Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

1 hour ago, Anlibafojo said:

Δηλαδή δουλεύουν και τα δύο αν και δε βγάζει το εικονίδιο της VoLTE;

Ναι ακριβώς.  Κ για δοκιμή όταν κάνεις κλήση σερφαρε στο ίντερνετ κ θα έχεις 4g κ μετά γύρισε σε λειτουργία πτήσης άνοιξε ξανά wifi κ πραγματοποίησε κλήση. Αν δουλεύουν έτσι είσαι κομπλέ 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, Spyros-1980 said:

Μην σε νοιάζει το ίδιο μήνυμα βγάζει και σε εμένα! Εκανα επανεκκίνηση της συσκευής και μια χαρά δουλεύει το wifi call, και ας λέει το μήνυμα το αντίθετο.. 

Εγώ έχω μια άλλη απορία! Γιατί οταν τραβάω φώτογραφια και κάνω ζοομ με τα χέρια μου στην φώτο φαίνεται αρκετά θαμπο? Για να μην πω χαλία? Είτε τραβαω με 108 megapixel είτε με άλλο φακό? Κανω κάτι λάθος? 

 

Καταρχάς κακώς τραβάς στα 108 γενικά. Τα 108 μόνο αν είσαι έξω σε πολύ φως με σταθερό χέρι για να κάνεις καμία μεγάλη εκτύπωση ή crop. .  Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος, βγάζει χειρότερα από τα 12mp. 

Τα 12 προκύπτουν από επεξεργασία τέλος πάντων με τον αισθητήρα των 108, δε σημαίνει ότι επειδή είναι λίγα είναι χειρότερα.  

Τώρα το να βγάζει θολά, 2 πράγματα σημαίνει, ή κάνεις κάτι λάθος ή έχει θέμα. Δες αν είναι καθαρός ο φακός, κάνε μια επανεκκίνηση και δοκίμασε μια φωτογραφία.  Ανέβασε τη και εδώ να καταλάβουμε 

 

6 ώρες πριν, freco said:

Μια χαρά συμβατή είναι. Στο δικό μου και SMS πήρα με ρυθμίσεις από Cosmote και δουλεύουν όλα κανoνικά μετά από αυτό.
Δεν ξέρω τι παίζεται. H Cosmote τα έχει κάνει μαντάρα νομίζω.
Ενημερωτικά το 4G+ είναι πιο γρήγορο στην Νέα Ιωνία από το 5G. WTF?
EDIT. Κι εμένα unbranded είναι.

Προφανώς δεν είναι πραγματικό 5g αλλά εικονικό.  Όπως πολλές φορές έχουμε οριακό σήμα αλλά δε βγάζει κλήσεις κτλ. 

4 ώρες πριν, Spyros-1980 said:

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

 

Καταρχάς κακώς τραβάς στα 108 γενικά. Τα 108 μόνο αν είσαι έξω σε πολύ φως με σταθερό χέρι για να κάνεις καμία μεγάλη εκτύπωση ή crop. .  Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος, βγάζει χειρότερα από τα 12mp. 

Τα 12 προκύπτουν από επεξεργασία τέλος πάντων με τον αισθητήρα των 108, δε σημαίνει ότι επειδή είναι λίγα είναι χειρότερα.  

Τώρα το να βγάζει θολά, 2 πράγματα σημαίνει, ή κάνεις κάτι λάθος ή έχει θέμα. Δες αν είναι καθαρός ο φακός, κάνε μια επανεκκίνηση και δοκίμασε μια φωτογραφία.  Ανέβασε τη και εδώ να καταλάβουμε 

 

Προφανώς δεν είναι πραγματικό 5g αλλά εικονικό.  Όπως πολλές φορές έχουμε οριακό σήμα αλλά δε βγάζει κλήσεις κτλ. 

Δεν τραβάω με τα 108  megapixel.. Και όταν βλέπω αλλοίωση οταν ζοομαρω με τα 2 δάχτυλα μου.. Εντάξει θα μου πεις λογικό αυτό! Όταν βγάζω φώτο το samsung s22 ultra μου με το one plus 8 pro μου που υποτίθεται δεν τιθεται θέμα σύγκρισης εγώ με τα ματια μου δεν βλέπω διαφορά.. Δεν ξέρω όλα αυτα μπορεί να ειναι η ιδέα μου.. Οριστε και μια φώτο από το μπαλκόνι μου.. 

20220328_174007.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και άλλο πειραμα! Τράβηξα ακριβώς 2 ίδιες φώτο από την ντουλάπα του δωματίου μου.. Η μία με το samsung s22 ultra μου και η άλλη με το one plus 8 pro μου που υποτίθεται είναι κατώτερο.. 

Τράβηξα λοιπόν της φώτο και σε τέρμα ζοομ με τα 2 μου δάχτυλα στο one plus 8 σχεδόν δεν βλέπω καν θόρυβο(ένα ελάχιστο) ενώ στο samsung έχει αρκετά περισσότερο θόρυβο.. Τώρα δεν ξέρω τι κάνω λάθος πάντως νομίζω το αντίθετο έπρεπε να βλέπω! Και εννοείται στο samsung τραβάω σε 4:3 όπως και στο one plus.. 

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο εξακολουθεί να κάνει περίεργα πράγματα όπως glitches, παγώματα οθόνης κλπ. Ίσως παρασυνήθισα το ios, αλλά όσα κρασαρισματα μου έχει κάνει σε ένα μήνα, το s10 plus της γυναίκας δεν τα έχει κάνει σε 3 χρόνια και κυριολεκτώ. 

Με κάλεσαν από τον επίσημο εισαγωγέα  Globalsat από όπου πήρα το κινητό. Μου ζήτησαν συγγνώμη και μου είπαν ότι αναμένεται μεγάλο update μέσα στην εβδομάδα εκτός συγκλονιστικου απροόπτου. Αν δε λυθούν τα θέματα μου είπαν "θα κάνουμε ότι είναι ανθρωπινως δυνατό για να το διορθωσουμε". Επίσης μου είπαν επί λέξει ότι δέχονται πολλά αιτήματα για προβλήματα για όλη τη σειρά s22 και ότι κυριολεκτικά όλη η samsung έχει επιστρατευθεί  για να τα λύσει γιατί "έχει γίνει χαμος". Δικά τους λόγια..

Η εξυπηρέτηση είναι υποδειγματικη για τα ελληνικά δεδομένα από όλη τη samsung. Ελπίζω να φανεί και στην πράξη. Το τηλέφωνο μέχρι στιγμής με έχει εντυπωσιάσει στην οθόνη και στις δυνατότητες του spen. Σε θέματα smoothness υστερεί προς το παρόν για συσκευη τέτοιου κόστους 

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites



Έκανα και άλλο πειραμα! Τράβηξα ακριβώς 2 ίδιες φώτο από την ντουλάπα του δωματίου μου.. Η μία με το samsung s22 ultra μου και η άλλη με το one plus 8 pro μου που υποτίθεται είναι κατώτερο.. 
Τράβηξα λοιπόν της φώτο και σε τέρμα ζοομ με τα 2 μου δάχτυλα στο one plus 8 σχεδόν δεν βλέπω καν θόρυβο(ένα ελάχιστο) ενώ στο samsung έχει αρκετά περισσότερο θόρυβο.. Τώρα δεν ξέρω τι κάνω λάθος πάντως νομίζω το αντίθετο έπρεπε να βλέπω! Και εννοείται στο samsung τραβάω σε 4:3 όπως και στο one plus.. 


Πολλά megapixel = πολύ θόρυβο
Λίγα megapixel = λίγο θόρυβο
Αυτό είναι νόμος στον κόσμο της φωτογραφίας πόσο μάλλον σε τόσο μικρούς αισθητήρες για να αποδώσουν με binning τα 108mpx.

Στο s22 ultra ο αισθητήρας των 108mpx δεν έχει οπτικό zoom παρα μόνο ψηφιακό, οπότε ειναι δώρον άδωρο να κάνεις zoom με τα δάχτυλα... Ουσιαστικά είναι ακριβώς το ίδιο να βγάλεις στο 1x και να κάνεις crop το σημείο που θέλεις αργότερα στην επεξεργασία.

Αν θέλεις να έχεις καλύτερη ανάλυση με zoom, είναι προτιμότερο να βγάλεις με τον βασικό αισθητήρα στο 3x ή 10x που είναι οπτικό το zoom.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Dark_Lord said:

Το τηλέφωνο εξακολουθεί να κάνει περίεργα πράγματα όπως glitches, παγώματα οθόνης κλπ. Ίσως παρασυνήθισα το ios, αλλά όσα κρασαρισματα μου έχει κάνει σε ένα μήνα, το s10 plus της γυναίκας δεν τα έχει κάνει σε 3 χρόνια και κυριολεκτώ. 

Με κάλεσαν από τον επίσημο εισαγωγέα  Globalsat από όπου πήρα το κινητό. Μου ζήτησαν συγγνώμη και μου είπαν ότι αναμένεται μεγάλο update μέσα στην εβδομάδα εκτός συγκλονιστικου απροόπτου. Αν δε λυθούν τα θέματα μου είπαν "θα κάνουμε ότι είναι ανθρωπινως δυνατό για να το διορθωσουμε". Επίσης μου είπαν επί λέξει ότι δέχονται πολλά αιτήματα για προβλήματα για όλη τη σειρά s22 και ότι κυριολεκτικά όλη η samsung έχει επιστρατευθεί  για να τα λύσει γιατί "έχει γίνει χαμος". Δικά τους λόγια..

Διαβάζω το θέμα από την αρχή και τουλάχιστον σε εμένα είναι προφανές πως δεν είναι θέμα iOS vs Android τα προβλήματα που υπάρχουν - δεν είναι θέμα λειτουργικού, δηλαδή. Κάτι δεν έχει κάτσει σωστά εξαρχής. Δεν υπάρχει συζήτηση για μένα, ως προς το γεγονός ότι κάτι δεν έκαναν καλά.

Με δεδομένο ότι είναι η βασική τους σειρά, πιστεύω ότι θα κάνουν ό,τι μπορούν για να το μαζέψουν πριν αρχίσει να δημιουργείται μεγαλύτερο κλίμα. Και το εύχομαι, δηλαδή, για όλους τους κατόχους. Εφόσον το διαχειρίστηκες με μεγάλη υπομονή και ψυχραιμία μέχρι τώρα, πιστεύω πως έχει νόημα να περιμένεις λίγο ακόμη ώστε να έχεις τη συσκευή που έπρεπε να έχεις εξαρχής.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ίσως εγώ σας μπέρδεψα σόρυ.. 

Πάμε ξανα.. Θα γίνω όσο μπορώ πιο ξεκάθαρος.. 

Τραβάω 2 φωτογραφίες  ίδιες χωρίς καθόλου ζοομ και από τα 2 τηλέφωνα.. 

Το ένα με το one plus 8 pro(ρυθμιζόμενο να τραβαει στα 12megapixel) 

Και το άλλο το samsung s22 ultra(και αυτό τραβαει στα 12 megapixel) 

Μέτα κοιτάω και της 2 φωτογραφίες και της ζοομαρω με τα δαχτυλα μου(τερμα ζοομ) στο one plus 8 pro δεν βλέπω θόρυβο στο samsung έχει θόρυβο.. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ίσως εγώ σας μπέρδεψα σόρυ.. 
Πάμε ξανα.. Θα γίνω όσο μπορώ πιο ξεκάθαρος.. 
Τραβάω 2 φωτογραφίες  ίδιες χωρίς καθόλου ζοομ και από τα 2 τηλέφωνα.. 
Το ένα με το one plus 8 pro(ρυθμιζόμενο να τραβαει στα 12megapixel) 
Και το άλλο το samsung s22 ultra(και αυτό τραβαει στα 12 megapixel) 
Μέτα κοιτάω και της 2 φωτογραφίες και της ζοομαρω με τα δαχτυλα μου(τερμα ζοομ) στο one plus 8 pro δεν βλέπω θόρυβο στο samsung έχει θόρυβο.. 
Επειδή με ενδιαφέρει θα σε παρακαλούσα να βάλεις τις φωτογραφίες σε ενα drive πχ Google drive/onedrive /Dropbox να δούμε τι βλέπεις και εσύ.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, eltsele said:

Διαβάζω το θέμα από την αρχή και τουλάχιστον σε εμένα είναι προφανές πως δεν είναι θέμα iOS vs Android τα προβλήματα που υπάρχουν - δεν είναι θέμα λειτουργικού, δηλαδή. Κάτι δεν έχει κάτσει σωστά εξαρχής. Δεν υπάρχει συζήτηση για μένα, ως προς το γεγονός ότι κάτι δεν έκαναν καλά.

Με δεδομένο ότι είναι η βασική τους σειρά, πιστεύω ότι θα κάνουν ό,τι μπορούν για να το μαζέψουν πριν αρχίσει να δημιουργείται μεγαλύτερο κλίμα. Και το εύχομαι, δηλαδή, για όλους τους κατόχους. Εφόσον το διαχειρίστηκες με μεγάλη υπομονή και ψυχραιμία μέχρι τώρα, πιστεύω πως έχει νόημα να περιμένεις λίγο ακόμη ώστε να έχεις τη συσκευή που έπρεπε να έχεις εξαρχής.

Σαν τελική προσπάθεια θα κάνω και ένα factory reset απο recovery mode αν δε στρωσει με το update. Μετά πάω για σερβις. Πάντως ήδη έχω κάνει μια επαναφορά στο τηλέφωνο και στήσιμο ξανά. 

Είμαι συνειδητοποιημενος και ούτε έχω σκοπό να γυρίσω σε ios (προς το παρον) ούτε να αρχίσω να κράζω το κινητό στα forum. Όντως το iPhone 7 plus ήταν η πιο απροβληματιστη συσκευη που είχα και η πιο βαρετή και περιοριστική επίσης. απλώς θα επιμείνω για λύση γιατί όντως εχω δείξει υπομονη όπως μου υπέδειξαν.

Θεωρείς και εσύ πως κάτι δεν πρόσεξαν όσο έπρεπε στο τηλεφωνο;

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, geotrvs said:

Επειδή με ενδιαφέρει θα σε παρακαλούσα να βάλεις τις φωτογραφίες σε ενα drive πχ Google drive/onedrive /Dropbox να δούμε τι βλέπεις και εσύ.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα πως γίνονται αυτά.. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Spyros-1980 said:

Παιδια ίσως εγώ σας μπέρδεψα σόρυ.. 

Πάμε ξανα.. Θα γίνω όσο μπορώ πιο ξεκάθαρος.. 

Τραβάω 2 φωτογραφίες  ίδιες χωρίς καθόλου ζοομ και από τα 2 τηλέφωνα.. 

Το ένα με το one plus 8 pro(ρυθμιζόμενο να τραβαει στα 12megapixel) 

Και το άλλο το samsung s22 ultra(και αυτό τραβαει στα 12 megapixel) 

Μέτα κοιτάω και της 2 φωτογραφίες και της ζοομαρω με τα δαχτυλα μου(τερμα ζοομ) στο one plus 8 pro δεν βλέπω θόρυβο στο samsung έχει θόρυβο.. 

Να ξέρεις επειδή το είχα το 8 pro  μην το υποτιμάς κ κυρίως στα τελευταία up date  που όσο το είχα στα χέρια μου ήταν μια πολύ καλή τίμια συσκευή κ φωγραφικα.  Βγάλε όμως μερικές φωτογραφίες να τις δούμε  μήπως καταλάβουμε τι γίνεται κ καλό θα ήταν να τις δεις σε υπολογιστή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, challenge143 said:

Να ξέρεις επειδή το είχα το 8 pro  μην το υποτιμάς κ κυρίως στα τελευταία up date  που όσο το είχα στα χέρια μου ήταν μια πολύ καλή τίμια συσκευή κ φωγραφικα.  Βγάλε όμως μερικές φωτογραφίες να τις δούμε  μήπως καταλάβουμε τι γίνεται κ καλό θα ήταν να τις δεις σε υπολογιστή. 

Εννοείται δεν το υποτιμαω ίσα ίσα 2 χρόνια τώρα δεν είχα ίχνος lag και γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος.. Θα μου πεις γιατί το άλλαξες? 

Η συζηγος είχε ένα xiaomi και τα έφτυσε και αναγκαστικά έπρεπε να το αλλάξω...

Διαβάζοντας ότι ούτε το one plus 9 ούτε το one plus 10 είχαν κάτι τρομερό στην καμερα τους είπα να πάω στο samsung s22 ultra που από όσα είχα διαβάσει έχει μια από της καλύτερες κάμερες.. 

Προς θεού δεν είπα ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από το samsung μου απλά περίμενα το κινητό  να έχει πολύ καλύτερη κάμερα από το one plus 8 pro που όπως και να το κάνουμε δεν πολύ φημίζονταν για την κάμερα του.. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα πως γίνονται αυτά.. 
Στον λογαριασμό google που έχεις, έχει το Google drive με δωρεάν χώρο να ανεβάζεις αρχεία. Εκεί την ανεβάζεις και μέσα απο το Google drive,
βρίσκεις την φωτογραφία και παίρνεις τον σύνδεσμο για να τον βάλεις εδω να μπορούμε να την δούμε.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους λένε ότι δε φταίει ο επεξεργαστής και η νεα καρτα γραφικών, πήρα σήμερα το tab s8 plusμε τον snapdragon, ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά δηλ,. και δεν έχει καμία σχεση!

Πολύ πιο ομαλό, η οθόνη κανένα πρόβλημα, ουτε στο youtube και hdr, και η μπαταρια βράχος.

Οπότε σιγουρα υπάρχει θέμα με τον exynos kai amd, που ελπίζω να λυθεί με κάποιο update.

Sent from my SM-X800 using Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Dark_Lord said:

Σαν τελική προσπάθεια θα κάνω και ένα factory reset απο recovery mode αν δε στρωσει με το update. Μετά πάω για σερβις. Πάντως ήδη έχω κάνει μια επαναφορά στο τηλέφωνο και στήσιμο ξανά. 

Είμαι συνειδητοποιημενος και ούτε έχω σκοπό να γυρίσω σε ios (προς το παρον) ούτε να αρχίσω να κράζω το κινητό στα forum. Όντως το iPhone 7 plus ήταν η πιο απροβληματιστη συσκευη που είχα και η πιο βαρετή και περιοριστική επίσης. απλώς θα επιμείνω για λύση γιατί όντως εχω δείξει υπομονη όπως μου υπέδειξαν.

Θεωρείς και εσύ πως κάτι δεν πρόσεξαν όσο έπρεπε στο τηλεφωνο;

Ναι, το θεωρώ δεδομένο ότι κάτι δεν τους βγήκε στο κούμπωμα hardware-software. Ίσως το fragmentation της παραγωγής που ανέφερε ο s_wind σε συνδυσμό με την αναβολή της παρουσίασης του Exynos που δείχνει σίγουρα πως κάποιο πρόβλημα προέκυψε που το έλυσαν πιο αργά από ό,τι περίμεναν να οδήγησε σε πιο "βιαστική" κίνηση; Υπόθεση είναι σίγουρα αυτό με την αιτία που προκάλεσε αυτά τα θέματα, αλλά δουλεύω με την σειρά Note από το Note 2 και δεν υπήρχαν ποτέ τέτοια issues ακόμη και day one.

Ειδικά αυτό με το freeze της συσκευής που οδήγησε σε restart που σου έτυχε, έχω να το πάθω από το Note 2 και φαντάσου ότι το 10+ έχει πάρει όλα τα updates από πάνω χωρίς ούτε καν wipe cache γιατί δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ.

Το θετικό είναι πως φαίνεται να λύνονται με software updates οπότε διατηρώ την αισιοδοξία μου πως θα μαζευτεί το πράγμα.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Dark_Lord said:

Το τηλέφωνο εξακολουθεί να κάνει περίεργα πράγματα όπως glitches, παγώματα οθόνης κλπ. Ίσως παρασυνήθισα το ios, αλλά όσα κρασαρισματα μου έχει κάνει σε ένα μήνα, το s10 plus της γυναίκας δεν τα έχει κάνει σε 3 χρόνια και κυριολεκτώ. 

Με κάλεσαν από τον επίσημο εισαγωγέα  Globalsat από όπου πήρα το κινητό. Μου ζήτησαν συγγνώμη και μου είπαν ότι αναμένεται μεγάλο update μέσα στην εβδομάδα εκτός συγκλονιστικου απροόπτου. Αν δε λυθούν τα θέματα μου είπαν "θα κάνουμε ότι είναι ανθρωπινως δυνατό για να το διορθωσουμε". Επίσης μου είπαν επί λέξει ότι δέχονται πολλά αιτήματα για προβλήματα για όλη τη σειρά s22 και ότι κυριολεκτικά όλη η samsung έχει επιστρατευθεί  για να τα λύσει γιατί "έχει γίνει χαμος". Δικά τους λόγια..

Η εξυπηρέτηση είναι υποδειγματικη για τα ελληνικά δεδομένα από όλη τη samsung. Ελπίζω να φανεί και στην πράξη. Το τηλέφωνο μέχρι στιγμής με έχει εντυπωσιάσει στην οθόνη και στις δυνατότητες του spen. Σε θέματα smoothness υστερεί προς το παρόν για συσκευη τέτοιου κόστους 

Dark_Lord πρέπει να έχεις το πιο "προβληματικό" s22 ultra στο νήμα :-Ρ Αισθάνομαι καλύτερα που εγώ έχω θέμα μόνο με το GPS. Πάντα φιλικά, κάνω πλάκα βέβαια.

 Επειδή μπερδεύτηκα (ή είμαι άσχετος) η Globalsat τι είναι/πως εμπλέκεται;

52 minutes ago, geotrvs said:


 

 


Πολλά megapixel = πολύ θόρυβο
Λίγα megapixel = λίγο θόρυβο
Αυτό είναι νόμος στον κόσμο της φωτογραφίας πόσο μάλλον σε τόσο μικρούς αισθητήρες για να αποδώσουν με binning τα 108mpx.

Στο s22 ultra ο αισθητήρας των 108mpx δεν έχει οπτικό zoom παρα μόνο ψηφιακό, οπότε ειναι δώρον άδωρο να κάνεις zoom με τα δάχτυλα... Ουσιαστικά είναι ακριβώς το ίδιο να βγάλεις στο 1x και να κάνεις crop το σημείο που θέλεις αργότερα στην επεξεργασία.

Αν θέλεις να έχεις καλύτερη ανάλυση με zoom, είναι προτιμότερο να βγάλεις με τον βασικό αισθητήρα στο 3x ή 10x που είναι οπτικό το zoom.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό γιατί μπερδεύτηκα. Εγώ όταν έκανα ζουμ μέχρι στιγμής έσερνα το δάχτυλο μου εκεί που έχει τις μεγενθύσεις μέχρι το νούμερο που ήθελα. Μέχρι 30Χ σε καλό φωτισμό τις βρίσκω εξαιρετικές. Σε ποιες μεγενθύσεις είναι το καλύτερο ζοομ;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kax said:

Dark_Lord πρέπει να έχεις το πιο "προβληματικό" s22 ultra στο νήμα :-Ρ Αισθάνομαι καλύτερα που εγώ έχω θέμα μόνο με το GPS. Πάντα φιλικά, κάνω πλάκα βέβαια.

 Επειδή μπερδεύτηκα (ή είμαι άσχετος) η Globalsat τι είναι/πως εμπλέκεται;

Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό γιατί μπερδεύτηκα. Εγώ όταν έκανα ζουμ μέχρι στιγμής έσερνα το δάχτυλο μου εκεί που έχει τις μεγενθύσεις μέχρι το νούμερο που ήθελα. Μέχρι 30Χ σε καλό φωτισμό τις βρίσκω εξαιρετικές. Σε ποιες μεγενθύσεις είναι το καλύτερο ζοομ;

Η Globalsat είναι  εισαγωγέας για τα samsung μεταξύ άλλων και όταν παραγγέλνεις από το eshop της samsung στο στέλνουν αυτοί. Εκείνοι ειδοποίησαν τη samsung electronics για να με πάρουν τηλ 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Dark_Lord said:

Η Globalsat είναι  εισαγωγέας για τα samsung μεταξύ άλλων και όταν παραγγέλνεις από το eshop της samsung στο στέλνουν αυτοί. Εκείνοι ειδοποίησαν τη samsung electronics για να με πάρουν τηλ 

Και εμενα πριν μια εβδομαδα ο υπευθυνος του τμηματος εξυπηρετης πελατων της samsung μου ελεγε οτι δεν εχει ξανακουσει για προβληματα με τις κλησεις και " παγωματα" στο s22 ultra!!!

Link to comment
Share on other sites



Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό γιατί μπερδεύτηκα. Εγώ όταν έκανα ζουμ μέχρι στιγμής έσερνα το δάχτυλο μου εκεί που έχει τις μεγενθύσεις μέχρι το νούμερο που ήθελα. Μέχρι 30Χ σε καλό φωτισμό τις βρίσκω εξαιρετικές. Σε ποιες μεγενθύσεις είναι το καλύτερο ζοομ;


Στον αισθητήρα με τα 108mpx δεν πρέπει να κάνεις καθόλου zoom γιατί είναι μόνο ψηφιακό και όχι οπτικό.
Στον βασικό αισθητήρα με τα 12mpx έχει 0.6x/1x/3x/10x και τα έχει με ένδειξη. Αν εσύ κάνεις zoom με το δάχτυλο πάνω απο τα 10x τότε ενεργοποιείς το ψηφιακό zoom που γίνεται αλλοίωση της φωτογραφίας.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, geotrvs said:


 

 


Στον αισθητήρα με τα 108mpx δεν πρέπει να κάνεις καθόλου zoom γιατί είναι μόνο ψηφιακό και όχι οπτικό.
Στον βασικό αισθητήρα με τα 12mpx έχει 0.6x/1x/3x/10x και τα έχει με ένδειξη. Αν εσύ κάνεις zoom με το δάχτυλο πάνω απο τα 10x τότε ενεργοποιείς το ψηφιακό zoom που γίνεται αλλοίωση της φωτογραφίας.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Κατάλαβα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dark_Lord said:

Σαν τελική προσπάθεια θα κάνω και ένα factory reset απο recovery mode αν δε στρωσει με το update. Μετά πάω για σερβις. Πάντως ήδη έχω κάνει μια επαναφορά στο τηλέφωνο και στήσιμο ξανά. 

Είμαι συνειδητοποιημενος και ούτε έχω σκοπό να γυρίσω σε ios (προς το παρον) ούτε να αρχίσω να κράζω το κινητό στα forum. Όντως το iPhone 7 plus ήταν η πιο απροβληματιστη συσκευη που είχα και η πιο βαρετή και περιοριστική επίσης. απλώς θα επιμείνω για λύση γιατί όντως εχω δείξει υπομονη όπως μου υπέδειξαν.

Θεωρείς και εσύ πως κάτι δεν πρόσεξαν όσο έπρεπε στο τηλεφωνο;

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται το factory reset από recovery mode αν δεν σου κάνει κόπο. Ευχαριστώ 

 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, harislg said:

Καλησπέρα και από εμένα ,από την Πέμπτη έχω το κινητό στα χέρια μου cosmote branded 256gb green color προερχόμενος από note 20 ultra. Πέρα από την μπαταρία που είναι σε μέτρια επίπεδα το κινητό είναι γρήγορο ,το GPS λειτουργεί μια χαρά και δεν έχω χαμένη κλήση....η μετάβαση έγινε κυρίως λόγο ότι το note 20 ultra τελευταία άρχισε να μου σπάει τα νεύρα με τα λαγκαρισματα και  την μπαταρία 

Σε ποιο λαγκαρισμα αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mips said:

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται το factory reset από recovery mode αν δεν σου κάνει κόπο. Ευχαριστώ 

 

https://www.verizon.com/support/knowledge-base-300835/

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Spyros-1980 said:

Παιδια ίσως εγώ σας μπέρδεψα σόρυ.. 

Πάμε ξανα.. Θα γίνω όσο μπορώ πιο ξεκάθαρος.. 

Τραβάω 2 φωτογραφίες  ίδιες χωρίς καθόλου ζοομ και από τα 2 τηλέφωνα.. 

Το ένα με το one plus 8 pro(ρυθμιζόμενο να τραβαει στα 12megapixel) 

Και το άλλο το samsung s22 ultra(και αυτό τραβαει στα 12 megapixel) 

Μέτα κοιτάω και της 2 φωτογραφίες και της ζοομαρω με τα δαχτυλα μου(τερμα ζοομ) στο one plus 8 pro δεν βλέπω θόρυβο στο samsung έχει θόρυβο.. 

Παίδες μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι ρωτάει ο άνθρωπος. 

Βγάζει 2 ίδιες φώτο και κάνοντας ζουμ ιν για να δει λεπτομέρειες, βλέπει θόρυβο στο S22 ενώ στο άλλο όχι. 

Κλασσικό πρόβλημα στο binning όταν προσπαθούν να τα κάνουν όλα καλά, όπου ίσως τίποτα δε γίνεται τέλεια τελικά. 

Θα έλεγα στο φίλο ότι αν το προσπαθεί μες το σπίτι με μέτριο φωτισμό είναι λογικό και να δοκιμάσει την expert raw εφαρμογή από το galaxy store, είναι μια άλλη εκδοχή για στοκ κάμερα, τύπου gcam.  

Τώρα αν βλέπει θόρυβο έξω με φως, κάτι δεν πάει καλά. Επίσης παίζουν πολλά ρόλο, πχ λίγο πιο σταθερό χέρι να έχεις δύο ένα, το βοηθάει σημαντικά στην επεξεργασία.. 

Αν θέλεις φίλε μου υπάρχει ξεχωριστό θέμα για συγκρίσεις καμερων, έλα εκεί και βάλε κάνα 2 δείγματα από κάθε συσκευή..αλλά βάλε και με expert raw να μας πεις και εσύ εντυπώσεις. 

Η αλήθεια είναι ότι το πιο αδύναμο σημείο των samsung είναι οι indoor και μετρίου φωτισμού. 

Α! Κάτι ακόμα, η samsung σε αφήνει να κάνεις πολύ ζουμ στην οθόνη σε μια φώτο ενώ οι άλλες εταιρίες όχι, συνήθως πάνε μέχρι ένα σημείο και τελος. Μήπως το παρακάνεις στο S22 και είναι ανομοια σύγκριση ?

 

https://myphone.gr/forum/topic/170719/page/202/#comments

 

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...