Jump to content

Huawei Watch 3


fantomXxXx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπα να ανοίξω θέμα και για το συγκεκριμένο, δεν είδα να υπάρχει κάτι. Νέος κάτοχος, σχετικά καλές εντυπώσεις. Η μπαταρία είναι το βασικό μειονέκτημα και το γεγονός ότι δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε watch faces. Επίσης στο Android 12 που έχει το κινητό μου δεν μπορώ να βάλω modded version του health για custom watch faces. 

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 22/1/2022 at 11:13 ΜΜ, fantomXxXx said:

Είπα να ανοίξω θέμα και για το συγκεκριμένο, δεν είδα να υπάρχει κάτι. Νέος κάτοχος, σχετικά καλές εντυπώσεις. Η μπαταρία είναι το βασικό μειονέκτημα και το γεγονός ότι δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε watch faces. Επίσης στο Android 12 που έχει το κινητό μου δεν μπορώ να βάλω modded version του health για custom watch faces. 

Καλοφορετο! Έχω τις εξής απορίες, αν μπορείς να τις απαντήσεις: 

1) υπάρχει καμία επιλογή για απάντηση σε μνμτ από το ρολόι? Στο apple watch υπαγορεύεις ελληνικά και γράφει, υπάρχει κάποια τέτοια προοπτική?

2) στο Huawei watch gt2 που έχω με συνδεδεμένο αντροιντ όχι Huawei όμως, το bluetooth ενώ αρχικά δούλευε υποδειγματικά, πλεον είναι ένα μπέρδεμα όσον αφορά τη συμπεριφορά στις κλήσεις. Αν έχεις πολλές συσκευές συνδεδεμένες με bluetooth, το κινητό μπερδεύεται και δε στέλνει τον ήχο εκεί που πρέπει. Μετά απο ψάξιμο βρήκα ότι για αυτό φταίει  μάλλον η εφαρμογή Huawei health. Μήπως μπορείς να επιβεβαιώσεις αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο? Εφόσον δεν έχεις Huawei κινητό.

3) Η λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας το μετατρέπει σε ένα απλό Huawei gt? Δηλαδή, παραμενουν σε λειτουργία η μέτρηση παλμών και ύπνου? Και πόσες μέρες βγάζει σε αυτό το mode?

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vag1989 said:

Καλοφορετο! Έχω τις εξής απορίες, αν μπορείς να τις απαντήσεις: 

1) υπάρχει καμία επιλογή για απάντηση σε μνμτ από το ρολόι? Στο apple watch υπαγορεύεις ελληνικά και γράφει, υπάρχει κάποια τέτοια προοπτική?

2) στο Huawei watch gt2 που έχω με συνδεδεμένο αντροιντ όχι Huawei όμως, το bluetooth ενώ αρχικά δούλευε υποδειγματικά, πλεον είναι ένα μπέρδεμα όσον αφορά τη συμπεριφορά στις κλήσεις. Αν έχεις πολλές συσκευές συνδεδεμένες με bluetooth, το κινητό μπερδεύεται και δε στέλνει τον ήχο εκεί που πρέπει. Μετά απο ψάξιμο βρήκα ότι για αυτό φταίει  μάλλον η εφαρμογή Huawei health. Μήπως μπορείς να επιβεβαιώσεις αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο? Εφόσον δεν έχεις Huawei κινητό.

3) Η λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας το μετατρέπει σε ένα απλό Huawei gt? Δηλαδή, παραμενουν σε λειτουργία η μέτρηση παλμών και ύπνου? Και πόσες μέρες βγάζει σε αυτό το mode?

1) Μπορείς να απαντήσεις σε μηνύματα πληκτρολογώντας όμως,όχι υπαγορεύοντας όπως στο apple.

 

2) Σε εμένα με Huawei Nova 5t δεν μπερδεύεται, λειτουργεί κανονικά.

 

3) Σε λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας μου έχει να βγάλει πάνω από 12 μέρες και λειτουργεί κανονικά η μέτρηση παλμών και ύπνου.

Nektarios
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 9:57 ΜΜ, nektarios73 said:

1) Μπορείς να απαντήσεις σε μηνύματα πληκτρολογώντας όμως,όχι υπαγορεύοντας όπως στο apple.

 

2) Σε εμένα με Huawei Nova 5t δεν μπερδεύεται, λειτουργεί κανονικά.

 

3) Σε λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας μου έχει να βγάλει πάνω από 12 μέρες και λειτουργεί κανονικά η μέτρηση παλμών και ύπνου.

Συμφωνώ με 1 και 3, για το 2 θα συμπληρώσω ότι το θέμα με το bt έχει να κάνει με bug στο Android 11, να υποθέσω ότι το κινητό σου τρέχει το 11άρι? Μόλις αναβάθμισα στο 12άρι δεν είχα θέμα. 

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2022 at 10:29 ΜΜ, fantomXxXx said:

Συμφωνώ με 1 και 3, για το 2 θα συμπληρώσω ότι το θέμα με το bt έχει να κάνει με bug στο Android 11, να υποθέσω ότι το κινητό σου τρέχει το 11άρι? Μόλις αναβάθμισα στο 12άρι δεν είχα θέμα. 

Τέλεια! Είχα και εγώ αυτή την αίσθηση μιας και με τη προηγούμενη συσκευή δούλευε ρολόι 🤣, αλλά δεν  είδα να το επιβεβαιώνει κανένας άλλος.. 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Νομίζω με αυτά τα δεδομένα αξίζει το 50αρικο σε σχέση με το gt3, μιας και είναι Σμαρτ ρολόι έστω και στα σπάργανα. Και σου δίνει μια μερούλα παραπάνω από το σαμσουνγκ, που είναι ο μοναδικός και μάλλον πιο άξιος - κακά τα ψέματα - ανταγωνιστής. Με βλέπω να το χτυπάω όταν αξιωθεί η OnePlus να κυκλοφορήσει αναβάθμιση, και εφόσον δω ότι το gt2 δουλεύει πλεον όπως πρεπει με την τελευταία έκδοση health

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, αν και δεν υπάρχει ιδιαίτερη κινητικότητα στο νήμα, έχω ακόμα μια απορία: πήγα σήμερα σε ένα καταστημα να δω το Huawei watch 3 από κοντά και παρατηρησα ότι είχε γρατσουνιές στην οθόνη το εκθεσιακό. Το περίεργο είναι ότι το gt 2 που έχω, όπως και το πρώτο gt, το έχω κοπανησει σε τοίχους χερούλια πόρτας και γενικά όπου μπορείτε να φανταστείτε και δεν είχα ποτέ θέμα. Εννοείται χωρίς προστασία οθόνης η τίποτα άλλο. 

Τι εντυπώσεις έχετε από τα δικά σας ρολόγια?

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά το βρήκα σε τρομερή τιμή από το αμαζον και το αγορασα! Εν ολίγοις όπως το χρησιμοποιώ εγω δεν προσφέρει πάρα πολλά σε σχέση με το gt2/3 παρά απάντηση σε μνμτ, αλλά αυτό το ήξερα ήδη. Εννοείται η esim που υποστηρίζει μόνο cosmote στην παρούσα φαση μετράει, αλλά έχω Vodafone. Ιδανικά θα ήθελα να άφηνα τελείως πίσω τη συσκευή για μερικές ώρες. Βέβαια ακόμα και έτσι μάλλον θα χάνεις τις ειδοποιήσεις και τα μηνύματα αφού δεν υπάρχουν αντίστοιχες εφαρμογές στο ρολόι. Λείπουν αυτόνομες εφαρμογές για μνμτ, Viber messenger email κτλ , και φυσικά ημερολόγιο (για μη Huawei συσκευές). Ελπίζω να προστεθεί κάποια στιγμή. Λείπει και η δυνατότητα πληρωμης. Η μόνη χρήσιμη εφαρμογή που εγκατεστησα είναι η stocard για κάρτες ανταμοιβής.

Κατά τα άλλα ευχαριστιεμαι να το φοράω , είναι τρομερά smooth και συνεργάζεται άψογα με το health. Άψογο στις καταγραφές άσκησης, μιας και ξανάρχισα τις προπονήσεις. Να προσθέσω ότι μετά την αναβάθμιση του κινητού σε android 12 λύθηκαν όλα τα θέματα με τις κλήσεις και το μπλουτουθ, τόσο με το hw3 όσο και με το gt2. 

Επίσης λείπουν ελάχιστες λειτουργίες στην εξοικονόμηση ενέργειας ( η οποία βγάζει πάνω από 10 μέρες αβίαστα ) σε σχέση με την κανονική λειτουργία του gt2/3. Πχ να κατεβάσεις ότι watchface θέλεις και να ορίσεις τι να κάνει το κάτω πλήκτρο. Παρόλα αυτά μου δίνει την αίσθηση ότι στο μοντέλο αυτό 'περιλαμβανεται' και το gt3, οπότε στα ίδια λεφτά θα πρότεινα το συγκεκριμένο. Αλλιώς πας στο gt3 και έχεις τα βασικά + αυτονομία.

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα σε τρομερή τιμή από το αμαζον και το αγορασα! Εν ολίγοις όπως το χρησιμοποιώ εγω δεν προσφέρει πάρα πολλά σε σχέση με το gt2/3 παρά απάντηση σε μνμτ, αλλά αυτό το ήξερα ήδη. Εννοείται η esim που υποστηρίζει μόνο cosmote στην παρούσα φαση μετράει, αλλά έχω Vodafone. Ιδανικά θα ήθελα να άφηνα τελείως πίσω τη συσκευή για μερικές ώρες. Βέβαια ακόμα και έτσι μάλλον θα χάνεις τις ειδοποιήσεις και τα μηνύματα αφού δεν υπάρχουν αντίστοιχες εφαρμογές στο ρολόι. Λείπουν αυτόνομες εφαρμογές για μνμτ, Viber messenger email κτλ , και φυσικά ημερολόγιο (για μη Huawei συσκευές). Ελπίζω να προστεθεί κάποια στιγμή. Λείπει και η δυνατότητα πληρωμης. Η μόνη χρήσιμη εφαρμογή που εγκατεστησα είναι η stocard για κάρτες ανταμοιβής.
Κατά τα άλλα ευχαριστιεμαι να το φοράω , είναι τρομερά smooth και συνεργάζεται άψογα με το health. Άψογο στις καταγραφές άσκησης, μιας και ξανάρχισα τις προπονήσεις. Να προσθέσω ότι μετά την αναβάθμιση του κινητού σε android 12 λύθηκαν όλα τα θέματα με τις κλήσεις και το μπλουτουθ, τόσο με το hw3 όσο και με το gt2. 
Επίσης λείπουν ελάχιστες λειτουργίες στην εξοικονόμηση ενέργειας ( η οποία βγάζει πάνω από 10 μέρες αβίαστα ) σε σχέση με την κανονική λειτουργία του gt2/3. Πχ να κατεβάσεις ότι watchface θέλεις και να ορίσεις τι να κάνει το κάτω πλήκτρο. Παρόλα αυτά μου δίνει την αίσθηση ότι στο μοντέλο αυτό 'περιλαμβανεται' και το gt3, οπότε στα ίδια λεφτά θα πρότεινα το συγκεκριμένο. Αλλιώς πας στο gt3 και έχεις τα βασικά + αυτονομία.
Ελπίζω να το χαρείς, φοβερό ρολόι. Το είχα λίγο καιρό. Να σε ρωτήσω διάφορες απορίες που έχω. Από τις απαντήσεις θα κρίνω αν το ξανά πάρω. Επειδή δεν μπορούσα να κάνω τα παρακάτω πήρα το gt3. Με το gt3 τα παρακάτω γίνονται.
1. Μπορείς να το συνδέσεις με εξωτερική ζώνη παλμών;
2.Μπορείς να κατεβάσεις gpx αρχεία και να τα στείλεις στο ρολόι; Για να κάνεις μια εξόρμηση και να έχεις την διαδρομή. Δες screenshot.
3. Μπορείς να κάνεις διαλειμματική προπόνηση, όπως την θέλεις, και να την στείλεις στο ρολόι; ΠΧ 6 1000αρια στο 3,40-3,50 το λεπτό με ξεκούραση 250 μέτρα. Δες screenshot. 2b1115720f31c7a75492456885200278.jpg7d28de85eaeabcb021cd3831daec38b7.jpg
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, efbill said:

Ελπίζω να το χαρείς, φοβερό ρολόι. Το είχα λίγο καιρό. Να σε ρωτήσω διάφορες απορίες που έχω. Από τις απαντήσεις θα κρίνω αν το ξανά πάρω. Επειδή δεν μπορούσα να κάνω τα παρακάτω πήρα το gt3. Με το gt3 τα παρακάτω γίνονται.
1. Μπορείς να το συνδέσεις με εξωτερική ζώνη παλμών;
2.Μπορείς να κατεβάσεις gpx αρχεία και να τα στείλεις στο ρολόι; Για να κάνεις μια εξόρμηση και να έχεις την διαδρομή. Δες screenshot.
3. Μπορείς να κάνεις διαλειμματική προπόνηση, όπως την θέλεις, και να την στείλεις στο ρολόι; ΠΧ 6 1000αρια στο 3,40-3,50 το λεπτό με ξεκούραση 250 μέτρα. Δες screenshot. 

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για το πρώτο , πιστεύω πως ναι μιας και το μπλουτουθ βρίσκει τα πάντα, αλλά δεν μπορώ να το δοκιμάσω. 

Για το τρίτο ισχύουν τα εξής: Δεν μπορείς να φορτώσεις την προσαρμοσμένη προπόνηση σου, η κάποια από τις έτοιμες της εφαρμογής στο ρολόι. Βγάζει μνμ ότι στην παρούσα φαση υποστηρίζονται μόνο τα ρολόγια gt3 και gt runner για μεταφορά στη φορετη συσκευή. Άρα μάλλον καλώς επέλεξες!

Και το ίδιο ισχύει και για τις διαδρομές! Μπορώ να φορτώσω μια gpx διαδρομή στην εφαρμογη, αλλά βγάζει το ίδιο μνμ αν πάω να τη στείλω στο ρολόι.

Παρόλα αυτά εφόσον έχεις το κινητό μαζί σου μπαίνει αυτόματα το ρολόι σε λειτουργία άσκησης και καταγραφής με το που επιλέξεις έναρξη της προσαρμοσμένης προπόνησης στο κινητο. Επομένως είτε έχεις και τη συσκευή μαζί σου και κάνεις το πρόγραμμα σου, είτε βάζεις ένα από τα έτοιμα που έχει το ρολόι (όπου μεταξύ άλλων εχει και διαλειμματική προπονηση - HIIT - καύση λίπους κτλ). *Φαντάζομαι ότι το ίδιο ακριβώς γίνεται και με τις διαδρομές - πρέπει να την βάζεις από την εφαρμογή.

Βέβαια η δικιά μου εμπειρία είναι ότι ανεξαρτήτως προγράμματος κάνει ικανοποιητική για μένα έστω καταγραφή ακόμα και αν αλλάξεις λίγο το πρόγραμμα σου, δλδ μπορεί να μη βγάλω μια απόσταση που έχω θέσει ως στόχο αλλά και πάλι θα καταγράψει διαρκειες - ταχύτητες - παλμούς οπότε προσωπικα με καλυπτει.

Edited by vag1989

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...