Jump to content

Αποσύρεται το OxygenOS 12 για τα OnePlus 9 και 9 Pro!


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε που πρόλαβαν να χαρούν οι κάτοχοι συσκευών OnePlus 9 και 9 Pro με την είδηση άφιξης νέας ενημέρωσης του OxygenOS (12) και η εταιρεία εξαιτίας πολλών παραπόνων, σπεύδει να αποσύρει το νέο firmware. Yπάρχουν αμέτρητες αναφορές από χρήστες σε όλο το διαδίκτυο για άφθονα bugs.

Η εταιρεία έχοντας πλέον αναγνωρίσει το πρόβλημα, αποφάσισε να σταματήσει την κυκλοφορία και έκανε την εξής δήλωση:

Γνωρίζουμε τα ζητήματα που προκαλούνται από την ενημέρωση του OxygenOS 12 και η ομάδα λογισμικού μας τα επιδιορθώνει. Θα αναστείλουμε αυτήν την ενημέρωση λογισμικού και θα παρουσιάσουμε μια νέα το συντομότερο δυνατό.

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί πολύς χρόνος έως ότου η OnePlus εκδώσει τη νέα, βελτιωμένη ενημέρωση και ίσως τη δεύτερη φορά να καταφέρει να κάνει τα πάντα να δουλεύουν πιο σταθερά!

[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κινέζοι ερασιτέχνες.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

αφού τα γνώριζαν γιατί το έδωσαν σε κυκλοφορία,για να τους λένε ψεύτες μετά ?
αυτοί οι Κινέζοι τελικά .....

Link to comment
Share on other sites

Και υποτίθεται είχε μακρύ beta program που για αυτό το λόγο υφισταται για να λύσουν τα bugs προτού διατεθεί η stable.

Για τα μπάζα κοινός η συνύπαρξη Oppo-OnePlus με αυτό το φρανκεσταιν Android skin που φτιάξανε.

https://www.androidpolice.com/oxygen-os12-oneplus-9-awful/amp/
https://m.gsmarena.com/oneplus_oxygenos_12_review-news-52205.php

Sent from my Redmi 9C NFC using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η Oneplus που ήταν η δεύτερη ιεραρχικά μετά την Google που έδινε τα updates. Που κατάντησε, λυπάμαι διότι είχε εξαιρετικό software. Φτάσαμε στο σημείο που ο τελευταίος έγινε πρώτος, αναφέρομαι στην Samsung. Αυτή τη στιγμή αν κάποιος θέλει αξιόλογο Android Phone πάει καρφί στους Κορεάτες. Ποιος θα το έλεγε... 

Link to comment
Share on other sites

Η Oneplus που ήταν η δεύτερη ιεραρχικά μετά την Google που έδινε τα updates. Που κατάντησε, λυπάμαι διότι είχε εξαιρετικό software. Φτάσαμε στο σημείο που ο τελευταίος έγινε πρώτος, αναφέρομαι στην Samsung. Αυτή τη στιγμή αν κάποιος θέλει αξιόλογο Android Phone πάει καρφί στους Κορεάτες. Ποιος θα το έλεγε... 
Και το λογισμικό της ήταν και το μοναδικό της χαρτί ουσιαστικά. Σε όλα τα υπόλοιπα και στο hardware, όλες οι εταιρείες το έχουν φτάσει ταβάνι.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί με την 11 ήταν σταθερότερο... Γράψτε λέξη κλειδί στο Google "OnePlus 9 pro apps crash restarts freezing" και διαβάστε τα αποτελέσματα και στα forum της OnePlus και σε redit και σε xda και θα δείτε πόσο καλό είναι. Πολλοί χρήστες εντός εγγύησης το έστειλαν στην OnePlus και τους άλλαξαν μητρική μια και 2 και σε κάποιες περιπτώσεις 3 (!!) φορές μητρική. Τα προβλήματα ξεκινούν μετά από 1-2 μήνες. Και είναι τυχαία. Μπορεί να λειτουργεί σωστά μια βδομάδα και ξαφνικά να αρχίσει τα δικά του. Εγώ βάζω στοίχημα ότι πρόκειται για αστοχία σχεδιασμού η συναρμολόγησης η και τα 2 μαζί και έχει τόσα προβλήματα. 

Απαράδεκτο και μόνο με αντικατάσταση συσκευής λύνεται το πρόβλημα και αν είσαι τυχερός και πέσεις σε σωστό κομμάτι. Εμένα πέρασε ένα από τα χέρια μου αλλά μόλις διάβασα τα προβλήματα φοβήθηκα και το ξεφορτώθηκα. Λογικά ήμουν από τους τυχερούς που δεν παρουσίασε τίποτε. Ίσως παρουσιάσει μετά. Ουδείς γνωρίζει. Χαίρομαι που δε θα το μάθω πάντως. Προσωπικά έχασα πάσα ιδέα για την OnePlus γιατί για όνομα του Θεού μιλάμε για συσκευές του 1000αρικου και όχι για κινέζικες κατασκευές του 100αρικου. Ντροπή και έγκλημα να παίζουν με τις τσέπες του ανίδεου κόσμου. Είδες πρόβλημα? Κάνε ανάκληση απλά. Όσο και να κοστίσει αυτό. Έτσι κερδίζεις εμπιστοσύνη. Εγώ προσωπικά δεν πλησιάζω ξανά OnePlus. 

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί με την 11 ήταν σταθερότερο... Γράψτε λέξη κλειδί στο Google "OnePlus 9 pro apps crash restarts freezing" και διαβάστε τα αποτελέσματα και στα forum της OnePlus και σε redit και σε xda και θα δείτε πόσο καλό είναι. Πολλοί χρήστες εντός εγγύησης το έστειλαν στην OnePlus και τους άλλαξαν μητρική μια και 2 και σε κάποιες περιπτώσεις 3 (!!) φορές μητρική. Τα προβλήματα ξεκινούν μετά από 1-2 μήνες. Και είναι τυχαία. Μπορεί να λειτουργεί σωστά μια βδομάδα και ξαφνικά να αρχίσει τα δικά του. Εγώ βάζω στοίχημα ότι πρόκειται για αστοχία σχεδιασμού η συναρμολόγησης η και τα 2 μαζί και έχει τόσα προβλήματα. 
Απαράδεκτο και μόνο με αντικατάσταση συσκευής λύνεται το πρόβλημα και αν είσαι τυχερός και πέσεις σε σωστό κομμάτι. Εμένα πέρασε ένα από τα χέρια μου αλλά μόλις διάβασα τα προβλήματα φοβήθηκα και το ξεφορτώθηκα. Λογικά ήμουν από τους τυχερούς που δεν παρουσίασε τίποτε. Ίσως παρουσιάσει μετά. Ουδείς γνωρίζει. Χαίρομαι που δε θα το μάθω πάντως. Προσωπικά έχασα πάσα ιδέα για την OnePlus γιατί για όνομα του Θεού μιλάμε για συσκευές του 1000αρικου και όχι για κινέζικες κατασκευές του 100αρικου. Ντροπή και έγκλημα να παίζουν με τις τσέπες του ανίδεου κόσμου. Είδες πρόβλημα? Κάνε ανάκληση απλά. Όσο και να κοστίσει αυτό. Έτσι κερδίζεις εμπιστοσύνη. Εγώ προσωπικά δεν πλησιάζω ξανά OnePlus. 
Αν βασιζομασταν σε τι γράφετε και λέγεται στο ίντερνετ, ακόμα θα είμασταν με Nokia του 2000.

Σε όποια εταιρία και μοντέλο να γκουγκλαρεις θα δεις θέματα.

Προσωπικά πάνω από 30-40 συσκευες πέρασαν από τα χέρια μου τελευταία 10-12 έτη κανένα δεν μου εμφάνισε πρόβλημα σε βάθος χρόνου αν εξαιρέσουμε καμένο pixel σε οθονη η προβληματική μπαταρία πιο παλιά με Sony η Green/ pink tint σε OnePlus 8 pro/ galaxy S8 πιο πρόσφατα που και στις 4 περιπτώσεις απλά έκανα αντικατάσταση συσκευή στα πλαίσια του doa και η νέες συσκευές δεν είχαν κανένα θέμα που παρέλαβα.


Sent from my OnePlus 8T using Tapatalk


OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2021 at 8:56 ΠΜ, alextrela said:

Αν βασιζομασταν σε τι γράφετε και λέγεται στο ίντερνετ, ακόμα θα είμασταν με Nokia του 2000.

Σε όποια εταιρία και μοντέλο να γκουγκλαρεις θα δεις θέματα.

Προσωπικά πάνω από 30-40 συσκευες πέρασαν από τα χέρια μου τελευταία 10-12 έτη κανένα δεν μου εμφάνισε πρόβλημα σε βάθος χρόνου αν εξαιρέσουμε καμένο pixel σε οθονη η προβληματική μπαταρία πιο παλιά με Sony η Green/ pink tint σε OnePlus 8 pro/ galaxy S8 πιο πρόσφατα που και στις 4 περιπτώσεις απλά έκανα αντικατάσταση συσκευή στα πλαίσια του doa και η νέες συσκευές δεν είχαν κανένα θέμα που παρέλαβα.


Sent from my OnePlus 8T using Tapatalk

 

Αδερφέ. Δεν μιλάμε για "συχνά" προβλήματα αλλά για μεγάλη φυρα με προβληματικό σχεδιασμό. Δεν είναι το ίδιο. Από την στιγμή που κάνουν αντικατάσταση μητρικής ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ και δεν διορθώνεται το πρόβλημα είναι καθαρά σχεδιασμός προβληματικός.

Επίσης είχα και εγώ oneplus κατά καιρούς. Και το 6 και το 7 και το 8 ποτέ πρόβλημα. Όλα τέλεια. Όμως με το 9 όχι. Και όταν αρχίζουν τα προβλήματα σε μια εταιρία και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ όταν δεν αναλαμβάνει να λύσει μόνιμα το πρόβλημα η εμπιστοσύνη πάει περίπατο. 

Οπως είπα OnePlus παπαλα προς το παρόν για εμένα. 

Edited by nectons
Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ. Δεν μιλάμε για "συχνά" προβλήματα αλλά για μεγάλη φυρα με προβληματικό σχεδιασμό. Δεν είναι το ίδιο. Από την στιγμή που κάνουν αντικατάσταση μητρικής ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ και δεν διορθώνεται το πρόβλημα είναι καθαρά σχεδιασμός προβληματικός.
Επίσης είχα και εγώ oneplus κατά καιρούς. Και το 6 και το 7 και το 8 ποτέ πρόβλημα. Όλα τέλεια. Όμως με το 9 όχι. Και όταν αρχίζουν τα προβλήματα σε μια εταιρία και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ όταν δεν αναλαμβάνει να λύσει μόνιμα το πρόβλημα η εμπιστοσύνη πάει περίπατο. 
Οπως είπα OnePlus παπαλα προς το παρόν για εμένα. 
Θα είχε σειστει το ίντερνετ αν το 9 pro είχε τέτοιο σχεδιαστικό πρόβλημα.
Συμμετέχω και σε xda και telegram σε δεκάδες group για OnePlus συσκευές μιας και κατέχω συνεχώς OnePlus devices τελευταία 4 έτη και δεν έχω ακούσει έναν να αναφέρει θέμα που να απαιτούσε αντικατάσταση μητρικής να του κάνανε και να μην λύθηκε το θέμα.

Και που γνωρίζεις αν δεν υπήρχε κάτι άλλο ή αν έγινε λάθος από πλευρά service η χίλιους άλλους λόγους τεχνικής φύσεως που εμείς δεν γνωρίζουμε.

3 εβδομάδες έχω τη συσκευή κανένα θέμα, φίλος την έχει τόσο εξίσου όχι, άλλος φίλος το είχε το καλοκαίρι δεν παρουσίασε θέμα.

Εσύ το είχες ΚΑΙ δεν είχες πρόβλημα, απλά επειδή κάπου κάτι άκουσες το πούλησες, οκ μας έπεισες.

Είμαι σίγουρος ότι και με την παρών συσκευή σου αν γκουγκλαρουμε θα δούμε θεματα άρα μια καλή ιδέα το πουλήσεις πρώτου εμφανίσει θέμα και ότι κακώς δεν έκανε ανάκληση έως τώρα.

Λογική από τα lidl αδερφέ.



Sent from my LE2123 using Tapatalk



OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alextrela said:

Θα είχε σειστει το ίντερνετ αν το 9 pro είχε τέτοιο σχεδιαστικό πρόβλημα.
Συμμετέχω και σε xda και telegram σε δεκάδες group για OnePlus συσκευές μιας και κατέχω συνεχώς OnePlus devices τελευταία 4 έτη και δεν έχω ακούσει έναν να αναφέρει θέμα που να απαιτούσε αντικατάσταση μητρικής να του κάνανε και να μην λύθηκε το θέμα.

Και που γνωρίζεις αν δεν υπήρχε κάτι άλλο ή αν έγινε λάθος από πλευρά service η χίλιους άλλους λόγους τεχνικής φύσεως που εμείς δεν γνωρίζουμε.

3 εβδομάδες έχω τη συσκευή κανένα θέμα, φίλος την έχει τόσο εξίσου όχι, άλλος φίλος το είχε το καλοκαίρι δεν παρουσίασε θέμα.

Εσύ το είχες ΚΑΙ δεν είχες πρόβλημα, απλά επειδή κάπου κάτι άκουσες το πούλησες, οκ μας έπεισες.

Είμαι σίγουρος ότι και με την παρών συσκευή σου αν γκουγκλαρουμε θα δούμε θεματα άρα μια καλή ιδέα το πουλήσεις πρώτου εμφανίσει θέμα και ότι κακώς δεν έκανε ανάκληση έως τώρα.

Λογική από τα lidl αδερφέ.



Sent from my LE2123 using Tapatalk


 

Είσαι απαράδεκτος θρασύς και ειρωνας. Διάβασε με προσοχή στα φόρουμ της oneplus για το συγκεκριμένο πρόβλημα και μετά έλα ξανά να μιλήσουμε αλλά σε παρακαλώ δίχως ειρωνία περί λιντλ κλπ. Δεν έχω τίποτε με την OnePlus η την κάθε εταιρία αλλά έχω πρόβλημα όταν τα πράγματα αρχίζουν να στραβωνουν και η όποια εταιρία να αδιαφορεί.

https://www.google.com/search?q=oneplus+9+pro+apps+crashing&client=ms-android-samsung-ss&sxsrf=AOaemvKJQ4XxV8CIKjEC1C63ZCCGyqAAaA%3A1639935717958&ei=5W6_YZz0OcvP7_UPvJuT8AY&oq=oneplus+9+pro+apps+&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAEYADIGCCMQJxATMgUIIRCgAToHCCMQsAMQJzoHCAAQRxCwAzoECCMQJzoHCCEQChCgAToICCEQFhAdEB46BQgAEIAEOgUIABDLAToGCAAQFhAeSgQIQRgAUJwMWI48YKFKaAFwAXgAgAHuAYgBxCaSAQYwLjM1LjGYAQCgAQHIAQnAAQE&sclient=mobile-gws-wiz-serp

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ηδη αγγελία, να σε καλα για την ενημέρωση με γλίτωσες από τα χειρότερα!!!

Κάκιστα δεν διάβασα του δεκάδες Ινδούς σε OnePlus φόρουμ που και πονάει το νύχι τους την OnePlus θα κατηγορούν.

Που παρόμοια πράγματα έγραφαν σε 6, 7,8 σειρα αλλά που τίμησες και τότε δεν βγήκες να γράψεις αυτά που γράφεις τώρα, ενώ είχαν προβλήματα και εκείνα, αλλά ξαφνικά τώρα θυμήθηκες με 9 σειρά.
https://www.google.com/search?q=oneplus+8+pro+apps+crashing&client=ms-android-samsung-ss&ei=BnS_YYjFK9iHxc8P4seu6Ak&oq=oneplus+8+pro+apps+crashing&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAMyBAgAEB46BwgAEEcQsAM6BggAEAcQHjoGCAAQCBAeSgQIQRgAUJ4eWJkrYJwxaAFwAXgAgAHOAYgB2AWSAQUwLjMuMZgBAKABAcgBCMABAQ&sclient=mobile-gws-wiz-serp
https://www.google.com/search?q=oneplus+7+pro+apps+crashing&client=ms-android-samsung-ss&ei=AnW_YZhDsYbFzw-T36fQBw&oq=oneplus+7+pro+apps+crashing&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAMyCAgAEAcQHhATMgQIABATMggIABAIEB4QEzIICAAQCBAeEBM6BwgAEEcQsAM6BggAEAcQHjoGCAAQCBAeSgQIQRgAUOcJWNcOYKQcaAFwAXgAgAHGAYgBhgOSAQMwLjKYAQCgAQHIAQjAAQE&sclient=mobile-gws-wiz-serp

https://www.google.com/search?q=oneplus+6++apps+crashing&client=ms-android-samsung-ss&ei=IHW_YbXrE4WSxc8P6-iLiAI&oq=oneplus+6++apps+crashing&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAMyCAgAEAcQHhATMgQIABATMggIABAIEB4QEzoHCAAQRxCwAzoKCAAQCBAHEB4QEzoGCAAQBxAeOgQIABAeOgYIABAIEB46CAgAEAgQBxAeSgQIQRgAUPYXWOMyYMM_aANwAXgAgAHSAYgBygmSAQUwLjYuMZgBAKABAcgBCMABAQ&sclient=mobile-gws-wiz-serp

Και ποιος ξέρει τι θα έγραφες αν είχες αντίστοιχα θέματα, ευτυχώς πούλησες τη συσκευή να γλιτώσεις τα χειρότερα.

Αλήθεια ποια συσκευή έχεις τώρα, να δούμε αν έχει και σε αυτή πρόβληματα??

Sent from my LE2123 using Tapatalk















OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...