Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δίνεις 70 και τα έχεις όλα απεριόριστα

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τι προσφορά παίζει για νέα σύνδεση double play 24, ξέρει κανείς ?
Πρόσφατα έκανα νεα σύνδεση (οχι φορητοτητα) στα 21 ευρώ. Απεριόριστα σταθερά, 300 προς ολα τα κινητά και 1500 προς wind/q. Χτυπα τους κανα τηλέφωνο ή καλύτερα στειλε τους στο messenger να σου κάνουν προσφορά. Θα σε πάρουν οι ίδιοι τηλέφωνο

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

AYTOI ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΝΑΤ.....ΕΙΜΑΙ Η ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ;

 

 

Connection Name VDSL_837

TypeDHCP

DSL Transfer ModePTM

IP VersionIPv4

NATOn

IP Address10.227.119.38/255.255.240.0

DNS172.27.111.20/172.27.111.132/0.0.0.0

IPv4 Gateway10.227.112.1

Remaining Lease41 h 0 min 2 s

IPv4 Connection StatusConnectedRenew | Release

IPv4 Online Duration30 h 59 min 39 s

Disconnect ReasonNone

WAN MAC44:fb:5a:ea:21:40

Connection Name VDSL_835

TypePPPoE

DSL Transfer ModePTM

IP VersionIPv4

NATOn

IP Address37.6.164.142/255.255.255.255

DNS62.169.194.48/62.169.194.47/0.0.0.0

IPv4 Connection StatusConnected

IPv4 Online Duration30 h 59 min 28 s

Disconnect ReasonNone

WAN MAC44:fb:5a:ea:21:3f

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Connection Name VDSL_835

TypePPPoE

DSL Transfer ModePTM

IP VersionIPv4

NATOn

IP Address37.6.164.142/255.255.255.255

DNS62.169.194.48/62.169.194.47/0.0.0.0

IPv4 Connection StatusConnected

IPv4 Online Duration30 h 59 min 28 s

Disconnect ReasonNone

WAN MAC44:fb:5a:ea:21:3f

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου βγαζει 2 IP τι σκατα ;

 

Connection Name VDSL_835

 

Connection Name VDSL_837

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Δες την ip σου σε κάποιο site και δες αν ταιριάζει με την ip 37.6κλπ κλπ.

Για internet χρησιμοποιείται το 835, το οποίο είναι σε ΝΑΤ.

Το 837 είναι για τηλεφωνία, μου κάνει εντύπωση που δεν παίρνει εσωτερική IP.

Link to comment
Share on other sites

οταν αναφέρεσαι σε NAT μαλλον εννοείς αν είσαι σε CGN (nat των ISP). Τότε η διεύθυνσή του wan του router σου θα ήταν 100.χχ.χχ.χχ

εσύ όμως έχει μία valid (37.6.164.142), άρα καταλαβαίνω δεν είσαι σε large scale (ISP) nat.

https://search.arin.net/rdap/?query=37.6.164.142

 

Υ.Γ. Προφανώς ο router σου το εσωτερικό σου δίκτυο το κάνει nat σε μη valid (routable) ip.. (δεν έχει πραγματικές ip στο εσωτερικό δίκτυό σου).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 100.. η εσωτερικη ip,η wind βαζει 10.. οπως αυτο που βλεπουμε παραπανω. Το 37... μπορει να ειναι η nat ip,που προφανως την εχουν κι αλλοι. Αυτο που εγραψε ο paanos παραπανω θα δωσει λυση. Γκουγκλαρισμα what is my ip και συγκριση αυτης που βγαινει με αυτη που βλεπει στο ρουτερ. Κλασικα η wind για τις nat ip προτιμα το μπλοκ 37...
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 100.. η εσωτερικη ip,η wind βαζει 10.. οπως αυτο που βλεπουμε παραπανω. Το 37... μπορει να ειναι η nat ip,που προφανως την εχουν κι αλλοι. Αυτο που εγραψε ο paanos παραπανω θα δωσει λυση. Γκουγκλαρισμα what is my ip και συγκριση αυτης που βγαινει με αυτη που βλεπει στο ρουτερ. Κλασικα η wind για τις nat ip προτιμα το μπλοκ 37...

οκ δεκτό. Ετσι εκαναν και πριν την καθιέρωση του 100.Χ.Χ.Χ. Σε κάποιες ip τους έβαζαν πολλούς.

Κοιτάς με τι ip βγαίνεις (what is my ip) και βλέπεις αν ταυτίζεται με αυτήν του wan του router σου όπως είπες.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι πίσω από cgnat.

 

Το vdsl837 αφορά το voip και το vdsl835 το internet.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Οκ άρα είμαι καθαρός από ΝΑΤ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: εχει ζητησει και το εχει καταφερει κανενας ο οποιος εχει ADSL συνδεση,να τον βγαλουν απο το καφαο και να τον βαλουν σε καμπινα,ωστε να συγχρονιζει κοντα στα 24? Ο οτε το κανει σε καποιους συνδρομητες του,γι'αυτο ρωτάω...
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχει σταματήσει αυτο ο οτε; και καλα λογω αθεμιτου ανταγωνισμού; τώρα βέβαια ίσως σε πολύ απομακρυσμενους συνδρομητές απο το α/κ να το κάνει ακόμα με αποδεδειγμένα χώμα ταχύτητα..
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: εχει ζητησει και το εχει καταφερει κανενας ο οποιος εχει ADSL συνδεση,να τον βγαλουν απο το καφαο και να τον βαλουν σε καμπινα,ωστε να συγχρονιζει κοντα στα 24? Ο οτε το κανει σε καποιους συνδρομητες του,γι'αυτο ρωτάω...
Μιλάς για περιπτώσεις που υπάρχει καφαο της wind στην περιοχή τους, ή γενικά;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Γενικα. Εμενα μαλλον του οτε ειναι η καμπινα εδω,δινει ομως διαθεσιμοτητα και η wind.
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: εχει ζητησει και το εχει καταφερει κανενας ο οποιος εχει ADSL συνδεση,να τον βγαλουν απο το καφαο και να τον βαλουν σε καμπινα,ωστε να συγχρονιζει κοντα στα 24? Ο οτε το κανει σε καποιους συνδρομητες του,γι'αυτο ρωτάω...

 

Μονο ο ΟΤΕ το κανει γιατι πολυ απλα το ADSL του κοστιζει οσο το VDSL των αλλων.

Κπαως πρεπει να δικαιολογηθει η τιμη του.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Γενικα. Εμενα μαλλον του οτε ειναι η καμπινα εδω,δινει ομως διαθεσιμοτητα και η wind.
Δεν το έχω ακούσει ποτέ να συμβαίνει. Σε καμπίνα ΟΤΕ να σου δίνει η wind 24/1 και με χρέωση adsl. Βασικά η διαφορά είναι σχετικά με vdsl στην τιμή. Επιπλέον είχα ακούσει, αν δεν θυμάμαι λάθος, πως ενδεχομένως να το κάνουν στο προσεχές διάστημα αυτό, δηλαδή να δώσουν 24/2,5 από καφαο σε συνδυασμό με voip σε συνδρομητές που έχουν ειδοποιηθεί ότι θα τερματιστεί η σύνδεση χαλκού στην περιοχή τους, και επιμένουν μέχρι τέλους να μην πάνε σε μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Τελος του μηνός λήγει το συμβόλαιο μου στη wind(16€ double play) και τώρα μου ζητάνε για ανανέωση 21€.

Ξέρει κανείς αν παίζει τίποτα σε πιο φθηνό εδώ ή σε άλλη εταιρία;Τότε είχα πάρει αυτή τη προσφορά από plegmanet

Αυτή τη στιγμή έχω 300' προς κινητά, απεριόριστα αστικά υπεραστικά και ίντερνετ έως 24mbps

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Τελος του μηνός λήγει το συμβόλαιο μου στη wind(16€ double play) και τώρα μου ζητάνε για ανανέωση 21€.

Ξέρει κανείς αν παίζει τίποτα σε πιο φθηνό εδώ ή σε άλλη εταιρία;Τότε είχα πάρει αυτή τη προσφορά από plegmanet

Αυτή τη στιγμή έχω 300' προς κινητά, απεριόριστα αστικά υπεραστικά και ίντερνετ έως 24mbps

Ευχαριστω.

 

πες μας σε πια περιοχη μενεις; και τι παροχους εναλλακτικους εχει η περιοχη σου; πχ nova (forthnet ) πιανει; vodafone ; .

skytelecom ; ( ασυρματος παροχος ιντερνετ ειναι )

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα online αίτηση στην wind για τους γονείς μου στα 20,90€/μήνα για σταθερό, 300' κινητά και ίντερνετ έως 24 (είχαν Vodafone με προσφορά στα 24€) με δωρεάν τέλη ενεργοποίησης για ενεργό βρόγχο. Ξέρετε αν στέλνουν δωρεάν ρούτερ; Γιατί δεν έγραφε κατι περί αυτού ή για κάποια χρέωση.

Η επιλογή έγινε στην wind γιατί η nova με το ίδιο πάγιο δεν δίνει δωρεάν τέλη ενεργοποίησης και χρεώνει το ρούτερ 20€.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκανα online αίτηση στην wind για τους γονείς μου στα 20,90€/μήνα για σταθερό, 300' κινητά και ίντερνετ έως 24 (είχαν Vodafone με προσφορά στα 24€) με δωρεάν τέλη ενεργοποίησης για ενεργό βρόγχο. Ξέρετε αν στέλνουν δωρεάν ρούτερ; Γιατί δεν έγραφε κατι περί αυτού ή για κάποια χρέωση.

Η επιλογή έγινε στην wind γιατί η nova με το ίδιο πάγιο δεν δίνει δωρεάν τέλη ενεργοποίησης και χρεώνει το ρούτερ 20€.

 

η wind δεν δίνει δωρεάν κάποιο router. Αλλά μπαίνει οποιοσδήποτε χωρίς να θέλει κωδικούς (και τον ίδιο από την vodafone να αφήσεις θα παίξει). Αν ειναι να αγοράσεις από αυτούς θα σου πρότεινα να τους πεις να φέρουν αυτόν ακριβώς w8961n v3.X (και κανέναν άλλο) γιατί αν φέρουν μόνοι τους όποιον θέλουν μπορεί να σου φέρουν κάποιο σάπιο ZTE. Αξίζει τα 20€ γιατί είναι πολύ σταθερός με καλό wifi. Προφανώς με περισσότερα υπάρχουν καλύτεροι (πχ VDSL που μπαίνουν και σε ADSL αν σκέφτεσαι μελλοντική αναβάθμιση).

 

Επίσης θα ζητήσεις τα 120' προς όλους που δίνουν δωρεάν σε έναν καρτοαριθμό f2g ή q αν έχεις κάποιο τέτοιο νούμερο στην κατοχή σου. Τους δηλώνεις απλά τον αριθμό (δεν χρειάζεται να είναι στο ίδιο όνομα με το σταθερό). Πιστεύω να μην έχουν καταργήσει αυτό το bonus και να ισχύει ακόμα και σε νέα συμβόλαια σταθερής.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το ρουτερ δεν ειναι αναγκη να το ζητησει τηλεφωνικα,το πουλανε στα 19,90 και στο καταστημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για την ακριβεια φαινεται οτι πουλανε αυτα τα 2

https://www.wind.gr/browse/?N=153529792

για το zyxel δεν εχω γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι για τα λεφτά τους και τα 2,ίσως με ενα προβάδισμα στο zyxel για μένα στο wifi καθώς έχω πάρει και τα 2 και τα εχω δουλέψει (βέβαια το zyxel εμένα το έδωσαν στα 20,δεν ξέρω γτ στο site το έχουν 22 ευρώ). Το μονο κακο στο zyxel ειναι οτι δεν μπορείς να βρεις πουθενά χαρακτηριστικά της γραμμης οσον αφορά snr margin, line attenuation, output power αν σε ενδιαφέρουν στο μενού του. Κατ άλλα και τα 2 φαίνονται να κρατανε τη γραμμή χώρος αποσυνδέσεις για μεγάλο διαστημα. Τωρα αυτο ίσως οφείλεται στο οτι και η wind μάλλον κλειδωνει τη γραμμή σε υψηλό snr αν ξέρει κανένας που παίζει να μας πει
Link to comment
Share on other sites

Οντως έχει μονο δύο στο site! πανε τα ZTE :lol:

το zyxel μονο που δεν λέει πουθενά πόσο κλειδώνει είναι για πέταμα! .. Απαράδεκτο και τι άλλο να πω τώρα για αυτό :p Πόσο κλειδώνεις θέλεις να ξέρεις όχι τα μυστικά του φαραώ και των πυραμίδων.. :mad: Έτυχε να δω ένα τέτοιο σε μία φίλη και προσπαθούσαμε να εκτιμήσουμε πόσο κλειδώνουμε με speedtest (που είναι άλλο πράγμα αν και πιο ουσιαστικό). Επίσης ποτέ δεν εχω δει ρουτερ με εσωτερικές κεραίες καλύτερο από ρουτερ με εξωτερικές σε wifi (αυτός με τις εξωτερικές συνήθως πιάνει καλύτερα στις δύσκολες συνθήκες δλδ σε ασθενικό σήμα πχ όταν το λαπτοπ ειναι πιο μακριά)

 

Το άλλο το w8961n όχι μόνο έχει υπέροχο λειτουργικότατο μενού με καθαρές πληροφορίες έχει και telnet που πειράζεις από εκεί το snr με CLI. Δυστυχώς η wind το έχει κλειδωμένο με δικό της κωδικό στα δικά της ρουτερ το telnet (είναι branded τα router της wind δεν τρέχουν καθαρό firmware οπότε ίσως να θέλει να το πάρει από αλλού unbranded αν το χρειάζεται).

[off topic]Προσωπικά έχω μια βδομάδα πηρα ένα τέτοιο και "έσπασα" (βρήκα) τον κωδικό που βάζουν γιατί εκνευρίστηκα με την τακτική τους (το έχουν αλλάξει για να μπαίνουν μόνο αυτοί αλλά εγώ άλλωστε το χρησιμοποιώ σε forthnet) και τώρα μπαίνω σε τελενετ αλλά έτσι για το παιχνίδι το έκανα δεν νομίζω ότι το χρειάζομαι με το gui κάνεις ότι θες. Ως διαδικασία για να βρείς αυτόν τον κωδικό ακολουθείς μια τακτική γνωστή σε πολλά κλειδωμένα με τετοιους κωδικούς ρουτερς. Γίνεται με μία διεργασία "ανάλυσης" του backup file με τις ρυθμίσεις που σώζουν (όπου έχει μέσα τον κωδικό) αλλά θέλει ειδικό πρόγραμμα να το ανοιξεις καθώς είναι bin αρχείο όχι txt. Ισως κάποιος να το λέει/αποκαλύπτει ποιος είναι αυτός ο μαστερ κωδικός που έχουν κάπου στο ινερνετ (συγνώμη αλλά δεν θα το γράψω εδώ αλλά πληροφοριακά είναι 16 χαρακτήρες γράμματα, σύμβολα και αριθμοί, δλδ δεν σπάει με brute force. Δεν εξαρτάται από την συσκευή δλδ δεν είναι "μοναδικός" ανα συσκευή αλλά φαίνεται να είναι ο ίδιος σε όλα). Iσως κάποιος άλλος να το έχει επίσης κάνει και να το αποκαλύπτει κάπου στο ιντερνετ). Γενικά δεν νομίζω χρειάζεσαι το cli ως μέσος χρήστης οπότε μην τρελαίνεστε (σαν εγώ :p ) να συνδεθείτε σε αυτό. [/off topic]

 

το tplink επίσης υποστηρίζει guest wifi με άλλο ssid και κωδικό και bandwidth control. δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει (καθώς απλά το είδα στο webgui menu) αλλά θεωρητικά βολεύει για να το εχεις ως λειτουργία πχ αν θέλει ο γείτονας να του δανείσεις λίγο wifi μέχρι να έρθει το δικό του

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...