Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

1 hour ago, stamatis3133 said:

Βλεπω οτι τα samsung buds παιζουν μονο για αγορες απο συγκεκριμένα καταστήματα στο Golden Hall

https://www.samsung.com/gr/offer/galaxy-experience-booth-promo/

Οντως μέσα στο site έτσι γράφει. Πάντως φίλος απο Χανιά έκανε αγορά απο το τοπικό Πλαίσιο και τα πήρε κανονικά. Θα πρέπει να πάρω τη Samsung τη Δευτέρα για να δώ τι θα μου πούν.

 

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, stamatis3133 said:

 

  • Μου αρεσει το One UI και πολλες απο τις πινελιες της Samsung, ερχομαι απο σχεδόν vanilla Android (Xperia 5ii) το οποιο ειναι κωμικοτραγικο.

Να χαρείς το νέο σου απόκτημα! Όταν περάσουν μερικές ημέρες, αν δε σου κάνει κόπο, γράψε πώς είναι σε σύγκριση με το 5 ii.

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2022 at 7:58 ΠΜ, DimitrisAndNiki said:

Ρε παληκάρια μια ερώτηση, γιατί έχω αρχίσει και αγχώνομαι...
Αγόρασα το S21fe λευκό 8gb/256 απο iMob
Στο κουτί δεν αναφέρει καθόλου τα χαρακτηριστικά του...
Είναι σίγουρο ότι φοράει τον Snapdragon ή θα δω κανέναν exynos και θα ξενερώσω;
Στο site αναφέρει για επεξεργαστή Snap, αλλά έτσι καχύποπτος που είμαι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου (μην είναι καμμιά κουφή παραεισαγωγή και πάει λέγοντας...)

Κάποιο σχόλιο επι τούτου; Έχει κανείς εμπειρία απο το συγκεκριμένο κατάστημα; 

βάλε την παρακάτω εφαρμογή και θα δείς τα πάντα και στα ελληνικά!

CPU X εμφανίζει τις πιο πλήρεις πληροφορίες σχετικά με συσκευές όπως επεξεργαστή, πυρήνες, ταχύτητα, μοντέλο, μνήμη RAM, κάμερα, αισθητήρες κλπ. 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.abs.cpu_z_advance&hl=el&gl=US

 

 

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, seranata said:

Να χαρείς το νέο σου απόκτημα! Όταν περάσουν μερικές ημέρες, αν δε σου κάνει κόπο, γράψε πώς είναι σε σύγκριση με το 5 ii.

Ρωτησε με ό,τι θες εδω ή σε προσωπικό μήνυμα. Να ξέρεις απο το xperia 5 ii το εχω μονο λίγους μηνες, το εχω δει μονο με Android 12 και δεν εχω καθολου καλες εντυπώσεις οσον αφορά την εμπειρία χρήσης. Ενω στα χαρτιά το hardware ειναι "κορυφαίο" η εμπειρία για μενα ηταν/είναι κακή. 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

24 ώρες μετά, σχεδόν τελείωσα το βασικό στήσιμο (ρυθμίσεις και εφαρμογές).
Όπως είπατε, το SOT του είναι τρελό (για μένα) 7,5 ώρες μπλιμπλίκιασμα!
Με ψιλοχάλασε το ότι έδιωξαν το κουμπί bixby (βόλευε για τον φακό / powerbutton camera) καθώς και το ότι τα volume buttons πήγαν δεξιά... αλλά όλα είναι θέμα συνήθειας! 


Αυτά τα λίγα, θα επανέλθω δριμύτερος 😉

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, DimitrisAndNiki said:

24 ώρες μετά, σχεδόν τελείωσα το βασικό στήσιμο (ρυθμίσεις και εφαρμογές).
Όπως είπατε, το SOT του είναι τρελό (για μένα) 7,5 ώρες μπλιμπλίκιασμα!
Με ψιλοχάλασε το ότι έδιωξαν το κουμπί bixby (βόλευε για τον φακό / powerbutton camera) καθώς και το ότι τα volume buttons πήγαν δεξιά... αλλά όλα είναι θέμα συνήθειας! 


Αυτά τα λίγα, θα επανέλθω δριμύτερος 😉

Για να καταλάβω και εγώ7.5 δηλαδή κρατάει από το 100% ας πούμε μέχρι το 10-15%; Με χρήση 

Και συνεπώς θα θέλει φορτισμα μετά; 

 

 

Edited by feik
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως εννοεις αλλα χαθηκα στη μεταφραση....

Συνηθως με τη χρηση κραταει καποιες ωρες η μπαταρια και μετα θελει φορτιση... Αν ανακαλυψουν μπαταριες που με μια φορτιση δεν ξεφορτιζουν ποτε θα ηταν σουπερ! Αλλα και παλι καποιοι προβλημα θα ειχαν!

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, feik said:

Για να καταλάβω και εγώ7.5 δηλαδή κρατάει από το 100% ας πούμε μέχρι το 10-15%; Με χρήση 

Και συνεπώς θα θέλει φορτισμα μετά; 

 

 

7.5 ώρες SOT δεν είναι και λίγες. Εγώ βγάζω τόσες περίπου από το 85% μέχρι τα 20% με όλα μονίμως ανοιχτά. Πολλές κλήσεις,email κτλ. Χωρίς να παίζω παιχνίδια. Είναι τι χρήση κάνεις.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, GMF80 said:

Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως εννοεις αλλα χαθηκα στη μεταφραση....

Συνηθως με τη χρηση κραταει καποιες ωρες η μπαταρια και μετα θελει φορτιση... Αν ανακαλυψουν μπαταριες που με μια φορτιση δεν ξεφορτιζουν ποτε θα ηταν σουπερ! Αλλα και παλι καποιοι προβλημα θα ειχαν!

Ρωτάω εάν το 7.5 SOT που λέει το παιδί είναι οι ώρες (7.5) χρήσης του κινητού. 

Δηλαδή ας πούμε ότι η μπαταρία έχει ένα Χ ποσοστό = 90%

Στις 7.5 ώρες SOT(χρήσης του κινητού)  το 90% της μπαταρίας είναι αρκετό η όχι;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, feik said:

Ρωτάω εάν το 7.5 SOT που λέει το παιδί είναι οι ώρες (7.5) χρήσης του κινητού. 

Δηλαδή ας πούμε ότι η μπαταρία έχει ένα Χ ποσοστό = 90%

Στις 7.5 ώρες SOT(χρήσης του κινητού)  το 90% της μπαταρίας είναι αρκετό η όχι;

SOT σημαινει Screen On Time. Χρόνος που ειναι αναμμενη η οθόνη. 
Ειναι πολυ παρεξηγημενο metric για να αποδειξεις την αυτονομια του κινητού. 
Για παραδειγμα εγω ακουω youtube για ωρες με την οθονη του κινητου κλειστη. Αλλος μιλαει στο κινητο με ανοιχτη ακροαση και την οθόνη του κινητου αναμμενη, αλλος μιλαει με το κινητο στο αυτι και την οθονη κλειστη. 
Άλλος ακουει Spotify με bluetooth ακουστικα και την οθονη κλειστη. 
To SOT δεν βοηθαει και πολυ για να καταλαβεις αν σου κανει αυτονομια του κινητου, για μενα το SOT ενος αλλου χρηστη δεν δινει καν ουτε μια εκτιμηση.
 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, seranata said:

Να χαρείς το νέο σου απόκτημα! Όταν περάσουν μερικές ημέρες, αν δε σου κάνει κόπο, γράψε πώς είναι σε σύγκριση με το 5 ii.

Σε σχέση με το Xperia 5ii (Android 12):
- S21FE καλυτερο σημα 4G(dual sim) και wifi. Στο x5ii αναγκαζομουν μεσα στο σπιτι να γυριζω τις sim σε 3g/2g για να μην μου τελειώνει η μπαταρια και οταν εβγαινα εξω να τις γυριζω παλι σε 4g/3g/2g. 
- Στο S21FE δεν εχω κανενα προβλημα με τις κλησεις φωνης ενω στο x5ii ειχα προβληματα ακομα και με το wifi calling.
- Στο x5ii ο proximity sensor ηταν προβληματικος, δεν εκλεινε παντα και σωστα η οθονη οταν κατα τη διαρκεια της κλησης εβαζα το κινητο στο αυτι. Επισης εχει κολλησει καναδυο φορες και επρεπε να κανω επανεκκινηση το κινητο γιατι εκλεινε η οθονη ακομα και οταν δεν ημουν σε κληση.
- Το πολυ μακροστενο σχημα του x5ii ειναι ωραιο στο χερι αλλα εκει τελειωνουν ολα τα πλεονεκτηματα του. Ειναι πολυ βολικο αν χρησιμοποιεις παρα πολυ chat εφαρμογες αλλα δεν βλεπεις βιντεο στο κινητο. (εγω βλεπω και βιντεο).
- Ο αισθητηρας δαχτυλικου αποτυπωματος στο πλαι στο x5ii με κουρασε παρα πολυ, σε σημειο να αφαιρεσω τον δεξι αντιχειρα απο τα αποτυπωματα που ξεκλειδωνουν το κινητο γιατι το ξεκλειδωνα καταλαθος κατα την κινηση του να βαλω το κινητο στην τσεπη. Στο S21FE ο αιθητηρας δουλεύει μια χαρα.
- Το x5ii εχει τοσα αχρηστα κουμπια απο τη δεξια πλευρα που ολο καποιο πατουσες καταλαθος. (και οσο το ειχα στην τσεπη).
- Το x5ii εχει σκοτεινη οθονη.
- Το vanilla Android του x5ii ειναι κουραστικο σαν εμπειρια χρήσης. Δεν φταιει η Sony, η Google φταιει. Πολυ καλος λογος για να μην παρω ποτε Pixel.
- To x5ii νομιζω εχει καλυτερο ηχο απο το S21FE χωρις να μπορω να το πω με καποιο εμπεριστατωμενο τροπο.
- H καμερα του x5ii ειναι πολυ καλη αλλα και του S21FE ειναι πολυ καλη.
- Η αυτονομια του x5ii ειναι ασυνεπης. Ειναι απο μετρια εως κακη, ειδικα με χρηση data. 
- Το x5ii ζεσταινοταν στο λεπτο.

Κατα τη γνώμη μου το Android 12 ειναι ο κύριος υπευθυνος για τα προβληματα αυτονομιας πολλων συσκευών. H Samsung όμως το παλευει να διορθώσει οσα κακως κειμενα μπορει μέσω του One UI και επισης ξερεις οτι θα εχεις υποστηριξη για x χρονια. Στο Sony δεν ξερεις ποιο update θα ειναι και το τελευταιο σου. 
Το Xperia 5ii για καποιον που το αγορασε full price πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη απογοητευση.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Τελειώνει ο Ιούνιος και ακόμα δεν έχω πάρει το update του Ιουνίου πόσοι από εσάς το έχετε πάρει;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, stamatis3133 said:

Σε σχέση με το Xperia 5ii (Android 12):
- S21FE καλυτερο σημα 4G(dual sim) και wifi. Στο x5ii αναγκαζομουν μεσα στο σπιτι να γυριζω τις sim σε 3g/2g για να μην μου τελειώνει η μπαταρια και οταν εβγαινα εξω να τις γυριζω παλι σε 4g/3g/2g. 
- Στο S21FE δεν εχω κανενα προβλημα με τις κλησεις φωνης ενω στο x5ii ειχα προβληματα ακομα και με το wifi calling.
- Στο x5ii ο proximity sensor ηταν προβληματικος, δεν εκλεινε παντα και σωστα η οθονη οταν κατα τη διαρκεια της κλησης εβαζα το κινητο στο αυτι. Επισης εχει κολλησει καναδυο φορες και επρεπε να κανω επανεκκινηση το κινητο γιατι εκλεινε η οθονη ακομα και οταν δεν ημουν σε κληση.
- Το πολυ μακροστενο σχημα του x5ii ειναι ωραιο στο χερι αλλα εκει τελειωνουν ολα τα πλεονεκτηματα του. Ειναι πολυ βολικο αν χρησιμοποιεις παρα πολυ chat εφαρμογες αλλα δεν βλεπεις βιντεο στο κινητο. (εγω βλεπω και βιντεο).
- Ο αισθητηρας δαχτυλικου αποτυπωματος στο πλαι στο x5ii με κουρασε παρα πολυ, σε σημειο να αφαιρεσω τον δεξι αντιχειρα απο τα αποτυπωματα που ξεκλειδωνουν το κινητο γιατι το ξεκλειδωνα καταλαθος κατα την κινηση του να βαλω το κινητο στην τσεπη. Στο S21FE ο αιθητηρας δουλεύει μια χαρα.
- Το x5ii εχει τοσα αχρηστα κουμπια απο τη δεξια πλευρα που ολο καποιο πατουσες καταλαθος. (και οσο το ειχα στην τσεπη).
- Το x5ii εχει σκοτεινη οθονη.
- Το vanilla Android του x5ii ειναι κουραστικο σαν εμπειρια χρήσης. Δεν φταιει η Sony, η Google φταιει. Πολυ καλος λογος για να μην παρω ποτε Pixel.
- To x5ii νομιζω εχει καλυτερο ηχο απο το S21FE χωρις να μπορω να το πω με καποιο εμπεριστατωμενο τροπο.
- H καμερα του x5ii ειναι πολυ καλη αλλα και του S21FE ειναι πολυ καλη.
- Η αυτονομια του x5ii ειναι ασυνεπης. Ειναι απο μετρια εως κακη, ειδικα με χρηση data. 
- Το x5ii ζεσταινοταν στο λεπτο.

Κατα τη γνώμη μου το Android 12 ειναι ο κύριος υπευθυνος για τα προβληματα αυτονομιας πολλων συσκευών. H Samsung όμως το παλευει να διορθώσει οσα κακως κειμενα μπορει μέσω του One UI και επισης ξερεις οτι θα εχεις υποστηριξη για x χρονια. Στο Sony δεν ξερεις ποιο update θα ειναι και το τελευταιο σου. 
Το Xperia 5ii για καποιον που το αγορασε full price πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη απογοητευση.

Αγαπάω πολυ τη Sony αλλα τα περισσοτερα απ' οσα περιεγραψες ειναι αληθεια. Απο Sony ερχομαι και εγω.Το μεγαλύτερο αρνητικο εναι οι αναβαθμισεις. Το UI απο την αλλη μου αρεσε που ηταν τοσο απλο. Η Samsung ειναι αρκετα παρεμβατικη στο UI της, ευτυχως βεβαια που μπορεις να παρακαμψεις τα παντα και να φτιαξεις τη συσκευη σου οπως θες. Αν η Sony παντως εδινε τις αναβαθμισεις της Samsung δεν ξερω αν θα αλλαζα. Καποτε η Sony εβγαζε και καλες προσφορες μετα σταματησε. Θυμαμαι μια δοση που το 5ii ειχε παιξει κοντα σδτα 550 σε μεγαλα μαγαζια.Απο το 21 FE ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Οθοναρα. ΤΟ μονο που με χαλαει λιγο ειναι η θεση του κατω ηχειου που αναλογως πως το κρατας το κλεινεις με το χερι και καποιες δυσκολιες που εχει η γκαλερι της συσκευης στο συγχρονιοσμο με το onedrive. Προφανως καποιο bug της εφαρμογης που ειναι γενικο σε Samsung συσκευες απο οσο εχω διαβασει και σε ξενα fora.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τελειώνει ο Ιούνιος και ακόμα δεν έχω πάρει το update του Ιουνίου πόσοι από εσάς το έχετε πάρει;
Μόλις κατεβάζω του Ιουνίου.9867fd771dcb1df4fbc043eedac23c1b.jpg

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, longus said:

Μόλις κατεβάζω του Ιουνίου.9867fd771dcb1df4fbc043eedac23c1b.jpg

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και εγω, μολις ειδα το μηνυμα σου, ελεγξα και κατεβαζω update Ιουνιου.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, longus said:

Μόλις κατεβάζω του Ιουνίου.9867fd771dcb1df4fbc043eedac23c1b.jpg

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ομοίως τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα σπίτι κατέβηκε μόνο του 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το κατεβάζω κι εγώ τώρα...μεγάλο αρχείο, διάβασα και τις λεπτομέρειες με τα υπόλοιπα update που μου είχε φανεί παράξενο την προηγούμενη φορά ✌️😎

Screenshot_20220627-153556_Software update.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, konakis said:

Κουφέτο έκατσε , wipe cache partition και η συσκευούλα φυσάει ✌️😎

Πώς ακριβώς κάνεις γιατί με volume up +power button δεν μου το εμφανίζει 

Edit: Άκυρο. Το έκανα.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θέλει σύνδεση με usb type C με υπολογιστή, λάπτοπ ότι έχεις...

Καλά η συσκευή επανήλθε!!...τρομερή βελτίωση ομαλότατο και σφαίρα ταυτόχρονα. Πολύ καλή δουλίτσα επιτέλους μετά από το προηγούμενο επίσης μεγάλο update τρόμαξε να επανέλθει πολύ σταθερό χωρίς κενά... σούπερ ✌️

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θέλει σύνδεση με usb type C με υπολογιστή, λάπτοπ ότι έχεις...
Καλά η συσκευή επανήλθε!!...τρομερή βελτίωση ομαλότατο και σφαίρα ταυτόχρονα. Πολύ καλή δουλίτσα επιτέλους μετά από το προηγούμενο επίσης μεγάλο update τρόμαξε να επανέλθει πολύ σταθερό χωρίς κενά... σούπερ
Μια χαρά έκατσε και σε εμένα απλά επειδή με τρώει το χέρι...αφού το συνδέσουμε στο PC και μπω στο μενού τι επιλέγουμε? Επίσης αυτό δεν πιστεύω να σβήνει φωτογραφίες, αποθηκευμένους κωδικούς λογαριασμούς κτλ?

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο μήνα χρησιμοποιώ 2 sim  και παρατηρώ αρκετές χαμένες κλήσεις!Θέλει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση; 

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/49Wn_S_uvvo

@longus  τίποτα δεν σβήνει, προσοχή όμως επιλέγεις wipe cache partition όχι data!!✌️😎

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...