλλα πολλες φορες με κλειστα δεδομενα και wifi

Όταν είναι ενεργό το volte είναι και χωρίς να είναι ανοιχτά τα δεδομένα. (Δοκιμάσε το ,πάλι HD  θα γράφει στις κλήσεις) 

2 minutes ago, anergos13 said:
4 minutes ago, Diam84 said:
Με volte   η χωρίς?με volte ούτε εγώ έχω θέμα. Χωρίς  όμως τι γίνεται. Σήμερα που ήμουν εκτός Αθήνας  και δεν είχα 4g  έχασα κλήσεις πάλι. 

Το εχω μονιμα ενεργοποιημενο αλλα και οταν ειμαι μακρια απο wifi δεν εχω χασει κλησεις ποτε....

Το volte δεν έχει να κάνει με wifi. Αν το έχεις ενεργό και έχεις πάντα 4g  δεν θα χάσεις ποτέ κλήσεις. Για δοκίμαστε να κλείσετε τον διακόπτη του volte και φυσικά και του  wifi call

Link to comment
Share on other sites

Το volte δεν έχει να κάνει με wifi. Αν το έχεις ενεργό και έχεις πάντα 4g  δεν θα χάσεις ποτέ κλήσεις. Για δοκίμαστε να κλείσετε τον διακόπτη του volte και φυσικά και του  wifi call
Εχεις δικιο για την λειτουργια του volte το μπερδεψα με το wifi calling..

Αλλα ποσο πιθανο ειναι να χανεις συνεχεια το 4G ...

Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις και κλησεις δεν εχω χασει....

Και στο τελος τελος...αναμενετε λιγο το Fix απο το update που θα ερθει τις επομενες μερες....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, anergos13 said:

Εχεις δικιο για την λειτουργια του volte το μπερδεψα με το wifi calling..

Αλλα ποσο πιθανο ειναι να χανεις συνεχεια το 4G ...

Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις και κλησεις δεν εχω χασει....

Και στο τελος τελος...αναμενετε λιγο το Fix απο το update που θα ερθει τις επομενες μερες....

Συμφωνώ απόλυτα. Απλά λέω πως από ότι φαίνεται μόνο σε cosmote συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που ειχα χαμένες κλήσεις 1 φορά στις 10 μέρες,ειχα αυτή την καθυστέρηση των 10 δευτερολέπτων οταν πήγαινα να καλέσω εναν αριθμό.Εκλεισα το wifi calling απο τον διακόπτη και εχει μόνο το volte.Απο τότε ολες οι κλήσεις γίνονται αμέσως.Το να χάσω μια κλήση στις 10 μέρες γιατί είμαι στον δρομο και μπορεί να μην εχει καλό σήμα το θεωρώ λογικό..

 

Edit: έχουμε κάποιο link για το vanced ωστε να παίζει και σε απομακρυσμένη οθόνη;γιατι το κατέβασα σε έναν φίλο και δεν τον αφηνε να παίξει το βίντεο στην τηλεόραση του

Edited by arxontas2323

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Diam84 said:

Όταν είναι ενεργό το volte είναι και χωρίς να είναι ανοιχτά τα δεδομένα. (Δοκιμάσε το ,πάλι HD  θα γράφει στις κλήσεις) 

 

ναι το διαβασα οτι και με κλειστα data παλι δουλευει το volte tel απλα δεν θα εχεις ιντερνετ κατα την διαρκεια κλησης..

αρα ποιος ο λογος να μην το εχεις ενεργοποιημενο αφου δεν χρειαζεται να εχεις τα data σου ενεργοποιημενα?

δεν βρισκω λογο να το εχεις κλειστο

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, domigr said:

ναι το διαβασα οτι και με κλειστα data παλι δουλευει το volte tel απλα δεν θα εχεις ιντερνετ κατα την διαρκεια κλησης..

αρα ποιος ο λογος να μην το εχεις ενεργοποιημενο αφου δεν χρειαζεται να εχεις τα data σου ενεργοποιημενα?

δεν βρισκω λογο να το εχεις κλειστο

Δεν έγραψα Ακριβώς αυτό έγραψα πως και να κλείσεις τα δεδομένα το volte δουλεύει οπότε δεν θα χάσεις καμία κλήση όσο έχεις κάλυψη 4G. Οπότε για να καταλάβεις αν έχεις και εσύ το πρόβλημα πρέπει να κλείσεις το διακόπτη του Volt όχι τα δεδομένα. Και έγραψα πώς επίσης από ότι φαίνεται μόνο με Cosmote το αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα εγώ στη συσκευή μου το έχω με Cosmote δοκίμασα κάρτα Vodafone και για ένα τέταρτο που τη δοκίμαζα δεν μου το παρουσίασε δούλευε κανονικά χωρίς volte. Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί γενικεύουμε ένα πρόβλημα Και γιατί να αντικαταστήσουμε Μία συσκευή που δουλεύει κανονικότατα με έναν πάροχο αλλά δεν δουλεύει με έναν άλλον τον πάροχο θα αντικαταστήσουμε ή θα το φτιάξει ο πάροχος μία χαρά δουλεύει Πάντως με βόλτε τι κάνουμε τη δουλειά μας μέχρι να βρεθεί μία λύση

Link to comment
Share on other sites

Χθες που δεν μπορούσα να κάνω καθόλου κλήσεις, το έβαλα στιγμιαία σε λειτουργία πτήσης, και μετά επανήλθε. Πρέπει να είναι κάτι S/W και αισιοδοξώ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Diam84 said:

Δεν έγραψα Ακριβώς αυτό έγραψα πως και να κλείσεις τα δεδομένα το volte δουλεύει οπότε δεν θα χάσεις καμία κλήση όσο έχεις κάλυψη 4G. Οπότε για να καταλάβεις αν έχεις και εσύ το πρόβλημα πρέπει να κλείσεις το διακόπτη του Volt όχι τα δεδομένα. Και έγραψα πώς επίσης από ότι φαίνεται μόνο με Cosmote το αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα εγώ στη συσκευή μου το έχω με Cosmote δοκίμασα κάρτα Vodafone και για ένα τέταρτο που τη δοκίμαζα δεν μου το παρουσίασε δούλευε κανονικά χωρίς volte. Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί γενικεύουμε ένα πρόβλημα Και γιατί να αντικαταστήσουμε Μία συσκευή που δουλεύει κανονικότατα με έναν πάροχο αλλά δεν δουλεύει με έναν άλλον τον πάροχο θα αντικαταστήσουμε ή θα το φτιάξει ο πάροχος μία χαρά δουλεύει Πάντως με βόλτε τι κάνουμε τη δουλειά μας μέχρι να βρεθεί μία λύση

Μα αυτο ειπα και εγω... ποιος ο λογος να κλεισει καποιος το volte λεω... επισης στην vodafone δεν υπαρχει διακοπτης volte..anyway ολα καλα λυση υπαρχει 😉

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, domigr said:

ναι το διαβασα οτι και με κλειστα data παλι δουλευει το volte tel απλα δεν θα εχεις ιντερνετ κατα την διαρκεια κλησης..

αρα ποιος ο λογος να μην το εχεις ενεργοποιημενο αφου δεν χρειαζεται να εχεις τα data σου ενεργοποιημενα?

δεν βρισκω λογο να το εχεις κλειστο

29 minutes ago, Diam84 said:

Δεν έγραψα Ακριβώς αυτό έγραψα πως και να κλείσεις τα δεδομένα το volte δουλεύει οπότε δεν θα χάσεις καμία κλήση όσο έχεις κάλυψη 4G. Οπότε για να καταλάβεις αν έχεις και εσύ το πρόβλημα πρέπει να κλείσεις το διακόπτη του Volt όχι τα δεδομένα. Και έγραψα πώς επίσης από ότι φαίνεται μόνο με Cosmote το αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα εγώ στη συσκευή μου το έχω με Cosmote δοκίμασα κάρτα Vodafone και για ένα τέταρτο που τη δοκίμαζα δεν μου το παρουσίασε δούλευε κανονικά χωρίς volte. Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί γενικεύουμε ένα πρόβλημα Και γιατί να αντικαταστήσουμε Μία συσκευή που δουλεύει κανονικότατα με έναν πάροχο αλλά δεν δουλεύει με έναν άλλον τον πάροχο θα αντικαταστήσουμε ή θα το φτιάξει ο πάροχος μία χαρά δουλεύει Πάντως με βόλτε τι κάνουμε τη δουλειά μας μέχρι να βρεθεί μία λύση

 

Ο όρος VoLTE είναι ακρωνύμιο για το Voice over LTE και είναι μία τεχνολογία που υποστηρίζει τη μεταφορά της κλήσης κινητής τηλεφωνίας, μέσω του 4G δικτύου. Συνδυάζει το 4G/LTE δίκτυο με τις υπηρεσίες φωνής, ώστε οι κλήσεις να πραγματοποιούνται μέσω του 4G δικτύου. Μεταφέρει τη φωνή πλέον σαν δεδομένα, όπως συμβαίνει κατά την περιήγηση στο διαδίκτυο.

Συνεπώς, αν κλείσεις τα δεδομένα αυτόματα βγαίνει και το VoLTE εκτός.

Το ίδιο συμβαίνει και με το WiFi Calling που η μεταφορά της ομιλίας γίνεται μέσω WiFi.

Συνεπώς, αν κλείσεις το WiFi δε θα λειτουργεί το WiFi Calling.

Αν κλείσεις και τα δύο ταυτόχρονα θα έχεις ένα τηλέφωνο που θα χρησιμοποιεί μόνο το δίκτυο κινητής GSM όπως τα απλά μη smartphone κινητά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...