Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το bug με τις "Λειτουργίες συζήτησης " στην εφαρμογή μηνυμάτων δεν διορθώθηκε κι αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω την messages από Google, για να μη μου ζητάει επιβεβαίωση αριθμού τηλεφώνου, όποτε κάνω επανεκκίνηση! 

Link to comment
Share on other sites

https://photos.app.goo.gl/32UEDwgC8eEijiJe8

15 ώρες πριν, rapsodos1979_ said:

Το bug με τις "Λειτουργίες συζήτησης " στην εφαρμογή μηνυμάτων δεν διορθώθηκε κι αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω την messages από Google, για να μη μου ζητάει επιβεβαίωση αριθμού τηλεφώνου, όποτε κάνω επανεκκίνηση! 

Όταν βάζω δεύτερη κάρτα cosmote σαν προεπιλογή στα δεδομένα,λειτουργεί χωρίς θέμα..Ανοίγει το μενού ρυθμίσεις συνομιλίας κι ολα good..Όταν το ξαναγυριζω σε wind ,πάλι μου τρώει σκάλωμα και ζητάει με popup μενού το τηλέφωνο και ενώ  έχει ένδειξη "κόκκινο Ν" για καινούρια ρύθμιση, πατάς πάνω και σου λέει αποτυχία σύνδεσης και έπειτα το βγάζει γκρίζο το"ρυθμίσεις συνομιλίας"

Edited by rapsodos1979_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις ήρθε στην κατοχή μου ένα S21Fe 8/256. Το κρατάω ακόμα σφραγισμένο και το τριγυρίζω...λέτε να φάω τόση ήττα από μπαταρία συγκριτικά με το A52s που έχω αυτή τη στιγμή περιστασιακά σαν κύριο τηλέφωνο;

Έφαγαν ήττα από θέμα μπαταρίας και το S20 Ultra που είχα αλλά και από το S21 plus.

Λέτε να είναι χειρότερο από αυτά σε μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σε προβληματίσει πιστεύω. Όμως μετά από μερικές φορτίσεις η μπαταρία βελτιώνεται αισθητά σε βαθμό που να πλησιάζει πια το πολύ καλό σε αυτό τον τομέα s20 Fe 5g. Ούτε θερμοκρασίες έχω δει. Το έχω πάνω από μήνα και το θεωρώ εξαιρετικό σε κράτημα στο χέρι από θέμα διαστάσεων και βάρους. Σούπερ οθόνη φωτεινότατη! Με δύο γνήσιες θήκες Samsung το κινητό είναι μπιμπελό...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Στο τσακ είμαι να το πάρω και εγώ αλλά με φρενάρει λίγο το θέμα της μπαταρίας με αυτά που ακούω. Όχι επειδή κάνω βαριά χρήση ή παίζω games, το ακριβώς αντίθετο. Και ακριβώς επειδή κάνω normal χρήση δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν αντέχει μία μέρα τουλάχιστον. Η άλλη μου εναλλακτική είναι το Xiaomi 12x αλλά θα προτιμούσα να μην πάω πάλι σε Xiaomi. (Τώρα έχω το Poco F1)

Link to comment
Share on other sites

Στο τσακ είμαι να το πάρω και εγώ αλλά με φρενάρει λίγο το θέμα της μπαταρίας με αυτά που ακούω. Όχι επειδή κάνω βαριά χρήση ή παίζω games, το ακριβώς αντίθετο. Και ακριβώς επειδή κάνω normal χρήση δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν αντέχει μία μέρα τουλάχιστον. Η άλλη μου εναλλακτική είναι το Xiaomi 12x αλλά θα προτιμούσα να μην πάω πάλι σε Xiaomi. (Τώρα έχω το Poco F1)
Αν μπαίνεις στην λογική να βγάζει μέρα άστο καλύτερα, αν καινούργια συσκευή με το ζόρι βγάζει μέρα φαντάσου σε λίγο καιρό με την πτώση που θα έχει τι θα γίνει, εγώ διαλέγω συσκευή να βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες με φουλ χρήση γιατί κρατάω χρόνια τις συσκευές μου. Καλή εναλλακτική λύση είναι και το realme gt neo 2 με τον ,εξαιρετικό snapdragon 870.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οι εποχές έχουν αλλάξει. Με τους νέους (ενεργοβόρους) επεξεργαστές και τις οθόνες στα 120Hz μάλλον δεν είναι και πολύ εύκολο πλέον να βρεις κινητό που να βγάζει 2 μέρες. Το πολύ 1,5 στην καλύτερη.

Άλλωστε θέλει το κινητό λίγο καιρό για να στρώσει. Λίγο τα updates, λίγο το Adaptive Battery και θα φανεί μετά από σύντομο χρονικό διάστημα το τι μπορεί να κάνει το κάθε κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το τελευταίο update του Μαΐου η συσκευή έχασε αυτή την εξαιρετική σμουθ λειτουργία του τόσο στο internet browsing όσο και σε ορισμένα apps όπως Facebook lite και insta. Μετά από πολύ καιρό τόσο με s20+ ,s20 fe 5g και ένα μήνα περίπου με το fe s21 θεωρώ ότι δεν έγινε η ανάλογη προσεκτική δουλειά από την σαμμυ. Πιάνω το Mi 11i και είναι λες και παίζεις iPhone τελείως σμουθ λειτουργία.  Ελπίζω να το φιξάρουν διότι το μάτι έχει συνηθίσει σε υψηλό επίπεδο εμπειρίας χρήσης και η  παραμικρή λάθος λεπτομέρεια αμέσως φαίνεται ...εν αναμονή. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το τελευταίο update του Μαΐου η συσκευή έχασε αυτή την εξαιρετική σμουθ λειτουργία του τόσο στο internet browsing όσο και σε ορισμένα apps όπως Facebook lite και insta. Μετά από πολύ καιρό τόσο με s20+ ,s20 fe 5g και ένα μήνα περίπου με το fe s21 θεωρώ ότι δεν έγινε η ανάλογη προσεκτική δουλειά από την σαμμυ. Πιάνω το Mi 11i και είναι λες και παίζεις iPhone τελείως σμουθ λειτουργία.  Ελπίζω να το φιξάρουν διότι το μάτι έχει συνηθίσει σε υψηλό επίπεδο εμπειρίας χρήσης και η  παραμικρή λάθος λεπτομέρεια αμέσως φαίνεται ...εν αναμονή. 
Ωχχχ... Καλά που μας ενημέρωσες...

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μονάχα σε αυτό τον τομέα με χάλασε δεν έχω δει κάτι άλλο μέχρι στιγμής, χθες του έκανα και ένα δεύτερο wipe cache μπας και στρώσει. Γενικά στην λειτουργία με full gestures το χάλασε αυτό εννοώ σε συνδυασμό με το "προβληματικό" update του Samsung browser τον  οποίο είχαν ξανά "χαλάσει" πολύ πιο παλιά βέβαια ( σε παλιότερες εκδόσεις) σε άλλες συσκευές Samsung που δουλεύω κατά κόρον τα τελευταία χρόνια... λογικά θα στρώσει σε επόμενα update ήταν και μεγάλο το τελευταίο λογικό να επηρεάσει, αυτό που είδα για πρώτη φορά είναι ότι έκανε με το άνοιγμα της συσκευής μετά το update αυτόματη αναβάθμιση των λειτουργιών του Samsung apps , ίντερνετ browser music κλπ . Ενώ δεν έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη αναβάθμιση των apps αυτές οι συγκεκριμένες τις Samsung και του galaxy store τις πέρασε αυτομάτως. Γενικότερα επειδή κάνω εκτεταμένη χρήση internet browsing έχοντας 3, 4 διαφορετικούς ο Samsung και ο Kiwi είναι οι βασικοί μου...ο chrome είναι απλά για να υπάρχει με τέτοια σκαλώματα που τρώει. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ των εκδόσεων 6 και 8 είναι χαώδης ή δεν την καταλαβαίνεις;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε καθημερινη χρηση οχι. Ισως σε βαρυ gaming η multitasking. Και παλι υπαρχει η επιλογη της εξτρα ραμ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 1η μέρα με το κινητό. Καθαρά διερευνητικά χωρίς ακόμη φυσικά τεκμηριωμένη άποψη.

Στα υπέρ σίγουρα η ταχύτητα, η οθόνη του με το εξαιρετικό αποτύπωμα και η κάμερα.

Είναι νομίζω η πρώτη compact συσκευή για εμένα μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα (εποχής HTC Desire κ.τ.λ) που τότε πιστεύαμε ότι ήταν παντόφλες.

Με το που το άνοιξα ζήτησε δύο πολύ μεγάλες ενημερώσεις (μία στα 3GB και κάτι παραπάνω και μία στο καπάκι σχεδόν 2GB).

Αμέσως μετά την εγκατάσταση hard reset και ξεκίνησε το στήσιμο.

Η συσκευή ζεστάθηκε μεν αλλά όχι τόσο πολύ αισθητά σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ που πίστευα ότι θα υπερθερμανθεί.

Η μπαταρία πάντως έτσι όπως την ζύγισα νομίζω ότι ΔΕΝ θα μου βγάζει μέρα σε καμιά περίπτωση..

Έχω την εντύπωση ότι είναι στα επίπεδα S20 Ultra, S21+

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να το χαρείς! Η οθόνη του είναι από τα δυνατότερα σημεία της συσκευής όπως και οι διαστάσεις το βάρος του και η αίσθηση συνολικά στο χέρι. Συμφωνώ και για το δαχτυλικο αποτύπωμα είναι εξαιρετικά καλό καμιά σχέση με s21U που είχα και καλύτερο φυσικά κι από του προκατόχου του s20 Fe. Η μπαταρία σε δέκα μέρες και μετά θα βελτιωθεί σημαντικά, δεν είναι από τα δυνατά του σημεία όμως θα σου φτάνει πιστεύω ότι κι αν κάνεις ακόμη και παιχνίδια να παίζεις με φειδώ όμως όχι τρελά πράγματα. Η οθόνη του σε παραλία που πήγα δύο μέρες είναι καταπληκτική διαβάζεις άνετα υπό οποιεσδήποτε συνθήκες καμία σχέση με του s20 Fe 5g που είχα πρίν για έναν ολόκληρο χρόνο. Έχει καταπληκτικό άσπρο γαλακτερό χάνει φυσικά σε ανάλυση όμως παίζει στα ίσια με του s21U δίπλα δίπλα κάτω από τον ήλιο.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ...πάντως σαν δεύτερη ημέρα (και πιστεύω ότι θα υπάρχει και μια μικρή βελτίωση) δεν βλέπω να υπάρχει κάποια  διαφορά σε θέμα μπαταρίας από το S21 plus..και από ότι θυμάμαι με το S20 Ultra που είχα παλαιότερα..γενικά ή μπαταρία είναι το ευαίσθητο κομμάτι της σειράς S.

Με τα λεγόμενα εδώ μέσα ήμουν προετοιμασμένος για τα χειρότερα.

Την μόνη διαφορά που βλέπω και αρκετή διαφορά είναι με το A52s. Κατά τα άλλα όμως πλην αυτής το S21 FE είναι πολύ πιο ανώτερο σε κάθε σημείο έναντι του Α52s...ανώτερο και σε φωτογραφία έναντι του S21 plus νομίζω λόγο του Snapdragon και των Sony φακών.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν της όχι και τόσο σμουθ λειτουργίας όπως ήταν πριν, το τελευταίο update του Μαϊου χάλασε και την μπαταρία που είχε βελτιωθεί πάρα πολύ. Ελπίζω με τα επερχόμενα updates να στρώσει και να μην χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι το android 13. H λογική και αυτό που έχει πράξει κατ' επανάληψη η Σάμμυ λέει ότι θα βελτιωθεί. Αυτές οι @απαριές με την σειρά s22 πάει να την βελτιώσει και να διορθώσει αστοχίες λόγω της βιαστικής παρουσίασής της και μας πήρε μου φαίνεται και μας η μπάλα. Τούτο δω άργησε να το βγάλει όμως πλην μπαταρίας έχει κάνει καλή δουλειά ιδιαίτερα με το 4.1 Ui ... σύντομα ελπίζω να το φτιάξουν. Τουλάχιστον η οθόνη είναι σε εξαιρετικά επίπεδα, κάθε μέρα στην παραλία για μπάνιο μετά την δουλειά με εντυπωσιάζει. Φωτεινή και ευανάγνωστη! 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, konakis said:

Πέραν της όχι και τόσο σμουθ λειτουργίας όπως ήταν πριν, το τελευταίο update του Μαϊου χάλασε και την μπαταρία που είχε βελτιωθεί πάρα πολύ. Ελπίζω με τα επερχόμενα updates να στρώσει και να μην χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι το android 13. H λογική και αυτό που έχει πράξει κατ' επανάληψη η Σάμμυ λέει ότι θα βελτιωθεί. Αυτές οι @απαριές με την σειρά s22 πάει να την βελτιώσει και να διορθώσει αστοχίες λόγω της βιαστικής παρουσίασής της και μας πήρε μου φαίνεται και μας η μπάλα. Τούτο δω άργησε να το βγάλει όμως πλην μπαταρίας έχει κάνει καλή δουλειά ιδιαίτερα με το 4.1 Ui ... σύντομα ελπίζω να το φτιάξουν. Τουλάχιστον η οθόνη είναι σε εξαιρετικά επίπεδα, κάθε μέρα στην παραλία για μπάνιο μετά την δουλειά με εντυπωσιάζει. Φωτεινή και ευανάγνωστη! 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χωρίς να γνωρίζω καθολου πριν την αναβαθμιση πως λειτουργούσε το κινητό (διότι το έστησα αφού έβαλα τις δύο μεγάλες αναβαθμίσεις)  δεν βλέπω κάτι από τα παραπάνω.

Μήπως τα θέματα που αντιμετωπιζεις είναι λόγω του ότι επειδή ήταν μεγάλη η αναβάθμιση θα έπρεπε προχωρήσεις σε hard reset που προτεινετε μερικές φορές; (περισσότερο για τη σμοϋθ λειτουργεία).

Αντιθέτως βλέπω εξαιρετική σπιρτάδα στο κινητό με μια θα την χαρακτήριζα εάν όχι πολύ καλή....μια αρκετά καλή μπαταρία, νομίζω καλύτερη κατά 15% ίσως και παραπάνω έναντι του S21+

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορο είναι , βελούδινη λειτουργία δεν έχει όπως πρίν. Πάντα αναφερόμενος σε full gestures κι όχι με πλήκτρα. Δεν είναι όπως ήταν πριν ένα άκρως απολαυστικό περιβάλλον έχει κομπιασματα όπως είχε και το s20 Fe 5g πριν το 4.1 Ui. 

Είμαι πολύ απαιτητικός σε αυτό το κομμάτι. Το θέλω αψεγάδιαστο κάτι που δεν παίζει τώρα σε αντίθεση με το Xiaomi που είναι απίστευτα ομαλό και γρήγορο ταυτόχρονα σε όλο το μενού και πάντα με full gestures... κατά τα άλλα είναι μια χαρά. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από πόσα χρόνια το ίδιο πρόβλημα παραμένει στην samsung η μπαταρία και το lag,για τους λόγους που μόνο η ίδια ξέρει και δεν θέλει να το διόρθωση με τίποτα, οι μπαταρίες έχουν γίνει ποιο μεγάλες και οι επεξεργαστές ποιο αποδοτικοί αλλά η samsung εκεί,θυμάμαι όταν είχα πάρει το s3 η μπαταρία ήταν για κλάματα μέχρι που είχα αλλάξει rom και πραγματικά έγινε άλλη συσκευή 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μια σχετικά ζεστή μέρα κοντά στους 32 βαθμούς στην περιοχή μου, μετά το μπάνιο σερφάρισμα γύρω στο μισάωρο ίσως και λίγο παραπάνω. Η συσκευή έδειξε 39.7 βαθμούς δίχως να κόψει καθόλου από την υπέροχη φωτεινή οθόνη της σε αντίθεση με τον προκάτοχό του s20 Fe 5g που ήταν πολύ πιο επιθετικό με έντονο throttling στην φωτεινότητα και εκεί γύρω στους 37 βαθμούς έκοβε κατευθείαν... πολύ σημαντική βελτίωση συμπεριφέρεται όπως το s21u που είχα και δεν έκοβε κι αυτό καθόλου. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...