Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις αν το τηλεφωνο φορτιζει ασυρματα το  Galaxy watch 4 classic; Διαβασα καπου πως υποστηριζει ασυρματη φορτιση αλλα μονο με συγγεκριμενο φορτηστη Samsung και ελεγα μηπως φορτιζει και με το τηλεφωνο.
 
Το φορτίζει.
Πρέπει να του βρεις το σωστό σημείο όμως και παίζει ρόλο και η θήκη αν έχεις

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να σου λύσω την απορία...
Το δοκίμασα και με κλείδωμα οθόνης και χωρίς...
1. Με κλείδωμα οθόνης - η οθόνη μετά τον τερματισμό της κλήσης σβήνει σε 4-5" και καλά κάνει, γιατί βλέπει πως υπάρχει κλείδωμα οθόνης και πρέπει να κλειδώσει την συσκευή!
2. Χωρίς κλείδωμα οθόνης - η οθόνη μετά τον τερματισμό της κλήσης σβήνει στο χρονικό timeout που της έχεις ορίσει για να σβήνει (σε σένα 30" σε μένα 60" γιατί έχω βάλει timeout ένα λεπτό...)
Και στις 2 περιπτώσεις πράττει σωστά... 
Άρα η συσκευή σου λειτουργεί σωστά και δεν έχεις κανένα λόγο να αγχώνεσαι...
Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, οπότε θα πρέπει να βάλω κάποιο κλείδωμα της συσκευής για να δουλέψει, να είσαι καλά!!

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2022 at 1:23 ΜΜ, longus said:

Δεν έχω κάποιο κλείδωμα οθόνης, αλλά τουλάχιστον για την αναπάντητη ή χαμένη κλήση δεν έπρεπε να μένει ανοιχτή η οθόνη για 30 sec, το δικό σου μου φαίνεται φυσιολογικό, το δικό μου όχι...

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για ποιο λόγο δεν σου φαίνεται φυσιολογικό; Για οποιοδήποτε λόγο χρησιμοποιήσεις τη συσκευή εσύ που δεν έχεις κλείδωμα ή αν έχεις και το ξεκλείδωσες, μετά η οθόνη θα σβήσει σε όσο χρόνο έχεις ορίσει. Για ποιο λόγο να έχει διαφορετική συμπεριφορά στις κλήσεις; Αν υπάρχει κλειδωμένη οθόνη και η συσκευή χρησιμοποιηθεί για οποιοδήποτε λόγο χωρίς να ξεκλειδώσει, η οθόνη θα σβήσει σε 3-4 δευτερόλεπτα. Αν σε κάποιες ενέργειες θέλεις διαφορετική συμπεριφορά δοκίμασε bixby routine, να ορίσεις πχ να σβήνει η οθόνη αμέσως μετά τον τερματισμό μιας κλήσης. Δεν ξέρω αν γίνεται, φαντάζομαι...

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο δεν σου φαίνεται φυσιολογικό; Για οποιοδήποτε λόγο χρησιμοποιήσεις τη συσκευή εσύ που δεν έχεις κλείδωμα ή αν έχεις και το ξεκλείδωσες, μετά η οθόνη θα σβήσει σε όσο χρόνο έχεις ορίσει. Για ποιο λόγο να έχει διαφορετική συμπεριφορά στις κλήσεις; Αν υπάρχει κλειδωμένη οθόνη και η συσκευή χρησιμοποιηθεί για οποιοδήποτε λόγο χωρίς να ξεκλειδώσει, η οθόνη θα σβήσει σε 3-4 δευτερόλεπτα. Αν σε κάποιες ενέργειες θέλεις διαφορετική συμπεριφορά δοκίμασε bixby routine, να ορίσεις πχ να σβήνει η οθόνη αμέσως μετά τον τερματισμό μιας κλήσης. Δεν ξέρω αν γίνεται, φαντάζομαι...
Κοίτα, όταν το τηλέφωνο βρίσκεται στο τραπέζι και απλά το βλέπω, μου κάνει πχ κάποιος μια αναπάντητη κλήση, και χωρίς εγώ να το πειράξω και αφού τερματίσει την κλήση αυτός που με καλεί, μένει ανοιχτή η οθόνη για 30sec και ύστερα κλειδώνει...Εγώ αυτό δεν το βλέπω φυσιολογικό...τί να κάνουμε...

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!
Νέος κάτοχος απο χθες μετά από σχεδόν ενάμιση χρόνο με το s20 fe 5g!!7dd695d8efee0160b81cc23385324d23.jpg

My S21 FE is awesome!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2022 at 7:25 ΜΜ, longus said:

Κοίτα, όταν το τηλέφωνο βρίσκεται στο τραπέζι και απλά το βλέπω, μου κάνει πχ κάποιος μια αναπάντητη κλήση, και χωρίς εγώ να το πειράξω και αφού τερματίσει την κλήση αυτός που με καλεί, μένει ανοιχτή η οθόνη για 30sec και ύστερα κλειδώνει...Εγώ αυτό δεν το βλέπω φυσιολογικό...τί να κάνουμε...

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγω νομίζω οτι τα πράγματα ειναι πολύ απλα. Εχεις απενεργοποιήσει το κλείδωμα οθόνης. Αρα αυτο που εσυ λες "και ύστερα κλειδώνει", δεν ισχύει. Δεν κλειδώνει κατι, απλά σβηνει η οθόνη. 

Αρα ειναι πολυ φυσιολογικό οταν ενεργοποιηθεί η οθόνη για κάποιο λόγο, να μεινει ενεργή για οσο χρονο έχεις ορίσει. 

https://support.google.com/android/answer/9079129?hl=en

Screen lock options

No lock

- None: Your phone stays unlocked. This gives no protection, but you can get to your Home screen quickly.

- Swipe: Swipe your finger across your screen. This gives no protection, but you can get to your Home screen quickly.

 

 

 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnnyman25 said:

Καλημέρα παιδιά!
Νέος κάτοχος απο χθες μετά από σχεδόν ενάμιση χρόνο με το s20 fe 5g!!7dd695d8efee0160b81cc23385324d23.jpg

My S21 FE is awesome!!
 

Καλό "ταξιδο".

Εσύ θα μπορέσεις να μας διαφωτίσεις στο αν το s20fe ή το s21fe εχει καλύτερη αυτονομία 😆.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

@johnnyman25 Δώστου χρόνο  η οθόνη του είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση. Πολύ πιο φωτεινή και τι σουλουπι του πιο ωραίο πιστεύω δεν έχει σοκοφρετέ αισθητική...να το χαρείς!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου και το S20 FE  και το S21 FE

Και τα δύο έχουν παρόμοια αναμονή (ίσως....ίσως το S20 FE να είναι ένα 5% με καλύτερη αναμονή..και αυτό όχι απόλυτο) ενώ το S20 FE τώρα στις μεγάλες ζέστες ζεσταίνεται πιο εύκολα από το S21 FE με αποτέλεσμα να ρίχνει συχνά την φωτεινότητα της οθόνης σε αντίθεση με το S21 FE που ακόμα δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Και τα έχω και ακριβώς το ίδιο στημένα.

Το μόνο που με ενοχλεί στο S21 FE είναι ο χρόνος φόρτισης και το ότι είναι λίγο μικρότερο σε μέγεθος οθόνης του S20FE.

 

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο. Οταν σκεφτομουν να παρω το S21 Fe στις συγκρισεις που ειδα σε GSM Arena δινει το S21 Fe να εχει μεγαλυτερη επιφανεια οθονης απο οτι το S20 Fe...

Link to comment
Share on other sites

@johnnyman25 Δώστου χρόνο  η οθόνη του είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση. Πολύ πιο φωτεινή και τι σουλουπι του πιο ωραίο πιστεύω δεν έχει σοκοφρετέ αισθητική...να το χαρείς!
Σε ευχαριστώ πολύ!
Η οθόνη του και ο σχεδιασμός είναι τοπ
Ειδικά για οθόνη μεγάλη αναβάθμιση!

My S21 FE is awesome!!

Καλό "ταξιδο".
Εσύ θα μπορέσεις να μας διαφωτίσεις στο αν το s20fe ή το s21fe εχει καλύτερη αυτονομία .
Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα ενημερώσω εννοείται!

My S21 FE is awesome!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, GMF80 said:

Περιεργο. Οταν σκεφτομουν να παρω το S21 Fe στις συγκρισεις που ειδα σε GSM Arena δινει το S21 Fe να εχει μεγαλυτερη επιφανεια οθονης απο οτι το S20 Fe...

S20 FE 6,5"    S21 FE 6,4"

Link to comment
Share on other sites

Το χα ξαναγραψει νομιζω.

Σε τετραγωνικα οθονης ειναι μεγαλυτερο το S21 Fe γιατι οι 6.4 ιντσες ειναι σε αναλογια 19:9 ενω οι 6.5 του S20 Fe ειναι σε αναλογια 20:9

Link to comment
Share on other sites

40.6 βάρεσε πριν λίγο στην παραλία με ατμοσφαιρική θερμοκρασία 36 βαθμούς περίπου...δεν μασάει τίποτα δεν κόβει καθόλου.  Δίπλα δίπλα με το κορυφαίο σε οθόνη s22u ενώ το Ultra όπως είναι φυσικό παίζει αλλού με τα 1750 nits στο peak( ακριβώς  όπως γράφεται και στα περισσότερα sites ) μόλις περάσει το λεπτό (ένα λεπτό χρονομετρημενο) το Ultra χάνει το auto peak του με αποτέλεσμα οι συσκευές ( S21fe & s22u)πηγαίνουν κόπια σε φωτεινότητα με το πέρας του ενός λεπτού, πάντα κάτω από έντονη ηλιοφάνεια σε παραλία μιλάμε...

@GMF80 20:9 είναι και στο s21fe 

H 22 σειρά άλλαξε αναλογία στα 19:9

 

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10954

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Στο GSM Arena δινει μεγαλυτερο εμβαδον οθονης οποτε υπεθεσα οτι ειναι σαν το S22 U που ειναι 19:9

Link to comment
Share on other sites

Η αίσθηση είναι πιο κοντό και μαζεμένο όχι τόσο σοκοφρετα όπως το 20fe δίνει την εντύπωση 19:9 όμως όλοι το δίνουν 20:9 

Καλά στο nano έβγαλαν και φωτεινότερο το 20fe ...ότι να'ναι...😄

https://nanoreview.net/en/phone-compare/samsung-galaxy-s21-fe-5g-vs-samsung-galaxy-s20-fe-5g

Δεν υπάρχει σύγκριση η οθόνη του 21fe είναι από πάνω ράφι, είναι επιπέδου ναυαρχίδας δίχως 2Κ ανάλυση, στα υπόλοιπα είναι εξαιρετικό πάνελ πολύ ανώτερο του προηγούμενου 20fe. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

41.1 τώρα...

[url=https://postimg.cc/DW2spxz8][img]https://i.postimg.cc/DW2spxz8/Screenshot-20220716-175626-One-UI-Home.jpg[/img][/url]

Screenshot_20220716-175626_One UI Home.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα.

Το εχει αγορααει κανεις απο Cosmote/Γερμανο να μου πει αν ειναι branded? Ερχεται δηλαδη με δικο τους firmware ή ειναι το Ευρωπαικο?

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 5:51 ΜΜ, feik said:

Εργοστασιασικο στο S21FE; 

Δεν υπήρχε in-box ανταπτορας..

 

3 ώρες πριν, Viper said:

Καλημερα και καλη εβδομαδα.

Το εχει αγορααει κανεις απο Cosmote/Γερμανο να μου πει αν ειναι branded? Ερχεται δηλαδη με δικο τους firmware ή ειναι το Ευρωπαικο?

Καλημερα νομίζω αυτά έχουν σταματήσει βγαίνουν κανονικά ευρωπαϊκά αν δεν κάνω λάθος!! 

Link to comment
Share on other sites

1) Σκέφτομαι για αγορά με έμφαση στη ποιότητα κάμερας και αυτονομία.Με καλύπτει αυτή η συσκευή ή έχετε να προτείνετε σε αυτό το μπάτζετ κάποια άλλη;

2) Γυαλί προστασίας και θήκη ποια λέτε;

3) Εγγραφή κλήσης μπορεί να κάνει μέσω δοκιμασμένης εφαρμογής;

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Κάμερα τη νύχτα εξαιρετική, αυτονομία παίζει ανάλογα τις απαιτήσεις και τον χρήστη. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konakis said:

Κάμερα τη νύχτα εξαιρετική, αυτονομία παίζει ανάλογα τις απαιτήσεις και τον χρήστη. 

Η φοβερή κάμερα του και το ποσό smooth δουλεύει με κρατάει από το να το δώσω. Δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο σε κάμερα από αυτό μέχρι 400 που μπορείς να το δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Προς faik

Εσύ πιθανόν να έχεις κάποια ενεργή εφαρμογή  που να καταναλώνει πολύ μπαταρία (εφόσον με μέση χρήση δεν σου βγάζει ημέρα).

Πάνε στην φροντίδα συσκευής και στην μπαταρία  πάτα πάνω στο σχεδιάγραμμα και δες ποιες εφαρμογές σου κάνουν κατανάλωση.

 

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να το φορτίζω το πρωί στην δουλειά μέχρι 85% και το βράδυ 22:30 να παει στα 8%;

Μιλάμε για wifi messenger Google chrome μόνο .. ημαρτον

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...