Jump to content

OnePlus Nord 2 5G


adricla
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τον δικό του φορτιστή μιλάω κ γω πάντα εννοείτε.. Πάντος η μπαταρία του Nord 2 κρατάει προς το παρόν μια χαρά.. Βγάζω μιάμιση μέρα με αρκετή χρήση.. Αλλα φορτίζω όπως σου είπα.. Κ όσο κρατήσει.. Το λέω γιατί την συσκευή θα την κρατήσω 4 χρόνια να είμαστε καλά σίγουρα.. Για αυτά που θέλω είναι σούπερ κ ότι πιο βολικό στο χέρι για μένα.. Το νέο Nord που θα είναι καλύτερο έχει πιο μεγάλη οθόνη απ'ότι είδα οπότε κ πάλι το Nord 2 είναι το ιδανικό για τα δικά μου γούστα..


Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και γω θέλω για 3 χρόνια σίγουρα να το έχω. Νταξει με χρήση συνέχεια στο κινητό δε βγάζει μέρα ούτε καν σε μένα. Για νορμάλ χρήση ναι βγάζει άνετα και παραπάνω. Πάντως σαν πρώτη φορά σε 1+ μέχρι τώρα μου φαίνεται πολύ καλό σε όλα. Ελπίζω να μείνει έτσι

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 490
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εμενα μου κανει το εξης 

το εχω ρυμισει στη αυτοματη περιστροφη οθονης

οταν λοιπον μιλαω στο τηλ καποιες φορες γυρναει η οθονη και οταν κλεισω την κληση η οθονη μενει στο πλαι και δεν επανερχετε για κανενα λογο

το εχει κανεις αλλος αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Tr3LaRaS said:

που το εχει αυτο ?

...οταν ειναι πολυ χαμηλος ο φωτισμος το ενεργοποιει ως επιλογη αυτοματα στο μενου...σου στελνω και την αναφορα του review στο συγκεκριμενο feature...

U.N.M.jpg

6 ώρες πριν, kostasQuattro said:

Πάντα μιλάω για τον δικό του φορτιστή εγώ όχι με άλλον για περισσότερη ώρα και τέτοια. Τώρα για το άλλο που είπες να το αφήνεις να πέσει τόσο και να πάει στο 100 δε το έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια και σε ξέρω πάλι το λόγο που πρέπει να γίνει, αλλά γενικά στο θέμα μπαταρίας ξέρω πως ότι μα ότι και να κάνεις χρόνο με τον χρόνο η απόδοση και η διάρκεια της πέφτει. Δηλαδή αν τώρα βγάζει 6 ώρες με φουλ χρήση σε ένα χρόνο θα πέσει στις 5 ή 4 ώρες. Αυτό γίνεται στα android. Μόνο αυτό ζηλεύω από τα iPhone που εκεί έχουν τοπ διαχείριση μπαταρίας. Τουλάχιστον προσέχεις όσο μπορείς να μην κάνεις ότι να ναι φορτίσεις και να έχεις μια στάνταρ σειρά λόγω της AI και εκεί ίσως να κρατήσει παραπάνω, αλλά ότι θα πέσει νομίζω είναι αναμενόμενο έτσι κι αλλιώς.

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ultra night mode δεν έχω δει. Που το έχει? Εκτός αν εννοείς το ultra dark που μπαίνει αυτόματα με το που ανοίξεις την εφαρμογή για φώτο και με το που πιάσει ίσα ίσα φως σου το βγάζει. Αν εννοείς αυτό ναι βγάζει μια χαρά φωτογραφίες για τόσο λίγο φως που ούτε με το μάτι δε βλέπεις τόσο καθαρά

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστω πολυ φιλε ... μαλλον αυτο θα ειναι και απο οτι μου λες δουλευει σωστα ... σου στελνω και την αναφορα απο το site και το review ....

U.N.M.jpg

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, WIRELESSMAN said:

...οταν ειναι πολυ χαμηλος ο φωτισμος το ενεργοποιει ως επιλογη αυτοματα στο μενου...σου στελνω και την αναφορα του review στο συγκεκριμενο feature...

U.N.M.jpg

Ευχαριστω πολυ φιλε ... μαλλον αυτο θα ειναι και απο οτι μου λες δουλευει σωστα ... σου στελνω και την αναφορα απο το site και το review ....

U.N.M.jpg

φαινετε καπου οτι ενεργοποιειται ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tr3LaRaS said:

φαινετε καπου οτι ενεργοποιειται ?

.... δεν το εχω παρει ακομα το κινητο .... ακομα στο διαβασμα ειμαι ... λογικα απο οτι διαβαζω ομως η ενεγοποιηση του θα εχει ενδειξη...

Link to comment
Share on other sites

φαινετε καπου οτι ενεργοποιειται ?
Πήγαινε κάπου που είναι σκοτάδι και έχει λίγο φως, σε ένα δωμάτιο πχ και δες τι θα γράψει δεξιά. Εννοείται εκεί που λέει "νύχτα" θα το έχεις. Δοκίμασε το. Θα λέει λειτουργία ultra dark

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρεται πολύ το realme 9 pro+ σαν φωτογραφικό , έχω την γνώμη ότι το Nord 2 είναι καλύτερη επιλογή στα 315€ σε σχέση με τα 290€ του realme . 

Φωτογραφικά είναι νομίζω τα ίδια , το Nord όμως έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή . 

Καλό βράδυ 

Edited by polhs
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρεται πολύ το realme 9 pro+ σαν φωτογραφικό , έχω την γνώμη ότι το Nord 2 είναι καλύτερη επιλογή στα 315€ σε σχέση με τα 290€ του realme . 
Φωτογραφικά είναι νομίζω τα ίδια , το Nord όμως έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή . 
Καλό βράδυ 
Δε θα μετανιώσεις ποτέ πιστεύω αυτή την αγορά, είναι τούμπανο σε όλα του στα λεφτά αυτά ειδικά.

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Διαβάζω σε reviews ότι μπορεί να λέει 5G αλλά καμιά Ελληνική εταιρεία δεν το έχει πιστοποιήσει, οπότε είναι άχρηστο αν το θες για 5G, ισχύει ακόμα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, hasiotis_john said:

Διαβάζω σε reviews ότι μπορεί να λέει 5G αλλά καμιά Ελληνική εταιρεία δεν το έχει πιστοποιήσει, οπότε είναι άχρηστο αν το θες για 5G, ισχύει ακόμα αυτό?

Δεν ισχύει αυτό, έχει κανονικά 5g. Χρησιμοποιώ Cosmote και Vodafone, με Cosmote εχω παντού 5g, με Vodafone στην περιοχή μου δεν έχω πολύ καλό σήμα 5g οπότε γυρίζει συχνά σε 4g. Αλλά δεν είναι θέμα της συσκευής αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέος κάτοχος του 2Τ σε αντικατάσταση του 6Τ(που παρεμπιπτόντως αντέχει ακόμα άνετα σε καθημερινή χρήση).

Όλα καλά με τη συσκευή, μόνο η οθόνη δεν με εντυπωσιασε και επίσης δεν φαίνεται να υπάρχει wifi call και volte. Έχω δύο κάρτες, και κοσμοτε και Vodafone και δεν λειτουργεί σε κανένα.

Κατά τα άλλα μια χαρά σε σπιρτάδα. Επίσης τα δώρο ακουστικά φαίνονται πολύ καλά με φοβερό noise canceling, αλλα θελω να τα τεστάρω λίγο ακόμα σε κλήσεις

Sent from my CPH2399 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αντέχει το 5t ακόμα, και εγώ το κοιτάζω το κινητο για αλλαγή. Στην οθόνη τι δεν σου αρεσε? Από το 6τ που ήσουν την κατάλαβες την αναβάθμιση?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη απλά δεν είδα καμιά τρελή διαφορά με το 6Τ, περίμενα κάτι καλύτερο και σε χρώματα και σε φωτεινότητα. Ίσως απλά του 6Τ να είναι πάρα πολύ καλή.

Διάφορες είδα κυρίως, στην κάμερα και την μπαταρία.

Κυριως το άλλαξα για την μπαταρία και την σπιρτάδα που είχε αρχίσει να χάνει το 6Τ. Βέβαια είχα σκέψεις να βάλω custom rom και είμαι σίγουρος ότι θα λυνόταν αυτό.

Επίσης το λογισμικό έχει κάτι bugs που ελπίζω να φτιαχτούν άμεσα. Το πιο εκνευριστικό για την ώρα είναι να μου δείχνει ειδοποίηση για το fb messenger στην always on display χωρίς να υπάρχει κάτι στις lock και home screens

Sent from my CPH2399 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι βάζοντας την Cosmote sim μου σε κινητό που κυκλοφορεί Ελλάδα με 5G και επιστρεφοντας την στο Nord 2T, τώρα έχω κανονικά 5G.

Αναμονη τώρα να δούμε αν το φέρουν επίσημα για vowifi και volte

Sent from my CPH2399 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα 450 θα έλεγα ότι δεν αξίζει, στα 450 μαζί με τα ακουστικά που το πήρα αξίζει.

Κάποιες σκόρπιες σκεψεις σε συνέχεια των παραπάνω ποστ μου

1) όπως είπα η οθόνη δεν με έχει εντυπωσιάσει ΑΛΛΑ δεν έχω βγάλει ακόμα την εργοστασιακή προστασία καθώς περιμένω να μου έρθουν τζαμακια. Πολύ πιθανό να δω άλλη οθόνη όταν γίνει αυτό.

2) Μπαταρία φαίνεται εξαιρετική, χθες όλη μέρα με 5G σε παραλία, βόλτα κτλπ ήμουν στο 20% κατά τις 1 το βράδυ. Δυστυχώς δεν πρόσεξα SOT. Χρήση με δύο κάρτες

3) Ο φορτιστής των 80W και κατ επέκταση η φόρτιση είναι εντυπωσιακά. Ίσως το αγαπημένο μου feature ως τώρα. Σημείωση ότι το βράδυ υπάρχει λειτουργία αυτόματη που αναγνωρίζει ότι το βάζεις για φόρτιση ενώ πας για ύπνο και φορτίζει πολύ πιο αργά για προστασία

4) Έχω δει κάποια "κομπιασματα" στην εναλλαγή εφαρμογών αλλά είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας

5) Κάμερα έκανα κάποιες δοκιμές τις τελευταίες μέρες, χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να ξέρω τι κάνουν πιο ακριβά κινητά(εκτός zoom) φαίνεται εξαιρετική. Μπροστινή κάμερα δεν έχω τσεκάρει καθόλου

6) στο λειτουργικό περιμένω βελτιώσεις με αναβαθμίσεις. Και να λυθούν κάποια μικρό bugs και να προστεθούν κάποιες επιλογές (πχ να μπορεί το self να ανοίξει από αλλού εκτός από πάνω δεξιά ή να μπει αριστερά στις οθόνες αντί για τις ειδήσεις). Και το άνοιγμα του self θα μπορούσε να είναι πιο γρήγορο, δεν κολλάει αλλά δεν είναι και το ίδιο γρήγορο σαν να ανοίγεις την κουρτίνα ειδοποίησεων

7) Τα ηχεία καθαρά και δυνατά, μια χαρά.

8) Ποιότητα κλήσεων επίσης μια χαρά και όπως ήταν λογικό άψογη συνεργασία με τα oneplus buds z2

9) Ξεκλείδωμα ακαριαίο και με πρόσωπο και με δαχτυλικο αποτύπωμα

Αν θέλετε κάτι άλλο συγκεκριμένο ρωτήστε με

Sent from my CPH2399 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GaleaNatur said:

Στα 450 θα έλεγα ότι δεν αξίζει, στα 450 μαζί με τα ακουστικά που το πήρα αξίζει.

Κάποιες σκόρπιες σκεψεις σε συνέχεια των παραπάνω ποστ μου

1) όπως είπα η οθόνη δεν με έχει εντυπωσιάσει ΑΛΛΑ δεν έχω βγάλει ακόμα την εργοστασιακή προστασία καθώς περιμένω να μου έρθουν τζαμακια. Πολύ πιθανό να δω άλλη οθόνη όταν γίνει αυτό.

2) Μπαταρία φαίνεται εξαιρετική, χθες όλη μέρα με 5G σε παραλία, βόλτα κτλπ ήμουν στο 20% κατά τις 1 το βράδυ. Δυστυχώς δεν πρόσεξα SOT. Χρήση με δύο κάρτες

3) Ο φορτιστής των 80W και κατ επέκταση η φόρτιση είναι εντυπωσιακά. Ίσως το αγαπημένο μου feature ως τώρα. Σημείωση ότι το βράδυ υπάρχει λειτουργία αυτόματη που αναγνωρίζει ότι το βάζεις για φόρτιση ενώ πας για ύπνο και φορτίζει πολύ πιο αργά για προστασία

4) Έχω δει κάποια "κομπιασματα" στην εναλλαγή εφαρμογών αλλά είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας

5) Κάμερα έκανα κάποιες δοκιμές τις τελευταίες μέρες, χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να ξέρω τι κάνουν πιο ακριβά κινητά(εκτός zoom) φαίνεται εξαιρετική. Μπροστινή κάμερα δεν έχω τσεκάρει καθόλου

6) στο λειτουργικό περιμένω βελτιώσεις με αναβαθμίσεις. Και να λυθούν κάποια μικρό bugs και να προστεθούν κάποιες επιλογές (πχ να μπορεί το self να ανοίξει από αλλού εκτός από πάνω δεξιά ή να μπει αριστερά στις οθόνες αντί για τις ειδήσεις). Και το άνοιγμα του self θα μπορούσε να είναι πιο γρήγορο, δεν κολλάει αλλά δεν είναι και το ίδιο γρήγορο σαν να ανοίγεις την κουρτίνα ειδοποίησεων

7) Τα ηχεία καθαρά και δυνατά, μια χαρά.

😎 Ποιότητα κλήσεων επίσης μια χαρά και όπως ήταν λογικό άψογη συνεργασία με τα oneplus buds z2

9) Ξεκλείδωμα ακαριαίο και με πρόσωπο και με δαχτυλικο αποτύπωμα

Αν θέλετε κάτι άλλο συγκεκριμένο ρωτήστε με

Sent from my CPH2399 using Tapatalk
 

Καλησπέρα φίλε μου σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Μια ερώτηση από εμένα, αξίζει η αναβάθμιση από το 2 σε 2t ; είτε θετική απάντηση είτε αρνητική θα μπορούσες να πεις και το γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που δεν το εχω το κινητο μπορω να σου απαντησω οτι δεν αξιζει. Η διαφορα ειναι μονο στην λιγο καλυτερη φορτιση και λιγο καλυτερος επεξεργαστης. Φιλικη συμβουλη μην αλλαζετε κινητα καθε χρονο η διαφορες θα ειναι μικρες. Προσωπική αποψη παντα ο καθενας κανει οτι θελει με τα λεφτά του..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσω το 2Τ ήμουν διλλημα ποιο θα πάρω. Η απάντηση είναι πολύ απλή, αν δεν υπήρχαν τα ακουστικά δώρο θα έπαιρνα το 2 από σκρουτζ..
Ο συνδυασμός με τα ακουστικά που τα χρειαζόμουν με δελεασαν και κατεβαινε η διαφορά του 2Τ με το 2 στα 50-80ε.

Ε βάλε και το Android 12 και τον ελάχιστα καλύτερο επεξεργαστή αποφάσισα το 2Τ. Έτυχε και έβγαινε και ακριβώς την περίοδο που έψαχνα (το παράγγειλα την μέρα της επίσημης κυκλοφορίας).

Απλά στα 400-450 βγαίνει και το S21 Fe με απόφορολόγηση που είναι δυνατή εναλλακτική, για αυτό έγραψα πιο πάνω ότι για 450 θα έλεγα ότι δεν αξίζει αλλά 450+ακουστικα είναι ΟΚ

Sent from my CPH2399 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, GaleaNatur said:

Πριν αγοράσω το 2Τ ήμουν διλλημα ποιο θα πάρω. Η απάντηση είναι πολύ απλή, αν δεν υπήρχαν τα ακουστικά δώρο θα έπαιρνα το 2 από σκρουτζ..
Ο συνδυασμός με τα ακουστικά που τα χρειαζόμουν με δελεασαν και κατεβαινε η διαφορά του 2Τ με το 2 στα 50-80ε.

Ε βάλε και το Android 12 και τον ελάχιστα καλύτερο επεξεργαστή αποφάσισα το 2Τ. Έτυχε και έβγαινε και ακριβώς την περίοδο που έψαχνα (το παράγγειλα την μέρα της επίσημης κυκλοφορίας).

Απλά στα 400-450 βγαίνει και το S21 Fe με απόφορολόγηση που είναι δυνατή εναλλακτική, για αυτό έγραψα πιο πάνω ότι για 450 θα έλεγα ότι δεν αξίζει αλλά 450+ακουστικα είναι ΟΚ

Sent from my CPH2399 using Tapatalk
 

Σας ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σάς. Καλό βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Ηρθε η ωρα και για εμενα για αλλαγη κινητου αφου σε μια απο τις απειρες πτωσεις του ΧΙΑΟΜΙ note 8 pro εσπασε η οθονη....

Ειχα εδω και καιρο στο ¨στοχαστρο¨το Realme GT Neo 2 αλλα ειδα το εν λογω κινητο και επειδη με ενδιαφερει πολυ η φωτογραφικη σε ενα κινητο διαβαζω πως το 1+ Nord 2 ειναι ανωτερο κατα πολυ και εχει οπτικο σταθεροποιητη εικονας.

Βλεπω στην ιδια τιμη το 1+ Nord CE 2 το οποιο εχει και επεκταση μνημης αλλα και 3,5 mm jack τα οποια βολευουν πολυ αλλα ουτε OIS εχει ουτε την καλη 50 Mp καμερα.

Η γνωμη σας?

Ανωτατο οριο τα 350 ευρω.

Ευχαριστω,

Κυριακος.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, enduras1 said:

Καλημερα παιδια,

Ηρθε η ωρα και για εμενα για αλλαγη κινητου αφου σε μια απο τις απειρες πτωσεις του ΧΙΑΟΜΙ note 8 pro εσπασε η οθονη....

Ειχα εδω και καιρο στο ¨στοχαστρο¨το Realme GT Neo 2 αλλα ειδα το εν λογω κινητο και επειδη με ενδιαφερει πολυ η φωτογραφικη σε ενα κινητο διαβαζω πως το 1+ Nord 2 ειναι ανωτερο κατα πολυ και εχει οπτικο σταθεροποιητη εικονας.

Βλεπω στην ιδια τιμη το 1+ Nord CE 2 το οποιο εχει και επεκταση μνημης αλλα και 3,5 mm jack τα οποια βολευουν πολυ αλλα ουτε OIS εχει ουτε την καλη 50 Mp καμερα.

Η γνωμη σας?

Ανωτατο οριο τα 350 ευρω.

Ευχαριστω,

Κυριακος.

εγω επειδη ειχα το nord2 εχει παρα πολυ καλη καμερα καμια σχεση με neo 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν θα το φέρει το 2τ στην ελλαδα κανα eshop η κωτσοβολος? Επισης εχει αγορασει κανενας απο το επισημο σαιτ της oneplus με τιμολογιο χωρις φπα?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,
Ηρθε η ωρα και για εμενα για αλλαγη κινητου αφου σε μια απο τις απειρες πτωσεις του ΧΙΑΟΜΙ note 8 pro εσπασε η οθονη....
Ειχα εδω και καιρο στο ¨στοχαστρο¨το Realme GT Neo 2 αλλα ειδα το εν λογω κινητο και επειδη με ενδιαφερει πολυ η φωτογραφικη σε ενα κινητο διαβαζω πως το 1+ Nord 2 ειναι ανωτερο κατα πολυ και εχει οπτικο σταθεροποιητη εικονας.
Βλεπω στην ιδια τιμη το 1+ Nord CE 2 το οποιο εχει και επεκταση μνημης αλλα και 3,5 mm jack τα οποια βολευουν πολυ αλλα ουτε OIS εχει ουτε την καλη 50 Mp καμερα.
Η γνωμη σας?
Ανωτατο οριο τα 350 ευρω.

Ευχαριστω,
Κυριακος.
Το Nord 2 για τα χρήματα του ( εγώ το πήρα με τιμολόγιο στα 338€ πέρσι τα Χριστούγεννα ) ακόμα κ στα 420 όταν είχε είναι σούπερ κ από τις καλύτερες επιλογές.. Ειδικά η κάμερα είναι φανταστική κ το βράδυ βγάζει φοβερές φώτο.. Κ το βίντεο επίσης πολύ δυνατό..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πριν αγοράσω το 2Τ ήμουν διλλημα ποιο θα πάρω. Η απάντηση είναι πολύ απλή, αν δεν υπήρχαν τα ακουστικά δώρο θα έπαιρνα το 2 από σκρουτζ..
Ο συνδυασμός με τα ακουστικά που τα χρειαζόμουν με δελεασαν και κατεβαινε η διαφορά του 2Τ με το 2 στα 50-80ε.

Ε βάλε και το Android 12 και τον ελάχιστα καλύτερο επεξεργαστή αποφάσισα το 2Τ. Έτυχε και έβγαινε και ακριβώς την περίοδο που έψαχνα (το παράγγειλα την μέρα της επίσημης κυκλοφορίας).

Απλά στα 400-450 βγαίνει και το S21 Fe με απόφορολόγηση που είναι δυνατή εναλλακτική, για αυτό έγραψα πιο πάνω ότι για 450 θα έλεγα ότι δεν αξίζει αλλά 450+ακουστικα είναι ΟΚ

Sent from my CPH2399 using Tapatalk


Πάντος δεν ξέρω αλλά σε όλα τα review έχουν το Nord 2 καλύτερο απο το 2T.. Τώρα δεν ξέρω γιατί λόγο κάμερας; κ δεν ξέρω τι άλλο..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...