Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο έχω κι εγώ. Τώρα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Όταν είχε ανακοινωθεί η αύξηση μπορούσες να προχωρήσεις σε καταγγελία σύμβασης ατελώς.

Πάντως δεν θα είναι κάθε μήνα τόσο. Ο συγκεκριμένος λογαριασμός περιλαμβάνει αναδρομικά και από μέσα Νοέμβρη, εκτός από το πάγιο του Δεκέμβρη, οπότε όλα είναι λίγο αυξημένα.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω κι εγώ. Τώρα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Όταν είχε ανακοινωθεί η αύξηση μπορούσες να προχωρήσεις σε καταγγελία σύμβασης ατελώς.

Πάντως δεν θα είναι κάθε μήνα τόσο. Ο συγκεκριμένος λογαριασμός περιλαμβάνει αναδρομικά και από μέσα Νοέμβρη, εκτός από το πάγιο του Δεκέμβρη, οπότε όλα είναι λίγο αυξημένα.

 

Sent from my SM-G930F

Μα δεν έχουν αυξήσει το πακέτο που αγόρασα εγώ! 18€ το πουλάνε σήμερα, εγώ το αγόρασα 19€!

Επομένως δεν μπορούν να επικαλεστούν αυξήσεις!

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο το συμφώνησες και πόσο το δίνουν σήμερα, ωστόσο κάθε συμβόλαιο έχει μια αρχική τιμή και κάποια έκπτωση. Εκτός από την αύξηση που πήρε η αρχική τιμή, πλέον χρεώνεται η αναγνώριση και κάποιες ψηφιακές υπηρεσίες. Αλλά αυτά είναι 0,80€ τα οποία επιβαρύνονται με 5% φόρο και άλλα 24% ΦΠΑ στη συνέχεια. Το θέμα είναι πως οι αυξήσεις ανακοινώθηκαν πριν από καιρό και εφαρμόστηκαν τώρα. Τότε έπρεπε να κινηθείς αν ήθελες να το διακόψεις. Τώρα μάλλον είναι αργά.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι "παίζει" το ΑΝ τα "χάνεις" (με την οργάνωση που έχουν στη Wind),

ΑΛΛΑ δεν είμαι κ σίγουρος....

ΑΣ μας πει κανένας που το έκανε.:)

 

3 μήνες έχω φύγει από τη wind και τα 120' μπαίνουν ακόμα σε αριθμό Q ... ☺☺☺

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο το συμφώνησες και πόσο το δίνουν σήμερα, ωστόσο κάθε συμβόλαιο έχει μια αρχική τιμή και κάποια έκπτωση. Εκτός από την αύξηση που πήρε η αρχική τιμή, πλέον χρεώνεται η αναγνώριση και κάποιες ψηφιακές υπηρεσίες. Αλλά αυτά είναι 0,80€ τα οποία επιβαρύνονται με 5% φόρο και άλλα 24% ΦΠΑ στη συνέχεια. Το θέμα είναι πως οι αυξήσεις ανακοινώθηκαν πριν από καιρό και εφαρμόστηκαν τώρα. Τότε έπρεπε να κινηθείς αν ήθελες να το διακόψεις. Τώρα μάλλον είναι αργά.

 

 

Σωστά, και το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα είναι να κόψει τις βασικές και τις λοιπές υπηρεσίες, αν δεν τις χρησιμοποιεί, δηλαδή το μισό € από το σύνολο του 1€ που προστέθηκε από 14/11.

Η αναγνώριση έτσι κι αλλιώς είναι απαραίτητη.

 

Και, προσωπικά, δεν νομίζω ότι θα καταγγείλει το συμβόλαιο κάποιος για την (αυθαίρετη) χρέωση αυτών των υπηρεσιών, πολύ περισσότερο όταν έχει εξασφαλίσει ένα καλό συμβόλαιο.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.

Πχ, στο νούμερο του σπιτιού μου που έχει vdsl και double play με 300' προς κινητά βλέπω πως από 15,2€ που ερχόταν το νέο πάγιο πρέπει να βγαίνει 16,06 περίπου. Να το έκοβα και να πήγαινα που και με τι τιμή;

 

Αντίθετα στο νούμερο του εξοχικού μου που έχει μόνο internet (το broadband που λέει και ο φίλος πιο πάνω), από 18,86 έρχεται 19,90. Εκεί επειδή δεν θα χρησιμοποιηθεί μέχρι το καλοκαίρι, σκέφτομαι απλά να κόψω όλα τα επιπλέον, μέχρι και την αναγνώριση. Και από ότι είδα στο συγκεκριμένο δεν έχει αύξηση στο πάγιο, παρά μόνο την έξτρα χρέωση για τις υπηρεσίες.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Και το παγιο αυξηθηκε κατα 1.5 ευρω. Εγω ειχα συμφωνησει στα 17.5 περισυ το καλοκαίρι,κάτι ο φορος σταθερης κατι οι αυξησεις,φτασαμε 21.7 και χωρίς τις πρόσθετες ευκολίες. Κακως δεν εκανα την καταγγελία τοτε που επρεπε. Τωρα σκεφτομουν αποπειρα διακοπης. Δεν ξέρω ομως αν στην αντιπροσφορα θελησουν να μου πασαρουν στην ιδια τιμη double play αντι για broadband. Ουσιαστικά μονο το broadband μου χρειάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Και το παγιο αυξηθηκε κατα 1.5 ευρω. Εγω ειχα συμφωνησει στα 17.5 περισυ το καλοκαίρι,κάτι ο φορος σταθερης κατι οι αυξησεις,φτασαμε 21.7 και χωρίς τις πρόσθετες ευκολίες. Κακως δεν εκανα την καταγγελία τοτε που επρεπε. Τωρα σκεφτομουν αποπειρα διακοπης. Δεν ξέρω ομως αν στην αντιπροσφορα θελησουν να μου πασαρουν στην ιδια τιμη double play αντι για broadband. Ουσιαστικά μονο το broadband μου χρειάζεται.

 

Στη διακοπή δεν δίνουν αντιπροσφορά αλλά μόνο σε φοβίζουν ότι θα χάσεις τον αριθμό.

 

Είχα ζητήσει διακοπή τον ΦΕΒ 17 για να δω τι γίνεται, δεν ενδιαφέρθηκαν, έκανα αίτηση φορητότητας ΣΑ μεσημέρι στη Nova, ΔΕ πρωί με παίρνει καλή κυρία από την Wind, ρώτησε το λόγο και είπα "οικονομικοί" και αμέσως μου πρότεινε το 15,21€ με τα 300' + δωρεάν το vds 50l, που πλήρωνα μέχρι τον προηγούμενο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Και το παγιο αυξηθηκε κατα 1.5 ευρω. Εγω ειχα συμφωνησει στα 17.5 περισυ το καλοκαίρι,κάτι ο φορος σταθερης κατι οι αυξησεις,φτασαμε 21.7 και χωρίς τις πρόσθετες ευκολίες. Κακως δεν εκανα την καταγγελία τοτε που επρεπε. Τωρα σκεφτομουν αποπειρα διακοπης. Δεν ξέρω ομως αν στην αντιπροσφορα θελησουν να μου πασαρουν στην ιδια τιμη double play αντι για broadband. Ουσιαστικά μονο το broadband μου χρειάζεται.
Έχεις δίκιο, εγώ έκανα λάθος. Υπολόγισα πως χωρίς τα έξτρα βγαίνει 18,86 και μου φάνηκε γνωστό το νούμερο. Τελικά είδα πως ο αμέσως προηγούμενος είχε έρθει 17,86. Όποτε αν βγάλεις τις υπηρεσίες μιλάμε για 1€ ακριβώς παραπάνω.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Αύξηση προθεσμίας για καταγγελία σύμβασης: Αυξάνεται το χρονικό περιθώριο που έχει στη διάθεσή του ο συνδρομητής για την καταγγελία της σύμβασης αζημίως, σε περίπτωση μονομερούς τροποποίησης των συμβατικών όρων ή των τιμολογίων από τον πάροχο. Η παραπάνω προθεσμία καθορίζεται, για ορισμένου ή αορίστου χρόνου σύμβαση, είτε στους τρεις μήνες, εάν ακολουθείται μηνιαίος κύκλος τιμολόγησης, είτε στους τέσσερις μήνες, για διμηνιαίο κύκλο τιμολόγησης, από την ημερομηνία εφαρμογής των τροποποιήσεων.

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0735.html

 

Μπορείς να κάνεις καταγγελία σύμβασης αζημίως. Επίσης κοίτα στον λογαριασμό του Σεπτεμβρίου, αν η WIND αναφέρει αύξηση στο δικό σου πρόγραμμα. Εγώ είδα προαναγγελία αύξησης παγίου από 22,58 σε 24,16 και πίστεψα ότι δεν με αφορούν οι αυξήσεις διότι δεν πλήρωνα 22,58.

Edited by kamika
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή του κανονισμού που αναφέρεις άρχισε μετα τις εν λογω αυξησεις,μαλιστα η ημερομηνία εφαρμογης των αυξησεων ειναι η ακριβως προηγούμενη μερα απο την αλλαγη του κανονισμού. Για τις συγκεκριμένες αυξήσεις λοιπόν οπως αναφεροταν και στους λογαριασμους του Σεπτεμβρίου που τις ανακοινωναν, ισχυε ο 1 μηνας προθεσμια για την καταγγελία και οχι οι 3 που αναφερει ο μετέπειτα τροποποιημένος κανονισμός.
Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορούμε να διαβάσουμε στα ελληνικά, η τρίμηνη περίοδος ισχύει μετά την εφαρμογή των αυξήσεων.

 

Αν η WIND ισχυριστεί οτιδήποτε άλλο ή δεν αναγνωρίσει τις αποφάσεις της ΕΕΤΤ, θα αναγκαστεί να πληρώσει ξανά μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε πρόστιμα όπως έγινε στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ημερομηνία ισχύος του κανονισμού είναι η 6η Δεκεμβρίου 2017 που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.

Η ανακοίνωση της 15ης Νοεμβρίου ( που είναι η επόμενη των αυξήσεων ) χρησιμοποιεί τον όρο "άμεσα" και όχι "αμέσως" .

Συνήθως αυτός ο όρος σημαίνει "πολύ γρήγορα -πολύ σύντομα " και πάντως δεν θα πρέπει να συγχέεται με την λέξη αμέσως.

 

Πηγή: http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0735.html

Επισημαίνεται ότι, η απαγόρευση της αύξησης του παγίου στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου και η ρύθμιση για την αποστολή ηλεκτρονικών λογαριασμών τίθενται άμεσα σε ισχύ

Edited by Vasileios
ορθογραφικά λάθη.
Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορούμε να διαβάσουμε στα ελληνικά, η τρίμηνη περίοδος ισχύει μετά την εφαρμογή των αυξήσεων.

 

Αν η WIND ισχυριστεί οτιδήποτε άλλο ή δεν αναγνωρίσει τις αποφάσεις της ΕΕΤΤ, θα αναγκαστεί να πληρώσει ξανά μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε πρόστιμα όπως έγινε στο παρελθόν.

Και εγω ελληνικά διαβαζω και ξαναλέω: η ανακοίνωση του κανονισμού εγινε την επόμενη της εφαρμογής των αυξησεων και η ισχύ του ξεκινησε την 6/12. Δεν βλεπω πουθενα να γραφει οτι ο νεος κανονισμος ισχύει αναδρομικα για ολες τις αυξησεις που ανακοινωθηκαν ή ισχυσαν ως και 3-4 μηνες πριν την εφαρμογή του. Η ανακοίνωση αυξησεων του Σεπτεμβρίου εγινε με βάση τον παλιό κανονισμό. Εν παση περιπτωσει δεν υπάρχει λόγος να τσακωνομαστε. Αν κανεις καταγγελία για τις συγκεκριμένες αυξήσεις με βάση το τρίμηνο,ενημερωσε μας αν πετύχεις κάτι.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τηλέφωνο και έκοψα τα πάντα από πρόσθετες υπηρεσίες στο νούμερο του εξοχικού. Έτσι κι αλλιώς και την αναγνώριση την ενεργοποιώ όποτε θέλω χωρίς κόστος, οπότε όταν ξαναπάμε για διακοπές την βάζω μαζί με το πακέτο προς σταθερά που μπορείς να το ενεργοποιήσεις ακόμα και για 1-2 μήνες.

 

Στον αριθμό τον κύριο του σπιτιού μου έκοψα τις πρόσθετες υπηρεσίες που έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ, αφήνοντας μόνο την αναγνώριση.

 

Στο σύνολο θα δίνω περίπου 35€ (16,05+18,86) για 2 αριθμούς. Δεν είναι και τόσο άσχημα, δεδομένου πως μέχρι τον Ιούνιο έδινα μόνο για τον έναν 32,5€.

 

Επίσης κάτι άλλο που συζητόυσαμε παλαιότερα. Στον τελευταίο λογαριασμό η έκπτωση στο double play είναι -23,14€. Στον παλαιότερο ήταν -21,37€. Άρα δεν παρέμεινε σταθερή, και μάλλον είναι ποσοστό όπως πίστευα.

Link to comment
Share on other sites

ποτε εκδοθηκε ο λογαριασμος? λογικα θα φανει στον επομενο που δεν θα εχει αναδρομικα κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, λες μήπως η έκπτωση είναι μεγαλύτερη για να καλύψει τα αναδρομικά; Μπορεί να είναι και αυτό.

Θα δούμε τον επόμενο. 4/12 νομίζω εκδόθηκε.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Η wind δίνει 50/10 στο vdsl της;

 

Πόσο κοστίζει το 50αρι πακέτο με απεριόριστα όλα. Σταθερά κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η wind δίνει 50/10 στο vdsl της;

 

Πόσο κοστίζει το 50αρι πακέτο με απεριόριστα όλα. Σταθερά κινητά.

 

Αν πάρεις από Αστικό Κέντρο, μπορεί να σου δώσει 50/10. Από καμπίνα μόνο 50/5.

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσαν πριν λίγο φίλο μου.

Του πρότειναν αναβάθμιση στη γραμμή του(έχει Double Play 24Mbps και πιάνει 7.5Mbps με το ζόρι!) σε οπτική ίνα.

Του είπαν 50Mbps down/5Mbps up εγγυημένα και όχι έως, Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις, 300' προς εθνικά κινητά, 1500' προς WIND/Q κινητά, Δωρεάν Router, Δωρεάν ενεργοποίηση,όλα μαζί τελική τιμή στα 35€

Σε ερώτησή του αν είναι σε δικό τους δίκτυο ή στου ΟΤΕ,του απάντησαν σε καμπίνα δική τους η οποία είναι δίπλα από το σπίτι του(του είπαν).

Και επίσης ότι οι ταχύτητες είναι εγγυημένες και όχι έως και αυτό το αναγράφουν στα συμβόλαια που θα του στείλουν για να υπογράψει.

 

Το έχει κάνει κάποιος,για να μας έλεγε αν όντως τα 50Mbps down/5Mbps up είναι standard και όχι έως και αν αυτό το αναγράφουν όντως στα συμβόλαια?

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ομως μιλάμε για ftt-c οπτικη ως την καμπίνα και από εκεί ως το σπίτι χαλκός. Άρα μια κάποια απώλεια θα υπάρχει,φυσικά καμμία σχέση με το adsl που ήταν χαλκός παντού.
Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ομως μιλάμε για ftt-c οπτικη ως την καμπίνα και από εκεί ως το σπίτι χαλκός. Άρα μια κάποια απώλεια θα υπάρχει,φυσικά καμμία σχέση με το adsl που ήταν χαλκός παντού.
Τα 50/5 θα τα πιάνει ανετότατα. Εδώ και αρκετό διάστημα έχω vdsl από καμπίνα και κλειδώνει σε αυτή την ταχύτητα. Στις ιδιότητες του ρουτερ βλέπω ότι μπορεί να κλειδώσει έως τα 112 Mbps. Μέσω vectoring αν θέλω μπορώ να επιλέξω αυτό το πακέτο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα 50/5 θα τα πιάνει ανετότατα. Εδώ και αρκετό διάστημα έχω vdsl από καμπίνα και κλειδώνει σε αυτή την ταχύτητα. Στις ιδιότητες του ρουτερ βλέπω ότι μπορεί να κλειδώσει έως τα 112 Mbps. Μέσω vectoring αν θέλω μπορώ να επιλέξω αυτό το πακέτο. Επίσης τα 200--300 μέτρα χαλκού δεν επηρεάζουν την ταχύτητα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Τα 50/5 θα τα πιάνει ανετότατα. Εδώ και αρκετό διάστημα έχω vdsl από καμπίνα και κλειδώνει σε αυτή την ταχύτητα. Στις ιδιότητες του ρουτερ βλέπω ότι μπορεί να κλειδώσει έως τα 112 Mbps. Μέσω vectoring αν θέλω μπορώ να επιλέξω αυτό το πακέτο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Έχεις δηλαδή όντως 50/5?

Είσαι σε αυτό το πακέτο των 35€?

Ποιο router σου έχει δώσει?

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...