Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ. Μου δίνουν το 2play στην ίδια τιμή που πλήρωνα (23) ή 50αρα με ολα απεριόριστα κλασσικά στα 28.....
Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν δώσει μαζί 120 λεπτά το μήνα σε ένα κινητό. Αυτό μπορώ να το αλλάξω να πηγαίνει σε άλλο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε μαζί τους και ζήτησε να γίνει αλλαγή τηλεφώνου εφόσον και το νούμερο που σε ενδιαφέρει είναι στο ίδιο όνομα με αυτό που έχει την προσφορά. Λογικά θα στο κάνουν, εγώ που έχω τέσσερα νούμερα στο όνομά μου είχα επιλογή αριθμού όταν έκανα την ανανέωση.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

ποιος εχει wind και ιντερνετ και τηλεοραση απο αθηνα να μου πει γνωμη ?
Link to comment
Share on other sites

Πάλι σέρνεται το σύμπαν. Στο Gmail, στο YouTube και σε κάποιες σελίδες του GRNET δεν μπαίνει καν, ούτε από κινητό ούτε από PC, ενώ με data από Cosmote μπαίνουν όλα. :down:

 

EDIT: Μετά από 10-15 λεπτά έφτιαξε. Μάλλον πρόβλημα της WIND ήταν. Έκανα αρχικά 2 restart το μόντεμ και δεν έγινε τίποτα. Το κινητό κιόλας μου έλεγε συνέχεια ότι το Wi-Fi που συνδέθηκα δεν είχε ίντερνετ. :wacko:

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Πάλι σέρνεται το σύμπαν. Στο Gmail, στο YouTube και σε κάποιες σελίδες του GRNET δεν μπαίνει καν, ούτε από κινητό ούτε από PC, ενώ με data από Cosmote μπαίνουν όλα. :down:

 

 

 

EDIT: Μετά από 10-15 λεπτά έφτιαξε. Μάλλον πρόβλημα της WIND ήταν. Έκανα αρχικά 2 restart το μόντεμ και δεν έγινε τίποτα. Το κινητό κιόλας μου έλεγε συνέχεια ότι το Wi-Fi που συνδέθηκα δεν είχε ίντερνετ. :wacko:

και εμένα το ίδιο. για πολλοστή φορά τις τελευταίες μέρες! εμένα δεν άνοιγε η σελίδα της Google! όλες οι άλλες οκ! αν είναι δυνατόν.

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε συνδεση FTTH 100 τι router δινουν?

Δινουν router και μετατροπεα απο οπτικη ινα σε ethernet ή router πανω στο οποιο κουμπώνει η οπτική ίνα?

TCe
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα οι gaming συσκευες να ειναι με καλωδιο και οι αλλοι με ασυρματο σε 2.Ghz wireless g με 20mhz bandwidth.

 

Δοκιμασε ετσι κανα 2 μερες και δες αν ο μικρος εχει θεμα.

 

Αν συνεχισει τοτε τα γυρνας οπως τα ειχες και το ψαχνεις σε πιο βαθος.

 

 

 

Στην ουσια ο μικρος θα εχει διαθεσιμη ολη την ταχυτητα ενω οι αλλοι στο ασυρματο τα 24mbps, οποτε οσο και να τραβηξουν οι ασυρματες δεν θα μπουκωσουν την γραμμη.

 

Αυτα στο download παντα.

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τώρα ανεβάζω ταινία με 1mbit (το μάξιμουμ της 100αρα οπτικής) και ο μικρός δεν φωνάζει ότι λαγκαρει! όταν όμως βλέπω αγώνα streaming από σαιτ τότε λαγκαρει! αυτό όμως εξηγείται... επιστημονικως;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τώρα ανεβάζω ταινία με 1mbit (το μάξιμουμ της 100αρα οπτικής) και ο μικρός δεν φωνάζει ότι λαγκαρει! όταν όμως βλέπω αγώνα streaming από σαιτ τότε λαγκαρει! αυτό όμως εξηγείται... επιστημονικως;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

 

Γιατί κανείς livestream είναι λογικό να αυξάνεται το ping.

Και ειδικά αν είσαι σε ώρα αιχμής και πάνω από 100+ το online gaming αρχίζει και γίνεται αδύνατο.

Δηλαδή όταν οι άλλοι έχουν από 1 έως 25-30ms και εσυ 100ms,κολλάει αυτος με τα 100 περισσότερο απ όλους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τώρα ανεβάζω ταινία με 1mbit (το μάξιμουμ της 100αρα οπτικής) και ο μικρός δεν φωνάζει ότι λαγκαρει! όταν όμως βλέπω αγώνα streaming από σαιτ τότε λαγκαρει! αυτό όμως εξηγείται... επιστημονικως;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

 

Τα livestream έχουν ένα κακό, κατεβάζεις πολλά μικρά κομμάτια από το βίντεο κι αυτό επιβαρύνει πολύ την γραμμή.

Τώρα ότι ανεβάζεις ταινία και δεν κολλάει τι να πω, μάλλον το netcode του παιχνιδιού είναι έτσι φτιαγμένο ή το router έχει κάποιο qos ή κάτι άλλο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Σε συνδεση FTTH 100 τι router δινουν?

Δινουν router και μετατροπεα απο οπτικη ινα σε ethernet ή router πανω στο οποιο κουμπώνει η οπτική ίνα?

 

Δίνουν ΟΝΤ τερματικό που καταλήγει η ίνα (ανάλογα με τον πάροχο που έχει την υποδομή στη περιοχή σου), και από εκεί με ethernet συνδέεται το ρουτερ (ZTE H288A ή Zyxel VMG8623)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εβαλα σημερα fiber to the home 100 με το zyxel VMG8623-T50B

ΠΩς ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΚΡΙΒΩς ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΙΑΝΩ?

 

Η οπτική σου δίνει στρογγυλά 100Mbps. Εάν θέλεις να δεις πόσα από αυτά αξιοποιείς, μπες σε κάποιο speedtest, πχ

fast.com

speedtest.net

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε εμπειρία από FTTH Wind σε Δυτική Θεσσαλονίκη;

Έχω ήδη Cosmote 100 FTTH και λήγει το 24μηνο με το κουπόνι και έλεγα να κάνω την αλλαγή...

Πιάνω συνήθως 105-110mbps..

Να κάνω την αλλαγή ή θα το μετανιώσω πικρά;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε εμπειρία από FTTH Wind σε Δυτική Θεσσαλονίκη;

Έχω ήδη Cosmote 100 FTTH και λήγει το 24μηνο με το κουπόνι και έλεγα να κάνω την αλλαγή...

Πιάνω συνήθως 105-110mbps..

Να κάνω την αλλαγή ή θα το μετανιώσω πικρά;

 

Έχουν διαφορά στην τιμή μεταξύ τους, τώρα που λήγει το κουπόνι; Ποιανού παρόχου είναι οι οπτικές στην περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

Της Cosmote είναι αλλά υπάρχει διαθεσιμότητα και από Wind μέχρι 200mbps. Λέτε να υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα;
Link to comment
Share on other sites

Ληγει το συμβολαιο στην Vodafone (VDSL50)κι επειδη η προσφορα ανανεωσης που εκαναν δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο σκεφτομαι να παω σε Wind Fiber 50.

Οποτε θελω να ρωτησω καποοια πραγματα σχετικα με το VDSL 50 της:

1) τι router δινουν, στο site λεει για ενα ΖΤΕ Η288Α και Technicolor TG788v v3, αν ειναι καποιο απο τα 2 πιο σταθερο κι αξιοπιστο

2) αν δινουν fastpath και γενικα πως παει με ping σε games με ή χωρις fastpath

3) καποιος που εχει Wind Fiber 50 αν μπορει να παει στην σελιδα https://www.speedguide.net/analyzer.php και να γραψει ποσο MTU του βγαζει

4) βλεπω στην σελιδα το Wind Fiber 50 στα 26ευρω, υπαρχει κατι που μπορω να πω/κανω ωστε να πετυχω καλυτερη τιμη; Δεν εχω νουμερο κινητης στην Wind κι ουτε επιθυμω καποιο

5) διαβασα οτι η Wind σε βαζει πισω απο διπλο NAT, ισχυει αυτο για το Wind Fiber 50; αν ναι ποια ειναι η διαδικασια απενεργοποιησης;

6) κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω αν κανω την μεταφορα;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόνο σ' εμένα σέρνεται η WIND αυτή την στιγμή; :wacko: Δουλεύει, αλλά βλέπω μια μικρή καθυστέρηση και στο φόρτωμα σελίδων και στο speedtest.

 

Ληγει το συμβολαιο στην Vodafone (VDSL50)κι επειδη η προσφορα ανανεωσης που εκαναν δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο σκεφτομαι να παω σε Wind Fiber 50.

Οποτε θελω να ρωτησω καποοια πραγματα σχετικα με το VDSL 50 της:

1) τι router δινουν, στο site λεει για ενα ΖΤΕ Η288Α και Technicolor TG788v v3, αν ειναι καποιο απο τα 2 πιο σταθερο κι αξιοπιστο

2) αν δινουν fastpath και γενικα πως παει με ping σε games με ή χωρις fastpath

3) καποιος που εχει Wind Fiber 50 αν μπορει να παει στην σελιδα https://www.speedguide.net/analyzer.php και να γραψει ποσο MTU του βγαζει

4) βλεπω στην σελιδα το Wind Fiber 50 στα 26ευρω, υπαρχει κατι που μπορω να πω/κανω ωστε να πετυχω καλυτερη τιμη; Δεν εχω νουμερο κινητης στην Wind κι ουτε επιθυμω καποιο

5) διαβασα οτι η Wind σε βαζει πισω απο διπλο NAT, ισχυει αυτο για το Wind Fiber 50; αν ναι ποια ειναι η διαδικασια απενεργοποιησης;

6) κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω αν κανω την μεταφορα;

 

Σε 50 VDSL μου έδωσαν το ΖΤΕ. Fastpath δεν νομίζω να δίνουν. Το ping είναι ΟΚ, αλλά φυσικά δεν φτάνει το fastpath του ΟΤΕ. Το ΝΑΤ είναι σπάνιο, αλλά το δίνουν. Απλά αν σου τύχει, παίρνεις τηλ. τη δωρεάν εξυπηρέτηση 13700 και ζητάς Public IP.

 

MTU = 1492 μου βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σ' εμένα σέρνεται η WIND αυτή την στιγμή; :wacko: Δουλεύει, αλλά βλέπω μια μικρή καθυστέρηση και στο φόρτωμα σελίδων και στο speedtest.

 

 

 

Σε 50 VDSL μου έδωσαν το ΖΤΕ. Fastpath δεν νομίζω να δίνουν. Το ping είναι ΟΚ, αλλά φυσικά δεν φτάνει το fastpath του ΟΤΕ. Το ΝΑΤ είναι σπάνιο, αλλά το δίνουν. Απλά αν σου τύχει, παίρνεις τηλ. τη δωρεάν εξυπηρέτηση 13700 και ζητάς Public IP.

 

MTU = 1492 μου βγάζει

 

Ευχαριστώ αλλά τελικά ανανέωσα στην Vodafone στα ίδια χρήματα χωρίς αύξηση.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια βοήθεια κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο θέμα ένα τηλέφωνο (πιθανόν από εξωτερικό συνεργάτη δεν είμαι σίγουρος) τις wind που έδινε καλύτερες προσφορές παίζει να το έχει κάποιος;;;
Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα πίσω στην προηγούμενη σελίδα. Εγώ που είχα πάρει τις προσφορές τις ίδιες μου δώσανε με αυτές που φαίνονταν στην εφαρμογή και γενικά στο σύστημά τους στα καταστήματα κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για ανανέωση ή καινούργια σύνδεση ενδιαφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα πίσω στην προηγούμενη σελίδα. Εγώ που είχα πάρει τις προσφορές τις ίδιες μου δώσανε με αυτές που φαίνονταν στην εφαρμογή και γενικά στο σύστημά τους στα καταστήματα κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για ανανέωση ή καινούργια σύνδεση ενδιαφέρεσαι?

 

Για ανανέωση ενδιαφέρομε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή θα πάω σε καινούριο σπίτι και εκεί δεν υπάρχει γραμμή πως θα μπορώ να μεταφερθω;

Επειδή υπάρχει συμβόλαιο ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Αν μετακομισω σε αλλη πολη,χανω το νουμερο του σταθερου μου; η λογω voip το κραταω??

Ξερει κανεις?

 

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...