Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά έκανες εφόσον σε ικανοποίησε η τιμή

 

Αν ημουν πιο "σκληρός", ισως επαιρνα κι εγω το 16,50€

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκε σήμερα ο δεύτερος λογαριασμος του τηλεφώνου μετά το σπάσιμο του συμβολαίου λόγω αυξήσεων μετάβαση στην nova και επιστροφή στην wind με νέο συμβόλαιο στα 16.5 ευρώ.Η συμφωνία ήταν 16.5 ευρώ και πως αυτές οι αυξήσεις δεν θα με πιάσουν!Ε λοιπόν με έπιασαν!16.5 συν 1 κάτι ευρώ ψηφιακές ευκολίες!Τσακώθηκα άγρια με την κοπέλα που μίλησα,η απάντηση της ήταν πως ενημερώθηκα τον Σεπτέμβριο!Άσχετα αν ήταν στο προηγούμενο συμβόλαιο και άσχετα αν η συμφωνία ήταν πως δεν θα με πιάσουν!Μου είπε πως μπορεί να μου κάνει δώρο την αναγνώριση κλήσης αλλά όχι τις λοιπές ψηφιακές ευκολίες αξίας μισό ευρώ περίπου.Της απάντησα πως είναι θέμα τάξης και δεν το δέχομαι και ζητώ την συνομιλία με την wind όταν συμφώνησα το νέο συμβόλαιο.Μου απάντησε πως για να γίνει κάτι τέτοιο πρεπει να συμπληρώσω την φόρμα επικοινωνίας από το σάιτ της wind.

Είναι νόμιμη αυτή η αύξηση όταν έχω υπογράψει νέο συμβόλαιο στα 16.5;είναι λογική και νόμιμη η απάντηση πώς ενημερώθηκα για την αύξηση αυτή τον Σεπτέμβριο στο προηγούμενο συμβόλαιο μου;

 

Εγώ δε ρώτησα όταν μου έκαναν προσφορά αλλά το θεώρησα αυτονόητο ότι θα μας πιάσουν οι αυξήσεις και στα 16,5€ γιατί συμφωνήσαμε πριν τις τιμολογιακές αλλαγές. Βέβαια αν εσύ το ρώτησες και σου είπαν ότι δεν θα έχεις αυξήσεις λογικό. ΑΠλά επειδή πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι ο λογαριασμός που εκδόθηκε ήταν 0 και από Φλεβάρη θα έρθει ξανά υπέθεσα ότι ίσως δε μας πιάσουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν ημουν πιο "σκληρός", ισως επαιρνα κι εγω το 16,50€

 

στανταράκι! Εγώ απόρρησα που από το πρώτο τηλ κατευθείαν μου είπαν και για τα τρία πάγια δώρο χωρίς καν να κάνω το δύσκολο αλλά και πάλι επειδή στη φορητοτητα δεν έχεις χρόνο θα αποδεχόμουν οτιδήποτε κάτω από 18,5€ που μου έδινε η cyta

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την νέα ανακοίνωση της Ε.Ε.Τ.Τ. που ισχύει από 15/11 μπορείς να φύγεις αζημίως μέχρι 4 μηνές μετά την εφαρμογή των αυξήσεων.

Οι εταιρείες όμως ΣΙΓΟΥΡΑ θα θεωρήσουν ότι αυτό δεν περιλαμβάνει τις αυξήσεις που πρόλαβαν και έκαναν στις 14/11.

Για αυτές φαντάζομαι θα δεχτούν 30 ημέρες από την ανακοίνωση.

 

Υπάρχει κάποιο link για την συγκεκριμένη ανακοίνωση; Ο δικός μου λογαριασμός με τις αυξήσεις εκδόθηκε στις 16/11.

 

Ώρα να πούμε αντίο στη Wind. Κακώς καθίσαμε μετά την πρώτη αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Δϋο ήταν οι ετιαρείες που κάναν αυξήσεις στις 14.11 μία μέρα πριν αλλάξει ο κανονισμός της Ε.Ε.Τ.Τ. Σε αυτές δεν περιλαμβάνεται η WIND.
Link to comment
Share on other sites

ΕΕΤΤ: Διασφάλιση των δικαιωμάτων του καταναλωτή με τον νέο Κανονισμό Γενικών Αδειών

 

Αύξηση προθεσμίας για καταγγελία σύμβασης: Αυξάνεται το χρονικό περιθώριο που έχει στη διάθεσή του ο συνδρομητής για την καταγγελία της σύμβασης αζημίως, σε περίπτωση μονομερούς τροποποίησης των συμβατικών όρων ή των τιμολογίων από τον πάροχο. Η παραπάνω προθεσμία καθορίζεται, για ορισμένου ή αορίστου χρόνου σύμβαση, είτε στους τρεις μήνες, εάν ακολουθείται μηνιαίος κύκλος τιμολόγησης, είτε στους τέσσερις μήνες, για διμηνιαίο κύκλο τιμολόγησης, από την ημερομηνία εφαρμογής των τροποποιήσεων.

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0735.html

 

Σε κάθε περίπτωση, ο λογαριασμός του Σεπτέμβρη ανακοινώνει αυξήσεις σε συγκεκριμένα προγράμματα. Το δικό μου αν και δεν περιλαμβάνεται τελικά το πήρε η μπάλα των αυξήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα με το δεύτερο σεναριο που ακολουθησα κι εγω (αιτηση διακοπης), η τιμη δεν επεσε στα 16,50€ αλλα στα 23,00€. Τουλάχιστον αυτο εγινε σε μενα

 

Σ' αυτό τον οδηγό έχω καταγράψει την εμπειρία μου από τις διαδικασίες της διακοπής και της φορητότητας για να πετύχουμε καλλίτερη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Παρασκευή πρωί έκανα τηλεφωνικά αίτηση φορητότητας στη Cyta, περιμένοντας να με πάρει η Wind για αντιπροσφορά, αλλά μέχρι στιγμής ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Περιμένω να δω αν απλά την πάτησα :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Παρασκευή πρωί έκανα τηλεφωνικά αίτηση φορητότητας στη Cyta, περιμένοντας να με πάρει η Wind για αντιπροσφορά, αλλά μέχρι στιγμής ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Περιμένω να δω αν απλά την πάτησα :)

 

Περίμενε να σε πάρουν αύριο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο έχω ψάξει, η cyta συμφέρει.

 

Η Wind μπορεί να δώσει το λιγότερο 17,5 ευρώ (μαζί με τις "επιπρόσθετες" υπηρεσίες που έβαλε στους τελευταίους λογαριασμούς). Η Cyta δίνει 17,85 με απεριόριστα σταθερά και κινητά cyta, έκπτωση 10 ευρώ σε πρόγραμμα κινητής και δωρεάν 200' προς Σταθερά και Κινητά Ελλάδος από την Νέα Cyta Καρτοκινητή (αυτό νομίζω ότι είναι εφάπαξ και όχι ανά μήνα).

https://www.getaline.gr/cyta-2play/cyta-2play-24mbps-vasiko

 

Το πρόγραμμα που έκανα πέρυσι το καλοκαίρι στη wind (17,5 ευρώ) δεν είχε τίποτε δωρεάν. Από τότε με τις αυξήσεις, τη χρέωση για τις "υπηρεσίες" και την αύξηση των φόρων, φθάσαμε τα 22 ευρώ χωρίς τίποτε δωρεάν.

 

Έχω βρει μια καλή προσφορά με 20 ευρώ. Σημειώστε ότι με Cyta μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον δωρεάν χρόνο προς κινητά (που μας προσφέρει στο σταθερό), με το smartphone μας.

https://www.getaline.gr/cyta-2play/cyta-2play-24mbps-vasiko

Edited by kamika
Link to comment
Share on other sites

όντως πήραν σήμερα το πρωί. προσφορά 17 ευρώ :)

 

..........

 

 

Η Wind μπορεί να δώσει το λιγότερο 17,5 ευρώ (μαζί με τις "επιπρόσθετες" υπηρεσίες που έβαλε στους τελευταίους λογαριασμούς).

Link to comment
Share on other sites

..........

 

μου έκαναν "δώρο" την αναγνώριση κλήσεων και μου είπαν ότι αν θέλω τις υπόλοιπες ψηφιακές υπηρεσίες, θα πάει στα 17,50, αν όχι τους ενημερώνω να μην την συμπεριλάβουν και μένω στα 17 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

μου έκαναν "δώρο" την αναγνώριση κλήσεων και μου είπαν ότι αν θέλω τις υπόλοιπες ψηφιακές υπηρεσίες, θα πάει στα 17,50, αν όχι τους ενημερώνω να μην την συμπεριλάβουν και μένω στα 17 ευρώ

 

Ενημέρωσε:

α) Πως "κινήθηκες"...

και

β) ΑΝ "πρόλαβες".

 

Εγώ Παρασκευή πρωί έκανα τηλεφωνικά αίτηση φορητότητας στη Cyta, περιμένοντας να με πάρει η Wind για αντιπροσφορά, αλλά μέχρι στιγμής ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Περιμένω να δω αν απλά την πάτησα :)
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να καταγγείλω τώρα την σύμβαση μου με την wind αζημίως μετά τις αυξήσεις που ανακοίνωσε το Σεπτέμβρη γιατί τώρα το πήρα χαμπάρι;Έχει κάνει κανείς τώρα προσπάθεια;
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να καταγγείλω τώρα την σύμβαση μου με την wind αζημίως μετά τις αυξήσεις που ανακοίνωσε το Σεπτέμβρη γιατί τώρα το πήρα χαμπάρι;Έχει κάνει κανείς τώρα προσπάθεια;

Νομίζω ότι έχεις ένα μήνα περιθώριο

 

Sent from my 1+3T

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το Αζημίως ισχύει μέχρι 30 ημέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού που το αναφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να καταγγείλω τώρα την σύμβαση μου με την wind αζημίως μετά τις αυξήσεις που ανακοίνωσε το Σεπτέμβρη γιατί τώρα το πήρα χαμπάρι;Έχει κάνει κανείς τώρα προσπάθεια;

 

το ιδιο επαθα και εγω....δεν νομιζω να μπορουμε να ''σπασουμε'' το συμβολαιο τωρα,χωρις κοστος

Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να πήρε καλύτερες τιμές VDSL από συνεργάτη, υπάρχει; Αυτές στη σελίδα της WIND, είναι απαγορευτικες, ειδικά για την "αξιοπιστία" της...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Εκδόθηκε και ο δευτερος λογαριασμός της wind έπειτα απο το νέο συμβόλαιο στα και καλά 16.50€

 

Στο λογαριασμό αυτό έχει κανονικά μέσα τις νέες υπηρεσίες οπως

 

Μηνιαίο Πάγιο Αναγνώριση Κλήσεων

Μηνιαίο Πάγιο Βασικές Τηλ. Υπηρεσίες

Μηνιαίο Πάγιο Λοιπές Τηλ. Υπηρεσίες

 

Ο λογαριασμός βγήκε με κόστος 18,2€ και όχι 16,5€

 

Η αντιπρόταση έγινε 4/10 απο τη wind σε γραπτή απάντηση τους, με την αναφορά οτι οι τιμές είναι τελικές. (εχω το εμαιλ τους)

 

Σε προφορική επικοινωνία με τη wind στις 19/10 οπου με κάλεσαν για να προχωρήσουν στο νέο συμβόλαιο, ρώτησα αν οι τιμές είναι τελικές και συμπεριλαμβάνουν και τις μελλοντικές αυξήσεις. Η απάντηση ήταν ναι.

 

Θεωρητικά η κλήση αυτή καταγραφόταν γιατι ήταν προφορική η υπογραφή μου για την ανανέωση του συμβολαίου.

 

Ερώτηση: Απευθείας ΕΕΤΤ; Μήνυμα πρώτα στο ΦΒ κ παράλληλα ΕΕΤΤ; Να περιμένω τον επόμενο λογαριασμό μήπως και ισορροπήσει;

 

Έχετε και εσείς το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο... Το συμβόλαιο το υπέγραψα για 16.5 τελική τιμή. Σκέφτομαι τι να κάνω, να τους στείλω γραπτό παράπονο μέσω της φόρμας στο site ζητώντας να σβήσουν τις εν λόγω χρεώσεις για τις οποίες δεν ενημερώθηκα (και συνεπώς δεν συμφώνησα) και να τηρήσουν τα συμφωνηθέντα , και να δω τι θα απαντήσουν.

Μετά, και αναλόγως την απάντηση, θα προωθηθεί προς ενημέρωση στην ΕΕΤΤ αλλά και στο ΣτΚ για παραπλάνηση καταναλωτή. Η αισχρή δικαιολογία που ακούστηκε ότι έχουμε ενημερωθεί σε παλιό λογαριασμό δεν ισχύει γιατί πολύ απλά φύγαμε εξαιτίας αυτών των αυξήσεων. Το ότι ξαναγυρίσαμε έγινε με νέο συμβόλαιο, στο οποίο και δεν υπάρχει καμία αναφορά, το αντίθετο υπάρχει η συμφωνία για 16,5 τελική τιμή.

Τι να πω για το customer care αυτής της εταιρίας. ¨οτι και να πω είναι λίγο. Απλά για την ιστορία, παλεύω εδώ και εναμιση μήνα να μου αναγνωρίσουν την προσφορά που μου κάναν για να ξαναγυρίσω για vdsl με +5 ευρώ, και το 13800 δεν την βλέπει, ενώ μου απαντάνε γραπτώς ότι για τη γραμμή μου ισχύει αυτή η προσφορά και να πάρω το 13800. Χαχαχα, τραγικοί απλά. Τους το λέω ότι το έχω γραπτά και ψάχνονται μεταξύ τους....

Το καλύτερο είναι ότι σήμερα με ενημέρωσαν ότι για vdsl από τη καμπίνα (ούτως η άλλως από καμπίνα καλύπτομαι) μπορούν να μου δώσουν με οπτικές ίνες μόνο !!!!!!(γελάνε και οι πέτρες)!!!!!!!!!!!! και δεν μπορούν όπως μπορούσαν μέχρι την προηγούμενη βδομάδα με χαλκό. Στην ερώτηση αν θα σκάψουν να μου φέρουν οπτική ίνα στο σπίτι πάλι καλά που μου είπαν όχι :lol::lol:. Αλλά η οπτική ίνα εκεί δεν αλλάζει, αφού τώρα θα είναι με οπτική ίνα :lol::lol::lol:. Και βέβαια τιμή 35 :rotfl::rotfl::rotfl: Ενώ πριν που πάλι από την ίδια καμπίνα θα 'επαιρνα προς τα πίσω η κίνηση θα πήγαινε με τα περιστέρια και όχι με την οπτική...:w00t::w00t::w00t:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχετε και οι δύο δίκιο από τη μεριά σας αφού ρωτήσατε και σας είπαν ότι πρόκειται για τελική τιμή με τις αυξήσεις αλλά από την άλλη θα ήταν απίθανο να έχει μέσα τις αυξήσεις που θα γίνονταν ένα μήνα μετά ή τις χρεώσεις της υπηρεσία της αναγνώρισης και τις λοιπές ψηφιακές που επίσης θα χρεώνονταν μετά από ένα μήνα. Εγώ γι αυτό και δε ρώτησα άλλωστε γιατί θεώρησα αυτονόητο ότι το 16,5€ θα φτάσει από Φλεβάρη που τελειώνει το δωρεάν τρίμηνο κοντά στα 18€ με τα extras. Γιατί κι εμένα το mail γράφει 16,5€ (τελική τιμή) αλλά ακόμα και όποιος έκανε συμβόλαιο 1 μέρα πριν την επομένη θα είχε πάρει τις αυξήσεις θεωρώ. Αν δεν έχετε πάρει κάνα πάγιο δώρο γκρινιάξτε λίγο μήπως σας δώσουν τα τρια πάγια δώρο έστω.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ενεργοποιήθηκε το ιντερνετ από wind.Πέτυχα πολύ καλή προσφορά στα 18.5/μήνα για 24mbps.Ο τεχνικός ήρθε χτες και ρωτώντας τον μου είπε η γραμμή είναι μια χαρά, πιάνω 13mbps.Το speedtest μου βγάζει λίγο παρακάτω από 8mbps, η ταχύτητα κατεβάσματος από torrent είναι γύρω στα 850kb/s με peak στα 900kb/s που ίσα που το πιάνει, δηλαδή ούτε 7mbps και ξαναπέφτει.Από steam είχα peak 940kb/s, δηλάδή ούτε 7.5mbps.Επανεκκίνηση ρούτερ κλπ, καμία διαφορά.Το συγκεκριμένο ρουτερ σε άλλο σπίτι με hol έπαινε μια χαρά ταχύτητες.Επίσης σε αυτό το σπίτι με δανεικό ίντερνετ από γείτονα και με χρήση αναμεταδότη έπιανα παραπάνω.Η πολυκατοικία είναι Ιωάννινα μέσα στο κέντρο.

 

Θα αρχίσω τις γκρίνιες λοιπόν από σήμερα και δεν πρόκειται να πάρουν ευρώ μέχρι να πιάσω έστω 12mbps.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα στατιστικα απο το ρουτερ (ποιο ειναι?) για να δουμε snr κλπ. Τις πρωτες ωρες/μερες μπορεί να εισαι κλειδωμενος δοκιμαστικά λιγο πιο κατω και μετα οι τεχνικοί από την wind να το διορθωσουν αν ειναι οκ η γραμμη. Πες μας τι εταιρεία ειχε ο γειτονας. Επισης εννοειται οτι εχεις βαλει (κατα προτιμηση καινούργια) φίλτρα/splitter στις πρίζες που εχεις τηλεφωνικες συσκευές.

Τα 13 που σου ειπε ο τεχνικος είναι ο συγχρονισμός,οι πραγματικές ταχύτητες που πιανεις φαίνονται σχεδον λογικες (οκ θα περιμενα ως 1.1 mb/s περίπου αλλα παιζουν πολλά ρόλο).

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα στατιστικα απο το ρουτερ (ποιο ειναι?) για να δουμε snr κλπ. Τις πρωτες ωρες/μερες μπορεί να εισαι κλειδωμενος δοκιμαστικά λιγο πιο κατω και μετα οι τεχνικοί από την wind να το διορθωσουν αν ειναι οκ η γραμμη. Πες μας τι εταιρεία ειχε ο γειτονας. Επισης εννοειται οτι εχεις βαλει (κατα προτιμηση καινούργια) φίλτρα/splitter στις πρίζες που εχεις τηλεφωνικες συσκευές.

Τα 13 που σου ειπε ο τεχνικος είναι ο συγχρονισμός,οι πραγματικές ταχύτητες που πιανεις φαίνονται σχεδον λογικες (οκ θα περιμενα ως 1.1 mb/s περίπου αλλα παιζουν πολλά ρόλο).

 

Το router είναι ένα netfaster που είχα από τη hol

http://www.nfountas.com/web-blog/wp-content/uploads/2009/09/netfaster2_2.JPG

Noise Margin: 12.9 dB στο Upstream και 9.0dB στο Downstream

Attenuation:9.7dB και 14.2dB αντίστοιχα

Επίσης στο actual data rate μου γράφει: 886Kbps και 9286Kbps

 

Το ένα γειτονικό είναι ote το άλλο δεν κοίταξα, θα μπω να δώ.

Φίλτρο δεν έβαλα γιατί δεν έχω τηλέφωνο, χρειάζεται;Ο τεχνικός μου άφησε καλώδιο γραμμής γιατί δεν είχα και μου το έβαλε απευθείας στην πρίζα και στο ρούτερ χωρίς φίλτρο.

 

Όταν λες λογικές ταχύτητες πώς το εννοείς;Γιατί το να είμαι κέντρο και να πιάνω τόσο λίγο δε μου φαίνεται λογικό, ειδικά με γειτονικές συνδέσεις να πιάνουν αρκετά παραπάνω.Επίσης το ping σε server παιχνιδιού είναι γύρω στο 105ms, τιμή που δε μου επιτρέπει να παίζω, ενώ στα δυο γειτονικά δίκτυα 75-85ms.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...