Jump to content

Ασθενές ρεύμα.


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που λέει ο τίτλος.χθες βραδυ έπεσε το ρεύμα σε δύο μόνο δωμάτια του σπιτιού.δεν είχαν καθόλου ρευμα.το άφησα μιας και 10:30 που να έβρισκα ηλεκτρολόγο.σημερα έκανα δοκιμή έχει επανέλθει αλλά ασθενές.δηλαδη ανάβει μια λάμπα αλλά σε χαμηλή ένταση.ενα αεροθερμο που δοκίμασα δεν λειτουργεί.πρωτη φορά μου έτυχε.η είχα η δεν είχα ρεύμα.ασθενες ρεύμα πρώτη φορά.για να βολευτω με τα φώτα τουλαχιστον μιας και έχω επιδαπέδια φωτιστικα τράβηξα δύο μπαλαντεζες απο άλλα δωμάτια.για να δούμε τι κουφό είναι αυτό.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα στο σπίτι είναι τριφασικό;

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το ρολόι φαίνεται;έχει μόνο ένα διακόπτη.ειναι παλιό οικημα

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει κοπεί κάποιος ουδέτερος;
Είχε συμβεί παλαιοτερα στο σπίτι της μητέρας μου κάτι παρόμοιο.

Στάλθηκε από το M2101K7BNY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το ρολόι φαίνεται;έχει μόνο ένα διακόπτη.ειναι παλιό οικημα
Μονοφασικό άρα. Άκυρο αυτό που σκεφτόμουν (δηλαδή να μη δουλεύει καλά η μία φάση)

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 θα προτεινα  να καλεσεις ηλεκτρολογο για πιο σιγουρα γιατι με το ρευμα δεν παιζουμε.. πιθανον να εχουν χαλαρωσει τα καλωδια στις ασφαλειες και θελουν σφιξιμο οι βιδες.

Link to comment
Share on other sites

 θα προτεινα  να καλεσεις ηλεκτρολογο για πιο σιγουρα γιατι με το ρευμα δεν παιζουμε.. πιθανον να εχουν χαλαρωσει τα καλωδια στις ασφαλειες και θελουν σφιξιμο οι βιδες.

Αυτό! Αν ειχες πολύμετρο σίγουρα οι μπριζες θα ειχαν κατω απο 220v αλλα τα καλώδια σπάνια χαλαρώνουν ειδικα τα παλια ειναι πολυ γερα! Πιθανότερο να έχει φαει καμια φόλα η ασφάλεια ειδικα αν ειναι δεκαετιών και μονοπολική.
Ειδικά αν δεν εχεις ρελε διαφυγής στον πινακα (ηλεκτροστοπ) μην αγγίζεις πουθενα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...