Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 2/5/2022 at 8:32 ΜΜ, kmpatra said:

εν μερει σου ειχα απαντησει πιο πανω, στο προπροηγουμενο ποστ. Το ebill αναφερει ληψη λογαριασμου με email και sms. Οποτε μαλλον σε καλυπτει, αλλα δεν ξερω αν συνεχιζει ο εντυπος, εικαζω πως οχι.

ενεργοποιησα τωρα το κουμπι του ebil και μου ζητησε email και αριθμο τηλεφωνο τα εβαλα , δεν μου ηρθε κανενα μυνημα ενεργοποιησης ειτε στο email ειτε στο sms.  Tωρα θα μπω αυριο 3/5/2022  στο mywind να δω αμα θα εμφανιστει το κουμπι pdf μπας και τους κατεβασω! .

νεα ενημερωση! 

Σημερα 3/5/2022 που εχτες ειχα ενεργοποιησει το διακοπτη στο ebil και οπως ειπα παραπανω εβαλα κινητο και email . Μου ηρθε το πρωι ειδοποιηση για εκδοση λογαριασμου και εγραφε την λεξη E-BILL : στην αρχη του μυνηματος με αποστολεα το myWIND . Ενω τα sms για την εκδοση του λογαριασμου εντυπως ερχονται με αποστολεα την WIND και στην αρχη του sms δεν γραφει την λεξη E-BILL. Οποτε εβγαλα ακρη. Επιτελους εμφανιστηκαν και οι λογαριασμοι και στο mywind και εμφανιστηκε και το κουμπι του PDF επισης μου ηρθε και email με την εκδοση του λογαριασμου και επισυναπτομενο τον λογαριασμο !. 

Αρα οταν εχουμε ενεργο το mywind χωρις να ενεργοποιησουμε το e-bill τοτε δεν μπορουμε να τους δουμε παρα μονο τα ποσα και να πληρωσουμε τον λογαριασμο online , ενω ενεργοποιωντας το e-bill εμφανιζεται και το κουμπι pdf και βλεπουμε και τον λογαριασμο!. 

 

δειτε την φωτογραφια παρακατω

[img]https://i.postimg.cc/Sj5S0VQD/430.png[/img][/url]

430.png 

Θα απενεργοποιησω το ebil σημερα και θα επανελθω αυριο για να ξερουμε 100%. 

Σημερα 4/5/2022  στο my wind με απενεργοποιηση του διακοπτη του e-bil εχτες! Εξαφανιστηκε το κουμπι του pdf και μονο το κουμπι πληρωμης εμφανιζεται! θα σας επισυναψω και σχετικη φωτογραφια να το δειτε και γενικα για να ξεκαθαρισουμε. 

433.png

Οσον αφορα την αλλαγη διευθυνσης της αποστολης του λογαριασμου ( bill )  και της συνδεσης ( home ) και σε περιπτωση που συμβει κατι ( το emergency ) την αλλαζεις απο το mywind , κατω απο την διαχειριση e-bill γραφει διαχειριση διευθύνσεων και εμφανιζεται αυτο εδω

432.png

περιμενω να δω αμα θα φανει στον επομενο λογαριασμο. 

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 10/4/2022 at 1:39 ΜΜ, hercoulis said:

- Καλησπέρα. 
Είναι να καραφλιάζει κανείς σε αυτό το κράτος.  Ότι θέλει κάνει ο καθένας!

Τα λέω εν συντομία… Την περασμένη Δευτέρα κόπηκε το τηλέφωνο και το Ίντερνετ μαζί φυσικά. 
Αφού μια βδομάδα παιδευόμουνα με τα μηνύματα και τηλέφωνα με τη wind είπαν θα μου στείλουν τεχνικό. Και τον έστειλαν, ο οποίος βρήκε πρόβλημα στο στύλο απέναντι. Δήλωσε βλάβη και έφυγε. 

- Τι είχε γίνει… το έμαθα από το γείτονα!

- Την περασμένη Δευτέρα, ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και πείραξε το κουτί στο στύλο. Κοινός τα έκανε μαντάρα και έφυγε!

- ο γείτονας, ο οποίος είναι στον ΟΤΕ και όχι στη wind όπως εγώ, δεν είχε τηλέφωνο και Ίντερνετ. Κάλεσε βλάβες στην Αθήνα, και του έφτιαξαν μόνο το τηλέφωνο, Ίντερνετ δεν έχει ακόμα. Εγώ που δεν είχα δει το συμβάν, παιδεύομαι με τη wind ακόμα. 
 

- Χτες Σάββατο το μεσημέρι, άκουσα θορύβους έξω από το σπίτι. Βλέπω τον εργολάβο να ξηλώνει το κουτί να τα κάνει μαντάρα πάλι και να βάζει άλλο κουτί. 
 

δεν έχω Ίντερνετ κ τηλέφωνο, έγιναν και άλλα, θα επανέλθω και με αυτά, ωστόσο κάποια πράγματα δε πρέπει να περνάνε στο ντούκου.

Το ίδιο έργο σε επανάληψη. 
προχθες ήρθε ένας του ΟΤΕ και πείραξε τα κουτιά και σήμερα πάλι το πρωί. 
Αποτελεσμα, δε μπορώ να καλέσω από το σταθερό. 
Τους έστειλα μνμ στο φβ, ακολουθούν το πρωτόκολλο με τις μπριζες στο σπίτι. 
Σηκώνω τα χέρια ψηλά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να μεταφερθώ απο Vodafone σε wind.καθαρά λόγο τιμής.Περιοχή Νέα Σμύρνη. Οι γραμμές είναι ΟΤΕ άρα από ταχύτητα θα είμαι οκ(Vdsl 50).

Ξέρετε αν δινει ακόμα ομιλία σε καρτοκηνιτό κάθε μήνα;.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το δίνουν πια. Μόνο σε παλιούς συνδρομητές το κάνουν. Το νούμερο που έχει ο αδερφός μου μας το δώσανε για αυτόν ακριβώς το λόγο. Ακόμα παίρνει τα 120' ανά μήνα σε συνδυασμό με τη σταθερή Wind που έχουμε.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Έχω wind double play 24αρα στο σπίτι με απεριόριστα υπεραστικά , 300 λεπτά προς κινητά και 120'  σε καρτοκινητο. Αυτές τις ημέρες λήγει το συμβόλαιό και πήγα σε κατάστημα wind να ρωτήσω για προσφορά. Μου είπαν ότι μπορώ νά ανανεώσω με τις ίδιες ακριβώς παροχές που έχει τώρα το συμβόλαιο μου δηλ. ΚΑΙ 120' ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ.Απο ότι έχω διαβάσει αυτό πλέον δεν το δίνουν και οταν τι είπα στο κατάστημα μου είπαν ότι εσείς είστε παλιός συνδρομητής και ότι αυτό ισχύει για τους νέους που έρχονται από αλλού .

Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο ή μου λένε βλακειες στο κατάστημα ;

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites



Καλημέρα σε όλους.
Έχω wind double play 24αρα στο σπίτι με απεριόριστα υπεραστικά , 300 λεπτά προς κινητά και 120'  σε καρτοκινητο. Αυτές τις ημέρες λήγει το συμβόλαιό και πήγα σε κατάστημα wind να ρωτήσω για προσφορά. Μου είπαν ότι μπορώ νά ανανεώσω με τις ίδιες ακριβώς παροχές που έχει τώρα το συμβόλαιο μου δηλ. ΚΑΙ 120' ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ.Απο ότι έχω διαβάσει αυτό πλέον δεν το δίνουν και οταν τι είπα στο κατάστημα μου είπαν ότι εσείς είστε παλιός συνδρομητής και ότι αυτό ισχύει για τους νέους που έρχονται από αλλού .
Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο ή μου λένε βλακειες στο κατάστημα ;
Ευχαριστώ .


Ισχύει. Και εμείς έτσι το έχουμε. Τα 120' μπαίνουν ακόμα κανονικά στο F2G του αδερφού μου. 24.02€/μήνα πληρώνουμε.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από πολλά χρόνια χωρίς συμβόλαιο με ειδοποιήσανε πως από 25.82 το ρίχνουνε στα 20, κάτι.
& έγινε η ανανέωση για δυο χρόνια πάλι. 
Να λέμε κ τα καλά…

 

(24αρα γραμμή)

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2022 at 11:37 ΜΜ, hercoulis said:

Μετά από πολλά χρόνια χωρίς συμβόλαιο με ειδοποιήσανε πως από 25.82 το ρίχνουνε στα 20, κάτι.
& έγινε η ανανέωση για δυο χρόνια πάλι. 
Να λέμε κ τα καλά…

 

(24αρα γραμμή)

Τοσο την εχει στο επισημο site https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play-24 

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα απο 50αρα σε 100αρα με 26 ευρω αλλα καπου στο συμβολαιο λεει οτι μετα τη ληξη του συμβολαιου παει στα 50 ευρω αλλα αυτοι μου ειπαν οτι δεν ισχει

Link to comment
Share on other sites

2 γραμμές σταθερά σε 100αρα wind από Cosmote... 26 το μήνα και 3 πάγια δώρο.

Η Cosmote θέλησε να με κρατήσει πελάτη, δίνοντας μου,,,, 120 λεπτά προς εξωτερικό αλλά με την ίδια τιμή 32.90 και 2 πάγια δώρο, αρνήθηκα ευγενικά

Αναμένω νέα προσφορά από wind για να πάω και δύο κινητά για το unlimited, αν είναι 25 ευρώ το καθένα θα τα πάω κι αυτά.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την ίδια ακριβώς εμπειρία από την αντίθετη πλευρά. Έχω 100αρι vdsl στα 27€ στη wind και μου το ανανεώνουν στα 30€ αν θέλω για 2 χρόνια. Πήγα cosmote που μου έρχεται 27€ 100άρι με οπτική ίνα και όλες τις εργασίες κατασκευής δωρεάν. Είναι λογικό, οι υπάρχοντες πελάτες είναι ριγμένοι πάντα όσο έχουν προσφορές που έχουν στόχο μόνο τους καινούριους. Μάλλον το καλύτερο είναι να αλλάζεις και μετά από 2 χρόνια αν έχουν κάποια ικανοποιητική προσφορά να γυρίζεις πίσω σαν νέος.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Mark_K said:

Κι εγώ έχω την ίδια ακριβώς εμπειρία από την αντίθετη πλευρά. Έχω 100αρι vdsl στα 27€ στη wind και μου το ανανεώνουν στα 30€ αν θέλω για 2 χρόνια. Πήγα cosmote που μου έρχεται 27€ 100άρι με οπτική ίνα και όλες τις εργασίες κατασκευής δωρεάν. Είναι λογικό, οι υπάρχοντες πελάτες είναι ριγμένοι πάντα όσο έχουν προσφορές που έχουν στόχο μόνο τους καινούριους. Μάλλον το καλύτερο είναι να αλλάζεις και μετά από 2 χρόνια αν έχουν κάποια ικανοποιητική προσφορά να γυρίζεις πίσω σαν νέος.

Ούτως ή άλλως είναι καλό να φτιάξεις την υποδομή για την οπτική (ειδικά εάν είναι δικό σου το σπίτι). Εάν δεν βιάζεσαι, περίμενε να δεις και τι τιμές θα ανακοινώσουν Nova/Wind το επόμενο διάστημα για οπτικές.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, minast said:

Ούτως ή άλλως είναι καλό να φτιάξεις την υποδομή για την οπτική (ειδικά εάν είναι δικό σου το σπίτι). Εάν δεν βιάζεσαι, περίμενε να δεις και τι τιμές θα ανακοινώσουν Nova/Wind το επόμενο διάστημα για οπτικές.

Τα έχω δει (αυτά που παίζουν τώρα σαν προσφορές έστω). Αλλά να σου πω; Δεν εμπιστεύομαι. Τι εννοω; Αφού στην περιοχή μου τα καφαο και το δίκτυο των οπτικών το έχει κάνει ο ΟΤΕ, νομίζω πως είναι καλύτερα και πιο σίγουρο να γίνει η εγκατάσταση από αυτούς, παρά να πάει ένα συνεργείο δικό τους και μετά των άλλων. Και αν προκύψει κάτι να πρέπει να συνεννοηθούν. Έχω διαβάσει περιπτώσεις μεμονωμένες που πήρε μέχρι και μήνες αρκετούς να ολοκληρωθεί γιατί τα είχαν μπλέξεί μεταξύ τους. Σίγουρα δεν είναι ο κανόνας, αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

Αν π.χ. στην περιοχή μου το δίκτυο ήταν της wind, εννοείται πως θα πήγαινα εκεί για την οπτική. Τώρα σκέφτομαι πως ας γίνει στον ΟΤΕ, και εφόσον έχω έτοιμο λειτουργικό δίκτυο από οπτική, σε 2 χρόνια βλέπουμε αν υπάρχει κάτι καλύτερο. Λογικά σε ένα τέτοιο διάστημα και εφόσον υλοποιηθούν όσα ανακοινώνουν, περιμένω να δούμε μειώσεις στις τιμές.

Δεν είναι ότι βιάζομαι. Άλλωστε για να γίνει η οπτική θα πάρει λογικά καιρό. Έκανα αίτηση να διακόψω το wind vision που ούτε χρησιμοποιώ ιδιαίτερα και σε 2 μήνες καταργείται by default (παρεπιπτόντως με άφησαν να κρατήσω το κουτί χωρίς χρέωση, που είναι προς τιμήν τους μιας και μπορεί να μην το χρειάζονται αφού το καταργούν ωστόσο στο συμβόλαιο υπήρχε όρος που λέει όταν το κόψεις πρέπει να δώσεις ένα 50άρικο για να το κρατήσεις. Αν ήθελαν να σε ταλαιπωρήσουν θα το εκμεταλλευόντουσαν). Και μέχρι να γίνει η κατασκευή θα έχω κανονικά το vdsl από τη wind. Όταν ενεργοποιηθώ στο νέο πάροχο θα έχω και 2 μήνες δωρεάν πάγια, οπότε γενικά καλά μου κάθεται η όλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει κανείς πρόβλημα με wind vdsl; speed test σε server wind και hyperhosting στην Αθήνα βγάζει ping 37ms και ταχύτητα 16-20 download. Με cosmote Athens βγάζει επίσης 37ms αλλά φτάνει το download 90. Συγχρονισμός στα 110 κανονικά. Δοκίμασα να κατεβάσω image Ubuntu και κατεβάζει με 400kb/s στην καλύτερη, ενώ πέφτει μέχρι 80kb/s....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Ξάνθη. Έχω Wind VDSL 50. Server Wind Hellas 51.1/5.16 Mbps ping 23ms, server Hyperhosting 51.2/5.25 Mbps ping 23ms. Μάλλον είναι τοπικό το πρόβλημα.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα restart το router και με τον server της wind πάει γύρω στα 60. Αλλά το ping σταθερά πάνω από 35. Για να έχετε μια εικόνα, είχα δει μέχρι 9 άλλες φορές...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι πρωί κάνω ξανά speed test με wind Athens server και γράφει ping 7ms και 102mbps. Κατεβάζω Ubuntu iso με 3mb/s. Που και πάλι δεν είναι η μέγιστη ταχύτητα, αλλά είναι πραγματικά 24mbps σε αντίθεση με τα 3 μόλις Mbps που κατέβαζε εχθές το βράδυ. Τι να πω. Να είναι φόρτος ή να μου τα κάνει επίτηδες η windίτσα γιατί την άλλη βδομάδα πιθανότατα την αφήνω;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια χάλια και σήμερα το βράδυ.
110 συγχρονισμός με 5GHz wifi δίπλα στο ρούτερ, και στο speed test βλέπω αυτό :
4272f83d00cd5a2fb8e4030de1c37e16.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό να είναι φόρτος παρά να σου κόβουν το ίντερνετ επειδή φεύγεις από αυτούς

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλέ το ξέρω, για πλάκα το είπα.
Γενικά ότι να'ναι πάντως... Δηλαδή σε κάποιους servers φθάνει μέχρι 90, σε wind 12-18. Όλοι από Αθήνα, και το ping > 35. Κατέβασμα από εξωτερικό 70-300kb/s.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ όμως θα βγει ο κανονικός σέρβερ; Κούρασε λίγο. Έχει πολυ υψηλά πινγκ ειδικά στην σταθερή αν δεν είναι ο κανονικός σέρβερ


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ όμως θα βγει ο κανονικός σέρβερ; Κούρασε λίγο. Έχει πολυ υψηλά πινγκ ειδικά στην σταθερή αν δεν είναι ο κανονικός σέρβερ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι αλλά η γραμμή σου δεν χάλασε. Επίσης αν βάλεις οποιονδήποτε σέρβερ Αθήνας τα ίδια θα σου βγάζει.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...