Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 28/12/2021 at 11:03 ΠΜ, GeorgeKac said:

Έκανα χθες μόλις την καταγγελία . Θα ρωτήσω για συνδυαστικό ραντεβού επίσης . Ευχαριστώ ! 

Καλή τυχη,έμπλεξες. Εγώ από 26/11 παλεύω να γλυτώσω τα τέλη αποσύνδεσης λόγω προβληματικής κάλυψης σε W Unlimited. Υπόψιν να ζητήσεις τυχόν συνομιλίες για το πρόβλημα σου να τις παραθέσουν στην απάντηση τους διότι σκοπίμως τις απέκρυψαν στην περίπτωση μου και έγραφαν αερολογίες ότι έχουμε 98% κάλυψη σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ενώ τους ανέφερα ότι έχω θέμα στη Κεφαλονιά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου είπαν από τη Wind ότι επειδή έχουν μπει καλωδιώσεις για οπτική ίνα στην πολυκατοικία μου πλέον δεν μπορώ να βάλω Vdsl παρά μόνο το επιδοτούμενο fiber. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μπες στο sfbb.gr και στον Έλεγχο Διαθεσιμότητας βάλε τη διεύθυνση σου για να δεις αν υπάρχουν προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα φίλοι,

 

Έχω σταθερή σύνδεση wind VDSL 50 από Α/Κ και έχω αργή απόκριση στις ιστοσελίδες, υψηλό ping και τις 2 τελευταίες ημέρες έχω τουλάχιστον μια αποσύνδεση καθημερινά.Έχω αλλάξει ήδη τους dns στο router. Σας παραθέτω και στατιστικά: 

1BE14B8D-DA7C-4DA9-AD79-F61F1BD40934.png

08FC438A-8E37-493F-9215-1E251B2B678A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μεταφερα το σταθερο της γιαγιας μου στην wind στο φθηνοτερο προγραμμα χωρις voip με τα 20,90 ευρω με 300 λεπτα προς κινητα και απεριοριστα σταθερα και το ιντερνετ το 24ρι αν και δεν ζητησα modem διοτι δεν θα το χρησιμοποιησει το ιντερνετ!.

Σημερα μου λεει οτι δεν λειτουργει το τηλεφωνο , και την παιρνω εγω και πεφτει η γραμμη απο το κινητο! , οταν την παιρνω απο σταθερο τηλεφωνο κανει τουτ τουτ δηλαδη σημα κατειλλημενου.

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που κανουμε μια μεταφορα γραμμης σε αλλον παροχο , δεν ξερω τι γινεται.

Καλεσα το 13700 και δηλωσα βλαβη και το κουλο ητανε οτι μου ειπανε να αποδεκτο το ενδεχομενο η βλαβη να ειναι στον χωρο και να χρεωθω 9,90 ευρω!! , τραγικο!! χωρις καν να δουνε αμα υπαρχει προβλημα , Ε ειπα ενταξει δηλωσε την βλαβη , τι χαζη πολιτικη ειναι αυτη; . Ουτε στον οτε δεν το κανουνε αυτο! για εξτρα χρεωση.

Καλωντας ενα αλλο νουμερο wind στην περιοχη ακουγεται το ιδιο τουτ τουτ πιστευω οτι ειναι βλαβη λογω βροχης, αλλα τετοιο χαλι; δεν το περιμενα; στον οτε η γιαγια μου ειχε προγραμμα χωρις ομιλια και ιντερνετ και πληρωνε 72 ευρω το δημηνο διοτι το παγιο ητανε εξτρα και οι κλησεις εξτρα αλλα ειχε κατι παρασιτα στο τηλεφωνο αλλα δουλευε το τηλεφωνο , Τι γινεται με το δικτυο wind ; αφου χρησιμοποιουνε τον ιδιο χαλκο ; . Καλω μια γειτονισσα με δικτυο οτε διπλα και καλει κανονικα .

Τελος παντων μπορει να ειναι βλαβη , μου ειπανε οτι το δηλωνει βλαβη και δινουνε εντελως δωρεαν νουμερο wind αμα δεν υπαρχει με κωδικο βλαβης και δινει 1500 λεπτα προς ολους και 1500sms και 1500mb για 1 μηνα .Δεν κρατησα το νουμερο βλαβης αλλα λεει μπορει να μας το δωσουνε , καλωντας ξανα το 13700 αμα το θελουμε για να παρουνε το νουμερο .

Εκτος αυτου σημερα κτυπησε sms στο κινητο μου για εκδοση λογαριασμου wind για το σταθερο της γιαγιας μου . Το κουλο ειναι οτι δεν γραφει ημερομηνια ληξης, καλα δεν παιζονται!. στελνουνε sms για εκδοση λογαριασμου και να το κατεβασω σε ενα link μονο απο κινητο wind που δεν εχω και δεν γραφει ημερομηνια ληξης; πανε καλα ; . Παει αυτο, εκανα εγραφη στο mywind  πριν εκδοθει ο λογαριασμος  και μπαινω σημερα στο my wind να δω τον λογαριασμο και δεν υπαρχει σε pdf ; παμε καλα; ή αργει να εμφανιστει οπως γινεται και στο my cosmote ;

Γενικα οταν κανει καποιος εγραφη στο my wind του στελνεται sms και email με τον λογαριασμο σε pdf  ; ή οχι; επειδη στην συμβαση που καναμε τηλεφωνικα γραφει εκδοση λογαριασμου με sms ; . κατι που δεν με ρωτησε αυτη! και δεν γινεται αλλαγη σε εντυπο λογαριασμο αλλα μονο απο το 13800, αληθευει; .

Καλα τι ασχημο ειναι το  my wind ; ελαχιστα πραγματα καμια σχεση με το mycosmote που ειναι πιο αναλυτικο και ομορφο.

 

 

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Το pdf θα γίνει διαθέσιμο σε 1-2 μερες. Δεν βγαίνει αμέσως. Επίσης έρχεται και στο email το pdf.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2022 at 10:29 ΜΜ, kmpatra said:

Το pdf θα γίνει διαθέσιμο σε 1-2 μερες. Δεν βγαίνει αμέσως. Επίσης έρχεται και στο email το pdf.

σημερα μου ηρθε και το email με τον λογαριασμο μεσα και , ηρθε και στο wind app οταν πατας πανω στο νεο εκει που γραφει το ποσο λογαριασμου πανω δεξια γραφει pdf και επιτελους κατεβηκε και απο εκει .Επισης και στο my wind to site σημερα εμφανιστηκε η επιλογη pdf . 

Παντως η επιλογη να γυριζεις τον λογαριασμο σε ταχυδρομικο - εντυπο λογαριασμο θα επρεπε να γινεται και στο my wind . Επισης μου ειπανε οτι γινεται μονο με κληση στο 13800 αν δεν θελεις να πας σε καταστημα. Αλλα πολυ κουλο να το γυρισεις σε εντυπο λογαριασμο και να καταργειται η εγραφη στο my wind , γιατ να μην μπορεις να εχεις και τα 2 ενεργα; χωρις ειδοποιηση με sms και email αλλα να μπορεις να το βλεπεις και μεσω mywind αλλα και σου ερχεται και εντυπως. 

Η βλαβη μου ειπανε οτι εως 1/2/2022 θα εχει διορθωθει στο Κουβαρα Αττικης  διοτι απαιτουνται εργασιες στο δικτυο και ο χρονος επιλυσης ειναι εως 3 εργασιμες ημερες απο την ωρα που δηλωσα την βλαβη. ,

Προφανως απο το αστικο κεντρο της κερατεας διοτι εκει ειναι το αστικο κεντρο που εξυπηρετει και τον Κουβαρα Αττικης, για συνδεσεις σε απλο adsl παντα,απο το αστικο κεντρο !, διοτι υπαρχουνε καμπινες vdsl του οτε στον κουβαρα για vdsl αλλα δεν δινουνε απο εκει adsl οπως κανει ο οτε στην περιοχη. 

Επισης θελω να αναφερω απο τον θειο μου που μενει στην ιδια περιοχη με προγραμμα vdsl 50ρι και πιανει 40mbs αλλα γενικα εχει τυχει να κοβεται η γραμμη οταν μιλαμε στο τηλεφωνο και αρκετες αποσυνδεσεις στο ιντερνετ . Αλλα εδω το τηλεφωνο ειναι voip οταν ειναι σε οπτικη ινα η γραμμη , ενω σε adsl δεν εχει voip . Αντιστοιχα στο οτε μονο οταν η γραμμη δεν εχει επανω πακετο ιντερνετ τοτε και μονο δεν ειναι voip αλλιως ειναι παντα voip. 

Μου ήρθε το παρακάτω μυνημα

TEXNIKH OMAΔA WIND: ΣTIΣ 01/02/2022 ΘA ΣAΣ EΠIΣKEΦΘEI TEXNIKOΣ TOY OTE ΓIA EPΓAΣIEΣ. ΠAPAKAΛOYME EΞAΣΦAΛIΣTE ΣTON TEXNIKO THN ΠPOΣBAΣH ΣTO KTIPIO ΠOY ΠIΘANON NA XPEIAΣTEI KAI YΠOΔEIΞTE TOY TO KOYΔOYNI ΠOY MΠOPEI NA XTYΠHΣEI. EYXAPIΣTOYME

Πότε ο ΟΤΕ όταν είμαστε στο ΟΤΕ δεν είχε έρθει μέσα στο σπίτι. Η Wind γιατί στέλνει τεχνικό  του ΟΤΕ ? Μας δουλεύει? . Αύριο δεν μπορώ να είμαι εκεί . Τι θα γίνει?  Θα με χρεώσουν  έξτρα πάνε καλά??  

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured
On 28/1/2022 at 2:27 ΜΜ, Stak5505 said:

Καλησπέρα φίλοι,

 

Έχω σταθερή σύνδεση wind VDSL 50 από Α/Κ και έχω αργή απόκριση στις ιστοσελίδες, υψηλό ping και τις 2 τελευταίες ημέρες έχω τουλάχιστον μια αποσύνδεση καθημερινά.Έχω αλλάξει ήδη τους dns στο router. Σας παραθέτω και στατιστικά: 

1BE14B8D-DA7C-4DA9-AD79-F61F1BD40934.png

08FC438A-8E37-493F-9215-1E251B2B678A.jpeg

πως αλλαξες dns στο ρουτερ ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το ZTE H288A 

Local network - LAN - DHCP server - ISP DNS στο off.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/2/2022 at 11:44 ΜΜ, Brainmorf said:

Αν έχεις το ZTE H288A 

Local network - LAN - DHCP server - ISP DNS στο off.

και τι βαζεις εκει ? στο off ειναι στο δικο μου

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

και τι βαζεις εκει ? στο off ειναι στο δικο μου
Βαλε 8.8.8.8
Και 4.4.8.8

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, optostyle said:

Βαλε 8.8.8.8
Και 4.4.8.8

OptoStyle
 

εκει που λεει primary dns και secondary dns ? γιατι στο primary εχει 192.168 κτλ

το ασπρο ρουτερ που ειναι ορθιο αυτο δε λες h288a ?

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που το ZTE H288A πήρε update (νομίζω την περασμένη εβδομάδα), έχω χάσει 2-3 Mbps ταχύτητα. Από 43 συγχρονισμό πήγε 40 και το speedtest από 39 στα 36-37... 😒

Έκδοση H288A V1.1.0_WND1T12

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Από τότε που το ZTE H288A πήρε update (νομίζω την περασμένη εβδομάδα), έχω χάσει 2-3 Mbps ταχύτητα. Από 43 συγχρονισμό πήγε 40 και το speedtest από 39 στα 36-37... 😒

Έκδοση H288A V1.1.0_WND1T12

Αν σε βοηθάει , εμένα είναι στα ίδια με το προηγούμενο ( 109998 Down ).  Στην περιοχή που είμαι έχει καμπίνες η εταιρεία , δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Από τότε που το ZTE H288A πήρε update (νομίζω την περασμένη εβδομάδα), έχω χάσει 2-3 Mbps ταχύτητα. Από 43 συγχρονισμό πήγε 40 και το speedtest από 39 στα 36-37... 😒

Έκδοση H288A V1.1.0_WND1T12

πως πηρε update που το βλεπουμε ?

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 4:41 ΜΜ, Brainmorf said:

Αν σε βοηθάει , εμένα είναι στα ίδια με το προηγούμενο ( 109998 Down ).  Στην περιοχή που είμαι έχει καμπίνες η εταιρεία , δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Επειδή παίρνεις από καμπίνα, έχει παραπάνω περιθώριο να "τερματίζει" η γραμμή σου, οπότε μάλλον δε θα δεις διαφορά. 

On 19/2/2022 at 7:17 ΜΜ, Tr3LaRaS said:

πως πηρε update που το βλεπουμε ?

 

Δεν είναι εμφανές. Απλά μπήκα στο μενού του ρούτερ και είδα ότι έχει αλλάξει λίγο. Η έκδοση του λογισμικού φαίνεται στο κάτω μέρος. 

Link to comment
Share on other sites

Έλειπα σε διακοπές και είχα κλείσει ρουτερ. Όταν επέστρεψα διαπίστωσα στο speedtest ότι είχε μειωθεί το ping. Από 15-16 ms είχε πέσει στα 7-8 ms. Είδε κανείς άλλος τέτοια διαφορά;

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 7:17 ΜΜ, Tr3LaRaS said:

πως πηρε update που το βλεπουμε ?

 

Log in στο μενού του router Management & Diagnosis - status για ποιο αναλυτικές πληροφορίες.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/2/2022 at 9:34 ΠΜ, stilskin said:

Έλειπα σε διακοπές και είχα κλείσει ρουτερ. Όταν επέστρεψα διαπίστωσα στο speedtest ότι είχε μειωθεί το ping. Από 15-16 ms είχε πέσει στα 7-8 ms. Είδε κανείς άλλος τέτοια διαφορά;

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Είναι πιθανό να ενεργοποιήθηκε G.INP, που έχει τέτοια συμπεριφορά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανανέωσε γνωστός από 24αρα σε 50αρα.
Ενώ πριν είχε 2 συσκευές τηλεφώνου στις πρίζες του σπιτιού τώρα δουλεύει η μία.
Ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία για να δουλεύουν και οι δύο?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει πλέον VoIP τηλέφωνο. Αυτό σημαίνει πως δεν φτάνει στο σπίτι του πλέον τηλεφωνικό σήμα, αλλά μόνο internet ενώ το τηλέφωνο συνδέεται στο ρούτερ. Πρέπει να ανοίξει την πρίζα που συνδέεται το ρούτερ, να βρει τα καλώδια που πάνε στην 2η πρίζα και να τα απομονώσει, να βάλει ένα διακλαδωτή στην έξοδο τηλεφώνου του ρούτερ και να συνδέσει από τη μια το τηλέφωνο που έχει εκεί δίπλα και από την άλλη ένα καλώδιο που θα δώσει τηλεφωνικό σήμα στα καλώδια που απομόνωσε πριν για να πάει και στην άλλη πρίζα. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχει 2 μόνο πρίζες. Αν έχει παραπάνω θα πρέπει να μπει το ρούτερ στην κεντρική πρίζα (αυτή από την οποία παίρνουν σήμα όλες οι υπόλοιπες), να απομονωθούν τα καλώδια που στέλνουν στα υπόλοιπα δωμάτια και να πάρουν ξεχωριστά σήμα όπως έγραψα πριν.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει πλέον VoIP τηλέφωνο. Αυτό σημαίνει πως δεν φτάνει στο σπίτι του πλέον τηλεφωνικό σήμα, αλλά μόνο internet ενώ το τηλέφωνο συνδέεται στο ρούτερ. Πρέπει να ανοίξει την πρίζα που συνδέεται το ρούτερ, να βρει τα καλώδια που πάνε στην 2η πρίζα και να τα απομονώσει, να βάλει ένα διακλαδωτή στην έξοδο τηλεφώνου του ρούτερ και να συνδέσει από τη μια το τηλέφωνο που έχει εκεί δίπλα και από την άλλη ένα καλώδιο που θα δώσει τηλεφωνικό σήμα στα καλώδια που απομόνωσε πριν για να πάει και στην άλλη πρίζα. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχει 2 μόνο πρίζες. Αν έχει παραπάνω θα πρέπει να μπει το ρούτερ στην κεντρική πρίζα (αυτή από την οποία παίρνουν σήμα όλες οι υπόλοιπες), να απομονωθούν τα καλώδια που στέλνουν στα υπόλοιπα δωμάτια και να πάρουν ξεχωριστά σήμα όπως έγραψα πριν.

Sent from my TCL 20 5G


Πριν την αναβάθμιση είχαν βάλει σπλιτερ στη πρίζα και από κει πήγαινε 1 γραμμή στο τηλέφωνο και 1 γραμμή στο ρούτερ.
Σε άλλο δωμάτιο απλά έβαζε τη 2η συσκευή τηλεφώνου στη πρίζα.
Τώρα δε γίνεται αυτό.
Θα έρθει τεχνικός μεθαύριο να κάνει τη σωστή διαδικασία δωρεάν ειπαν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Μπορώ να έχω στο ίδιο σπίτι 2 συνδέσεις;

Και σταθερό και ίντερνετ;

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, optostyle said:

Φυσικα και μπορεις

OptoStyle
 

σε ειχα ρωτησει για αλλαγη dns στο ρουτερ και μου ειχες πει να βαλω της google λογικα αλλα  σε καποιο σημειο λεει  primary dns και secondary dns.εκει τι βαζω γιατι στο primary εχει 192.168 κτλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...