Jump to content

Realme 8 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 26/8/2022 at 10:30 ΠΜ, eg29 said:

Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση ενημέρωση λογισμικού android 12, realme ui  22/08/2022 4.07 gb

Την πέρασες ?

Πώς πάει ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
6 ώρες πριν, gouglis said:

Εχει πραγματοποιησει κανεις ανεπαφη πληρωμη με NFC και καρτα Εθνικης τραπεζας; Εγω δεν τα εχω καταφερει.

Ναι, όλα εντάξει και με εθνική και με alpha.

Επίσης, και άλλο μέλος της οικογένειας με ίδιο τηλέφωνο, εδώ και ένα χρόνο που το χρησιμοποιεί για πληρωμές με NFC και κάρτα της εθνικής, δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έκανε την τελευταία αναβάθμιση, υπάρχει πρόβλημα με το volte; Από την ώρα που την πέρασα πολλές φορές το σχετικό σηματακι εξαφανίζεται και δεν λειτουργεί... Επανέρχεται μετά από ώρα μόνο του ή με επανεκκίνηση. Πριν την αναβάθμιση δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανε και το κινητό της συζύγου αναβάθμιση και έφαγε φρίκη για λίγο καθώς δεν άνοιγε δεδομένα. Τώρα είναι οκ αλλά έχει εξαφανιστεί ο προτιμώμενος τρόπος σύνδεσης(5g/4g/3g) η το διακοπτακι για 5g . Δεν θυμάμαι πιο από τα δύο είχε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόσφατα αγορασμένο και εκανα σημερα αμέσως την αναβαθμιση. Η διαδικασία ήταν σχετικά γρήγορη σε σχέση με άλλα παλιότερα κινητά που είχα. Eξαιρώντας βέβαια ότι πρέπει να κατεβάσεις 4 Gigabyte.

Το πολύ καλό που ειδα ήταν ότι προστέθηκε στις ρυθμισεις της μπαταριας γράφημα για το επίπεδο της το τελευταίο 24ωρο. Επίσης το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας στην home screen μου φάνηκε ότι είχε μεγαλώσει λίγο σαν μέγεθος φόντου. Νομίζω ότι ήταν πολύ μικροί οι συγκεριμένοι αριθμοί πριν.

Αρχικά έφαγα λίγο φρίκη γιατί φαινόταν να μην λειτουργούν τα data, αλλά παρατήρησα ότι μόλις έβγαλα το αθόρυβο/do not disturb, επανήλθαν και όλα καλά τελικά. Δεν ξέρω αν όντως αυτό έπαιξε κάποιο ρόλο, απλώς παρατήρησα ότι μόλις το έβγαλα ενεργοποιήθηκαν αμέσως τα data. Απο πριν έλειπε πάντως η δυνατότητα επιλογής δικτύου 2G/3G/4G στις ρυθμίσεις. Νομίζω ότι υπήρχαν μόνο διακόπτες για 5G και για smart 5G και οι οποίοι και οι δύο εξαφανίστηκαν μετά την αναβάθμιση. Πλέον μόνο 5G βλέπω σε data (περιοχή Αττική).

Επίσης δεν μου άρεσε ότι με την αναβάθμιση, όλες οι εγκατεστημένες εφαρμογές απέκτησαν εικονίδιο στη home screen. Δεν το είχα ποτέ έτσι και δεν ξέρω αν φταίει κάτι στις ρυθμίσεις μου. Μου πήρε λίγο χρόνο να καθαρίσω τη home screen απο τα shortcut.

Κάποιο νέο permission ζήτησε μια άγνωστη εφαρμογή του κινητού, την αγνόησα.

Για το VOLTE (cosmote) που αναφέρεται πιο πάνω, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα χάσαμε τα  δεδομένα από την sim 1. Μου δείχνει EDGE. Εχω την εντύπωση οτι είχα αφήσει preferred network mode σε 2G χθες που το πασπάτευα και τώρα που έχει εξαφανιστεί η επιλογή, καθώς και η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του 5G, δεν υπάρχει τρόπος να το διορθώσω. Μόλις πιάσει 5G έχω πάλι. Στο άλλο sim slot παίζουν μια χαρά τα δεδομένα.

Edited by Bax
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Errik1990 said:

Για όποιον έκανε την τελευταία αναβάθμιση, υπάρχει πρόβλημα με το volte; Από την ώρα που την πέρασα πολλές φορές το σχετικό σηματακι εξαφανίζεται και δεν λειτουργεί... Επανέρχεται μετά από ώρα μόνο του ή με επανεκκίνηση. Πριν την αναβάθμιση δεν είχα πρόβλημα.

Σε μενα χανεται  και το 5g τελειως και επανερχετε με επανεκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχω και εγώ πρόβλημα με τα δεδομένα. Εξαφανίζεται το 5G ξαφνικά και δεν έχω ίντερνετ. Χθες το έκανα 5 φορές επανεκκίνηση και τίποτα. Μετά από μια ώρα εμφανίστηκε ξανά μόνο του!  Σήμερα ξανά τα ίδια. Προφανώς αν δεν λυθεί άμεσα το ζήτημα το κινητό είναι για πέταμα... Και φαντάζομαι το να προσπαθήσω να επικοινωνήσω με εξυπηρέτηση / αντιπροσωπεία δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Bax said:

Τα χάσαμε τα  δεδομένα από την sim 1. Μου δείχνει EDGE. Εχω την εντύπωση οτι είχα αφήσει preferred network mode σε 2G χθες που το πασπάτευα και τώρα που έχει εξαφανιστεί η επιλογή, καθώς και η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του 5G, δεν υπάρχει τρόπος να το διορθώσω. Μόλις πιάσει 5G έχω πάλι. Στο άλλο sim slot παίζουν μια χαρά τα δεδομένα.

Έχω vodafone sim1 και cosmote sim 2.

Sim 1 όλα ΟΚ, όπως πριν.

Sim 2, σε σχέση με πριν την ενημέρωση, χάθηκε ο διακόπτης 5G και, όπως και πριν, δεν υπάρχει επιλογή για 2, 3, 4G.

Έκανα δοκιμή, αλλάζοντας τις θέσεις των SIM και τα όσα αναφέρω παραπάνω αντιστράφηκαν.

Δεν έχω Sim wind για δοκιμή. Κάποιος που έχει ας δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Bax said:

Άρα με vodafone sim έχεις και preferred network και 5G switch?

Διακόπτη 5g δεν είχε ούτε πριν στη Vodafone. Είχε όμως και έχει ακριβώς το ίδιο και τώρα... προτιμώμενο τύπο δικτύου...

5g,4g,3g,2g (Αυτόματο)

4g,3g,2g.      (     >>     )

3g,2g.            (.   >>.    )

3g Μόνο

2g Μόνο 

Πάντως με την cosmote υπάρχει, απ' ότι παρατήρησα, πρόβλημα. Εγώ στο σπίτι είχα 4g cosmote, όχι καλό, αλλά δουλειά έκανα. Τώρα με την έλλειψη του διακόπτη πάει στο 5g με σήμα της "πλάκας" (μια γραμμή) και δεν πέφτει με τίποτα σε 4g... αποτέλεσμα να μην ανοίγει καμμία σελίδα.

Συνέχεια...

Αλλάζοντας την sim cosmote, έβαλα στη θέση της για δοκιμή, sim, συγγενικού μου προσώπου,  ιταλικού δικτύου και υπήρχε κανονικά η επιλογή προτιμώμενου δικτύου (2g έως και 5g).

Νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θεματάκι στη συνεργασία συσκευής και sim cosmote. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι η cosmote στις sim.

Και το κερασάκι στην τούρτα... τώρα που έβαλα ξανά την cosmote, έχασα τα δεδομένα cosmote. Τα επανέφερα με κόπο. Δεν γινόταν τίποτα με επανεκκίνηση. Τελικά  "παίζοντας" με την  επιλογή "Πάροχος" ξεκόλλησε. Διαπίστωσα ότι επιλέγοντας 2g συνδέεται, σωστά, σε Ε, ενώ επιλέγοντας 4g σε πάει σε 5g και δεν πέφτει σε 4g και με αυτόματη επιλογή πάλι σε 5g. Τώρα αν κάπου δεν έχει 5g...θα δούμε. 

 

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2022 at 9:20 ΠΜ, np60s said:

Ναι, όλα εντάξει και με εθνική και με alpha.

Επίσης, και άλλο μέλος της οικογένειας με ίδιο τηλέφωνο, εδώ και ένα χρόνο που το χρησιμοποιεί για πληρωμές με NFC και κάρτα της εθνικής, δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ φίλε για την επιβεβαίωση. Επανεγκατέστησα απο την αρχή την εφαρμογή της Εθνικής και έπαιξαν οι ανέπαφες πληρωμές. Κάτι πρέπει να είχα κάνει λάθος με την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ πρόβλημα με 5g και cosmote .

Επίσης το είχα γράψει και για την προηγούμενη έκδοση android σαν πρόβλημα και δυστυχώς μου συνεχίζει ακόμα αυτό της φωτογραφίας . Το έχει κάποιος άλλος ?

IMG_20220911_001457.jpg

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Keepkouking said:

Επιβεβαιώνω και εγώ πρόβλημα με 5g και cosmote .

Επίσης το είχα γράψει και για την προηγούμενη έκδοση android σαν πρόβλημα και δυστυχώς μου συνεχίζει ακόμα αυτό της φωτογραφίας . Το έχει κάποιος άλλος ?

IMG_20220911_001457.jpg

 

Έβαλα δύο φορές airplane mode και λύθηκε παρόμοιο θέμα που είχα όταν άλλαξα θέση της Sim στο sim tray. Αρχικά δεν είχα ούτε data ούτε 5G ούτε VOLTE. Με το πρώτο airplane mode επανήρθε το VOLTE και με το δεύτερο airplane mode επανήρθαν data και 5G. Ίσως το ότι αλλάζει IMEI με την αλλαγή της θέσης της κάρτας να επηρεάζει δυνατότητες VOLTE/data/5G. Είμαι cosmote-Αττική.

Ο αρχικός σκοπός της αλλαγής της θέσης ήταν η εμφάνιση του network selection στα settings και της επανεμφάνισης του 5G switch που εξαφανίστηκε με το upgrade σε 12. Δυστυχώς ούτε με την συγκεκριμένη αλλαγή κατάφερα να βλέπω αυτές τις επιλογές στις ρυθμίσεις.

Edited by gouglis
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, έχω την εντύπωση ότι καταναλώνει πιο γρήγορα την μπαταρία μετά την ενημέρωση.

Εσείς προσέξατε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το support μεσω chat για το πρόβλημα σχετικά με το preferred network , εστειλα screenshots απο kernel version kai baseband, καθώς και imei και αναμένω νέα στο email. Να δούμε τι θα γίνει...

Edited by Bax
Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομη που προσεξα μετα την τελευταια αναβαθμηση  ειναι οτι σε καθε κληση που κανω ή δεχομαι  ενεργοποιείτε η καμερα. (Δεν αναφερομαι σε βιντεοκληση.)

Υπαρχει λυση?

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Δεκέμβριος 2022 android 13 λέει το πρόγραμμα 

20220920_080553.jpg

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά και το upgrade σε android12 & UI 3 στις αρχές του μήνα, ήρθε σήμερα software update. Περιλαμβάνει κυρίως security patches Σεπτεμβρίου. Μέχρι στιγμής πρακτικά η μόνη διαφορά που παρατήρησα στο UI είναι η power off screen που έχει πλέον ένα μεγάλο κάθετο διακόπτη για επιλογή restart ή shutdown και απο την οποία επιπλέον αφαίρεσαν κάποια γραφικά στοιχεία που είχε (ούτε που θυμάμαι τι ήταν).

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update και κατά τη διάρκεια κλήσεων, το κουμπί speaker δεν ενεργοποιεί το μεγαφωνο του κινητου για ανοιχτή ακρόαση. Το αντιμετωπίζει άλλος μετά το τελευταιο update?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έστειλα email στο support και μου απαντησαν να κανω downgrade σε UI2.0, δηλαδή το προηγούμενο android. Φυσικά και δεν θα μπω σε τετοια διαδικασία και ελπίζω να λυθεί σε επόμενο update. Θα πρότεινα να είστε επιφυλακτικοί με το συγκεριμένο update και να το παραλείψετε.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικοί, αντί να δώσουν άμεσα κάποιο update που να διορθώσει το θέμα, δεν ντράπηκαν να δώσουν τέτοια απάντηση λες και όλοι είναι εξοικειωμένοι. Τους χρειάζεται ένα κράξιμο σε όλα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης μπας και νιώσουν κάτι.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...