Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, makouin said:

Αν όπως φημολογείται όλη η σειρά S22 έρθει παντού με Snapdragon 898 πιστεύω ότι αυτόματα η σειρά S21 FE ΔΕΝ έχει λόγο ύπαρξης στην τιμή ήδη που βρίσκεται (χωρίς τις εκπτώσεις) και θα πατώσει.

Φυσικά περιμένουμε να δούμε και τις επιδόσεις και την τιμή της σειράς S22.

Αν οι τιμές του s22 ξεκινάνε από 900+ ευρώ τότε η αγορά του S21 FE στα 680 ευρώ συμφέρει καλύτερα. 

OnePlus 5 6/64 , LeEco LeMax 2 (x829) tele 26s.49 .
Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα τέστ του gsmarena δείχνουν πόσο τραγική είναι μπαταρία του καμία σχέση με το περσινό μοντέλο, ο σάπιος 888 έκανε το θαύμα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, chios said:

Τα πρώτα τέστ του gsmarena δείχνουν πόσο τραγική είναι μπαταρία του καμία σχέση με το περσινό μοντέλο, ο σάπιος 888 έκανε το θαύμα.

Χειρότερη και από του απλού S21.
Τα ίδια διάβαζα κι εγώ χθες και απογοητεύτηκα. Ήλπιζα ότι το S21 FE θα ήταν μια καλή επιλογή για αργότερα μέσα στη χρονιά, σκεπτόμενος ότι θα έχει πέσει και η τιμή του.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μετά από κάποια updates και optimisations θα βελτιωθεί κάπως η μπαταρία. Δεν είναι λογικό να έχει χειρότερη αυτονομία από το s21 με τον ίδιο επεξεργαστή, όπως τα βλέπω στο gsm arena. Πάντως ναι δυστυχώς ο 888 έχει θα θέματα του, ίσως από άποψης αυτονομίας ο 2100 να τα πηγαίνει κάπως καλύτερα. 

Είμαι ανάμεσα στο s21 το απλό και στο fe (με σκέψεις ακόμα και για το a52s αλλά εκεί αλλάζω κατηγορία, μέγεθος και τιμή φυσικά). Θέλω μαζεμένη συσκευή σε σχέση με τις παντόφλες που κυκλοφορούν. Συμφωνώ ότι η τιμή του είναι πολύ υψηλή. Ενδέχεται όμως να πέσει σχετικά γρήγορα, σε 2 με 3 μηνες θα δείξει. Μιλάω πάντα για την έκδοση 8-256. 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Για ίδια χωρητικότητα μπαταρίας είναι μεγάλη η διαφορά που είδα κι εγώ στο βίντεο. 110 με 92 αν θυμάμαι καλά  είναι μεγάλη, βέβαια και τo s20  fe 5g που έχω με το one Ui 4 έχει μια μικρή πτώση της απόδοσης της μπαταρίας , απ'την άλλη για κάποιον που θέλει να το κρατήσει καιρό παίρνει συσκευή με android 12 ότι αυτό σημαίνει με την υποστήριξη της Samsung , άρα έχει συσκευή με Φουλ υποστήριξη για μια 4ετια + γεμάτη!

 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κάνεις τα 4 χρόνια υποστήριξη αν Day one η μπαταρία είναι σάπια, φαντάσου σε 1-2 χρόνια με την πτώση της τι θα γίνει. Χίλιες φορές να έβαζαν έναν 870 πάνω που είναι εξαιρετικός σε διαχείριση μπαταρίας, επίσης απορώ γιατί έβαλαν μικρή μπαταρία, Samsung είναι αυτή μία σοβαρή συσκευή δυσκολεύεται να βγάλει. Απορώ πως τις ξέφυγε και έβγαλε το A52s.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάτι πραγματικά βελτιώνεται δεν με χαλάει καθόλου να θυσιάσω μπαταρία έως ένα βαθμό φυσικά. Κάτι τέτοιο συνέβη και με το fe 5g s20 που έχω το οποίο δουλεύοντας το με φουλ gestures  έπασχε  στην ομαλή λειτουργία κατά την  επιστροφή άνοιγμα και επαναφορά στην αρχική σελίδα από διάφορες εφαρμογές. Τώρα όλα  κομπλέ και έχω την αίσθηση ότι η συσκευή έχει γίνει ένα κλικ ακόμα ταχύτερη. Το fe s20 μου αρέσει που είναι μαζεμένο σχετικά, το δε s21 fe ακόμη περισσότερο και αυτό είναι που με κάνει να το έχω στα υπόψιν μου. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, chios said:

Τι να τα κάνεις τα 4 χρόνια υποστήριξη αν Day one η μπαταρία είναι σάπια, φαντάσου σε 1-2 χρόνια με την πτώση της τι θα γίνει. Χίλιες φορές να έβαζαν έναν 870 πάνω που είναι εξαιρετικός σε διαχείριση μπαταρίας, επίσης απορώ γιατί έβαλαν μικρή μπαταρία, Samsung είναι αυτή μία σοβαρή συσκευή δυσκολεύεται να βγάλει. Απορώ πως τις ξέφυγε και έβγαλε το A52s.

4500 μπαταρία έχει το s21fe. Μικρή μπαταρία για 1080p δεν την λές.

Το πρόβλημα όπως φαίνεται είναι στο ότι στο s21FE δεν πέφτουν τα καρέ όπως σε άλλες συσκευές και είναι κολλημένα στα 120.

Γενικά δεν είναι αξιος διάδοχος του s20fe και άργησε να βγεί,αλλά σε χαμηλότερη τιμή παραμένει αξιόλογη συσκευή μην τρελαθούμε κιόλας.

We usually carry out our video test at 60Hz, as most phones, no matter the chosen refresh rate, stream/play videos at 60Hz. It's not the case on the Galaxy S21 FE, though.

If you have opted for 120Hz, videos are always shown at a 120Hz refresh rate. We carried our video test again at 120Hz, and it dropped by 2 and a half hours. This brought the final endurance rating down to 88 hours.

Επίσης η τιμή του ήδη έπεσε γύρω στα 560ευρώ στο Ιταλικό amazon τις προάλες για όποιον πρόλαβε,δηλαδή 200ευρώ κάτω.

3872338_1.jpg3872338_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα 4500mAh είναι για να κρατηθεί ουσιαστικά η συσκευή σε λεπτό πάχος και όσο το δυνατόν πιο μαζεμένες διαστάσεις πιστεύω εγώ προσωπικά. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Rayden1 said:

Λογικά μετά από κάποια updates και optimisations θα βελτιωθεί κάπως η μπαταρία. Δεν είναι λογικό να έχει χειρότερη αυτονομία από το s21 με τον ίδιο επεξεργαστή, όπως τα βλέπω στο gsm arena. Πάντως ναι δυστυχώς ο 888 έχει θα θέματα του, ίσως από άποψης αυτονομίας ο 2100 να τα πηγαίνει κάπως καλύτερα. 

Είμαι ανάμεσα στο s21 το απλό και στο fe (με σκέψεις ακόμα και για το a52s αλλά εκεί αλλάζω κατηγορία, μέγεθος και τιμή φυσικά). Θέλω μαζεμένη συσκευή σε σχέση με τις παντόφλες που κυκλοφορούν. Συμφωνώ ότι η τιμή του είναι πολύ υψηλή. Ενδέχεται όμως να πέσει σχετικά γρήγορα, σε 2 με 3 μηνες θα δείξει. Μιλάω πάντα για την έκδοση 8-256. 

 

1 ώρα πριν, chios said:

Τι να τα κάνεις τα 4 χρόνια υποστήριξη αν Day one η μπαταρία είναι σάπια, φαντάσου σε 1-2 χρόνια με την πτώση της τι θα γίνει. Χίλιες φορές να έβαζαν έναν 870 πάνω που είναι εξαιρετικός σε διαχείριση μπαταρίας, επίσης απορώ γιατί έβαλαν μικρή μπαταρία, Samsung είναι αυτή μία σοβαρή συσκευή δυσκολεύεται να βγάλει. Απορώ πως τις ξέφυγε και έβγαλε το A52s.

Πραγματικά το Α52s μοιάζει με έκπληξη σε σχέση με την συνηθισμένη τακτική της Samsung. Ελπίζω όσοι το γλυκοκοιτάζουμε και δεν το αποφασίζουμε να μην το μετανιώσουμε αργότερα όταν πάψει να κυκλοφορεί. 

Θεωρώ πολύ καλό το μέγεθος του S21 (ιδανικό του S22 θα έλεγα), θα μπορούσα ίσως να "μάθω να ζω" με το μέγεθος του S21 FE αλλά χρήματα δεν δίνω όταν διαβάζω από πριν ότι μάλλον θα πρέπει να κάνω συμβιβασμούς στο θέμα της μπαταρίας. Επίσης αδυνατώ να καταλάβω πώς στο καλό το P30 μου με 3650 mAh μπαταρία τα καταφέρνει μια χαρά (με τη χρήση που κάνω), και ολόκληρη Samsung δεν έχει καταφέρει με μεγαλύτερες μπαταρίες να δώσει περισσότερο endurance στις "μικρές" συσκευές της. Θυμάμαι ακόμα με το S7 (με καινούρια μπαταρία από την Smartec) σε περιοχή με μέτριο έως κακό σήμα να έχω μείνει με 30% μπαταρία, 12 η ώρα το μεσημέρι, μόνο με κλήσεις και μάλιστα σε μέρα και περίσταση που το χρειαζόμουν επειγόντως το κινητό.

Από την άλλη βέβαια, και το GSMArena δεν ξέρω αν μπορούμε να το εμπιστευτούμε απόλυτα στον τρόπο που μετράει το Endurance. Διότι σύμφωνα με αυτό, το P30 μου έχει σχεδόν ίδιο endurance με το S7, κάτι το οποίο μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω και δεν αντικατοπτρίζει σε καμιά περίπτωση την πραγματικότητα, όπως προσωπικά την έχω βιώσει με αυτές τις συσκευές.

Μακάρι στην πράξη να διαψευστούμε και όντως το S21 FE (με τη βοήθεια και κάποιων updates, ίσως) να αποτελεί καλή επιλογή στο εγγύς μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, stark said:

 

Πραγματικά το Α52s μοιάζει με έκπληξη σε σχέση με την συνηθισμένη τακτική της Samsung. Ελπίζω όσοι το γλυκοκοιτάζουμε και δεν το αποφασίζουμε να μην το μετανιώσουμε αργότερα όταν πάψει να κυκλοφορεί. 

Θεωρώ πολύ καλό το μέγεθος του S21 (ιδανικό του S22 θα έλεγα), θα μπορούσα ίσως να "μάθω να ζω" με το μέγεθος του S21 FE αλλά χρήματα δεν δίνω όταν διαβάζω από πριν ότι μάλλον θα πρέπει να κάνω συμβιβασμούς στο θέμα της μπαταρίας. Επίσης αδυνατώ να καταλάβω πώς στο καλό το P30 μου με 3650 mAh μπαταρία τα καταφέρνει μια χαρά (με τη χρήση που κάνω), και ολόκληρη Samsung δεν έχει καταφέρει με μεγαλύτερες μπαταρίες να δώσει περισσότερο endurance στις "μικρές" συσκευές της. Θυμάμαι ακόμα με το S7 (με καινούρια μπαταρία από την Smartec) σε περιοχή με μέτριο έως κακό σήμα να έχω μείνει με 30% μπαταρία, 12 η ώρα το μεσημέρι, μόνο με κλήσεις και μάλιστα σε μέρα και περίσταση που το χρειαζόμουν επειγόντως το κινητό.

Από την άλλη βέβαια, και το GSMArena δεν ξέρω αν μπορούμε να το εμπιστευτούμε απόλυτα στον τρόπο που μετράει το Endurance. Διότι σύμφωνα με αυτό, το P30 μου έχει σχεδόν ίδιο endurance με το S7, κάτι το οποίο μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω και δεν αντικατοπτρίζει σε καμιά περίπτωση την πραγματικότητα, όπως προσωπικά την έχω βιώσει με αυτές τις συσκευές.

Μακάρι στην πράξη να διαψευστούμε και όντως το S21 FE (με τη βοήθεια και κάποιων updates, ίσως) να αποτελεί καλή επιλογή στο εγγύς μέλλον.

Τελείως διαφορετικά πράγματα.

Το p30 έχει μια 6.1 ιντσών 2340x1080 ανάλυση με 60hz με 3650μπαταρία.

Το S7 είχε μια 5.1 ιντσες μέν, αλλά 2560x1440 ανάλυσης δε και με μόλις 3000 μπαταρία.

Και επίσης emui(και miui)φημίζονται για το ότι κλείνουν για πλάκα εφαρμογές στο παρασκήνιο για μεγαλύτερη μπαταρία,και παλιότερα θα θυμάσαι ανα καιρούς παράπονα από διάφορους με τις ειδοποιήσεις.

Btw να σε πληροφορήσω δε ότι και στο A52s αν το δουλεύεις στα 120hz,πάλι συμβιβασμούς θα πρέπει να κάνεις. Μπορεί να έχει λίγο καλύτερη αυτονομία λόγω του snap778 που δεν καιει πολύ,αλλά δεν είναι για πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, stark said:

 

Πραγματικά το Α52s μοιάζει με έκπληξη σε σχέση με την συνηθισμένη τακτική της Samsung. Ελπίζω όσοι το γλυκοκοιτάζουμε και δεν το αποφασίζουμε να μην το μετανιώσουμε αργότερα όταν πάψει να κυκλοφορεί. 

Θεωρώ πολύ καλό το μέγεθος του S21 (ιδανικό του S22 θα έλεγα), θα μπορούσα ίσως να "μάθω να ζω" με το μέγεθος του S21 FE αλλά χρήματα δεν δίνω όταν διαβάζω από πριν ότι μάλλον θα πρέπει να κάνω συμβιβασμούς στο θέμα της μπαταρίας. Επίσης αδυνατώ να καταλάβω πώς στο καλό το P30 μου με 3650 mAh μπαταρία τα καταφέρνει μια χαρά (με τη χρήση που κάνω), και ολόκληρη Samsung δεν έχει καταφέρει με μεγαλύτερες μπαταρίες να δώσει περισσότερο endurance στις "μικρές" συσκευές της. Θυμάμαι ακόμα με το S7 (με καινούρια μπαταρία από την Smartec) σε περιοχή με μέτριο έως κακό σήμα να έχω μείνει με 30% μπαταρία, 12 η ώρα το μεσημέρι, μόνο με κλήσεις και μάλιστα σε μέρα και περίσταση που το χρειαζόμουν επειγόντως το κινητό.

Από την άλλη βέβαια, και το GSMArena δεν ξέρω αν μπορούμε να το εμπιστευτούμε απόλυτα στον τρόπο που μετράει το Endurance. Διότι σύμφωνα με αυτό, το P30 μου έχει σχεδόν ίδιο endurance με το S7, κάτι το οποίο μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω και δεν αντικατοπτρίζει σε καμιά περίπτωση την πραγματικότητα, όπως προσωπικά την έχω βιώσει με αυτές τις συσκευές.

Μακάρι στην πράξη να διαψευστούμε και όντως το S21 FE (με τη βοήθεια και κάποιων updates, ίσως) να αποτελεί καλή επιλογή στο εγγύς μέλλον.

Η μονη συσκευη της samsung που εχει πολυ καλη αυτονομια μαζι με το s20 fe ειναι ξεκαθαρα το a52s.ισορροπημενο σε ολα και o snap778g ειναι πολυ ικανος στην αυτονομια.

..

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Fulgore1 said:

Τελείως διαφορετικά πράγματα.

Το p30 έχει μια 6.1 ιντσών 2340x1080 ανάλυση με 60hz με 3650μπαταρία.

Το S7 είχε μια 5.1 ιντσες μέν, αλλά 2560x1440 ανάλυσης δε και με μόλις 3000 μπαταρία.

Και επίσης emui(και miui)φημίζονται για το ότι κλείνουν για πλάκα εφαρμογές στο παρασκήνιο για μεγαλύτερη μπαταρία,και παλιότερα θα θυμάσαι ανα καιρούς παράπονα από διάφορους με τις ειδοποιήσεις.

Btw να σε πληροφορήσω δε ότι και στο A52s αν το δουλεύεις στα 120hz,πάλι συμβιβασμούς θα πρέπει να κάνεις. Μπορεί να έχει λίγο καλύτερη αυτονομία λόγω του snap778 που δεν καιει πολύ,αλλά δεν είναι για πολλά πολλά.

Συμφωνώ μαζί σου, απλά εγώ έκανα τη σύγκριση για να σχολιάσω το κατά πόσο τελικά τα Battery stats που δινει το GSM Arena είναι κάτι στο οποίο μπορούμε να δίνουμε βάση. Επίσης ενώ με το MIUI είχα πολύ κακή εμπειρία, με το EMUI δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις, παρόλο που όντως διάβαζα κι εγώ για αυτά που αναφέρεις.

Αν βασιστώ στο GSM Arena π.χ. και το S21 έχει αρκετά καλύτερο / μεγαλύτερο battery endurance από το P30 μου. Τα σχόλια των χρηστών όμως (και δη όσων είχαν πριν P30) άλλα δείχνουν και άλλη εικόνα σχηματίζουν. 

Τέλος πάντων, επιλογές να έχουμε. Αυτό είναι το σημαντικό. 

Link to comment
Share on other sites

Δίνουμε βάση στα λεγόμενα του GSM, αλλά θα περιμένω το feedback των πρώτων reviews εδώ στο φόρουμ. Απ ότι αντιλαμβάνομαι η 'κακή' αυτονομία έχει να κάνει με τα 120hz που δεν είναι adaptive και επειδή πιάσαμε συζήτηση για τα skins, ας κρατήσουμε μία πισινή για το oneui 4, ακόμα και για το Android 12, είναι στην αρχή τους. Επίσης μη συγκρίνουμε τα skins των Κινέζων (Huawei Xiaomi) διότι από τη μάνα τους έχουν aggressive multitask.
Κρίμα πάντως να έχει βγάλει τέτοια όμορφη και πρακτική συσκευή η Samsung και να το χαντακώνει με κακή αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2022 at 11:30 ΠΜ, left_ace said:

Δίνουμε βάση στα λεγόμενα του GSM, αλλά θα περιμένω το feedback των πρώτων reviews εδώ στο φόρουμ. Απ ότι αντιλαμβάνομαι η 'κακή' αυτονομία έχει να κάνει με τα 120hz που δεν είναι adaptive και επειδή πιάσαμε συζήτηση για τα skins, ας κρατήσουμε μία πισινή για το oneui 4, ακόμα και για το Android 12, είναι στην αρχή τους. Επίσης μη συγκρίνουμε τα skins των Κινέζων (Huawei Xiaomi) διότι από τη μάνα τους έχουν aggressive multitask.
Κρίμα πάντως να έχει βγάλει τέτοια όμορφη και πρακτική συσκευή η Samsung και να το χαντακώνει με κακή αυτονομία.

Η συσκευή έχει ηδη κυκλοφορήσει στην αγορά,αλλά για να μην βλέπεις κατόχους να γράφουν απόψεις,γενικα καταλαβαίνεις τι ρόλο βαράει και δεν είναι λόγω της αυτονομίας. Αυτή μερικώς λύνεται με το να γυρίσεις στα 60hz την οθόνη όπως και στο A52s καλή ώρα.

Τα χρήματα που ζητάει το 2022 με μόλις 6gb ram μεταξύ άλλων είναι το θέμα. 

Απο εκει και πέρα αν πέσει στα 50ευρώ και κάτω θα παραμείνει καλή επιλογή ,απλά είναι ψιλο απογοήτευση σε σχέση με το s20fe.

Και δυστηχώς όπως φαίνεται,και από mid range συσκευές θα αρχίζει να κόβει πράγματα όπως θύρες ακουστικών και microSD κάρτες.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Fulgore1 said:

Η συσκευή έχει ηδη κυκλοφορήσει στην αγορά,αλλά για να μην βλέπεις κατόχους να γράφουν απόψεις,γενικα καταλαβαίνεις τι ρόλο βαράει και δεν είναι λόγω της αυτονομίας. Αυτή μερικώς λύνεται με το να γυρίσεις στα 60hz την οθόνη όπως και στο A52s καλή ώρα.

Τα χρήματα που ζητάει το 2022 με μόλις 6gb ram μεταξύ άλλων είναι το θέμα. 

Απο εκει και πέρα αν πέσει στα 50ευρώ και κάτω θα παραμείνει καλή επιλογή ,απλά είναι ψιλο απογοήτευση σε σχέση με το s20fe.

Και δυστηχώς όπως φαίνεται,και από mid range συσκευές θα αρχίζει να κόβει πράγματα όπως θύρες ακουστικών και microSD κάρτες.

Νομίζω ότι είναι πολύ φρέσκο ακόμα στην αγορά για να το έχει πάρει πολύς κόσμος και να έχουμε ασφαλή συμπέρασμα. Αυτό που παρατηρώ όμως με μεγάλη έκπληξη είναι ότι η τιμή του κάνει βουτιά. Δείτε στο Best price το 256αρι πχ.(μόνο αυτό εξετάζω). 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή έχει ηδη κυκλοφορήσει στην αγορά,αλλά για να μην βλέπεις κατόχους να γράφουν απόψεις,γενικα καταλαβαίνεις τι ρόλο βαράει και δεν είναι λόγω της αυτονομίας. Αυτή μερικώς λύνεται με το να γυρίσεις στα 60hz την οθόνη όπως και στο A52s καλή ώρα.
Τα χρήματα που ζητάει το 2022 με μόλις 6gb ram μεταξύ άλλων είναι το θέμα. 
Απο εκει και πέρα αν πέσει στα 50ευρώ και κάτω θα παραμείνει καλή επιλογή ,απλά είναι ψιλο απογοήτευση σε σχέση με το s20fe.
Και δυστηχώς όπως φαίνεται,και από mid range συσκευές θα αρχίζει να κόβει πράγματα όπως θύρες ακουστικών και microSD κάρτες.
Είναι πολύ νωρίς ακόμα να το κρίνουμε, αυτό θέλω να πω. Η συσκευή αξίζει να την αγοράσει κάποιος στα 8/256 σε συνδυασμό με ελκυστική τιμή.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Rayden1 said:

Νομίζω ότι είναι πολύ φρέσκο ακόμα στην αγορά για να το έχει πάρει πολύς κόσμος και να έχουμε ασφαλή συμπέρασμα. Αυτό που παρατηρώ όμως με μεγάλη έκπληξη είναι ότι η τιμή του κάνει βουτιά. Δείτε στο Best price το 256αρι πχ.(μόνο αυτό εξετάζω). 

Woh! Οντως! Από 829 στα 622 ευρώ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Όλοι περιμένουν- περιμένουμε σειρά s22 οπότε λογικό να μην υπάρχει έντονο αγοραστικό ενδιαφέρον, σίγουρα μειωμένο άρα και η τιμή πέφτει αφού οι πωλήσεις είναι μέτριες για να μην πω λίγες σωστότερα.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, konakis said:

Όλοι περιμένουν- περιμένουμε σειρά s22 οπότε λογικό να μην υπάρχει έντονο αγοραστικό ενδιαφέρον, σίγουρα μειωμένο άρα και η τιμή πέφτει αφού οι πωλήσεις είναι μέτριες για να μην πω λίγες σωστότερα.

Καθόλου δε θα με χαλάγε αν η τιμή του πέσει κιαλο. Πρόκειται για πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή ουσιαστικά ένα s21 με ελάχιστες διαφορες λίγο μεγαλύτερο και με μεγαλύτερη μπαταρία. Δεν μπορεί, αν στρώσει και στην πορεία, να μην έχει έστω και λίγο καλύτερη αυτονομία από το s21. Το είδα από κοντά σήμερα, πανέμορφο και αυτό όπως και το s21. Ειδωμεν... 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν συνεχίσει να πέφτει και άλλο η τιμή του ακόμα και στο φθηνότερο 128ρι,θα πλησιάσει τις day one τιμές των midrange συσκευών της.

Ηδη στην τιμή του bestprice γίνεται το καλύτερο s21 μοντέλο αυτή την στιγμή στην αγορά, δεν περίμενα τέτοια απότομη πτώση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι υπαρχει τοση μεγαλη διαφορα τιμης απο Bestprice σε Σκρουτζ;

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GMF80 said:

Γιατι υπαρχει τοση μεγαλη διαφορα τιμης απο Bestprice σε Σκρουτζ;

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

υποψιαζομαι οτι πολλα μαγαζια δεν μπαινουν στο skroutz λογω αυξημενου ποσοστου που πληρωνουν στο skroutz  απο τις πωλησεις καθε προιοντος, ετσι πολλοι επιλεγουν το bestprice που ειναι πιο οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2022 at 12:55 ΠΜ, Fulgore1 said:

Καλά αν συνεχίσει να πέφτει και άλλο η τιμή του ακόμα και στο φθηνότερο 128ρι,θα πλησιάσει τις day one τιμές των midrange συσκευών της.

Ηδη στην τιμή του bestprice γίνεται το καλύτερο s21 μοντέλο αυτή την στιγμή στην αγορά, δεν περίμενα τέτοια απότομη πτώση.

το θεμα εχει ως εξης: η samsung για να μην φαινεται υποδιεστερη εταιρεια απο την iphone οι τιμες των ακριβων μοντελων στην αρχη της κυκλοφοριας τους ειναι περιπου κοντα στις τιμες των iphone. στην συνεχεια ομως ειτε πεφτουν, ειτε λογω προωθητικων ενεργειων και κουπονιων πωλουνται πιο χαμηλα απο την αρχικη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, boymanos said:

το θεμα εχει ως εξης: η samsung για να μην φαινεται υποδιεστερη εταιρεια απο την iphone οι τιμες των ακριβων μοντελων στην αρχη της κυκλοφοριας τους ειναι περιπου κοντα στις τιμες των iphone. στην συνεχεια ομως ειτε πεφτουν, ειτε λογω προωθητικων ενεργειων και κουπονιων πωλουνται πιο χαμηλα απο την αρχικη τιμη.

Οχι καμία σχέση. Επειδή μιλάμε για Android, κυκλοφορούν με το τσουβάλι κάθε χρόνο συσκευές, και άρα πέφτει τεράστια απαξίωση γιαυτό και γενικά πέφτουν τόσο πολύ και σύντομα οι τιμές.

Αυτό το πράγμα το καταλαβαίνεις πιο έντονα και στις αγγελίες. Ποιος θα δώσει πχ 350ευρώ ξέρω γω για ένα S10 εκτός εγγύησης χωρίς υποστήριξη όταν βρίσκει καινούργιο το A52s?

Κυκλοφορούν τόσα πολλά μοντέλα κάθε χρόνο που είναι αδύνατον να κρατήσουν τιμές. Ετσι συμβαίνει και με το S21FE. Με τα specs που έχει,πιο πολύ φέρνει σε Pixel 6,αρα αναμενόμενο ήταν να πέφτει και η τιμή του.

Προωθητικές ενέργειες παίζουν πάρα πολύ στο εξωτερικό από τους εκεί παρόχους γιατί η πλειοψηφία του κόσμου στο εξωτερικό και στις μεγάλες χώρες αγοράζει μέσω παρόχων σε προγράμματα τις συσκευές τους.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...