Jump to content

Bixby Routines: Χρήσεις / Προτάσεις / Απορίες


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Στο παρόν θέμα μπορούμε να παραθέτουμε τις προτάσεις μας για να εκμεταλλευτούμε τη δυνατότητα των Bixby Routines που παρέχεται στις Samsung Galaxy συσκευές.

Τρόπος χρήσης της λειτουργίας Ρουτίνες Bixby

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Bixby Routines: Χρήσεις / Προτάσεις / Απορίες
  • Administrators

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να λέγαμε και δυο λόγια για το τι θέλουμε να κάνουμε. Έτσι γίνεται πιο ευανάγνωστο και περισσότερο κατανοητό αυτό που θελουμε να κάνουμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, athanaso77 said:

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να λέγαμε και δυο λόγια για το τι θέλουμε να κάνουμε. Έτσι γίνεται πιο ευανάγνωστο και περισσότερο κατανοητό αυτό που θελουμε να κάνουμε.

Τα λέει όλα η ρουτίνα. Πόσο πιο κατανοητό; 

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
32 minutes ago, Strofigkas said:

Τα λέει όλα η ρουτίνα. Πόσο πιο κατανοητό; 

Μη κοιτάς εσύ που ξέρεις τι ρουτίνα θέλεις να φτιάξεις και σου φαίνεται αυτονόητο, για έναν τρίτο αναγνώστη δεν είναι το ίδιο. Τέλος πάντων, φτιάξτε τα όπως θέλετε, εγώ μια άποψη εξέφρασα για την καλύτερη κινητικότητα του νήματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για την πρωτοβουλία και την υλοποίησή του topic.. οι ρουτίνες είναι πάρα πολύ εξυπηρετικές τελικά οπότε και εγώ όταν άρχισα να πειραματίζομαι δεν κατανοούσα αρκετά πράγματα και είναι καλοδεχούμενο κάποιο σχόλιο. Βέβαια και μόνο τη φωτογραφία να βάλεις κάποιος θα του μπει το μικρόβιο και θα πειραματιστεί αλλά ίσως να ταλαιπωρηθεί λίγο όπως εγώ στις αρχές.. συνεχίστε να ανεβάζετε θα ανεβάζω και εγώ για να παίρνουμε ιδέες

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pchrono said:

Screenshot_20211208-124532_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20211208-124552_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20211208-124600_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20211208-124614_Bixby Routines.jpg

Λοιπόν... πάμε!  Το πρώτο μου φωνάζει να βγάλω από τον φορτιστή όταν πάει 100%

Το 2 και το 3 είναι για να κάνει update με ένα πάτημα στην επιφάνεια εργασίας 

Και το 4 είναι για να βάζει ήχο στο κινητό όταν αποσυνδεθεί το ρολόι,  γιατί εγώ το έχω στο mute το τηλέφωνο και δόνουμε ολόκληρος από το ρολόι!!! 😉

Εχω αλλη μια φοβερή ρουτίνα που όταν μπαίνω στο αμάξι και συνδέεται αυτόματα με το Bluetooth με καλωσορίζει.  Πολύ ψαρωτικο! Το έχω βάλει να λέει: καλώς ήρθατε.  Ο έλεγχος των οπλικών συστημάτων του οχήματος,  ολοκληρώθηκε!!!

 

2 minutes ago, pchrono said:

Λοιπόν... πάμε!  Το πρώτο μου φωνάζει να βγάλω από τον φορτιστή όταν πάει 100%

Το 2 και το 3 είναι για να κάνει update με ένα πάτημα στην επιφάνεια εργασίας 

Και το 4 είναι για να βάζει ήχο στο κινητό όταν αποσυνδεθεί το ρολόι,  γιατί εγώ το έχω στο mute το τηλέφωνο και δόνουμε ολόκληρος από το ρολόι!!! 😉

Εχω αλλη μια φοβερή ρουτίνα που όταν μπαίνω στο αμάξι και συνδέεται αυτόματα με το Bluetooth με καλωσορίζει.  Πολύ ψαρωτικο! Το έχω βάλει να λέει: καλώς ήρθατε.  Ο έλεγχος των οπλικών συστημάτων του οχήματος,  ολοκληρώθηκε!!!

 

 

Screenshot_20211208-202255_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pchrono said:

Λοιπόν... πάμε!  Το πρώτο μου φωνάζει να βγάλω από τον φορτιστή όταν πάει 100%

Το 2 και το 3 είναι για να κάνει update με ένα πάτημα στην επιφάνεια εργασίας 

Και το 4 είναι για να βάζει ήχο στο κινητό όταν αποσυνδεθεί το ρολόι,  γιατί εγώ το έχω στο mute το τηλέφωνο και δόνουμε ολόκληρος από το ρολόι!!! 😉

Εχω αλλη μια φοβερή ρουτίνα που όταν μπαίνω στο αμάξι και συνδέεται αυτόματα με το Bluetooth με καλωσορίζει.  Πολύ ψαρωτικο! Το έχω βάλει να λέει: καλώς ήρθατε.  Ο έλεγχος των οπλικών συστημάτων του οχήματος,  ολοκληρώθηκε!!!

 

 

Screenshot_20211208-202255_Bixby Routines.jpg

Δηλαδή με το δύο και το τρία Όταν πατάς την οθόνη αυτό κάνει κάθε φορά ενημέρωση στις δύο αυτές εφαρμογές; το θέλω και εγώ να γίνεται έτσι αλλά θεωρώ ότι κάθε φορά θα τρέχει στη συγκεκριμένη ενέργεια και θα καταναλώνει μπαταρία... Πώς ακριβώς λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, LELELO said:

Δηλαδή με το δύο και το τρία Όταν πατάς την οθόνη αυτό κάνει κάθε φορά ενημέρωση στις δύο αυτές εφαρμογές; το θέλω και εγώ να γίνεται έτσι αλλά θεωρώ ότι κάθε φορά θα τρέχει στη συγκεκριμένη ενέργεια και θα καταναλώνει μπαταρία... Πώς ακριβώς λειτουργεί?

Δεν πατάς στην οθόνη όπου να ναι. Δημιουργείται widget και αυτό πατας

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το φίλο για την απάντηση.. 

Δύο ρουτίνες και από εμένα:

1. Όταν ανοίγω το app τις Πειραιώς ανοίγουν τα nfc-δεδομένα-4g, πληρώνω με κινητό και βγαίνουν όταν τα κλείσω 

2. Όταν ανοίγω χάρτες ή here we go ανοίγουν gps-δεδομένα-4g...

Screenshot_20211208-235633_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20211208-234745_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Strofigkas said:

Δεν πατάς στην οθόνη όπου να ναι. Δημιουργείται widget και αυτό πατας

Σωστά! Εγώ δεν το περιέγραψα καλά. Φτιάχνει widget στην επιφάνεια εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.
Ένα πραγματικά ΠΟΛΥ χρήσιμο topic για μια από τις πιο χρήσιμες και όμως πιο περιθωριοποιημένες εφαρμογές που ενσωματώθηκαν εδώ και μερικά χρόνια στα Smartphones.

10 ώρες πριν, LELELO said:

1. Όταν ανοίγω το app τις Πειραιώς ανοίγουν τα nfc-δεδομένα-4g, πληρώνω με κινητό και βγαίνουν όταν τα κλείσω 

Έχω την εντύπωση ότι για πληρωμές σε POS το μόνο που απαιτείται είναι το NFC. Δεν χρειάζονται δεδομένα.
Προσωπικά έχω τα δεδομένα πάντα ανοιχτά, οπότε δεν το έχω δοκιμάσει, το έχω όμως διαβάσει σε άλλα topic.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 ώρες πριν, pavlidisc said:

Έχω την εντύπωση ότι για πληρωμές σε POS το μόνο που απαιτείται είναι το NFC. Δεν χρειάζονται δεδομένα.

Σωστό, είναι όπως χρησιμοποιούμε την φυσική κάρτα, δεν έχει κάποια σύνδεση στο internet για να δουλέψει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω μια ρουτίνα που λέει όταν συνδέομαι στο WiFi 1 να μπαίνει το δίκτυο κινητής σε 2g/3g/4g ώστε να έχω volte και μια δεύτερη ρουτίνα που να λέει όταν συνδέομαι γενικά σε WiFi να μπαίνει το δίκτυο κινητής σε 2g μόνο, ποιο θα ισχύσει; Μήπως όταν φτιάξω το ένα από τα 2 δεν θα μου επιτρέπει να φτιάξω το άλλο επειδή η μια αναιρεί την άλλη; 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, _dimdim_ said:

Αν έχω μια ρουτίνα που λέει όταν συνδέομαι στο WiFi 1 να μπαίνει το δίκτυο κινητής σε 2g/3g/4g ώστε να έχω volte και μια δεύτερη ρουτίνα που να λέει όταν συνδέομαι γενικά σε WiFi να μπαίνει το δίκτυο κινητής σε 2g μόνο, ποιο θα ισχύσει; Μήπως όταν φτιάξω το ένα από τα 2 δεν θα μου επιτρέπει να φτιάξω το άλλο επειδή η μια αναιρεί την άλλη; 

Θες σε συγκεκριμένο δίκτυο wifi να έχεις volte και σε όλα τα άλλα εκτός από αυτό να είσαι σε 2g?

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Strofigkas said:

Θες σε συγκεκριμένο δίκτυο wifi να έχεις volte και σε όλα τα άλλα εκτός από αυτό να είσαι σε 2g?

Σε 2 συγκεκριμένα WiFi το θέλω γιατί δεν έχει καλό σήμα κινητού εκεί. Σε όλα τα άλλα WiFi θέλω 2g.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, athanaso77 said:

Σωστό, είναι όπως χρησιμοποιούμε την φυσική κάρτα, δεν έχει κάποια σύνδεση στο internet για να δουλέψει.

Απλά προσοχή στο ρολόι για pay (όσοι το έχετε) γιατί θέλει μία σύνδεση τουλάχιστον την μέρα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _dimdim_ said:

Σε 2 συγκεκριμένα WiFi το θέλω γιατί δεν έχει καλό σήμα κινητού εκεί. Σε όλα τα άλλα WiFi θέλω 2g.

Μπορείς να το κάνεις. Στην πρώτη περίπτωση για το Volte θα βάλεις τα δύο wifi που θες μόνο στο άλλο θα βάλεις τα υπολοιπα

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος όταν ανοίγω τα δεδομένα να αλλάζει από 2G που έχω το δίκτυο σε 2G/3G/4G; Ο μόνος τρόπος που έχω βρει είναι με το "μη αυτόματη εκκίνηση", να ανοίγω τα δεδομένα και μετά να πατάω το εικονίδιο που έχει δημιουργηθεί και μόλις κλείνω τα δεδομένα να κλείνω και το εικονίδιο. 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, _dimdim_ said:

Υπάρχει τρόπος όταν ανοίγω τα δεδομένα να αλλάζει από 2G που έχω το δίκτυο σε 2G/3G/4G; Ο μόνος τρόπος που έχω βρει είναι με το "μη αυτόματη εκκίνηση", να ανοίγω τα δεδομένα και μετά να πατάω το εικονίδιο που έχει δημιουργηθεί και μόλις κλείνω τα δεδομένα να κλείνω και το εικονίδιο. 

Όχι. 

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Ασύρματη φόρτιση + πριζα wifi

Με έξυπνη πρίζα και βοήθεια από bixby σταματάει η ασύρματη φόρτιση στο 90%, (ίσως μπορούσε να γίνει και με μία εντολή?) 

Screenshot_20211220-105833_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20211220-105758_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.. Θα ήθελα μία βοήθεια για τις ρουτίνες όταν φεύγεις από WiFi γιατί εδώ και κάτι μέρες είτε αποσυνδέεται είτε να τα κάνει όλα ανάποδα όταν τις βάζω.. επιλέγω σε μία ρουτίνα να προσθέσω 2 WiFi έτσι ώστε όταν μπαίνω σε αυτά να γυρίζει σε 2g και δεδομένα off.. από χθες δεν μου το κάνει.. επισυνάπτω πώς έχω βάλει τις ρυθμίσεις προσωρινά μόνο στο ένα WiFi.. αν φύγω από αυτό το WiFi θα μπει κανονικά 4G και δεδομένα αλλά αν γυρίσω ξανά στο wifi αυτό το 4G και τα δεδομένα Δεν κλείνουν.. έχω δοκιμάσει να καθαρίσω την εφαρμογή και να την ξαναβάλω Αλλά μάταια μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Screenshot_20211222-092929_Bixby Routines.jpg

Screenshot_20211222-092921_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...