Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

18 ώρες πριν, konakis said:

Άλλο τηλέφωνο με το τελευταίο  update... φανταστική βελτίωση πολύ στρωτό ομαλό και σήμερα σαν να εκτοξεύτηκε κι άλλο η ζωντάνια και η φωτεινότητα της οθόνης, δεν παίζεται το τηλεφωνάκι...

Καλησπέρα, αναφέρεσαι στο S21FE ; 

Ποια έκδοση σου πέρασε;

Εγώ δεν είδα διάφορα καμιά.

S21FE 128gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. έχω το s10 plus και μου έχει σπάσει,αξίζει η μετάβαση στο s21fe? Από κάμερες θα δω κάτι διαφορετικό? Ευχαριστώ.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mpompa said:

Καλησπέρα.. έχω το s10 plus και μου έχει σπάσει,αξίζει η μετάβαση στο s21fe? Από κάμερες θα δω κάτι διαφορετικό? Ευχαριστώ.. 

Προκάτοχος Σ10+ 128gb..

Πλέον κάτοχος του πολλά υποσχόμενου σ21φε..

Έχω να πω η μπαταρία είναι χάλια, σε 5 λεπτά με wifi και messenger πέφτουν 2-3% στα 120hz πράγμα απαράδεκτο για καινούργια συσκευή..

Η οθόνη παρα πολύ καλή

Κάμερα καλύτερη από το Σ10+

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.πιστευω η μπαταρία να στρώσει με τον καιρό με τα update. 

Link to comment
Share on other sites

Και να μην στρώσει το τηλέφωνο είναι τόσο απολαυστικό σε όλα του...μόλις το δουλέψεις καμιά 15αρια μέρες και μετά θα δεις. Μια φορά την εβδομάδα κάνε του και έναν πλήρη κύκλο φόρτισης και θα είσαι κομπλέ...η οθόνη του είναι από το πάνω ράφι έξω ντάλα ήλιο βάζει τα γυαλιά σε πανάκριβες περσινές ναυαρχίδες και κοντράρει υπό συνθήκες και φετινές 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα έχω μόνο με τις εισερχόμενες κλήσεις, όταν με καλεί κάποιος με κλειδωμένη οθόνη, ανοίγει η οθόνη και εμφανίζεται ο αριθμός ή η επαφή που με έχει καλέσει, αν δεν απαντήσω τερματίζει η εφαρμογή του τηλεφώνου και έπειτα η συσκευή μένει με ανοιχτή οθόνη και κλειδώνει όταν παρέλθει ο χρόνος που έχω ορίσει εγώ ( πχ 30 δευτερόλεπτα). Λογικά έπρεπε αφού δεν απάντησα στην κλήση να τερματίσει η εφαρμογή και έπειτα να κλειδώσει πάλι η συσκευή, έτσι ξέρω τουλάχιστον από άλλες μάρκες.

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δόξα το θεό, έχουμε και το ADB να το φέρουμε στα μέτρα μας χωρίς να ρουτάρουμε / χάσουμε εγγύηση!
Προσωπικά πέταξα έξω bloatware, απενεργοποίησα και στο αριστερό swipe2back και είμαι κομπλέ...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, longus said:

Ένα θέμα έχω μόνο με τις εισερχόμενες κλήσεις, όταν με καλεί κάποιος με κλειδωμένη οθόνη, ανοίγει η οθόνη και εμφανίζεται ο αριθμός ή η επαφή που με έχει καλέσει, αν δεν απαντήσω τερματίζει η εφαρμογή του τηλεφώνου και έπειτα η συσκευή μένει με ανοιχτή οθόνη και κλειδώνει όταν παρέλθει ο χρόνος που έχω ορίσει εγώ ( πχ 30 δευτερόλεπτα). Λογικά έπρεπε αφού δεν απάντησα στην κλήση να τερματίσει η εφαρμογή και έπειτα να κλειδώσει πάλι η συσκευή, έτσι ξέρω τουλάχιστον από άλλες μάρκες.

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε εμενα αν δεν απαντησω κλειδωννει κανονικα μετα απο δυο τρια δευτερολεπτα αφου τερματισει η κληση και μετα απο λιγο αναβει η AOD. Περιεργο αυτο που περιγραφεις. Χρησιμοποιεις τον dialer της Samsung; Εγω με τον μαμα dialer δεν εχω θεμα και δεν μπορω να σκεφτω καποια ρυθμιση που μπορει να εχει πειραχτει και να προκαλει κατι τετοιο.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DimitrisAndNiki said:

Δόξα το θεό, έχουμε και το ADB να το φέρουμε στα μέτρα μας χωρίς να ρουτάρουμε / χάσουμε εγγύηση!
Προσωπικά πέταξα έξω bloatware, απενεργοποίησα και στο αριστερό swipe2back και είμαι κομπλέ...

Μ ενδιαφέρει κ εμένα να το κάνω αυτό, θεωρώ πως θα βελτιώσει την διαχείριση ram κ την διάρκεια της μπαταρίας. 

Θα μπορούσες να γράψεις κάποια στιγμή τις εφαρμογές που είναι safe να αφαιρεθούν καθώς και τα command lines στις οποίες αντιστοιχούν; 

Link to comment
Share on other sites

Μ ενδιαφέρει κ εμένα να το κάνω αυτό, θεωρώ πως θα βελτιώσει την διαχείριση ram κ την διάρκεια της μπαταρίας. 
Θα μπορούσες να γράψεις κάποια στιγμή τις εφαρμογές που είναι safe να αφαιρεθούν καθώς και τα command lines στις οποίες αντιστοιχούν; 
Δες εδώ https://forum.xda-developers.com/t/samsung-galaxy-optimization-guide.4376755/?fr=operanews

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα αν δεν απαντησω κλειδωννει κανονικα μετα απο δυο τρια δευτερολεπτα αφου τερματισει η κληση και μετα απο λιγο αναβει η AOD. Περιεργο αυτο που περιγραφεις. Χρησιμοποιεις τον dialer της Samsung; Εγω με τον μαμα dialer δεν εχω θεμα και δεν μπορω να σκεφτω καποια ρυθμιση που μπορει να εχει πειραχτει και να προκαλει κατι τετοιο.
Την εφαρμογή της συσκευής έχω, μου έχει σπάσει τα νεύρα, είτε απαντήσω είτε όχι αφού τερματίσει η κλήση μένει ανοιχτή η οθόνη έως ότου κλειδώσει σύμφωνα με το χρονικό διάστημα που έχω ορίσει.

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πλέον το κινητό το έχω αρκετό καιρό ώστε να το έχω ζήσει σε διάφορες συνθήκες και καταστάσεις. Η μπαταρία είναι κακή. Τέλος.

Έδειξε μια βελτίωση, αλλά στην καλύτερη περίπτωση να πιάσει τις 6 ώρες με ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας , δηλαδή 60 hz και απενεργοποιημένα την τοποθεσία και όλη μέρα σε wifi.Αυτα που γράφουν μερικό για 7,5 ώρες με ανοιχτά bluetooth, κλήσεις , κλπ χωρίς να θέλω να προσβαλω κανέναν, αλλά είναι υπερβολικά, για να το πω με επιείκεια.

Σήμερα που ήμουν με 4g μόνο, και έχοντας bixby routine ώστε τα 120 hz να κλείνουν στις περισσότερες εφαρμογές, από τις 11 το πρωί ως τις 11 το βράδυ ( δηλαδή 12 ώρες) έχω screen on time 2h 32 min. Ξεκίνησα από το 85% και είμαι στο 9%. Ούτε τικ τοκ, ούτε κλήσεις, ούτε bluetooth. Μόνο chrome άνοιγα και κανένα email , χωρίς αυτόματο συγχρονισμό. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Solidarity said:

Παιδιά πλέον το κινητό το έχω αρκετό καιρό ώστε να το έχω ζήσει σε διάφορες συνθήκες και καταστάσεις. Η μπαταρία είναι κακή. Τέλος.

Έδειξε μια βελτίωση, αλλά στην καλύτερη περίπτωση να πιάσει τις 6 ώρες με ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας , δηλαδή 60 hz και απενεργοποιημένα την τοποθεσία και όλη μέρα σε wifi.Αυτα που γράφουν μερικό για 7,5 ώρες με ανοιχτά bluetooth, κλήσεις , κλπ χωρίς να θέλω να προσβαλω κανέναν, αλλά είναι υπερβολικά, για να το πω με επιείκεια.

Σήμερα που ήμουν με 4g μόνο, και έχοντας bixby routine ώστε τα 120 hz να κλείνουν στις περισσότερες εφαρμογές, από τις 11 το πρωί ως τις 11 το βράδυ ( δηλαδή 12 ώρες) έχω screen on time 2h 32 min. Ξεκίνησα από το 85% και είμαι στο 9%. Ούτε τικ τοκ, ούτε κλήσεις, ούτε bluetooth. Μόνο chrome άνοιγα και κανένα email , χωρίς αυτόματο συγχρονισμό. 

Μηπως κατι δεν παει καλα με τη συσκευη σου; Δεν ειναι τερας αυτονομιας σιγουρα αλλα αυτο που περιγραφεις δεν ειναι φυσιολογικο. Τετοια καταναλωση με power saving δεν δικαιολογειται.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου τόσο είμαι και γω, γύρω στις 5-5μισι ώρες sot με κυρίως χρήση wifi και γύρω στις 3μισι όταν βασίζομαι στα δεδομένα κινητής. Με χρήση data ΠΙΝΕΙ γύρω στο 4% την ώρα απλώς να κάθεται, χωρίς aod, την έχω στο πατήστε για εμφάνιση. Οπότε δεν είναι και τέρας αυτονομίας αλλά οκ, τη μέρα μου τη βγάζω, ακόμη και με αυτές τις συνθήκες, χωρίς περιορισμούς, αυτόματη φωτεινότητα, 120χζ, φωτεινό θέμα. Θα κάνω μια δοκιμή και στα 60 κάποια στιγμή, έτσι από περιέργεια.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το σ21 με ανοιχτό wifi 120hz χωρίς δεδομένα, volte 5g θέλει ανά 8 ώρες φόρτιση φτάνει στο 20% από το 85%

Δεν το χρησιμοποιώ συνέχεια λόγο δουλειάς 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Μηπως κατι δεν παει καλα με τη συσκευη σου; Δεν ειναι τερας αυτονομιας σιγουρα αλλα αυτο που περιγραφεις δεν ειναι φυσιολογικο. Τετοια καταναλωση με power saving δεν δικαιολογειται.

Δυστυχως το εχω τεσταρει με 2 διαφορετικες συσκευες για ενα μηνα ημουν με το 6/128 και τους υπολοιπους 3 μηνες ειμαι με 8/256. Δυστυχως η ιδια συμπεριφορα, οταν ειμαι εξω, ρουφαει τη μπαταρια γρηγορα. 

Κατα τα αλλα, εκπληκτικη καμερα και φωτεινοτητα οθονης. Αλλα μην τρελαθουμε, 7,5 ωρες δεν παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Solidarity said:

Δυστυχως το εχω τεσταρει με 2 διαφορετικες συσκευες για ενα μηνα ημουν με το 6/128 και τους υπολοιπους 3 μηνες ειμαι με 8/256. Δυστυχως η ιδια συμπεριφορα, οταν ειμαι εξω, ρουφαει τη μπαταρια γρηγορα. 

Κατα τα αλλα, εκπληκτικη καμερα και φωτεινοτητα οθονης. Αλλα μην τρελαθουμε, 7,5 ωρες δεν παιζουν.

Συμφωνώ μαζί σου, δεν καταλαβαίνω τον λόγο που η σαμμυ δεν βάζει μια πιο καλή μπαταρία σε κινητά ναυαρχίδας τέτοιου κόστους.

Ας ελπίσουμε να φτιαχτεί κάπως το drain με κάποιο update...

Μην μιλήσω για την ταχύτητα φόρτισης, αλλά κινητά πιο οικονομικά για ποιο λόγο να φορτίζουν με 65w 60 κλπ και αυτός με 20-25 ..

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, feik said:

Συμφωνώ μαζί σου, δεν καταλαβαίνω τον λόγο που η σαμμυ δεν βάζει μια πιο καλή μπαταρία σε κινητά ναυαρχίδας τέτοιου κόστους.

Ας ελπίσουμε να φτιαχτεί κάπως το drain με κάποιο update...

Μην μιλήσω για την ταχύτητα φόρτισης, αλλά κινητά πιο οικονομικά για ποιο λόγο να φορτίζουν με 65w 60 κλπ και αυτός με 20-25 ..

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα χωρητικότητας ή διαχείρισης. Η ταχύτητα φόρτισης δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, εντάξει . Το άλλο του θέμα είναι τα frame drops, ακόμη και στα 120hz. Καινούριο τηλέφωνο ρε παιδιά. Τόσα frame drops δεν είχα ούτε στο OnePlus 5 που το είχα φορτωμένο φουλ στα 64gb για 4.5 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Συνδιασμός είναι, από την μία ο άθλιος 888 από την άλλη η μικρή μπαταρία, με μία 5000 θα ήταν κάπως καλύτερα τα πράγματα, ήταν μεγάλο λάθος η επιλογή του επεξεργαστή αν είχε επιλέξει τον 870 θα είχε κορυφαία αυτονομία.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια διάφανη όχι πάρα πολύ λεπτή θήκη για το S21FE έχει δοκιμάσει κάποιος;

Κάτω από 14€ κατά προτίμηση...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, feik said:

 

Ριξε μια ματια σε θηκες της Spigen.

H Liquid Crystal ειναι καπου στο 10αρικο και ειναι ακριβως αυτο που περιγραφεις.

 

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GMF80 said:

Ριξε μια ματια σε θηκες της Spigen.

H Liquid Crystal ειναι καπου στο 10αρικο και ειναι ακριβως αυτο που περιγραφεις.

 

Ζεστενεται η συσκευή παραπάνω;

(Υπάρχει στα αριστερά η δεξιά η κεραία 5g καλά είχα δει σε ένα review;) 

 

https://www.skroutz.gr/s/33338597/Spigen-Liquid-Crystal-Back-Cover-Σιλικόνης-Διάφανο-Galaxy-S21-FE-5G.html

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Πραγματικα ποτε δεν εδωσα σημασια στη θερμοκρασια κινητου παρα μονο κατα τη διαρκεια της φορτισης. Θηκη σιλικονης ειναι δεν επηρεαζει στο ελαχιστο την ποιοτητα του σηματος...

Link to comment
Share on other sites

Just now, GMF80 said:

Τι να σου πω. Πραγματικα ποτε δεν εδωσα σημασια στη θερμοκρασια κινητου παρα μονο κατα τη διαρκεια της φορτισης. Θηκη σιλικονης ειναι δεν επηρεαζει στο ελαχιστο την ποιοτητα του σηματος...

Όταν το φορτίζεις σου ζεστενεται και εσένα;

Ποιον φορτιστή έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κινητα ζεστενονται. Οσο πιο γρηγορη η φορτιση τοσο πιο πολυ ανεβαζουν θερμοκρασιες. Εγω παντα φορτιζω με τον εργοστασιακο φορτιστη και αποφευγω τις γρηγορες φορτισεις.

Εννοεται η θερμοκρασια φορτισης εξαρταται απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...