Jump to content

Χακάρισμα λογαριασμού Google


georbap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς όπως αναφέρω και στον τίτλο του θέματος, χάκαραν τον λογαριασμό Google της αδερφής μου και κατέστησαν πρακτικά αδύνατη την ανάκτησή του.

Άλλαξαν κωδικούς εισόδου, αλλά το χειρότερο είναι ότι άλλαξαν και κάθε μέσω επαλήθευσης όπως αριθμό τηλεφώνου, εναλλακτικό email επαλήθευσης κλπ.

Λογικά δεν θα μπορεί να κάνει πολλά, αλλά παρακαλώ όποιος γνωρίζει αν μπορεί να γίνει κάτι να βοηθήσει.

Επίσης θα πρέπει να απευθυνθεί στην υπηρεσία δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος ή δεν υπάρχει κάποιος λόγος;

Ευχαριστώ!!!

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πως έχεις επαληθεύσει ότι η αδερφή σου έπεσε θύμα hacking και απλά δεν ξέχασε τους κωδικούς της; Χωρίς να θέλω να πω ότι το ίδιο συμβαίνει και στην αδερφή σου, δεν είναι λίγοι αυτοί που νομίζουν ότι τους έχουν κάνει hacking αλλά στην ουσία δεν είχαν στήσει σωστά το λογαριασμό τους και απλά δεν μπορούσαν να κάνουν ανάκτηση κωδικών.  

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως έχεις επαληθεύσει ότι η αδερφή σου έπεσε θύμα hacking και απλά δεν ξέχασε τους κωδικούς της; Χωρίς να θέλω να πω ότι το ίδιο συμβαίνει και στην αδερφή σου, δεν είναι λίγοι αυτοί που νομίζουν ότι τους έχουν κάνει hacking αλλά στην ουσία δεν είχαν στήσει σωστά το λογαριασμό τους και απλά δεν μπορούσαν να κάνουν ανάκτηση κωδικών.  
Ήρθαν μηνύματα στο email όπου ενημέρωναν για αλλαγές που έγιναν στον τρόπο ανάκτησης του λογαριασμού.
Όπως ανέφερα παραπάνω, έχουν αλλάξει μέχρι κα τον αριθμό τηλεφώνου μέσω του οποίου γίνεται η επαλήθευση αν ξεχάσεις ή χάσεις τους κωδικούς.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, georbap said:

Ήρθαν μηνύματα στο email όπου ενημέρωναν για αλλαγές που έγιναν στον τρόπο ανάκτησης του λογαριασμού.
Όπως ανέφερα παραπάνω, έχουν αλλάξει μέχρι κα τον αριθμό τηλεφώνου μέσω του οποίου γίνεται η επαλήθευση αν ξεχάσεις ή χάσεις τους κωδικούς.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πως ηρθαν ενημερώσεις αφού άλλαξαν τα πάντα;Απο τα email δεν πατάει ότι δεν ήταν αυτή που εκανε τις αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Πως ηρθαν ενημερώσεις αφού άλλαξαν τα πάντα;Απο τα email δεν πατάει ότι δεν ήταν αυτή που εκανε τις αλλαγές;
Το έκανε στις 12 το βράδυ, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να τον σταματήσει στο πρώτο βήμα. Ειλικρινά πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράγμα.
Ορίστε και τα email 597528a73ab968d06f4daf0b366c328b.jpgdfa67d15cf5bc9ffb46cfda26f8a7f7b.jpg3092cf07e5d8cf33034cae71f05c7cae.jpgd69cd83d0872b1b93a7733dccee6975a.jpgefae662f7b56eb12361706363434be5e.jpg

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν επικοινωνείς με την Google? 
Ψάχνω τον τρόπο επικοινωνίας , αλλά με πετάει συνέχεια σε σύμβουλες ανάκτησης του λογαριασμού.
Υπάρχει κάποιο σχετικό link , γιατί όσο το έψαξα με πάει από οδηγία σε οδηγία;

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί και σε εμένα να δω πρόσβαση από Άγιο Δομίνικο. 

Για αυτό δε βάζουμε παντού τον ίδιο εύκολο κωδικό

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε 2 factor authentication για να λυθούν τα προβλήματα σας μια και καλή...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε 2 factor authentication για να λυθούν τα προβλήματα σας μια και καλή...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Πολύ σπαστικο όμως να χρειάζεσαι πάντα και το κινητό σου για να μπείς απο ενα λαπτοπ να διαβάσεις τα μειλ σου..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, zerokill said:


Πολύ σπαστικο όμως να χρειάζεσαι πάντα και το κινητό σου για να μπείς απο ενα λαπτοπ να διαβάσεις τα μειλ σου..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και γιατί να μην τα διαβάσεις απο το κινητό;

Link to comment
Share on other sites


Πολύ σπαστικο όμως να χρειάζεσαι πάντα και το κινητό σου για να μπείς απο ενα λαπτοπ να διαβάσεις τα μειλ σου..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το 2 factor χρειάζεται για κάθε νέα σύνδεση. Από το λάπτοπ σου μια φορά μόνο αρκεί.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites


Πολύ σπαστικο όμως να χρειάζεσαι πάντα και το κινητό σου για να μπείς απο ενα λαπτοπ να διαβάσεις τα μειλ σου..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το 2FA είναι η μόνη λύση.
Και όχι να έρχεται κωδικός μέσω SMS τον οποίο αν θέλουν μπορούν να τον βρουν, αλλά μέσω εφαρμογής (Google Authenticator, LastPass, Authy κτλ).

Έχω κι εγώ γνωστό που του hackαραν το Instagram.

Σε προσωπικό υπολογιστή φυσικά και δεν χρειάζεται να βάζεις κάθε φορά κωδικό από τη στιγμή που δε βρίσκω τον λόγο να κάνεις logout.
Αλλά σε κοινόχρηστο υπολογιστή, ναι, θα χρειάζεται κάθε φορά, αλλά από το να ρισκάρεις να σου κάνουν ξανά hack τον λογαριασμό σου, νομίζω είναι κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστείς.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, tsiftsism said:

Το 2FA είναι η μόνη λύση.
Και όχι να έρχεται κωδικός μέσω SMS τον οποίο αν θέλουν μπορούν να τον βρουν, αλλά μέσω εφαρμογής (Google Authenticator, LastPass, Authy κτλ).

Έχω κι εγώ γνωστό που του hackαραν το Instagram.

Σε προσωπικό υπολογιστή φυσικά και δεν χρειάζεται να βάζεις κάθε φορά κωδικό από τη στιγμή που δε βρίσκω τον λόγο να κάνεις logout.
Αλλά σε κοινόχρηστο υπολογιστή, ναι, θα χρειάζεται κάθε φορά, αλλά από το να ρισκάρεις να σου κάνουν ξανά hack τον λογαριασμό σου, νομίζω είναι κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστείς.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro
 

Για κοινόχρηστο δεν το συζητάμε.Και μονο πόσοι ξεχνάνε να κάνουν  logout φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε την αδερφή σου σε ποιον έχει δώσει τον λογαριασμό της (email). Μήπως έδωσε σε κάποιον ''τεχνικό'' το λαπτοπ ή το κινητό για επισκευή ή φορμάτ και έχει αποθηκευμένα τα στοιχεία της? Ξεκίνα από εκεί. μου κάνει εντύπωση όμως που ''χάκαραν'' τον λογαριασμό ενός χρήστη χωρίς να υπάρχει κάποιο κέρδος όπως φωτογραφίες, βίντεο κτλπ. Στην συνέχεια θα σου πρότεινα, αν χρησιμοποιείται αυτό το account σε κάποιο κινητό ή σε έχει ενεργό mail, το μεν πρώτο να το διαγράψεις από την συσκευή και να βάλεις ένα νέο στην δεύτερη περίπτωση απλά μην ξαναχρησιμοποιήσεις το mail. Εννοείται ότι πρέπει να το αλλάξεις εαν το έχεις σε παιχνίδια, φορουμ, facebook κτλπ.Η google θα μπορέσει να σε βοηθήσει αλλά θα πάρει χρόνο. Καλό κουράγιο και όχι πανικός. Σκέψου λογικά και ήρεμα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...