Jump to content

[Netflix] Προτάσεις: Τι ταινίες / σειρές να δούμε ή... να μη δούμε;


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Την είδα κι εγώ εχθές την συγκεκριμένη ταινία, και η άποψη μου είναι πως σίγουρα είναι επίκαιρη, έχει αγγίξει σχεδόν όλα τα κακώς κείμενα της σύγχρονης κοινωνίας, και βλέπετε ευχάριστα ( αν και ξεκινάει κάπως βαρετά και αργά ). Το αν είναι η απιθανοτερη , πιο διασκεδαστικη/ διδακτική ταινία ,σίγουρα όχι. Ο Ντι καπριο καλός, η Λόρενς καλή, μπλανσετ και ο άλλος δημοσιογράφος πολύ καλοί, Μέριλ στριπ και τζ.χιλ νορμάλ, ο μεγαλομεγιστανας με κουρασε λιγο , αλλά εμένα μου άρεσε πιο πολυ ο μπάρμπα πελμαν που το λίγο που παίζει κι εμφανίζεται είναι τρολ/χαβαλές. Γενικά μια ταινία που βλέπετε άνετα χωρίς να την βαριέσαι. Αλλά γούστα είναι αυτά, οπότε απόλυτα κατανοητό σε κάποιον να μην άρεσε ή να την βρήκε βαρετή. Και πάλι χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε με υγεία!!

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, motoboots said:

Οι περισσότεροι προσπερνούν αδιάφορα αυτήν την ταινία, όπως άλλωστε δεν κατανοούν αυτό που σήμερα ζουν.

Είναι εντυπωσιακό το ποσό εύκολα βγάζει κάποιος τέτοια συμπεράσματα για τη ψυχοσύνθεση και την αντίληψη των άλλων μέσα από την άποψη του για μια ταινία!

Εγώ πάντως θα συνιστούσα να είμαστε πιο φειδωλοί σε τέτοιες τοποθετήσεις, γιατί τα γραπτά μένουν και ενδεχομένως μας εκθέτουν.

Ας πω λοιπόν για μια τελευταία φορά ότι το παρόν θέμα δεν δημιουργήθηκε για να κρίνουμε τους υπόλοιπους, αλλά για να παραθέτουμε τις απόψεις μας για τις ταινίες του Netflix και μέχρι εκεί. Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει κατανοητό από όλους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, athanaso77 said:

Είναι εντυπωσιακό το ποσό εύκολα βγάζει κάποιος τέτοια συμπεράσματα για τη ψυχοσύνθεση και την αντίληψη των άλλων μέσα από την άποψη του για μια ταινία!

Εγώ πάντως θα συνιστούσα να είμαστε πιο φειδωλοί σε τέτοιες τοποθετήσεις, γιατί τα γραπτά μένουν και ενδεχομένως μας εκθέτουν.

Ας πω λοιπόν για μια τελευταία φορά ότι το παρόν θέμα δεν δημιουργήθηκε για να κρίνουμε τους υπόλοιπους, αλλά για να παραθέτουμε τις απόψεις μας για τις ταινίες του Netflix και μέχρι εκεί. Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει κατανοητό από όλους.

Δεν γίνεται αυτό που λες.. Είναι ανθρωπίνως αδύνατον. Σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων, θα υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις, θα υπάρχουν και οι ενστάσεις, οι αντιρρήσεις... Δε γίνεται όλοι να συμφωνούμε σε όλα. Και ούτε είναι και υγιές να συμφωνούμε όλοι σε όλα. Αρκεί να συμφωνούμε στα βασικά. Δηλαδή το άσπρο να το λέμε άσπρο και όχι κόκκινο ή ροζ. Δε γίνεται δηλαδή τόσα άτομα να το λένε άσπρο (βαθμολογία στο iMDB 7.7), και εσύ να το λες μαύρο... Κάτι συμβαίνει...

Επίσης να σου πω κάτι κάτι σε εσένα προσωπικά.. Όταν βλέπεις ότι έχουν μαζευτεί τόσες αντίθετες απόψεις με αυτό που πιστεύεις, δεν θα ήταν σώφρον να αρχίσεις να σκέφτεσαι "ρε μήπως έχουν δίκιο αυτοί και όχι εγώ? Μην είσαι τόσο εγωιστής, κράτα και μια πισινή μήπως η πρώτη σου εντύπωση είναι λάθος... Είναι σαν το ανέκδοτο που οδηγεί ένας στην Εθνική οδό και ακούει από το ραδιόφωνο "ένας παλαβός πάει αντίθετα στην Εθνική οδό", και λέει... -Τί ένας, αυτοί είναι χιλιάδες!!! Σκέψου και λίγο διαφορετικά...

Η τέχνη δεν είναι εύκολη κατανοητή από όλους. Άλλος βλέπει έναν πίνακα του Μονέ και τρελαίνεται, και άλλος λέει "σιγά τέτοια ζωγραφίζει και ο γιος μου"..  Αυτός που λέει λοιπόν αυτό, θέλει βοήθεια για να το κατανοήσει. 

Εγώ θα σε παρακαλούσα, επειδή η ταινία είναι πραγματικά ιδιαίτερη (δεν είναι κάποια χαζοπεριπετειούλα του Σταλόνε) και δημιουργεί έντονα συναισθήματα, και επειδή "χάνεις" αν δεν την καταλάβεις, να την ξαναδείς υπό άλλο πρίσμα. Υπό το πρίσμα του ο,τί συμβαίνει στην ταινία πόσο ταιριάζουν στην πραγματική ζωή και στην συμπεριφορά των ανθρώπων... Πχ εκεί που οι πύραυλοι γυρίζουν πίσω μόλις αντιληφθούν ότι η υπόθεση μπορεί να βγάλει πολύ χρήμα!! Πόσο αληθινό είναι αυτό.. ότι δηλαδή ρισκάρουν να κερδίσουν χρήματα, βάζοντας σε κίνδυνο τη ζωή τους με τον χειρότερο τρόπο, αφού ο θάνατος τους είναι σίγουρος. 

Αυτό μόνο ήθελα να σε παρακαλέσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 minutes ago, MeddlingMageGR said:

Δεν γίνεται αυτό που λες.. Είναι ανθρωπίνως αδύνατον. Σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων, θα υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις, θα υπάρχουν και οι ενστάσεις, οι αντιρρήσεις... Δε γίνεται όλοι να συμφωνούμε σε όλα.

Θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις ξανά τι έγραψα, γιατί από αυτή την απάντηση σου δεν έχεις αντιληφθεί καν. Αυτό που γράφεις το έχω πει πριν από εσένα. Όπως ρητά έχω πει λοιπόν, όλες οι απόψεις είναι αποδέκτες, αυτό που δεν είναι αποδεκτό είναι να κρίνουμε τους άλλους για τις απόψεις τους.

 

6 minutes ago, MeddlingMageGR said:

Επίσης να σου πω κάτι κάτι σε εσένα προσωπικά.. Όταν βλέπεις ότι έχουν μαζευτεί τόσες αντίθετες απόψεις με αυτό που πιστεύεις, δεν θα ήταν σώφρον να αρχίσεις να σκέφτεσαι "ρε μήπως έχουν δίκιο αυτοί και όχι εγώ? Μην είσαι τόσο εγωιστής, κράτα και μια πισινή μήπως η πρώτη σου εντύπωση είναι λάθος... Είναι σαν το ανέκδοτο που οδηγεί ένας στην Εθνική οδό και ακούει από το ραδιόφωνο "ένας παλαβός πάει αντίθετα στην Εθνική οδό", και λέει... -Τί ένας, αυτοί είναι χιλιάδες!!! Σκέψου και λίγο διαφορετικά...

Δεν βλέπω τόσες πολλές αντίθετες απόψεις από τη δίκη μου, όσες θέλεις να βλέπεις. Οι απόψεις διίστανται και όχι μόνο εδώ μέσα, αλλά και στις παγκόσμιες κριτικές. Όσον αφορά το IMDb, αν βλέπεις κινηματογράφο, θα έχεις διαπιστώσει ότι η βαθμολογία του δεν είναι πανάκεια και αυτό δεν είναι επίσης αποκλειστικά προσωπική άποψη.

Επίσης, θα πρέπει να δουλέψεις λίγο αυτό το θέμα που έχεις και δεν δέχεσαι τη διαφορετική γνώμη των άλλων. Θα σου κάνει καλό γενικότερα στη ζωή σου, πίστεψε με.

Το παρόν θέμα ανοίχτηκε για να εκφράζουν όλοι ελεύθερα τη γνώμη τους για μια ταινία, ο κόσμος να διαβάζει όλες τις απόψεις και να κρίνει ο ίδιος. Το παρόν θέμα δεν ανοίχτηκε για μέλη σαν και σένα που όταν διαφωνείς δεν μπορείς να δεχτείς τη διαφορετική άποψη και επιτίθεσαι στους άλλους οπλισμένος με το προνόμιο να τους αλλάξεις την άποψη, γιατί τέτοιο προνόμιο δεν έχεις. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να απολογείται σε κανέναν για τις απόψεις του. Για το λόγο αυτό λοιπόν, τέτοια μηνύματα από εδώ και πέρα θα μεταφέρονται στον κάδο άμεσα.

Τέλος, επειδή αυτά που γράφω κάποιοι θα τα καταλάβουν και κάποιοι όχι, η συζήτηση έχει βγει προ πολλού off topic, σταματάει εδώ αναγκαστικά και συνεχίζουμε αποκλειστικά με τη θεματολογία του τίτλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πότε αναμένεται η τεταρτη σεζον του Κόμπρα Κάι; κάτι άκουσα για λιγο πριν βγει ο χρόνος

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι προσπερνούν αδιάφορα αυτήν την ταινία, όπως άλλωστε δεν κατανοούν αυτό που σήμερα ζουν.

Δεν θεωρώ πως επιτίθεμαι σε όσους νομίζω ότι δεν καταλαβαίνουν. Επίσης, αυτό δεν αφορά όσους έγραψαν εδώ πως δεν τους άρεσε η ταινία, αλλά όλους μας.
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, punisher24 said:

ξέρει κανείς πότε αναμένεται η τεταρτη σεζον του Κόμπρα Κάι; κάτι άκουσα για λιγο πριν βγει ο χρόνος

Παρασκευη

Link to comment
Share on other sites

ε, το τραβάνε κι αυτό, έπρεπε να χε τελειώσει ήδη, είναι κι αργό, κατά τα άλλα βλέπεται

Link to comment
Share on other sites

Ozark αξίζει να αρχίσω;

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ξεκίνα το χθες. Βγαίνει σε λίγες μέρες νέα σεζόν από τα διαμάντια του Netflix μαζί με dark cobra kai και better call Saul.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πότε αναμένεται η τεταρτη σεζον του Κόμπρα Κάι; κάτι άκουσα για λιγο πριν βγει ο χρόνος

Την είδα σε 2 μέρες νταξει η καλύτερη όλων πάμε για φινάλε με 5η το καλοκαίρι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic αλλά επειδή αφορά το Netflix θέλω να το ρωτήσω...

Επειδή δεν υπάρχει κανένας τρόπος να απενεργοποιηθεί το HDR ούτε μέσω της εφαρμογής ούτε μέσω της τηλεόρασης, αποφάσισα να υποβαθμίσω την συνδρομή μου στο μεσαίο πακέτο. 

Γνώμη μου είναι ότι η ποιότητα εικόνας έφτιαξε κατά πολύ. Τα χρώματα απαλά και φυσικά, χωρίς να κουράζει η θέαση.

Το έχει προσπαθήσει και κανείς άλλος να μου πει εντυπώσεις? 

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 11:12 ΜΜ, zerokill said:


Την είδα σε 2 μέρες emoji23.pngemoji23.png νταξει η καλύτερη όλων πάμε για φινάλε με 5η το καλοκαίρι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το βλεπω σιγα σιγα γιατι δεν θελω να τελειωσει. Οντως η καλυτερη σεζον μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites


Την είδα σε 2 μέρες νταξει η καλύτερη όλων πάμε για φινάλε με 5η το καλοκαίρι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Νομίζω πως κάπου πήρε το μάτι μου πως ετοιμάζουν πολύ υλικό, που αν θέλουν μπορεί να κρατήσει αρκετές σεζόν ακόμη.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites


Την είδα σε 2 μέρες νταξει η καλύτερη όλων πάμε για φινάλε με 5η το καλοκαίρι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι είναι μικρά τα επεισόδια σχεδόν όπως στα φιλαράκια.. Κι εγώ σε 5 μέρες, δυο επεισόδια ανά μέρα.

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Munich: The Edge of War[2021]

MV5-BODIw-MDE0-MTkt-ZTVj-NS00-OTVm-LTg1-

https://www.imdb.com/title/tt7475578

Ταινια που βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα τα οποια συνεβησαν το 1937 στο Μοναχο μεταξυ Χιτλερ και αλλων πρωθυπουργων για το κλεισιμο μιας συμφωνιας ειρηνης. Η ιστορια μας περα απο αυτο ειναι φανταστικη και δειχνει 2 φιλους οι οποιοι μετα απο την αποφοιτηση τους 6 χρονια μετα θα συναντηθουν στο Μοναχο για ενα συγκεκριμενο λογο ο καθενας με διαφορετικη οπτικη των γεγονοτων. Ειναι μια καλη ταινια αν και κραταει 2+ ωρες δεν καταλαβα ποτε περασε η ωρα ειναι ηρεμη με λιγα ξεσπασματα και υποτονικη στο 95% της και θα κρατησω τους αξιοπρεπεις ηθοποιους και οτι δεν ξεφευγει με υπερβολες ειναι αρκετα μετρημενη στο πως βλεπουν καποιοι ανθρωποι απο διαφορετικη οπτικη καποια πραγματα. 7/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελειωσα και την 3η και τελευταια σεζον του After Life. Μια απο τις λιγες σειρες που αξιζει πραγματικα να δεις και προσφερει κατι ουσιαστικο. Μπραβο στον Ricky Gervais που την δημιουργησε.

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2022 at 12:21 ΜΜ, GMF80 said:

Τελειωσα και την 3η και τελευταια σεζον του After Life. Μια απο τις λιγες σειρες που αξιζει πραγματικα να δεις και προσφερει κατι ουσιαστικο. Μπραβο στον Ricky Gervais που την δημιουργησε.

Λίγο πιο χλιαρή η 3η αλλά σαν σύνολο είναι κορυφή!!!!

Εγώ έπιασα το Derek και τα πάει κι αυτό εξίσου καλά!!!

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...