Jump to content

Realme 8 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ok. Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα κοιτάξω για κάτι άλλο. Για εμένα ραδιόφωνο και micro SD είναι αδιαπραγμάτευτα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα το Realme 8 5G και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες! Πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ το λειτουργικό του από του MIUI που είχα στο Redmi note 8. Η οθόνη πανέμορφη με ζωντανά χρώματα και πολύ καλή φωτεινότητα. Μου άρεσε η λειτουργία που μεγαλώνει το μέγεθος της γραμματοσειράς αλλά και των ενδείξεων στην περιοχή ειδοποιήσεων για να μην στραβώνομαι να δω ποσοστό μπαταρίας και ενδείξεις σήματος. Η μπαταρία με πρώτη φόρτιση μέχρι το 80% ακόμα αντέχει από χθες το απόγευμα με αρκετό σκάλισμα μιας και έπρεπε να σεταρω το κινητό με όλα όσα χρησιμοποιώ. Επιτέλους έχω πάλι 4G+ οποία από τις 2 σιμ χρησιμοποίησα και τις αντίστοιχες ταχύτητες που είχα συνηθίσει το σύντομο διάστημα που είχα το Mi 10T lite. Μόνο 5G δεν έχω δει ακόμα μιας και μένω σε χωριό και αργεί η αναβάθμιση από όλες τις εταιρείες. Με την πρώτη ευκαιρία όταν κατέβω Χανιά θα το τσεκάρω και αυτό. VoLTE και VoWifi δουλεύουν μια χαρά και σε Vodafone και σε Cosmote και ο ήχος κατά την διάρκεια της κλήσης είναι άψογος. Το ηχείο αρκετά δυνατό για μουσική ή βίντεο αν και με την ένταση τέρμα παραμορφώνει λίγο ο ήχος αλλά μέχρι τα 3/4 παίζει αρκετά καλά. Συνεργάζεται άψογα και με το Mi Band 5 που είχα θέμα στο προηγούμενο μου κινητό οπότε όλα καλά και με το Bluetooth. Οι μόνη έλλειψη για μένα είναι η θύρα υπέρυθρων που με βόλευε για τον χειρισμό συσκευών στο σπίτι αλλά δεν το μετανιώνω αφού βλέπω ότι το κινητό πετάει για τα λεφτά του! Στις κάμερες ίδια πράγματα με το παλιό μου κινητό μείον την Ultrawide που είχε το Redmi. Φωτογραφίες καλές με την πίσω κάμερα αλλά και με την selfie, αν και σε χαμηλό φωτισμό εμφανίζεται αρκετός κόκκος στην φωτογραφία. Το φλας οθόνης για την selfie και το Night mode για την κύρια κάμερα πάντως βελτιώνουν την κατάσταση τις περισσότερες φορές. Βίντεο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα οπότε θα σας πω την επόμενη φορά. Τέλος το κινητό δεν ζεσταίνει σχεδόν καθόλου ακόμα και μετά από μιάμιση ώρα παιχνίδι. Το τσεκαρα με το Lara Croft go και δεν ζορίστηκε καθόλου. Ίσως με πιο βαριά παιχνίδια να μην έχει το ίδιο καλή απόδοση αλλά για ελαφριά έως μέτρια παιχνίδια το κινητό δεν μασάει. Πιστεύω ότι για τα λεφτά του είναι πολύ τίμιο και με το παραπάνω. Εγώ πάντως για 180€ που έδωσα είμαι φουλ ευχαριστημένος! 

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dimos_Vav said:

Χθες παρέλαβα το Realme 8 5G και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες! Πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ το λειτουργικό του από του MIUI που είχα στο Redmi note 8. Η οθόνη πανέμορφη με ζωντανά χρώματα και πολύ καλή φωτεινότητα. Μου άρεσε η λειτουργία που μεγαλώνει το μέγεθος της γραμματοσειράς αλλά και των ενδείξεων στην περιοχή ειδοποιήσεων για να μην στραβώνομαι να δω ποσοστό μπαταρίας και ενδείξεις σήματος. Η μπαταρία με πρώτη φόρτιση μέχρι το 80% ακόμα αντέχει από χθες το απόγευμα με αρκετό σκάλισμα μιας και έπρεπε να σεταρω το κινητό με όλα όσα χρησιμοποιώ. Επιτέλους έχω πάλι 4G+ οποία από τις 2 σιμ χρησιμοποίησα και τις αντίστοιχες ταχύτητες που είχα συνηθίσει το σύντομο διάστημα που είχα το Mi 10T lite. Μόνο 5G δεν έχω δει ακόμα μιας και μένω σε χωριό και αργεί η αναβάθμιση από όλες τις εταιρείες. Με την πρώτη ευκαιρία όταν κατέβω Χανιά θα το τσεκάρω και αυτό. VoLTE και VoWifi δουλεύουν μια χαρά και σε Vodafone και σε Cosmote και ο ήχος κατά την διάρκεια της κλήσης είναι άψογος. Το ηχείο αρκετά δυνατό για μουσική ή βίντεο αν και με την ένταση τέρμα παραμορφώνει λίγο ο ήχος αλλά μέχρι τα 3/4 παίζει αρκετά καλά. Συνεργάζεται άψογα και με το Mi Band 5 που είχα θέμα στο προηγούμενο μου κινητό οπότε όλα καλά και με το Bluetooth. Οι μόνη έλλειψη για μένα είναι η θύρα υπέρυθρων που με βόλευε για τον χειρισμό συσκευών στο σπίτι αλλά δεν το μετανιώνω αφού βλέπω ότι το κινητό πετάει για τα λεφτά του! Στις κάμερες ίδια πράγματα με το παλιό μου κινητό μείον την Ultrawide που είχε το Redmi. Φωτογραφίες καλές με την πίσω κάμερα αλλά και με την selfie, αν και σε χαμηλό φωτισμό εμφανίζεται αρκετός κόκκος στην φωτογραφία. Το φλας οθόνης για την selfie και το Night mode για την κύρια κάμερα πάντως βελτιώνουν την κατάσταση τις περισσότερες φορές. Βίντεο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα οπότε θα σας πω την επόμενη φορά. Τέλος το κινητό δεν ζεσταίνει σχεδόν καθόλου ακόμα και μετά από μιάμιση ώρα παιχνίδι. Το τσεκαρα με το Lara Croft go και δεν ζορίστηκε καθόλου. Ίσως με πιο βαριά παιχνίδια να μην έχει το ίδιο καλή απόδοση αλλά για ελαφριά έως μέτρια παιχνίδια το κινητό δεν μασάει. Πιστεύω ότι για τα λεφτά του είναι πολύ τίμιο και με το παραπάνω. Εγώ πάντως για 180€ που έδωσα είμαι φουλ ευχαριστημένος! 

Καλορίζικο φίλε! 

Να το χαρείς. 

Είναι εξαιρετική συσκευή. Αυτή η ρύθμιση που μεγαλώνει τη γραμματοσειρά και τις ενδείξεις στην περιοχή ειδοποιήσεων πού ακριβώς βρίσκεται; 

Πώς μου διέφυγε; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις> οθόνη και φωτεινότητα> ρυθμίσεις γραμματοσειράς και προβολής και κάτω από την επιλεγμένη γραμματοσειρά έχει δύο μπάρες ρυθμίσεων, μία για την γραμματοσειρά και μία για την προβολή.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dimos_Vav said:

Πας ρυθμίσεις> οθόνη και φωτεινότητα> ρυθμίσεις γραμματοσειράς και προβολής και κάτω από την επιλεγμένη γραμματοσειρά έχει δύο μπάρες ρυθμίσεων, μία για την γραμματοσειρά και μία για την προβολή.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

"Μέγεθος γραμματοσειράς και προβολής".

Θα το δουλεύεις με τον δικό του launcher ή με κάποιον άλλο,πχ. Nova ;

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με τον δικό του. Μια χαρά μου φαίνεται. Εδώ δούλευα τον MIUI τόσο καιρό... 😂

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ έτσι.

Αυτό που θα ήθελα είναι να είχε ένα διάγραμμα στη χρήση της μπαταρίας, ώστε να καταλαβαίνεις άμεσα οπτικά το πόσο χρησιμοποιείται.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό. Άλλωστε σου γράφει την χρήση από την τελευταία πλήρη φόρτιση και τον χρόνο ενεργής οθόνης οπότε το γράφημα αν και ευπρόσδεκτο δεν το θεωρώ μεγάλη έλλειψη. Βέβαια, ότι βολεύει τον καθένα...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα στο 8 και στο 8 pro δε με νοιαζει τοσο η καμερα δεν ασχολουμαι συχνα ουτε αρκετα με φωτο κυριως θελω να εχει καλη μπαταρια και αποδοση αρα νομιζω το 8 με καλυπτει τι λετε

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει γύρω στην μιάμιση μέρα με ενεργή οθόνη πάνω από 8 ώρες το Realme 8 5G. Και ακόμα δεν έχει κάνει ούτε 5 πλήρεις φορτίσεις. Αν θες συσκευή που να σου βγάζει γεμάτη μέρα και λίγο παραπάνω και να μην κολλάει πιστεύω ότι είναι η ιδανική.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Είμαι χρήστης ενός samsung A20 με πλήρη απογοήτευση. Θέλω να πάρω το realme 8 5g  4/64 γιατί έχει nfc, διότι δεν μπορώ για το πιο μεγάλο. Θέλω να μάθω αν πηγαίνει καλά σε απλή χρήση πολλά email app ebanking και πάρα πολλή ομιλία λόγο εργασίας. Η να κάνω υπομονή μήπως πέσει το 6/128 ?

Ευχαριστώ  

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, SVKOSTAS said:

Καλησπέρα 

Είμαι χρήστης ενός samsung A20 με πλήρη απογοήτευση. Θέλω να πάρω το realme 8 5g  4/64 γιατί έχει nfc, διότι δεν μπορώ για το πιο μεγάλο. Θέλω να μάθω αν πηγαίνει καλά σε απλή χρήση πολλά email app ebanking και πάρα πολλή ομιλία λόγο εργασίας. Η να κάνω υπομονή μήπως πέσει το 6/128 ?

Ευχαριστώ  

 

Σε όλα ανταποκρίνεται άψογα φίλε.

Κι εγώ αυτό έχω και έχω αποκομίσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει η γραμματοσειρά στην αρχική οθόνη, κάτω από τα εικονίδια των εφαρμογών;

Στην εξατομίκευση από τις ρυθμίσεις δεν μου δίνει αυτήν τη δυνατότητα.

Θέματα επίσης δεν υπάρχουν, τουλάχιστον προς το παρόν.

Ευελπιστώ σε μελλοντική αναβάθμιση να δοθεί η δυνατότητα.

Καμία ιδέα;

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2021 at 9:09 ΠΜ, Dimos_Vav said:

Κι εγώ σκέφτομαι να πάρω το Realme 8 5G γιατί το Xiaomi μου κάνει πολλά κουλά με την τελευταία αναβάθμιση του MIUI (ακόμα μια φορά) και θέλω να δω κάτι διαφορετικό. Το UI της Realme έχω διαβάσει ότι είναι πιο ελαφρύ, χωρίς περιττές εφαρμογές και δουλεύει απροβλημάτιστα. Ισχύει; Για πείτε όσοι έχετε το κινητό, θα με βοηθήσει πολύ. Ευχαριστώ!

Ποια έκδοση MiUI της Xiaomi σου δημιούργησε προβλήματα? Σκέφτομαι να πάρω το Realme 8 ή το Xiaomi Redmi Note 10S.

Edited by PERIKLIS_15
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, PERIKLIS_15 said:

Ποια έκδοση MiUI της Xiaomi σου δημιούργησε προβλήματα? Σκέφτομαι να πάρω το Realme 8 ή το Xiaomi Redmi Note 10S.

Η έκδοση MIUI 12 με Android 11. Είχα προβλήματα και στο messenger με την φούσκα ειδοποιήσεων για νέο μήνυμα, και στην σύνδεση του Mi Band 5 με το κινητό και τις ειδοποιήσεις στο ρολόι και διάφορα μικρά κολλήματα σε άλλες περιπτώσεις. Στο Mi 10t lite της γυναίκας μου με MIUI 12.5 δεν είχε σχεδόν καθόλου τέτοια θέματα. Με το Realme 8 5G σχεδόν δύο εβδομάδες τώρα όλα δουλεύουν ρολόι, το κινητό είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και δεν το μετάνιωσα που άλλαξα μάρκα. Για το Note 10s δεν το έχω δουλέψει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Πάντως είχα βαρεθεί τα κουλά της Xiaomi που με κάθε αναβάθμιση έκανες το σταυρό σου μην σου βγάλει θέμα στο κινητό.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχεις στο Realme? Βλέπω ότι έχει εκδόσεις 4/64 και 6/128. Είναι για παιδί Στ Δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Την 4/64 έχω. Για αυτά που θέλω με κάλυπτε οπότε δεν πήγα για την 6/128 που ήταν και πιο ακριβή. Ανάλογα τις ανάγκες του καθενός...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το κινητό μας εδώ και καιρό έχει μείνει στην Α21, με security update Οκτωβρίου.

Κάπου διάβασα, μάλλον ως φήμη περισσότερο, ότι ενδέχεται να πάμε κατευθείαν σε 12αρι android.

Ισχύει άραγε; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ικανοποιημένος με την απόδοση του αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων. Δεν ξεκλειδώνει άμεσα και με "ταλαιπωρεί"... Δοκίμασα να περάσω ξανά το αποτύπωμα, αλλά καμία βελτίωση. Είχα μάθει τα προηγούμενα χρόνια με τα κινητά της huawei που ήταν άψογα σε αυτό το θέμα (mate 8 και nova 5t).

Κάποιος που έχει παρόμοιο θέμα; Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Μετά το χθεσινό update, το κινητό μας έγινε ακόμη πιο γρήγορο σε σχέση με το ήδη γρήγορο που ήταν πριν.

Πολύ πιο σβέλτο θα έλεγα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βέβαια που θα ήθελα από το κινητό μας και εύχομαι να διορθωθεί σε επόμενο update, είναι να υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής γραμματοσειράς κάτω από τα εικονίδια στην αρχική σελίδα.

Επίσης παρατήρησα το εξής:

Αν επιλέξω να εμφανίζονται μόνο τα εικονίδια στην αρχική σελίδα χωρίς την ονομασία τους από κάτω, το ίδιο συμβαίνει και στο συρτάρι εφαρμογών, κάτι που κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε.

Θα έπρεπε δηλαδή να υπάρχει η επιλογή εμφάνισης του ονόματος της εφαρμογής όπου και όπως θέλουμε με κάποια σχετική παραμετροποίηση.

Δοκίμασα τον nova launcher prime, αλλά υπάρχει το γνωστό πρόβλημα ασυμβατότητας των third party launchers στο android 11.

Δουλεύει μεν, όπως δουλεύουν και οι χειρονομίες, όμως υπάρχουν κάποιες δυσλειτουργίες στο όλο εγχείρημα. Συγκεκριμένα, όταν επιλέγω το gesture επιστροφής στην αρχική οθόνη υπάρχει μία μικρή, πλην όμως αισθητή καθυστέρηση και ακόμη το double tap για κλείδωμα οθόνης δεν δουλεύει σωστά.

Δουλεύει σωστά μόνο την πρώτη φορά και τις επόμενες κάνει ένα εφέ σαν να αναβοσβήνει η οθόνη στιγμιαία.

Δοκίμασα και τις δύο μεθόδους κλειδώματος που δίνει ο nova launcher, δοκίμασα και με άλλους launchers και παντού υπάρχει το ίδιο πρόβλημα.

Yποθετικά, με την έλευση του android 12, αυτά τα προβλήματα δεν θα υπάρχουν, όμως επειδή είμαι και σε ομάδες σε forum του εξωτερικού που συζητούν αυτό το θέμα δεν λειτουργούν όλα όπως πρέπει με κανέναν launcher.

Για τους λόγους αυτούς επέλεξα να δουλεύω τον μαμά launcher, ο οποίος είναι εξαιρετικός βέβαια, αλλά θα ήθελα να υπάρχουν και αυτές οι παραμετροποιήσεις που ανέφερα προηγουμένως.

Τώρα το τι θα γίνει όταν πάρουμε το android 12, θα το διαπιστώσουμε στην πράξη.

Σύμφωνα με τα γραφόμενα σε πολλές σελίδες και τις σχετικές συζητήσεις δεν θα αργήσει η ώρα που θα πάρουμε το 12άρι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να πάρω κινητό στον γιό μου και είμαι ανάμεσα στα 8 και 8i.

Διάβασα διάφορα comparisons και ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί, η τιμή είναι πολύ κοντινή (πρακτικά η ίδια) και τα χαρακτηριστικά μου φαίνονται πολύ παρόμοια.

Υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος να προτιμήσω το ένα ή το άλλο? Ποιές είναι οι σημαντικές διαφορές τους?

Ευχαριστώ και Χρόνια Πολλά!

Edited by gedi
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το 8 5g θα σας καλύψει απόλυτα.

Πρέπει σε μελλοντικό update όμως, να μπουν και θέματα στο κινητό μας.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πηρα κι εγω το 8  στα 210 που το εβαλαν μια μερα με τα 8gb ram και 128 rom δεν βλεπω διαφορες απο το 7 που ειχα δεν εχω κανενα θεμα απλα ποτε θα παρει android 12

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου, να το χαρείς.

Μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 22 διάβασα ότι προβλέπεται να πάρουμε το 12αρι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...