Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

Έχουμε κάποια πρόταση για must have εφαρμογές? Είναι η 2η μέρα που το δουλεύω και ψάχνομαι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

36 minutes ago, stsalkit said:

Το shutter lag αναφέρεται στον χρονικό διάστημα που (δεν) μεσολαβεί μεταξύ του πατήματος του πλήκτρου της φωτογραφικής μηχανής και του ανοίγματος του επιλεγμένου διαφράγματος. Τέτοιο πρόβλημα ΔΕΝ έχει το κινητό. Η καθυστέρηση στην λήψη της φωτογραφίας - δηλαδή από την στιγμή που ανοίξει το διάφραγμα μέχρι την ολοκλήρωση της λήψης, ΔΕΝ ονομάζεται lag και οφείλεται σε χαμηλή επιλογή της ταχύτητας (χειροκίνητα ή αυτόματα). Στην περίπτωση της αυτόματης χαμηλής ταχύτητας αυτό συμβαίνει όπως πολύ σωστά αναφέρει ο domigr σε περιπτώσεις χαμηλού φωτισμού ΚΑΙ χαμηλού ISO. Σε αυτή την περίπτωση όταν το αντικείμενο της φωτογραφίας δεν είναι ακίνητο, θα βγει "κουνημένο". (Φυσικά πάντα "παίζει" και το γεγονός αυτός που βγάζει την φωτογραφία να μην έχει σταθερό χέρι).

ακριβώς αυτό. shutter lag δεν έχει το κινητό. Σε εσωτερικό χώρο όμως, η εμπειρία μου δείχνει ότι υπολείπεται σε σχέση με τις ναυαρχίδες της apple. Για να το πω μπακαλίστικα έχω πολύ περισσότερες "κουνημένες" φωτογραφίες εσωτερικού χώρου από ό,τι με το Iphone. Σε ηλιόλουστο περιβάλλον θα έλεγα ότι υπερτερεί. 

1 hour ago, costsa41 said:

Ποιο σκύλο. Να δεις πόσο τέλειες είναι οι φωτογραφίες που έβγαλα, μετά από όσα λέγονται εδώ, στο σχολείο που τα παιδιά τρέχουν στο διάλειμμα με ταχύτητα διπλάσια του σκύλου σου. Δυστυχώς δεν μπορώ να τις ανεβάσω. Τι να πω. Εγώ αν δεν είχα καλή μπαταρία, αργούσε στη φωτογραφία ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα θα το είχα στείλει αδιάβατο και θα είχα πάει σε άλλη μάρκα τηλεφώνου. Το να με βασανίζει ένα τηλέφωνο το θεωρώ το λιγότερο μαζοχισμό!!!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εντάξει το να υπολείπεται σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον σε σχέση με κάποια άλλη ναυαρχίδα δεν είναι λόγος να το δώσεις. Δηλαδή αυτοί που έχουν κινητά midrange θα πρέπει να αυτοκτονήσουν; δεν είναι κακό να λέμε ότι είναι ένα φοβερό κινητό με κάποια επιμέρους αδύναμα σημεία..

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, costsa41 said:

Αν λέγατε από το πρωί αυτά καλά θα ήταν. Αλλά μόνο το ότι δε βγάζει φωτογραφίες δε γράψατε και καθυστέρηση και οι άλλοι τα έχουν λύσει και τρίχες κατσαρες. Ειδικά σε ένα από τα σπάνια τηλέφωνα της εταιρείας που δε χρειάζεται διόρθωση της κάμερας του από αυτό που ήδη έχει. Πολύ καλά κάνουν κάποιοι και δε γράφουν καθόλου τελικά.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ προσωπικά έκανα μία διαπίστωση για συγκεκριμένη (υπο)περίπτωση φωτογραφιών. Η Apple όντως το έχει λύσει σε μεγαλύτερο βαθμό το ζήτημα των κινούμενων αντικειμένων σε εσωτερικό χώρο με χαμηλό φωτισμό. Από την άλλη αδυνατεί να λύσει θέματα όπως η κουρτίνα ειδοποιήσεων αλλά δεν είναι της παρούσης. Όλες οι συσκευές παίρνουν παραπάνω βελτίωση στην κάμερα, καμία δεν είναι τέλεια.

Εγώ αδυνατώ να καταλάβω το εξής. Γιατί αν κάποιος γράψει έναν προβληματισμό-παρατήρηση ως προς τη συσκευή, πρέπει να δημιουργηθεί άμεσα αντιδικία μεταξύ όσων λένε πως είναι τέλεια η συσκευή και όσους γράφουν τα αντίθετα. Επίσης, για ποιο λόγο η άποψη των όσων καταγράφουν κάποιες ατέλειες γίνεται αντικείμενο λοιδωρίας, ενώ όσοι γράφουν διθυράμβους παίρνουν like βροχή. Όλοι τα ίδια λεφτά δεν έχουμε δώσει; είναι κάποιος που έσκασε 1,5 χιλιάρικο και θέλει να βγάλει τη συσκευή προβληματική με το ζόρι;

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε κυρίως για μέτριο και χαμηλό φωτισμό...σε καλό φωτισμό ρε παιδιά κι ένα κινητό των 200 ευρώ καλά και σωστά τραβάει... το samsung έχει shutter lag διαπιστωμένο με μετρήσεις, όχι μπακάλικα.

Την ημέρα ή ταχύτητα κλείστρου έτσι κι αλλιώς ανεβαίνει, οπότε εκεί δεν φαίνεται το θέμα μιας και επιλέγει αναγκαστικά μεγάλη ταχύτητα και παγώνει το θέμα, άρα δεν υπάρχει motion blur.


Είναι 2 διαφορετικά θέματα...μη μπερδεύεστε.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα λοιπον του shutter lag, δειτε το παρακατω βιντεο στο youtube  με το μετρονομο και προσπαθειστε να τραβηξετε μια φωτο πχ την ωρα που ο μετρονομος ειναι στη μεση.

Ειναι αδυνατον , για 2 λογους .

 

Ο πρωτος ειναι γιατι υπαρχει μια μικρη καθυστερηση στη οθονη , αυτο που βλεπετε στο κινητο με αυτο που βλεπετε στην οθονη του υπολογιστη.

 

Δευτερον , τραβειχτε μια φωτο την ωρα που ο δεικτης ειναι ακριβως στη μεση, θα παρατηρησετε οτι στη φωτο που θα παρετε ο δεικτης ειναι σε εντελως αλλη θεση!

 

 

αυτο σημαινει πχ, οτι σε ενα μετριο σχετικα φωτισμενο περιβαλλον (πχ σε γενεθλια που δοκιμασα) , αν τραβηξετε ενα παιδι να φυσαει τα κερακια της τουρτας, θα χασεις τη στιγμη πιθανον γιατι αυτο το λογο (το εχω παθει αρκετες φορες).

Αν δε σε νοιαζει φυσικα η στιγμη, δεν υπαρχει θεμα... αλλα αν σε νοιαζει κι εχει σημασια , τοτε ειναι σιγουρο οτι θα εχεις θεμα.

 

www.youtube.com/watch?v=gsJEMH_emBM

εμενα πχ οταν πατησα για να παρω φωτο απο το παραπανω βιντεο και ο δεικτης ηταν στη μεση, βγηκε η παρακατω φωτο ...αυτο ειναι το shuuter lag. (το εχουν αναφερει ολοι οι ¨ειδικοιι" στηγ φωτο στα reviews, εχουμε βαλει και καποιο λινκ νομιζω.

 

 

20220404_135218.jpg

Edited by toxotis70
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, toxotis70 said:

Μιλάμε κυρίως για μέτριο και χαμηλό φωτισμό...σε καλό φωτισμό ρε παιδιά κι ένα κινητό των 200 ευρώ καλά και σωστά τραβάει... το samsung έχει shutter lag διαπιστωμένο με μετρήσεις, όχι μπακάλικα.

Την ημέρα ή ταχύτητα κλείστρου έτσι κι αλλιώς ανεβαίνει, οπότε εκεί δεν φαίνεται το θέμα μιας και επιλέγει αναγκαστικά μεγάλη ταχύτητα και παγώνει το θέμα, άρα δεν υπάρχει motion blur.


Είναι 2 διαφορετικά θέματα...μη μπερδεύεστε.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 

Για να είμαι ειλικρινής (χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει ειδικά εργαλεία) είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον χρόνο απόκρισης στο πάτημα του ολήκτρου για να τραβήξει φωτό. motion blur όμως έχω αντιμετωπίσει σε εσωτερικούς χώρους με μέτριο/χαμηλό φωτισμό. υπάρχει και ολόκληρο thread στο reddit, δεν μπορεί να αφορά μόνο ελαττωματικές συσκευές

https://www.reddit.com/r/samsung/comments/sujn4j/s22_ultra_still_struggles_to_take_pictures_of/

 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, toxotis70 said:

για το θεμα λοιπον του shutter lag, δειτε το παρακατω βιντεο στο youtube  με το μετρονομο και προσπαθειστε να τραβηξετε μια φωτο πχ την ωρα που ο μετρονομος ειναι στη μεση.

Ειναι αδυνατον , για 2 λογους .

 

Ο πρωτος ειναι γιατι υπαρχει μια μικρη καθυστερηση στη οθονη , αυτο που βλεπετε στο κινητο με αυτο που βλεπετε στην οθονη του υπολογιστη.

 

Δευτερον , τραβειχτε μια φωτο την ωρα που ο δεικτης ειναι ακριβως στη μεση, θα παρατηρησετε οτι στη φωτο που θα παρετε ο δεικτης ειναι σε εντελως αλλη θεση!

 

 

αυτο σημαινει πχ, οτι σε ενα μετριο σχετικα φωτισμενο περιβαλλον (πχ σε γενεθλια που δοκιμασα) , αν τραβηξετε ενα παιδι να φυσαει τα κερακια της τουρτας, θα χασεις τη στιγμη πιθανον γιατι αυτο το λογο (το εχω παθει αρκετες φορες).

Αν δε σε νοιαζει φυσικα η στιγμη, δεν υπαρχει θεμα... αλλα αν σε νοιαζει κι εχει σημασια , τοτε ειναι σιγουρο οτι θα εχεις θεμα.

 

www.youtube.com/watch?v=gsJEMH_emBM

εμενα πχ οταν πατησα για να παρω φωτο απο το παραπανω βιντεο και ο δεικτης ηταν στη μεση, βγηκε η παρακατω φωτο ...αυτο ειναι το shuuter lag. (το εχουν αναφερει ολοι οι ¨ειδικοιι" στηγ φωτο στα reviews, εχουμε βαλει και καποιο λινκ νομιζω.

 

 

20220404_135218.jpg

Για να μην χάσεις την στιγμή ο κατάλληλος τρόπος είναι το burst shot. Κρατάς πατημένο το shutter button και το "σέρνεις" προς τα κάτω - το κρατάς πατημένο όσο χρειάζεται. Με αυτό τον τρόπο παίρνει συνεχώς φωτογραφίες. Μία τουλάχιστον από αυτές σου κάνει!!!

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stsalkit said:

Για να μην χάσεις την στιγμή ο κατάλληλος τρόπος είναι το burst shot. Κρατάς πατημένο το shutter button και το "σέρνεις" προς τα κάτω - το κρατάς πατημένο όσο χρειάζεται. Με αυτό τον τρόπο παίρνει συνεχώς φωτογραφίες. Μία τουλάχιστον από αυτές σου κάνει!!!

εγώ δουλέυω και το live photo και κάνω extract συγκεκριμένο στιγμιότυπο

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους! Μία ερώτηση - λεπτομέρεια: Παραλαμβάνω σήμερα από κατάστημα Γερμανός, το πράσινο, χωρητικότητας 256GB. Μήπως θυμάται κανείς, τι χρώμα καλώδιο έχει μέσα το κουτί του πράσινου, λευκό ή μαύρο? Θέλω να αγοράσω φορτιστή 45W και δεν θα ήθελα να φαίνεται γυφταριό! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους! Μία ερώτηση - λεπτομέρεια: Παραλαμβάνω σήμερα από κατάστημα Γερμανός, το πράσινο, χωρητικότητας 256GB. Μήπως θυμάται κανείς, τι χρώμα καλώδιο έχει μέσα το κουτί του πράσινου, λευκό ή μαύρο? Θέλω να αγοράσω φορτιστή 45W και δεν θα ήθελα να φαίνεται γυφταριό! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Στο Μαυρο ειναι και μαυρο το καλωδιο ...το ιδιο νομίζω οτι ιχυει και για τα υπολοιπα χρωματα...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Και στο ασπρο το δικο μου μαυρο ηταν οποτε λογικα δινει μονο μαυρο καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, costsa41 said:

Αν λέγατε από το πρωί αυτά καλά θα ήταν. Αλλά μόνο το ότι δε βγάζει φωτογραφίες δε γράψατε και καθυστέρηση και οι άλλοι τα έχουν λύσει και τρίχες κατσαρες. Ειδικά σε ένα από τα σπάνια τηλέφωνα της εταιρείας που δε χρειάζεται διόρθωση της κάμερας του από αυτό που ήδη έχει. Πολύ καλά κάνουν κάποιοι και δε γράφουν καθόλου τελικά.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ έχω πει, χαρά στο κουράγιο σου

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η φωτογραφία με κίνηση που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, λύνει πολλά θέματα με την κίνηση όντως ! Αν και δεν το χρησιμοποιώ προσωπικά, βέβαια δεν έχω παιδιά. Κάτι ζωάκια που έχω, μια χαρά είναι, τραβάω διάφορες και επιλέγω μετά, δεν κάθομαι να σκάω. 

 

Το θέμα με τα "αρνητικά" ποστ να το πω, είναι ότι προφανώς εδώ λέμε τους προβληματισμούς μας. Αλλά είναι όπως με τους ανθρώπους, 1000 καλά να έχει, 1 στραβό να κάνει, ΑΥΤΟ θα θυμόμαστε. Έτσι και εδώ, είναι δυστυχώς 2-3 με όλα τα προβλήματα μαζεμένα που οι περισσότεροι δεν έχουν από την εμπειρία μου με 4 συσκευές, οπότε προκύπτει το γεγονός ότι είναι μία συσκευή που δε λειτουργεί day one και θέλει updates και βιάστηκε η σαμσουν. 

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, toxotis70 said:

για το θεμα λοιπον του shutter lag, δειτε το παρακατω βιντεο στο youtube  με το μετρονομο και προσπαθειστε να τραβηξετε μια φωτο πχ την ωρα που ο μετρονομος ειναι στη μεση.

Ειναι αδυνατον , για 2 λογους .

 

Ο πρωτος ειναι γιατι υπαρχει μια μικρη καθυστερηση στη οθονη , αυτο που βλεπετε στο κινητο με αυτο που βλεπετε στην οθονη του υπολογιστη.

 

Δευτερον , τραβειχτε μια φωτο την ωρα που ο δεικτης ειναι ακριβως στη μεση, θα παρατηρησετε οτι στη φωτο που θα παρετε ο δεικτης ειναι σε εντελως αλλη θεση!

 

 

αυτο σημαινει πχ, οτι σε ενα μετριο σχετικα φωτισμενο περιβαλλον (πχ σε γενεθλια που δοκιμασα) , αν τραβηξετε ενα παιδι να φυσαει τα κερακια της τουρτας, θα χασεις τη στιγμη πιθανον γιατι αυτο το λογο (το εχω παθει αρκετες φορες).

Αν δε σε νοιαζει φυσικα η στιγμη, δεν υπαρχει θεμα... αλλα αν σε νοιαζει κι εχει σημασια , τοτε ειναι σιγουρο οτι θα εχεις θεμα.

 

www.youtube.com/watch?v=gsJEMH_emBM

εμενα πχ οταν πατησα για να παρω φωτο απο το παραπανω βιντεο και ο δεικτης ηταν στη μεση, βγηκε η παρακατω φωτο ...αυτο ειναι το shuuter lag. (το εχουν αναφερει ολοι οι ¨ειδικοιι" στηγ φωτο στα reviews, εχουμε βαλει και καποιο λινκ νομιζω.

 

 

20220404_135218.jpg

Το shutter lag είναι ανύπαρκτο στο τηλέφωνο αλλά υπαρκτό στο μυαλό μας (δεν είναι ειρωνικό το σχόλιο) Δοκιμάστε αντί να τραβήξετε φωτογραφία στη μέση του μετρονόμου να κάνετε στοπ στο βίντεο με το spase ή to mouse στον υπολογιστή ή και στην οθόνη του κινητού και όποιος το καταφέρει να μας το πει. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβεί αυτό γιατί η πληροφορία από το μάτι στον εγκέφαλο και από τον εγκέφαλο στο δάκτυλο και από το δάκτυλο στον επεξεργαστή και.... πάει λέγοντας μέχρι να σταματήσει το βίντεο θέλει χρόνο, ναι αυτόν τον ελάχιστο! αλλά θέλει χρόνο και όλα τρέχουν στο χρόνο. Η κάμερα είναι άψογη μην ψάχνετε δράκους. Ναι ασφαλώς και υπάρχουν προβλήματα σε κάποιους και με στεναχωρεί αυτό γιατί 1500€ σήμερα έχουν πολύ αξία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες... εσύ αναφέρεσαι στο γεγονός ότι υπάρχει απόσταση από την ώρα που θα σκεφτείς να πατήσεις το κουμπί.
Δεν μιλάμε γι αυτό....

Η κάμερα έχει μετρημένο lag , όπως έχουν πολλές μηχανές και κινητά.

Κάποια κινητά το έχουν λύσει τραβώντας φώτο από την ώρα που ανοίγεις τη μηχανή, εσωτερικά σε buffer, και όταν πατάς το κουμπί, παίρνουν μια φώτο λίγο πριν από το buffer... πχ τα iPhone...και είναι και ο λόγος που η εφαρμογή της apple τραβαει όλους τους πόρους και τη μνήμη γι αυτο το λόγο.

Έχει αναλυθεί το θέμα πολλές φορές από επαγγελματίες...δεν χωράει αμφιβολία γι αυτό.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η φωτογραφία με κίνηση που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, λύνει πολλά θέματα με την κίνηση όντως ! Αν και δεν το χρησιμοποιώ προσωπικά, βέβαια δεν έχω παιδιά. Κάτι ζωάκια που έχω, μια χαρά είναι, τραβάω διάφορες και επιλέγω μετά, δεν κάθομαι να σκάω. 
 
Το θέμα με τα "αρνητικά" ποστ να το πω, είναι ότι προφανώς εδώ λέμε τους προβληματισμούς μας. Αλλά είναι όπως με τους ανθρώπους, 1000 καλά να έχει, 1 στραβό να κάνει, ΑΥΤΟ θα θυμόμαστε. Έτσι και εδώ, είναι δυστυχώς 2-3 με όλα τα προβλήματα μαζεμένα που οι περισσότεροι δεν έχουν από την εμπειρία μου με 4 συσκευές, οπότε προκύπτει το γεγονός ότι είναι μία συσκευή που δε λειτουργεί day one και θέλει updates και βιάστηκε η σαμσουν. 
H φωτογραφία με κίνηση πως ακριβώς βοηθάει? Βγάζει πολλές φώτο μαζί και επιλέγεις?
Link to comment
Share on other sites

Βγάζει πολλές μαζί κι επιλέγεις....αλλά αν εχει διαλέξει λάθος ρυθμίσεις πάλι άχρηστο είναι.
Βοηθάει κυρίως σε ημερήσιες με αρκετο φως που θα διαλέξει μαλλον μεγάλη ταχύτητα κλείστρου.

Η λύση θα ήταν αν μπορούσες να τραβήξεις πολλές μαζί αλλά στο manual mode, sto PRO δηλ. αλλά δε γίνεται απ οτι είδα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Gm87 said:

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους! Μία ερώτηση - λεπτομέρεια: Παραλαμβάνω σήμερα από κατάστημα Γερμανός, το πράσινο, χωρητικότητας 256GB. Μήπως θυμάται κανείς, τι χρώμα καλώδιο έχει μέσα το κουτί του πράσινου, λευκό ή μαύρο? Θέλω να αγοράσω φορτιστή 45W και δεν θα ήθελα να φαίνεται γυφταριό! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Από Γερμανό παρέλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο κινητό (256gb Green). To καλώδιο είναι μαύρο φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Antwny said:

Νομίζω η φωτογραφία με κίνηση που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, λύνει πολλά θέματα με την κίνηση όντως ! Αν και δεν το χρησιμοποιώ προσωπικά, βέβαια δεν έχω παιδιά. Κάτι ζωάκια που έχω, μια χαρά είναι, τραβάω διάφορες και επιλέγω μετά, δεν κάθομαι να σκάω. 

 

Το θέμα με τα "αρνητικά" ποστ να το πω, είναι ότι προφανώς εδώ λέμε τους προβληματισμούς μας. Αλλά είναι όπως με τους ανθρώπους, 1000 καλά να έχει, 1 στραβό να κάνει, ΑΥΤΟ θα θυμόμαστε. Έτσι και εδώ, είναι δυστυχώς 2-3 με όλα τα προβλήματα μαζεμένα που οι περισσότεροι δεν έχουν από την εμπειρία μου με 4 συσκευές, οπότε προκύπτει το γεγονός ότι είναι μία συσκευή που δε λειτουργεί day one και θέλει updates και βιάστηκε η σαμσουν. 

Εγώ πάντως παρά τα προβλήματα δε μένω σε αυτά. Περίμενα κάτι παραπάνω σε κάποιους τομείς, ειδικα στα γραφικά. Για τις φωτο έχω πει ότι όσα επαγγελματικά  φωτογραφικα blogs το έχουν δοκιμάσει, το έχουν εκθειάζει. Για το dxo mark δεν θα μιλήσω...

Δεν είναι κακό πάντως να συζητάμε κάποια θεματακια. Δηλαδή το να ανεβάζουμε 200 φορές την αυτονομία της μπαταρίας είτε καλή είτε χάλια που βοηθαει;

Επίσης ξαναλέω ότι 3-4 μπορεί να είμαστε εδώ μέσα. Μπείτε στο samsung community και θα δείτε.

By the way, χτες που είδα την οθονη του 13 pro max δίπλα δίπλα, εχει μια αηδιαστική κιτρινίλα..

44 minutes ago, pank said:
2 ώρες πριν, Antwny said:
Νομίζω η φωτογραφία με κίνηση που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, λύνει πολλά θέματα με την κίνηση όντως ! Αν και δεν το χρησιμοποιώ προσωπικά, βέβαια δεν έχω παιδιά. Κάτι ζωάκια που έχω, μια χαρά είναι, τραβάω διάφορες και επιλέγω μετά, δεν κάθομαι να σκάω. 
 
Το θέμα με τα "αρνητικά" ποστ να το πω, είναι ότι προφανώς εδώ λέμε τους προβληματισμούς μας. Αλλά είναι όπως με τους ανθρώπους, 1000 καλά να έχει, 1 στραβό να κάνει, ΑΥΤΟ θα θυμόμαστε. Έτσι και εδώ, είναι δυστυχώς 2-3 με όλα τα προβλήματα μαζεμένα που οι περισσότεροι δεν έχουν από την εμπειρία μου με 4 συσκευές, οπότε προκύπτει το γεγονός ότι είναι μία συσκευή που δε λειτουργεί day one και θέλει updates και βιάστηκε η σαμσουν. 

H φωτογραφία με κίνηση πως ακριβώς βοηθάει? Βγάζει πολλές φώτο μαζί και επιλέγεις?

Είναι σαν μικρό βιντεακι μέχρι και τη στιγμή της φωτο. Κανεις expand το βίντεο και διαλέγεις οποιο στιγμιότυπο σε βολεύει. 

Παιδιά μην τρελαθούμε το κινητό φυσάει στην κάμερα. Απλώς βάσει τιμής (στην Αμερική είναι πιο ακριβό απ το 13 pro max μάλιστα) το συγκρίνω με την αφρόκρεμα και μόνο.  Τόσο απλά 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, costsa41 said:

https://www.macworld.co.uk/news/iphone-12-yellow-screen-tint-3797688/ 

Γαργάρα τις κίτρινες οθόνες εδώ, που βοούσε το σύμπαν. Και στα σάιτ που τώρα επικαλούνται κάποιοι.  Ότι παπάντζα εδώ έχει ακουστεί και με ατράνταχτα επιχειρήματα. Και ανθρώπους με ελαττωματικά  τηλέφωνα που δεν μπορούν ούτε φωτογραφία σε κίνηση να βγάλουν και τα έχουν ακόμα . Το τηλέφωνο είναι το μοναδικό από εποχής s8 που δεν ήθελε καμία αναβάθμιση πουθενά για να λειτουργεί τέλεια. Και έχετε γράψει ότι να' ναι ,για μένα τουλάχιστον. Στα πλαίσια του δυνατού είναι το καλύτερο android που κυκλοφορεί, αυτή τη στιγμή από όλες τις απόψεις, σχεδιασμό και λειτουργίας. 

 

Το καλύτερο android είναι, ναι. Από εκεί και πέρα ο καθένας δίνει έμφαση αλλού. Για κάποιον (όχι για μενα) η μπαταρία είναι ζωτικής σημασίας.

Το blur motion δε σημαίνει ελαττωματική συσκευή Κώστα. Πολύ θα ήθελα να πάει κάποιος στο σέρβις και να ζητήσει αντικατάσταση γι αυτο. Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

Επίσης να θυμισω σε ολους ότι η samsung έχει ήδη ζητήσει 2 φορές επίσημα συγγνώμη (και την τιμά αυτο) για "το τηλέφωνο που δεν θέλει καμία βελτιωση".

Το "έχετε γράψει ό,τι να ναι"  και "παπαντζα" το αντιπαρερχομαι και με προσβάλλει προσωπικά γιατί έχω τηρήσει μια μετριοπαθή σταση παρα τα θεματα μου.

Πρόκειται για μια φοβερή συσκευή που με τον exynos είχε και έχει σε κάποιο βαθμό σοβαρά θέματα σε παγκόσμιο επίπεδο.-

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, toxotis70 said:

Δεν ισχύει αυτό που λες... εσύ αναφέρεσαι στο γεγονός ότι υπάρχει απόσταση από την ώρα που θα σκεφτείς να πατήσεις το κουμπί.
Δεν μιλάμε γι αυτό....

Η κάμερα έχει μετρημένο lag , όπως έχουν πολλές μηχανές και κινητά.

Κάποια κινητά το έχουν λύσει τραβώντας φώτο από την ώρα που ανοίγεις τη μηχανή, εσωτερικά σε buffer, και όταν πατάς το κουμπί, παίρνουν μια φώτο λίγο πριν από το buffer... πχ τα iPhone...και είναι και ο λόγος που η εφαρμογή της apple τραβαει όλους τους πόρους και τη μνήμη γι αυτο το λόγο.

Έχει αναλυθεί το θέμα πολλές φορές από επαγγελματίες...δεν χωράει αμφιβολία γι αυτό.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk




 

και αυτός ακριβώςείναι και ο λόγος που γονάτιζε τα 6gb ram και κλαιγανε οι αηφονάκηδες όταν είχε πρωτοβγεί το κινητό που όταν άνοιγες την κάμερα έκανε kill όλες τις άλλες εφαρμογές.

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,αλλά τουλάχιστον βγάζει φωτογραφία όταν πρέπει, όπως πρέπει...

Η φωτογραφική του samsung ειναι πολυ καλή, αλλά παίρνει βελτίωση, ειδικά σε αυτό το τομέα.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω μία συγγνώμη στον Κώστα γιατί νόμιζα ότι απευθυνόταν σε εμένα. Για τις εμμονές που έχουν κάποιοι με τα ελάχιστα (αλλά υπαρκτά) αρνητικά, έχει δίκιο.

Στα της κάμερας, να μια εξήγηση που διαφωτίζει κάτι: "Samsung is purposely choosing to use a slower shutter speed to increase dynamic range and low light performance. The iPhone is using a higher shutter speed to freeze motion at the cost of dynamic range (darker shadows and more noise). The only "fix" would be to get them to re-add a Sports mode to their cameras or somehow train their AI to recognize motion and ramp up shutter speed when motion is detected."

Το βρήκα στο reddit και με καλύπτει. Όπως με καλύπτει και η απάντηση ενός από κάτω: So you'll suffer a shitty ios experience just because of motion blur?

Να τονίσω και πάλι ότι οι live photos λύνουν σε μεγάλο βαθμό το θέμα και σου δίνουν την άνεση να διαλέξεις το βέλτιστο στιγμιότυπο

16 minutes ago, toxotis70 said:

Ναι ,αλλά τουλάχιστον βγάζει φωτογραφία όταν πρέπει, όπως πρέπει...

Η φωτογραφική του samsung ειναι πολυ καλή, αλλά παίρνει βελτίωση, ειδικά σε αυτό το τομέα.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 

φωτογραφία βγάζει αλλά να δεις πως είναι να έχεις γράψει 15 σειρές email, να ανοίγεις να τραβήξεις ένα βίντεο και να επιστρέφεις στη native mail εφαρμογή και να έχει κάνει force restart...

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...