Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο κατάστημα με πήραν και μενα 2 φορές αλλα δυστυχώς τα ιδια εδιναν. Δεν ξέρω είναι περίεργος ο τρόπος που λειτουργούν...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση για το wind vision..Πιανει τα επιγεια καναλια της Digea χωρις κεραιες κτλ?

Γιατι εχω θεμα με την περιοχη

 

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελικά επανήλθε το ρεύμα μετά την καταιγίδα, η WIND-άρα συγχρόνισε σχεδόν 52.000 από 45-46 (αστικό κέντρο)! Όταν βέβαια άνοιξαν και τα μόντεμ όλων (γιατί το ZTE της WIND συγχρονίζει σε <1 λεπτό), τότε το SNR έπεσε στο 2 και σερνόταν το σύμπαν. :lol: Χρειάστηκε restart, για να πάει στα 46.

 

image-2021-06-12-155323.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη χθεσινή βροχόπτωση έχω 1 εως 2 download. Κάποιος να μου πεί το τηλέφωνο για τις βλάβες στο ίντερνετ γιατί στην αναζήτηση στο γοογλε το έχουν κρύψει.

 

edit 13700

το βρήκα

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κρυμμένο, εξυπηρέτηση Wind αν γράψεις και στη πρώτη σελίδα που θα σου βγάλει πατήσεις τεχνικό πρόβλημα, στο εμφανίζει.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τον Οκτώβριο του 2019 η γειτονιά μας αναβαθμίστηκε με το νεο δικτυο (fiber) της WIND και ήμουν απο τους πρώτους που αναβαθμίστηκα .Πράγματι με 29 ευρω ειχα 100Mbps 300 προς κινητα και απεριόριστα προς Wind κινητά και σταθερά. Η τιμή ηταν άκρως δελεαστική για εκείνη την εποχή και χωρίς να το σκεφτώ υπέγραψα 24 συμβόλαιο. Πριν απο 3 μερες με πήραν τηλέφωνο για να ανανεώσω το συμβολαιο και προς έκπληξη μου μου είπαν οτι πλέον η τιμη θα παει στα 34 ευρω. Μου έδωσαν ομως εναλλακτική και μου ειπαν αν θελω να παραμεινει στα 29 να κανω και το κινητο μου συμβόλαιο για να παμε στα 50 ευρω. Δεν ξερω αλλα εχω εκνευριστεί . Ενω ειμαι απολυτα ευχαριστημένος απο τις υπηρεσίες της Wind αυτο το τελεσίγραφο μου γύρισε τα μυαλά .
Link to comment
Share on other sites

Εχεις χρόνο μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου, μπορεί να βγάλει κι άλλες προσφορές. Ρώτα και σε κατάστημα. Γενικώς είναι δύσκολοι πλέον, κυρίως χτυπάνε στις νέες συνδέσεις,τους παλιούς ούτε για φτύσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβριο του 2019 η γειτονιά μας αναβαθμίστηκε με το νεο δικτυο (fiber) της WIND και ήμουν απο τους πρώτους που αναβαθμίστηκα .Πράγματι με 29 ευρω ειχα 100Mbps 300 προς κινητά και απεριόριστα προς Wind κινητά και σταθερά. Η τιμή ηταν άκρως δελεαστική για εκείνη την εποχή και χωρίς να το σκεφτώ υπέγραψα 24 συμβόλαιο. Πριν απο 3 μερες με πήραν τηλέφωνο για να ανανεώσω το συμβολαιο και προς έκπληξη μου μου είπαν οτι πλέον η τιμη θα παει στα 34 ευρω. Μου έδωσαν ομως εναλλακτική και μου ειπαν αν θελω να παραμεινει στα 29 να κανω και το κινητο μου συμβόλαιο για να παμε στα 50 ευρω. Δεν ξερω αλλα εχω εκνευριστεί . Ενω ειμαι απολυτα ευχαριστημένος απο τις υπηρεσίες της Wind αυτο το τελεσίγραφο μου γύρισε τα μυαλά .

 

Θα σου πω τι έκανε φίλος και πήρε καλύτερη τιμή από αυτήν που είχε, δεν λέω ότι θα δουλέψει 100% αλλά πιστεύω αξίζει να το δοκιμάσεις γιατί δεν έχει καθόλου ρίσκο να μπλέξεις με φορητότητα κ.τ.λ.

 

Κάνα μήνα πριν την λήξει του συμβόλαιο σου πήγαινε στο κοντινότερο κατάστημα και κανε αίτηση διακοπής με ημερομηνία όταν λήγει το συμβόλαιο σου και πες τον υπάλληλο να αναγράψει στην αίτηση ότι ο λόγος που ζητάς διακοπή είναι καθαρά οικονομικός άσε μερικές μέρες να κυλήσουν και θα σε καλέσουν από την wind τότε να κλαφτείς για την τιμή σφόδρα και αγανακτισμένα, λογικά θα σου αφήσουν την τιμή ίδια.

 

Καλή επιτυχία και πες μας αν πέτυχες τον σκοπό σου.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να τους πεις ότι δεν θα ανανεώσεις γιατί είναι ακριβότερο και δεν συμφωνείς. Όμως δεν θα το διακόψεις, οπότε απλά θα γίνει αορίστου χωρίς δηλαδή να έχεις δέσμευση και θα συνεχίσει η ίδια τιμή που έχεις τώρα κατά πάσα πιθανότητα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όποιος γνωρίζει και επιθυμεί ας μου απαντήσει παρακαλώ γιατί δεν είμαι γνώστης των πραγμάτων

 

Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη στο κέντρο Αγίου Δημητρίου

Στο σπίτι έχω σύνδεση wind και είμαι συνδρομητής της εταιρείας πάνω από 14 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς

Είχα ξεκινήσει με 24 άρα σύνδεση και κάποια στιγμή πήγα στην wind double play VDSL 50 άρα με τα παρακάτω

Απεριόριστα τηλέφωνα προς σταθερά υπεραστικά

300΄ προς κινητά από το σταθερό

120΄ σε ένα καρτοκινητό f2g προς όλους

Internet 50Mpbs απεριόριστο

 

Ερώτηση με 2-3 προγράμματα από το κινητό και από το λαπ τοπ 

Μου βγάζει Download  από 12.5 έως 14.8 Mpbs    Upload  1.2 έως 1.6 Mpbs

Μετρήσεις σε διάφορες ώρες και μέρες

Είναι φυσιολογικό για 50 άρα σύνδεση να έχει τέτοιες μετρήσεις ; 

 

Η εξυπηρέτηση πελατών μου λέει ότι είναι φυσιολογικό

Αλλά εγώ νομίζω πριν από 2 χρόνια περίπου έβλεπα νούμερα Download 22 έως 24 Mpbs

 

Και το ρωτάω για 2 λόγους

Τον τελευταίο καιρό είχα και συχνές αποσυνδέσεις

Και επειδή πλησιάζουν οι μέρες για ανανέωση του νέου 24 μηνου συμβολαίου και μου είπαν θα το ανανεώσουν με 25 ευρώ το μήνα

 

Αλλά νομίζω ότι το ίντερνετ μου είναι πλέον πιο αργό από παλαιότερα

 

Οπότε θέλω να μου πείτε πόσο ταχύτητα είναι νορμάλ να έχω για την 50άρα 

Τι νούμερα δηλαδή πρέπει να βγάζουν τα τέστ για να θεωρούνται φυσιολογικά

Όπως είπα είμαι Θεσσαλονίκη κέντρο

Άλλες πληροφορίες δεν ξέρω για να σας δώσω

 

Και αν θεωρείτε συμφέρουσα κάποια άλλη πρόταση να μου πείτε για άλλη ενδεχομένως εταιρεία ανταγωνιστική

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bardar1s said:

Όποιος γνωρίζει και επιθυμεί ας μου απαντήσει παρακαλώ γιατί δεν είμαι γνώστης των πραγμάτων

 

Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη στο κέντρο Αγίου Δημητρίου

Στο σπίτι έχω σύνδεση wind και είμαι συνδρομητής της εταιρείας πάνω από 14 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς

Είχα ξεκινήσει με 24 άρα σύνδεση και κάποια στιγμή πήγα στην wind double play VDSL 50 άρα με τα παρακάτω

Απεριόριστα τηλέφωνα προς σταθερά υπεραστικά

300΄ προς κινητά από το σταθερό

120΄ σε ένα καρτοκινητό f2g προς όλους

Internet 50Mpbs απεριόριστο

 

Ερώτηση με 2-3 προγράμματα από το κινητό και από το λαπ τοπ 

Μου βγάζει Download  από 12.5 έως 14.8 Mpbs    Upload  1.2 έως 1.6 Mpbs

Μετρήσεις σε διάφορες ώρες και μέρες

Είναι φυσιολογικό για 50 άρα σύνδεση να έχει τέτοιες μετρήσεις ; 

 

Η εξυπηρέτηση πελατών μου λέει ότι είναι φυσιολογικό

Αλλά εγώ νομίζω πριν από 2 χρόνια περίπου έβλεπα νούμερα Download 22 έως 24 Mpbs

 

Και το ρωτάω για 2 λόγους

Τον τελευταίο καιρό είχα και συχνές αποσυνδέσεις

Και επειδή πλησιάζουν οι μέρες για ανανέωση του νέου 24 μηνου συμβολαίου και μου είπαν θα το ανανεώσουν με 25 ευρώ το μήνα

 

Αλλά νομίζω ότι το ίντερνετ μου είναι πλέον πιο αργό από παλαιότερα

 

Οπότε θέλω να μου πείτε πόσο ταχύτητα είναι νορμάλ να έχω για την 50άρα 

Τι νούμερα δηλαδή πρέπει να βγάζουν τα τέστ για να θεωρούνται φυσιολογικά

Όπως είπα είμαι Θεσσαλονίκη κέντρο

Άλλες πληροφορίες δεν ξέρω για να σας δώσω

 

Και αν θεωρείτε συμφέρουσα κάποια άλλη πρόταση να μου πείτε για άλλη ενδεχομένως εταιρεία ανταγωνιστική

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Βρες ένα λαπτοπ  κλείσε το Wi-Fi του λαπτοπ και σύνδεσε το με ένα καλώδιο ethernet στο ρουτερ για να μετρήσεις την πραγματική ταχύτητα (η κάποιο υπολογιστή με τον οποίο θα κάνεις τη μέτρηση καλωδιακά).

Φυσικά, μπορείς να δεις από το router στο πόσο συγχρονίζει πριν κάνεις τα παραπάνω. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Bardar1s said:

Όποιος γνωρίζει και επιθυμεί ας μου απαντήσει παρακαλώ γιατί δεν είμαι γνώστης των πραγμάτων

 

Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη στο κέντρο Αγίου Δημητρίου

Στο σπίτι έχω σύνδεση wind και είμαι συνδρομητής της εταιρείας πάνω από 14 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς

Είχα ξεκινήσει με 24 άρα σύνδεση και κάποια στιγμή πήγα στην wind double play VDSL 50 άρα με τα παρακάτω

Απεριόριστα τηλέφωνα προς σταθερά υπεραστικά

300΄ προς κινητά από το σταθερό

120΄ σε ένα καρτοκινητό f2g προς όλους

Internet 50Mpbs απεριόριστο

 

Ερώτηση με 2-3 προγράμματα από το κινητό και από το λαπ τοπ 

Μου βγάζει Download  από 12.5 έως 14.8 Mpbs    Upload  1.2 έως 1.6 Mpbs

Μετρήσεις σε διάφορες ώρες και μέρες

Είναι φυσιολογικό για 50 άρα σύνδεση να έχει τέτοιες μετρήσεις ; 

 

Η εξυπηρέτηση πελατών μου λέει ότι είναι φυσιολογικό

Αλλά εγώ νομίζω πριν από 2 χρόνια περίπου έβλεπα νούμερα Download 22 έως 24 Mpbs

 

Και το ρωτάω για 2 λόγους

Τον τελευταίο καιρό είχα και συχνές αποσυνδέσεις

Και επειδή πλησιάζουν οι μέρες για ανανέωση του νέου 24 μηνου συμβολαίου και μου είπαν θα το ανανεώσουν με 25 ευρώ το μήνα

 

Αλλά νομίζω ότι το ίντερνετ μου είναι πλέον πιο αργό από παλαιότερα

 

Οπότε θέλω να μου πείτε πόσο ταχύτητα είναι νορμάλ να έχω για την 50άρα 

Τι νούμερα δηλαδή πρέπει να βγάζουν τα τέστ για να θεωρούνται φυσιολογικά

Όπως είπα είμαι Θεσσαλονίκη κέντρο

Άλλες πληροφορίες δεν ξέρω για να σας δώσω

 

Και αν θεωρείτε συμφέρουσα κάποια άλλη πρόταση να μου πείτε για άλλη ενδεχομένως εταιρεία ανταγωνιστική

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Έχεις τσεκάρει την εσωτερική καλωδίωση μήπως και μπάζει; Γιατί αν είναι αυτό τότε κανένας πάροχος δεν θα μπορέσει να σου προσφέρει αυτό που θες και μπορεί με κάθε αλλαγή παρόχου να γίνετει χειρότερα καθώς έχουν διαφορετικά profile για τις συνδέσεις και μπορεί του ενός να σου κάθεται καλά και του άλλου να σου κάνει αποσυνδέσεις συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Πιο σωστο να μας βαλεις φωτο/screenshot απο το ρούτερ γι'αρχή. Να δούμε δηλαδή σε τι κατάσταση είναι ο συγχρονισμός της γραμμής και μετα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, cmvr said:

Βρες ένα λαπτοπ  κλείσε το Wi-Fi του λαπτοπ και σύνδεσε το με ένα καλώδιο ethernet στο ρουτερ για να μετρήσεις την πραγματική ταχύτητα (η κάποιο υπολογιστή με τον οποίο θα κάνεις τη μέτρηση καλωδιακά).

Φυσικά, μπορείς να δεις από το router στο πόσο συγχρονίζει πριν κάνεις τα παραπάνω. 

 

16 hours ago, CaptainNickGR said:

Έχεις τσεκάρει την εσωτερική καλωδίωση μήπως και μπάζει; Γιατί αν είναι αυτό τότε κανένας πάροχος δεν θα μπορέσει να σου προσφέρει αυτό που θες και μπορεί με κάθε αλλαγή παρόχου να γίνετει χειρότερα καθώς έχουν διαφορετικά profile για τις συνδέσεις και μπορεί του ενός να σου κάθεται καλά και του άλλου να σου κάνει αποσυνδέσεις συνεχώς.

 

11 hours ago, kmpatra said:

Πιο σωστο να μας βαλεις φωτο/screenshot απο το ρούτερ γι'αρχή. Να δούμε δηλαδή σε τι κατάσταση είναι ο συγχρονισμός της γραμμής και μετα τα υπόλοιπα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τον κόπο σας.

 

Απλά θα ήθελα να μου πείτε πόσα Mpbs τον αριθμό σε εύρος περίπου

πρέπει να έχει μια 50 άρα στο Download για να θεωρείτε ότι είναι ικανοποιητικά

πχ από 30 έως 40 ή από 20 έως 30 Mpbs

 

Αυτή είναι η βασική μου απορία

Σας ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μία "καλή" 50άρα κλειδώνει στα 50 (ή 55 ανάλογα με το προφίλ της καμπίνας).
Εάν κατεβάζεις από τοποθεσία που η διαδρομή μέχρι εκεί δεν έχει συμφόρηση, τότε δεν είναι παράλογο να πιάνεις στο κατέβασμα ~50Mbs ή πάνω από 5MB/s.

Όμως ένα κακό καλώδιο, μία παραπάνω διακλαδωμένη πρίζα ή θορυβώδες ασύρματο δίκτυο στο χώρο σου μπορεί να κατεβάσει τα 50Mbps σε 30. Γι' αυτό σου πρότειναν να ελέγξεις τα βασικά και να μας δώσεις και στοιχεία για να μπορούμε να απαντήσουμε τεκμηριωμένα.

Link to comment
Share on other sites

100αρα Wind Vdsl σε μετρήσεις wireless φτανω στα 100 Mbps άνετα κάθε φορά. Βέβαια για να δω αυτές τις ταχύτητες θα πρέπει να ειμαι συνδεδεμενος στα 5 Ghz. Διαφορετικά στα 2.4 Ghz τα αποτελέσματα είναι μικρότερα.

Στα 50 Mbps δεν χρειάζετα συνδεση στα 5 Ghz γιατί ανετα βλέπεις την μεγιστη ταχύτητα στα 2.4 Ghz.

Επίσης παίζει ρόλο και η κάρτα ασύρματου δικτύου της κάθε συσκευης. Σε προηγούμενο κινητό έβλεπα μικρότερες ταχύτητες σε σχέση με το τωρινο.

Εν κατακλειδι οπως σωστά ανέφεραν και άλλα μέλη οι σωστές μετρήσεις είναι με καλώδιο ethernet που εκεί εξαλείφεις οποιοδήποτε παράγοντα που μπορεί να δείς μειωμένη ταχύτητα σε ασύρματες μετρήσεις. Πάντως υπο ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να βλεπεις την μέγιστη ταχύτητα και σε wireless speedtests.

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Πες μας και σε ποια ταχύτητα έχει κλειδώσει το ρουτερ σου γιατί αν για κάποιο λόγο έχει κλειδώσει σε μικρότερο συγχρονισμό λογικό να βλεπεις μικρότερες ταχύτητες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, minast said:

Μία "καλή" 50άρα κλειδώνει στα 50 (ή 55 ανάλογα με το προφίλ της καμπίνας).
Εάν κατεβάζεις από τοποθεσία που η διαδρομή μέχρι εκεί δεν έχει συμφόρηση, τότε δεν είναι παράλογο να πιάνεις στο κατέβασμα ~50Mbs ή πάνω από 5MB/s.

Όμως ένα κακό καλώδιο, μία παραπάνω διακλαδωμένη πρίζα ή θορυβώδες ασύρματο δίκτυο στο χώρο σου μπορεί να κατεβάσει τα 50Mbps σε 30. Γι' αυτό σου πρότειναν να ελέγξεις τα βασικά και να μας δώσεις και στοιχεία για να μπορούμε να απαντήσουμε τεκμηριωμένα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω, τα νούμερα στο περίπου και εσύ τα αναφέρεις ξεκάθαρα!

 

10 hours ago, stilskin said:

100αρα Wind Vdsl σε μετρήσεις wireless φτανω στα 100 Mbps άνετα κάθε φορά. Βέβαια για να δω αυτές τις ταχύτητες θα πρέπει να ειμαι συνδεδεμενος στα 5 Ghz. Διαφορετικά στα 2.4 Ghz τα αποτελέσματα είναι μικρότερα.

Στα 50 Mbps δεν χρειάζετα συνδεση στα 5 Ghz γιατί ανετα βλέπεις την μεγιστη ταχύτητα στα 2.4 Ghz.

Επίσης παίζει ρόλο και η κάρτα ασύρματου δικτύου της κάθε συσκευης. Σε προηγούμενο κινητό έβλεπα μικρότερες ταχύτητες σε σχέση με το τωρινο.

Εν κατακλειδι οπως σωστά ανέφεραν και άλλα μέλη οι σωστές μετρήσεις είναι με καλώδιο ethernet που εκεί εξαλείφεις οποιοδήποτε παράγοντα που μπορεί να δείς μειωμένη ταχύτητα σε ασύρματες μετρήσεις. Πάντως υπο ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να βλεπεις την μέγιστη ταχύτητα και σε wireless speedtests.

Να είσαι καλά. Ευχαριστώ.

 Απλά ήθελα τα συγκεκριμένα νούμερα που εξήγησε παραπάνω το μέλος minast.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Αύριο υπογράφω συμβόλαιο για 50αρα vdsl 

Έλεγα να βάλω 100αρα αλλά με την χρήση που κάνω θα με καλύψει το 50αρι. 

Σε πόσες μέρες θα έχω ίντερνετ λέτε  ?

Είναι νέα γραμμή χωρίς αριθμό. 

 Η wind με είπε σε 10 μέρες. 

Η καμπίνα της wind είναι 70 μέτρα από το σπίτι μου.

Ευχαριστώ 

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, johnnyman25 said:

Καλησπέρα παιδιά. 

Αύριο υπογράφω συμβόλαιο για 50αρα vdsl 

Έλεγα να βάλω 100αρα αλλά με την χρήση που κάνω θα με καλύψει το 50αρι. 

Σε πόσες μέρες θα έχω ίντερνετ λέτε  ?

Είναι νέα γραμμή χωρίς αριθμό. 

 Η wind με είπε σε 10 μέρες. 

Η καμπίνα της wind είναι 70 μέτρα από το σπίτι μου.

Ευχαριστώ 

Ότι και να σου πούμε δε θα είναι ακριβές. Έχει να κάνει με το πόση δουλειά έχει πέσει την εκάστοτε περίοδο, τη ταχύτητα του συνεργείου, τα απρόβλεπτα που εμφανίζονται συνεχώς κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, athanaso77 said:

Ότι και να σου πούμε δε θα είναι ακριβές. Έχει να κάνει με το πόση δουλειά έχει πέσει την εκάστοτε περίοδο, τη ταχύτητα του συνεργείου, τα απρόβλεπτα που εμφανίζονται συνεχώς κτλ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Στο συμβόλαιο πρέπει να προσέξω κάτι προτού υπογράψω? 

Δεν μου το έστειλαν με mail....

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, johnnyman25 said:

Στο συμβόλαιο πρέπει να προσέξω κάτι προτού υπογράψω? 

Τα γράφουν με τέτοιο τρόπο που δε νομίζω ότι έχει καταφέρει ποτέ κανείς να το διαβάσει ολόκληρο. 🙂

Δες τουλάχιστον αν αναφέρει αυτά που έχουν συμφωνηθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...