Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Spigen Tough Armor έβαλα και γω στο 21 FE που πήρα για τη σύζυγο.

Από θήκη επέλεξα την Caseology Nano Pop Back Cover Σιλικόνης Light Violet. Πολύ ωραία σε εμφάνιση και αρκετά ανθεκτική για να προστατεύσει στο ατύχημα.

https://www.skroutz.gr/s/33938802/Caseology-Nano-Pop-Back-Cover-Σιλικόνης-Light-Violet-Galaxy-S21-FE-5G.html?from=catspan

20220210171842_caseology_nano_pop_back_cover_silikonis_light_violet_galaxy_s21_fe_5g.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το εχω εδω και δεκα μερες περιπου.

Σε σχεση με το Mi8 που ειχα πριν, παει σφαιρα, δεν κολλάει πουθενα,εχει εφαρμογες στο μενου για τα παντα με πολλες παραμετροποιήσεις. Ακομα το ψαχνω γιατι ειχα συνηθίσει πολλα χρονια στο MIUI


Hχειο δυνατο, 5G πιανει ανετα οπου ειναι διαθεσιμο, κλησεις Volte και η μπαταρια με κλειστα δεδομενα και wifi βγαζει ανετα δυο ημερες. Απορω γιατι σας απασχολει το θεμα μπαταριας αφου φορτιζει πολυ γρηγορα !!

Θηκη πηρα της Samsung https://www.skroutz.gr/s/33341340/Samsung-Silicone-Cover-Dark-Gray-Galaxy-S21-FE-5G.html και το μετανιωσα γιατι ενω η εφαρμογη ειναι τελεια η υφη της δε μου αρεσε καθολου.

Ειναι ματ και δεν γλυστραει καθολου αλλα πανω της κολλανε τα παντα !! Σκονες, τριχες, ψιχουλα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο κωτσόβολο το 8/256 στα 700 συν buds συν 70 ευρώ δώρο επιταγή πάλι. Πάω να το τσιμπήσω δεν το μιζεριαζω άλλο. Επειδή με ενδιαφέρουν οι δόσεις κια αφού τα δώρα αξίζουν περίπου 150 ευρω, σε φέρνει μια η άλλη με σκρουτζομαγαζα στα 550.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους, και θα ανεβάσω κριτική στο τηλέφωνο σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Vlavhs said:

Παιδιά στο κωτσόβολο το 8/256 στα 700 συν buds συν 70 ευρώ δώρο επιταγή πάλι. Πάω να το τσιμπήσω δεν το μιζεριαζω άλλο. Επειδή με ενδιαφέρουν οι δόσεις κια αφού τα δώρα αξίζουν περίπου 150 ευρω, σε φέρνει μια η άλλη με σκρουτζομαγαζα στα 550.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους, και θα ανεβάσω κριτική στο τηλέφωνο σύντομα. 

φτου και το πήρα χτες στα 699 ..
με αποφορολόγηση συν τα ακουστικα.. 
βέβαια έχασα τα 70 ευρω.
λόγου χρόνου θα το δώ από αύριο to κινητό

Edited by modechristo
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω δεί αυτή την θήκη με το πορτάκι για τις κάμερες και με έχει ψήσει.
αλλά αναρωτίεμαι αν θα είναι εργονομική με το άνοιξε κλείσε συνέχεια.
Έχετε σχετική εμπειρία; 

https://www.skroutz.gr/s/33368997/Nillkin-CamShield-Pro-Back-Cover-Σιλικόνης-Μαύρο-Galaxy-S21-FE-5G.html?from=catspan

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
23 ώρες πριν, modechristo said:

παιδιά έχω δεί αυτή την θήκη με το πορτάκι για τις κάμερες και με έχει ψήσει.
αλλά αναρωτίεμαι αν θα είναι εργονομική με το άνοιξε κλείσε συνέχεια.
Έχετε σχετική εμπειρία; 

https://www.skroutz.gr/s/33368997/Nillkin-CamShield-Pro-Back-Cover-Σιλικόνης-Μαύρο-Galaxy-S21-FE-5G.html?from=catspan

Κάνει σωστά τη δουλειά για την οποία προορίζεται, δηλαδή να προστατεύει την κάμερα και είναι και πολύ ποιοτική. Ωστόσο... αν βγάζεις συνέχεια φωτογραφίες και βίντεο, δε θα σε βολέψει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Κάνει σωστά τη δουλειά για την οποία προορίζεται, δηλαδή να προστατεύει την κάμερα και είναι και πολύ ποιοτική. Ωστόσο... αν βγάζεις συνέχεια φωτογραφίες και βίντεο, δε θα σε βολέψει.

Συμφωνώ. Εγω στο τέλος ειχα καταληξει να το εχω μόνιμα ανοιχτο. Ο λογος ειναι οτι θελει λιγο δυναμη/πιεση για να ανοιξει και σε μιά φάση προβληματίστηκα μην τυχον καθως το πιεζω το πλαστικο ακουμπάει τη κάμερα και τελικα αντι για καλό έκανα κακό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδία.
Α και κάτι ακόμα για το τζαμακι που πολλοι πρωτείνουν από εδω της spigen.
είναι εύκολο στην τοποθέτηση;|
Λέω αυτήν την φορά να το επιχειρήσω μόνος.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, modechristo said:

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδία.
Α και κάτι ακόμα για το τζαμακι που πολλοι πρωτείνουν από εδω της spigen.
είναι εύκολο στην τοποθέτηση;|
Λέω αυτήν την φορά να το επιχειρήσω μόνος.

Πολύ εύκολο. Μου είχαν μείνει 2-3 φουσκάλες, οι οποίες με λίγη προσπάθεια έφυγαν.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, modechristo said:

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδία.
Α και κάτι ακόμα για το τζαμακι που πολλοι πρωτείνουν από εδω της spigen.
είναι εύκολο στην τοποθέτηση;|
Λέω αυτήν την φορά να το επιχειρήσω μόνος.

Τα τελευταία χρόνια έχουν βγει ειδικοί μηχανισμοί οι οποίοι σε βοηθάνε ώστε το τζαμάκι να καθήσει σωστά

https://www.skroutz.gr/s/33361857/Spigen-ALM-GLAS-tR-Slim-FC-Tempered-Glass-2τμχ-Galaxy-S21-FE-5G.html

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.
Επίσης αγόρασα και την θήκης της nilkin που ανέφερα πιο πάνω και έχω να πω ότι δίνει λιγο όγκο στην συσκευή 
αλλά προστατεύει φουλ τους φακους και δεν έχει θέμα κατα το ανοιγμα κλείσε, έιναι ένα δοντακι πιο ψιλά το κάλλυμα οπότε δεν ακουμπάει τιποτα..
θέλει απλά μια ελαφριά πίεση που ίσως με τον καιρό χαλαρώσει λιγο και είναι ακόμα πιο εύκολο.
φυσικά θα πάρω και μία δευτερη με εμφασή την προστασία των καμερών και γενικά την όσο καλύτερη προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία (υποκειμενικό), επώνυμη και οικονομική θήκη με μάλλον καλή αίσθηση, πιάσιμο και προστασία της συσκευής είναι η Ringke Onyx. Με τον σχεδιασμό της πλάτης, κάθεται σταθερά η συσκευή και σε επίπεδη επιφάνεια απ'ότι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα χρήματα σου ανανεώνεις ουσιαστικά σε ένα μικρότερο σασί συσκευής με χειρότερη μπαταρία αλλά με λίγο καλύτερη οθόνη και με μεγαλύτερη μακροχρόνια υποστήριξη με majors updates. Οι κάμερες μικρό διαφορές...

https://nanoreview.net/en/phone-compare/samsung-galaxy-s21-fe-5g-vs-samsung-galaxy-s20-fe-5g

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το πήρα απόφαση το επόμενο μου θα είναι το s22 plus να νιώσω ότι έκανα πραγματική μετάβαση σε κάτι καλύτερο και αυτό ουσιαστικά που με απασχολεί πρωτίστως είναι η οθόνη, όχι τόσο η ανάλυση όσο η φωτεινότητα για τις παραλίες ( κι όχι μόνο) το καλοκαίρι. Οι διαστάσεις μοιάζουν πάνω κάτω με το s20 Fe 5g μου οπότε είμαι κομπλέ. Κάμερες εγγύηση Samsung είτε φωτογραφικά είτε βίντεο...ο τηλεφακός των ultra δεν με απασχολεί καθόλου 

 

https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s22%2b_5g-ampp-11252.php

 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το πήρα απόφαση το επόμενο μου θα είναι το s22 plus να νιώσω ότι έκανα πραγματική μετάβαση σε κάτι καλύτερο και αυτό ουσιαστικά που με απασχολεί πρωτίστως είναι η οθόνη, όχι τόσο η ανάλυση όσο η φωτεινότητα για τις παραλίες ( κι όχι μόνο) το καλοκαίρι. Οι διαστάσεις μοιάζουν πάνω κάτω με το s20 Fe 5g μου οπότε είμαι κομπλέ. Κάμερες εγγύηση Samsung είτε φωτογραφικά είτε βίντεο...ο τηλεφακός των ultra δεν με απασχολεί καθόλου 
 
https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s22%2b_5g-ampp-11252.php
 
Δίκιο έχεις, αλλά το κόστος ξεφεύγει για το plus...

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το πήρα απόφαση το επόμενο μου θα είναι το s22 plus να νιώσω ότι έκανα πραγματική μετάβαση σε κάτι καλύτερο και αυτό ουσιαστικά που με απασχολεί πρωτίστως είναι η οθόνη, όχι τόσο η ανάλυση όσο η φωτεινότητα για τις παραλίες ( κι όχι μόνο) το καλοκαίρι. Οι διαστάσεις μοιάζουν πάνω κάτω με το s20 Fe 5g μου οπότε είμαι κομπλέ. Κάμερες εγγύηση Samsung είτε φωτογραφικά είτε βίντεο...ο τηλεφακός των ultra δεν με απασχολεί καθόλου 
 
https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s22%2b_5g-ampp-11252.php
 
Δίκιο έχεις αλλά όσο ανεβαίνεις σε budget, τόσο περισσότερα τα διλήμματα.
Με την έννοια ότι σκέφτεσαι πως σε αυτά τα χρήματα θα μπορούσα πάρω και αυτό ή αν βάλω κάτι παραπάνω μπορώ να πάω στο άλλο (π.χ.ultra) και πάει λεγοντας.
Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να το χαρείς.

Sent from my Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας χθες παρέλαβα το S21 fe 8/256 graphite gray και γράφω τις πρώτες εντυπώσεις αν και δεν είχα πολύ χρόνο με τη συσκευή. 

Υποκειμενικά τελείως θα πω ότι το μέγεθος του κινητού μου φαίνεται τέλειο για χρήση με το ένα χέρι,για.να μπαίνει τσέπη κτλπ. Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ και ας είναι συντηρητική επιλογή το μαύρο. Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα πλαστική πλάτη μιας και θα είναι σε θήκη το κινητό. 

Προέρχομαι από huawei nova 5t οπότε οι διαφορές στο θέμα πόσο smooth είναι η οθόνη είναι πολύ μεγάλη. Φυσικά το άφησα στα 120 hz και θα το σεταρω αργότερα στο bixby routines να έχει 60 σε όσες εφαρμογές είναι άχρηστα τα 120.Εκ πρώτης εικόνας με την οθόνη σεταρισμενη σε ζωντανά χρώματα χωρίς να πειράξω κάτι στις ρυθμίσεις μου φαίνονται όλα πολύ όμορφα. 

Το κινητό ήταν πολύ γρήγορο στην αντιγραφή αρχείων απ το προηγούμενο. Λίγο YouTube χάζεψα και Spotify και έμεινα πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο. 

Από θήκη θα πάρω της spigen την λεπτή επιλογή που έχει καθώς και το τζαμακι της + προστασία για κάμερες. Φορτιστή πήρα τον official της samsung. 

Σε πρώτη εντύπωση λοιπόν πολύ ευχαριστημένος και θα επανέλθω με λιγο πιο αναλυτική περιγραφή μόλις περάσω πιο πολύ χρόνο με τη συσκευή και τη φέρω στα μέτρα μου. 

Link to comment
Share on other sites

@jimteoτο καλοκαίρι θα το πάρω ή αν βρεθεί κάτι σε προσφορά. Εννοείται πως δεν "αξίζει" τώρα. Τα Fe s21 με τις υψηλές τιμές που παρουσιάστηκαν πήγαν άπατα, τώρα με την μείωση των 150 ευρώ και την προσφορά των buds κι όποιος μπορεί και τιμολόγιο αξίζει όπως αξίζει και η σειρά s21 plus που τρέχει προσφορά -300 ευρώ απ'την αρχική συμπαρασύροντας και τα μεταχειρισμένα σε χαμηλές τιμές. Όπως ανέφερα και πριν πρωτίστως δίνω βάση μεγάλη στην φωτεινότητα της οθόνης όπου με μετρημένα κοντά στα 1300 nits ( εργαστηριακά) το 22+ διαλύει όλη την περσινή σειρά s21 από το απλό μέχρι το κορυφαίο ultra (800 μέχρι 1020 nits) είχαν δείξει οι μετρήσεις...

https://nanoreview.net/en/phone-compare/samsung-galaxy-s21-ultra-vs-samsung-galaxy-s21

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, konakis said:

Να το χαρείς!!

 

19 minutes ago, jimteo said:

Να το χαρείς λοιπόν.
Ζελατίνα δεν έχει στην οθόνη;

Sent from my Google Pixel 6
 

Σας ευχαριστώ πολύ, όχι δεν έχει ζελατίνη στην οθόνη. Μόνο αυτή τη μαύρη προστατευτικη που την αφαιρείς. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα έχει κανείς το 6/128??Μπορουμε να ανεβάσουμε την ραμ κ σε αυτό μέσω του σκληρού δίσκου

IPhone 15 Pro 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα γίνεται αφού ισχύει και στο δικό μου 6/128 ( s20 FE 5g)

 

Screenshot_20220317-175109_Device care.jpg

Πάντως αν κρίνω από το δικό μου που έχω αναφέρει και στο αντίστοιχο νήμα, μόνο 6γιγα ραμ συμπεριφορά δεν έχει η συσκευή. Εξαιρετική δουλειά, τα είχα δίπλα δίπλα για 20 μέρες περίπου με το s21U (12/256) πουθενά και ποτέ δεν ένιωσα ότι μου έλειψε μνήμη ραμ αλλά και σε ταχύτητα ήταν κόπια ουσιαστικά...μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση τότε. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα γίνεται αφού ισχύει και στο δικό μου 6/128 ( s20 FE 5g)
 
783495407_Screenshot_20220317-175109_Devicecare.thumb.jpg.49bc1a2bd0e381a28f69cd5a1d61c79e.jpg
Πάντως αν κρίνω από το δικό μου που έχω αναφέρει και στο αντίστοιχο νήμα, μόνο 6γιγα ραμ συμπεριφορά δεν έχει η συσκευή. Εξαιρετική δουλειά, τα είχα δίπλα δίπλα για 20 μέρες περίπου με το s21U (12/256) πουθενά και ποτέ δεν ένιωσα ότι μου έλειψε μνήμη ραμ αλλά και σε ταχύτητα ήταν κόπια ουσιαστικά...μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση τότε. 
Δεν το έχεις εναργοποιησει φίλε?

IPhone 15 Pro 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...