Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Καποιος για τηλέφωνα συνεργατών;

καλησπέρα

 

επειδή δεν ξερω αν επιτρεπετε να βαλώ το τηλεφωνο δημόσια στο εστειλα με PM

 

Ειναι συνεργάτης που μου εκανε προσφορά πριν τα χριστουγενα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

επειδή δεν ξερω αν επιτρεπετε να βαλώ το τηλεφωνο δημόσια στο εστειλα με PM

 

Ειναι συνεργάτης που μου εκανε προσφορά πριν τα χριστουγενα

 

φιλε μου στειλτο μου και σε μενα μιας και ληγει το συμβολαιο μου σε ενα μηνα να επικοινωνησω. Τελικα εσενα τι εγινε; Εγραφες οτι ειχες κανει αιτηση για 1/2 τελικα την ακυρωσες η θα ξεκινησει απο φλεβαρη που τους ειχες πει;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στειλτο μου και σε μενα μιας και ληγει το συμβολαιο μου σε ενα μηνα να επικοινωνησω. Τελικα εσενα τι εγινε; Εγραφες οτι ειχες κανει αιτηση για 1/2 τελικα την ακυρωσες η θα ξεκινησει απο φλεβαρη που τους ειχες πει;

 

Την ακύρωσα και θα κάνω αιτηση στο τελος του μηνος τεσι ωστε οταν ενργοποιηθει να ειμαι εκτος συμαβολαιου με την προηγουμενη εταιρία

 

Η προσφορα ηταν wind για 2play 24ΜΒ Internet ,απεριοριστα αστικα , υπεραστικα 300΄ κινητα Εθνικά 300' κινητα wind 1 καρτα κινητης με 120' oμιλιας καθε μηνα και 1 καρτα με 1GB καθε μηνα με 18E τους 6 πρώτους μήνες και 23 τους επομενους 18 μηνες με δωρεαν τα 3 πρωτα πάγια και δωρεαν το τελος ενεργοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπο, στείλε και σε μένα το τηλ του συνεργάτη της wind.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ενώ μου είχαν κάνει προσφορά 17,5 απο ΟΚΤ '16 , τώρα ήρθε λογαριασμός 18,3 (χωρίς να έχω κλήσεις εκτός παγίου) . Είναι αυθαίρετες χρεώσεις αυτά ;

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, είναι το τέλος 5% που μπήκε στη σταθερή από 1/1/17
Link to comment
Share on other sites

18,38€ είναι με το νέο φόρο και 28,38€ με το VDSL για μένα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

και με βαση τις νεες αυξησεις που αναγραφονται στους τελευταιους λογαριασμους,θα ανεβει το παγιο ακομα λιγο απο 6/2.
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από ποιες αυξήσεις εννοείς. Για τις αυξήσεις στη φορολογία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Για τις αυξήσεις της Wind μπορείς να καταγγείλεις το συμβόλαιό σου(ακύρωση) και να αλλάξεις πάροχο ατελώς(ή να καταργήσεις τον αριθμό που σίγουρα δεν το θέλεις).

 

Η τελευταία αύξηση της Wind πάει το double play από 40,32 σε 40,99. 0,67€ στην αρχική τιμή. Φυσιολογικά κανείς δεν πληρώνει τόσο, μιας και το έχουν δώσει συνήθως σε προσφορά με κάποια έκπτωση. Οπότε αναλογικά θα αυξηθεί κάποια λεπτά του € το πάγιο. Όποιος δεν συμφωνεί φυσικά μπορεί να φύγει. Αλλά βλέπω για παράδειγμα πως ο λογαριασμός μου που το γνωστοποιεί έχει εκδοθεί 5/1/2017. Άρα λογικά μένουν περί τις 10 μέρες για την προθεσμία του ενός μηνός που μας δίνει ο νόμος δικαίωμα για να καταγγείλουμε τη σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα την προσφορα των 22ε με vdsl και μου ηρθε λογαριασμος 102,29 € !!

Μηπως εχουν κανει καποιο λαθος ?

Ο λογαριασμος νομιζω επρεπε να ερχεται 22+ 35.28 € Τελος ενεργοποιησης

 

ετσι δεν ειναι ?

 

 

 

ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΣΑΣ

Τέλος Ενεργοποίησης WIND VDSL. από 19/01 έως 23/01 32,52 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND Double Play από 24/01 έως 23/02 32,52 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND VDSL. από 24/01 έως 23/02 16,26 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND 300 από 24/01 έως 23/02 2,44 €

Αναλογία WIND Double Play από 19/01 έως 23/01 5,25 €

Αναλογία WIND VDSL. από 19/01 έως 23/01 2,62 €

Αναλογία WIND 300 από 19/01 έως 23/01 0,39 €

Έκπτωση παγίου λόγω προσφοράς -17,50 €

Έκπτωση WIND 300 -2,83 €

Η ΧΡΗΣΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΣΑΣ

Χρήση Εκτός Παγίου από 19/01 έως 23/01 0,20 €

ΑΛΛΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ - ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ

Τέλος ενεργοποίησης. 28,45 €

Συνολικό Ποσό χωρίς ΦΠΑ και τέλη τηλεφωνίας 100,32 €

Τέλος Συνδρομητών Σταθερής Τηλεφωνίας 1,97 €

Συνολικό Ποσό 102,29 €

Link to comment
Share on other sites

Πηρα την προσφορα των 22ε με vdsl και μου ηρθε λογαριασμος 102,29 € !!

Μηπως εχουν κανει καποιο λαθος ?

Ο λογαριασμος νομιζω επρεπε να ερχεται 22+ 35.28 € Τελος ενεργοποιησης

 

ετσι δεν ειναι ?

ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΣΑΣ

Τέλος Ενεργοποίησης WIND VDSL. από 19/01 έως 23/01 32,52 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND Double Play από 24/01 έως 23/02 32,52 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND VDSL. από 24/01 έως 23/02 16,26 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND 300 από 24/01 έως 23/02 2,44 €

Αναλογία WIND Double Play από 19/01 έως 23/01 5,25 €

Αναλογία WIND VDSL. από 19/01 έως 23/01 2,62 €

Αναλογία WIND 300 από 19/01 έως 23/01 0,39 €

Έκπτωση παγίου λόγω προσφοράς -17,50 €

Έκπτωση WIND 300 -2,83 €

Η ΧΡΗΣΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΣΑΣ

Χρήση Εκτός Παγίου από 19/01 έως 23/01 0,20 €

ΑΛΛΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ - ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ

Τέλος ενεργοποίησης. 28,45 €

Συνολικό Ποσό χωρίς ΦΠΑ και τέλη τηλεφωνίας 100,32 €

Τέλος Συνδρομητών Σταθερής Τηλεφωνίας 1,97 €

Συνολικό Ποσό 102,29 €

 

ο πρώτος λογαριασμός είναι πάντα αυξημένος γιατί προπληρώνεις και επόμενο πάγιο αλλά αυτό το Τέλος Ενεργοποίησης WIND VDSL. από 19/01 έως 23/01 32,52 € χρεώνεσαι και ξεχωριστα την ενεργοποίηση του vdsl της προσφοράς;; επίσης αυτοβούλως υποθέτω σε όλους το κάνουν ενεργοποιούν το wind 300 (300 λεπτά προς wind) να πάρεις να το ακυρώσεις. Οπότε αν όντως παιζει τέλος ενεργοποίησης και στο vds νορμάλ είσαι γιατί με ΦΠΑ είναι περίπου στα 70€ τα τέλη αυτα συν το πάγιο συν αναλογία παγίου συν τελη κινητης φτάνει το 100+

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που βλέπω, το ζήτημα είναι αν έγραφε πως πρέπει να πληρώσεις τέλος ενεργοποίησης VDSL ή όχι. Αυτό είναι που κάνει τη μία διαφορά. Επίσης είναι για 1 μήνα και αναλογία για 4 ημέρες.

 

Το πρόβλημα που εντοπίζω, είναι πως με αυτές τις τιμές και την έκπτωση που έχει, βγαίνει το μηνιαίο κόστος 38 και κάτι, και με το νέο φόρο γύρω στα 40. Τα 22 που σου είχαν πει είναι με VDSL; Μήπως είναι αυτό που λένε τώρα, ότι για 3 μήνες είναι δωρεάν και μετά έχει χρέωση 5€/μήνα;

 

Edit: το wind 300 το έχει αφαιρέσει με έκπτωση, οπότε δεν επιβαρύνει καθόλου το συγκεκριμένο.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλες χρεώσεις έχει κι αλλο τέλος ενεργοποίησης ειναι σωστό αυτό? Επίσης κανονικά νομίζω οτι οι 3 πρωτοι μήνες vdsl στις νέες συνδέσεις είναι δωρεάν. Άλλωστε δεν βγαίνει αλλιώς το 22 σαν τελική τιμή. Εδώ έχουν χρεώσει πάγιο vdsl κανονικά. Επικοινώνησε μαζί τους στα θέματα αυτά είναι οκ,εστω κι αν καθυστερούν τις επιστροφές κάποιες φορές. Το κακό είναι μάλλον ότι θα χρειαστεί να το πληρώσεις πρώτα,δεν έχουν διαδικασία επανέκδοσης διορθωτικού λογαριασμού όπως η κοσμοτέ,εκτός αν το έχουν αλλάξει που δεν το νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

To VDSL η WIND το έβαλε σταθερά στα 27,5€ για 2 χρόνια (και τους πρώτους 3 μήνες δώρο).

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/

 

Τα Τέλη Ενεργοποίησης δεν τα γράφει όμως... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ναι η τιμη ειναι 22ε για ολα με vdsl και μετα τους 3 μηνες αλλα 5,5 ε

η εκπτωση που λεει ειναι λαθος

αυτο που πρεπει να πληρωθει ειναι 22+ το τελος 35.28 € γιατι κρατησα τον αριθμο μου

+ η αναλογια των 5 ημερων Ιανουαριου

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Πηρα την προσφορα των 22ε με vdsl και μου ηρθε λογαριασμος 102,29 € !!

Μηπως εχουν κανει καποιο λαθος ?

Ο λογαριασμος νομιζω επρεπε να ερχεται 22+ 35.28 € Τελος ενεργοποιησης

 

ετσι δεν ειναι ?

 

ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΣΑΣ

Τέλος Ενεργοποίησης WIND VDSL. από 19/01 έως 23/01 32,52 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND Double Play από 24/01 έως 23/02 32,52 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND VDSL. από 24/01 έως 23/02 16,26 €

 

Αυτό είναι προσπάθεια εξαπάτησης από τη WIND... Σου πετάει το "τυράκι" των δωρεάν 3 μηνών VDSL και σε χρεώνει 32,5€ για ενεργοποίηση του VDSL, κάτι που καμία άλλη εταιρία δεν το κάνει!!

 

Δεν υπάρχει καμία παράλογη χρέωση στο λογαριασμό σου, απλά η WIND δε γράφει ξεκάθαρα τους όρους και έχει τους 3 μήνες ως κράχτη... :whistle: Τον 1ο μήνα που σου γράφει, τον έχει ως προπληρωμή. Όλοι τον έχουμε πληρώσει, όταν ήρθαμε.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

https://www.wind.gr/files/1/wind_v2/statheri/PDFs/January2017/64_timok_ypiresion_double_play_broadband_telephony_10_01.pdf

Κι ομως τα γράφει εδω...40,32 για νεους και υφιστάμενους επι πλεον του τέλους ενεργοποίησης. Οπότε ο παραπάνω λογαριασμός είναι σωστός σε αυτό το κομμάτι. Και εχει χρεωθεί και ολόκληρο παγιο vdsl. Υποθέτω ότι αυτο παραθέτει ο φίλος είναι τα ποσά χωρις φπα οπότε ο λογαριασμός τελικα είναι 125 περίπου.

Το πιο πιθανόν αφού του ειπαν για 3 μηνες δώρο να ξεκινήσει η έκπτωση από τον επόμενο. Αλλά πρέπει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση να το δουν,μήπως υπάρχει λάθος ... εξ επίτηδες

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

ναι χωρις το φπα

και αυτο να ειναι μεσα πως φτανει 126,84 ε ο λογαριασμος ?

 

τα 3 παγια ειναι 51,22 αντι για 22 δηλ η εκπτωση δεν επρεπε να ειναι 29,22 αντι για 20,33?

Μηνιαίο Πάγιο WIND Double Play από 24/01 έως 23/02 32,52 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND VDSL. από 24/01 έως 23/02 16,26 €

Μηνιαίο Πάγιο WIND 300 από 24/01 έως 23/02 2,44 €

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

ναι η τιμη ειναι 22ε για ολα με vdsl και μετα τους 3 μηνες αλλα 5,5 ε

η εκπτωση που λεει ειναι λαθος

αυτο που πρεπει να πληρωθει ειναι 22+ το τελος 35.28 € γιατι κρατησα τον αριθμο μου

+ η αναλογια των 5 ημερων Ιανουαριου

 

Να το γράψω πιο αναλυτικά... Προπληρώνεις 1 ολόκληρο μήνα + τις 5 μέρες που είχες υπηρεσία + τα τέλη ενεργοποίησης από φορητότητα (28,45€) + Τέλος Ενεργοποίησης VDSL (κερατιάτικα 32,52€) + το νέο τέλος τηλεφωνίας (5% νομίζω).

 

Σε όλα αυτά τα 102,29€, βάλε κι ένα 24% ΦΠΑ και είσαι κομπλέ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ναι χωρις το φπα

και αυτο να ειναι μεσα πως φτανει 126,84 ε ο λογαριασμος ?

Για την ενεργοποίηση πληρώνεις 35,κατι (η γραμμή) συν 40,κατι (vdsl) και άλλα 20,16 ολόκληρο πάγιο vdsl. Με φπα ολα.Τα υπόλοιπα είναι το κομμάτι του 2play και οι αναλογίες. Όπως είπα πάρε να διευκρινίσεις τι γίνεται για να καταγραφεί η αντίρρηση και να χρεώσουν σωστα στους επόμενους.

Σορρυ για τα ",κάτι" γράφω από κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρώτο πάγιο για vdsl κατά τη γνώμη μου κακώς χρεώνεται σε αυτή την περίπτωση καθώς οι 3 μήνες είναι δώρο και οι επόμενοι είναι με έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Για την ενεργοποίηση πληρώνεις 35,κατι (η γραμμή) συν 40,κατι (vdsl) και άλλα 20,16 ολόκληρο πάγιο vdsl. Με φπα ολα.Τα υπόλοιπα είναι το κομμάτι του 2play και οι αναλογίες. Όπως είπα πάρε να διευκρινίσεις τι γίνεται για να καταγραφεί η αντίρρηση και να χρεώσουν σωστα στους επόμενους.

Σορρυ για τα ",κάτι" γράφω από κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρώτο πάγιο για vdsl κατά τη γνώμη μου κακώς χρεώνεται σε αυτή την περίπτωση καθώς οι 3 μήνες είναι δώρο και οι επόμενοι είναι με έκπτωση.

 

Όντως, μετά το πρόσεξα κι εγώ αυτό. Πως έχει χρεωθεί για υπηρεσία VDSL, ενώ υποτίθεται πως είναι δωρεάν. Εκτός κι αν η WIND βάζει προπληρωμή γι' αυτούς τους 3 μήνες που θα είναι στα 5€.

Link to comment
Share on other sites

@adi32 Μηνιαίο Πάγιο WIND VDSL. από 24/01 έως 23/02 16,26 €

 

Αυτό είναι το πρόβλημα τελικά. Έχεις χρεωθεί για υπηρεσία VDSL, ενώ είναι δωρεάν! Πάρε τη WIND στο 13800 (χρέωση 0,25€ /κλήση) και πες τους το. Θα σου επιστρέψουν το ποσό σε επόμενο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...