Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Vlavhs said:

Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση. 

Όντως τα 750 είναι πολλά λεφτά για κινητό και δεν μου περισσεύουν σε καμία περίπτωση. Έως τώρα πότε δεν έχω δώσει τόσα λεφτά για κινητό. Πρώην κάτοχος alcatel idol 3s,4s,iphone 6s( μεταχειρισμένο), xiaomi mi a2, και Huawei nova 5t.Απ όλα αυτά έμεινα πολύ ευχαριστημένος. 

Στο τωρα κοιτάω κινητό τόσο ακριβό γιατι με ενδιαφέρει λόγο επαγγέλματος (ζαχαροπλαστης) να έχω τη δυνατότητα να κάνω μια σχετική προώθηση της δουλειάς μέσω social media οποτε ειναι χρήσιμη μια καλή κάμερα στο κινητό. 

Samsung πρώτη επαφή θα είναι με αυτό το κινητό αν εν τέλει το πάρω. Έχει σπάσει και η οθόνη στο 5t μου και γι αυτό βιάζομαι σχετικά να προβώ σε αφορά καθώς είμαι ήδη έτσι 3 μηνες. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσω μετρητοίς τόσο ακριβή συσκευή και ο κωτσοβολος βολεύει γιατι εχει άτοκες δόσεις. Συν ότι δεν έχεις έννοια τα περί εγγύησης, 5g κτλπ. 

Σε S21 plus δεν θα πήγαινα γιατί μου φαίνεται τεράστιο για κάποιο λόγο συσκευή στα 6.7.Τα pixel απορριπτονται γιατί δεν έχουν στην Ελλάδα υποστήριξη, ενώ ας πουμε το 5α το θεωρούσα ιδανική συσκευή. 

Το μόνο που με προβληματίζει στο S21 fe είναι το θέμα της μπαταρίας που βλέπω διαφορά σχόλια ότι σε κάποιους βγάζει άνετα τη μέρα και σε κάποιους όχι 

Κι εγω για αυτο πηγα Κωτσοβολο, για να εχω γρηγορη αποφορολογηση, εγγυηση, δοσεις  κλπ, αν και δεν θα εχεις προβλημα αν διαλεξεις ενα καλο σκρουτζομαγαζο, οπως βλεπω, ισχυουν οι εγγυησεις.

Αφου εισαι ζαχαροπλαστης, λογικα μπορει να δικαιουσαι αποφορολογηση (νομιζω παει με το ΚΑΔ). Οποτε απο 750 πας στα 604 χωρις ΦΠΑ, εχεις και δωροεπιταγη, εχεις και ακουστικα, μια χαρα ακουγεται. Ο μονος λογος που κοιταξα το s21+ ηταν για την καλυτερη μπαταρια του . Ομως πριν 2 βδομαδες που το πηρα, ηταν στα 800, εγω πηρα την εκδοση με τα 128 του fe, στα 670, πηρα κατι bonus ποντους (περιπου αντιστοιχα με της δωροεπιταγης) , πηρα και τα ακουστικα , οποτε σα να μου βγηκε 500 ευρω (εξω το ΦΠΑ). 

Μην φανταστεις, δεν εχω δωσει ποτε παραπανω λεφτα, αυτο ειναι το πιο ακριβο μου κινητο. Ετσι οπως πανε ομως οι τιμες, εκει που εδινες 400 και επαιρνες oneplus, τωρα ζητανε και οι κινεζοι 600+. Οποτε , οι τιμες τραβανε την ανηφορα , και πρεπει να ψαχνουμε παντου για το value for money.

Link to comment
Share on other sites

Γενικως με την μπαταρια καθενας εχει διαφορετικη εμπειρια. Αλλα.... Με τις γρηγορες φορισεις πλεον και καλη να μην ειναι, ποσο δυσκολο ειναι καποιος να φορτισει για 15 λεπτα μεσα στη μερα;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GMF80 said:

Γενικως με την μπαταρια καθενας εχει διαφορετικη εμπειρια. Αλλα.... Με τις γρηγορες φορισεις πλεον και καλη να μην ειναι, ποσο δυσκολο ειναι καποιος να φορτισει για 15 λεπτα μεσα στη μερα;

Δεν εχει και τόσο γρήγορη φόρτιση το συγκεκριμένο κινητό. Αν κατάλαβα καλά από συγκριτικά, με 15 λεπτά φόρτιση θα πάρεις περίπου ενα 20% 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Solidarity said:

Κι εγω για αυτο πηγα Κωτσοβολο, για να εχω γρηγορη αποφορολογηση, εγγυηση, δοσεις  κλπ, αν και δεν θα εχεις προβλημα αν διαλεξεις ενα καλο σκρουτζομαγαζο, οπως βλεπω, ισχυουν οι εγγυησεις.

Αφου εισαι ζαχαροπλαστης, λογικα μπορει να δικαιουσαι αποφορολογηση (νομιζω παει με το ΚΑΔ). Οποτε απο 750 πας στα 604 χωρις ΦΠΑ, εχεις και δωροεπιταγη, εχεις και ακουστικα, μια χαρα ακουγεται. Ο μονος λογος που κοιταξα το s21+ ηταν για την καλυτερη μπαταρια του . Ομως πριν 2 βδομαδες που το πηρα, ηταν στα 800, εγω πηρα την εκδοση με τα 128 του fe, στα 670, πηρα κατι bonus ποντους (περιπου αντιστοιχα με της δωροεπιταγης) , πηρα και τα ακουστικα , οποτε σα να μου βγηκε 500 ευρω (εξω το ΦΠΑ). 

Μην φανταστεις, δεν εχω δωσει ποτε παραπανω λεφτα, αυτο ειναι το πιο ακριβο μου κινητο. Ετσι οπως πανε ομως οι τιμες, εκει που εδινες 400 και επαιρνες oneplus, τωρα ζητανε και οι κινεζοι 600+. Οποτε , οι τιμες τραβανε την ανηφορα , και πρεπει να ψαχνουμε παντου για το value for money.

Να κάνω μια ερώτηση, εγώ δεν έχω δικό μου μαγαζί,υπάλληλος είμαι. Άρα δεν δικαιούμαι απόφορολόγηση. Σε περίπτωση που πάει πχ ένας φίλος μου που έχει μαγαζί (καφέ) υπάρχει τρόπος και να απόφορολογηθεί το προϊόν και να πάρει δόσεις με κάποιο τρόπο ταυτόχρονα? 

Οι τιμές έχουν ξεφύγει όντως γενικότερα στους Κινέζους σε βαθμό να έχει χαθει το value for money που τους χαρακτήριζε. Συν ότι συνήθως στο θέμα κάμερα υστερούν, καθώς και ότι οι παροχοι πολλές συσκευές τους δεν τις έχουν στη λίστα για 5g.

Edited by Vlavhs
Link to comment
Share on other sites

Τιμή S21 FE 8/256 με τιμολόγιο (χωρίς ΦΠΑ) 497€

https://www.gadgetaki.eu/sag990256wh?search=samsung s21 fe&description=true

Νομίζω πως συμφέρει περισσότερο από δωροεπιταγές, δόσεις κ.λπ.

Edited by soch
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα όσα λέτε παιδιά αλλά  τι άλλο μπορούμε να πάρουμε έως 600 ευρώ;

Το οποίο σαν σύνολο να είναι σε όλα καλό..;

Link to comment
Share on other sites

S21 8/128 σε βιολετί με 630€. Είναι καλό σε όλα του, αν σε βολεύει το μέγεθος της οθόνης.

Αλλιώς το FE είναι μονόδρομος σε Samsung στα λεφτά του. Μια χαρά τηλέφωνο είναι.

Edited by soch
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Solidarity said:

To φορτίζω στο 85% 9 το πρωι : με 3,5 ωρες screen on time , ειχα φτάσει στο 20% κατα τη μια το βραδυ. Το φόρτισα σήμερα το πρωι.

Την έβγαλε τη μέρα, καθώς υπολογίζω πως με φόρτιση στο 100% και εως το 0% θα μπορούσε να είχε sot γύρω στις 5 ωρες.

Το θεμα είναι οτι είναι καπως χαζό σε καινουριο κινητο να κανουμε εκατονταδες αλχημειες (adaptive brightnes, standard refresh rate, περιορισμο εφαρμογων στο παρασκηνιο, πληρης αδρανεια εφαρμογων κλπ) για να φτάσουμε την ημέρα.

Εσεις που λετε οτι βγαζει τη μερα ανετα, θα μπορουσατε να δωσετε καποιο νουμερο, απο ποια ωρα μεχρι ποια ωρα ειναι αυτο το ανετα και με ποση screen on time και με τι ρυθμισεις; Το "ανετα" δεν μου λεει τιποτα.

 

Στο φιλο που ρωταει για τη νεα προσφορα του Κωτσοβολου : ΑΝ μπορουσες να το παρεις χωρις ΦΠΑ και συνυπολογιζοντας τη δωροεπιταγη και τα buds, ναι ειναι καλη προσφορα.

Πιστευω ομως οτι τα 750 ειναι πολλα σαν τιμη για το FE, και ισως για οποιοδηποτε κινητο.

Αν επρεπε να παω τοσο κοντα στα 800 θα επελεγα κανενα s21+ κι ας ειναι πιο ογκωδες.

 

Τελος κατι ακομα για τη μπαταρια : ΟΛΑ τα samsung τηλεφωνα που ειχα, θεωρω πως ειχαν αδυναμη κεραια και για αυτο εχαναν μπαταρια πιο γρηγορα. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, οτι τα μονα android εκτος samsung που ειχα, ενα xperia 2 της sony και το Oneplus 5 ,επιαναν εντος του σπιτιου καλυτερο σημα και ειχαν καλυτερη μπαταρια.

 

και γιατί δε το φορτίζεις μέχρι 100%;

τι φοβάσαι μη χαλάσει η μπαταρία του;

εγώ έχω ακόμη το samsung galaxy s8 σχεδόν πέντε χρόνια με μπαταρία εργοστασιακή και ακόμη λειτουργεί πάρα πολύ καλά. 

απλά αυτό που κάνω, είναι να το φορτίζω όλο το βράδυ μέχρι το πρωί με φορτιστή 850 μιλιαμπέρ. 

αυτό πιστεύω πως είναι το πιο σημαντικό, πολύ αργή φόρτιση. 

εννοείτε πως φορτίζει, ώρες προτου το βγάλω το πρωί, όμως σήμερα και οι φορτιστές και τα κινητά έχουν σύστημα ασφαλείας και μόλις φορτίσει η συσκευή σταματούν τη φορτιση. 

θεωρώ ανώφελο να έχω ένα κινητό και να μη μπορώ να το λειτουργήσω όπως πρέπει.

αν η μπαταρία χαλούσε με την πλήρη φόρτισει το εργοστάσιο θα είχε φροντίσει να μη φορτίζει πάνω από 85% που το φορτίζεις εσύ.

ίσως μάλιστα να το κάνει δίχως να το ξέρουμε, εννοώ πως μπορεί να βλέπουμε 100% ενώ στην πραγματικότητα σταματάει στο 80 η 90%. 

 

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Vlavhs said:

 

Σε S21 plus δεν θα πήγαινα γιατί μου φαίνεται τεράστιο για κάποιο λόγο συσκευή στα 6.7.Τα pixel απορριπτονται γιατί δεν έχουν στην Ελλάδα υποστήριξη, ενώ ας πουμε το 5α το θεωρούσα ιδανική συσκευή. 

Καλησπερα. Επειδη αρχικα οντως φαινεται τεραστια η συσκευη δοκιμασε αν μπορεσεις να τα δεις απο κοντα ή εστω διπλα διπλα σε βιντεακια στο youtube. Θα δεις οτι στο πλατος (που ειναι και το κυριοτερο στο πιασιμο) εχουν διαφορα...ενα χιλιοστο! και στο υψος ειναι περιπου μισο εκατοστο ψηλοτερο το plus. 

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Vlavhs said:

Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση. 

Όντως τα 750 είναι πολλά λεφτά για κινητό και δεν μου περισσεύουν σε καμία περίπτωση. Έως τώρα πότε δεν έχω δώσει τόσα λεφτά για κινητό. Πρώην κάτοχος alcatel idol 3s,4s,iphone 6s( μεταχειρισμένο), xiaomi mi a2, και Huawei nova 5t.Απ όλα αυτά έμεινα πολύ ευχαριστημένος. 

Στο τωρα κοιτάω κινητό τόσο ακριβό γιατι με ενδιαφέρει λόγο επαγγέλματος (ζαχαροπλαστης) να έχω τη δυνατότητα να κάνω μια σχετική προώθηση της δουλειάς μέσω social media οποτε ειναι χρήσιμη μια καλή κάμερα στο κινητό. 

Samsung πρώτη επαφή θα είναι με αυτό το κινητό αν εν τέλει το πάρω. Έχει σπάσει και η οθόνη στο 5t μου και γι αυτό βιάζομαι σχετικά να προβώ σε αφορά καθώς είμαι ήδη έτσι 3 μηνες. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσω μετρητοίς τόσο ακριβή συσκευή και ο κωτσοβολος βολεύει γιατι εχει άτοκες δόσεις. Συν ότι δεν έχεις έννοια τα περί εγγύησης, 5g κτλπ. 

Σε S21 plus δεν θα πήγαινα γιατί μου φαίνεται τεράστιο για κάποιο λόγο συσκευή στα 6.7.Τα pixel απορριπτονται γιατί δεν έχουν στην Ελλάδα υποστήριξη, ενώ ας πουμε το 5α το θεωρούσα ιδανική συσκευή. 

Το μόνο που με προβληματίζει στο S21 fe είναι το θέμα της μπαταρίας που βλέπω διαφορά σχόλια ότι σε κάποιους βγάζει άνετα τη μέρα και σε κάποιους όχι 

το έχω ξαναγράψει, εδώ έχει 535 ευρώ το 8/256, αν μπορείς να το πάρεις με κάρτα βάζεις τις δόσεις στην κάρτα σου. 

επίσης δε γνωρίζω αν έχει δόσεις το κατάστημα, μπορείς να ρωτήσεις. 

https://electrolleti.gr/shop/877442

 

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.
Απ' τη στιγμή που ο Κωτσόβολος και ο κάθε Κωτσόβολος δε σου προσφέρει κάτι παραπάνω από best price και σκρουτζομαγαζα, δε βρίσκω τον λόγο να το πληρώσεις καραβίσιο.
Επίσημη εγγύηση ο ένας, επίσημη εγγύηση και ο άλλος.
Αυτή βέβαια είναι η άποψή μου και τίποτα παραπάνω. Ο καθένας πράττει κατά το δοκούν με τα χρήματά του.

Στο S21+ που αναφέρθηκε, προσωπικά εκτός από το μέγεθος με ενοχλεί αρκετά και το βάρος (200g).

Εκείνο το οποίο είναι πολύ μαζεμενο, είναι το FE. Προχθές που το ειδα στα public και μέχρι να διαβάσω δίπλα το ταμπελάκι που αναφέρει το μοντέλο, ήμουν σίγουρος ότι πρόκειται για το απλό S21.

Παρήγγειλα και περιμένω από μέρα σε μέρα το FE γιατί το βρήκα σε προσφορά απο το bestprice. Το πήρα προς αντικατάσταση του Ρ6 που έχω, χωρίς ωστόσο να ειμαι σίγουρος ότι έκανα καλά. Ήταν περισσότερο αυθόρμητη αγορά. Φοβουμαι ότι θα χάσω αρκετά σε κάμερες και όχι μονο και είμαι ακόμα αναποφάσιστος.

Στα της μπαταρίας τώρα, διάβαζα τις προάλλες μια μελέτη ενός ελληνικού πανεπιστημίου για τις μπαταρίες λιθίου, η οποία μάλιστα δημοσιεύθηκε και στα αγγλικά.
Κατόπιν εκτενούς έρευνας λοιπόν, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι για τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, καλό είναι αυτή να φορτίζεται από 40% έως 80%. Η ιδανική φόρτιση μάλιστα είναι 56% με 76%.
ΟΚ, πρακτικά αδύνατον αυτό γιατί θα πρέπει όλη σου η έννοια να είναι η μπαταρία και να βρίσκεσαι πάντα δίπλα σε μια πρίζα.
Το 35%-40% μέχρι 80% πάντως, εγώ καταφέρνω και το τηρώ.

Εστάλη από το Google Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, modechristo said:

Συμφωνώ σε όλα όσα λέτε παιδιά αλλά  τι άλλο μπορούμε να πάρουμε έως 600 ευρώ;

Το οποίο σαν σύνολο να είναι σε όλα καλό..;

Πήρα το Oppo Find X3 Neo αντί για το Samsung Galaxy S21 Fe. Πάρα πολύ καλό κινητό πολύ ευχαριστημένος σε όλους τους τομείς. Καλή κατασκευή, πολύ καλή οθόνη, και πολύ καλή μπαταρία 1,5 μέρα βγάζει άνετα και με αρκετή χρήση που του κάνω. Φόρτιση πάρα πολύ γρήγορη. Και μέσα στην συσκευασία εκτός από θήκη και γρήγορο φορτιστή είχε και ακουστικά. Αυτά που ξέρω απο κατόχους S21 Fe για την μπαταρία και το σήμα είναι τραγικά. Γι'αυτο έμεινα μακριά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimteo said:

Έτσι είναι.
Απ' τη στιγμή που ο Κωτσόβολος και ο κάθε Κωτσόβολος δε σου προσφέρει κάτι παραπάνω από best price και σκρουτζομαγαζα, δε βρίσκω τον λόγο να το πληρώσεις καραβίσιο.
Επίσημη εγγύηση ο ένας, επίσημη εγγύηση και ο άλλος.
Αυτή βέβαια είναι η άποψή μου και τίποτα παραπάνω. Ο καθένας πράττει κατά το δοκούν με τα χρήματά του.

Στο S21+ που αναφέρθηκε, προσωπικά εκτός από το μέγεθος με ενοχλεί αρκετά και το βάρος (200g).

Εκείνο το οποίο είναι πολύ μαζεμενο, είναι το FE. Προχθές που το ειδα στα public και μέχρι να διαβάσω δίπλα το ταμπελάκι που αναφέρει το μοντέλο, ήμουν σίγουρος ότι πρόκειται για το απλό S21.

Παρήγγειλα και περιμένω από μέρα σε μέρα το FE γιατί το βρήκα σε προσφορά απο το bestprice. Το πήρα προς αντικατάσταση του Ρ6 που έχω, χωρίς ωστόσο να ειμαι σίγουρος ότι έκανα καλά. Ήταν περισσότερο αυθόρμητη αγορά. Φοβουμαι ότι θα χάσω αρκετά σε κάμερες και όχι μονο και είμαι ακόμα αναποφάσιστος.

Στα της μπαταρίας τώρα, διάβαζα τις προάλλες μια μελέτη ενός ελληνικού πανεπιστημίου για τις μπαταρίες λιθίου, η οποία μάλιστα δημοσιεύθηκε και στα αγγλικά.
Κατόπιν εκτενούς έρευνας λοιπόν, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι για τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, καλό είναι αυτή να φορτίζεται από 40% έως 80%. Η ιδανική φόρτιση μάλιστα είναι 56% με 76%.
ΟΚ, πρακτικά αδύνατον αυτό γιατί θα πρέπει όλη σου η έννοια να είναι η μπαταρία και να βρίσκεσαι πάντα δίπλα σε μια πρίζα.
Το 35%-40% μέχρι 80% πάντως, εγώ καταφέρνω και το τηρώ.

Εστάλη από το Google Pixel 6


 

Φορτιζω 20 με 85% συνηθως. 2 χρονια μετα το S20+ εχει ιδιο SOT με οταν το πηρα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimteo said:

Έτσι είναι.
Απ' τη στιγμή που ο Κωτσόβολος και ο κάθε Κωτσόβολος δε σου προσφέρει κάτι παραπάνω από best price και σκρουτζομαγαζα, δε βρίσκω τον λόγο να το πληρώσεις καραβίσιο.
Επίσημη εγγύηση ο ένας, επίσημη εγγύηση και ο άλλος.
Αυτή βέβαια είναι η άποψή μου και τίποτα παραπάνω. Ο καθένας πράττει κατά το δοκούν με τα χρήματά του.

Στο S21+ που αναφέρθηκε, προσωπικά εκτός από το μέγεθος με ενοχλεί αρκετά και το βάρος (200g).

Εκείνο το οποίο είναι πολύ μαζεμενο, είναι το FE. Προχθές που το ειδα στα public και μέχρι να διαβάσω δίπλα το ταμπελάκι που αναφέρει το μοντέλο, ήμουν σίγουρος ότι πρόκειται για το απλό S21.

Παρήγγειλα και περιμένω από μέρα σε μέρα το FE γιατί το βρήκα σε προσφορά απο το bestprice. Το πήρα προς αντικατάσταση του Ρ6 που έχω, χωρίς ωστόσο να ειμαι σίγουρος ότι έκανα καλά. Ήταν περισσότερο αυθόρμητη αγορά. Φοβουμαι ότι θα χάσω αρκετά σε κάμερες και όχι μονο και είμαι ακόμα αναποφάσιστος.

Στα της μπαταρίας τώρα, διάβαζα τις προάλλες μια μελέτη ενός ελληνικού πανεπιστημίου για τις μπαταρίες λιθίου, η οποία μάλιστα δημοσιεύθηκε και στα αγγλικά.
Κατόπιν εκτενούς έρευνας λοιπόν, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι για τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, καλό είναι αυτή να φορτίζεται από 40% έως 80%. Η ιδανική φόρτιση μάλιστα είναι 56% με 76%.
ΟΚ, πρακτικά αδύνατον αυτό γιατί θα πρέπει όλη σου η έννοια να είναι η μπαταρία και να βρίσκεσαι πάντα δίπλα σε μια πρίζα.
Το 35%-40% μέχρι 80% πάντως, εγώ καταφέρνω και το τηρώ.

Εστάλη από το Google Pixel 6


 

Συμφωνω και για την ερευνα και για το βαρος του κινητου s21+ που το ξεχασα. Κι εγω μολις ειδα απο κοντα το s21 fe και το +, ερωτευθηκα το fe. Πολυ μαζεμενο και κομψο, ακομα και στο μαυρο χρωμα του. Επισης ελαφρυ, πολυ σημαντικο.

Παιδια εννοειται οτι παμε σε σκρουτζομαγαζα, δεν τιθεται θεμα εγγυησης, απλα ο Κωτσοβολος αυτο τον καιρο δινει και buds και δωροεπιταγη, οποτε καπως "ισοφαριζει ".

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Oppo Find X3 Neo αντί για το Samsung Galaxy S21 Fe. Πάρα πολύ καλό κινητό πολύ ευχαριστημένος σε όλους τους τομείς. Καλή κατασκευή, πολύ καλή οθόνη, και πολύ καλή μπαταρία 1,5 μέρα βγάζει άνετα και με αρκετή χρήση που του κάνω. Φόρτιση πάρα πολύ γρήγορη. Και μέσα στην συσκευασία εκτός από θήκη και γρήγορο φορτιστή είχε και ακουστικά. Αυτά που ξέρω απο κατόχους S21 Fe για την μπαταρία και το σήμα είναι τραγικά. Γι'αυτο έμεινα μακριά.
Εξαιρετική επιλογή.
Κι εγώ ανάμεσα σε FE και Neo ημουν, αλλά πήγα στο FE επειδή το βρήκα σε πολύ καλή τιμή.
Στα συν του Neo και οι εκπληκτικές φωτό που βγάζει.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το Samsung Galaxy S21 FE 5G (8GB/256GB) καλύπτεται κανονικά απο την Ελληνική αντιπροσωπεία;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, DimitrisAndNiki said:

Παίδες το Samsung Galaxy S21 FE 5G (8GB/256GB) καλύπτεται κανονικά απο την Ελληνική αντιπροσωπεία;

Φυσικά, απλά επιβεβαίωσε ότι είναι ευρωπαϊκό μέσω του ΙΜΕΙ για να είσαι εξασφαλισμένος με την εγγύηση.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά  , 

Επειδή γενικά εμπιστεύομαι αυτό το site https://nanoreview.net/en/phone-compare/samsung-galaxy-s21-fe-5g-vs-samsung-galaxy-s21για compare κινητών και στο ερώτημα s21 η s21fe ουσιαστικά αν δείτε το συγκριτικό δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά ούτε σε μπαταρία ούτε σε κάμερα.
με το s21 fe στα σημεία να είναι καλύτερο.
Για κάποιον που ίσως προβληματιζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται s21 Fe και ένα major update παραπάνω και πιο χορταστικό με οθόνη 6.4'' σε φορμα 19.5:9 μαζεμένο επίσης το σύγχρονο s7 edge θεωρώ απλά να διορθώσει με updates την κατανάλωση μπαταρίας...ο λόγος που δεν το έχω πάρει ακόμη και είμαι με το εξαιρετικό για μένα ακόμη και σήμερα s20 fe 5g .

 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά διαφορά στην μπαταρία θα δει κάποιος με 21 plus.
Αλλά μιλάμε για διαφορά 200 ευρώ πλέον χονδρικά.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραλάβει, η διαδικασία κράτησε δυομιση ημέρες, από την παραγγελία μέχρι να το παραλάβω Αθήνα-Θεσσαλονίκη.

Στην τιμή των 535 ευρώ είναι και τα μεταφορικά.

Μόλις το παρέλαβα και πριν το ανοίξω, πήρα τηλέφωνο την samsung και έδωσα το IMEI.

για να μάθω λεπτομέρειες. 

Μου είπαν πως είναι για την ευρωπαική αγορά, μου είπε 6-7 χώρες, δεν ήταν η χώρα μας μέσα σ αυτές, δεν έχει καμία σημασία.

Το συγκεκριμένο το δικό μου, κατασκευάθηκε στις 16 Φεβρουαρίου, πριν από λιγότερο από ένα μήνα δηλαδή.

Ήταν να πουληθεί στην αγορά της Τσεχίας,  προφανώς για αυτό είναι πιο φθηνό, κάτι έχει να κάνει με φπα, δασμούς, δε ξέρω ακριβώς. 

Και βέβαια το πιο σημαντικό, έχει κανονικά εγγύηση δυο χρόνια στην Eλλάδα από το επίσημο σέρβις της samsung. 

Μετά από όλα τα παραπάνω πραγματικά δεν καταλαβάινω γιατί να δώσει κάποιος 100 ευρώ παραπάνω για να το αποκτήσει. 

υ.γ. τώρα το είδα,στον κωτσόβολο έχει με την έκπτωση 750 ευρώ !!!!!!!!!!!

δε πάμε καλά, καθόλου καλά. 

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, kakos said:

Το έχω παραλάβει, η διαδικασία κράτησε δυομιση ημέρες, από την παραγγελία μέχρι να το παραλάβω Αθήνα-Θεσσαλονίκη.

Στην τιμή των 535 ευρώ είναι και τα μεταφορικά.

Μόλις το παρέλαβα και πριν το ανοίξω, πήρα τηλέφωνο την samsung και έδωσα το IMEI.

για να μάθω λεπτομέρειες. 

Μου είπαν πως είναι για την ευρωπαική αγορά, μου είπε 6-7 χώρες, δεν ήταν η χώρα μας μέσα σ αυτές, δεν έχει καμία σημασία.

Το συγκεκριμένο το δικό μου, κατασκευάθηκε στις 16 Φεβρουαρίου, πριν από λιγότερο από ένα μήνα δηλαδή.

Ήταν να πουληθεί στην αγορά της Τσεχίας,  προφανώς για αυτό είναι πιο φθηνό, κάτι έχει να κάνει με φπα, δασμούς, δε ξέρω ακριβώς. 

Και βέβαια το πιο σημαντικό, έχει κανονικά εγγύηση δυο χρόνια στην Eλλάδα από το επίσημο σέρβις της samsung. 

Μετά από όλα τα παραπάνω πραγματικά δεν καταλαβάινω γιατί να δώσει κάποιος 100 ευρώ παραπάνω για να το αποκτήσει. 

υ.γ. τώρα το είδα,στον κωτσόβολο έχει με την έκπτωση 750 ευρώ !!!!!!!!!!!

δε πάμε καλά, καθόλου καλά. 

Για πές μας εντυπώσεις??
Επίσης και επειδή και λογικά και εγώ θα κινηθώ για αγορά μάλλον πήρες καμιά θήκης της προκοπής?

Link to comment
Share on other sites

 

20 ώρες πριν, modechristo said:

Για πές μας εντυπώσεις??
Επίσης και επειδή και λογικά και εγώ θα κινηθώ για αγορά μάλλον πήρες καμιά θήκης της προκοπής?

Αρχικά θα γράψω πως όλα είναι σε συνάρτηση με την τιμή ενός προϊόντος και το συγκεκριμένο θεωρώ πως δεν έχει και πολλούς αντίπαλους. 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πραγματικά θετικές σε όλους τους τομείς.

Βέβαια η εμπειρία είναι μόνο δυο ημερών ακόμη, οπότε σίγουρα θα έχουμε να πούμε πολλά εδώ μέσα. 

Προσωπικά με έχει βολέψει πολύ το μέγεθος, γιατί και στην θήκη από το τσαντάκι μέσης που χρησιμοποιώ χωράει, και στην θήκη που έχω στη μηχανή, όταν χρειάζεται να έχω οδηγίες από το πρόγραμμα πλοήγησης, αλλά και στις πλαϊνές τσέπες των παντελονιών μου της εργασίας που έχω.

 Να αναφέρω ακόμη πως το κινητό το έχω σε θήκη Spigen Tough Armor που σημαίνει πως το μέγεθος είναι αυξημένο. 

Η οθόνη είναι η κλασική samsung, δηλαδή υπέροχη, με όσο δυνατό ήλιο και να πέφτει πάνω της, δεν υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτείς να δεις τι γράφει, άνετα!

Ο ήχος είναι δυνατός και καθαρός. 

Για φωτογραφίες δε θα μιλήσω ακόμη γιατί θέλω να κάνω δοκιμές σε διάφορα θέματα και φωτισμούς.

Όσο αφορά απλές φωτογραφίες ημέρας, που ήδη έβγαλα, οκ, είναι εξαιρετικές.

Τώρα όσον αφορά το θέμα της μπαταρίας, διάβασα-ζω να χίλια μύρια συνήθως άσχημα.                                                        Επειδή οι απόψεις είναι υποκειμενικές, θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο αντικειμενικός.                                                 Για πρώτη φόρτιση-χρήση, με ανοιχτά το Wifi το GPS το 4-5G  και επιλογή για μαύρη οθόνη, η μπαταρία έπεσε από 100% στο 19% μετά από χρήση 4 ωρών και 16 λεπτών, να γράψω ακόμη πως επειδή ήταν η πρώτη φορά που έκανα χρήση του κινητού, όλες αυτές τις ώρες εγκαθιστούσα εφαρμογές και μετέφερα αρχεία.

Θεωρώ πως αν ήθελα να εξαντλήσω την μπαταρία, θα είχα ακόμη μια ώρα χρήσης με ανοιχτή οθόνη.                                       Για μένα ο χρόνος αυτός είναι παραπάνω από ικανοποιητικός, οι υπόλοιποι ανάλογα με τις απαιτήσεις τους ας επιλέξουν.

Είναι επίσης σημαντικό να γράψω πως οι επιδόσεις της μπαταρίας, θα βελτιωθούν λίγο ως πολύ στο μέλλον για δυο λόγους, ο ένας είναι πως μετά από μερικές φορτίσεις θα αρχίσει να παίρνει το μέγιστο ρεύμα και δεύτερον σίγουρα η Samsung σε επόμενες αναβαθμίσεις θα βελτιώσει τους χρόνους της μπαταρίας. 

θήκη και κρύσταλλα πήρα της Spigen Tough Armor, πολύ πάρα πολύ καλά, τα αγοράζω χρονια και ξέρω την αξία τους, όμως και αυτά είναι υποκειμενικά, ανάλογα τι ζητάει ο κάθε ενας. 

https://www.skroutz.gr/s/33361857/Spigen-ALM-GLAS-tR-Slim-FC-Tempered-Glass-2τμχ-Galaxy-S21-FE-5G.html

https://www.skroutz.gr/s/33338956/Spigen-Tough-Armor-Back-Cover-Πλαστικό-Σιλικόνης-Ανθεκτική-Μαύρο-Galaxy-S21-FE-5G.html

 

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...