Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τι παροχές στη σταθερή όμως? Βλέπω 300' προς κινητά & 1500' προς κινητά wind. Στο αντίστοιχο της άλλης βλέπω πολύ λιγότερα. Αν δεν πολυενδιαφέρουν οι παροχές του σταθερού,συμφωνώ δεν υπάρχει λόγος να πας στη wind.

 

Έχει ο καθένας τους 1500 προς όλους και 1500 προς wind και Q στα κινητά τους οπότε τα κινητά στο σταθερό είναι άχρηστα. Και για αυτό το λόγο ακριβώς επέλεξαν τον ΟΤΕ φυσικά με τα ίδια ακριβώς λεφτά. Έλεος ρε wind.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όντως. H WIND έχει ακριβύνει πολύ και για την "αξιοπιστία" που έχει, φυσικά και συμφέρει να πίνεις έναν καφέ λιγότερο κάθε μήνα (2€) και να πας σε καλύτερο πάροχο, δίνοντας αυτά τα έξτρα 2€ στο πάγιο...

 

Βέβαια, υπάρχουν και καλές προσφορές. Πχ στο πατρικό μου, βάζοντας το ΑΦΜ της μάνας μου, η WIND μας δίνει 100αρα VDSL με 34€! Ωστόσο, μας βολεύει το ADSL που έχουμε ήδη στα 14 Mbps, γιατί συνήθως βρίσκονται μόνο οι γονείς μου εκεί...

 

Έτσι ακριβώς. Στη λήξη συμβολαίου με τον ΟΤΕ αν η Wind κάνει καμία καλή προσφορά για 100αρα στα ίδια λεφτά η 50αρα κανένα 10€ κάτω για παράδειγμα βέβαια εκεί φεύγεις από ΟΤΕ. Αλλά σαν αρχική γραμμή να σου δίνουν ίδια τιμή και οι δύο; κουλο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περιμένω τη λήξη του συμβολαίου μου (4/42019) για να μεταναστεύσω στη Cosmote...

Για vdsl πληρώνω 35,85 με δωρεάν σταθερά και 300 λεπτά κινητά και 120 λεπτά το μήνα στο κινητό μου.

Που καταντήσαμε, βλέπω στο site του ΟΤΕ vdls 31,75€ με 250 λεπτά μεικτά (μου φτάνουν έτσι και αλλιώς). Κλάιν τα δωρεάν λεπτά στο κινητό αφού πλέον πρέπει να ανανεώνουμε το καρτοκινητό καθε 2μηνο με 10αρικα...

Επίσης για μένα μετράει ότι με wind πλεον δεν μπορείς να έχεις fastpath

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με το που έκανα σύνδεση στην Wind σκέτη 50αρα βγάζει ο ΟΤΕ την 50αρα με λίγα σταθερά στα 32 περίπου. Όχι ότι το μετάνιωσα γιατί δεν έχω πρόβλημα με την wind μέχρι τώρα και η τιμή που έχω είναι αρκετά πιο χαμηλά από τα 32 του οτε (28 πληρώνω) αλλά ο ΟΤΕ έχει καλύτερη εξυπηρέτηση και καλύτερο εξοπλισμό από την Wind
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με το που έκανα σύνδεση στην Wind σκέτη 50αρα βγάζει ο ΟΤΕ την 50αρα με λίγα σταθερά στα 32 περίπου. Όχι ότι το μετάνιωσα γιατί δεν έχω πρόβλημα με την wind μέχρι τώρα και η τιμή που έχω είναι αρκετά πιο χαμηλά από τα 32 του οτε (28 πληρώνω) αλλά ο ΟΤΕ έχει καλύτερη εξυπηρέτηση και καλύτερο εξοπλισμό από την Wind
Ναι καλύτερη εξυπηρέτηση και καλα ο ΟΤΕ 45 λεπτά αναμονή στο 13888 σήμερα. Ολες στην εξυπηρέτηση για μπάτσες. Μου έχουν γίνει τα νεύρα κορδόνια.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλύτερη εξυπηρέτηση και καλα ο ΟΤΕ 45 λεπτά αναμονή στο 13888 σήμερα. Ολες στην εξυπηρέτηση για μπάτσες. Μου έχουν γίνει τα νεύρα κορδόνια.

 

Χάλασε και ο ΟΤΕ μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλύτερη εξυπηρέτηση και καλα ο ΟΤΕ 45 λεπτά αναμονή στο 13888 σήμερα. Ολες στην εξυπηρέτηση για μπάτσες. Μου έχουν γίνει τα νεύρα κορδόνια.

 

Εγώ έχω περιμένει ακόμα και 2 ώρες στο 13888 του ΟΤΕ, για να δηλώσω βλάβη, στη μία και μοναδική γραμμή που έχουμε... Επέλεξα να με πάρουν πίσω, όταν έρθει η σειρά μου.

 

Στην εξυπηρέτηση της WIND, δεν έχει συμβεί ποτέ αυτό, αλλά και πάλι είναι πολύ κακή η εξυπηρέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα στην παρέα. Η κοπέλα μου έχει ανανέωση σταθερού, η wind της βγάζει προσφορά στο double play που είναι τώρα 3-5 ευρώ έκπτωση, δεν έχει ανοίξει προσφορά για 100άρα, παρά μόνο τα 37 που τάχα μου δίνουν σε συνδρομητές. Το ακόμη πιο περίεργο είναι πως κανείς δε λέει πόσα θα πιιάνει, ένα γενικό "από 90 και πάνω" κι αποφεύγουν να πουν που υπάρχει κουτάκι. Σας φαίνονται φυσιολογικά αυτά? Ζήτησε να την καλέσουν απ' το Τεχνικό Τμήμα, μιας που όλοι εκεί πέταξαν το μπαλάκι κι ακόμα παίρνουν. Βάσει Ε. Ε. Τ. Τ. δεν είναι παράνομο να μην ενημερώνουν για τις ταχύτητες? Τί μπορεί να κάνει, για να πάρει μια προσφορά, να κάνει αίτηση φορητότητας στη voda?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι ρούτερ δίνει στην 50αρα η αερατη εταιρεία? Ξέρει κανείς ποια αλλά είναι συμβατά?

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ "επεστρεψε" το δωρεαν ρουτερ στο απλο wind broadband αυξανοντας βεβαια την τελικη του τιμη στα 19 για online αιτησεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρουμε τι ρούτερ δίνει στην 50αρα η αερατη εταιρεία? Ξέρει κανείς ποια αλλά είναι συμβατά?

 

Same Sh1t... Different Day

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/upostirixi-statheri-internet/all-routers/sundese-asurmata-to-router/1517915159025/

αυτο.

εχει αναφερθει και ενα zte ZXHN H268N επισης.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος κι αυτο συμβατο με vdsl ειναι. Απο τη στιγμη που δεν θα εχεις voip τηλεφωνια κανονικα θα παιζει. Που ειναι η αμφιβολια σου?
Link to comment
Share on other sites

Συμβατό είναι σίγουρα με vdsl.Για το voip δεν είμαι σίγουρος..

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

το δικο σου δεν εχει voip νομιζω,αλλα και δεν χρειαζεται γιατι απ'οτι εχει γραφτει εδω,δεν αλλαζει η τηλεφωνια,ειναι η κλασσικη pstn.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Η κοπέλα μου έχει ανανέωση σταθερού, η wind της βγάζει προσφορά στο double play που είναι τώρα 3-5 ευρώ έκπτωση, δεν έχει ανοίξει προσφορά για 100άρα, παρά μόνο τα 37 που τάχα μου δίνουν σε συνδρομητές. Το ακόμη πιο περίεργο είναι πως κανείς δε λέει πόσα θα πιιάνει, ένα γενικό "από 90 και πάνω" κι αποφεύγουν να πουν που υπάρχει κουτάκι. Σας φαίνονται φυσιολογικά αυτά? Ζήτησε να την καλέσουν απ' το Τεχνικό Τμήμα, μιας που όλοι εκεί πέταξαν το μπαλάκι κι ακόμα παίρνουν. Βάσει Ε. Ε. Τ. Τ. δεν είναι παράνομο να μην ενημερώνουν για τις ταχύτητες? Τί μπορεί να κάνει, για να πάρει μια προσφορά, να κάνει αίτηση φορητότητας στη voda?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για να σου πουν πόσα πιάνεις πρέπει να έρθουν στο σπίτι σου και να μετρήσουν. Αυτό που μπορούν να εγγυηθούν είναι πόσο πιάνει έξω από το σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι ρούτερ δίνει στην 50αρα η αερατη εταιρεία? Ξέρει κανείς ποια αλλά είναι συμβατά?

 

Same Sh1t... Different Day

 

Το Technicolor TG788v3 δίνει. Το έχει ο αδερφός μου.

 

Δεν υποστηρίζει την 5GHz μπάντα και θέλει 5 λεπτά να συγχρονίσει + άλλα 3 να δουλέψει το VoIP. Σκουπίδι...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μια συνδεση double play με τις παρακατω χρεωσεις

Μηνιαίο Πάγιο WIND Double Play από 25/01 έως 24/02 34,67 €

Μηνιαίο Πάγιο Αναγνώριση Κλήσεων από 25/01 έως 24/02 0,40 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND 300 από 25/01 έως 24/02 2,44 €

Μηνιαίο Πάγιο Βασικές Τηλ. Υπηρεσίες από 25/01 έως 24/02 0,22 €

Μηνιαίο Πάγιο Λοιπές Τηλ. Υπηρεσίες από 25/01 έως 24/02 0,18 €

Έκπτωση παγίου λόγω προσφοράς -18,55 €

Έκπτωση WIND 300 -2,44 €

Έκπτωση λόγω προσφοράς -0,80 €

Συνολικό Ποσό χωρίς ΦΠΑ και τέλη τηλεφωνίας 16,12 €

Τέλος Συνδρομητών Σταθερής Τηλεφωνίας 0,81 €

Συνολικό Ποσό 16,93 €

Προσθέτουμε και το ΦΠΑ και το τελικο ποσό γινεται 20,99 € τον μηνα

Το συμβολαιο ληγει 30-10-2019

Αν γινει αίτηση διακοπής στις 28-02-2019 πόση θα ειναι η επιβαρυνση;

 

ΕΦΗΜΕΡΙ∆Α TΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ - Αρ. Φύλλου 4262

Κανονισμός Γενικών Αδειών - EETT (σελίδα 23)

2.1.14. Προστασία Καταναλωτή

ζ)

i) To οριζόμενο από κάθε πάροχο τέλος το οποίο πρέπει να καταβάλει ο συνδρομητής για τη διακοπή/καταγγελία μιας σύμβασης ορισμένου χρόνου, πριν την παρέλευση της ορισμένης διάρκειας της, δεν δύναται να υπερβαίνει το μικρότερο από τα ακόλουθα:

1. το σύνολο της έκπτωσης μηνιαίου παγίου που έχει λάβει μέχρι τη στιγμή της διακοπής συν το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση (α) συσκευής ή τερματικού εξοπλισμού και (β) κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο βάση του πίνακα αποσβέσεων για το μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας διάστημα. Ειδικά σε περίπτωση που η καταγγελία της Σύμβασης γίνει πριν την πάροδο 2 μηνών καταβάλλει πάγια δύο μηνών, το σύνολο της έκπτωσης δύο μηνιαίων παγίων συν το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση (α) συσκευής ή τερματικού εξοπλισμού και (β) κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο βάση του πίνακα αποσβέσεων για το μετά των πρώτων δύο μηνών της Σύμβασης διάστημα

2. το ένα τρίτο του αθροίσματος των μηνιαίων παγίων για το μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας διάστημα μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου συν το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής ή/και τερματικού εξοπλισμού ή/και κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο που αντιστοιχεί στο διάστημα για το οποίο δεν καταβάλλονται πάγια.

ii) Δεν επιτρέπεται η επιβολή τέλους αποσύνδεσης για την κατάργηση:

1. σύνδεσης λόγω διακοπής/καταγγελίας σύμβασης που είναι ή έχει καταστεί σύμβαση αορίστου χρόνου.

 

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP834-002.pdf

Βάζω το λίνκ για να ρίξετε μια ματιά και στα υπόλοιπα άρθρα όσοι έχετε προβλήματα με ποιότητα υπηρεσιών κλπ. Μπορεί να βρείτε κάτι χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Το Technicolor TG788v3 δίνει. Το έχει ο αδερφός μου.

 

Δεν υποστηρίζει την 5GHz μπάντα και θέλει 5 λεπτά να συγχρονίσει + άλλα 3 να δουλέψει το VoIP. Σκουπίδι...

Εναλλακτικές έχουμε?

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικές έχουμε?

 

Same Sh1t... Different Day

 

Αν σου δώσουν VoIP τηλεφωνία, θα είναι δύσκολο. Αν παίζει ένα Zyxel που έδιναν ως πέρσι, αλλά εκείνο ήταν ακόμα πιο σκουπίδι... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το Technicolor TG788v3 δίνει. Το έχει ο αδερφός μου.

 

Δεν υποστηρίζει την 5GHz μπάντα και θέλει 5 λεπτά να συγχρονίσει + άλλα 3 να δουλέψει το VoIP. Σκουπίδι...

 

Μόνο αυτό είναι το θέμα μου με την wind. Δεν με νοιάζει που δεν έχει 5ghz βάζω άλλο ρουτερακι πολύ καλύτερο να μου δίνει wifi και με πολύ καλύτερη κάλυψη μέσα στο σπίτι. Αλλά να θέλει σχεδόν 10 λεπτα ένα ρουτερ να συγχρονίσει και να πάρει ip είναι τρελό πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει να πάρεις ένα δικό σου και να βάλεις ρυθμίσεις και να είσαι οκ? Εννοείτε ότι αυτό που θα βάλεις θα υποστηρίζει vdsl voip κτλ κτλ..

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα παίξει. Ρώτα για το voip οταν κανεις την αίτηση κιολας

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Technicolor TG788v3 δίνει. Το έχει ο αδερφός μου.

 

Δεν υποστηρίζει την 5GHz μπάντα και θέλει 5 λεπτά να συγχρονίσει + άλλα 3 να δουλέψει το VoIP. Σκουπίδι...

 

Σε 50αρα ή 100αρα δινει το voip?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει να πάρεις ένα δικό σου και να βάλεις ρυθμίσεις και να είσαι οκ? Εννοείτε ότι αυτό που θα βάλεις θα υποστηρίζει vdsl voip κτλ κτλ..

 

Same Sh1t... Different Day

 

Το σκέφτομαι αλλά:

1.Για να αγοράσεις κάποιο δικό σου ρουτερ καλό θες ένα 100αρι το λιγότερο.

2.παρολο που δεν έχω voip και θα κάνω καλύτερα την δουλειά μου, αργότερα όλες οι συνδέσεις που θα αλλάξουν σε voip (δεν ξέρω από ποτέ αλλά σίγουρα κάποια στιγμή) το ρουτερ θα είναι στην ουσία άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στην σύνδεση που έκανα τώρα -ακόμη τρέχω με καταγγελίες καθώς η γραμμή υπολειτουργεί- μου πρότειναν και αγόρασα αυτό -----> https://tinyurl.com/yy9rlf9f

Είναι συμβατό με VOIP & VDSL, μιας και από ηλεκτρονικά δεν γνωρίζω καθόλου?

 

Ευχαριστώ!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια,με τιποτα απο τα 2. Ειναι το ρουτερ που δινει η wind με 20 ευρω για τις απλες adsl γραμμες. Ειναι πολυ καλο για τη δουλεια που κανει,αλλα αν εχεις vdsl + voip δεν κανει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα ηθελα να μου ξεκαθαρισει καποιος που να ξερει,επ ευκαιρια,αν μπαινει voip σε ολες τις vdsl και fiber συνδεσεις στη wind.Βλέπω αλλους να λενε οτι βαζει voip και αλλους να εχουν κλασικη τηλεφωνια.Ειναι ζητημα κεντρου? ή αν παίρνει κάποιος απο αστικο κέντρο ή καμπίνα ?

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...