Jump to content

Ψάχνω mini κινητό android με περίεργα χαρακτηριστικά


Nikos_Vita
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιθανά κάποια παιδιά να γνωρίζουν την αποτυχημένη απόπειρα αγοράς ενός αρχαίου HTC και την ταλαιπωρία που τράβηξα. Τέλος πάντων. Το κινητό το έδωσα σε συγγενικό μου πρόσωπο.

Πάμε παρακάτω.

Αν ξέρει κανείς κάποιο καινούριο κινητό Android που να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά ας το αναφέρει στο θέμα εδώ:

  • Οθόνη από 4.0" μέχρι 4.3", θέλω μαζεμένες διαστάσεις.
  • Android με δυνατότητα root ώστε να βάλω μία εφαρμογή schedule power on/off. Εκτός αν έχει έκδοση android 5.0,6.0,7.0 και έχει στο μενού τη δυνατότητα schedule power on/off
  • Notfication led για χαμένες κλήσεις και sms
  • προαιρετικά αφαιρούμενη μπαταρία.
  • προαιρετικά Mini sim.

Δεν ασχολούμαι καθόλου με ίντερνετ στο κινητό, ούτε τρέχω ιδιαίτερες εφαρμογές. Μόνο τα βασικά, σαν organizer.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

 

Edited by Nikos_Vita

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακόμη το ψάχνω.

Χθες ήμουν έτοιμος να κλείσω στο ebay ένα refurbished Samsung Galaxy Alpha και τελευταία στιγμή είδα ότι δεν έχει ραδιόφωνο. Περίεργο. Ούτε που μου πέρασε το μυαλό ότι ένα τέτοιο κινητό δεν θα είχε ραδιόφωνο.

RedMi 4 είναι 5άρι. Μεγάλο, πολύ μεγάλο.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά φοβάμαι ότι με τόσο παλιό Android δεν θα τρέχει κάποιες εφαρμογές που έχω. Θα το ψάξω όμως. Ευχαριστώ.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μπω σε τέτοιες διαδικασίες.

Εδώ ούτε root δεν κατάφερα να κάνω στο HTC Sensation που πήρα από Γερμανία και αναγκάστηκα να το χαρίσω.

Θέλω το κινητό έτοιμο για χρήση. Σε ευχαριστώ πάντως.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Δες για κανένα xiaomi.
Αν δεν βάλεις βέβαια χέρι ο ίδιος φως δε θα δεις.
Και είναι πολύ εύκολο να ξέρεις.
Υπάρχει και ελληνικό xiaomi forum με αναλυτικές οδηγίες για κάθε συσκευή.

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω. Ίσως κάποιο από τα παρακάτω που δεν είναι παντόφλες να έχει notification light

https://www.gsmarena.com/results.php3?fDisplayInchesMax=4.7&sMakers=80&sOSes=2&idBatRemovable=1

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κάποιο Redmi 4 Pro (Το έχω σαν 2ο κινητό με lineage OS Android 11) εχει 4000 μπαταρία και led πολύχρωμο και πολύ δυνατό.Το κινητό είναι απίστευτο.Οποιος το έχει πιάσει ξέρει τι εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός από αυτό είναι και 5άρι.

Έχει βγάλει η Cubot ένα καινούριο 4άρι, το J10. Βγαίνει η μπαταρία αλλά μάλλον δεν έχει Notification Led. Για την χρήση που θέλω είναι μια χαρά. Θα τους στείλω και ένα email να μου πουνε αν έχει led.

https://cubot.net/smartphones/J10

υ.γ. έχω κατεβάσει άπειρα manuals και έχω δει ατελείωτα βίντεο ψάχνοντας να βρω ποια κινητά έχουν notification led. χα!χα!🤣

Edited by Nikos_Vita

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά; Το θες για κανονική χρήση ή για κάτι ειδικό;

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elteo said:

Γιατί τόσο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά; Το θες για κανονική χρήση ή για κάτι ειδικό;

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για λόγους ευχρηστίας και φορητότητας. Δεν μου αρέσει να κουβαλάω "παντόφλες" και το κινητό όλη την ώρα είναι σε stand-by mode. Χρήση μόνο τηλεφωνία/sms και μερικές απλές εφαρμογές που δεν έχουν σχέση με το ίντερνετ. Επειδή έχω το κινητό στη τσάντα ή στο μπουφάν ή παρατημένο στο γραφείο θέλω να έχει notification led ώστε να βλέπω αν είχα κάποια κλήση αναπάντητη ή αν ήρθε κάποιο sms.

 

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mol said:

Αν δεν έχει led, μπορείς να βάλεις κάποια noled εφαρμογή απ το playstore. 

Απλα ανάβει η οθονη.

 

Έχω ψάξει για τέτοια εφαρμογή, όπως και για εφαρμογή που να μετατρέπει το flash σε notification led, χωρίς όμως να βρω κάτι που να παίζει σωστά.

Αν έχεις κάποια υπόψη, πες το και εδώ γιατί έχω μία αχρησιμοποίητη συσκευή 4,7" ίντσες της HTM χωρίς notification led και θα μπορούσα να βολευτώ με αυτή. Είναι μια χαρά για τη χρήση που θέλω, πανάλαφρη και πολύ λεπτή. Και μου ήρθε και με δύο μπαταρίες. Αλλά την πάτησα με το notification led.

https://www.geekbuying.com/item/HTM-M1-4-7-Inch-Capacitive-Screen-MTK6572-Dual-Core-1-3GHz-Smart-Phone-Android-4-2-OS-3G-GPS---Grey-321732.html

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Nikos_Vita said:

Για λόγους ευχρηστίας και φορητότητας. Δεν μου αρέσει να κουβαλάω "παντόφλες" και το κινητό όλη την ώρα είναι σε stand-by mode. Χρήση μόνο τηλεφωνία/sms και μερικές απλές εφαρμογές που δεν έχουν σχέση με το ίντερνετ. Επειδή έχω το κινητό στη τσάντα ή στο μπουφάν ή παρατημένο στο γραφείο θέλω να έχει notification led ώστε να βλέπω αν είχα κάποια κλήση αναπάντητη ή αν ήρθε κάποιο sms.

 

Α! μάλιστα. Κατανοητό. Είδες πόσο ακατόρθωτο είναι να βρεις μικρό smartphone με οθόνη αφής πλέον?!!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να μπλέξω και με τα smart watch.

Το ιδανικό αυτή την στιγμή είναι να βρω μία εφαρμογή που να με ενημερώνει για χαμένες κλήσεις ή μηνύματα. Είτε με το flash led, είτε με ήχο. Αλλά δεν έχω βρει κάτι. Έχω κάνει εγκατάσταση πάρα πολλές εφαρμογές αλλά καμιά δεν υποστηρίζει ειδοποιήσεις για χαμένες κλήσεις και sms.

Για ηχητικές ειδοποιήσεις δεν έχω βρει καμιά εφαρμογή. Αυτή θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον γιατί με τον ήχο θα ενημερωνόμουν ποιο εύκολα.

Edited by Nikos_Vita

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Ρωτάω έναν πωλητή στο aliexpress για ένα κινητό αν είναι root  για εγκατάσταση εφαρμογών που απαιτούν root permission και μου απαντά με ένα ξερό: unlocked

Τι σημαίνει αυτό; Ξέρει κανείς;

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει.
Ρωτάω έναν πωλητή στο aliexpress για ένα κινητό αν είναι root  για εγκατάσταση εφαρμογών που απαιτούν root permission και μου απαντά με ένα ξερό: unlocked
Τι σημαίνει αυτό; Ξέρει κανείς;
Συνήθως το unlocked σημαίνει πως μπορεί να δεχτεί οποιαδήποτε SIM κάρτα, δεν είναι δηλαδή 'κλειδωμένο' να δουλεύει μόνο με έναν συγκεκριμένο πάροχο (πχ. μόνο με Cosmote).

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο ήξερα. Τόσο δύσκολο τους είναι να απαντήσουν στην ερώτηση που τους κάνω;

Παρόμοιο στυλ απάντησης πήρα και από το official store της Cubot. Τους ρώτησα αν το κινητό J10 έχει notification led και μου απαντήσανε αυτολεξεί: "Yes! It has flashlight"

Άντε να βγάλεις άκρη.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...