Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρητικά ναι, αλλά πολλά μπορεί να φταίνε. Το πιο σύνηθες είναι η καλωδίωση στο σπίτι.

 

Αν όμως παίρνεις από Αστικό Κέντρο και είσαι μακριά από αυτό, δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι... Και να φύγεις από τη WIND, πολύ πιθανό να έχεις και αλλού τα ίδια. Όπως και με την παραπάνω περίπτωση.

 

ειμαι 500 μετρα απο τον ΟΤΕ και θα επρεπε να δινει 50 καθαρα...

τι κανω να ζητησω μειωση στην τιμη ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Απάντησε αν θέλεις στα πόσα συγχρονίζει το ρούτερ σου. Και τι attenuation έχεις. Αν δεν παίρνεις από καμπίνα και συνδέσαι με το αστικό κέντρο, είναι πολύ πιθανό να μην μπορείς να πιάσεις φουλ ταχύτητα. Επίσης η χιλιομετρική απόσταση μέχρι το κέντρο μπορεί να είναι μεγαλύτερη από όσο υπολογίζεις γιατί δεν ξέρεις τι διαδρομή κάνουν τα καλώδια. Με το δεδομένο ότι στο 1χλμ έχει πρόβλημα η τεχνολογία του vdsl ίσως δεν είναι τόσο άσχημα η ταχύτητα που έχεις. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις καταγγελία αζημίως.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου γίνονται με ethernet?

Ή με wifi?

Από λαπτοπ ή κινητό;

Όλα παίζουν σημασία

Εγώ σε 100αρα με το κινητό πιάνω 35-40 αλλά στο λαπτοπ με ethernet πιάνω 100!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα συνδέσου στο ρουτερ και δες πόσο κλειδώνεις (θεωρητικό μέγιστο). Αν αυτό είναι κοντά στο αναμενόμενο δεν μπορείς να πεις και πολλά να παραπονεθείς..
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Link Status Up

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 9728/49625 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 9679/49976 kbps

Noise Margin(Up/Down) 6/5.1 dB

Line Attenuation(Up/Down) 8.6/16.1 dB

Output Power(Up/Down) 5.1/17.5 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 165/209

Interleave Delay(Up/Down) 8/8 ms

INP(Up/Down) 1/1 symbols

Profile 8b

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 66/41448

FEC Errors(Up/Down) 832/9738863

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για δειτε

καθαρα δεν δινει τοσο ομως στα τεστ αυτο ειναι το θεμα.

και οταν ειχα ερθει τεχνικος της wind μου ειπε το μεγιστο που παιρνει αυτος στο μηχανακι του ειναι 30

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω ελπιδες ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Link Status Up

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 9728/49625 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 9679/49976 kbps

Noise Margin(Up/Down) 6/5.1 dB

Line Attenuation(Up/Down) 8.6/16.1 dB

Output Power(Up/Down) 5.1/17.5 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 165/209

Interleave Delay(Up/Down) 8/8 ms

INP(Up/Down) 1/1 symbols

Profile 8b

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 66/41448

FEC Errors(Up/Down) 832/9738863

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για δειτε

καθαρα δεν δινει τοσο ομως στα τεστ αυτο ειναι το θεμα.

και οταν ειχα ερθει τεχνικος της wind μου ειπε το μεγιστο που παιρνει αυτος στο μηχανακι του ειναι 30

 

Η γραμμή σου συγχρονίζει σχεδόν τέρμα! Είναι καλά για Αστικό Κέντρο στα 500μ.

 

Αν έχεις κάποιο λαπτοπ, βρες κι ένα καλώδιο ethernet (ίσως έχει στο κουτί του ρούτερ) και μέτρα ενσύρματα πόσο πιάνεις απευθείας στο ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή σου συγχρονίζει σχεδόν τέρμα! Είναι καλά για Αστικό Κέντρο στα 500μ.

 

Αν έχεις κάποιο λαπτοπ, βρες κι ένα καλώδιο ethernet (ίσως έχει στο κουτί του ρούτερ) και μέτρα ενσύρματα πόσο πιάνεις.

 

με καλωδιο ειναι αυτη η μετρηση απο τον υπολογιστη !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ασυρματα ειμαι πολυ χαλια κατω απο 10

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

με καλωδιο ειναι αυτη η μετρηση απο τον υπολογιστη !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ασυρματα ειμαι πολυ χαλια κατω απο 10

 

Δεν πρόλαβα τα edit σου. Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα η καλωδίωση στο σπίτι, τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει.

 

Τα λάθη που σου εμφανίζει όμως δεν είναι και λίγα. Εκτός κι αν το έχεις πολλές μέρες ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα τα edit σου. Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα η καλωδίωση στο σπίτι, τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει.

 

Τα λάθη που σου εμφανίζει όμως δεν είναι και λίγα. Εκτός κι αν το έχεις πολλές μέρες ανοιχτό.

 

ηρθε τεχνικος δικος σου ολα ειναι μια χαρα απο καλωδια κλπ. Ε δεν το κλεινω ποτε παιζει ρολο ;

Τι μπορω να ζητηση στην περιπτωση αυτη ετσι οπως ειναι η γραμμη συμφωνα με τον νομο ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Η γραμμή είναι μια χαρά. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις να αλλάξεις ρούτερ με κάποιο καλύτερο, μήπως φταίει αυτό.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για τους γνωρίζοντες.

Το Line attenuation είναι τι ίδιο αν η γραμμή είναι adsl η vdsl.

Δηλαδή εγώ είμαι adsl και έχω 20 down 9 Up.

Αν βάλω vdsl θα είναι το ίδιο?

Είμαι 900 περίπου μέτρα από αστικό κέντρο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ηρθε τεχνικος δικος σου ολα ειναι μια χαρα απο καλωδια κλπ. Ε δεν το κλεινω ποτε παιζει ρολο ;

Τι μπορω να ζητηση στην περιπτωση αυτη ετσι οπως ειναι η γραμμη συμφωνα με τον νομο ;

 

 

Άλλαξε ρουτερ εσύ ή ζήτα τους άλλο.

Και εγώ με αλλαγή ρουτερ είχα καλύτερα αποτελέσματα όχι τέλεια αλλά καλύτερα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για τους γνωρίζοντες.

Το Line attenuation είναι τι ίδιο αν η γραμμή είναι adsl η vdsl.

Δηλαδή εγώ είμαι adsl και έχω 20 down 9 Up.

Αν βάλω vdsl θα είναι το ίδιο?

Είμαι 900 περίπου μέτρα από αστικό κέντρο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι διαφορετική εντελώς τεχνολογία. Το vdsl είναι πολύ πιο ευαίσθητο στην απόσταση. 900μ. είναι ίσως οριακά. Δηλαδή αν προχωρήσεις σε αλλαγή υπάρχει πιθανότητα να σε ρίξουν σε καμπίνα, αν υπάρχουν στην περιοχή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

με καλωδιο ειναι αυτη η μετρηση απο τον υπολογιστη !!

ασυρματα ειμαι πολυ χαλια κατω απο 10

1. Το λαπτοπ πρέπει να ειναι σχετικά συγχρονο

2. το λαπτοπ Πρέπει να εχει κανονική ethernet (αυτες με αντάπτορες usb2ethernet είναι συχνά πολύ αργές)

3. το λαπτοπ πρέπει να μην τρέχει τίποτα περίεργα αντιβιρους που ρύχνουν την ταχύτητα.

Τότε είσαι σίγουρος για την μέτρηση και καλύτερα με δύο συσκευές (πχ και με κινητό).

Ο καλύτερος όμως δείκτης κατ εμέ είναι να κατβάσεις ένα torrent (με qbittorrent) να δεις εκέι τι πιάνεις από πολλούς clients ή να κατεβάσεις κάτι πχ από microsoft κανένα Iso.

Αν πιάνεις 5mb/sec είναι 50άρα καθαρή. Ομοιως στο upload αν πιάσεις 500kb/sec (0.5Mb/sec) είσαι επίσης μια χαρά.

 

Εσύ τι ακριβώς κατεβάζεις;

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για φορητότητα, αλλά σε 2 αλλαγές συμβολαίων που έκανα το 20, έγινε αποκλειστικά online. Δεν ήταν απλή ανανέωση, αλλά αναβάθμιση σε νέο τύπο γραμμής και στις 2 περιπτώσεις, αλλά επειδή χρειάζονταν υπογραφή, η διαδικασία ήταν να στείλουν το συμβόλαιο με ένα mail και να τους απαντήσεις "συμφωνώ" για να προχωρήσει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Αυτό έγινε και σε εμένα σε αναβάθμιση γραμμής και προφανώς νέο συμβόλαιο

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετική εντελώς τεχνολογία. Το vdsl είναι πολύ πιο ευαίσθητο στην απόσταση. 900μ. είναι ίσως οριακά. Δηλαδή αν προχωρήσεις σε αλλαγή υπάρχει πιθανότητα να σε ρίξουν σε καμπίνα, αν υπάρχουν στην περιοχή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Φίλε μου σε χωριό είμαι καμπίνες δεν υπάρχουν εναέρια καλώδια κολώνες από το κτίριο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι 900 μέτρα περίπου και το σκέφτομαι γιατί στην wind είμαι στα 22 και για Cosmote 32 + φορητότητα 32

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link Status Up

 

Modulation Type VDSL2

 

Actual Rate(Up/Down) 9728/49625 kbps

 

Attainable Rate(Up/Down) 9679/49976 kbps

 

Noise Margin(Up/Down) 6/5.1 dB

 

Line Attenuation(Up/Down) 8.6/16.1 dB

 

Output Power(Up/Down) 5.1/17.5 dBm

 

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

 

Interleave Depth(Up/Down) 165/209

 

Interleave Delay(Up/Down) 8/8 ms

 

INP(Up/Down) 1/1 symbols

 

Profile 8b

 

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

 

CRC Errors(Up/Down) 66/41448

 

FEC Errors(Up/Down) 832/9738863

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για δειτε

 

καθαρα δεν δινει τοσο ομως στα τεστ αυτο ειναι το θεμα.

 

και οταν ειχα ερθει τεχνικος της wind μου ειπε το μεγιστο που παιρνει αυτος στο μηχανακι του ειναι 30

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω ελπιδες ;

Πώς γίνεται να έχει up 10αρι και down 50αρι?

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνεις από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα, τότε έχει upload 10.

 

Sent from my Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να έχει up 10αρι και down 50αρι?

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

H WIND δίνει 10αρι upload από Αστικό κέντρο εδώ και χρόνια. Το ίδιο έκανε και η Cyta νομίζω, όταν υπήρχε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια . Λοιπον πηγα στον ΟΤΕ για να αλλαξω παροχο , Ο ΟΤΕ στην οδο μου λεει οτι ΔΕΝ δινει πανω απο 30mbs , τους ειπα οτι ΕΧΩ wind και μου δινει 49/10 , μου ειπαν οτι ειναι ψευτικο προφανως δεν υπαρχει περιπτωση .

 

πηρα στη wind δεν βγηκε ακρη, Τι να κανω για πειτε ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις; Αφού, όπως φαίνεται, να πας αλλού και να έχεις καλύτερη ταχύτητα δεν είναι εφικτό. Και να βρεις τρόπο δηλαδή (δεν ξέρω αν γίνεται) να κάνεις καταγγελία, μετά τι σκέφτεσαι ότι μπορεί να γίνει; Πόσο πληρώνεις πχ τώρα και πόσο θέλει ο ΟΤΕ για το 30αρι;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας και καλή χρονιά!

Επειδή ενδιαφέρομαι να κάνω την ADSL-24Mbps σύνδεση μου σε 100 FTTH επικοινώνησα με την wind και την cosmote εφόσον τσέκαρα τη διαθεσιμότητα στο site της cosmote και είδα οτι υπάρχει η δυνατότητα για FTTH. Μετά την επικοινωνία μου με τις δύο εταιρείες προέκυψαν τα εξής θέματα:

1) Αρχικά η wind μου είπε ότι στην διεύθυνσή μου είναι διαθέσιμο μόνο μέχρι 24 Mbps και όταν ενημέρωσα την κοπέλα ότι μια ένοικος της πολυκατοικίας μου έχει κάνει ήδη αίτηση στην INALAN μου είπε α ναι τότε κανένα πρόβλημα και οτι θα πάρω ίνα από το box που θα εγκαταστήσει η INALAN.

2)Στην cosmote με ενημέρωσαν ότι όντως έχω πρόσβαση σε FTTH αλλά ότι θα πρέπει να πληρώσω φορητότητα 31 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό, ότι η εγκατάσταση η δική μου δεν μπορεί να προέλθει από της ΙΝΑLAN (;). Επίσης μου ανέφερε ότι το δίκτυο στην περιοχή μου (Αμπελόκηποι ΑΘήνα, κοντά στην Αλεξάνδρας) είναι δικό της,ενώ όταν είχαν σκάψει για να περάσουν τις οπτικές ίνες από το δρόμο μου τα συνεργεία ήταν της vodafone

Tο ερώτημα που προέκυψε από αυτές τις δύο συνομιλίες είναι αρχικά τι να πιστέψω και ποιον από τους 2 παρόχους να εμπιστευτώ. Έχει αντιμετωπίσει καποιος πρόβλημα με wind FTTH?Η σταθερότητα κυρίως με ενδιαφέρει γιατι είμαστε 4 άτομα που δουλεύουμε εξ αποστάσεως. Επίσης με προβλημάτισε που δεν έβρισκε ότι είναι διαθέσιμο στην οδό μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by nickka
Be the change you want to see in the world!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια . Λοιπον πηγα στον ΟΤΕ για να αλλαξω παροχο , Ο ΟΤΕ στην οδο μου λεει οτι ΔΕΝ δινει πανω απο 30mbs , τους ειπα οτι ΕΧΩ wind και μου δινει 49/10 , μου ειπαν οτι ειναι ψευτικο προφανως δεν υπαρχει περιπτωση .

 

πηρα στη wind δεν βγηκε ακρη, Τι να κανω για πειτε ;

 

Ψεύτικος ο συγχρονισμός; :lol: Ό,τι να 'ναι λίγο.

 

Όπως έγραψα και πριν μέρες και λέει και ο Μάρκος, αν οι άλλοι πάροχοι δεν πιάνουν παραπάνω, ίσως δεν αξίζει ν' ασχοληθείς με καταγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Ψεύτικος ο συγχρονισμός; :lol: Ό,τι να 'ναι λίγο.

 

 

 

Καλά υπάρχει περίπτωση να δεις "ψεύτικο" συγχρονισμό. Φίλος και συμφορουμίτης επίσης με wind, στο μέρος που είναι τον έχει συνδέσει σε καμπίνα με προφίλ 200αρας ενώ η γραμμή του είναι 50αρα. Συγχρονίζει πάνω από 80000 αλλά ή πραγματική ταχύτητα είναι αυτή της 50αρας.

 

Στην περίπτωση μας που συζητάμε εδώ, ο φίλος μας έχει πάρει απάντηση από τεχνικό wind ότι μέχρι 30 μπορεί να πιάσει, και το ίδιο του είπαν και από τον ΟΤΕ. Δεν βλέπω να μπορεί να κάνει κάτι. Η μόνη πιθανότητα που δίνω είναι αν ρωτήσει επίσημα τη wind πόσο μπορεί να πιάσει και να του πει 50. Αν το δηλώσει μετά ως βλάβη και δεν μπορεί να γίνει τίποτα, τότε πες ότι μπορεί να φύγει αζημίως. Και ξαναερχόμαστε στα ίδια, τι να κάνει μετά;

 

Η μόνη λύση που μπορώ να βρω είναι αυτό που έκανε ένας άλλος φίλος μου, σε περίπτωση που μοιάζει πάρα πολύ με αυτήν. Αφού είχε πάρει απάντηση από τη wind ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο και μπορεί να φύγει χωρίς να πληρώσει, πήγε στον ΟΤΕ που του είπαν ότι μπορεί να βάλει 50αρα. Το έκανε και φυσικά ούτε τότε έπιασε 50, γύρω στα 25. Και κατέληξε να βάλει αυτό το booster που δίνει που δουλεύει με κάρτα sim και 4G επιπρόσθετα με την vdsl. Οκ, δίνει 6€ επιπλέον και πάει λίγο παραπάνω, αλλά το ζήτημα είναι αν αξίζει τον κόπο όλη αυτή η ιστορία για την βελτίωση που θα υπάρξει, σε συνάρτηση πάντα με το κόστος...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...