Jump to content

Realme 8 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, p_k said:

Αυτές οι δοκιμαστικές έρχονται κανονικά over the air;

αποτι ξερω στο beta προγραμμα ειναι μονο ινδια και κινα.... πρεπει να γραφτεις καπως δε το εχω κανει, ας μας πει ο @racerr

 

Υπομονη, μεσα στον μηνα ανακοινωσανε οτι θα παρουμε την stable....

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, p_k said:

Αυτές οι δοκιμαστικές έρχονται κανονικά over the air;

Τι εννοείς? Ναι δοκιμαστική είναι λογικα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα παρατηρω κολληματα στο κινητοοπως ειπα ξεκλειδωνω με αποτυωπμα και μενει μαυρη η οθονη και μετα απο καποια ανοιγματα ειναι οκ δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Update με security Ιανουρίου και fix στον dialer (?)

177mb

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2022 at 9:58 ΜΜ, tomi519 said:

Άλλαξε τις sim θέση. Κι εγώ το είχα το πρόβλημα κι αλλάζοντας τες λύθηκε.

Δεν ειναι θεμα θεσης της sim. Εχω επιλεξει μη αυτοματη επιλογη για τη sim  και απο τοτε το παρουσιασε. Το γυριζω σε auto επιλογη και εξακολουθει να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ξανα παλι εδω μιας και μου κλεψανε το κινητο πηρα παλι το ιδιο αλλα αυτη τη φορα εχω android 11  :P

Link to comment
Share on other sites

Μολις πατησα να δω για ενημερωση λογισμικου για το απλο Realme 8 και κατεβαινει το Android 12 / Ui 3.0

Edit: για καποιο περιεργο λογο γραφει "Εκδοση beta"

(4,10 GB 2022.3.21) RMX3085_11_C_05

Δεν εχω κανει αιτηση για καποια beta, τωρα η ξεχασανε να αφαιρεσουν το beta η θα εχω surprise 

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, stxio said:

Μολις πατησα να δω για ενημερωση λογισμικου για το απλο Realme 8 και κατεβαινει το Android 12 / Ui 3.0

Edit: για καποιο περιεργο λογο γραφει "Εκδοση beta"

(4,10 GB 2022.3.21) RMX3085_11_C_05

Δεν εχω κανει αιτηση για καποια beta, τωρα η ξεχασανε να αφαιρεσουν το beta η θα εχω surprise 

Και σε εμενα το ιδιο εβγαλε αλλα δεν την κατεβασα. Αυτο το beta με κραταει. Μην εχω τπτ τρεχαματα δεν καθισει καλα η rom  και τρεχω μετα και δεν φθανω.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, dimitris213 said:

Και σε εμενα το ιδιο εβγαλε αλλα δεν την κατεβασα. Αυτο το beta με κραταει. Μην εχω τπτ τρεχαματα δεν καθισει καλα η rom  και τρεχω μετα και δεν φθανω.

Προς ωρας ολα καλα. Στην αρχη ειχα πολυ κακο scrolling το οποιο διορθωθηκε μετα απο λιγο (κανει καποια εκμαθηση το τηλ για το ποια apps να boostarei στα γραφικα οπως διαβασα).

Το auto brightness δε δουλευει καλα αλλα θελει τον χρονο του για να κανει εκμαθηση (3 ωρες σε φορτιση σε σκοταδι χωρις να αγγιχτει το τηλ εγραφε καπου)

Η καμερα εχει tilt shift και εχω την εντυπωση οτι βελτιωθηκαν οι βραδυνες.

Η GCam 8.1 του BSG εξακολουθει να λειτουργει ΟΚ

Floating menus, χρηση με το 1 χερι, touch fingerprint on lockscreen για συντομευσεις, χρωματα μενου αναλογα με ταπετσαρια μερικα "παιχνιδακια"

Το μενου ρυθμισεων εγινε καλυτερο.

Το Google now ξεχασε ολες τις πηγες που ειχα αποκρυψει και με βγαζει μεχρι και τα νεα της Ανω Ραχουλας 

Ο Launcher εξακολουθει να ειναι εξαιρετικα καλος, για προσθηκη widget πλεον long touch και μετα το "+" επανω αριστερα.

Νεα πληκτρα στο μενου ειδοποιησεων επανω. Σπαστικο οτι τραβας μια αριστερα σε βγαζει μενου διπλα στην ειδοποιηση, τραβας αλλη μια για να φυγει

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2022 at 9:13 ΜΜ, stxio said:

Προς ωρας ολα καλα. Στην αρχη ειχα πολυ κακο scrolling το οποιο διορθωθηκε μετα απο λιγο (κανει καποια εκμαθηση το τηλ για το ποια apps να boostarei στα γραφικα οπως διαβασα).

Το auto brightness δε δουλευει καλα αλλα θελει τον χρονο του για να κανει εκμαθηση (3 ωρες σε φορτιση σε σκοταδι χωρις να αγγιχτει το τηλ εγραφε καπου)

Η καμερα εχει tilt shift και εχω την εντυπωση οτι βελτιωθηκαν οι βραδυνες.

Η GCam 8.1 του BSG εξακολουθει να λειτουργει ΟΚ

Floating menus, χρηση με το 1 χερι, touch fingerprint on lockscreen για συντομευσεις, χρωματα μενου αναλογα με ταπετσαρια μερικα "παιχνιδακια"

Το μενου ρυθμισεων εγινε καλυτερο.

Το Google now ξεχασε ολες τις πηγες που ειχα αποκρυψει και με βγαζει μεχρι και τα νεα της Ανω Ραχουλας 

Ο Launcher εξακολουθει να ειναι εξαιρετικα καλος, για προσθηκη widget πλεον long touch και μετα το "+" επανω αριστερα.

Νεα πληκτρα στο μενου ειδοποιησεων επανω. Σπαστικο οτι τραβας μια αριστερα σε βγαζει μενου διπλα στην ειδοποιηση, τραβας αλλη μια για να φυγει

Το θεμα ειναι γιατι ενω ειναι beta την βγαζει διαθεσιμη προς κατεβασμα. Τελος παντων τι να πω. Προς το παρον θα την αφησω και θα δω

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2022 at 8:55 ΠΜ, dimitris213 said:

Το θεμα ειναι γιατι ενω ειναι beta την βγαζει διαθεσιμη προς κατεβασμα. Τελος παντων τι να πω. Προς το παρον θα την αφησω και θα δω

Μολις μου ηρθε κι αλλο update 615 MB που πλεον γραφει "επισημη εκδοση" μαλλον ετσι γινεται η μεταβαση σε A12

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα τι έγινε με το 12?

Έχει έρθει σε άλλους ? Εμενα τίποτα ακόμα .

Αυτοί που το βάλατε πως πάει ? Έχει τίποτα θεματακια?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου ήρθε κι εμένα στις αρχές Ιουλίου η αναβάθμιση σε Android 12 και πέρα απο τις αισθητικές παρεμβάσεις στα μενού της συσκευής δεν είδα πολλές αλλαγές. Βέβαια η εμπειρία χρήσης σαν να βελτιώθηκε και έγινε πιό ομαλή και γρήγορη η συσκευή. Και στην διάρκεια μπαταρίας είδα μικρή διαφορά προς το καλύτερο. Προβλήματα ή κολλήματα δεν έχω προς το παρόν. Ο χρόνος θα δείξει...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2022 at 3:49 ΜΜ, Dimos_Vav said:

Μου ήρθε κι εμένα στις αρχές Ιουλίου η αναβάθμιση σε Android 12 και πέρα απο τις αισθητικές παρεμβάσεις στα μενού της συσκευής δεν είδα πολλές αλλαγές. Βέβαια η εμπειρία χρήσης σαν να βελτιώθηκε και έγινε πιό ομαλή και γρήγορη η συσκευή. Και στην διάρκεια μπαταρίας είδα μικρή διαφορά προς το καλύτερο. Προβλήματα ή κολλήματα δεν έχω προς το παρόν. Ο χρόνος θα δείξει...

έκανες κάτι συγκεκριμένο και ήρθε το update ή απλά απο μόνο του?

 

Edit

Σήμερα 28/07/22 ήρθε ενημέρωση αλλά έχει July security μόνο ...όχι android 12 ακομα

 

 

 

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γενικά βλέπω πως μόνο το 8 5G και το 8i έχουν NFC. Το σκέτο 8 σε άλλα eshop φαίνεται πως έχει και σε αλλά όχι.  

Στην επίσημη ιστοσελίδα δεν αναφέρεται κάτι σχετικό για κανένα από τα μοντέλα της σειράς.

Μπορεί κάποιος κάτοχος του απλού 8 να επιβεβαιώσει την ύπαρξη ή όχι NFC;

Link to comment
Share on other sites

https://m.gsmarena.com/realme_8-10810.php
Αν μιλάς για αυτό το μοντέλο έχει κανονικά nfc φτάνει να είναι η έκδοση EU

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γι’ αυτό μιλάω. Έυχαριστώ πολύ. 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 4/8/2022 at 1:53 ΠΜ, chios said:

 

Καλησπέρα

Έκδοση 4/64. Δεν εχει επιλογή περιοχής, παρά μόνο γλώσσας.Δεν μπορώ να βρω πουθενά στις ρυθμίσεις την περιοχή. Το έχει παρατηρήσει κανείς;

Σε ίδιο τηλέφωνο, με την ίδια έκδοση λογισμικού, αλλά στην έκδοση 6/128 που έχει ο γιός μου, η επιλογή αυτή υπάρχει κανονικά στις ρυθμίσεις, πρόσθετες ρυθμίσεις, γλώσσα και περιοχή 

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι όταν είχα τη συσκευή, διότι την πούλησα, δεν πρέπει να είχε την επιλογή περιοχής, μόνο γλώσσας.

Το λέω με κάποια επιφύλαξη αυτό.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, p_k said:

Από όσο θυμάμαι όταν είχα τη συσκευή, διότι την πούλησα, δεν πρέπει να είχε την επιλογή περιοχής, μόνο γλώσσας.

Το λέω με κάποια επιφύλαξη αυτό.

Σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω στη σύζυγο θα ήθελα να μάθω αν έχετε πρόβλημα με την ομιλία στα τηλέφωνα και σε ανοιχτή ακρόαση. Σε ένα review που είδα δεν φαίνεται να εχει εμφανές τουλάχιστον δεύτερο μικρόφωνο για noise cancelation.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Bax said:

Καλησπέρα. Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω στη σύζυγο θα ήθελα να μάθω αν έχετε πρόβλημα με την ομιλία στα τηλέφωνα και σε ανοιχτή ακρόαση. Σε ένα review που είδα δεν φαίνεται να εχει εμφανές τουλάχιστον δεύτερο μικρόφωνο για noise cancelation.

Κανένα απολύτως πρόβλημα, όσο το είχα. Ο λόγος που το έδωσα ήταν ότι με βολεύει πολύ το ΜΙUI και επανήλθα σε Χiaomi.

Μην το φοβάσαι καθόλου.

 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Bax said:

Καλησπέρα. Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω στη σύζυγο θα ήθελα να μάθω αν έχετε πρόβλημα με την ομιλία στα τηλέφωνα και σε ανοιχτή ακρόαση. Σε ένα review που είδα δεν φαίνεται να εχει εμφανές τουλάχιστον δεύτερο μικρόφωνο για noise cancelation.

Κι εγώ το σκέφτηκα για τυχόν πρόβλημα με την ομιλία, αλλά δεν μου έχει πει κάποιος κάτι. Έχει και ο γιός μου το ίδιο ένα χρόνο τώρα και δεν έχει κάποιο θέμα. Ακούγονται βέβαια οι φωνές διπλανών, αν υπάρχουν ή οι θόρυβοι π.χ από αυτοκίνητα, χωρίς αυτό να εμποδίζει στο ελάχιστο την ομιλία μεταξύ των συνομιλητών η οποία είναι καθαρή.

Βέβαια, στο p40 lite που είχα πριν οι γύρω θόρυβοι απομονώνονταν.

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...