Jump to content

Xiaomi 12


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

 

Xiaomi 12  / Xiaomi 12 Pro: Επίσημα με πανίσχυρα specs και πανέμορφη κατασκευή

Το Xiaomi 12 διαθέτει οθόνη AMOLED -κατασκευασμένη από τη Samsung- ανάλυσης FHD+ με υποστηριζόμενο ρυθμό ανανέωσης έως 120Hz, η οποία προστατεύεται από Gorilla Glass Victus. Κάτω από την οθόνη υπάρχει ένας αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων.

Η συσκευή διαθέτει τριπλή κύρια κάμερα. Η κύρια βασίζεται στον γνωστό αισθητήρα Sony IMX 766 ανάλυσης 50MP (1/1.56”, 2,0μm pixels) που διαθέτει OIS. Συνοδεύεται από μία υπερευρυγώνια 13MP και μία 5MP (50mm) τύπου tele-macro. Στο εσωτερικό του Xiaomi 12 βρίσκεται μία μπαταρία 4.500 mAh, η οποία υποστηρίζει ταχεία φόρτιση 67W, ασύρματη φόρτιση 50W και αντίστροφη ασύρματη φόρτιση 10W.

Το κόστος της έκδοσης με 8GB RAM και 128GB αποθηκευτικού χώρου είναι CNY 3.699 ($580). Η έκδοση με 8GB RAM και 256GB αποθηκευτικού χώρου στοιχίζει CNY 3.999 ($628) ενώ η έκδοση με 12GB RAM και 256GB αποθηκευτικού χώρου στοιχίζει CNY 4.399 ($690).

Πηγή

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, athanaso77 said:

 

Xiaomi 12  / Xiaomi 12 Pro: Επίσημα με πανίσχυρα specs και πανέμορφη κατασκευή

Το Xiaomi 12 διαθέτει οθόνη AMOLED -κατασκευασμένη από τη Samsung- ανάλυσης FHD+ με υποστηριζόμενο ρυθμό ανανέωσης έως 120Hz, η οποία προστατεύεται από Gorilla Glass Victus. Κάτω από την οθόνη υπάρχει ένας αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων.

Η συσκευή διαθέτει τριπλή κύρια κάμερα. Η κύρια βασίζεται στον γνωστό αισθητήρα Sony IMX 766 ανάλυσης 50MP (1/1.56”, 2,0μm pixels) που διαθέτει OIS. Συνοδεύεται από μία υπερευρυγώνια 13MP και μία 5MP (50mm) τύπου tele-macro. Στο εσωτερικό του Xiaomi 12 βρίσκεται μία μπαταρία 4.500 mAh, η οποία υποστηρίζει ταχεία φόρτιση 67W, ασύρματη φόρτιση 50W και αντίστροφη ασύρματη φόρτιση 10W.

Το κόστος της έκδοσης με 8GB RAM και 128GB αποθηκευτικού χώρου είναι CNY 3.699 ($580). Η έκδοση με 8GB RAM και 256GB αποθηκευτικού χώρου στοιχίζει CNY 3.999 ($628) ενώ η έκδοση με 12GB RAM και 256GB αποθηκευτικού χώρου στοιχίζει CNY 4.399 ($690).

Πηγή

Οπως εγραψα κι αλλου, καμια ουσιαστικη διαφορα με το mi11. Ισως να εχει λιγο καλυτερη καμερα αλλα και σε μπαταρια υστερει (ο νεος sd  ειναι ακομα πιο ενεργοβορος, χωρια οτι βαραει κατι 60αρια σε θερμοκρασιες) και σε οθονη. Ακομα και το μεγεθος οθονης θεωρω οτι ειναι μικρο, καθως 6.2 ιντσες με curved οθονη ειναι οριακες.

Γενικα, με τα 12αρια, ή παει καποιος στο pro μοντελο ή ας παρει το mi11 καλυτερα που συνολικα θεωρω οτι ειναι ανωτερη συσκευη και να γλιτωσει και χρηματα. Το απλο 12 κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενδιαφέρομαι για το Χιaomi 12 και ψάχνω παντού να δω τι LTE Category και Carrier Agreggation υποστηρίζει και δεν μπορώ να το βρω πουθενά.
Το GSM Arena δεν αναφέρει συγκεκριμένα.
Έχετε βρε παιδιά κάποια γνώση επ'αυτού?

Edited by IBAGASA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν εδώ και 2 ημέρες έχω το 12x επιτέλους ένα κινητό που χωράει στην παλάμη, τσέπη, και φυσικά το χειρίζεσαι με το ένα χέρι οθόνη πολύ καλή και φωτεινή βέβαια αυτά τα 12bit εγώ δεν είδα το ουαου πολύ καλή διαρκεία της μπαταρίας και υπέροχη η κάμερα. Για μένα η χρήση με το ένα χέρι είναι απίστευτη και γενικά είναι ποιο καλό στο κράτημα από το iphone 12-13 που έχουν γνωστοι μου και από το s22 που είδα σε κατάστημα. Συμπληρωνω για τα 12bit τελικά στα βίντεο hdr dolby vision η οθόνη δείχνει τα δυνατά της σε σύγκριση με άλλο κινητό με hdr

Edited by irovoudou
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο! από Ελλάδα το αγόρασες? έχει global rom?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,Χριστός Ανέστη

εχω κ εγω το 12x,προερχομενος απο το mi note 10.πολυ ωραιο τηλεφωνο,γρηγορο,φωτεινο.Αλλα στην καμερα μου τα χαλαει πολυ,ηξερα οτι δνε εχει ζοομ αλλα ενω οταν τραβαει φωτο δειχνουν πολυ καλες ,μολις ζουμαρεις λιγο δεινχει οτι δνε ειναι ετσι.οι φωτο ειναι φουλ παστελ,τραβηξα με τα 50mp ,τα ιδια.Πολυ χειροτερη καμερα δυστυχως σε λεπομερειες,σιγουρα καλυτερη σε γρηγορη ληψη και εστιαση.σημερα θα περασω την ελληνικη XTRV rom(μολιε ξεκλειδωσα τον bootloiader) και ελπειζω εκει τα πραγματα να ειναι καλυτερα ,γιατι ως γνωστον οι global rom δνε ειναι κ οτι καλυτερο σε καμερα.για να δουμε.παντως απογοητευτηκα με την καμερα

 

Link to comment
Share on other sites

θέλω να το αγοράσω αλλά αν είναι να έχω χειρότερη κάμερα από αυτή που έχω τώρα μα τοmi8, δεν θα το αντέξω.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μπερδεύετε το θέμα με τις υπόλοιπες συσκευές της σειράς 12.υπάρχουν ξεχωριστά θέματα.

Sending from my beast Gt2 Pro

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα αγόρασα πρόσφατα το 12αρι μετά από πολλά χρόνια στη Samsung και απογοητευτικά γενικά από την συσκευή και στο θέμα miui και στο θέμα μπαταρίας με ζόρια μου βγάζει τη μέρα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις δηλ δεν παίζω παιχνίδια κτλ.Γενικα τα έχω όλα ανοιχτά πάντα wifi,4g,bt,gps και σε standby μου τρώει 2 με 3% την ώρα και το βράδυ που τα κλείνω όλα 5% στις 7 ώρες είναι φυσιολογικό αυτή η κατανάλωση,;και γενικά έχει αρκετά θέματα 

Link to comment
Share on other sites

Από τα πρώτα τεστ που έγιναν φάνηκε πόσο χάλια μπαταρία έχει, μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει ο χάλια επεξεργαστής που φοράει σε αυτό το θέμα. Για το miui Είναι θέμα τι σου αρέσει. Όταν το αγόραζες έπρεπε να  ψάξεις καλύτερα τι θέλεις από το κινητό.   

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους είμαι μεταξύ τιης συγκεκριμένης συσκευής και του Samsung S21 FE, προερχόμενος από S9 plus...
Εσείς τι θα επιλέγατε; είμαι σε δίλημμα..
Ευχαριστώ πολύ!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

samsung θα πήγαινα, καλύτερο λειτουργικό, καλύτερη μπαταρία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

... και η οθόνη του Fe πιο πλούσια και σε διαστάσεις ουσιαστικά μικρότερες του s9 plus. Κι εγώ  Samsung προτείνω 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δεν μπορώ να βρω τη λειτουργία τσέπης στις ρυθμίσεις (πάντα ενεργή οθόνη&οθόνη κλειδώματος)δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία με αποτέλεσμα όταν το έχω στη τσέπη με καλούν και μιλάω με Bluetooth είναι ενεργοποιημένη η οθόνη και απενεργοποίειτε η κλήση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το 12άρη πάντως είναι πανέμορφο.
Κυρτή οθόνη και καλά χαρακτηριστικά.
Αν υποστήριζε nova launcher θα το δοκίμαζα προ καιρού.
Το samsung σίγουρα έχει πολύ καλύτερό ui και κάμερες λογικά.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το 12άρη πάντως είναι πανέμορφο.
Κυρτή οθόνη και καλά χαρακτηριστικά.
Αν υποστήριζε nova launcher θα το δοκίμαζα προ καιρού.
Το samsung σίγουρα έχει πολύ καλύτερό ui και κάμερες λογικά.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η χρήση του Nova Launcher - και κάθε άλλου launcher με προβολή πλήρους οθόνης - γίνεται σε κάθε Xiaomi με ταυτόχρονη χρήση της εφαρμογής Full Screen Gestures.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.agooday.fullscreengestures
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του Nova Launcher - και κάθε άλλου launcher με προβολή πλήρους οθόνης - γίνεται σε κάθε Xiaomi με ταυτόχρονη χρήση της εφαρμογής Full Screen Gestures.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.agooday.fullscreengestures
Το θέμα είναι να υπήρχε μαμά η επιλογή χωρίς έξτρα εφαρμογή πού σήμερα μπορεί να δουλεύει αλλα αύριο ποιος ξέρει.
Οπως επίσης μία τέτοια εφαρμογή μπορεί να φέρει και αρκετό battery drain.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να υπήρχε μαμά η επιλογή χωρίς έξτρα εφαρμογή πού σήμερα μπορεί να δουλεύει αλλα αύριο ποιος ξέρει.
Οπως επίσης μία τέτοια εφαρμογή μπορεί να φέρει και αρκετό battery drain.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δουλεύει εδώ και χρόνια και δεν καταναλώνει καθόλου ενέργεια. Θα δουλεύει για πάντα, άλλωστε υπάρχουν και άλλες παρόμοιες.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους. 

Μετα απο αρκετούς μήνες έχει διορθωθεί με κανα update το θέμα της μπαταρίας? 

Γιατί σκέφτομαι να το πάρω στα 450€ που το βρήκα, αλλά έρχομαι απο Huawei Mate 10 Pro που έχει ακόμα καλή μπαταρία μπορώ να πω. 

Ευχαριστώ 

Sagem MW3020 -> Nokia 3330 -> Sony Ericsson K500 -> Sony Ericsson K750 -> LG Renoir -> Motorola RAZR-> Samsung Galaxy S4-> HTC One M8-> LG G5 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα... Μετά την αναβάθμιση σε Android 13 έχω πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις.. Δεν μου έρχονται καθόλου ή αργούν να μου έρθουν.. Επίσης όταν μου έρχονται φεύγουν αμέσως από την μπάρα πάνω με αποτέλεσμα να μήν προλαβαίνω να βλέπω τι μου στέλνουν.. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα... Μετά την αναβάθμιση σε Android 13 έχω πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις.. Δεν μου έρχονται καθόλου ή αργούν να μου έρθουν.. Επίσης όταν μου έρχονται φεύγουν αμέσως από την μπάρα πάνω με αποτέλεσμα να μήν προλαβαίνω να βλέπω τι μου στέλνουν.. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει;;
Το καλύτερό είναι μετά από μεγάλη αναβάθμιση ο χρήστης να κάνει μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Οσο φασαρία και να είναι βοηθάει.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα είμαι έτοιμος να αγοράσω το τηλέφωνο αλλά με φρενάρει το θέμα με την μπαταρία. Τόσο χάλια είναι?αν πήγαινα στο 11t pro θα ήταν καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, lad said:

Καλησπερα είμαι έτοιμος να αγοράσω το τηλέφωνο αλλά με φρενάρει το θέμα με την μπαταρία. Τόσο χάλια είναι?αν πήγαινα στο 11t pro θα ήταν καλύτερα?

Εμένα lad με WiFi μου βγάζει περίπου 4,5 με 5 ώρες οθόνη στο 24ωρο χωρίς να παίζω παιχνίδια.. Με data υπολόγισε κάνα 45λεπτο λιγότερο οθόνη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...