Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21e ειναι απο vod>wind κι οχι 23

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

:cool: - παλιο μεν αλλα κατατοπιστικο για "εξωτερικο συνεργατη της wind",δεν ειναι ολα ροδινα:

https://www.adslgr.com/forum/threads/828423-ΠΡΟΣΟΧΗ-με-Εξωτερικό-συνεργάτη-WIND-στη-Θεσσαλονίκη

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - παλιο μεν αλλα κατατοπιστικο για "εξωτερικο συνεργατη της wind",δεν ειναι ολα ροδινα:

https://www.adslgr.com/forum/threads/828423-ΠΡΟΣΟΧΗ-με-Εξωτερικό-συνεργάτη-WIND-στη-Θεσσαλονίκη

 

Γι αυτό και ανταλλάζουμε απόψεις εδώ, για να μην πέσει κανείς στα νύχια τέτοιων "λεβεντόπαιδων".

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Black out η wind σημερα σε τηλεφωνια ίντερνετ σε ολη τη Λαμία. Μου αρέσει που διαφημίζουν και τις οπτικες ίνες. Δευτερη φορα συμβαίνει με σα σε 6 μήνες. Δυατυχως βλεπω μεγαλη αναξιοπιστία.Ποιος θα με αποζημιώσει εμένα σήμερα που έχασα μια μέρα δουλειάς επειδή δουλεύω πολύ ίντερνετ στην εργασία μου?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Και στον Βόλο τα ίδια φίλε μου. Πήγα από τον κατάστημα τους να πληρώσω και να ρωτήσω τι γίνεται και δεν είχαν ούτε σύστημα για να γίνει η πληρωμή...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στις βλάβες wind (με χρέωση απο άλλο τηλέφωνο) και αφού μίλαγα καμπόσο με τη φωνητική πύλη λέγοντας στερεότυπες εκφράσεις και αφού περίμενα "να συνδεθώ με τον πρώτο εκπρόσωπο",πήρα τη στερεότυπη απάντηση ότι "το πρόβλημα ειναι γενικότερο στην περιοχή" και "σύντομα θα αποκατασταθεί".Ολα αυτα ωρα 10 το πρωί .Τωρα ωρα 4 παρά 20 ακόμη όλα ειναι βουβά ακόμη,τόσο στο σπίτι όσο και στο γραφείο...

Παράλληλα με sms στο κινητο ειδοποιούσαν ότι λογω τεχνικών εργασιών "ενδέχεται να υπάρξουν προβληματα με την υπηρεσία σταθερής".

Ελπίζω κάτι να γίνει σύντομα...

Πάντως ειναι το δεύτερο κρούσμα μέσα σε λίγους μήνες και δυστυχώς η εταιρεία αυτη δείχνει ασταθής στις υπηρεσίες της και ως επαγγελματίας δεν μπορώ να βασίζομαι σε αναξιόπιστα δίκτυα.Ενταξει για την πλάκα και για scrollάρισμα στα κοινωνικά δίκτυα δεν χάλασε ο κόσμος αλλα οι επαγγελματίες πρεπει τουλαχιστον να αποζημιώνονται απο τέτοιες κακοτοπιές όταν εμπιστεύονται μια ετερεια και επενδύουν τα ωραία τους λ7κια...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και στα Τρικαλα παιδιά απο τις 2 τα ξημερώματα εως τις 4 σχεδον (δηλαδή πριν 1 ωρα) δεν είχαμε τίποτα...και έχουμε μαγαζι με σταθερό Wind οπου ειναι εξαιρετικά σημαντικό το τηλέφωνο..καμιά φορά τα λιγότερα χρήματα στούς λογαριασμούς,δεν σώζουν την κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και στα Τρικαλα παιδιά απο τις 2 τα ξημερώματα εως τις 4 σχεδον (δηλαδή πριν 1 ωρα) δεν είχαμε τίποτα...και έχουμε μαγαζι με σταθερό Wind οπου ειναι εξαιρετικά σημαντικό το τηλέφωνο..καμιά φορά τα λιγότερα χρήματα στούς λογαριασμούς,δεν σώζουν την κατάσταση.

 

Ότι πληρώνεις, παίρνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Ενδεχομένως στη πορεία της συνεργασίας τους η nova να χρησιμοποιήσει το κινητό δίκτυο της wind για να μπει στη κινητή τηλεφωνία ως εικονικός πάροχος.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποιες από τις προηγούμενες σελίδες (είναι και άπειρες) αλλά δεν είδα κάτι σχετικό.

 

Πήρα πρόσφατα προσφορά από WIND και σκέφτομαι να μεταφέρω στην εν λόγω εταιρεία το σταθερό/internet. Μένω Καλαμαριά, έχει κανείς εικόνα για την ποιότητα της WIND σε αυτή τη περιοχή;

 

Διαφορές ADSL/VDSL στη περιοχή; Βρίσκομαι σε απόσταση λιγότερο από χιλιόμετρο από κτίριο του ΟΤΕ (στο οποίο υποθέτω συνδέομαι).

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει ήδη τόπικ εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=456528

 

επίσης έχει γίνει μια πρώτη αναφορά στο ποστ νο 5784

Link to comment
Share on other sites

Το σεπτεμβριο του 2014,εκανα wind triple Play,συνδυαστικο δηλαδη σταθερο+κινητο.Μετα απο πολλα προβληματα που ειχα με τη wind,δλδ αυξησεις τιμων,κακη εξυπηρετηση κτλ,αποφασισα να παω στη κοσμοτε.Ετσι,τελη Αυγουστου και με τη λογικη οτι το συμβολαιο ληγει σε λιγοτερο απο ενα μηνα,και οτι στο λογαριασμο,προπληρωνουμε το μηνα,αποφασισα να κανω φορητοτητα,η οποια πραγματοποιηθηκε στις 04 Σεπτ.Σε επικοινωνια που ειχα με τη Wind 1 Σεπτ για να δω αν εχει να κανει καποια αντιπροσφορα,μου δηλωσε αγνοια για τη φορητοτητα και μου ειπε οτι θα πληρωσω 230ευρω γιατι φευγω νωριτερα απο τα 2 χρονια.Εγω,για να μην εχω θεματα αποφασισα να ακυρωσω τη φορητοτητα και στις 2 Σεπτ(Σαββατο) εστειλα email στη κοσμοτε οπου ζητουσα την ακυρωση της φορητοτητας.Μου απαντησε τη Δευτερα οτι η ακυρωση δεν ειναι δυνατη γιατι ηταν σε προχωρημενο σταδιο,ωστοσο εαν θελω να παω σε αλλο παροχο να επικοινωνησω με τον παροχο της επιλογης μου.Δευτερα,μεσημερι,με καλει η Wind και μου κανει προσφορα vdsl και απεριοριστα σταθερα+300 κινητα στα 22ευρω τελικη τιμη την οποια και δεχομαι,και εξουσιοδοτω τη κοπελα απο το 13800 να στειλει φωτοτυπια της ταυτοτητας στη κοσμοτε,ζητωντας ακυρωση φορητοτητας.Περνανε,2 μερες και η Wind με ξανακαλει και μου κανει προσφορα το ιδιο πακετο στα 23,5ευρω,αλλα επειδη ειχα δουλεια δεν το συζητησα.Τους καλω εγω Πεμπτη να δω τι γινεται με τη γραμμη και που ανηκω τελικα,και μου λενε οτι επειδη εγινε τελικα η φορητοτητα,η νεα προσφορα ειναι 23ευρω(χωρις VDSL) και πρεπει να υπογραψω νεο συμβολαιο και να γινει αντιστροφη φορητοτητα,παρολο που η κοπελα που ειχα μιλησει τη Δευτερα με ειχε διαβεβαιωσει οτι και ο οτε να παρει τη γραμμη η Wind θα τη ζητησει πισω και η προσφορα θα ισχυει κανονικα και οτι θα την περασει στη καρτελα μου.Και αναρωτιεμαι τι πρεπει να κανω εγω τωρα;;;Ουσιαστικα θελω να μεινω στη cosmote,αλλα να μην πληρωσω τα 230ευρω,τα οποια εγω τα θεωρω και καταχρηστικα και εχοντας διαβασει και απο αλλους πελατες,οταν κινηθηκαν μεσω συνηγορου του καταναλωτη το ποσο αυτοματως σταματησε να τους ζητειται.Εχει κανεις καποια παρομοια εμπειρια ή που πρεπει να απευθυνθω;;
Link to comment
Share on other sites

Ούτε που ασχολούμαι (εγώ) όσο το ADSL είναι >10€/μήνα στη χώρα μας,

ΑΛΛΑ ας το βάλω για το 99,9% των συμπολιτών μας (που ασχολούνται):

 

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=473

 

Αυξάνεται η μηνιαία χρέωση των υπηρεσιών: Αναγνώριση κλήσεων από 0,00€ σε 0,50€, Βασικές τηλεφωνικές υπηρεσίες (Φραγή εξερχομένων / Αναμονή κλήσεων) από 0,00€ σε 0,27€, Λοιπές τηλεφωνικές υπηρεσίες (Αυτόματη κλήση / «Μην ενοχλείτε» / Απόρριψη κλήσεων με απόκρυψη) από 0,00€ σε 0,22€ στα οικονομικά προγράμματα WIND Telephony, WIND Broadband και WIND Double Play.

 

Επίσης, σε όλα τα εμπορικά και μη εμπορικά διαθέσιμα οικιακά προγράμματα Σταθερής & Internet:

 

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς εθνικά σταθερά από 0,14€ σε 0,31€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς εθνικά κινητά από 0,5699€ σε 0,7192€

Λόγω όλων των ανωτέρω αλλαγών, οι συνδρομητές που επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής), εντός ενός (1) μηνός από τη δημοσίευση της παρούσας ανακοίνωσης και της κοινοποίησής της μέσω του μηνιαίου λογαριασμού που λαμβάνει ο συνδρομητής.

Edited by XP130TD
δεν ασκούμε κριτική σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτό που παρέθεσες βλέπω αυξήσεις σε υπηρεσίες τηλεφωνίας και προγράμματα μη εμπορικά διαθέσιμα.

 

Επίσης, τελείως ενημερωτικά, επειδή σε όλα τα θέματα που αφορούν την τηλεφωνία και το internet (σταθερό / κινητό) απλά κράζεις όλους τους παρόχους (για να το πούμε απλά) τι λύσεις προτείνεις; Μην αρχίσεις πάλι τα γενικόλογα και τα σημεία στίξης γιατί σε ρωτάω κάτι πολύ συγκεκριμένο και θα ήθελα να ακούσω απάντηση. Όχι τίποτα άλλο, για να μάθει και το 95% των συνδρομητών λύσεις.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτό που παρέθεσες βλέπω αυξήσεις σε υπηρεσίες τηλεφωνίας και προγράμματα μη εμπορικά διαθέσιμα.

 

Εγώ σε αυτό που παρέθεσες βλέπω αυξήσεις σε υπηρεσίες τηλεφωνίας και προγράμματα μη εμπορικά διαθέσιμα.

 

Επίσης, τελείως ενημερωτικά, επειδή σε όλα τα θέματα που αφορούν την τηλεφωνία και το internet (σταθερό / κινητό) απλά κράζεις όλους τους παρόχους (για να το πούμε απλά) τι λύσεις προτείνεις; Μην αρχίσεις πάλι τα γενικόλογα και τα σημεία στίξης γιατί σε ρωτάω κάτι πολύ συγκεκριμένο και θα ήθελα να ακούσω απάντηση. Όχι τίποτα άλλο, για να μάθει και το 95% των συνδρομητών λύσεις.

 

 

ΑΣ κάνω για 1000στή φορά τον κόπο.

 

ΑΝ δεν συμφωνήσουμε ότι τα "πράματα" στην κινητή (και ποσό πχ € και ποιόν) θα γίνονται συν τω χρόνω πολύ χειρότερα και πια με ραγδαίους ρυθμούς ΔΕΝ έχει κανένα νόημα να διαβάσει κανείς τα παρακάτω.

 

Τις πταίει για αυτό;

Ποιός το ψάχνει όταν καθείς κοιτά την πάρτη του ?

Ελάχιστοι.

 

Λοιπόν:

 

Πρέπει να ευαισθητοποιηθούμε ως προς τη διαφορά:

α) Νόμων αγοράς (σαν φυσικούς νόμους για το σημερινό -και ίσως όχι "αυριανό"- σύστημα)

β) Ιδιοτήτων των ατόμων

και γ) Κατάστασης των ατόμων

 

Εεεε όσο και αν ζητάς "προτάσεις", αυτές θα τροποποιούσαν κάτι ΜΟΝΟ αν αφορούσαν το γ).

Αποδεικνύεται ότι στη χώρα μας το β) είναι το μη δυνάμενο να αλλάξει (στο 95% όπως είπα)

Και αναγκαστικά το γ) θα "παίζει στις πλάτες" μας για χιλιετίες. Εννοείται ότι δε λέω μόνο για το πρόσφατο τεχνολογικό επίτευγμα του Διαφωτισμού, την τηλεφωνία.

Παραδείγματα άπειρα.

Edited by XP130TD
αφαίρεση χαρακτηρισμών και τροποποίηση αδικαιολόγητης μορφοποίησης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτό που παρέθεσες βλέπω αυξήσεις σε υπηρεσίες τηλεφωνίας και προγράμματα μη εμπορικά διαθέσιμα.

 

 

Λάθος,το μέρος της ανακοίνωσης που παραθέτει αφορά εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα της σταθερής τηλεφωνίας/dsl που αφορούν το θέμα.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Κάλιο Χιωτιν-όδενε παρά Δήμητρο-γύρευε.

Και όποιος καταλάβει κατάλαβε .

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπήστε νέες αυξήσεις να μην ξεχνιέστε (είστε δεν είστε σε συμβόλαιο). :mad:

...

Αυξάνεται η μηνιαία χρέωση των υπηρεσιών: Αναγνώριση κλήσεων από 0,00€ σε 0,50€ :blink:, Βασικές τηλεφωνικές υπηρεσίες (Φραγή εξερχομένων / Αναμονή κλήσεων) από 0,00€ σε 0,27€, Λοιπές τηλεφωνικές υπηρεσίες (Αυτόματη κλήση / «Μην ενοχλείτε» / Απόρριψη κλήσεων με απόκρυψη) από 0,00€ σε 0,22€ στα οικονομικά προγράμματα WIND Telephony, WIND Broadband και WIND Double Play.

 

Επίσης, σε όλα τα εμπορικά και μη εμπορικά διαθέσιμα οικιακά προγράμματα Σταθερής & Internet:

 

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς εθνικά σταθερά από 0,14€ σε 0,31€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς εθνικά κινητά από 0,5699€ σε 0,7192€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς διεθνείς προορισμούς Ζώνης 1, Ζώνης 1β και προς σταθερούς διεθνείς προορισμούς Ζώνης 1α από 0,5441€ σε 0,6324€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς κινητούς διεθνείς προορισμούς Ζώνης 1α από 3,72€ σε 3,8095€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς διεθνείς προορισμούς Ζώνης 2 από 0,62€ σε 0,7620€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς διεθνείς προορισμούς Ζώνης 3 από 1,24 σε 1,3904€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς διεθνείς προορισμούς Ζώνης 4 από 1,4515€ σε 1,7143€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς διεθνείς προορισμούς Ζώνης 5 από 1,7992€ σε 2,00€

Αυξάνεται η χρέωση ανά λεπτό κλήσης προς διεθνείς προορισμούς Ζώνης 6 από 2,9983€ σε 3,0953€

Επίσης, από 14/11/2017 ισχύουν οι παρακάτω τιμολογιακές αλλαγές-αυξήσεις σε προγράμματα συμβολαίου κινητής για ιδιώτες.

....

 

Αναλυτικά ΕΔΩ

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά που σου δίνουν κατά την ανανέωση του συμβολαίου βασίζεται σε μιά χρηματική έκπτωση επί του αρχικού παγίου του προγράμματος. Επι της ουσίας η προσφορά δεν αφορά την τελική τιμή αλλά το ποσό της έκπτωσης. Σε τέτοιες ανακοινώσεις αναφέρεται αύξηση του αρχικού παγίου. Η συμφωνημένη έκπτωση παραμένει σταθερή. Άρα το τελικό αποτέλεσμα (γιά να απαντήσω στην ερώτησή σου) θα είναι αύξηση της τελικής τιμής.
Link to comment
Share on other sites

ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει.χρεωνουν πλεον στην wind τις ψηφιακες ευκολιες!μονο απο την αυξηση σε αυτες το παγιο θα ανεβει ενα ευρω συν την αυξηση παγιου ακομη περισσοτερο!

εγω περιμενω την εκδοση του λογαριασμου μου σε λιγες μερες που θα μου δινει δικαιωμα να την κανω!

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά είχαν χρεώσει αναγνώριση/ψηφιακές ευκολίες στα τότε μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα,με σκοπό να σπρώξουν κόσμο στα καινούρια. Τώρα δεν τα χρεώνουν στα 3play. Ή θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο προς τα εκεί ή στο μεσοδιάστημα των 2+ μηνών σκοπεύουν να ανακοινώσουν νεώτερα προγράμματα.
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κάνει η wind απόσβεση στο ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών που διαφημίζει; Μα φυσικά με αυξήσεις σε όλα της τα πακέτα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...