Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλέον δεν χρειάζεται αλλαγή το ruter με κάθε αλλαγή παρόχου. Δουλεύουν όλα με όλους τους παρόχους χωρίς να πειράξεις τίποτα. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, μόνο ο ote δίνει καινούργιο ruter με κάθε νεα συνδεση...

 

Μιλησε για νεα συνδεση σε χωρο που δεν εχει τηλεφωνο. Αρα δεν υπαρχει και παλιο ρουτερ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι το χρεώνουν,έχεις δεν έχεις παλιό ρούτερ.

Αλλο λεω... Οτι πρεπει απαραιτητα να παρει. Δεν μπορει να χρησιμοποιησει το παλιο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Κάνουν και τα παλιά ρούτερ με αλλαγή στις ρυθμίσεις τους, δεν είναι ανάγκη να αγοραστεί από αυτούς σε τελική παίρνεις ένα καλύτερο με ελάχιστα παραπάνω χρήματα από το εμπόριο.

Τώρα να σε υποχρεώνουν κιόλας να το πάρεις από αυτούς με χρέωση μου ακούγεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο λεω... Οτι πρεπει απαραιτητα να παρει. Δεν μπορει να χρησιμοποιησει το παλιο

 

Φυσικά και μπορεί ΑΝ έχει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί ΑΝ έχει.

Παλι δεν τογραψα καλα. ΔΕΝ ΕΧΕΙ .... Χρειαζεται ρουτερ, Και του ζητανε να πληρωσει. Αυτο εννοουσε. Ετσι το καταλαβα εγω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν τογραψα καλα. ΔΕΝ ΕΧΕΙ .... Χρειαζεται ρουτερ, Και του ζητανε να πληρωσει. Αυτο εννοουσε. Ετσι το καταλαβα εγω

 

Αν δεν έχει καθόλου,θα το χρεωθεί όπως έγραψα και πριν,αφού θα το χρειαστεί,ή θα αγοράσει ένα δικό του.

Πως να χρησιμοποιήσει παλιό αν δεν έχει...:blink:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν και τα παλιά ρούτερ με αλλαγή στις ρυθμίσεις τους, δεν είναι ανάγκη να αγοραστεί από αυτούς σε τελική παίρνεις ένα καλύτερο με ελάχιστα παραπάνω χρήματα από το εμπόριο.

Τώρα να σε υποχρεώνουν κιόλας να το πάρεις από αυτούς με χρέωση μου ακούγεται περίεργο.

Δεν χρει'αζεται πλέον να αλλάξεις καμία ρύθμιση. Όπως είναι..!!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν χρειάζεται αλλαγή το ruter με κάθε αλλαγή παρόχου. Δουλεύουν όλα με όλους τους παρόχους χωρίς να πειράξεις τίποτα. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, μόνο ο ote δίνει καινούργιο ruter με κάθε νεα συνδεση...

 

και η cyta το δίνει ακόμα δωρεάν το ρούτερ.

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

και η cyta το δίνει ακόμα δωρεάν το ρούτερ.

 

η cyta έχει τηλεφωνία voip για αυτό.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της κάρτας boadband mobile, επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση και η υπάλληλος, που αποδείχτηκε "τσακάλι", ξεκαθάρισε ότι:

 

1. Εάν θέλουμε να διατηρήσουμε τον αριθμό (ποιος θα ήθελε να κάνει κάτι τέτοιο αφού ο αριθμός είναι άχρηστος και δεν δέχεται κλήσεις όπως της Voda), αγοράζουμε χρόνο όπως κάνουμε και στις άλλες κάρτες.

2. Εάν δεν μας ενδιαφέρει ο αριθμός (που είναι το λογικό και αναμενόμενο), επισκεπτόμαστε ένα κατάστημα και παίρνουμε νέα κάρτα δωρεάν (και ... συνεχίζουμε ...).

 

Πέρα απ' αυτά, η εξαιρετική υπάλληλος πρόσθεσε ότι μπορεί ο κάτοχος της κάρτας να τηλεφωνήσει στη λήξη της ισχύος και να ζητήσει την παράτασή της που, συνήθως, τη δίνουν, για λόγους καλής σχέσης με τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που ρωτησα σε καταστημα μου ειπαν οτι θελει ανανεωση καθε εξι μηνες αλλιως σταματαει να λειτουργει και δεν δινεται αλλη δωρεαν. Η τιμη της καρτας ειναι στα 14 ευρω

Αν θέλουν να παιζουν βρώμικα, υπαρχουν τρόποι να "χαλασε η sim, δεν λειτουργει" -> δωρεάν αντικατασταση.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά πήγα σε κατάστημα wind και μου έδωσαν καινούρια κάρτα χωρίς να πληρώσω τα 5€!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ολογράφως δέκα τέσσερα ευρώ η κάρτα sim!

Μήπως θα πρέπει να το δηλώσω σαν περιουσιακό στοιχείο στην εφορία;

 

Σήμερα τελικά πήγα σε κατάστημα wind και μου έδωσαν καινούρια κάρτα χωρίς να πληρώσω τα 5€!!!!

 

Τελικά.μήπως το κάθε κατάστημα χρεώνει ότι γουστάρει;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά.μήπως το κάθε κατάστημα χρεώνει ότι γουστάρει;

Έχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει!!!

Καλύτερα αν μας φαίνεται κάτι περίεργο να ρωτάμε και σε ένα δεύτερο κατάστημα....

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και η εντύπωση μου είναι ότι βάζουν τo 1gb στο δικό σου νούμερο εννοώ του f2g και ταυτόχρονα μπορείς να κανείς και πακέτα ομιλίας.

Τώρα αν με δούλευε ή αν δεν γνώριζε τι έλεγε δεν το γνωρίζω, πριν την υπογραφή του συμβολαίου θα ξέρω.

Τελικά κάθε ενδιάμεσος ακολουθεί δικιά του πολιτική, άλλος με δώρα και άλλος με ενσωματωμένο χρόνο ομιλίας ή δεδομένων.

Περιμένω και τηλεφώνημα από Vodafone έχουν πάρει ήδη το βλέπω στην αναγνώριση από την επόμενη κιόλας μέρα αλλά έλειπα, για να δω τι τιμή θα μου προσφέρει για να με συμφέρει δίχως τα κινητά. Είναι απλό πρόβλημα εύρεσης του break-even.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε συνφορουμιτες.

Πηγα πριν λιγες μερες να διακοψω ενα double play σε καταστημα. Μου ειπε ο υπαλληλος εκει οτι θα διακοπει 3 Μαρτιου

. Μου ειπε οτι κανει ενα μηνα να διακοπει η συνδεση διοτι πρεπει να κανεις αιτηση διακοπης πριν τις 3 του προηγουμενου μηνα . Τα ειπε σωστα ή απλά θελουν να χρεωσουν εναν μηνα ακομα?

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε συνφορουμιτες.

Πηγα πριν λιγες μερες να διακοψω ενα double play σε καταστημα. Μου ειπε ο υπαλληλος εκει οτι θα διακοπει 3 Μαρτιου

. Μου ειπε οτι κανει ενα μηνα να διακοπει η συνδεση διοτι πρεπει να κανεις αιτηση διακοπης πριν τις 3 του προηγουμενου μηνα . Τα ειπε σωστα ή απλά θελουν να χρεωσουν εναν μηνα ακομα?

 

Ένα μήνα θέλει, αν κάνεις νωρίτερα από τον μήνα, ίσως θεωρήσουν ότι αθετείς το συμβόλαιο με την δέσμευσή σου και σου ζητήσουν "πρόστιμο". Αυτό φυσικά γίνεται σε όλες τις εταιρίες, δεν είναι πολιτική μόνο της Wind οπότε καλύτερα ένα μήνα νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε συνφορουμιτες.

Πηγα πριν λιγες μερες να διακοψω ενα double play σε καταστημα. Μου ειπε ο υπαλληλος εκει οτι θα διακοπει 3 Μαρτιου

. Μου ειπε οτι κανει ενα μηνα να διακοπει η συνδεση διοτι πρεπει να κανεις αιτηση διακοπης πριν τις 3 του προηγουμενου μηνα . Τα ειπε σωστα ή απλά θελουν να χρεωσουν εναν μηνα ακομα?

 

Αν έχει λήξει το συμβόλαιο σου είπαν βλακείες. Αν έκανες αίτηση διακοπής πχ στις 25/2 μετά τις 25/3 δεν έχεις καμία υποχρέωση απέναντι τους και μπορείς να απολαμβάνεις δωρεάν τις υπηρεσίες τους . Κάνε καμία καταγγελία στην ΕΕΤΤ αν δεν διακοπεί ένα μήνα μετά γιατί το έχουν κάνει σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

 

Πρόβλημα με Wind (το οποίο το δημιούργησε ο Οτε) . Πείτε μου τι προτείνετε να κάνω:

 

Εδώ και πολλά χρόνια και με 3 διαφορετικές εταιρείες (HOL - Netone - WIND) το router μου συγχρόνιζε στα 10.2 περίπου MBps (μάλιστα με line attenuation 39)

 

Στις 19/1, στη 1 τα ξημερώματα, παρατήρησα συνεχείς αποσυνδέσεις του ρούτερ. Ενημέρωσα τη Wind και που έστειλαν μνμ μετά από λίγο ότι το πρόβλημα εντοπίστηκε στον βρόχο και έδωσαν βλάβη στο ΟΤΕ.

Την ίδια μέρα, στις 8 το πρωί, είδα τα πάντα να λειτουργούν ρολόι (τηλεφωνία και ιντερνετ). Πήρα Wind και τους είπα ότι όλα είναι οκ, να ακυρώσουν τη βλάβη και να μην ανακατέψουν τον ΟΤΕ. Επέμεναν όμως να έρθει ο ΟΤΕ να το ψάξει.

Αργά το απόγευμα της ίδιας μέρας, βλέποντας τα πάντα να λειτουργούν σωστά, ξαναπαίρνω Wind και τους ξαναλέω να μην ανακατέψουν τον οτε, γιατί θα τα κάνει μπάχαλο. Αυτοί το χαβά τους, όχι να έρθει ο οτε...

 

Ήρθε ο οτέ στις 20/1 και ...τα έκανε μπάχαλο όπως το περίμενα. Ξαφνικά η σύνδεσή μου έπεσε στα 5mbps! Δηλώνω πάλι βλάβη και τελικά μετά από .....2-3 φορές που ήρθε ο οτέ, κλείδωσε στα 7mbps.

 

Νέα παράπονα εγώ στη wind, στο τέλος έγινε συνδυαστικό ραντεβού και των δύο και με ενημέρωσαν πως οριστικά η ταχύτητα δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 7.

 

Τι κάνω εγώ τώρα? Καταγγέλω στην ΕΕΤΤ? Και τι καταγγέλω? Να κόψουν το λαιμό τους να βρουν λύση και να με επαναφέρουν στη ταχύτητα που είχα χρόνια? Καταγγέλω για να σπάσω το συμβόλαιο της Wind και να πάω αναγκαστικά στον ΟΤΕ, αφού θεωρώ πως ο οτε ποτέ δεν δίνει σωστές λύσεις σε προβλήματα άλλων παρόχων?

 

Αυτό που ουσιαστικά έχει συμβεί, είναι ότι μου άλλαξαν ζεύγος καλωδίων στο ΚΑΦΑΟ και το δικό μου που ήμουν όλα αυτά τα χρόνια, ξαφνικά "εξαφανίστηκε". Ποιος μου λέει ότι ο οτε δεν τα κρύβει επίτηδες τα πιο καλά ζεύγη, όταν πρόκειται για άλλους παρόχους? Έτσι κι αλλιώς χέρι στο καφάο, μόνο αυτός βάζει...

 

Τι λέτε να κάνω? Προσωπικά δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι...

 

* Σημειώστε και το πιο κουφό απ' όλα, μετά την αλλαγή του ζεύγους καλωδίων, έπεσε το attenuation απο 39 σε 33, και αντί να έχω καλύτερο συγχρονισμό, έχω χειρότερο!!!!!!!!!! Χειρότερη ποιότητα χαλκού μου απαντούν από Wind......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με attenuation 40 στις αρχές των ADSL ήμουν μεταξύ 4-6 για πολλά χρόνια. Μη σκοτίζεσαι θα έλεγα. Δεν είναι τραγική η διαφορά στην ταχύτητα και η γραμμή είναι πιο σταθερή. Ο συγχρονισμός μπορεί να αλλάζει ανάλογα με την ώρα, κάνε καμιά επανεκκίνηση το router. Βάλε vdsl αν έχει και θες να πας στα 50 για πλάκα.
Link to comment
Share on other sites

εχω κανονικα ιντερνετ, δεν εχω σταθερο.

Για 7 ημερες μου δινουν μια sim me 100' και 500 MB.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά πήγα σε κατάστημα wind και μου έδωσαν καινούρια κάρτα χωρίς να πληρώσω τα 5€!!!!

Και σε μενα σημερα . Δωρεαν ειπαν οτι ειναι. Το γραφει και πανω ο φακελος "προσφορα σταθερης"

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Απλώς μου τη σπάει η π....ιά του οτετζή που ήρθε. Στη τρίτη φορά που ήρθε, κατέβηκα και εγώ στο ΚΑΦΑΟ. Μου πέρασε ένα ζεύγος που πήγε στα 8,6 mbps. Μου λέει κάτσε να δοκιμάσουμε άλλο ένα καλώδιο, για να σε ...εξυπηρετήσω! Βάζει άλλο και πέφτει στα 7. Του λέω τότε να ξαναβάλει το προηγούμενο και μου απαντάει οκ, ανέβα πάνω σπίτι στο μεταξύ για να δούμε ότι όλα δουλεύουν σωστά...

 

Σαν χαζός κι εγώ, δεν τον ψιλιάστηκα, ανέβηκα σπίτι και βλέπω το ρούτερ στα 7. Βγαίνω στο μπαλκόνι και ο οτετζής είχε γίνει μπουχός...

 

Αυτός είναι ο οτέ... Και δυστυχώς όλες οι ιδιωτικές εταιρείες εξαρτώνται ακόμα από αυτούς που δεν θέλω να τους χαρακτηρίσω τώρα...

 

Γι' αυτό θέλω να το κυνηγήσω μέχρι τέλους...

 

* Το 8,6 mbps, με παρέμβαση μετά της Wind και ρίξιμο του SNR στα 6 db, θα με πήγαινε σχεδόν στα 10 όπως ήμουν πάντα.........

 

 

 

Εγώ πάντως με attenuation 40 στις αρχές των ADSL ήμουν μεταξύ 4-6 για πολλά χρόνια. Μη σκοτίζεσαι θα έλεγα. Δεν είναι τραγική η διαφορά στην ταχύτητα και η γραμμή είναι πιο σταθερή. Ο συγχρονισμός μπορεί να αλλάζει ανάλογα με την ώρα, κάνε καμιά επανεκκίνηση το router. Βάλε vdsl αν έχει και θες να πας στα 50 για πλάκα.
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...