Jump to content

καταναλώσεις αερίου/δεη/νερού. μπορώ να εξοικονομήσω ενέργεια;;;


batman_gardiki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τετραμελής οικογένεια με 2 παιδια γυμνασίου κατοικούμαι στην Θεσσαλία σε διαμπερές διαμέρισμα 104m2, 2ου ορόφου, 3όροφης πολυκατοικίας, με θερμαινόμενα διαμερίσματα και απο πάνω και απο κάτω μας, μονωση τοιχων με υαλοβαμβακα και νεα κουφώματα 10ετίας.
 

τους προηγούμενους 12 μήνες (Σεπτ' 2020 εως Σεπτ' 2021) καταναλώσαμε:

ρεύμα....7170kwh (τον μήνα 597,5kwh ...με λάμπες οικονομίας παντού, μαγειρεμα και πλυντήριο καθημερινά, στεγνοτηριο αραιά και που τον χειμώνα, ψυγειο, 2a/c για 2μήνες, 2tv μετα τις 21:00, ενυδρείο με αντλία κ 2 θερμοστάτες, φορτιση 7 συσκευων και ενα pc αναμένο 10-12ώρες)

αέριο...9814kwh | 861Νm3 | 848 m3 (τον μήνα 756kwh | 66,23Nm3 | 65,23m3 ....για 6μήνες θερμανση και 13μήνες ζεστό νερό)

νερό...165m3 (τον μήνα 13,75m3.... για πλυντηριο πιάτων, πλυντηριο ρουχων, 240λιτρα [0,24m3] αλλαγη νερου σε ενυδρειο, ντουζ)


όλα ειναι σε διαφορετικούς παρόχους!!
τι λέτε;; ειμαστε σε λογικά πλαίσια;;


εσεις τι καταναλώσεις εχετε;;

θα μπορουσα να εξοικονομήσω ενέργεια απο κάπου;;;

ευχαριστώ!!

Edited by batman_gardiki
ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγώ ένταξα την κατοικία μου στο εξοικονομώ και έκανα ανακαίνιση μαζί με το εξοικονομώ. Εγκατέστησα φωτοβολταϊκά με net metering (πριν 1 εβδόμαδα επιτέλους συνδέθηκε ενώ περίμενα 1 χρόνο και προχώρησαν γρήγορά οι διαδικασίες όταν κίνησα νομικές διαδικασίες με εξώδικο στην τοπική ΔΕΔΔΗΕ.) Αν έχεις ένα κεφάλαιο (50% και το υπόλοπο με τραπεζικό δανεισμό) ή υπάρχει ακόμα το εξοικονομώ κάντο. Αφού έσυ έχεις νέας τεχνολογίας διαμέρισμα το μόνο που μπορείς είναι οι λάμπες led και να φύγουν οι παλιές ενεργοβόρες συσκευές.

Μιας και η κατανάλωση μου δεν είναι ιδιαίτερα πολύ θα με φτάνει στο 95% με την παραγωγή με τα φωτοβολταϊκα

Σε εμένα οι δαπάνες για αλλαγή τρόπου θέρμανσης, σκίαση, καινούργιος ηλικός, κουφώματα, κλιματιστικά, net metering, θερμομόνωση και μόνωση ταράτσας καλύφθηκε το 70%

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επικοινωνήστε και με τους φορείς + εταιρεία που αναφέρονται σε αυτόν τον σύνδεσμο.
Πιθανότατα να έχουν να σας δώσουν και άλλες ιδέες εξοικονόμησης πόρων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...