Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"OYOYOY", μη συζητάς! Πάρε... CoonX να... "σωθείς"! Όπως εγώ!

(ΟΛΑ είναι σχετικά και "ζαριά" - μπορεί ο ένας να 'ναι ευχαριστημένος κάπου κι ο άλλος όχι. Πάντως, ο πΟΤΕς είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΩΣ και στην περιοχή μου ΔΕΝ έχει και την σούπερ υπηρεσία - εκτός ότι σε ΧΡΕΩΝΟΥΝ όταν παίρνεις στο HelpDesk ConnX!)

 

θα συμφωνησω μαζί σου. και εγώ τα ίδια από υπηρεσία και δίκτυο στη περιοχή μου όσον αφορά τον οτε.

ο οτε πλεον έχει χάσει την τόση αξιοπιστία που είχε παλιά και το μόνο σίγουρο είναι πως οι εναλλακτικοι έχουν φτασει στο σημείο που μπορείς να τους εμπιστευτείς.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω μαζί σου. και εγώ τα ίδια από υπηρεσία και δίκτυο στη περιοχή μου όσον αφορά τον οτε.

ο οτε πλεον έχει χάσει την τόση αξιοπιστία που είχε παλιά και το μόνο σίγουρο είναι πως οι εναλλακτικοι έχουν φτασει στο σημείο που μπορείς να τους εμπιστευτείς.

 

και με τους γερμανούς τώρα δεν βλέπω και πολύ προκοπή, το μονο που θα θελουν είναι να ξεζουμίξουν και αυτη την εταιρια

Link to comment
Share on other sites

επειδη η γραμμη ειναι καινουργια επρεπε ο ΟΤΕ να "κατασκευασει τον βρογχο" και επειδη ακουγεται σπουδαιο απλα ενημερωνω ( οπως προσφατα εμαθα κι εγω ) οτι αυτη η περιβοητη και χρονοβορα κατασκευη ειναι απλως δουλεια 30 δευτερολεπτων !

ΝΑΙ ! 30 δευτερολεπτων !

Δηλαδη παει ενας τεχνικος του ΟΤΕ σε ενα καφαο , ανοιγει την πορτα και σημαδευει ΠΟΙΟ καλωδιο θα χρησιμοποιησει μετα ο τεχνικος της Wind....

Αυτη ειναι η κατασκευη του βρογχου...

Και τις μισες τιμες απο αυτες που εχει σημερα ο ΟΤΕ να ειχε , παλι δε θα πηγαινα .... λογω εκβιασμου και λογω κακως εννοουμενης δημοσιουπαλληλιστικης νοοτροπιας...

Μ'αυτα και μ'αυτα περιμενουμε τους "ιδιωτες" για να δουμε προκοπη ...

 

Υ.Γ. αυτο το snr πώς το βλεπεις ? :O

Link to comment
Share on other sites

επειδη η γραμμη ειναι καινουργια επρεπε ο ΟΤΕ να "κατασκευασει τον βρογχο" και επειδη ακουγεται σπουδαιο απλα ενημερωνω ( οπως προσφατα εμαθα κι εγω ) οτι αυτη η περιβοητη και χρονοβορα κατασκευη ειναι απλως δουλεια 30 δευτερολεπτων !

ΝΑΙ ! 30 δευτερολεπτων !

Δηλαδη παει ενας τεχνικος του ΟΤΕ σε ενα καφαο , ανοιγει την πορτα και σημαδευει ΠΟΙΟ καλωδιο θα χρησιμοποιησει μετα ο τεχνικος της Wind....

Αυτη ειναι η κατασκευη του βρογχου...

Και τις μισες τιμες απο αυτες που εχει σημερα ο ΟΤΕ να ειχε , παλι δε θα πηγαινα .... λογω εκβιασμου και λογω κακως εννοουμενης δημοσιουπαλληλιστικης νοοτροπιας...

Μ'αυτα και μ'αυτα περιμενουμε τους "ιδιωτες" για να δουμε προκοπη ...

 

Υ.Γ. αυτο το snr πώς το βλεπεις ? :O

Ενημερωτικά, όλοι οι πάροχοι περίπου τον ίδιο χρόνο δίνουν, ίσως εκτός από τον ΟΤΕ.

Οπότε με αυτή την λογική, μόνο ο ΟΤΕ υπάρχει για εσένα?

 

Το SNR το βλέπεις μέσα από τα στατιστικά του ρούτερ.

Λέγεται επίσης Signal to Noise Ratio ή Σήμα προς Θόρυβο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και τις μισες τιμες απο αυτες που εχει σημερα ο ΟΤΕ να ειχε , παλι δε θα πηγαινα .... λογω εκβιασμου και λογω κακως εννοουμενης δημοσιουπαλληλιστικης νοοτροπιας...

Μ'αυτα και μ'αυτα περιμενουμε τους "ιδιωτες" για να δουμε προκοπη ...

 

couldn't agree more!

Link to comment
Share on other sites

ισως στο προηγούμενο ποστ ( που ηταν κυριως απαντηση σε εναν αλλο φιλο ποιο πανω ) να μην ειχα καλη συνταξη , αυτο που ηθελα παντως να πω ειναι πως ακομα κι αν ο ΟΤΕ ειχε τις μισες τιμες απο αυτες που εχει σημερα, παλι δεν θα εκανα συνεδεση με ΟΤΕ..

 

διοτι κραταει στο χερι του τους αλλους παροχους, δημιουργώντας πολυημερες καθυστερησεις στους πελατες.

διοτι αν δεν υπηρχε ανταγωνισμος, χαμενοι μεσα στην ασφαλεια του νεοελληνικου δημοσιουπαλληλισμου, θα μας ειχαν ακομα με dial-up γραμμες....

 

απο την αλλη και "οι της Wind" μεχρι στιγμης παιρνουν κατω απο τη βαση για καποιον που θελει να τους δινει 100 ευρω το μηνα..!

 

τελοσπαντων, σημερα κλεινω 2 μηνες απο τοτε που εκανα την αιτηση στην WIND (πειτε μου χρονια πολλα ) , αυριο μου εχει κλεισει ραντεβου τεχνικος της εταιρειας για να ξεκινησει η συνδεση .....:)

Link to comment
Share on other sites

χαμενοι μεσα στην ασφαλεια του νεοελληνικου δημοσιουπαλληλισμου

 

Αυτό θα μπορούσε άνετα να είναι τίτλος ταινίας με θέμα την ελληνική κρίση :) Καλά ξεμπερδέματα και μακάρι να μη ταλαιπωρηθείς άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η wind αποτελει μονοδρομος εαν θελω να απαλλαγω απο τον οτε,στη forthnet δεν παω γιατι μου καναν πολλες κομπινες τοτε,η cyta εφαγε ακυρο επειδη ειναι voip,η hol δεν εχει διαθεσιμο δικτυο στην περιοχη μου,μενει η wind,το θεμα ειναι οτι με τον οτε ειμαι ευχαριστημενος απο τις ταχυτητες στα 15Mbps κλειδωνει και κατεβαζω με 1,6mb/s,θα πιασω τις ιδιες ταχυτητες με τη wind???? η θα πιανω λιγοτερο????
Link to comment
Share on other sites

Για μενα η wind αποτελει μονοδρομος εαν θελω να απαλλαγω απο τον οτε,στη forthnet δεν παω γιατι μου καναν πολλες κομπινες τοτε,η cyta εφαγε ακυρο επειδη ειναι voip,η hol δεν εχει διαθεσιμο δικτυο στην περιοχη μου,μενει η wind,το θεμα ειναι οτι με τον οτε ειμαι ευχαριστημενος απο τις ταχυτητες στα 15Mbps κλειδωνει και κατεβαζω με 1,6mb/s,θα πιασω τις ιδιες ταχυτητες με τη wind???? η θα πιανω λιγοτερο????

Σε σημείο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης που αρχικά είχα ΟΤΕ και συγχρόνιζε η γραμμή στα 15-16, μετά τη μεταφορά στη wind είχα 18-19. Όμως είχα αποσυνδέσεις κατά περιόδους.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Από τις 13/11 και μετά η γραμμή πετάει.

Όλες οι μετρήσεις που γίνονται σύμφωνα με το μηχάνημα του Sam Knows δείχνουν βελτίωση σε όλα τα σημεία!Και υπάρχουν αποδείξεις.

Δείτε το εικονάκι πώς αλλάζουν όλα τα στοιχεία από την ημέρα που σας λέω!

Δεν ξέρω ανα αφορά μόνο την περιοχή μου ή είναι γενικό αλλά μπράβο στην Wind! :) :)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μαλλον με εχετε καταραστει...

 

σκαει λοιπον στις 16 Νοεμβριου ο τεχνικος της Wind, για να να υλοποιησει την τελευταια ενεργεια ωστε να ενεργοποιηθει η συνεδεση μου, κοιταει το κουτι στην πολυκατοικια μου, κοιταει και το ντοσιε του και λεει "Συγγνωμη κυριε δε μπορω να κανω την συνδεση , ο πωλητης ( της Wind ) εχει δωσει στον ΟΤΕ λαθος διεθυνση και ο ΟΤΕ κατασκευασε τον βρογχο αλλου" :ninja:

ε μετα δε νευριαζεις... ενταξει... σκεφτεσαι οτι συμμετεχεις σε ενα απο τα σκιτσακια του Α.Μ.Α.Ν. και απλα συνομιλεις με τον Καλυβατση...

"Συγνωμμη κυριε , πώς ειναι δυνατον να εχει ερθει ο κουριερ με τα συμβολαια στη σωστη διευθυνση, να εχει ερθει το κουριερ με το μοντεμ στη σωστη διευθυνση, αλλά να εχετε στειλει τον ΟΤΕ να φτιαξει βρογχο σε λαθος διευθυνση?"

"Τι να σας πω κυριε, παρτε τηλεφωνο να ρωτησετε...Απλα να ξερετε οτι τωρα μπορει να καθυστερησει λιγο η γραμμη"

:)

Μιλησα την Πεμπτη στις 17/11 με μια κοπελα που εργαζεται στην Wind και αφου ζητησε συγνωμμη μου υποσχεθηκε οτι θα κανει οτι περναει απο το χερι της για να αλλαξω γνωμη για την εταιρεια...

Αυριο θα παρω ( δε θα με παρουν ) τηλεφωνο για να μαθω πιθανως, πότε θα (ξανα)ερθει ο ΟΤΕ για να κατασκευαστει ο βρογχος...

 

anyway, keep smiling

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μαλλον με εχετε καταραστει...

 

σκαει λοιπον στις 16 Νοεμβριου ο τεχνικος της Wind, για να να υλοποιησει την τελευταια ενεργεια ωστε να ενεργοποιηθει η συνεδεση μου, κοιταει το κουτι στην πολυκατοικια μου, κοιταει και το ντοσιε του και λεει "Συγγνωμη κυριε δε μπορω να κανω την συνδεση , ο πωλητης ( της Wind ) εχει δωσει στον ΟΤΕ λαθος διεθυνση και ο ΟΤΕ κατασκευασε τον βρογχο αλλου" :ninja:

ε μετα δε νευριαζεις... ενταξει... σκεφτεσαι οτι συμμετεχεις σε ενα απο τα σκιτσακια του Α.Μ.Α.Ν. και απλα συνομιλεις με τον Καλυβατση...

"Συγνωμμη κυριε , πώς ειναι δυνατον να εχει ερθει ο κουριερ με τα συμβολαια στη σωστη διευθυνση, να εχει ερθει το κουριερ με το μοντεμ στη σωστη διευθυνση, αλλά να εχετε στειλει τον ΟΤΕ να φτιαξει βρογχο σε λαθος διευθυνση?"

"Τι να σας πω κυριε, παρτε τηλεφωνο να ρωτησετε...Απλα να ξερετε οτι τωρα μπορει να καθυστερησει λιγο η γραμμη"

:)

Μιλησα την Πεμπτη στις 17/11 με μια κοπελα που εργαζεται στην Wind και αφου ζητησε συγνωμμη μου υποσχεθηκε οτι θα κανει οτι περναει απο το χερι της για να αλλαξω γνωμη για την εταιρεια...

Αυριο θα παρω ( δε θα με παρουν ) τηλεφωνο για να μαθω πιθανως, πότε θα (ξανα)ερθει ο ΟΤΕ για να κατασκευαστει ο βρογχος...

 

anyway, keep smiling

 

Αμα βγαλεις ποτε ακρη με αυτους σφυρα μου. Ξερω περιπτωση με Wind παλι που προσπαθουσαν επι 4μηνες να τον συνδεσουν και στο τελος του εστειλαν κ εξωδικο να πληρωσει, καθε μηνα του εκδιδαν λογαριασμο. Επισης με τον οτε οτι κ να παθεις στο φτιαχνουν αυθημερον ενω μαυτους απ την στιγμη που δεν εχουν δικα τους δικτυα τρως μερες.

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

@freedomandloveSW

 

Τηλεφωνικά έχει γίνει η αίτηση;;; Το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι μόλις σου στέλνουν το μήνυμα έγκρισης να καλείς το 13800 να δεις την πορεία της αίτησης και επιβεβαίωσε τα στοιχεία ειδικά από call dealer που "κάνουν λάθη" Να σκεφτείς πολλές φορές γράφουν λάθος το όνομα, ή βάζουν άλλη διεύθυνση αποστολής λογαριασμού από αυτή που τους λες(το δεύτερο μου έχει τύχει σε συμβόλαιο κινητής)... Δεν νομίζω πως έχουν και τις καλύτερες γνώσεις.

 

Από κατάστημα είναι πιο εύκολα τα πράματα αν και λάθη μπορούν να συμβούν παντού...

Link to comment
Share on other sites

η αιτηση φιλε εγινε online απο το site της εταιρειας.

ολοι μου ειπαν οτι καλύτερα να γινεται απο καταστημα αλλα ηθελα να εκμεταλλευτω την προσφορα των 3 μηνων δωρο. :O

Link to comment
Share on other sites

κι εγω απο την εμπειρια μου με την κινητη Wind ευχαριστημενος ειμαι με την εταιρεια .... και αυτα τα τραγελαφικα που συμβαινουν ξερω οτι ειμαι γκαντεμης και συμβαινουν 1 στις 100 ...

 

απλα περιμενω καποτε να με παρει η εταιρεια και να μου πει υπευθυνα "ξερετε εγινε αυτο κι αυτο, τωρα πρεπει να γινει αυτο κι αυτο, και θα εχετε τη συνδεση τοτε."

 

δεν με εχουν παρει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ τηλεφωνο... 1 κληση μονο στις 15 Σεπτεμβριου για επιβεβαιωση αιτησης και απο τοτε τους παιρνω εγω λες και φταιω ή θελω να αλλαξω εγω κατι....

 

για συγνωμμη ή καποια προσφορα λογω των λαθων τους ουτε καν ...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω απο την εμπειρια μου με την κινητη Wind ευχαριστημενος ειμαι με την εταιρεια .... και αυτα τα τραγελαφικα που συμβαινουν ξερω οτι ειμαι γκαντεμης και συμβαινουν 1 στις 100 ...

 

απλα περιμενω καποτε να με παρει η εταιρεια και να μου πει υπευθυνα "ξερετε εγινε αυτο κι αυτο, τωρα πρεπει να γινει αυτο κι αυτο, και θα εχετε τη συνδεση τοτε."

 

δεν με εχουν παρει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ τηλεφωνο... 1 κληση μονο στις 15 Σεπτεμβριου για επιβεβαιωση αιτησης και απο τοτε τους παιρνω εγω λες και φταιω ή θελω να αλλαξω εγω κατι....

 

για συγνωμμη ή καποια προσφορα λογω των λαθων τους ουτε καν ...

 

Ισχύει ότι θα ενωθούν WIND/VODAFONE και έτσι θα γίνουν "κολοσσός", οπότε σιγά-σιγά "πάπαλα" οι αξιόλογες προσφορές τους (σε σχέση με Cosmo);... Και πότε λέτε να πάω να κάνω αίτηση, τώρα, πριν, κατά την διάρκεια ή μετά τα Χριστούγεννα;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι θα ενωθούν WIND/VODAFONE και έτσι θα γίνουν "κολοσσός", οπότε σιγά-σιγά "πάπαλα" οι αξιόλογες προσφορές τους (σε σχέση με Cosmo);... Και πότε λέτε να πάω να κάνω αίτηση, τώρα, πριν, κατά την διάρκεια ή μετά τα Χριστούγεννα;

Όποτε την χρειάζεσαι να το κάνεις. Η προσφορά θα παίζει συνέχεια πάντως οπότε μην αγχώνεσαι γιαυτό το λόγο :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι θα ενωθούν WIND/VODAFONE και έτσι θα γίνουν "κολοσσός", οπότε σιγά-σιγά "πάπαλα" οι αξιόλογες προσφορές τους (σε σχέση με Cosmo);... Και πότε λέτε να πάω να κάνω αίτηση, τώρα, πριν, κατά την διάρκεια ή μετά τα Χριστούγεννα;

Η ένωση συζητιέται εδώ και μήνες, αλλά κανείς δεν ξέρει πότε τελικά θα γίνει.

Αν χρειάζεσαι τώρα να πας στην Wind, κάντο τώρα χωρίς να σε νοιάζει τι θα γίνει μετά.

Έτσι και αλλιώς κανείς δεν μπορεί να προβλέψει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ. Μέσα στις επόμενες μέρες, θα 'χω αποφασίσει...

 

Αν υποθέσουμε πάω WIND..., υπάρχει ΠΙΟ φθηνός τρόπος να 'χω ίντερνετ/σταθερό/κινητό, έχοντας πχ. το DoublePlay M της WIND αλλά καρτοκινητό αντί συμβόλαιο;

 

(Εγώ από το κινητό, χρειάζομαι μηνιαίως... 60' ομιλίας... 60SMS... και 100ΜΒ ίντερνετ.

Με κάρτα, μπορώ να τα 'χω αυτά, με μηνιαίο κόστος λιγότερο από 20 ευρώ; )

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ. Μέσα στις επόμενες μέρες, θα 'χω αποφασίσει...

 

Αν υποθέσουμε πάω WIND..., υπάρχει ΠΙΟ φθηνός τρόπος να 'χω ίντερνετ/σταθερό/κινητό, έχοντας πχ. το DoublePlay M της WIND αλλά καρτοκινητό αντί συμβόλαιο;

 

(Εγώ από το κινητό, χρειάζομαι μηνιαίως... 60' ομιλίας... 60SMS... και 100ΜΒ ίντερνετ.

Με κάρτα, μπορώ να τα 'χω αυτά, με μηνιαίο κόστος λιγότερο από 20 ευρώ; )

Εγώ για ίντερνετ καθαρά έχω βάλει το DP S και για απεριόριστα σταθερά πάω μέσω Voip.

Αν σε ενδιαφέρει, δες εδώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για ίντερνετ καθαρά έχω βάλει το DP S και για απεριόριστα σταθερά πάω μέσω Voip.

Αν σε ενδιαφέρει, δες εδώ.

 

Eυχαριστώ, αλλά δεν μ' ενδιαφέρει "απεριόριστα" κάτι, πλην του σταθερού/ίντερνετ.

Από το κινητό, θέλω ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι γράφω από πάνω - τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Μου αρκούν αυτά που γράφω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι θα ενωθούν WIND/VODAFONE και έτσι θα γίνουν "κολοσσός", οπότε σιγά-σιγά "πάπαλα" οι αξιόλογες προσφορές τους (σε σχέση με Cosmo);... Και πότε λέτε να πάω να κάνω αίτηση, τώρα, πριν, κατά την διάρκεια ή μετά τα Χριστούγεννα;

 

Πιστεύω πως την αίτηση θα την κάνεις όποτε νομίζεις πως έχεις ανάγκη να αλλάξεις εταιρία και όχι μόνο για μια προσφορά που είδες.Προσφόρες βγαίνουν συνέχεια.

Όσο για ένωση δεν νομίζω να γίνει λόγο του μονοπωλείου που θα επικρατήσει μετά (αν θυμάμαι κλ θα είναι 51%), οπότε δεν επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...