Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται υπογραφή το συμβόλαιο που μου έστειλαν; Ή είμαι καλυμμένος με το "Συμφωνώ";

 

2021-01-12-161909.png

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για αντίγραφο συμβολαίου οπότε μάλλον είναι αντίτυπο που το κρατάς εσύ. Αρα δεν χρειάζεται υπογραφή λογικά με το "Συμφωνώ" εισαι οκ. Άλλωστε δεν σου λέει να επισυνάψεις και το συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην απαντάω στον κάθε ένα ξεχωριστά....

Όντως δεν μπορώ να κάνω κάτι και όντως είναι ψεύτικος ο συγχρονισμός.... Βάζουν ένα πρόγραμμα και σου δείχνει ότι και καλά πάει η γραμμή τέρμα

 

Οκ θα φύγω μάλλον....

Υπάρχει κάποια εταιρία η οποία να δέχεται σύνδεση χωρίς συμβόλαιο 2 ετών; ξέρει κάποιος;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλά υπάρχει περίπτωση να δεις "ψεύτικο" συγχρονισμό. Φίλος και συμφορουμίτης επίσης με wind, στο μέρος που είναι τον έχει συνδέσει σε καμπίνα με προφίλ 200αρας ενώ η γραμμή του είναι 50αρα. Συγχρονίζει πάνω από 80000 αλλά ή πραγματική ταχύτητα είναι αυτή της 50αρας.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Ξέχασα να σου απαντήσω πριν.

 

Η WIND το κάνει αυτό, ειδικά από δική της καμπίνα. Μπορεί π.χ. να δεις συγχρονισμό 130 Mbps και με πρόγραμμα σε "κόβει" στα 50, αφού για τόσο πληρώνεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να μην απαντάω στον κάθε ένα ξεχωριστά....

Όντως δεν μπορώ να κάνω κάτι και όντως είναι ψεύτικος ο συγχρονισμός.... Βάζουν ένα πρόγραμμα και σου δείχνει ότι και καλά πάει η γραμμή τέρμα

 

Οκ θα φύγω μάλλον....

Υπάρχει κάποια εταιρία η οποία να δέχεται σύνδεση χωρίς συμβόλαιο 2 ετών; ξέρει κάποιος;

 

Και να φύγεις, πιθανότατα κι αλλού να έχεις 30. ΟΚ, μπορείς στην Cosmote με λίγα παραπάνω λεφτά να βάλεις το Speedbooster, αλλά διαβάζω ότι έχει αρκετά θέματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μιλάει για αντίγραφο συμβολαίου οπότε μάλλον είναι αντίτυπο που το κρατάς εσύ. Αρα δεν χρειάζεται υπογραφή λογικά με το "Συμφωνώ" εισαι οκ. Άλλωστε δεν σου λέει να επισυνάψεις και το συμβόλαιο.

 

Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω κι εγώ. Thanks.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται υπογραφή το συμβόλαιο που μου έστειλαν; Ή είμαι καλυμμένος με το "Συμφωνώ";

 

 

 

2021-01-12-161909.png

Έτσι το έκανα κι εγώ δεν χρειάστηκε υπογραφή!

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην απαντάω στον κάθε ένα ξεχωριστά....

Όντως δεν μπορώ να κάνω κάτι και όντως είναι ψεύτικος ο συγχρονισμός.... Βάζουν ένα πρόγραμμα και σου δείχνει ότι και καλά πάει η γραμμή τέρμα

 

Οκ θα φύγω μάλλον....

Υπάρχει κάποια εταιρία η οποία να δέχεται σύνδεση χωρίς συμβόλαιο 2 ετών; ξέρει κάποιος;

να βάλουμε μερικά πράγματα στη θέση τους.

α) ΔΕΝ υπάρχει ψεύτικος συγχρονισμός. Αφού λέει 49 κλείδωμα τόσο "κλειδώνει" με το DSLAM του καφάο.-

β) Το τι ταχύτητα τελικά κατεβάζεις από το ιντερνετ είναι πιο πολύπλοκο. Αν δεν έχει επαρκές backbone ο πάροχος να δώσει 49mbps σε εσένα μέχρι το σπίτι και με λογισμικό το κόβει ή είναι κορεσμένο το backbone για να δώσει παραπάνω είναι άλλη ιστορία.

Ψεύτικος πάντως συγχρονισμός ΔΕΝ υπάρχει. Και εγώ κλειδώνω 17mbps στην Forhnet στο σπίτι μου αλλά Σάββατο βράδυ δεν περνάω το 8mbps effective download. Αλλά ο συγχρονισμός μου δεν είναι ψεύτικος. Δευτέρα ξημερώματα μια χαρά έχω 17mbps :p :lol:

μονοετές συμβόλαιο δέχεται "προπληρωμένο" για ένα έτος (180€ ακουμπάς από την αρχή) η Forthnet για έως 24Mbpd (ADSL). Δεν ξέρω (και νομίζω όχι) αν το προσφέρει για VDSL. Αλλά δεν νομίζω να ειναι καλύτερη από Wind.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

να βάλουμε μερικά πράγματα στη θέση τους.

α) ΔΕΝ υπάρχει ψεύτικος συγχρονισμός. Αφού λέει 49 κλείδωμα τόσο "κλειδώνει" με το DSLAM του καφάο.-

β) Το τι ταχύτητα τελικά κατεβάζεις από το ιντερνετ είναι πιο πολύπλοκο. Αν δεν έχει επαρκές backbone ο πάροχος να δώσει 49mbps σε εσένα μέχρι το σπίτι και με λογισμικό το κόβει ή είναι κορεσμένο το backbone για να δώσει παραπάνω είναι άλλη ιστορία.

Ψεύτικος πάντως συγχρονισμός ΔΕΝ υπάρχει. Και εγώ κλειδώνω 17mbps στην Forhnet στο σπίτι μου αλλά Σάββατο βράδυ δεν περνάω το 8mbps effective download. Αλλά ο συγχρονισμός μου δεν είναι ψεύτικος. Δευτέρα ξημερώματα μια χαρά έχω 17mbps :p :lol:

μονοετές συμβόλαιο δέχεται "προπληρωμένο" για ένα έτος (180€ ακουμπάς από την αρχή) η Forthnet για έως 24Mbpd (ADSL). Δεν ξέρω (και νομίζω όχι) αν το προσφέρει για VDSL. Αλλά δεν νομίζω να ειναι καλύτερη από Wind.

 

 

στα torrents πιανω οντως 50 ,κατεβαινουν σφερα. Αλλα στα τεστ δεν παει πανω απο 40-42 με το ζορι.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Στα τεστ εμπλέκονται και οι σερβερ με τους οποίους συνδέεσαι. Αν φτανει τα 50 στα τορρεντ δεν υπάρχει ουσιαστικό θέμα.
Link to comment
Share on other sites

στα torrents πιανω οντως 50 ,κατεβαινουν σφερα. Αλλα στα τεστ δεν παει πανω απο 40-42 με το ζορι.

φιλε δεν εχεις θέμα. Κάτσε εκεί που είσαι. Τσαμπα τσακωνεσαι.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εχω adsl wind. Συγχρονίζει 10,5, στα τεστ έχει μέχρι 8.5 ανεξαρτήτου ωρας και σερβερ. Κατεβάζει τορεντ με 1 mb/s. Ούτε να το σκέφτεσαι για νοβα. Πολύ καλύτερο response σε ολα της η wind. Και απο Vodafone. Η μόνη που "κοντράρει" οτε. Μια χαρά είσαι
Link to comment
Share on other sites

στα torrents πιανω οντως 50 ,κατεβαινουν σφερα. Αλλα στα τεστ δεν παει πανω απο 40-42 με το ζορι.

 

Test κάνε κυρίως σε Hyperhosting, GRNET και Wingo Ελβετίας. Οι υπόλοιποι μπορεί να δείχνουν μπούρδες, ακόμα και του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Test κάνε κυρίως σε Hyperhosting, GRNET και Wingo Ελβετίας. Οι υπόλοιποι μπορεί να δείχνουν μπούρδες, ακόμα και του ΟΤΕ.

 

πως κανω ΤΕΣΤ σε αυτα τα site ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

πως κανω ΤΕΣΤ σε αυτα τα site ;

 

Στο speedtest.net, πας δεξιά που λέει "Change Server". Αν δεν βρίσκεις αυτόν που θες, τον ψάχνεις επάνω στο κενό που έχει αναζήτηση.

 

2021-01-14-165408.png

Link to comment
Share on other sites

Στο speedtest.net, πας δεξιά που λέει "Change Server". Αν δεν βρίσκεις αυτόν που θες, τον ψάχνεις επάνω στο κενό που έχει αναζήτηση.

 

2021-01-14-165408.png

 

μου εβγαλε κατω απο 5.....αρα καλα λεω οτι ειναι ψευτικα της wind

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

μου εβγαλε κατω απο 5.....αρα καλα λεω οτι ειναι ψευτικα της wind

 

κατέβασε με καλώδιο απο ftp otenet να δεις αλήθεια

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

μου εβγαλε κατω απο 5.....αρα καλα λεω οτι ειναι ψευτικα της wind

 

Δεν ξέρω... Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, τότε ίσως η WIND στην περιοχή σου να είναι "πίτα".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι έχουν πρόβλημα και απλά πάνε να με βγάλουν τρελό. Μπορώ να φύγω τελειώνει το συμβόλαιο αλλά που να πάω δεν ξέρω.

Ποια εταιρία δίνει κάτω 30 ευρώ 50;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι έχουν πρόβλημα και απλά πάνε να με βγάλουν τρελό. Μπορώ να φύγω τελειώνει το συμβόλαιο αλλά που να πάω δεν ξέρω.

Ποια εταιρία δίνει κάτω 30 ευρώ 50;

 

VF με 26,9 και δωρεάν ενεργοποίηση και ρούτερ.

 

Όπου και να πας, μην νομίζεις ότι θα έχουν μεγάλη διαφορά από τη WIND (εκτός κι αν έχει πρόβλημα στη δική σου περιοχή). Τις έχω δοκιμάσει όλες (και Cyta παλιά), εκτός από Nova.

 

https://www.vodafone.gr/eshop/50mbps/c-120113/

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την γραμμή δεν έχω τόσο σοβαρό, έχω με το wifi και επίσης δεν μπορώ να ψέματα τους, λένε ότι πιάνω 50 και εγώ δεν το δέχομαι και ούτε καν πιάνω 35. Ήρθε τεχνικός με το μηχάνημα του 2 φορές της wind και μέτρησε και μου έδειξε 29.5. Μέχρι εκεί λέει πάει, τα 49 ούτε σε όνειρο.

Που πουλάνε τρέλα και εγώ δεν τα σηκώνω.

Vodafone στην περιοχή της Διογένους κάτω Τούμπα έχει κάποιος παιδιά;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την γραμμή δεν έχω τόσο σοβαρό, έχω με το wifi και επίσης δεν μπορώ να ψέματα τους, λένε ότι πιάνω 50 και εγώ δεν το δέχομαι και ούτε καν πιάνω 35. Ήρθε τεχνικός με το μηχάνημα του 2 φορές της wind και μέτρησε και μου έδειξε 29.5. Μέχρι εκεί λέει πάει, τα 49 ούτε σε όνειρο.

Που πουλάνε τρέλα και εγώ δεν τα σηκώνω.

Vodafone στην περιοχή της Διογένους κάτω Τούμπα έχει κάποιος παιδιά;

 

Μας μπερδεύεις νομίζω. Αν πιάνεις 40 με ethernet και 5 με Wi-Fi, δεν φταίει η WIND.

 

Καταρχάς, δοκίμασε ν' αλλάξεις κανάλια (channels) μέσα από το μενού του ρούτερ. Δοκίμασε π.χ. το 13, που λίγοι το βάζουν. Βάλε και το φάσμα (bandwidth) στα 40 MHz, αν σου έχει αυτή την επιλογή. Και μετά save φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Μας μπερδεύεις νομίζω. Αν πιάνεις 40 με ethernet και 5 με Wi-Fi, δεν φταίει η WIND.

 

Καταρχάς, δοκίμασε ν' αλλάξεις κανάλια (channels) μέσα από το μενού του ρούτερ. Δοκίμασε π.χ. το 13, που λίγοι το βάζουν. Βάλε και το φάσμα (bandwidth) στα 40 MHz, αν σου έχει αυτή την επιλογή. Και μετά save φυσικά.

 

τα εκανα αυτα περυσι...καναλι 13 δεν παιζουν τα κινητα ουτε και οι σμαρτ τβ.

Δεν πιανει 40 σου λεω ,ο τεχνικος ηρθε μετρησε 2 φορες, 29 κατι πιανει.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος θέλει να φύγει γιατί δεν σηκώνει πολλά, ας ψάξει κάτι καλύτερο και αν βρεθεί να πάμε κι εμείς.

Κάποιος πρέπει να δοκιμάσει τους ανταγωνιστές και αν είναι καλύτεροι να το έχουμε υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα αυτα περυσι...καναλι 13 δεν παιζουν τα κινητα ουτε και οι σμαρτ τβ.

 

Δεν πιανει 40 σου λεω ,ο τεχνικος ηρθε μετρησε 2 φορες, 29 κατι πιανει.

Εσύ δεν έγραψες πιο πάνω ότι έχεις πιάσει 50 σε torrent; Το speedtest είναι λίγο περίεργο και μπορεί να σου δείχνει όπως σου είπαν όχι και τόσο ακριβές αποτέλεσμα ανάλογα με το αν συνδέεται με wifi ή με καλώδιο. Επίσης κι εγώ έχω 100αρα και έχει τύχει να δω 5 σε speedtest. Το πρόβλημα ήταν στον server που είχε πολλή κίνηση, με άλλον πήγαινε πολύ καλύτερα. Επίσης μπορεί κάποια συσκευή να σου δημιουργεί κάποιο κόλλημα, μια smart tv που είχα συνδέσει με καλώδιο μου δημιουργούσε προβλήματα τα οποία έφυγαν όταν την έβαλα με wifi. Άσε που αυτήν την περίοδο που είναι όλοι σπίτι υπάρχουν στιγμές που όλες οι συνδέσεις μπορεί να γονατίζουν. Δεν είναι απόλυτα σωστό σαν κριτήριο. Τέλος το σημαντικότερο είναι το ρούτερ. Αν έχεις κανένα του 20αρικου που δίνει ο πάροχος μην περιμένεις πολλά, ειδικά με wifi και αν συνδέονται πολλές συσκευές.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Οκ τι ρουτερ να πάρω; με 50 ευρώ ας πούμε τι παίρνω;

 

Επίσης η Vodafone με την wind έχουν τις ίδιες γραμμές;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Οκ τι ρουτερ να πάρω; με 50 ευρώ ας πούμε τι παίρνω;

 

Επίσης η Vodafone με την wind έχουν τις ίδιες γραμμές;

Σου το είπαμε ξανα και ξανα, πολλοί άνθρωποι εδώ μέσα. Η γραμμή σου είναι μια χαρά. Τα speedtest με servers δεν δείχνουν τι κατεβάζεις γιατί πχ μπορεί αυτοί οι servers να είναι φορτωμένοι ή η διασύνδεση της wind με αυτούς να έχει κάποιες καθυστερίσεις. Το torrent download είναι ένας "αντικειμενικός" δείκτης τι αλήθεια κατεβάζεις και αυτό δείχνει και εκεί είσαι περίπου 50/10 όπως μας λές το οποίο και ταιριάζει με το κλείδωμά σου του ρουτερ σου.

 

Αν θες την συμβουλή μου, μην τρώγεσαι με τα ρούχα σου παραπάνω. Το πιθανότερο αν αλλάξεις πάροχο (αν δεν είσαι στα ίδια) ότι θα μπλέξεις χειρότερα και μετά θα λες "τι έκανα" καθώς θα έχεις χάσει χρόνο και χρήμα.

 

Επίσης. Για να αλλάξεις ρουτερ να το σκεφτείς δύο φορές και να ξερεις τι κάνεις. Για να καταλάβεις τι εννοώ αν το τηλέφωνό σου είναι Voip (το συνδέεις ως συσκευή στο ρουτερ για να έχεις τηλέφωνο Αν και νομίζω στις 50άρες είναι ακόμα αναλογικό; Δεν είμαι σίγουρος για Wind.) μην ανακατεύεσαι με αλλαγή ρούτερ να βάλεις δικό σου (που πρέπει να είναι voip άρα μιλάμε για 150-200€) σε Wind γιατί δεν ξέρω ΑΝ και πόσο εύκολα δίνουν κωδικούς VoIP και αν εσύ ξέρεις να τα ρυθμίσεις όλα αυτά (νομίζω δεν ξέρεις). Τωρα αν έχει η wind κάποιον καλύτερο να σου δώσει αυτό οκ. Γίνεται. Άλλωστε (κακώς) δεν μας είπες ποιον ακριβώς ρουτερ σου έδωσε (μοντέλο δλδ).

 

Αυτά, Over and out.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...