Jump to content

Xiaomi 12X


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Xiaomi 12X

Το τρίτο μέλος της οικογένειας «12» είναι το Xiaomi 12X, το οποίο είναι και το οικονομικότερο. Όπως και το απλό 12, έτσι και το 12X διαθέτει οθόνη AMOLED με διαγώνιο 6,28 ιντσών ανάλυσης FHD+, η οποία υποστηρίζει ρυθμό ανανέωσης 120Hz. Η συσκευή διαθέτει παρόμοιο camera setup με την απλή έκδοση Xiaomi 12 και μπαταρία 4.500mAh με υποστήριξη ταχείας φόρτισης 67W (δεν υποστηρίζεται ασύρματη φόρτιση ή αντίστροφη ασύρματη φόρτιση στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως).

Το κόστος του Xiaomi 12X με 8GB RAM και 128GB αποθηκευτικού χώρου είναι CNY 3.199 ($502) ενώ η έκδοση με 12GB RAM και 256GB αποθηκευτικού χώρου στοιχίζει CNY 3.799 ($596). 

Πηγή

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 5/6/2022 at 12:43 ΜΜ, manwlis77 said:

Το έχεις κανείς ? Μου αρέσει πολύ 

 

Το έχω εδώ και δύο μήνες ευχαριστημένος λόγου χρηστικότητας χωράει άνετα σε τσέπη και μπορεί να το κρατάς με το ένα χέρι, οθοναρα και καλό ήχο, τώρα για φώτο Καλές δεν ειδα κάτι το ουαου

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό τηλέφωνο.. Καταρχάς το μέγεθος αν και είναι υποκειμενικό για εμένα είναι ότι καλύτερο..Απίστευτη οθόνη..Ειχα πριν ενα realme gt neo 2 που και αυτό έχει amoled οθόνη και είναι η μέρα με τη νύχτα. Φοβερά μαύρα το 12x και φοβερά χρώματα. Μπαταρία πάρα πολύ καλή και φορτιση αστραπή. Έχει και μια ζελατίνη στην οθόνη αλλά είναι τόσο σωστά περασμένη και έχει και τόσο ωραία υφή που δεν την έβγαλα. Συνήθως αυτές τις ζελατίνες δεν τις αντέχω ούτε μέρα. Βίντεο για εμένα είναι πάρα πάρα πολύ καλό.. Όσα χρειάστηκε να τραβήξω όλοι οι γνωστοί μου είναι εντυπωσιασμενοι απο την ποιότητα. Φωτογραφίες πολύ καλές αλλά ήθελα το κάτι παραπάνω το οποίο έλυσα βάζοντας gcam. Απο ταχύτητα και multitasking δεν το συζητάμε είναι σφαίρα.. Γενικά εχω το χούι να αλλάζω κινητά κάθε 2 με 3 μηνες, πρώτη φορά δεν μπορώ να το δώσω. Πραγματικά συνδιαζει τα πάντα και σε μια λογική τιμή για την κατηγορία θεωρώ. Μην βλέπετε νούμερα. Ειχα και realme gt neo 2 και samsung a52s και poco x3.. Οκ δυνατά κινητά είναι και φθηνότερα αλλά πραγματικά εδω βλέπεις διαφορά και σε ταχύτητες και σε ποιότητα κατασκευής κα σε ποιότητα οθόνης. Μόνο το a52s το κοντραρε σε κάμερα.. Μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου και με τα παραπάνω εννοείται οπως και με πιο φτηνά κινητα αλλά εδω καταλαβαίνεις οτι κρατας ναυαρχίδα. Επίσης γενικά μετά απο καιρό και τόσα κινητα που εχω δουλέψει οι τριγύρω μου εντυπωσιαζονται με το κινητό..Και εμφανισιακά αλλά και όταν το χειριστούν.. Σόρυ για τα πολλά που γράφω αλλά έχω ενθουσιαστεί χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετό καιρό που μου γυάλισε το κινητό. Πήγα και το είδα και από κοντά σε κατάστημα. Από το λίγο που το δούλεψα είδα ένα κινητό με εξαιρετική οθόνη και πολύ καλό ήχο και σε πολύ βολικό μέγεθος. Ένα πράγμα όμως δεν μπόρεσα να καταπιώ και γι αυτό δεν το αγόρασα και είμαι υπό σκέψη: curved οθόνη. Δεν τις συμπαθώ καθόλου. Τα tempered glasses δεν κάθονται ποτέ καλά, πολλά τα άκυρα touch στις άκρες και φυσικά άμα σπάσει οι οθόνες είναι συνήθως πανάκριβες.

Edited by JimBlack
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2022 at 9:17 ΜΜ, manwlis77 said:

Το έχω βάλει στο μάτι το κινητακι 

Δε γλιτώνει !

Εγώ θα το δωσω λόγου προβλήματος με το μάτι μου η οθόνη είναι μικρή  για μένα αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου Ρ. Μ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει κανείς θέμα με το 5g? Παρότι δείχνει να έχει κάλυψη η ταχύτητα δεν είναι καλή. Ψάχνοντας το λίγο και συγκρίνοντας το με poco f3 η διαφορά είναι τεράστια. Me cosmote στο ίδιο μέρος και με την ίδια sim
5196d88478a7b2966d62169b352ccf83.jpg77a4922b1459946bafad1e681174604b.jpgc39353583a1485b8cdaf71dc3c8d3d19.jpg57b4da53edfa64c9d08fa3aa14baaa95.jpg

Sent from my 2112123AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και τεχνικά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, δεν δοκιμάζεις το 12x με κλειστά Bluetooth & wifi hotspot οπως είναι η δοκιμή και του f3? Και ακομα καλύτερα μονο με την καρτα της κοσμοτε ενεργη? Λιγο περίεργο να υπάρχουν τέτοιες αλληλοεπιδράσεις αλλά δεν ξέρεις ποτέ...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Αν και τεχνικά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, δεν δοκιμάζεις το 12x με κλειστά Bluetooth & wifi hotspot οπως είναι η δοκιμή και του f3? Και ακομα καλύτερα μονο με την καρτα της κοσμοτε ενεργη? Λιγο περίεργο να υπάρχουν τέτοιες αλληλοεπιδράσεις αλλά δεν ξέρεις ποτέ...
Το network monster βλέπει το nsa disconnected.
Ήμουν διακοπές και έκανα διάφορες δοκιμές.
Επιστρέψω Αθήνα και έχω σημεία που με το f3 έπιανα 1000+ mbps.
Θα κάνω διάφορες δοκιμές

Sent from my 2112123AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση παιδιά.
Μήπως έκαναν τίποτα εκεί στην xiaomi σχετικά με υποστήριξή third part launchers?

Sending from my beast Gt2 Pro

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση παιδιά.
Μήπως έκαναν τίποτα εκεί στην xiaomi σχετικά με υποστήριξή third part launchers?

Sending from my beast Gt2 Pro


Νομίζω πως όχι ακόμα

Sent from my 2112123AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι ακόμα

Sent from my 2112123AG using Tapatalk

Μακάρι να γίνει κάτι.η σειρά 12 πραγματικά μου χει κινήσει το ενδιαφέρον,όμως η μη υποστήριξή άλλου launcher είναι αποτρεπτικός παράγοντάς για αγορά.
Προσωπικά χρησιμοποιώ nova launcher και μου αρέσει η πλήρης παραμετροποίηση.

Sending from my beast Gt2 Pro

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ταξιδιωτης22 said:

Ερώτηση παιδιά.
Μήπως έκαναν τίποτα εκεί στην xiaomi σχετικά με υποστήριξή third part launchers?

Sending from my beast Gt2 Pro
 

Φίλε μου, φαντάζομαι εστιάζεις στο θέμα των gestures, στις χειρονομίες δηλαδή, οι οποίες δεν δουλεύουν με third party launchers... δοκίμασες να δουλέψεις τη συσκευή σου με τα εικονικά πλήκτρα πλοήγησης στο κάτω μέρος;

Δεν υπάρχει πρόβλημα με οποιονδήποτε launcher όταν επιλέγεις αυτόν τον τρόπο πλοήγησης.

Είμαι βέβαιος ότι το γνωρίζεις.

Εν τω μεταξύ τα πράγματα σχετικά με τον nova launcher είναι λίγο περίεργα, μια και μετά την εξαγορά του από μία εταιρία analytics, πάρα πολύ φανατικοί του συγκεκριμένου launcher εξέφρασαν και εκφράζουν τους προβληματισμούς τους σχετικά με το τι μέλλει γενέσθαι.

Bέβαια ο dev καθησυχάζει τους πάντες, λέγοντας ότι δεν πρόκειται να συμβεί κάτι περίεργο και ότι όλα αυτά που γίνονται είναι για να καλυτερέψει ο launcher και προς το όφελος και συμφέρον όλων, αλλά η ιστορία θα δείξει...

Eπειδή δοκίμασα και τον 8 beta έχω να πω ότι ακολουθεί τη λογική του material you που υπάρχει σε android 12 και πάνω, όμως η παραμετροποίηση είναι δαιδαλώδης, ειδικά όσον αφορά τα χρώματα που προβάλλονται ως φόντο και που πρέπει λογικά να ακολουθούν τον χρωματισμό και την απόχρωση του wallpaper.

Εδώ μιλάμε γίνεται χαμός, βέβαια beta είναι αυτό που λέει και το όνομά του, σε beta μορφή, δεν ξέρω όμως...

Kαι εγώ εκφράζω πολλές επιφυλάξεις σχετικά με το αν είναι καλύτερος από τον 7, όχι επιφυλάξεις όσον αφορά την εξαγορά του από την άλλη εταιρεία όσο το ότι έχει γίνει δαιδαλώδης η παραμετροποίηση.

Φαντάζομαι όταν θα φτάσει σε stable μορφή θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση, αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμη...

Τέλος το οφ τόπικ.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Poco F3 αλλά το λιγουρεύομαι. Βλέπω πως δεν έχει όμως proximity sensor όπως και το f3 αλλά έζησα και χωρίς αυτόν 1,5 χρόνο τώρα 🙂 στην ουσία κερδίζω σε κάμερα (λόγω ΟΙS), φόρτιση και μέγεθος, μιας που θέλω πιο μικρό κινητό. Αλλά τα 500 είναι πολλά τα γαμώτο για να πάω από f3 στο 12X.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2022 at 6:36 ΜΜ, karagalexk said:

Το network monster βλέπει το nsa disconnected.
Ήμουν διακοπές και έκανα διάφορες δοκιμές.
Επιστρέψω Αθήνα και έχω σημεία που με το f3 έπιανα 1000+ mbps.
Θα κάνω διάφορες δοκιμές

Sent from my 2112123AG using Tapatalk
 

Κάποιο νέο για την αποτελεσματικότητα του 5G; 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο νέο για την αποτελεσματικότητα του 5G; 
Στην Αθήνα δεν έχω κάποιο θέμα όπως είχα στην επαρχία. Το περίεργο ήταν ότι το f3 δούλευε τέλεια.
Το έχω αναφέρει στην xiaomi και μου είπαν να περιμένω την επόμενη αναβάθμιση, που δεν αργεί

Sent from my 2112123AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ειναι κινηταρα.το εχω 4 μηνες τωρα.μονο που μου εκανε επανακινησεις οι οποιες τελικα εφτιαξαν με reset.

τι να πουμε, τρομερη μπαταρια,σφαιρα επεξεργαστης,βολικο μεγεθος.μονο η οθονη ειναι σπαστικη γιατι επειδη ειναι κυρτη δεν κολλανε τα τζαμακια

πολυ καλο το δαχτυλικο αποτυπωμα και εξαιρετικος ο ηχος.

Αυτην την στιγμη ειναι το καλυτερο κινητο της εταιρειας

Edited by ellenikus
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανείς τι προστατευτικό τζαμάκι ή μεμβράνη μπορούμε να βάλουμε?
Εγώ έβαλα custom μεμβράνη σε έναν στην Ομόνοια και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Sent from my 2112123AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, karagalexk said:

Εγώ έβαλα custom μεμβράνη σε έναν στην Ομόνοια και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Sent from my 2112123AG using Tapatalk
 

με κόλλα? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...