Jump to content

Bixby Routines: Χρήσεις / Προτάσεις / Απορίες


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, kermitlabros said:

Καλημέρα,

Τα φώτα σας...Θέλω οταν κλείνω manual το wifi (πχ για να το φορτίζω),να μην ανοιγει αυτοματα τα δεδομένα...

Αυτό ερχεται σε αντιθεση με την ρουτινα που εχω ,που οταν αποσυνδεεται απο το wifi ανοιγουν τα δεδομένα...Καμμία λύση;

 

Aν δοκιμάσεις το παρακάτω;

Screenshot_20220409-163409_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

2. Για εξοικονόμηση ενέργειας και βαρεμάρας να ανοίγω ξυπνητήρια.

Επίσης στο σπίτι που έχει χαμηλό φωτισμό  έχω βάλει extra μείωση φωτεινότητας και  ξεκούραστα μάτια για τις βραδινές ώρες :

 

 

Screenshot_20220411-001118_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20220411-000005_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20220410-235437_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20220411-003138_Bixby Routines.jpg

 

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

3. Όταν ανοίγω τράπεζα να ανοίγει nfc και κλείνοντας τη να κλείνει 

Και όταν ανοίγω χάρτες ανοίγει gps και κλείνει όταν τους κλεισω:

 

Screenshot_20220410-235345_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20220410-235331_Bixby Routines.jpg

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Είχα φτιάξει μια ρουτίνα που όταν συνδεόταν το κινητό στο wifi του σπιτιού ή της δουλειάς να βάζει την sim 1 σε 2g και να γίνεται αντιστροφή όταν αποσυνδέεται.

Πολλές φορές όμως δεν πιάνει αυτό και παραμένει σε 2g η sim 1. Πρέπει να κάνω 2η ρουτίνα που να λέει όταν βγεις απο wifi βάλε σε 5g? Θα πιάνει μόνο την sim1 που θέλω ή και την 2η που έχω μόνιμα σε 2g γτ είναι το εταιρικό και θέλω να έχω μόνιμα σήμα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, minarokeftes said:

Είχα φτιάξει μια ρουτίνα που όταν συνδεόταν το κινητό στο wifi του σπιτιού ή της δουλειάς να βάζει την sim 1 σε 2g και να γίνεται αντιστροφή όταν αποσυνδέεται.

Πολλές φορές όμως δεν πιάνει αυτό και παραμένει σε 2g η sim 1. Πρέπει να κάνω 2η ρουτίνα που να λέει όταν βγεις απο wifi βάλε σε 5g? Θα πιάνει μόνο την sim1 που θέλω ή και την 2η που έχω μόνιμα σε 2g γτ είναι το εταιρικό και θέλω να έχω μόνιμα σήμα.

Αν μιλάς ενώ βγαίνεις από το σπίτι μένει 2g γιατί δεν γίνεται ενώ χρησιμοποιείς τη γραμμή να κάνει εναλλαγή..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να φτιάξω μια ρουτίνα που όταν το κινητό έχει κάτω από 30% μπαταρία να ενεργοποιήσει το super fast charging μεχρι ή να φορτίσει φουλ ή να το βγάλω. 

Εχω φτιάξει αυτό, αλλα οταν πιάνει το 30% απενεργοποιει το super fast charging. Καμια ιδεα? 

Screenshot_20220501-182903_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

@minarokeftes

Δοκίμασε να κόψεις την αντιστροφή.
Στο κάτω μέρος δηλαδή που λέει "Όταν λήγει η ρουτίνα", μην αντιστρέφεις τίποτα (απενεργοποίησέ το).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, pavlidisc said:

@minarokeftes

Δοκίμασε να κόψεις την αντιστροφή.
Στο κάτω μέρος δηλαδή που λέει "Όταν λήγει η ρουτίνα", μην αντιστρέφεις τίποτα (απενεργοποίησέ το).

Σωστός, τόσο απλό ήταν 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βρει κάποιος κάποια ρουτίνα Που να ενεργοποιεί τις κλήσεις wi-fi αν συνδεθείς με συγκεκριμένο δίκτυο WiFi; κατά πάσα πιθανότητα δεν γίνεται Γιατί δεν υπάρχει αυτή η επιλογή Αλλά λέω μήπως και το έχει παρατηρήσει κάποιος και δεν το βλέπω εγώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Όταν λέει αυτό, τότε τα δεδομένα κλείνουν ή παραμένουν ανοικτά αλλά δεν χρησιμοποιούνται? 

Screenshot_20220907_140737~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alex61 said:

Όταν λέει αυτό, τότε τα δεδομένα κλείνουν ή παραμένουν ανοικτά αλλά δεν χρησιμοποιούνται? 

Screenshot_20220907_140737~2.jpg

Κλεινουν

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχει κάποια σειρά / προτεραιότητα με την οποία εκτελούνται οι ρουτίνες όταν ικανοποιούνται συγχρόνως οι συνθήκες περισσότερων της μίας ρουτίνας;

Όταν π.χ. είμαι και εκτός γραφείου (1η ρουτίνα) και εκτός σπιτιού (2η ρουτίνα) ποια από τις δύο έχει προτεραιότητα...;

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, kmagandr said:

Υπάρχει κάποια σειρά / προτεραιότητα με την οποία εκτελούνται οι ρουτίνες όταν ικανοποιούνται συγχρόνως οι συνθήκες περισσότερων της μίας ρουτίνας;

Όταν π.χ. είμαι και εκτός γραφείου (1η ρουτίνα) και εκτός σπιτιού (2η ρουτίνα) ποια από τις δύο έχει προτεραιότητα...;

 

Νομίζω με τη σειρά που σου εμφανίζονται οι ρουτίνες σου στο μενού "οι ρουτίνες μου"

Link to comment
Share on other sites

έχω φτιάξει την παρακάτω ρουτίνα που υποθετικά ανοίγει το NFC όταν ανοίγει το πορτοφόλι της Google η το ath ena card.
Όταν ανοίγει η ath ena card ανοίγει και το NFC. Όταν ανοίγω το πορτοφόλι όχι.
Ξέρει κανείς τι παίζει

0-02-05-4e9b9ff56724e5114578da3dc9b219afc35e8c0e59ac1cd83e0b117324f23dd0_22851cdea845bcee.thumb.jpg.245e9d81a27d78d1d85fee579f2caa52.jpg

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, smpt said:

έχω φτιάξει την παρακάτω ρουτίνα που υποθετικά ανοίγει το NFC όταν ανοίγει το πορτοφόλι της Google η το ath ena card.
Όταν ανοίγει η ath ena card ανοίγει και το NFC. Όταν ανοίγω το πορτοφόλι όχι.
Ξέρει κανείς τι παίζει

0-02-05-4e9b9ff56724e5114578da3dc9b219afc35e8c0e59ac1cd83e0b117324f23dd0_22851cdea845bcee.thumb.jpg.245e9d81a27d78d1d85fee579f2caa52.jpg

Καλησπέρα 

Και σε εμένα την ίδια συμπεριφορά έχει. Νομίζω ότι είναι θέμα ασφάλειας ώστε να μην έχουν άλλες εφαρμογές πρόσβαση στο wallet. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως θέμα ασφαλείας, δεν πρόκειται να δουλέψει ο εν λόγω αυτοματισμός.
Ίσως κάποιο shortcut τύπου να ανοίγει πρώτα το NFC και μετά την εφαρμογή κλπ δουλέψει.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έτσι παίζει μια χαρά.
αλλά δεν κλείνει το NFC αν κλείσεις το πρόγραμμα. Πρέπει να ξαναπατήσεις το shortcut

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

έτσι παίζει μια χαρά.
αλλά δεν κλείνει το NFC αν κλείσεις το πρόγραμμα. Πρέπει να ξαναπατήσεις το shortcut
Σωστό, ίσως τότε αν περάσεις τη συντόμευση σε gesture (σε εφαρμογή τύπου one hand operation+), ώστε εύκολα να την ξεκινάς/σταματάς από οποιοδήποτε σημείο.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγώ μέχρι στιγμής είμαι οκ 100% με όσες τρέχουν!

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει καταφέρει κάποιος την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του NFC (για πληρωμή μέσω wallet) μέσω routine πχ. πατώντας το side key;

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του NFC (για πληρωμή μέσω wallet) μέσω routine πχ. πατώντας το side key;

Sent from my SM-S916B using Tapatalk


Δοκίμασε αυτό σε συνδυασμό με το side key αν θέλεις. 3be4a10781b380c3252949266a5ded62.jpg

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό σε συνδυασμό με το side key αν θέλεις. 3be4a10781b380c3252949266a5ded62.jpg

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Ευχαριστώ αν και προσπαθώ να πετύχω τη λειτουργικότητα/ευκολία του iPhone, πχ. πατάς παρατεταμένα το κουμπί κλειδώματος - Face ID - πληρώνεις (χωρίς να ανοίξεις εφαρμογή ή να ακουμπήσεις οθόνη) - Done.

Στα δικά μας routines δυστυχώς όταν πατάς το κουμπί απλά ενεργοποιεί το NFC και μετά δεν απενεργοποιείται.

Το πιο κοντινό και σχετικά βολικό που βρήκα είναι το παρακάτω.



PS. Τώρα ψάχνω πως γίνεται να απενεργοποιώ την πρίζα όταν το κινητό είναι στο 100% της φόρτισης. Σε δουλειά να βρισκόμαστε, αλλά είναι αυτές οι μικρές χαρές!

Sent from my SM-S916B using Tapatalk



d1aa9825d35ac62535aaeea37efd077b.jpg614a70ec49aeafad358a2e5261b94b2a.jpg109b743b750a69a2804ad13140183284.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...