Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά εχω μια ερώτηση έχω 50ρα γραμμή σταθερό και ίντερνετ και πληρώνω 30 ευρώ το συμβόλαιο μου έληξε πριν 7 μέρες αν το αφήσω ως έχει θα πληρώνω πάλι 30 αφού είναι αορίστου ?? η θα μου βάλουν καπέλο ??? Και το 30 θα γίνει πχ 50
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας... Για 15 ημέρες δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε ιντερνετ. Όταν τους πρωτοειδοποίησα στις 20/9 μου έστειλαν μήνυμα ότι την επόμενη μέρα θα έρχονταν τεχνικός και ζήτησαν να κανονίσω την χωρίς προβλήματα πρόσβασή του στο χώρο μου. Δεν ήρθε ποτέ και μου ξαναέστειλαν μήνυμα ότι ο τεχνικός θα έρθει την επόμενη. Ούτε πάλι εμφανίστηκε και μου ξαναστέλνουν και τρίτο μήνυμα. Χωρίς πάλι να εμφανιστεί ο τεχνικός μου στέλνουν μήνυμα ότι η βλάβη θα διορθωθεί στις 7/10!!!! Τους ενημερώνω ότι πρόκειται για επαγγελματικό χώρο (όπου η έλλειψη τηλεφώνου και data έχει άμεση συνέπεια στα έσοδά μου) και μου λένε ότι κάνουν το καλύτερο δυνατόν. Με καθημερινά τηλέφωνα, μου λέει ένας από την εξυπηρέτηση πελατών ότι θα φροντίσουν να μου δώσουν υβριδικό ρούτερ ώστε να έχω data (αυτό λέει κάνουν σε παρόμοιες περιπτώσεις, πράγμα το οποίο ενώ είχα μιλήσει με 15 άτομα μέχρι τότε κανείς δεν μου το είχε προτείνει). Περιττό να πω ότι το υβριδικό ρούτερ δεν ήρθε ποτέ. Σε συνέχεια των τηλεφωνημάτων και εξηγώντας πόσο σημαντικό είναι για μένα τηλέφωνο και data, προσπαθώντας να με καθησυχάσουν με καλούν από τη wind την 1/10 και υπάλληλος μου λέει ότι κατανοεί την περίπτωσή μου και το εμπορικό τμήμα θα φροντίσει για την αποζημίωσή μου και τα διαφυγόντα κέρδη μου το διάστημα που δεν θα έχω τηλέφωνο (έχω κρατήσει ονόματα). Εντέλει, η σύνδεση επανήλθε στις 5/10 αλλά δεν έχω κάποια ενημέρωση για τον τρόπο αποζημίωσης. Πως λέτε να το χειριστώ?

 

δινει και η wind το αντιστοιχο της κοσμοτε home booster ; ή τον δουλευουνε; διοτι μονο στν κοσμοτε και στην vodafone το εχω δει αλλα δεν το εχω δει και στην wind.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχω μια ερώτηση έχω 50ρα γραμμή σταθερό και ίντερνετ και πληρώνω 30 ευρώ το συμβόλαιο μου έληξε πριν 7 μέρες αν το αφήσω ως έχει θα πληρώνω πάλι 30 αφού είναι αορίστου ?? η θα μου βάλουν καπέλο ??? Και το 30 θα γίνει πχ 50

 

Πως προκύπτει ότι είναι αορίστου χρόνου; Το πιθανότερο είναι ότι θα "φας" καπέλο την κανονική τιμή καταλόγου. Ρώτα τους αν είναι, πόσο θα πληρώνεις αν δεν πάρεις προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Η θεία μου έχει ληγμένο συμβόλαιο εδώ και ένα χρόνο, και πληρώνει τα ίδια. Τους ρώτησε μάλιστα τι γίνεται, και απάντησαν πως ανεπίσημα διατηρούν την ίδια τιμή. Δεν ξέρω αν το κάνουν σε όλους, μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου.

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

Η θεία μου έχει ληγμένο συμβόλαιο εδώ και ένα χρόνο, και πληρώνει τα ίδια. Τους ρώτησε μάλιστα τι γίνεται, και απάντησαν πως ανεπίσημα διατηρούν την ίδια τιμή. Δεν ξέρω αν το κάνουν σε όλους, μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου.

 

Sent from my Galaxy A40

Είναι εξαιρετικά πιθανό να σας έχουν ανανεώσει στο αυτόματο το συμβόλαιο...
Link to comment
Share on other sites

αυτοματη ανανεωση δεν παιζει,και σε μενα το ειχαν κανει πριν καιρο,και πληρωνα σχεδον τα ιδια (αν θυμαμαι καλα μεχρι 1-1,5 ευρω παραπανω) μεχρι να ανανεωσω.
Link to comment
Share on other sites

Πως προκύπτει ότι είναι αορίστου χρόνου; Το πιθανότερο είναι ότι θα "φας" καπέλο την κανονική τιμή καταλόγου. Ρώτα τους αν είναι, πόσο θα πληρώνεις αν δεν πάρεις προσφορά.
αφου εληξε δεν γινεται αοριστου αυτοματα?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πελάτης της Wind από τότε που ξεκίνησε η σταθερή Wind.

Μου έκαναν πριν 2 εβδομάδες προσφορά 55€ (Τιμή για νέους πελάτες) για να με μεταφέρουν στο WIND ONE 100Mbps-10GB

3 μέρες μετά την υπογραφή με πέρασαν κι όλας στο νέο πρόγραμμα που μου δίνει:

 

Σταθερό

100Mbps Internet

Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις

Απεριόριστα λεπτά προς κινητά

 

Κινητό

Απεριόριστα λεπτά προς όλους

Απεριόριστα SMS

10GB Μobile Ιnternet

 

Νομίζω ότι η τιμή είναι πολύ καλή και οι ταχύτητες που πιάνω είναι "καθαρές"

Μου έκαναν συμβόλαιο για 2 χρόνια. Ελπίζω να έκανα καλά ...

 

10218407019.png

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πελάτης της Wind από τότε που ξεκίνησε η σταθερή Wind.

 

Μου έκαναν πριν 2 εβδομάδες προσφορά 55€ (Τιμή για νέους πελάτες) για να με μεταφέρουν στο WIND ONE 100Mbps-10GB

 

3 μέρες μετά την υπογραφή με πέρασαν κι όλας στο νέο πρόγραμμα που μου δίνει:

 

 

 

Σταθερό

 

100Mbps Internet

 

Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις

 

Απεριόριστα λεπτά προς κινητά

 

 

 

Κινητό

 

Απεριόριστα λεπτά προς όλους

 

Απεριόριστα SMS

 

10GB Μobile Ιnternet

 

 

 

Νομίζω ότι η τιμή είναι πολύ καλή και οι ταχύτητες που πιάνω είναι "καθαρές"

 

Μου έκαναν συμβόλαιο για 2 χρόνια. Ελπίζω να έκανα καλά ...

 

 

 

10218407019.png

 

Στο σταθερό, ήμουν στον ΟΤΕ κ στο κινητό στην wind.

Με πήραν για προσφορά (και φορητότητα) με τα ίδια ακριβώς δεδομένα κ με εσενα.

Λόγω φορητότητας μου το έδωσαν 50€

 

Το καφαο με την οπτική ίνα της Wind, είναι στην άλλη γωνία του οικοδομικού τετραγώνου.

 

Οι ταχύτητες μου είναι στα 145 mb/s.

 

Εδω κ μια βδομάδα όλα τρέχουν καλά

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά πιθανό να σας έχουν ανανεώσει στο αυτόματο το συμβόλαιο...
Όχι, δεν έχει κάνει καμία ανανέωση η θεία μου. Το γνωρίζει καλά. Και να το κάνουν από μόνοι τους χωρίς καμία συγκατάθεση δεν μου φαίνεται πιθανό. Θα ήταν εξαιρετικά χαζό από μέρους τους χώρις καμία απολύτως συγκατάθεση.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πελάτης της Wind από τότε που ξεκίνησε η σταθερή Wind.

Μου έκαναν πριν 2 εβδομάδες προσφορά 55€ (Τιμή για νέους πελάτες) για να με μεταφέρουν στο WIND ONE 100Mbps-10GB

3 μέρες μετά την υπογραφή με πέρασαν κι όλας στο νέο πρόγραμμα που μου δίνει:

 

Σταθερό

100Mbps Internet

Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις

Απεριόριστα λεπτά προς κινητά

 

Κινητό

Απεριόριστα λεπτά προς όλους

Απεριόριστα SMS

10GB Μobile Ιnternet

 

Νομίζω ότι η τιμή είναι πολύ καλή και οι ταχύτητες που πιάνω είναι "καθαρές"

Μου έκαναν συμβόλαιο για 2 χρόνια. Ελπίζω να έκανα καλά ...

 

10218407019.png

 

Σου έδωσαν την προσφορά που έχουν και στη σελίδα τους για νέους πελάτες.

 

Νομίζω ότι είναι το καλύτερο πακέτο που υπάρχει σ' αυτά τα λεφτά. Αν είναι και καλή η κινητή της WIND στις περιοχές που κινείσαι, θεωρώ ότι καλά έκανες και το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχω μια ερώτηση έχω 50ρα γραμμή σταθερό και ίντερνετ και πληρώνω 30 ευρώ το συμβόλαιο μου έληξε πριν 7 μέρες αν το αφήσω ως έχει θα πληρώνω πάλι 30 αφού είναι αορίστου ?? η θα μου βάλουν καπέλο ??? Και το 30 θα γίνει πχ 50

 

ειλικρινά Πιστεύεις ότι από δω Θα πάρεις πιο έγκυρη απάντηση από ότι αν πάρεις ένα τηλέφωνο εκεί?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά Πιστεύεις ότι από δω Θα πάρεις πιο έγκυρη απάντηση από ότι αν πάρεις ένα τηλέφωνο εκεί?

 

Χαχαχα έχεις δίκιο

Τεσπά σε κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι παραμένει στην αρχική τιμή για κάνα χρόνο τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα έχεις δίκιο

Τεσπά σε κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι παραμένει στην αρχική τιμή για κάνα χρόνο τουλάχιστον

 

Ευτυχώς που κατάλαβες ότι δεν είχα καμία διάθεση να σε ειρωνευτώ. σου απάντησα έτσι γιατί πολύ απλά θα βγει κάποιος θα σου πει μία μ****** εσύ θα τον ακούσεις και θα τη φας και θα τρέχεις.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

αφου εληξε δεν γινεται αοριστου αυτοματα?

 

Ναι αλλα η διαφορά είναι ότι με τη ληξη της δέσμευσης το πάγιο εκπίπτει στις ονομαστικές τιμες του τιμοκαταλόγου, ητοι +40%. Αν ηταν όπως τα λες, θα καπαρωνες μια καλη προσφορά και θα την ειχες επ αόριστον, και μαλιστα χωρίς χρονική δεσμευση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η διαφορά είναι ότι με τη ληξη της δέσμευσης το πάγιο εκπίπτει στις ονομαστικές τιμες του τιμοκαταλόγου, ητοι +40%. Αν ηταν όπως τα λες, θα καπαρωνες μια καλη προσφορά και θα την ειχες επ αόριστον, και μαλιστα χωρίς χρονική δεσμευση. ;)

Οπως εγραψα και ποιο πανω δεν μεγαλωνει το παγιο για τουλαχιστον 1 χρονο

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αγαπητέ, εσύ είσαι λάθος όταν μιλάμε έστω θεωρητικά, γιατί στην πραγματικότητα δεν ξέρεις ούτε εσύ που σε είχε συνδέσει ο προηγούμενος πάροχος, έχεις κάνει ταρζανιές με την καλωδίωση, και επιμένεις να ψάχνεις γιατί δεν σε βάζει στην καμπίνα, υποθέτεις ότι δεν είχε χωρητικότητα στο καφαο, σου λέμε ότι δεν πρόκειται να σε βάλει σε καφαο άλλος εκτός από τον ΟΤΕ και επιμένεις να τρολάρεις σχετικά με την κατάσταση που δεν γνωρίζεις που θα σε βάλει, ότι δεν σε ρώτησαν την απόσταση και ένα σωρό άσχετα, που δεν έχουν καμία προοπτική να σου λύσουν το πρόβλημα. Μιλάμε για βασικά πράγματα που όποιος ασχολείται έστω και λίγο τα γνωρίζει πως πάνε, και επειδή δεν έχεις το αποτέλεσμα που περίμενες ότι θα έχεις με την απλή adsl σε τεράστια απόσταση για να δουλέψει σωστά, πρέπει ντε και καλά όλοι οι άλλοι να φταίνε, και όχι το ότι απλά ότι λόγω άγνοιας έγινε λάθος επιλογή.

 

Ακόμη και να πεις ότι τα 27 είναι προσφορά προσωπική, στην αγορά βρίσκεις 100αρι για όλους με 29,90.

 

ποια αγνοια,ποια λαθος επιλογη? εισαι χαζος? πηγα και εκανα μια συνδεση 24αρα σε μια εταιρεια.επρεπε να κατσω να ψαξω αν ειναι μακρια η΄κοντα απο καφαο κ.λ.π. και αλλες τετοιες μπουρδες? αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι δεν ειμιαστε ολιι σαν εσενα που ειναι το χομπυ σου.για να καθομαι να ρωταω.εξαλου απο την κοσμοτε που ξμουν δεν ειχα μαθει οτι πρεπει να διαβαζω φορουμ για να ξερω που ειναι τα καφαο κ.λ.π.

οποτε εκανα μια συνδεση και περιμενω το αποτελεσμα.δεν ηρθε το αναμενομενο και ψαχνω πως να το διορθωσ.και εσυ μου λες να κανω αλλη μια συνδεση με περισοτερα χρηματα,σαν λυση.οκ.κυριε το αυτοκινητο που πηρατε δεν δουλευει παρτε ενα ακριβοτερο γιατι η τεχνολογια εχει εξελιχθει.εισαι σοβαρος? ναι εχουν το νομιμο δικιο να λενε εως 24 και να μου δινουν 2,εγω το αποδεχθηκα .αλλα δεν σημαινει οτι συμφωνω γιατι δεν το γνωριζα απο πριν.επρεπε να μου το πουν απο πριν γιατι αυτοι το γνωριζουν.και αποδειξη γιαυτο ειναι οτι πηγα να πληρωσω τον λογαριασμο και μιλησα με τον υπαλληλο και μου ειπε ..η τεχνολογια adsl ειναι ξεπερασμενη ,μπορειτε να πατε στην νεα τεχνολογια vdsl με 30 ευρω.του λεω οτι εγω αν ειχα 30 ευρω να δωσω θα καθομουν στην κοσμοτε η' στην hcn που μου φερνει οτπικη ινα στην πορτα.δεν εχω..

 

και εσυ φιλτατε,εξακολουθεις να πιστευεις οτι αυτη ειναι λυση.αν ειχα θα πηγαινα ,δεν εχω.αλλιως αν ειχα δεν θα πηγαινα σε αυτην την εταιρεια ....δεν ειναι ολοι σαν εσενα ,το καταλαβαινεις? οχι,μαλλον..αρα αυτη η λυση που προτεινεις δεν μπορει να ειναι λυση..

 

κλεινω την παρενθεση και συνεχιζω την συζητησ με τον υπαλληλο που μου προτεινε την δικη σου λυση.του λεω ,εσεις σαν εταιρεια ειστε ικανοποιημενοι που ενω νομικα ειστε καλυμενοι δινετε σε εμενα ,τον πελατη σας,ταχυτητα μεχρι 2? μου λεει οχι ειναι λυπηρο,δεν ειναι καν ταχυτητα.οταν ηρθα και εκανα την συμδεση και σας εξηγησα τι θελω ,μου ειπατε οτι ειναι ξεπερασμενη τεχνολογια και μπορει να μην πιανω ταχυτητα,γιατι αυτο ουσιαστικα εχω και οτι πρεπει να βαλω την νεα τεχνολογια? οχι..τοτετου λεω με δεσμευσατε για να μου πουλησετε την πιο ακριβη τεχνολογια.αντι να με ικανοποιησετε,δεν ζηταω και πολλα 4-5 ταχυτητα ,το βασικο.ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ,να καλεσετε το 13700,να δειτε τι φταιει.ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ..

 

παμε τωρα στο 13800 και 13700.του καλεσα και μιλησα απο ολα τα μεσα.πολλες φορες.οι τεχνικοι,υποτιθεται ,του 13700 δεν ξερουν την τυφλα τους.αμφιβαλλω αν υπαρχει τεχνικο τμημα.ειμια σχεδον σιγουρος οτι καλω ενα κεντρο με ασχετους υπαλληλους πολλων εταιρειων ,οπως γινεται στις ασφαλισεις αυτοκινητων συνηθως τωρα.

 

με αποφευγουν γιατι ειναι ασχετοι και δεν υπαρχει τεχνικο τμημα.και αυτο το λεω γιατι: οσες φορε καλεσα,6 για την ακριβεια,μου ειπανε 6 διαφορετικες δικαιολογιες για το τι φταιει ενω διαβαζαν το ιστορικο και τις γνωμες των πρωην συναδελφων τους. την μια οτι εχω θορυβο,την αλλη οτι εχει χαλασει το μηχανημα μετρησης και δεν μπορουν τωρα να μετρησουν,την αλλη οτι εκανα μετρησεις και ειναι ολα ενταξει κ.λ.π. και παντα θα με καλουσαν πισω στο κινητο για να μου δωσουν απαντηση..δεν με καλεσαν ΠΟΤΕ.. και σαυτο ψεμματα μου ειπαν..γιατι ενας ειπε οτι με καλεσε στο κινητο,πως γινεται μια εταιρεια κινητης να μην γνωριζουν αν φαινεται μια κληση στο κινητο?

 

στο μονο που εχεις δικιο ειναι οτι ΝΑΙ εκανα ταρζανιες στην καλωδιωση.αν οφειλοταν ομως σαυτο δεν θα ειχα ακομα το προβλημα γιατι ηρθε ο ηλεκτρολογος και δεν βρηκε τιποτα ..θεμα απο την εταιρεια ειναι.τι δεν ξερω και η εταιρεια δεν απαντα...εδω του ειπα να πληρωσω το προστιμο και να φυγω..στειλτε μου την διαδικασια υπαναχωρησης και δεν μου απαντουν ουτε σαυτο.και μιλας ακομα για εταιρεια σωστη,που εχει δικιο? τι σοι εταιρεια κρατα ομηρο και δεν απαντας σε εναν πελατη της? αποτι φαινεται μονο οταν κανεις συνδεσεις η' αναβαθμισεις σε συνδεση σου απαντανε.

 

ναι εκει λεω,τωρα αν υπαρχει τροπος να τα διαχωρισει καπως δεν ξερω. Η λογικη λεει οτι αφου εσυ εχεις και τηλεφωνο,τοτε και ο επανω πρεπει να εχει και ιντερνετ. Αν γινεται κανε μια δοκιμη επανω να δεις αν συγχρονιζει.

 

Βαλε στο ρουτερ στην πρωτη πριζα που ερχεται σε σενα χωρις επιμυκηνσεις κλπ και δες τι ταχυτητα εχει. Οπως εγραψα και το πρωι,ιδανικα στην πρωτη πριζα που εχεις ιντερνετ (ειτε πανω ειτε σε σενα),βαλε μονο το ρουτερ βγαζοντας εκτος τηλεφωνα,σπλιτερ.Αν δεις διαφορες ειναι θεμα εσωτερικης εγκαταστασης. Αν η επεκταση που λες εγινε με σπλιτερ σαν αυτα που βαζουν μεσα στα κουτια των ρουτερ βασικα ειναι και λαθος γιατι το ρουτερ παει απευθειας στην πριζα. Καλο ειναι δηλαδη να παρεις μεγαλυτερο καλωδιο παρα να βαλεις αυτο ή καποια επεκταση. Εικονα απο το μενου του ρουτερ θα βοηθουσε οπως ειπα και πριν.

 

Συμφωνώ με τον @kmpatra φυσικά και οι 2 όροφοι έχουν internet για να μην είχε ο πάνω έπρεπε να είχε μπει διαχωριστής κάτω στην οικοδομή, κάνε την εναλλακτική παρακάτω λύση.

Πριν κάνεις οτιδήποτε έτσι όπως το έχεις τσέκαρεις στατιστικά snr line attenuation κτλ

Πας σε εσένα βγάζεις τα πάντα από τις πρίζες.

Πας πάνω βγάζεις τηλέφωνο φίλτρο και βάζεις το router ΚΑΤΕΥΘΕΘΑΝ ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΤΡΟ.

Βλέπεις πάλι στατιστικά.

Βγάζεις το ρούτερ από το ρεύμα.

Πας κάτω βάζεις ότι είχες στις πρίζες εκτός το ρούτερ που είναι πάνω ακόμα.

Πας πάνω το βάζεις στην πρίζα ξανατσεκαρεις στατιστικά.

Μας στέλνεις το αποτέλεσμα από την κάθε φάση.

Πιστεύω εγω 90% κάτι παίζει με την συνδεσμολογία σου.

ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΑ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΠΑΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΟΥΤΕ ΦΙΛΤΡΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΝ ΘΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΒΆΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΒΑΖΕΙΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΡΟΥΤΕΡ ΑΝ ΠΑΝΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΗΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ, ΈΞΟΔΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΞΟΔΟ ROUTER ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φιλε σευχαριστω για την βοηεθια σου.ηρθε ο ηλεκτρολογος ,αφου εκανα και μονος μου πριν αυτα που ειπες και δεν ειχα αποτελεσμα.επισης με η' χωρις φιλτρο,διακομιστες κ.λ.π. την δια μετρηση ειχα.αυτο το γνωριζα γιατι και παλια που ειχα ενδιαμεσα διακομιστη δεν ειχα απωλειες.ειχα κοσμοτε τοτε.δεν παιζει τοσο ρολο αν ειναι μικρη η αποσταση απο το ρουτερ.παντως το εκανα με την παρουσια ηλεκτρολγου και το επιβεβαιωσε.αρα μενει μονο να απντησει η εταιρεια φαντασμα..ειτε να κανει κατι για την γραμμη η' να μου πει οτι αυτο ειναι και να φυγω..αυτη για μενα ειναι η λυση,οχι να μεινω σε μια εταιρεια που ειμαι απαγοητευμενος και να τους τιμησω κιολας μετα την χαλια εξυπηρετηση με νεα συνδεση..ουτε να ξαναδω γουιντ μπροστα μου.οχι γιατι εχω χαμηλη ταχυτητα αλλα γιατι δεν εχει εξυηρετηση..

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης άγνοια. Αν μετά από όλα αυτά επιμένεις ότι έκανες σύνδεση 24αρα. Δεν έκανες 24αρα, γιατί ΔΕΝ υπάρχει 24αρα. Έβαλες την κλασική adsl που είναι ΕΩΣ 24. Έχεις χάλια ταχύτητα που είναι φυσιολογικό βάσει των περιορισμών που θέτει η τοποθεσία σου, και επιμένεις ότι μπορεί να την φτιάξεις χωρίς να αλλάξεις τεχνολογία. Όταν σου λέμε ότι δεν γίνεται, γιατί μόνο με vdsl την οποία θεωρείς ακριβή θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, συνεχίζεις το ίδιο βιολί και με έλλειψη ουσιαστικών επιχειρημάτων με αποκαλείς χαζό. Οκ, οποίος διαβάζει καταλαβαίνει.

 

 

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

φιλε σευχαριστω για την βοηεθια σου.ηρθε ο ηλεκτρολογος ,αφου εκανα και μονος μου πριν αυτα που ειπες και δεν ειχα αποτελεσμα.επισης με η' χωρις φιλτρο,διακομιστες κ.λ.π. την δια μετρηση ειχα.αυτο το γνωριζα γιατι και παλια που ειχα ενδιαμεσα διακομιστη δεν ειχα απωλειες.ειχα κοσμοτε τοτε.δεν παιζει τοσο ρολο αν ειναι μικρη η αποσταση απο το ρουτερ.παντως το εκανα με την παρουσια ηλεκτρολγου και το επιβεβαιωσε.αρα μενει μονο να απντησει η εταιρεια φαντασμα..ειτε να κανει κατι για την γραμμη η' να μου πει οτι αυτο ειναι και να φυγω..αυτη για μενα ειναι η λυση,οχι να μεινω σε μια εταιρεια που ειμαι απαγοητευμενος και να τους τιμησω κιολας μετα την χαλια εξυπηρετηση με νεα συνδεση..ουτε να ξαναδω γουιντ μπροστα μου.οχι γιατι εχω χαμηλη ταχυτητα αλλα γιατι δεν εχει εξυηρετηση..

δεν παρακολούθησα από την αρχή την κουβέντα αλλά από ότι κατάλαβα κλειδώνεις πολύ χαμηλά.

 

φαντάζομαι δοκίμασες και ΑΛΛΟΝ διαφορετικό ρούτερ να επαληθεύσεις το ίδιο χαμηλό κλείδωμα (μπορεί ο δικός σου να έχει χαλάσει ή να κλειδώνει ADSL και όχι ADSL+). Φαντάζομαι επίσης ο ηλεκτρολόγος να έκανε μέτρηση στην είσοδο της οικοδομής (στην "ρεγκλέτα" στο ντουλάπι) πόσο κλειδώνει εκεί για να αποκλειστεί η περίπτωση βλάβης στην καλωδίωση της οικοδομής/διαμερίσματος.

 

Αν αυτά έγιναν..

Χρησιμοποιώντας το google maps δες την απόστασή σου από τον ΟΤΕ της περιοχής σου (πορεία με τα πόδια από το σπίτι σου στον ΟΤΕ) καθώς εκεί έχουν τα DSLAM οι αλλοι πάροχοι (νοικιάζουν χώρο μέσα). Δες αν συμφωνεί (χοντρικά) με την παρακάτω εικόνα

care4444.png

Για να κλειδώνεις 2mbps πρέπει να είσαι 5χλμ μακριά και βάλε. είναι έτσι;

δλδ ανάλογα την απόσταση (με πόδια) από τον ΟΤΕ αν ταιριάζει με την ταχύτητα που πιάνεις. Εχει τύχει ο ΟΤΕ να δώσει χάλια γραμμή (χαλκό δλδ) και να μην κλειδώνει σωστά. Εγώ μου έχουν αλλάξει (μετά από παράπονα της Forthnet στον ΟΤΕ) χάλκινη γραμμή, δλδ μου έδωσαν άλλο ζεύγος από αυτά που έρχονταν στο σπίτι μου, και βελτιώθηκα στο ίδιο σπίτι 2mbps επιπλέον (από 15 πήγα 17mbps και upload από 800 στα 1020kbps).

 

Αν τίποτα από τα παραπάνω ΔΕΝ παίζει τότε όπως ξέρεις έχει δικαίωμα υπαναχώρησης από συμβόλαιο εντός 14 ημερών από την ενεργοποίηση (και όχι υπογραφή) της υπηρεσίας με την wind χωρίς πρόστιμο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Ηθελα την γνωμη σας για το αν ειναι καλη ιδεα να παω wind. Αυτη την στιγμη ειμαι στη νοβα και τα πραγματα σε θεμα

ιντερνετ ειναι λιγο τραγικα (7-8 στην καλυτερη) η wind πριν περιπου ενα χρονο εσκαβε στη γειτονια μου κ περασε οπτικη

ινα κ το καφαο ειναι στα 50 μετρα απ το σπιτι μου. Αλλα απο οσα εχω διαβασει εδω στο φορουμ δεν ειμαι τοσο σιγουρος αν

πρεπει να παω wind η να επιλεξω cosmote ας πουμε. Μιλαω για vdsl φυσικα. Τι θα κανετε στη θεση μου;

Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασε ίνες η Wind στην περιοχή σου, τότε είναι μονόδρομος η επιλογή παρόχου για vdsl.
Link to comment
Share on other sites

κατω απ το σπιτι μου σκαβανε.κ το καφαο ειναι διπλα. Αλλα γιατι ας πουμε ειναι καλυτερα απο cosmote? Για την wind δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα. ειμαι λιγο σκεπτικος.
Link to comment
Share on other sites

Απλούστατα, γιατί όλη η υποδομή είναι της Wind και, επομένως, η αποκατάσταση της όποιας βλάβης θα εξαρτάται απ' αυτήν και όχι από την Cosmote, όπως συμβαίνει στις υπόλοιπες περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπε. Ανάλογα την περιοχή είναι και διαφορετικός πάροχος που έχει αναλάβει. Αν είναι η wind στην περιοχή σου, στην περίπτωση τεχνικού προβλήματος αυτοί θα αναλάβουν. Αν βάλεις άλλο πάροχο που "νοικιάζει" τη γραμμή από τη Wind, πάλι η wind θα είναι υπεύθυνη αλλά μόνο και μόνο που εσύ θα πρέπει να δηλώσεις στον άλλον τη βλάβη, αυτό είναι ήδη μια καθυστέρηση.

 

Εγώ έχω wind vdsl 5 χρόνια αλλά, πρώτον δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα που θα χρειαστεί επίλυση, και δεύτερον στην περιοχή μου τα καφαο τα έχει ο ΟΤΕ, και από εκεί παίρνει χονδρική η wind άρα πιστεύω πως έχει ελάχιστη σημασία να σου πω ποια είναι η εμπειρία μου. Εκτός αν σε ενδιαφέρει εγκυκλοπαιδικά η συμπεριφορά σε σύνδεση wind κάτω από δίκτυο άλλου παρόχου σε περίπτωση που παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...