Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακομα και να συνεβει αυτο που το θεωρω ακραιο ειναι καινουργια συσκευη για να εχει ηδη φθορα η μπαταρια... Βαλε το phone info να δεις ημερομηνια καταακευης...

Link to comment
Share on other sites

Τις μέρες που έχει ζέστη πως συμπεριφέρεται το κινητό; Έχετε καθόλου θέματα με υπερθέρμανση ή με την οθόνη να πέφτουν τα frames ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, JimBlack said:

Τις μέρες που έχει ζέστη πως συμπεριφέρεται το κινητό; Έχετε καθόλου θέματα με υπερθέρμανση ή με την οθόνη να πέφτουν τα frames ή κάτι άλλο;

Ναι, κολλήματα και υπερθέρμανση

Link to comment
Share on other sites

@JimBlack τίποτα απολύτως καμία σχέση με το s20fe 5g που είχα πριν το οποίο παρουσιαζε έντονο  throttling στην φωτεινότητα τις ζεστές μέρες. 3 μέρες τώρα το έχω δίπλα δίπλα με το s22U τα δοκιμάζω σπίτι παραλία βράδυ, δεν μασάει το μικρό λέμε...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παλεύω πραγματικά μέσα μου να μην πάω αύριο να το πάρω από τα Media που τρέχει και η προσφορά με το 20% της Eurobank. Ουσιαστικά από τα 600 βγαίνει περίπου στα 480 όσο δλδ αν το έπερνα και από skroutz. Βέβαια δεν τρέχει πλέον η προσφορά με τα buds που ήταν πολύ καλή ευκαιρία.

Μόνο η σκέψη για το Realme με φρενάρει κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!
Παιδιά το κινητό είναι πυροβόλο!
Δεν καταλαβαίνει τίποτα απο διεργασίες, έχει φοβερές κάμερες και εξαιρετικό βίντεο! Όσο για την μπαταρία το γυρίζω στο 4g και με κρατάει απο τις 8 μέχρι τις 6-7 το απόγευμα σίγουρα.
Πάντα ανοικτά gps, Bluetooth και κλήσεις, teams κτλπ. Έχω το 8/256..
Τσιμπήστε το εαν το βρείτε στο 500€..

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, JimBlack said:

Παλεύω πραγματικά μέσα μου να μην πάω αύριο να το πάρω από τα Media που τρέχει και η προσφορά με το 20% της Eurobank. Ουσιαστικά από τα 600 βγαίνει περίπου στα 480 όσο δλδ αν το έπερνα και από skroutz. Βέβαια δεν τρέχει πλέον η προσφορά με τα buds που ήταν πολύ καλή ευκαιρία.

Μόνο η σκέψη για το Realme με φρενάρει κάπως.

Πιο realme σκέφτεσαι; 

Και εγω εχω το s21 fe σκέφτομαι το realme GT 2 pro αλλά επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Samsung αν κάνω την αλλαγή θα την κάνω μόνο και μόνο για να δοκιμάσω κάποια άλλη συσκευή. Εκλεισα 2 μηνο με το fe 

Link to comment
Share on other sites

To realme Ui που έχει η κόρη μου δυο χρόνια περίπου είναι σούπερ αρεστό στα μάτια μου. Το χάρηκα απ'την πρώτη στιγμή που άρχισα να το σκαλίζω και να το στήνω. Όμως μετά απ'το 21 fe θα χάσετε σίγουρα σε οθόνη ( ιδιαίτερα σε φωτεινότητα εννοώ κάτι πολύ σημαντικό για το καλοκαίρι) έλλειψη ασύρματης φόρτισης και αδιαβροχοποίησης , εννοείται για κάποιον που δίνει ιδιαίτερη σημασία σε βίντεο και κάμερες γενικότερα είναι υποδεέστερο το οποιοδήποτε realme απ'τα γνωστά gt, neo gt κλπ το Pro δεν έχω εικόνα όμως 600 ευρώ για Rme με την καμία από μεριάς μου. Επίσης δεν υπάρχει και πληθώρα θηκών κάτι εννοείται που βρίσκεις για πλάκα ότι θες σε Samsung. Θεωρώ μόνο καλύτερες θερμοκρασίες θα δει κάποιος και ένα πιο στοκ απλό και διαφορετικό Ui.

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Tο 5G σε σχεση με το 3G/4G εχει καμια διαφορα στην ποιοτητα της κλησης;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου..δεν θα καταλάβεις διάφορα στην Voda τουλάχιστον που έχω εγω. Γενικά το 5g δεν πολύ αξίζει πιστεύω η δουλειά.. πολύς ντόρος και ακόμα τα δίκτυα δεν είναι έτοιμα.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και τα είδα και τα 2 σήμερα στα Media. Καλά το S21 fe το είχα δει, πιο πολύ για το Realme GT 2 Neo πήγα.

ΟΚ ωραίο γενικά το κινητό, ταχύτατο, όμορφη οθόνη, καλός ήχος και το UI του μου άρεσε. Έχει αυτή την απλότητα του stock Android που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ. Το μέγεθος βέβαια στις 6.62 ίντσες με χάλασε λίγο γιατί δεν προτιμώ τόσο μεγάλα κινητά. Περίεργη και η τοποθέτηση των πλήκτρων της έντασης του ήχου από την αριστερή πλευρά αλλά πιστεύω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας.

Η ασύρματη φόρτιση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Η αδιαβροχοποίηση είναι κάτι που καλό είναι μεν να υπάρχει αλλά δεν αλλάζει κάτι στην καθημερινή χρήση.

Το θέμα είναι ότι το ένα το βρίσκεις κοντά στα 300 από skroutz και το άλλο σου βγαίνει (με το 20% της Eurobank) περίπου 480. Η ερώτηση είναι αξίζει τα επιπλέον 180 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Γράφω τώρα από άλλο φορτιστή μικρότερο σε watt και δεν έχω θέμα στο ghost typing όπως είχα με τον καινούργιο "αυθεντικό φορτιστή" όπως είχα .... Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και τα είδα και τα 2 σήμερα στα Media. Καλά το S21 fe το είχα δει, πιο πολύ για το Realme GT 2 Neo πήγα.
ΟΚ ωραίο γενικά το κινητό, ταχύτατο, όμορφη οθόνη, καλός ήχος και το UI του μου άρεσε. Έχει αυτή την απλότητα του stock Android που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ. Το μέγεθος βέβαια στις 6.62 ίντσες με χάλασε λίγο γιατί δεν προτιμώ τόσο μεγάλα κινητά. Περίεργη και η τοποθέτηση των πλήκτρων της έντασης του ήχου από την αριστερή πλευρά αλλά πιστεύω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας.
Η ασύρματη φόρτιση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Η αδιαβροχοποίηση είναι κάτι που καλό είναι μεν να υπάρχει αλλά δεν αλλάζει κάτι στην καθημερινή χρήση.
Το θέμα είναι ότι το ένα το βρίσκεις κοντά στα 300 από skroutz και το άλλο σου βγαίνει (με το 20% της Eurobank) περίπου 480. Η ερώτηση είναι αξίζει τα επιπλέον 180 ευρώ;
εάν αντέχεις να δώσεις 180€ και να μην σου λείψουν... για εμένα πάρε το S21.
Ήμουν άνθρωπος που δεν είχα δώσει ποτέ πάνω απο 300€ και όταν πήρα το s21 fe στα 500€ έπαθα πλάκα! Είναι πολλά δεν λέω τα χρήματα αλλα δεν έχω σκοπό να το κρατήσω λιγότερο απο 3ετια.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα πέφτει η μπαταρία γρήγορα; Με ελαφριά χρήση πραγματικά.. Chrome Instagram messenger πέφτει γρήγορα ..

120hz 

Natural χρώματα 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, JimBlack said:

Πήγα και τα είδα και τα 2 σήμερα στα Media. Καλά το S21 fe το είχα δει, πιο πολύ για το Realme GT 2 Neo πήγα.

ΟΚ ωραίο γενικά το κινητό, ταχύτατο, όμορφη οθόνη, καλός ήχος και το UI του μου άρεσε. Έχει αυτή την απλότητα του stock Android που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ. Το μέγεθος βέβαια στις 6.62 ίντσες με χάλασε λίγο γιατί δεν προτιμώ τόσο μεγάλα κινητά. Περίεργη και η τοποθέτηση των πλήκτρων της έντασης του ήχου από την αριστερή πλευρά αλλά πιστεύω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας.

Η ασύρματη φόρτιση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Η αδιαβροχοποίηση είναι κάτι που καλό είναι μεν να υπάρχει αλλά δεν αλλάζει κάτι στην καθημερινή χρήση.

Το θέμα είναι ότι το ένα το βρίσκεις κοντά στα 300 από skroutz και το άλλο σου βγαίνει (με το 20% της Eurobank) περίπου 480. Η ερώτηση είναι αξίζει τα επιπλέον 180 ευρώ;

Αξίζει αν σκεφτείς ότι είναι σε όλα ανωτέρο και επιπλέον έχεις 4 χρόνια αναβαθμίσεις λογισμικού και την εγγύηση της Samsung, την καλυτερυκατα κοινή ομολογία στην Ελλάδα σε περίπτωση που κάτι πάθει το κινητό. Αν δεν είσαι τύπος που αλλάζει κάθε χρόνο συσκευή το s21 Fe θα σε βγάλει χαλαρά μια τετραετία, ειδικά αν πάρεις το 8/256.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,
πως τα παει το κινητο με το σημα κινητης σε dual sim και με διαρκεια της μπαταριας του;

Εχω καει απο ενα Xperia 5 ii που ειναι απαραδεκτο και σκεφτομαι το 
Samsung Galaxy S21 FE ή το 
Samsung Galaxy S22. Με κυριο γνωμονα το σημα κινητης και τη διαρκεια της μπαταριας.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν αλλάζω κινητό πριν τα 3 χρόνια. Και το Poco F1 που έχω τώρα, αν δεν το είχε παρατήσει η Xiaomi στην τύχη του όπως κάνει άλλωστε με όλες τις συσκευές της, δεν θα το άλλαζα.

Κάτι που πρόσεξα ενώ έβλεπα μερικά video στο youtube και μου έκανε εντύπωση αλλά ίσως και να κάνω λάθος.

Έβαλα να παίξει ένα video και στην συνέχεια ανέβασα την ένταση του ήχου. Αυτό που παρατήρησα (το οποίο μπορεί και να είναι λάθος γι αυτό κάνω και την ερώτηση) είναι ότι όσο ανέβαινε η μπάρα, η ένταση του ήχου δεν αυξανόταν ανάλογα και παρέμενε χαμηλός σχετικά ο ήχος. Μόνο όταν έφτασε προς το τέλος της μπάρας (από τα 3/4 και πάνω) έγινε αρκετά έντονος ο ήχος.

 

Επίσης η τοποθέτηση της selfie πάνω αριστερά πολύ καλύτερο από ότι στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

@stamatis3133 σίγουρα το fe τα πάει καλύτερα απ'το s22 , όπως και Samsung exynos και τέλειο σήμα δεν νομίζω ότι συμβαδίζουν, ανεκτό έως καλό ναι! Μεταξύ των δύο σίγουρα το s21 FE όμως κι αυτό δεν φημίζεται για την εξαιρετική του μπαταρία μιας και έχει τον γνωστό triple eight Snap. Όταν δουλευτεί η συσκευή μάθει τις συνήθειες σου σε δέκα μέρες πιστεύω θα σε ικανοποιεί και από μπαταρία, εγώ το δουλεύω με μία Sim όμως και φορτίζω μέρα παρά μέρα ανάλογα φυσικά με την χρήση που θα του κάνω και τις συνθήκες ( εξωτερικοί χώροι, υψηλή φωτεινότητα data φωτογραφίες κλπ) θεωρώ ότι το 6ωρο sot το έχει ότι και να του κάνεις...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, konakis said:

@stamatis3133 σίγουρα το fe τα πάει καλύτερα απ'το s22 , όπως και Samsung exynos και τέλειο σήμα δεν νομίζω ότι συμβαδίζουν, ανεκτό έως καλό ναι! Μεταξύ των δύο σίγουρα το s21 FE όμως κι αυτό δεν φημίζεται για την εξαιρετική του μπαταρία μιας και έχει τον γνωστό triple eight Snap. Όταν δουλευτεί η συσκευή μάθει τις συνήθειες σου σε δέκα μέρες πιστεύω θα σε ικανοποιεί και από μπαταρία, εγώ το δουλεύω με μία Sim όμως και φορτίζω μέρα παρά μέρα ανάλογα φυσικά με την χρήση που θα του κάνω και τις συνθήκες ( εξωτερικοί χώροι, υψηλή φωτεινότητα data φωτογραφίες κλπ) θεωρώ ότι το 6ωρο sot το έχει ότι και να του κάνεις...

Ευχαριστω για την απαντηση και εγω για το s21 FE σκεφτομουν λογω snapdragon. Ξερω οτι ο 888 δεν ειναι κελεπουρι αλλα δεν ειναι κελεπουρι ουτε ο 8 gen 1. Δηλαδη να πληρωσω να παρω ενα πιο high end κινητο με 8gen1 δεν αξιζει.
Ειδα και τα Pixel, ολο προβληματα και καταλαβα οτι μονο η Samsung ειναι επιλογη πλεον αν θες να παρεις Android.

Οι 6 ωρες SOT ειναι μια χαρα για μενα.

 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα σεντόνι:

Έχει καμιά βδομάδα που βρέθηκε και στα δικά μου χέρια ένα S21 FE (ε, συμβαίνουν αυτά 😜) Η εντύπωση είναι πολύ θετική, όμορφο, ελαφρύ, μεγάλη αλλά όχι υπερπαντόφλα οθόνη. Μόνο λίγα θεματάκια θέλουν ακόμα συνήθεια (η τρυπάρα μέσα στην οθόνη, πλήκτρα έντασης στα δεξιά, πίσω κάμερες που δαχτυλιάζω συνέχεια σε αντίθεση με το S9+ που ήταν στο κέντρο και έπρεπε να καταβάλω προσπάθεια για να τις αγγίξω).

Μόλις πρωτοάνοιξε έκανε 2 πολύ μεγάλες αναβαθμίσεις, έφαγε μια επαναφορά να στανιάρει, πέρασα εφαρμογές και κάποιες ρυθμίσεις με smart switch, έκανε καμιά 50αριά ενημερώσεις από play store και samsung store. Όλα αυτά σε μια ώρα. Ζεστάθηκε νορμάλ και έκαψε 15%. Μια χαρά ήταν η πρώτη επαφή! Και στη συνέχεια καλά τα πάει με τη μπαταρία, ούτε ζεσταίνεται πολύ γενικά. Δεν κατεβαίνει γρήγορα με τη χρήση αλλά καίει αρκετά στο standby με data, πίνει 2-4% την ώρα χωρίς aod. Με wifi ελάχιστα, 0-1% την ώρα.

Έχει οθονάρα. Μικρότερη ανάλυση από το S9+ αλλά δεν το καταλαβαίνω, είναι πάρα πολύ καλή. Θα ήθελα μια ενδιάμεση ρύθμιση στα χρώματα, πολύ ξεπλυμένο το βασικό και πολύ έντονο το... έντονο, αλλά μικρό το κακό.

Από κάμερα δε βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά στις ημερήσιες με το S9+, που λόγω μεταβαλλόμενου διαφράγματος βγάζει πεντακάθαρα ακόμη και με τα σημερινά δεδομένα. Λίγο πιο ζωντανά έως και υπερρεαλιστικά χρώματα στο S21fe. Στις νυχτερινές όμως δεν υπάρχει επαφή, η απλή λήψη του S21fe είναι πιο καθαρή από του S9+ με night mode. Θα κάνω ένα συγκριτικό 😜 Και το ζουμ του πολύ καθαρό.

Γενικά ευχαριστημένος, δεν ξέρω γιατί έχει φάει τόσο θάψιμο σε reviews, εκτός αν λάμβαναν υπόψη την εξωφρενική τιμή που κυκλοφόρησε ή μπορεί και οι αναβαθμίσεις να έκαναν δουλειά σε σχέση με όταν πρωτοβγήκε.

Εν τω μεταξύ, φτάσαμε τέλη Ιουνίου. Είμαι στο forum πριν από το πρώτο Galaxy S. Πρώτη φορά βλέπω τα θέματα της τρέχουσας σειράς S τόσο ψόφια. Μόνο τα ultra και τα FE κινούνται καθημερινά 🤔🙄

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Απόλαυσε το! ... μόνο Fe σειρά αξίζει πια από κάθε άποψη χρημάτων αλλά και ευκολία χρήσης ( νορμάλ μέγεθος) το περσινό καλό τηλέφωνο το φετινό βελτιωμένο κατά πολύ σε οθόνη και φόρμα ( όχι σοκοφρετα)...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την συσκευή όπως είπαμε ήταν η αρχική τιμολόγηση πράγμα που διορθώθηκε και πουλάει σαν ζεστο κουλούρι,αρκετοί γνωστοί reviewers τύπου gsm arena και Marques Brownlee το θέμα τους ήταν η τιμή για την συσκευή αλλιως ήταν αρκετά ευχαριστημένοι σαν απόδοση συνολικά απο εκει και περα μια ματια να ρίξετε σε διάφορες πλατφόρμες παγκοσμίως που πουλάνε την συσκευή η βαθμολογία από χρήστες που την αγοράσαν  αγγίζει σχεδόν τα 5 αστερια παντού αυτό δείχνει ποσό καλή είναι σαν συσκευή 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον φορτιστή έχω θέμα υπερθέρμανσης καθώς και ghost typing, frame drops στα hzs.. 

Άλλος που έχει πρόβλημα με τον συγκεκριμένο;

 

https://www.skroutz.gr/s/19434150/Samsung-Φορτιστής-με-Θύρα-USB-C-και-Καλώδιο-USB-C-25W-Μαύρος-EP-TA800X-Bulk.html

Edited by feik
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, feik said:

Με αυτόν τον φορτιστή έχω θέμα υπερθέρμανσης καθώς και ghost typing, frame drops στα hzs.. 

Άλλος που έχει πρόβλημα με τον συγκεκριμένο;

 

https://www.skroutz.gr/s/19434150/Samsung-Φορτιστής-με-Θύρα-USB-C-και-Καλώδιο-USB-C-25W-Μαύρος-EP-TA800X-Bulk.html

Φίλε μου τον συγκεκριμένο χρησιμοποιώ και εγώ εξ αρχής, κανενα απολύτως πρόβλημα. Δεν ξέρω από ποιο κατάστημα το πήρες αλλά θα ειχα τους ενδοιασμούς μου για την αυθεντικοτητα του από κάποια σκρουτσομαγαζα. Και στα σχόλια αν διαβάσεις από κάτω γράφανε κάτι περίεργα. Τον πήρα από μεγάλο κατάστημα για σιγουριά. 

Link to comment
Share on other sites

Τρυπα στην οθονη? 🤣

 

Τελευταια φορα που την προσεξα ηταν οταν τις πρωτοεβαλαν το 19.. Απο τοτε εχει διαγραφει απο την οραση και τη μνημη μου! Πραγματικα δεν με ενοχλησε ποτε...

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...