Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To 211 είναι σταθερό τηλέφωνο ακριβώς ίδιο με το 210.

Είναι μέσα στα απεριόριστα,

 

OK ευχαριστω. Εχω παθει φοβια πλεον με τα τηλ. εξυπηρετησης των εταιριων, γιατι μου εχουν ερθει κατι τρελα ποσα να πληρωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινε κατανοητή η διαδικασία που έγραψα παραπάνω.

Με δική μου πρωτοβουλία, προσπαθούσα τη ΔΕ 5/3 το πρωί να μάθω ποια προσφορά (καμπάνια, όπως τη λένε) υπάρχει για την περίπτωσή μου, ενόψη της λήξης της δέσμευσης, και, μετά τις 4 επικοινωνίες που έκανα με διαφορετικούς υπαλλήλους της Εξυπηρέτησης Πελατών, που με μπέρδεψαν, μου τηλεφώνησε η συγκεκριμένη από το Τμήμα Ανανεώσεων, όχι επειδή είχα καλέσει εγώ, συμπτωματικά την ίδια μέρα, τους υπαλλήλους της Εξυπηρέτησης, αλλά επειδή με είχε στο πρόγραμμα, λόγω της επικείμενης λήξης σε 1 μήνα περίπου.

Συμπερασματικά, είτε πας σε κατάστημα είτε καλέσεις το Τμήμα Ανανεώσεων, αλλά και την ίδια, στην περίοδο 1 μήνα πριν τη λήξη, και συγκεκριμένα 1 μήνα πριν από τη λήξη του τελευταίου λογαριασμού, θα μάθεις την καμπάνια (ας την πούμε προσφορά) που υπάρχει για σένα, με βάση το πακέτο που είχες. Δηλαδή, δεν πρόκειται για νέα προσφορά, με διαφορετικό πακέτο, αλλά νέα βασισμένη στο προηγούμενο, εκτός αν θέλεις να αφαιρέσεις ή να προσθέσεις υπηρεσίες.

Στην περίπτωσή μου, αντί να γυρίσουν το προηγούμενο πακέτο στην τιμή τιμολογίου, όπως συνηθιζόταν στα προηγούμενα χρόνια, μου το έδωσαν πάλι (DP +απεριόριστα+ 300' σε κινητά) στην ίδια τιμή 15,96€ που το είχα τα 2 προηγούμενα χρόνια, πρόσθεσαν την αναγνώριση που είχα με 0,50€, και με χρεώνουν το vdsl 50 με 6,50€, που το είχα την προηγούμενη διετία δωρεάν. Στην ουσία, διατήρησα το πακέτο που είχα, αλλά με επιπλέον χρέωση 6,50€, σύνολο 22,96€, που θεωρώ ότι είναι μια τίμια καμπάνια για 2 ακόμη χρόνια.

 

Δεν θελω να σε στεναχωρησω,σιγουρα πετυχες καλη προσφορα.Αλλα σε ολους οσους εχουν παγιο μεταξυ 16-18.5ευρω αυτη τη περιοδο,τοσο παιζει το 50αρι,στα 23ευρω,ειτε ειναι ανανεωση ειτε αναβαθμιση.Αρα δεν σου εκανε καποια χαρη,απλα σου εδωσε τη προσφορα που ετρεχε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρησω,σιγουρα πετυχες καλη προσφορα.Αλλα σε ολους οσους εχουν παγιο μεταξυ 16-18.5ευρω αυτη τη περιοδο,τοσο παιζει το 50αρι,στα 23ευρω,ειτε ειναι ανανεωση ειτε αναβαθμιση.Αρα δεν σου εκανε καποια χαρη,απλα σου εδωσε τη προσφορα που ετρεχε.

 

Αυτό που τόνισα και ήταν ο στόχος αυτού του post, είναι η αλλαγή της πολιτικής της Wind (αλλά και άλλης εταιρείας που είδα σήμερα) στο ότι στην ανανέωση προσφέρει (με καμπάνια) στον πελάτη το ίδιο πακέτο που είχε με την ίδια τιμή, ενώ, τα προηγούμενα χρόνια, πρόσφερε το ίδιο πακέτο χωρίς τις εκπτώσεις που είχε δώσει και ο πελάτης προσπαθούσε να πετύχει μια μικρή έκπτωση, τις περισσότερες φορές ανεπιτυχώς.

Και βλέπω ότι το ίδιο επισημαίνεις και εσύ. Ίσως είναι νέα πολιτική των εταιρειών γιατί το είδα σήμερα και σε άλλη.

Το 2ο είναι ότι τονίζουν, πλέον, ότι η δέσμευση δεν αφορά μόνο τον πελάτη (για 24 μήνες) αλλά και τον πάροχο, για τη μη αύξηση της τιμής του πακέτου, σ΄αυτό το διάστημα, ακολουθώντας την οδηγία της ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω εδώ και δύο χρόνια και κάτι μήνες 24άρα σύνδεση στην wind. Κάποιοι γείτονες μου, οι οποίοι έχουν 24άρα στην cosmote, είναι σε οπτική ίνα. Ενημερώθηκα από την wind ότι έχουν οδηγία τις 24άρες συνδέσεις να τις έχουν στο καλώδιο χαλκού. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 1) Υπάρχει κάποιος με 24άρα στην wind ο οποίος είναι σε οπτική ίνα; 2) Θυμάμαι ότι μου είχαν πει ότι σταδιακά θα καταργηθεί το καλώδιο του χαλκού για όλους. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και εάν ναι, ποτέ είναι προγραμματισμένο να γίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω εδώ και δύο χρόνια και κάτι μήνες 24άρα σύνδεση στην wind. Κάποιοι γείτονες μου, οι οποίοι έχουν 24άρα στην cosmote, είναι σε οπτική ίνα. Ενημερώθηκα από την wind ότι έχουν οδηγία τις 24άρες συνδέσεις να τις έχουν στο καλώδιο χαλκού. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 1) Υπάρχει κάποιος με 24άρα στην wind ο οποίος είναι σε οπτική ίνα; 2) Θυμάμαι ότι μου είχαν πει ότι σταδιακά θα καταργηθεί το καλώδιο του χαλκού για όλους. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και εάν ναι, ποτέ είναι προγραμματισμένο να γίνει αυτό;

 

Το θέμα που ρωτάς είναι πολύπλοκο γιατί υπάρχουν περιοχές που η Wind, και κάθε εναλλακτικός πάροχος, νοικιάζει γραμμές από το δίκτυο του ΟΤΕ, και άλλες που το δίκτυο είναι των εναλλακτικών.

Στην 1η περίπτωση είναι οικονομικά ασύμφορο να δώσει ο ΟΤΕ στον εναλλακτικό γραμμή με adsl πάνω σε οπτική ίνα ενώ στη 2η το δίκτυο είναι του παρόχου και μπορεί να το διαχειριστεί μόνος του, αν θέλει να εξυπηρετήσει μια δύσκολη περίπτωση πελάτη, αλλά και πάλι, είναι απίθανο να "χαραμίσει" οπτική για adsl.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρησω,σιγουρα πετυχες καλη προσφορα.Αλλα σε ολους οσους εχουν παγιο μεταξυ 16-18.5ευρω αυτη τη περιοδο,τοσο παιζει το 50αρι,στα 23ευρω,ειτε ειναι ανανεωση ειτε αναβαθμιση.Αρα δεν σου εκανε καποια χαρη,απλα σου εδωσε τη προσφορα που ετρεχε.

 

Εμένα η προσφορά ήταν στα 27 ευρώ . Και στην εξυπηρέτηση πελατών και στο κατάστημα .Για 23 ούτε που το συζήτησαν ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

... το router βρίσκεται και με περιμένει να το παραλάβω απο το Βραχάτι ! Βέβαια δεν έχουν άδικο σ' αυτό το σημείο γιατι έχω δηλωμένη διεύθυνση στο Βραχάτι ενώ η σύνδεση είναι στην Καλλιθέα . Αλλα ο αριθμός είναι στην Καλλιθέα , γιατί ρε παιδιά το στέλνετε στο Βραχάτι ;;; ... :lol:

 

Ξανα τα ίδια ... :lol: Έκανα συμβόλαιο 50αρα vdsl και μου ήρθε sms οτι ο εξοπλισμός εστάλη στο Βραχάτι :lol: Φυσικά έχω κάνει αλλαγή διεύθυνσης κλπ κλπ και στην αίτηση έβαλα αποστολή στην Καλλιθέα , αλλά δε μασάνε αυτοί ... Τους έστειλα στο messenger και η απάντηση ήταν (μέσα σε 20λεπτά) να στείλω φόρμα επικοινωνίας ... Την έστειλα κι αυτή ... Άντε να δούμε ... :lol:

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι δεν έχουμε ούτε internet ούτε τηλέφωνο.

Το router συγχρονίζει κανονικά στα 50mbps αλλά δεν υπάρχει συνδεσιμότητα.

Σε κάποια φάση επανήλθε, αλλά αργότερα ξανά τα ίδια.

Συνδέομαι στο δίκτυο της θείας μου στο κάτω σπίτι που έχει επίσης wind 50άρα, βλέπω πως ούτε εκεί έχει σύνδεση. Την παίρνω τηλέφωνο και μου το επιβεβαίωσε.

 

Φοβούμενος για το 3ήμερο κάλεσα τις βλάβες να ενημερώσω, όπου ο υπάλληλος μου είπε πως "βλέπει ότι παίρνω από το ΑΚ Καλαμάκι, όπου κάνουν κάποιες εργασίες για αναβάθμιση, και σύντομα θα επιλυθεί".

Ησύχασα λιγάκι, αλλά έχουν περάσει 2,5 ώρες και ακόμα έχει θέμα.

Για να δούμε...

 

edit: κατά τις 22:00 έφτιαξε.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,εχω το εξης προβλημα,εκανα τηλεφωνικα αιτηση σταθερης τηλεφωνιας και ιντερνετ στην Wind(21/22019),στις 25/2 ερχετε ο κουριερ και υπογραφω την αιτηση ενεργοποιησης της wind.Ο προηγουμενος παροχος ηταν η Cyta,πηρε καποια στιγμη η Cyta(5η6 /3) και μου εκανε μια καλη προσφορα 14 ευρω 24αρα και απεριορηστα σε ολα τα σταθερα δυκτια,δεν αποδεχτηκα κατευθειαν την προταση για να μην μπλεξω με διαδικασιες υπαναχωρησης,μου ειπε η Cyta οτι εντος 14 ημερων,αφοτου υπογραψω την νεα αιτηση που ειχα κανει στην wind μπορω να υπαναχωρησω.Στις 7 η 8/3 αποφασιζω να στηλω αιτημα υπαναχωρησης στην wind μεσα απο την διαδυκτιακη της φορμα,τσεκαρω τις αναλογες επιλογες και αποστελω ως επισυναπτομενο αρχειο φωτοτυπια της ταυτοτητας μονο.Ερωτω θα επρεπε να συμληρωσω και καποια αλλη φορμα και να την στηλω σαν επισυναπτομενο αρχειο μαζι με την φωτοτυπια της ταυτοτητας;Επειδη θεωρησα οτι εκανα τις επιλογες που ειχε στο σαιτ της wind για υπαναχωρηση ΔΕΝ εστηλα φορμα αιτησης υπαναχωρησης εστηλα μονο φωτοτυπια ταυτοτητας.

Εκ των υστερων βρηκα μια φορμα υπαναχωρησης σε pdf στην ιστοσελιδα της wind αλλα αυτη η φορμα αναφερεται σε υπαναχωρηση για κινητα.

https://www.wind.gr/files/1/FAQs/dilwsi_upanaxwrisis2.pdf

Πρεπει να συμπηρωσω και να στηλω και αυτην την φορμα μαζι με φωτοτυπια της ταυτοτητας;

Αν πρεπει να στηλω και την φορμα που εχω παραθεσει στον συνδεσμο,ζηταει αυξοντα αριθμο αιτησης,αυτος ο αριθμος ειναι ο αριθμος που αναγραφεται ακριβος κατω αριστερα απο τον υπερτιτλ﨨ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ...¨¨του εντυπου που υπεγραψα;(οκταψηφιος αριθμος ειναι)

Ευχαρηστω και παρακαλω για την βοηθεια σας,θελω μια εγκυρη απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα αυτής της υπαλλήλου να μιλήσουμε με την ίδια μπας και μας εξυπηρετήσει καλύτερα το έχεις;

 

 

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, τετοιοι «επαγγελματιες», σπανιζουν!

Ειδικα στην wind!!!

Θα προτεινα: να στειλεις μειλ στην εταιρεια, κ να επαινεις την συγκεκριμενη υπαλληλο!

 

Ειμαι «καμμενος» απο την αθλια εξυπηρετηση της αθλιας εταιρειας.. ευτυχως βρηκα την υγεια μου κ εφυγα!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα στην παρεα,εχω το εξης προβλημα,εκανα τηλεφωνικα αιτηση σταθερης τηλεφωνιας και ιντερνετ στην Wind(21/22019),στις 25/2 ερχετε ο κουριερ και υπογραφω την αιτηση ενεργοποιησης της wind.Ο προηγουμενος παροχος ηταν η Cyta,πηρε καποια στιγμη η Cyta(5η6 /3) και μου εκανε μια καλη προσφορα 14 ευρω 24αρα και απεριορηστα σε ολα τα σταθερα δυκτια,δεν αποδεχτηκα κατευθειαν την προταση για να μην μπλεξω με διαδικασιες υπαναχωρησης,μου ειπε η Cyta οτι εντος 14 ημερων,αφοτου υπογραψω την νεα αιτηση που ειχα κανει στην wind μπορω να υπαναχωρησω.Στις 7 η 8/3 αποφασιζω να στηλω αιτημα υπαναχωρησης στην wind μεσα απο την διαδυκτιακη της φορμα,τσεκαρω τις αναλογες επιλογες και αποστελω ως επισυναπτομενο αρχειο φωτοτυπια της ταυτοτητας μονο.Ερωτω θα επρεπε να συμληρωσω και καποια αλλη φορμα και να την στηλω σαν επισυναπτομενο αρχειο μαζι με την φωτοτυπια της ταυτοτητας;Επειδη θεωρησα οτι εκανα τις επιλογες που ειχε στο σαιτ της wind για υπαναχωρηση ΔΕΝ εστηλα φορμα αιτησης υπαναχωρησης εστηλα μονο φωτοτυπια ταυτοτητας.

Εκ των υστερων βρηκα μια φορμα υπαναχωρησης σε pdf στην ιστοσελιδα της wind αλλα αυτη η φορμα αναφερεται σε υπαναχωρηση για κινητα.

https://www.wind.gr/files/1/FAQs/dilwsi_upanaxwrisis2.pdf

Πρεπει να συμπηρωσω και να στηλω και αυτην την φορμα μαζι με φωτοτυπια της ταυτοτητας;

Αν πρεπει να στηλω και την φορμα που εχω παραθεσει στον συνδεσμο,ζηταει αυξοντα αριθμο αιτησης,αυτος ο αριθμος ειναι ο αριθμος που αναγραφεται ακριβος κατω αριστερα απο τον υπερτιτλ﨨ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ...¨¨του εντυπου που υπεγραψα;(οκταψηφιος αριθμος ειναι)

Ευχαρηστω και παρακαλω για την βοηθεια σας,θελω μια εγκυρη απαντηση

 

 

 

Ξεμπλεξες;;; Αυτο ειναι το βασικο!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

vaniasgr κατσε στην αρχη ειμαι ακομη τωρα αρχιζει το μπλεξημο,....,ουτε φορμα υπαναχωρης ειχε το συμβολαιο που υπεγραψα(ηρθε με κουριερ)μετα απο τηλεφωνικη (εξ αποστασεως) αιτηση.

Χθες το βραδυ που μιλησα με τη εξυπηρετηση πελατων μου ειπε οτι μπορω να γραψω και ενα απλο χαρτι οτι υπαναχωρω,αναγραφοντας ΑΦΜ,γενικο αριθμο ταυτοτητας,και λοιπα στοιχεια και να το στηλω μαζι με το φωτοαντιγραφο ταυτοτητας μπρος πισω(κανοντας χρηση της διαδυκτιακης φορμας επικοινωνιας)

Σχεδον μια εβδομαδα με κοροιδευαν στα καταστηματα οταν τους ελεγα οτι θελω να υποβαλω αιτημα υπαναχωρησης με την αιτιλογια οτι δεν γινετε απο καταστημα,οτι δηθεν υπαρχει προβλημα συστημικο,σε 3 καταστηματα αρνηθηκαν να με εξυπηρετησουν,απαραδεκτοι εντελως.

Ουτε ο αριθμος(13899) που παραθετουν στο σαιτ τους (με αυτοματοποιημενη διαδικασια,πετωντας μου το μηνυμα οτι δεν μπορω να κανω υπαναχωρηση,παρολο που δεν ειχε παρελθει το 14ημερο απο την υπογραφη)λειτουργησε.

Αφηστε που αν πας στην διαδυκτιακη φορμα επικοινωνιας,για υπαναχωρηση, δεχεται επισυναψη αρχειων με μορφη doc,odt,docx,pdf και ΟΧΙ .jpg δηλαδη θα πρεπει να γνωριζει κανεις πως ενσωματωνεις φωτογραφια σε αρχεια doc η odt η docx η pdf,και δεν δεχεται το πιο φιλικο για τον χρηστη .jpg,να βγαλει φωτογραφια την ταυτοτητα,το εντυπο υπαναχωρησης και να τα ανεβασει.

Εμποδια παντου...

Edited by Vasileios
προσωπικοί χαρακτηρισμοί αφαιρέθηκαν.
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα στο Α.Κ. που ανήκω η Wind θα δώσει τις VDSL καμπίνες της.

 

Μπορώ να ζητήσω να παραμείνω σε PSTN τηλεφωνία; Αν τους πιέσω και τους απειλήσω με αποχώρηση θα μου κάνουν την χάρη ή δεν πρόκειται;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα στο Α.Κ. που ανήκω η Wind θα δώσει τις VDSL καμπίνες της.

 

Μπορώ να ζητήσω να παραμείνω σε PSTN τηλεφωνία; Αν τους πιέσω και τους απειλήσω με αποχώρηση θα μου κάνουν την χάρη ή δεν πρόκειται;

 

νομιζω οτι απαξ και σου δωσουνε vdsl τοτε ειναι μονοδρομος το voip.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

οτι δεν μπορω να κανω υπαναχωρηση,παρολο που δεν ειχε παρελθει το 14ημερο απο την υπογραφη).

 

δηλαδη θα πρεπει να γνωριζει κανεις πως ενσωματωνεις φωτογραφια σε αρχεια doc η odt η docx η pdf,και δεν δεχεται το πιο φιλικο για τον χρηστη .jpg,να βγαλει φωτογραφια την ταυτοτητα,.

1/Σίγουρα δεν υπέγραψες την παραίτηση απο την υπαναχώρηση που στέλνουν μαζί με το συμβόλαιο? Διάβασες καλά όσα υπέγραψες? (είναι 5-6 γραμμές σε ξεχωριστή σελίδα, με ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ γράμματα, και ΔΕΝ σου αφήνουν αντίγραφο)

2/Μετατροπή jpg σε pdf μπορείς να κάνεις εύκολα online, υπάρχουν πολλές σελίδες. Σου βάζω εναν δοκιμασμένο σύνδεσμο.

https://www.convert-jpg-to-pdf.net/

Edited by gag
Link to comment
Share on other sites

gag εντυπο παραιτησης απο την υπαναχωρηση δεν υπεγραψα,κατα την παραλαβη απο τον κουριερ,αληθεια σε βαζει να υπογραψεις κατι τετοιο ο κουριερ;μ εκπλησεις...ασε που ο ιδιος ο κουριερ μου ειχε υπενθυμησει οτι εχω δικαιωμα υπαναχωρησης εντος 14ημερων.

Επειδη μ αυτα που διαβαζω,στα φορα,για την wind δεν πιστευω στα ματια μου,χθες τελευταια ημερα του 14ημερου, εστηλα και νεο ιδιοχειρο αιτημα υπαναχωρησης και φωτοτυπια της ταυτοτητας,βρηκα τροπο να ενσωματωσω την φωτογραφια σε αρχειο .doc....τελικα ειχαν δεχτει την παλαιωτερη υπαναχωρηση που ειχα στηλει,8/3 ειχα λαβει μηνυμα στο κινητο οτι το αιτημα καταχωρηθηκε,στην πρωτη αιτηση υπαναχωρησης ουτε καν φωτοαντιγραφο της ταυτοτητας δεν ειχα ανεβασει στην διαδυκτιακη τους φορμα,δεν ηξερα τον τροπο για να κανω εισαγωγη φωτογραφιας σε αρχειο .doc,εχει λιγες ημερες που φροντισα και εμαθα...μοιαζει να κυλανε ολα καλως για να δουμε θα μου ερθει τελικα ,μετα απο κανεναν μηνα καποιος λογαριασμος wind ;ολα ειναι πιθανα...οσο για τις σελιδες για μετατροπη που παραθετεις παραπανω με ενεργο συνδεσμο,ποτε δεν θα ανεβαζα φωτοαντιγραφο ταυτοτητας στο ιντερνετ μεσα απο τετοια σαιτ...ισως να βρεθεις με κανενα δανειο στις τραπεζες, που ποτε δεν ζητησες!!!

edit

Μολις πριν απο λιγο δεχθηκα μηνυμα στο κινητο απο την Cyta με το παρακατω περιεχομενο....για την ακυρωση της αιτησης επισκεφτητε ενα καταστημα wind με την ταυτοτητα σας η καλεστε στο 13899 απο το σταθερο τηλεφωνο σας....καλεσα στο 13899 και το αυτοματοποιημενο συστημα μ ενημερωσε οτι δεν υπαρχει καταχωρημενο αιτημα φορητοτητας,ολα καλα προχωρανε

Σ ευχαρηστω για τις επισημανσεις

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Με πήρε και εμένα σήμερα η wind για νέα προσφορά σταθερής επειδή 4/4/2019 λήγει το υφιστάμενο συμβόλαιο...

- 32.80 το μήνα για fiber 50 , απεριόριστα σταθερά, 320 κινητά, 120 προς όλους και 1gb σε ένα νούμερο της επιλογής μου....

Απο ΟΤΕ με 32.20 για fiber 50 , απεριόριστα σταθερά και 120 κινητά....

Στα + του ΟΤΕ το fastpath Που η wind δεν το έχει σαν επιλογή...

 

Πάνε οι καλές μέρες που ο εναλλακτικός πάροχος είχε πραγματικά ανταγωνιστηκές τιμές ..

Link to comment
Share on other sites

Όντως το μόνο ανταγωνιστικό ήταν οι τιμές, γιατί από παροχές..... Ο οτες ήταν πάντα σταθερός.

 

Πέρασα από forthnet/wind/vodafone.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το fast path με απλα λόγια τι είναι;

Με πήρε και εμένα σήμερα η wind για νέα προσφορά σταθερής επειδή 4/4/2019 λήγει το υφιστάμενο συμβόλαιο...

- 32.80 το μήνα για fiber 50 , απεριόριστα σταθερά, 320 κινητά, 120 προς όλους και 1gb σε ένα νούμερο της επιλογής μου....

Απο ΟΤΕ με 32.20 για fiber 50 , απεριόριστα σταθερά και 120 κινητά....

Στα + του ΟΤΕ το fastpath Που η wind δεν το έχει σαν επιλογή...

 

Πάνε οι καλές μέρες που ο εναλλακτικός πάροχος είχε πραγματικά ανταγωνιστηκές τιμές ..

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άρα τώρα που έχω adsl έως 24 και γκρινιάζει ο μικρός για lag και μεγάλο ping στο fortnite με wind δεν μπορώ να κάνω κάτι, ε; πρέπει να αλλάξω εταιρεία; lol

 

οι άλλες εταιρείες δίνουν fast path εάν το ζητήσεις η από μόνες τους;

 

Μικρότερο ping...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα έμειναν 4 εταιρείες και ακριβαινουν μέρα με την μέρα... Μέχρι πρόσφατα το Double Play Plus είχε 20.99€ για νέους πελάτες τώρα 24.90 € όπως επίσης και το basic ήταν φτηνότερο. Το μόνο που έχει κρατήσει τιμή είναι το fiber 42€

 

Με μια πρόχειρη ματιά παρατήρησα σε άλλη εταιρεία ότι και αυτή ανέβασε τιμές. Σε σχέση με λίγο παλιότερα

 

Ωραία ωραία καλά πάμε....

 

Οκ εγώ το έχω σε καλή τιμή αλλα αφού το είδα είπα να το γράψω.... Βλέπω να φτάνουμε ξανά σε άλλες εποχές που το πληρώναμε χρυσάφι το σταθερό

 

Δείτε και μόνοι σας

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/programmata-stathero-internet/?d=null&locale=el_GR

319a3c23c620a5d9c3f4f99d3c9d6d45.jpg

 

 

Να θυμησω εδώ ότι τα τελευταία δύο και χρόνια εάν δεν κάνω λάθος δεν είχαν φτάσει εκεί η τιμές

 

 

Να τους χαιρόμαστε του καρτέλ το κάγκελο γίνεται

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

gag εντυπο παραιτησης απο την υπαναχωρηση δεν υπεγραψα,κατα την παραλαβη απο τον κουριερ,αληθεια σε βαζει να υπογραψεις κατι τετοιο ο κουριερ;μ εκπλησεις...

 

οσο για τις σελιδες για μετατροπη που παραθετεις παραπανω με ενεργο συνδεσμο,ποτε δεν θα ανεβαζα φωτοαντιγραφο ταυτοτητας στο ιντερνετ μεσα απο τετοια σαιτ...

Ναι, σ' εμένα το έφερε ο κούριερ μαζί με το συμβόλαιο το εντυπο παραίτησης. Σε ξεχωριστή σελίδα.

Εχεις απόλυτο δίκιο για την ταυτότητα, δεν το σκέφτηκα. Σου έστειλα το site γιατί είναι πιο εύκολο απο το να κατεβάζεις και να εγκαθιστάς.

Τεσπα, τέλος καλό, όλα καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα έμειναν 4 εταιρείες και ακριβαινουν μέρα με την μέρα... Μέχρι πρόσφατα το Double Play Plus είχε 20.99€ για νέους πελάτες τώρα 24.90 € όπως επίσης και το basic ήταν φτηνότερο. Το μόνο που έχει κρατήσει τιμή είναι το fiber 42€

 

Με μια πρόχειρη ματιά παρατήρησα σε άλλη εταιρεία ότι και αυτή ανέβασε τιμές. Σε σχέση με λίγο παλιότερα

 

Ωραία ωραία καλά πάμε....

 

Οκ εγώ το έχω σε καλή τιμή αλλα αφού το είδα είπα να το γράψω.... Βλέπω να φτάνουμε ξανά σε άλλες εποχές που το πληρώναμε χρυσάφι το σταθερό

 

Δείτε και μόνοι σας

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/programmata-stathero-internet/?d=null&locale=el_GR

319a3c23c620a5d9c3f4f99d3c9d6d45.jpg

 

 

Να θυμησω εδώ ότι τα τελευταία δύο και χρόνια εάν δεν κάνω λάθος δεν είχαν φτάσει εκεί η τιμές

 

 

Να τους χαιρόμαστε του καρτέλ το κάγκελο γίνεται

 

πολυ ακριβα, το τραγικο ειναι οτι ο οτε δινει πχ vdsl 50 mbs με 37,40 ευρω δινει 480 λεπτα προς κινητα και 30 λεπτα προς καποιες χωρες στο εξωτερικο και απεριοριστα σταθερα. και η wind με 35 ευρω , μονο 300 λεπτα προς κινητα κ απεριοριστα σταθερα ( και 1500 προς κινητα wind ) , για μενα επρεπε να δινει πειρισσοτερα λεπτα προς ολα τα κινητα και να μην ειχε λεπτα προς wind.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ακριβα, το τραγικο ειναι οτι ο οτε δινει πχ vdsl 50 mbs με 37,40 ευρω δινει 480 λεπτα προς κινητα και 30 λεπτα προς καποιες χωρες στο εξωτερικο και απεριοριστα σταθερα. και η wind με 35 ευρω , μονο 300 λεπτα προς κινητα κ απεριοριστα σταθερα ( και 1500 προς κινητα wind ) , για μενα επρεπε να δινει πειρισσοτερα λεπτα προς ολα τα κινητα και να μην ειχε λεπτα προς wind.
Το ότι πρέπει... Έπρεπε να δίνει περισσότερα λεπτά από τα 300 συμφωνώ και εγώ... Εκεί που διαφωνώ μαζί σου είναι στα 1500 προς wind και q εμένα προσωπικά με έχουν βολέψει αφάνταστα γιατί έχω πολλά άτομα φίλους και συγγενείς που έχουν wind ηq οπότε μια χαρά μου κάθονται...

 

 

Και στην τελική γιατί να σου τρώει από τα 300 λεπτά προς κινητά όταν παίρνεις wind και q ίσα ίσα που έτσι τα έχεις καθαρά τα 300 για να πάρεις της άλλες εταιρείες

 

 

Αυτό που είναι άσχημο είναι ο τρόπος χρεώσεις μιλάς 20 δευτερόλεπτα σου τρώει λεπτό μιλάς 1.20 σου τρώει 2.00 λεπτά

 

 

Δείτε στην ανάλυση κλήσεων και θα το δείτε αυτό

 

Το πολύ πολύ άσχημο είναι ότι τελευταία

Γενικά βλέπω ανεβασμένες τιμές από όλες... Με της ίδιες παροχές αυτό δεν μου κάθεται καθόλου καλά... Είπα ένα παράδειγμα παραπάνω και ότι όσο λιγοστεύουν η εταιρείες θα βλέπουμε όλο και χειρότερες προσφορές είτε σε νέες συνδέσεις είτε σε ανανέωση συμβόλαιου

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ας καταθέσω και τη δική μου εμπειρία από φορητότητα σταθερού στη Wind μήπως είναι χρήσιμη σε κάποιον.

Το συμβόλαιό μου ήταν στη Cyta, ειχα πάει εκει για να μην στηρίζω το καρτέλ, αλλά αφότου την αγόρασε η voda δεν ειχε πια σημασία. Πλήρωνα 19,5€ για 24άρι +τηλεφωνία και έληγε στις 31/1/19.

Ενα μήνα πριν λήξει, είχα κρατήσει το τηλέφωνο από ένα γραφείο εξωτερικού συνεργάτη της Wind (που μου είχε τηλεφωνήσει με μια καλή προσφορά ένα χρόνο πριν) και πήρα να δω τι ισχύει. Μου πρότειναν: 24μηνο συμβόλαιο με απεριόριστα σταθερά και 24αρι ίντερνετ + επιπλέον 120 λεπτά σε κινητά απο το σταθερό + 1500 σε κινητά wind & Q, +δωρεάν τέλη φορητότητας +δωρεάν χρήση εξοπλισμού, (+ την γνωστή προσφορά με 120 λεπτά σε κάρτα Free2Go και 1 κάρτα με 1 Giga το μήνα) όλα μαζί με τους φόρους με ΤΕΛΙΚΗ τιμή 16€ .

Τηλεφώνησα και στη Cyta ρωτώντας τι προσφορά έχουν για την ανανέωση. Αν μου έδιναν την ίδια τιμή (16) μάλλον θα έμενα για να μην αλλάζω εταιρείες (ήμουν ήδη 7-8 χρόνια στη Cyta χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα), αλλά η κοπέλα που μίλησα μου είπε ότι ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα λιγότερο από τα 19,5 που πλήρωνα ήδη, κι όταν της είπα ότι έχω μία καλύτερη προσφορά από τη Wind, αρχισε να μου φωνάζει οτι μου λένε ψέμματα, οτι υπάρχουν κρυφές χρεώσεις και γενικά μόνο που δεν με έβρισε.

Οπότε δεχτηκα την προσφορά του συνεργάτη της wind ζητώντας τους να μην ενεργοποιηθεί πριν το τέλος Γενάρη που έληγε το συμβόλαιο μου. Το μόνο που μου ζητήθηκε 'ηταν να δωσω 4,5 ευρω στον κούριερ για κάτι που δεν θυμάμαι ακριβώς, (φαντάστηκα οτι ήταν η αμοιβή του γραφείου), και υπέγραψα δυο-τρεις μέρες μετά, στις 7/1 . (θέλει λίγη προσοχή σε κάτι ψιλά γράμματα για επεξεργασία προσωπικών στοιχείων κλπ, γενικά όπου υπάρχει κουτάκι για τσεκάρισμα θέλει διάβασμα πριν την υπογραφή)

ΔΕΝ υπέγραψα την παραίτηση από την υπαναχώρηση γιατί δεν ήθελα να χάσω αυτό το δικαίωμα, και άλλωστε δεν βιαζόμουν αφού είχα 20 μέρες περιθώριο. Έτσι η αίτηση μου εφτασε στη Wind αρκετά αργότερα, δεν ξέρω πότε ακριβώς, αλλά στις 31/1 μου τηλεφώνησε ένας κυριούλης για "να επιβεβαιώσει οτι πράγματι ήθελα να φύγω" λέγοντας μου "είδα ότι μας τηλεφωνήσατε και ζητήσατε προσφορά, τότε δεν είχαμε, αλλά τώρα υπάρχει" ο οποίος, ούτε λίγο ούτε πολύ, μου πρότεινε να μείνω στο πρόγραμμα που είχα στη Cyta με 13€ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ!!! Όταν του είπα ότι η προσφορά της Wind συμπεριλαμβάνει και 2 ώρες κινητό μου αντιπρότεινε 5 ώρες κινητό μέσα στα 13 ευρώ κι από ότι κατάλαβα ό,τι και να του ζητούσα, θα μου έλεγε ότι μου το δίνει μεσα στα 13 ευρώ (δεν ξέρω αν όντως θα μου το έδινε τελικά, αλλά έταζε ο,τι μπορούσε). Δεν δέχτηκα, είχαν περάσει κι οι 14 μέρες της υπαναχώρησης, αλλά πιο πολύ απο τσαντίλα για την άρνηση τους όταν ζήτησα καλύτερη προσφορά.

Στις 6 /2 μου ήρθε με κουριερ το router και 7/2 γύρισε η σύνδεση από CYTA σε Wind. Η όλη διαδικασία ήταν πολύ απλή, αν κόπηκε για λίγο η γραμμη δεν το κατάλαβα γιατι θα έγινε πρωί που έλειπα. Λίγες μέρες μετά μου ήρθε κι ένα sms ότι είχα και μία δωροεπιταγή, από το γνωστό πορτοκαλί πολυκατάστημα, αξίας 30 ευρώ. Αυτήν δεν την ήξερα, δεν μου την είχαν πει απο το γραφείο όταν έκανα την αίτηση. Επίσης ενώ μου είχαν πει ότι τα 120 λεπτ/μ δωρο δεν μπαίνουν στην κάρτα Q που είχα, και πρέπει να πάρω ξεχωριστή κάρτα Free2Go, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα (σε δύο καταστήματα που ρώτησα) και άνετα τα έβαλα στην Q κάρτα μου.

Στον πρώτο λογαριασμό βέβαια, η Wind φρόντισε να επιβεβαιώσει όσους έχουν γράψει εδώ παλιότερα, ότι κάνει μικρoχρεώσεις "κατά λάθος", βάζοντας μου 50 λεπτά επιπλέον χρέωση στην αναλογία της εβδομάδας από τη σύνδεση μέχρι την έκδοση του λογαριασμού, αλλά επειδή δεν είναι μόνιμη χρέωση, αποφάσισα για μοναδική φορά να τους τη χαρίσω και να μην τους στείλω mail. Αν δεν το κάνουν επίτηδες, το λογιστήριο τους είναι GTP.

> Δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα το router οπότε δεν έχω άποψη για αυτό. Εχω κρατήσει το παλιό της Cyta με μία μικρή αλλαγή στη σύνδεση και δουλεύει κανονικά γιατί βαρέθηκα να αλλάζω όλους τους κωδικούς wi-fi.

> Κατά τα άλλα όλα οκ, δεν έχει αλλάξει τίποτα ιδιαίτερο στις υπηρεσίες φωνής, αλλά το ίντερνετ είναι πολύ πιο γρήγορο στο download, η ταχύτητα κατεβάσματος είναι σχεδόν η διπλάσια (χωρίς να φαίνεται τόσο μεγάλη διαφορά στα speed-test) . Το μόνο που μου λείπει από τη Cyta είναι το Cyta4U που ήταν όντως μία πολύ χρήσιμη υπηρεσία, οσοι είστε στην εταιρία βάλτε την και θα με θυμηθείτε (λέει οτι είναι με χρέωση, αλλά στον λογαριασμό την αφαιρούν σαν bonus).

Το συμπέρασμα μου: Καμία εταιρεία δεν πιστεύει οτι πραγματικά θα φύγουμε πριν δει την αίτηση φορητότητας, επειδή πολύ λίγοι φεύγουμε στ' αλήθεια. Εχουν πολύ καλές προσφορές στα συρτάρια τους, αλλά δεν τις δίνουν στους πελάτες τους, τις κρατάνε για να "κλέψουν" τους πελάτες των άλλων. Αποφάσισα λοιπόν να αλλάζω εταιρία κάθε 2 χρόνια μόλις βρίσκω καλύτερη τιμή με την ίδια ακριβώς διαδικασία! Και δεν θα υπαναχωρώ με αντιπροτάσεις εκ των υστέρων να ταλαιπωρούμαι και να πληρώνω ρήτρες, αν ήθελαν ας τις έκαναν νωρίτερα. Μας ταράζουν στις αυξήσεις, ας τους ταράξουμε κι εμείς στις μετακινήσεις. :cool:

(με συγχωρείτε για το σεντόνι, μάλλον υπερέβαλλα σε λεπτομέρειες)

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...