Jump to content

Bixby Routines: Χρήσεις / Προτάσεις / Απορίες


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts




Παίδες καλημέρα........

Καλησπέρα σου.
Πως του έβαλες "όταν αποσυνδέεται από το αγγελος".....?
Μου βγάζει μόνο εντολή, όταν είμαι σε σύνδεση με το WiFi μου κ όχι όταν αποσυνδεθω


-----------
Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, coulis said:



 


Καλησπέρα σου.
Πως του έβαλες "όταν αποσυνδέεται από το αγγελος".....?
Μου βγάζει μόνο εντολή, όταν είμαι σε σύνδεση με το WiFi μου κ όχι όταν αποσυνδεθω


-----------
Tapa

 

Αντί να βάλεις συνδέθηκε βάζεις αποσυνδέθηκε και ξεκλικαρεις το αντιστοφή ενεργειών όταν λήγει η ρουτίνα.. στην ουσία δημιουργίες 2 κουρτίνες για σύνδεση και αποσύνδεση σε ένα ή περισσότερα wifi και του λες τι να κάνουν.

Εμένα κάποιες φορές μου δουλεύει σωστά κάποιες Όχι οπότε θα ήθελα τη βοήθειά οποιου έχει χρησιμοποιήσει αυτή τη ρουτίνα για να μπορέσω να την βάλω σωστά

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω το "αποσυνδέθηκε".
Που θα πάει, κάπως θα το βρω.
Σε ευχαριστώ πάντως

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, LELELO said:

Αντί να βάλεις συνδέθηκε βάζεις αποσυνδέθηκε και ξεκλικαρεις το αντιστοφή ενεργειών όταν λήγει η ρουτίνα.. στην ουσία δημιουργίες 2 κουρτίνες για σύνδεση και αποσύνδεση σε ένα ή περισσότερα wifi και του λες τι να κάνουν.

Εμένα κάποιες φορές μου δουλεύει σωστά κάποιες Όχι οπότε θα ήθελα τη βοήθειά οποιου έχει χρησιμοποιήσει αυτή τη ρουτίνα για να μπορέσω να την βάλω σωστά

Φίλε αν δεις πιο πάνω έχω παρόμοιες ρουτίνες με σύνδεση και αποσυνδεση σε δίκτυα wifi(3 η 4) αν θυμάμαι καλά. Μήνες τις χρησιμοποιώ δουλεύουν αψογα

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Strofigkas said:

Φίλε αν δεις πιο πάνω έχω παρόμοιες ρουτίνες με σύνδεση και αποσυνδεση σε δίκτυα wifi(3 η 4) αν θυμάμαι καλά. Μήνες τις χρησιμοποιώ δουλεύουν αψογα

Τις έχω βάλει όπως εσύ..  έχω βάλει της δουλειάς και του σπιτιού και τώρα που μπήκα σπίτι λογικά καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στη δουλειά και ανοίγει τα δεδομένα και το 4g.. δεν ξέρω πως μπορώ να τα έχω και τα 2 μαζί..συγκεκριμένα θεώ όταν θα συνδεθεί σε ένα από τα 2 να κλείνει δεδομένα και να βάζει 2g.. όταν δεν συνδέεται σε ένα από τα 2 να βάζει 4g και δεδομένα.. δεν ξέρω τι πάει λάθος.. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, LELELO said:

Τις έχω βάλει όπως εσύ..  έχω βάλει της δουλειάς και του σπιτιού και τώρα που μπήκα σπίτι λογικά καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στη δουλειά και ανοίγει τα δεδομένα και το 4g.. δεν ξέρω πως μπορώ να τα έχω και τα 2 μαζί..συγκεκριμένα θεώ όταν θα συνδεθεί σε ένα από τα 2 να κλείνει δεδομένα και να βάζει 2g.. όταν δεν συνδέεται σε ένα από τα 2 να βάζει 4g και δεδομένα.. δεν ξέρω τι πάει λάθος.. 

Στις σύνθετες ρυθμισεις του wifi έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη ενεργοποιηση; 

Edited by Strofigkas

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Strofigkas said:

Στις σύνθετες ρυθμισεις του wifi έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη ενεργοποιηση; 

Μόλις την ενεργοποίησα αλλάτηβγλαζει αχνή(πρέπει να έχω μόνιμα ανοιχτή τοποθεσία;)..

Μετά τις έσβησα και την ξαναπέρασα όπως σου δείχνω.. αυτή τη στιγμή μπαίνει 2g αλλά δεν κλείνει δεδομένα..

βλέπεις κάτι που δεν έχω κάνει σωστά;

Screenshot_20211222-234344_Settings.jpg

Screenshot_20211222-234415_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20211222-234408_Bixby Routines.jpg

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, LELELO said:

Μόλις την ενεργοποίησα αλλάτηβγλαζει αχνή(πρέπει να έχω μόνιμα ανοιχτή τοποθεσία;)..

Μετά τις έσβησα και την ξαναπέρασα όπως σου δείχνω.. αυτή τη στιγμή μπαίνει 2g αλλά δεν κλείνει δεδομένα..

βλέπεις κάτι που δεν έχω κάνει σωστά;

Screenshot_20211222-234344_Settings.jpg

Screenshot_20211222-234415_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20211222-234408_Bixby Routines.jpg

Μία χαρά τις έχεις κάνει. Αυτο που λες μου το έχει κάνει και εμένα 1-2 φορες μόνο στο wifi της δουλειάς (ενώ συνδέεται στο wifi, δεν έκλεινε τα δεδομένα και δεν γύριζε σε 2g) και εμφανίστηκε μετά την αναβάθμιση σε 12.επισης μετά την αναβάθμιση παρατήρησα ότι δεν μου βγάζει στις ειδοποιήσεις ότι εκτελείται η ρουτίνα, (στην 11 ήταν μόνιμη η ειδοποίηση) και όταν μπαίνω στις ρουτίνες στην ρουτίνα που είναι ενεργή δεν υπάρχει ο κύκλος που γυριζει γύρω απ το εικονίδιο της ρουτινας. Θεωρώ ότι έχει να κάνει με την αναβάθμιση και ότι θα το φτιαξουν

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Strofigkas said:

Μία χαρά τις έχεις κάνει. Αυτο που λες μου το έχει κάνει και εμένα 1-2 φορες μόνο στο wifi της δουλειάς (ενώ συνδέεται στο wifi, δεν έκλεινε τα δεδομένα και δεν γύριζε σε 2g) και εμφανίστηκε μετά την αναβάθμιση σε 12.επισης μετά την αναβάθμιση παρατήρησα ότι δεν μου βγάζει στις ειδοποιήσεις ότι εκτελείται η ρουτίνα, (στην 11 ήταν μόνιμη η ειδοποίηση) και όταν μπαίνω στις ρουτίνες στην ρουτίνα που είναι ενεργή δεν υπάρχει ο κύκλος που γυριζει γύρω απ το εικονίδιο της ρουτινας. Θεωρώ ότι έχει να κάνει με την αναβάθμιση και ότι θα το φτιαξουν

Δεν ξέρω αν βοήθησε ότι μου είπες και έκανα αλλά αυτή τη στιγμή λειτουργεί κανονικά με το 2 WiFi που έχω βάλει... Σε υπερευχαριστώ.. καλές γιορτές Να έχουμε όλοι με υγεία..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Θέλω όταν ανοίξω μια συγκεκριμένη εφαρμογή (το κάνω μια φορά την ημέρα), να δημιουργήσω μια ρουτίνα η οποία να δημιουργεί μια υπενθύμιση 24 ώρες και 1 λεπτό μετά.
Προσπάθησα να φτιάξω το εξής:
If ανοίξει η Χ εφαρμογή, then δημιουργία υπενθύμισης.
ΑΛΛΑ
με το που ανοίγω την εφαρμογή, απευθείας την κλείνει και ανοίγει το reminders χωρίς να μπορώ να δουλέψω στην εφαρμογή.
Θα μπορούσα το if να το κάνω όταν κλείσω την εφαρμογή αλλά δεν βρίσκω κάτι τέτοιο.....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Alexakisd said:

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Θέλω όταν ανοίξω μια συγκεκριμένη εφαρμογή (το κάνω μια φορά την ημέρα), να δημιουργήσω μια ρουτίνα η οποία να δημιουργεί μια υπενθύμιση 24 ώρες και 1 λεπτό μετά.
Προσπάθησα να φτιάξω το εξής:
If ανοίξει η Χ εφαρμογή, then δημιουργία υπενθύμισης.
ΑΛΛΑ
με το που ανοίγω την εφαρμογή, απευθείας την κλείνει και ανοίγει το reminders χωρίς να μπορώ να δουλέψω στην εφαρμογή.
Θα μπορούσα το if να το κάνω όταν κλείσω την εφαρμογή αλλά δεν βρίσκω κάτι τέτοιο.....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν μπόρεσα να βρω κι εγώ κάτι. Η εφαρμογή δεν έχει από μέσα να σε ειδοποιεί; 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να βρω κι εγώ κάτι. Η εφαρμογή δεν έχει από μέσα να σε ειδοποιεί; 
Όχι δυστυχώς. Η συγκεκριμένη εφαρμογή έχει bug στις ειδοποιήσεις της και όταν έρχεται το 24ωρο δεν στέλνει ειδοποίηση και πρέπει να το "έχω συνέχεια στο κεφάλι μου" για να μην το ξεχάσω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτα Πειραιώς κι εθνική....αλλά όταν πάω να πληρώσω σε POS δεν γίνεται κάτι, ενώ έχω ανοιχτά τα πάντα.. δεδομένα, NFC , BLUETOOTH κλπ

Πρέπει ν ανοίξω την εφαρμογή της Πειραιώς ή εθνικής για να κάνω τη πληρωμή.

Έτσι γίνεται ή κάνω κάτι λάθος?

Με S22 ULTRA...

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alexakisd said:

Όχι δυστυχώς. Η συγκεκριμένη εφαρμογή έχει bug στις ειδοποιήσεις της και όταν έρχεται το 24ωρο δεν στέλνει ειδοποίηση και πρέπει να το "έχω συνέχεια στο κεφάλι μου" για να μην το ξεχάσω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ένας τρόπος που βρήκα τώρα αν και λογικά θα είναι ενεργοβόρος για την μπαταρία είναι να βάλεις "εάν ανοίξεις την εφαρμογή τότε ξεκίνα αντίστροφη μέτρηση" εκεί θα βάλεις χρόνο στην αντίστροφη μέτρηση 24 ώρες + 1 λεπτό που θες. Μόλις τελειώσει σου βγάζει ειδοποίηση. Εκτός από μπαταρία που λογικά θα σου τρώει θα την έχεις να σου τρέχει και στην κουρτίνα ειδοποιήσεων. Μπορείς να το τεστάρεις να δεις τι ποσοστό σου τρώει από την μπαταρία. 

1 hour ago, toxotis70 said:

Έχω κάρτα Πειραιώς κι εθνική....αλλά όταν πάω να πληρώσω σε POS δεν γίνεται κάτι, ενώ έχω ανοιχτά τα πάντα.. δεδομένα, NFC , BLUETOOTH κλπ

Πρέπει ν ανοίξω την εφαρμογή της Πειραιώς ή εθνικής για να κάνω τη πληρωμή.

Έτσι γίνεται ή κάνω κάτι λάθος?

Με S22 ULTRA...

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 

Δεν το ξέρω γιατί δεν την χρησιμοποιώ αλλά ρωτάς σε λάθος τοπικ. 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ξέρει κανείς? Για να έχουν οι ρουτίνες bixby το control σε συσκευές (π. χ. πρίζα wifi) , πρέπει να τις "εισάγουμε" στο smart things πρώτα ή δεν χρειάζεται? 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ξέρει κανείς? Για να έχουν οι ρουτίνες bixby το control σε συσκευές (π. χ. πρίζα wifi) , πρέπει να τις "εισάγουμε" στο smart things πρώτα ή δεν χρειάζεται? 
Σίγουρα, γιατί πρέπει η ρουτίνα να δώσει κάπου την εντολή.
Έχω συσκευές (μπριζες - λάμπες) της tp-link κ κάνω τους προγραμματισμούς μέσα από την εφαρμογή της (tapo)

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, coulis said:

Σίγουρα, γιατί πρέπει η ρουτίνα να δώσει κάπου την εντολή.
Έχω συσκευές (μπριζες - λάμπες) της tp-link κ κάνω τους προγραμματισμούς μέσα από την εφαρμογή της (tapo)

-----------
Tapa
Εχω tapo wifi πριζα και έχω συνδέσει μετά από αυτή ασύρματο φορτιστή τον οποίο θέλω να δουλεύει ( tapo open) αν η μπαταρία του κινητού είναι κάτω από 50% και να κλείνει (tapo off) αν η μπαταρία ίση ή πάνω από 90% (θέλω να φορτίζω το κινητό κατά τη διάρκεια της νύχτας). Η tapo πρέπει να είναι ανοικτή πάντα και να την κάνει "κουμάντο" η ρουτίνα της Bixby ή κλειστή και την ανοιγοκλεινει η bixby? Οι ρουτίνες που εχω γράψει είναι αυτές. Ορισμένες φορές δουλεύει, άλλες όχι και βγάζει την παρακάτω ειδοποίηση. Αν έχω λάθος ας βοηθήσει κάποιος thanks

 

Screenshot_20220308-123833_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20220308-123750_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20220225-194840_Bixby Routines.jpg

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω φτιάξει μια ρουτίνα όταν φτάνω σπίτι να μπαίνει σε λειτουργία πτήσης και να συνδέεται στο wifi για να το λειτουργώ μέσω WiFi call. Όμως όταν φεύγω από το σπίτι, ενώ έχω αντιστροφή ενεργειών, δεν απενεργοποιεί την λειτουργία πτήσης. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Οι εντολές είναι ως εξής

Όταν: άφιξη σε σπίτι

Τότε: -ενεργοποίησε λειτουργία πτήσης
- ενεργοποίησε wifi

Όταν λήγει η ρουτίνα: αντιστροφή ενεργειών

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ducatista88 said:

Έχω φτιάξει μια ρουτίνα όταν φτάνω σπίτι να μπαίνει σε λειτουργία πτήσης και να συνδέεται στο wifi για να το λειτουργώ μέσω WiFi call. Όμως όταν φεύγω από το σπίτι, ενώ έχω αντιστροφή ενεργειών, δεν απενεργοποιεί την λειτουργία πτήσης. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Οι εντολές είναι ως εξής

Όταν: άφιξη σε σπίτι

Τότε: -ενεργοποίησε λειτουργία πτήσης
- ενεργοποίησε wifi

Όταν λήγει η ρουτίνα: αντιστροφή ενεργειών

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Την "άφιξη σπίτι" πως την αναγνωρίζει; Αν είναι από την τοποθεσία υποθέτω όταν θα μπει σε λειτουργία πτήσης θα κλείσει η τοποθεσία άρα μετά δεν ξέρει πότε έφυγες. Ίσως να μην δουλεύει έτσι απλά σκέφτομαι. Γιατί δε βάζεις: 

Οταν: σύνδεση με το WiFi σπιτιού 

Τότε: κλείσε ό,τι θες 

Και μετά αντίστροφα. 

Βέβαια αν πας στο σπίτι σε κάποιο σημείο που δεν πιάνει το WiFi θα σου κάνει αντιστροφή. 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αυτή τη ρουτίνα με σκοπό μετά τις 12 το βράδυ που θα βάλω το κινητό να φορτίζει, να ανοίγει η προστασία μπαταρίας και λίγο πριν ξυπνήσω να την κλείνει έτσι ώστε όταν σηκωθώ να έχει φορτίσει στο 100% μεν αλλά να μην έχει μείνει φορτισμένη για ώρες. 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι η ρουτίνα δουλεύει για 2-3 μέρες, την 3-4η μέρα σταματάει να κλείνει την προστασία μπαταρίας. Φαίνεται ενεργή κανονικά. Τις προάλλες που έκανε το μεγάλο update το κινητό και προφανώς επανεκκίνηση, πάλι δούλεψε λίγες μέρες και σταμάτησε. Καμία ιδέα ή διαφορετικά στημένη ρουτίνα για το ίδιο αποτέλεσμα; 

Screenshot_20220408-131442_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, dante897 said:

Έχω κάνει αυτή τη ρουτίνα με σκοπό μετά τις 12 το βράδυ που θα βάλω το κινητό να φορτίζει, να ανοίγει η προστασία μπαταρίας και λίγο πριν ξυπνήσω να την κλείνει έτσι ώστε όταν σηκωθώ να έχει φορτίσει στο 100% μεν αλλά να μην έχει μείνει φορτισμένη για ώρες. 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι η ρουτίνα δουλεύει για 2-3 μέρες, την 3-4η μέρα σταματάει να κλείνει την προστασία μπαταρίας. Φαίνεται ενεργή κανονικά. Τις προάλλες που έκανε το μεγάλο update το κινητό και προφανώς επανεκκίνηση, πάλι δούλεψε λίγες μέρες και σταμάτησε. Καμία ιδέα ή διαφορετικά στημένη ρουτίνα για το ίδιο αποτέλεσμα; 

Screenshot_20220408-131442_Bixby Routines.jpg

Κατ' αρχάς το protect buttery φτάνει την μπαταρία μέχρι το 85% αλλά αυτές τις χαζομάρες μου τις κάνουν και εμένα κάποιες ρουτίνες που εχω (δες πιο πάνω) και κάθε βράδυ τις "ξανακοιτάω", μέχρι να βρω μια άκρη 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, alex61 said:

Κατ' αρχάς το protect buttery φτάνει την μπαταρία μέχρι το 85% αλλά αυτές τις χαζομάρες μου τις κάνουν και εμένα κάποιες ρουτίνες που εχω (δες πιο πάνω) και κάθε βράδυ τις "ξανακοιτάω", μέχρι να βρω μια άκρη 

Ναι το ξέρω προφανώς, αυτό θέλω. Η ρουτίνα πετυχαίνει αυτό στο συνημμένο ουσιαστικά, απλά δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτή έτσι όπως κάνει. 

Screenshot_20220408-172529_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τα φώτα σας...Θέλω οταν κλείνω manual το wifi (πχ για να το φορτίζω),να μην ανοιγει αυτοματα τα δεδομένα...

Αυτό ερχεται σε αντιθεση με την ρουτινα που εχω ,που οταν αποσυνδεεται απο το wifi ανοιγουν τα δεδομένα...Καμμία λύση;

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...